Motie van afkeuring betreffende houding van B. en W. inzake ontslag gemeente arbeider aangenomen. Verhuring oud postkantoor aan fa. Cunen en drie lokalen nieuw Raadhuis aan Kamer van Koophandel. Rummer 60. ZATERDAG 30 JULI 1932. 55e jaargang. li VIERDE BLAD. «en en daardoor is Pullens overbodig lieten teekenen, vindt spr. zeer ver- Verhuring oud Postkantoor. geworden. De billijkheid is naar spr. keerde practijken. Ook het motief.dat 4. Voorstel lot verhuring van bet meening niet uit het oog verloren, de andere persoon die in zijn plaats woonhuis Stationsstraat 2 en lot het Wanneer dit gezin van drie menschen benoemd zou worden, ,,het toch wel verleenen van onthei ting van de hum een inkomen heeft van 13, behalve niet aan zal nemen en dan zijn we van van dit pand aan I. J. van Haren, liet boerderijtje, dan hebben zij meer dien man ook af", vindt spr. niet in j Üe neer V. Waeraen vraagt noe- dan het gezin van een ongeorganiseert den haak. Als een particulier derge- j lang de heer 1. V. Haren nog aan zijn werklooze, dat uit 7 personen moet he- üjke practijken toepast, zegt spr., dan huurcontract gebonden was en voor staan om 13 steun te trekken. Afge- keurt men het af, maar waar moet hel I welk bedrag het pand verhuurd zal meten naar den toestand der werkloo- iieen als hier de overheid daar zich mee J worden. zen, verkeert Mullens nog niet in zulke j inlaat. U hebt het zoo vaak over de Voorzitter antwooidt dat de huur- slechte omstandigheden, temeer waar; handhaving van het gezag, maar dan termijn van den vorigen huurder tot hijzelf mogelijk! hier of daar wel werk moet u zelf ook de verordeningen I 1936 liep. Het pand zal nuvooi'föUU, zal vinden. j juist uitvoeren. Waar blijven we als I hetzelfde bedrag als het tot nu toe Op grond van eerlijkheid ot recht- j jdj en \y jie{ -recht niet meer veilig J opbracht, verhuurd worden, vaardigheid meenen B. en W. daarom is Kr wordt hierbij een boom opgezet I De beer v. d. [Waerden vindt dit het ontslag te moeten handhaven. over (jen finantieelen toestand en de I bedrag laag in ver houding toi de waarde Nooit hebben zij hij den betrokken werkeloosheid, maar dat staat, naar j van bet pand. Het zou naa< zljnmee- persoon de verwachting willen wekken Spr/S meening, huiten deze kwestie. I mn8 aanbeveling verdienen om e dat hij een vaste aanstelling zou krij- I)c heer Nuyten meent eveneens, waar(*e vatl het Pand!S gen. Wat de pensioen-geschiedenis be- dat dc naar vorcn gebrachte motieven I «chatten en te trachten minstens 6a7 Gisteravond kwam de Raad onzer gemeente in openbare vergadering hij een onder voorzitterschap van den edejachth. heer E. Moonen. Afwezig de heeren Klijberg en Pul lens; deze laatste met kennisgeving. Bij de vaststelling der notulen doet de heer v. d. Waerden het verzoek de notulen voortaan zoo spoedig mogelijk na de vergadering aan de leden toe te zenden, daar het anders moeilijk is zich de juiste discussie nog te herin neren. De voorzitter zegt dat zich verschil lende omstandigheden kunnen voor doen, waardoor het niet altijd moge lijk is de notulen aanstonds gereed te maken; zooveel mogelijk zal hij ech ter aan het verzoek van den heer v. d. Waerden tegemoet komen. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten: le. Mededeeling, dat bij Kon. Be sluit van 22 Juni 1932, nr. 36, zijn "oedgekeurd de hij raadsbesluit van 29 April 1932 vastgestelde verordenin gen op de heffing van vergunnings recht en verlofsrecht. 2e. Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Mei 1932 tot wijziging der be grootingen 1931 en 1932. 3e. Alsvoor van 24 Juni 1932 tot aanvaarding van een muurschildering voor de trouwzaal van het nieuwe raadhuis en van een beeld van Her- log Jan van Brabant, aangeboden on derscheidenlijk door de Vereeniging van Waalwijksche schoenfabrikanten en door de Kegelclub „Hannibal" alh. 4e. Alsvoor van 24 Juni 1932 'ot aankoop van gronden voor den aan leg der verbindingsstraat Stationsstr. —Mr. van Coothstraat. 5e. Alsvoor van 24 Juni 1932 tot het aangaan eener geldleening, groot ƒ25.000.— met de N.V. „Noord-Bra- band", alhier. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, 's-Gravenhage. je. Rapport betreffende gehouden controle administratie gemeente-ont vanger over het 2e kwartaal 1932. 2e. Alsvoor betreffende gehouden kasopneming bij de licht- en water leidingbedrijven. c. Van den Nederl. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", Nij megen. Schrijven in verband met de aan een arbeider, werkzaam hij gemeente werken, aangezegde dienstbeëindiging. De lieer v. Haren zegt dat het hem eenigszins verwonderd heeft dat dit schrijven niet reeds in de vorige verga dering aan de orde is gesteld aangezien zoowel de raadsleden als B. en W. reeds voldoende met deze kwestie op de hoogte waren. Het ging over het ont slag van een gemeentearbeider en al vorens men daartoe overgaat dienen B. en W. toch overtuigd te zijn van de rechtmatigheid van dit ontslag. Aan de hand van enkele artikelen uit de ver ordening regelende den rechtstoestand der werklieden^ en ambtenaren der ge meente Waalwijk toont spr. aan dat de voornaamste bezwaren in het schrijven van St. Paulus genoemd wel degelijk pegrond zijn en dat de arbeider Pul lens recht had op een vaste aanstelling. Dat hem later een z.g. burgerlijk con tract onder de neus is geduwd en hij dit teekende, zegt voor spr. niets; men kan de arbeiders in dezen tijd laten teekenen wat men wil, maar hij mag eenvoudig niet op dat contract werken ingevolge de bepalingen van de rechts- verordening. Spr. acht de handelwijze van B. en\ W. niet alleen in strijd met de verordening, maar hij vindt het ook een onbillijkheid en ook uit sociaal oog punt en uit een oogpunt van goede be drijfsvoering zeer verkeerd. Er is door B. en W. op gezinspeeld dat men dien arbeider uit liefdadigheid genomen heeft, omdat hij de eenige zoon van een weduwe was, maar hoe kan men het koppelen aan liefdadigheid om iemand in zoo'n lijd op straat te zetten nu er aan geen ander werk te komen is Al zou het ontslag uit bezuinigings overwegingen gegeven zijn, dan was dat nog geen motief, maar die overwe gingen gelden hier blijkbaar niet, daar men in zijn plaats een ander zal nemen, want het wegennet breidt zich nog steeds uit. Spr. betoogt nogmaals dat het niet aangaat iemand drie jaar in dienst te houden en in de overtuiging te laten dat hij in vasten dienst is en hem thans zonder meer te ontslaan. Hij hoopt dat B. en B. op dit ontslag zul len terugkomen en hem alsnog in vas ten dienst zullen nemen. De heer Roxs zal na het betoog van den heer van Haren over deze zaak niet verder uitwijden. Hij is het geheel met den vorigen spreker eens. Hij vindt het verschrikkelijk dat men iemand in dezen tijd zoo behandelt en zou willen adviseeren hem spoedig weder in zijn betrekking te plaatsen. De heer Nuyten moet eveneens het betoog van den heer van Haren onder schrijven. Ook hij is hij nalezing van de rechtsverordening lot de ontdekking gekomen dat Pullens niet zonder meei op straat gezet had mogen worden. Spr. vindt de houding van B. en W. in deze aangelegenheid heelemaal uit den boo ze, door praatjes van iemand die hij den burgemeester om werk kwam vra gen, hebben B. en W. zich laten \ei- leiden iemand die drie jaar in dienst der gemeente is geweest te ontslaan met de hoop dat die werklooze dat haantje ook niet zal aannemen en dan is de gemeente van dien vervelenden man af. Uit een schrijven van den heer Nij hof, hoofdbestuurslid van St. Paulus heeft spr. vernomen dat men voor Pullens geen pensioensbijdrage had betaald, hetgeen spr. als een zuivere wetsontduiking beschouwt. Met zoo iets moet het college van B. en zich niet inlaten. Als de voorzitter het in den raad altijd heeft, ook aan mijn ad res, over het ondermijnen van het ge zag, zouden wij van onzen kant wil len opmerken dat B. en W. zeker niet dergelijke toestanden moeten schep pen, die evengoed als ondermijning van gezag dienen te worden aangemerkt. Spr. sluit zich aan hij het verzoek van den heer van Haren, Pullens weer onmiddellijk in dienst te stellen. De heer Passier heeft aan een en an der niets meer toe te voegen, zoo eenigszins mogelijk zou ook hij graag zien dat het ontslag werd ingetrokken. De heer v. d. Waerden sluit zich eveneens hij de vorige spr.s aan en zegt dat hij niet uit sentimenteele over wegingen, maar uit overwegingen van recht en billijkheid, zich niet met dit ontslag vereenigen kan. De voorzitter zegt dat aan de hand van de voorschriften geen onrechtma tigheid heeft plaats gehad. Het is nooit de bedoeling geweest Pullens in vas ten dienst te nemen en te houden. In het college van B, en W. is herhaalde lijk aan den gemeenteopzichter ge vraagd waarom die ongehuwde persoon genomen werd terwijl er zooveel ge huwde waren die hel hard noodig had den. Er werd toen op geantwoord dat de jongen kostwinner was voor zijn moeder, een weduwe. Naar een werk looze uit v.m. Baardwijk aan spr. me dedeelde zou een zuster van hem als stikster 13 verdienen, hetgeen inder daad waar bleek te zijn, terwijl de moeder een boerderijtje had en een stukje land. Op grond daarvan en omdat B. en W. formeel vrij ston den hebben zij dit ontslag gegeven. Er wordt hier gesproken over onrecht vaardigheid en onbillijkheid, maar spr. wijst op de meer dan 200 arbeiders die 100 van hun loon moeten verliezen en op het gemeentebestuur zijn aange wezen om door dezen tijd heen te ko men. Wil men niet genoodzaakt zijn de steunregeling in te krimpen of stop te zetten, dan zal men de grootste zui nigheid moeten in acht nemen. Ver schillende maatregelen hebben B. en W. daarvoor moeten nemen, o.a. ook bezuiniging op het onderhoud der we gen. Wat de pensioen-gescnieaenis ne- i dat de naar voren geb treft, is het inderdaad juist, dat 'spr. buiten deze kwestie moeten blijven, gezegd heeft dat het contract was I gaat er z.i. over, heeft die man voorgelegd om de Pensioenwet te ont- I recbt op een vaste aanstelling en dan duiken doch dit werd in een ander kan men aan de hand der verordening verband gezegd. Spr. heeft hieraan nl. njej anders zeggen dan „ja". Men toegevoegdomdat het ook altijd de I heeft hem bovendien destijds de bedoeling geweest is om hem in tijde- I rechtsverordeningen ter hand gesteld lijken dienst te nemen. Anders had en hem daarbij voor ontvangst laten ook voor hem reeds 2 jaar lang pen- teekeilcllt dat is dus voor hem een be- sioenhijdrage gestort moeten zijn, I w;js meer, dat hij in vasten dienst daaruit blijkt die bedoeling nog des te I werd beschouwd. meer. I Het gemeentebestuur had dus het De heer Roxs vraagt of aan den be- I recht niet hem te ontslaan en anders trokkene hij zijn aanstelling is mede- I zou Spr Wel gaarne vernemen, aan gedeeld dat het de bedoeling van B. wep. artikel B. en W. dat recht ont- en W. was hem slechts voor tijdelij- I icencn. Het heeft hem verwonderd, pCt. van zijn geld te maken. Spr. wijst erop dat de gemeente toch ook het huis moet ondeihouden. De Voorzitter ontkent dit laatste. In het contract is de bepaling opgenomen dat onderhoud en verbouwing voor rekening van den huurder komen. Alleen een eventueele vernieuwing van het dak zal door de gemeente moeien worden betaald Spr. vindt geen aanleiding om de huur te ver- hoogen, temeer daar achter het huls absoluut geen ruimte ls. Voor den heer van Haren gaal het hier over de kwestie of de gemeente krijgt wat haar toekomt. Zijn broer die het huls thans bewoont, heelt zelf ken dienst aan te nemen. In dat geval I da^ cen der Wethouders aanvankelijk J fegen B. en W. gezegd dat hij er wel zou hij immers reeds 3 jaar lang ge- heeft gezegd, dat het niet mogelijk I van znu kunnen profiteered maar dat legenheid gehad hebben naar ander Lvas pullens ontslag le geven en even zulks niet wenschte te doen; ook werk uit te zien, want hij moet aan I jater js het vergadering van B. en W. I hij wist dus wel dat de huurprijs laag zijn toekomst denken. Is (lat niet ge- en wordt met algemecne stemmen tot was $pr> meent dat bij eventueele beurd dan is dat een fout van B. en I d;d ontslag besloten. I verkooping een prijs is te bedingen W. of hoofd van dienst en laat men De Voorzitter vraagt, of er nog d|e voor de gemeente veel meer voor rein in de overtuiging dat hij in vas- meer iedcn hierover het woord ver- I deel inhoudt Als over bezuiniging ge- ten dienst is. langen en wil daarop tot het volgend j gproken wordt mag men op derge- De Voorzitter zegt dat zulks nooit j)liat der agenda overgaan. Iflke dingen ook wel eens gaan letten, bij het tewerkstellen uitdrukkelijk ge- De heer v. d. Waerden zou in deze meent spr., die het liefst zou zien dat het zegd word. Wel wordt in het andere ecn beslissing willen zien, waarin huis verkocht werd exploitatie van geval van een vaste aanstelling mede- werd vastgelegd de meening van den 1 woningen door de gemeente ls altfld deeling aan den betrokkene gedaan. raad over de handelwijze van B. en W. nadeelig. Spr. vraagt of B. en W. niet Bedoelde persoon werd, naar spr. Waar moet het heen, zegt spr., als we gepolst hebben of er niet een kooper meent, te werk gesteld bij het leggen Zlllk een mentaliteitvoor te vinden zou zijn. van trotloirs in v.m. Baardwijk. I De Voorzitter onderbreekt den heer I De voorzitter merkt op dat des De heer van Haren zegt, ten zeerste I v d Waerden met de opmerking, dat I heeren van Ilaren's broer teg -n hem verwonderd te zijn over het betoog I hij reeds tweemaal over deze kwestie I niets heeft gezegd betreffende de te van den Voorzitter. Hij heeft deze met I hel woord heeft gehad. Wil hij mis- lage huur. ontroerende bewoordingen de hooge I schien een motie voorstellen, dan zal salarissen van de ambtenaren in den hij hem daartoe de gelegenheid geven, raad hooren verdedigen en nu moet De heer v. d. Waerden stelt hierna alle energie aangewend worden om £en motie voor van den volgenden in- Hij liegt anders nooit naar motieven te zoeken om zoo'n ar beider er uit te krijgen. Want de ar gumenten die naar voren worden go bracht, doen naar spr.'s meening niets ter zake. Wat er gezegd wordt over den finantieelen toestand en de werk- loozen, dat wist de raad evengoed, maar waarom dit thans als motief aangehaald? Verder wordt telkens gesproken over „de bedoeling" van B. en W. Maar iedereen veronderstelt hij houd De Raad der gemeente Waalwijk, in openbare vergadering bijeen op 29 Juli 1932, betreurt naar aanleiding van de gehouden be sprekingen en het achterwege blijven van een voldoende ant woord, de houding van B. en W. in deze aangelegenheid en keurt deze houding af. De Voorzitter zegt, dat de raad nog B. en W. toch de bedoeling om de ver- I njet Weet, hoe de houding van B. en ordeningen van den Raad na te ko- I \y na deze besprekingen zijn zal. men. En als die man 3 jaar. in dienst I De heer v. Haren merkt op, dat vol- wordt gehouden met de onuitgespro- I gens het reglement deze motie direct ken bedoeling hem als tijdelijk te he- I jn stemming moet komen en er geen schouwen, dan saboteert men daar- I beraadslagingen over geopend mogen mee de verordening waarin duidelijk I worden. staat aangegeven, dat men na 1 jaar p>e Voorzitter meent toch wel het in vasten dienst treedt. Nog pas een I recht te hebben er op te wijzen dat paar maanden geleden, toen het over I deze motie „geen hout snijdt". Men de inrichting van het nieuwe Raad- I Weet toch nog niet wat B. en W. na huis ging, kwam het op geen duizen- I deze vergadering zullen doen. den guldens op aan, maar nu het om De heer v. d. Waerden vraagt, of een bagatel gaat, gaat men een moreel p cn \y. dat nu dan niet zeggen en zakelijk onrecht plegen en worden I hunnen. gemeente- en rijksverordeningen ge- I p>e Voorzitter wenscht zich daar- saboteerd. I over niet uit te laten. Dan moet de Spr. herinnert nogmaals aan 't ver- 1 raad maar zijn afkeuring uitspreken, (ledigen der hoogere salarissen door I De heer Passier zou in de motie het den Voorzitter, maar nu het over een I vertrouwen! uitspreken dat B. W. de arbeider gaat, zegt spr., vindt U wel I zaak nader zullen bezien, een stok om den hond te slaan. Nu I De heer Nuijten geeft in overwe- moet „Barbertje hangen". I ging de vergadering even te schorsen, De Voorzitter merkt op, dat de om B. en W. gelegenheid te geven hun heer v. Haren er een gevoelskwestie I houding vast te stellen, van maakt. Spr. zal de rechten der Ook dat wenscht de Voorzitter niet arbeiders altijd even goed verdediger! I te doen. Hij vraagt of iemand de mo- als die der ambtenaren, maar in dit 1 tie steunt, geval was er geen sprake van recht. De heer v. Haren wil dat wel doen. De heer v. Haren zegt, dat hij toch I maar wijst er op, dat zulks volgen# aan de hand van de artikelen dat I het reglement eigenlijk niet noodig is recht heeft aangetoond, maar daarte-1 In omvraag gebracht, wordt de genover spreekt de voorzitter maar I motie van afkeuring met 8 tegen 3 steeds van „de bedoeling" van B. en I stemmen aangenomen. \V." I Voor stemden de heeren Passier, v. De heer v. d. Waerden zegt, dat de I Driel, v. d. Geld, Roxs, v. d. Waerden, raad geen verordeningen voor de flau- v. Haren, Nuijten en Spapens. v. Haren, tegen mij. 'Weth. Eibers heeft deze zaak voor het gemeentebestuur behan deld. De heer I. v. Haren heeft legen hem gezegd dat hij aan het pand had kunnen verdienen, maar dat dit niet zijn bedoeling was. Een firma heeft zich tot den heer v. Haren gewend, doch deze heeft haar naar het ge meentebestuur verwezenbedoelde irma heeft zich echter nooit schrifte- Ijk tot het gemeentebestuur gewend. Wel heeft spr. persoonlijk een brief ontvangen, doch hij heeft daarop ge antwoord dat men zich tot het ge meentebestuur moest richten, daar hij dergelijke zaken niet persoonlek be handelt. Dhr. Roxs wenscht in 't huurcontract achter art. 7 een alinea in te voegen, dat de huurder bij het verlaten het pand in den ouden toestand moet terugbrengen of daarover met B. en W. in overleg treden. De Voorzitter vindt dit overbodig, het artikel is veilig genoeg daar een eventueele verbouwing toch niet mag geschieden zonder de toestemming van B. en W. Bovendien wordt de waarde van het pand door de ver bouwing zeer veel hooger. Dhr. Spapens is het niet eens met de heeren die meenen dat de huur van het pand te laag is De ligging is wel niet zoo heel slecht maar aan, de eene zijde is het toch altijd een verlaten hoek geweest. Wel zal het gebouw door de verbouwing In waarde toenemen. De situatie lijkt hem toch niet couiant, voor vele zaken is het huis niet geschikt, daarom moet men tevreden zijn met hetgeen gevraagd is. De Voorzitter geeft niet veel om een hooger bod dat een ander zou hebben willen doen omwille der concurrenlie. De gemeente was trou wens reeJs moreel aan den eersten aanvrager gebonden. Om het pand te verkoopen daar voelt spr. niet veel voor, temeer daar het daarvoor jthans een zeer slechte tijd is. Het winkel- pand heeft rooit gefloreerd en spr. wigheid aanneemt en datx B. en W. I Tegen de heeren Smolders, Eibers gelooft dat, wanneer het pand nu aan b - I - déze firma verhuurd wordt, dit juist hebben te zorgen, dat ze worden na- en Spijkerman, geleefd. Ook de ontduiking van de Onts'ag. Pensioenwet, die de Voorzitter zelf 2. Voorstel tot toekenning van eer- toegeeft, had in geen geval mogen I vol ontslag aan mej. P. A. Kommeren plaats hebben. De man kon aan de I als onderwijzeres aan de O.L. School, hand van de verordening niets anders I g en yj stellen voor dit ontslag denken, dan dat hij in vasten <licnst I eervol te verleenen, met dankbetuiging was, als hem niet het tegenoivergestel- I VQOr de bewezen diensten, de werd medegedeeld. Er bestond he- pe raad gaat hiermede accoord. laas, wel een mogelijkheid om hem Inrichting St. Petrusscholen. ook na een jaar nog in t.jdehjken voorstel tot beschikbaarstelling houden; maar dan zou men ingevolge artikel 72 dei- hem telkens na 1 jaar moeten ont-1 ya" j st P(!. slaan en hem na 1 maand weer aan nemen. Is dit middel uit de verorde ning niet toegepast, dan volgt daaruit dat hij in vasten dienst is. Dat B. en W. hem nu een burgerlijk contract L.O.-wet aan het bestuur der St. Pe trusscholen, voor de inrichting van een nieuw klasselokaal. Op advies van B. en W. besluit de raad deze medewerking te verleenen. een mooie gelegenheid is om die dooie hoek wat meer aantrekkelijk te maken. Daarom en ook omdat de gemeente fatsoenshalve aan het door de fa. Cunen geparafeerde ontwerp-contract gebon den is. wil spr. In overweging geven de huur niet te verhoogen' Zonder stemming wordt het voorstel hierna goedgekeurd. Lokalen Kamer van Koophandel. 5. Voorstel tot vaststelling van den huurprijs voor de lokalen van het nieuwe Raadhuis, bestemd voor.de Kamer van Koophandel. De heer v, d. Waerden vraagt 'enkele inlichtingen. De Echo van het Zuiden. gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 11