Flink herenhuis Een net Hl Meisje De Kleine Didders A. i Moois J. ELEKAN Te huur: Gevraagd BELASTINGEN. Centrum Waalwijk. fabriek .de Klok" fe Eerde, de mosterd- fabriek van V. Rijn te Utrecht, de A'damsche draad- en kabelfabrlek te Amsterdam, de Kon. Nederlandsche Zoutindustrie te Boekeloo, Busslnk's De Voorzitter antwoordt dat nu een huurwaarde van f600,— Is overeen- gekomen, waarbij echter niet de huur van het vergaderlokaal is Inbegrepen dit lokaal wordt niet door de Kamer gehuurd, daar men elders in de ge meente ziji vergaderingen zal houden. Thans gaat het dus over 3 lokalen het bureau, de voorzitterskamer en de wezlgen een prachtig beeld leeskamer. De K. v. K. bood hiervoor geen de Nederlandsche f500 en B. en W. vroeger f 650. voor ons een groot verlies afscheid te moeten nemen van een lid, dat vele jaren met alle energie voor de belan gen van handel en industrie gestreden heeft en in het bijzonder als Voorzit- koekfabrieken te 's Qravenhage en de ter der Kamer zich groote verdiensten het verschil deelend is men zoo tot f600— gekomen. De heer Nuijten vraagt of de keurings zaal al van meubilair is voorzien. De Voorzitter zegt dat de meubelen reeds besteld zijn. De heer Nuijten meent dat de in richting dezer zaal Is geschied in verband met het feit dat de Kamer daar /zou vergaderen. In verband daar mee moest de meubileering aan ver schillende eischen voldoen. Het verwondert spr. daarom dat B en W. onmiddellijk op het bod der K. v. K. zijn ingegaan en hij geeft dan ook in overweging om de Kamer hier nog eens op te wijzen en te zeg. gen dat een en ander met medeweten der K. v. K. gedaan is. Nu laat men de gemeente er mee zitten, terwijl die enkele honderden guldens toch anders weer bezuinigd hadden kunnen worden. De Voorzitter gelooft dat de heer Nuijten niet geheel .au fait" is. De Kamer houdt slechts 5 a b vergade ringen per jaar. De zaal is echter be doeld als gewoon vergaderlokaal, waar alle vergaderingen worden gehouden, die thans in de raadszaal plaats vinden, uitgezonderd de gemeenteraadsbijeen komsten dus. De inrichting is slechts weinig kostbaar. Op grond van deze kwestie hoeft naar spr meenf, geen beroep op de K. v. K. gedaan te wor den. De heer v. Haren vindt het huur bedrag wel laag, doch in verband met de voorgeschiedenis die deze kwestie heeft, zal hij er voorloopig mee ac- coord gaan. Met algemeene stemmen aangenomen. Jachtterrein. 6. Verpachting van de jacht op de gemeente-eigendommen,gelegen onder Waalwijk en Besoijen. De heer Nuijten vraagt enkele in lichtingen, waarop de Voorzitter ant woordt dat het hier betreft een haven kade en een perceel in den Besoij- enschen Buitenpolder, die voor f 15. aan den heer Holtzer-Passier verpacht kunnen worden. Andere perceelen zijn verhuurd aan de heeren R. van Mil, P. van Schijndel en A. Brokdeze zullen eerst in 1934 opnieuw verpacht worden. Commissie Gemeenterekening. 7. Aanbieding der gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1931. De heer Roxs wil een opmerking maken, doch de voorzitter raadt hem aan daarmee tot de volgende verga dering te wachten tot het rapport der commissie verschenen is. In de commissie van onderzoek worden na een zestal stemmingen be noemd de heeren v. d. Waerden, Spapens en van Haren, de laatste bij loting. Tenslotte verzoekt de voorzitter de commissie nog spoed te betrachten daar de rekening de volgende ver gadering aan de orde komt. De gemeenterekening over 1931 sluit voor wat den gewonen dienst betreft aan inkomsten met een totaal bedrag van f 685,077.32 en aan uit gaven met f 682,987,72, batig saldo f 2088,60. De kapitaaldienst sluit aan inkomsten en uitgaven respectievelijk met f 1,455.748.51 en f 1,580,238,53,. nadeelig saldo f 124,490,02 De vergadering wordt daarna ge- sloten. HEVEA-indus'rle te Hevea-dorp. Het geen vertoond werd gaf den aan- van hef- industrle presteert. Enkele leuke teekenfilmpjes wissel den het geheel op prettige wijze af en wekten dan ook een algemeen gelach Wij gelooven dat de toeschouwers zonder uitzondering zeer voldaan waren over deze openluchtvoorstelling, die zoowat een uur duurde. Als zij er nu ook de leer hebben opgedaan dat de producten der Nederlandsche indu strie in geen en deele bij de buiten- landsche waar behoeven achter te staan, is hel doel, dat de Vereeniglng Nederlandsch Fabrikaat met deze film beoogt, ook bereikt. Immers weet men dan dat men evengoed het vader- landsche product kan koopen om daarmee de eigen industrie voort te helpen. Tenslotte zij nog vermeld dat de geheele afwerking en regeling uit stekend In orde was. dank zij weer de medewerking van Waalwijks Be lang. Afscheid Mei. P- Kommeren. Gistermiddag heeft Mtj. P. Kommeren die wegens overgang naar de ULO - school, ontslag heeft genomen als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School, afscheid genomen van de leer lingen, ouders en onderwijzers dezer school. In het lokaal waren behalve de heeft verworven. Eveneens om gezondheidsredenen nam ontslag de heer I. C. Mortier, lid der afdeeling Kleinbedrijf. De heer .J. C. Frederiks, afdeeling Kleinbedrijf, werd niet herkozen. Beide heeren waren verdienstelijke leden der Kamer. In de drie genoemde vacatures wer den gekozen de heeren: Th. H. C. J. Raming, C. P. Gijsman en J. C. H. M. W. Sassen. HOOFDSTUK III. Overzicht van den economischen toestand in hel ressort der Kamer over 1931. A. Algemeene Beschouwingen. Inleiding. Zooals wij dat gewoon zijn, zullen wij aan het zeer belangrijke jaarver slag, dat thans een geheel nieuwe in- deeling vertoond, wederom de voor naamste hoofdstukken ontleenen en beginnen lieden met de inleiding: Het is thans geen aanlokkelijke taak over het afgeloopen jaar een beschou wing ten beste te geven ten aanzien van toonen wel zeer duidelijk, dat ons district door de heerschende crisis zeer ernstig in zijn economisch leven werd getroffen. Geen enkele tak nijverheid is in hel afgeloopen aan den greep der malaise ontkomen, terwijl landbouw, tuinbouw en vee teelt een crilieken tijd doormaken. GEMENGD NIEUWS. Schoener bij Texel gestrand Nabij de Elerlandsche Oronden bij Texel is Donderdagmorgen een Duit- sche driemaslschoener gestrand. De reddingboot „Brandaris" van Ter schelling is ter assistentie vertrokken. De „Drente" van de firma Wijsmuller, te Den Helder gestatlonneerd, werd eveneens in gereedheid gebracht om uit te varen. De sleepbooten „Texel en „Volharding* zijn eveneens voor het verleenen van hulp vertrokken. Kindje aan de gevolgen overleden. Te Waalre kreeg een kindje van den heer B.. wonende Gestelsche straat, een kan kokende koffie over het lijfje. De kleine is aan de gevol gen overleden. De „Graf Zeppelin'. Behalve de veranderingen en ver nieuwingen aan de motoren van het luchtschip „Graf Zeppelin" zijn in de gen in de constructie van het lucht- schip aangebracht. Het dü'.allumlnium geraamte nabij t riet onzer Kamer en ten aanzien der factoren, die daarop van invloed waren. Het bedrijfsleven in ons district heeft zijn volle aandeel gekregen in de algemeene malaise, die intusschen een wereld verschijnsel geworden is. In groote trekken moet dit verschijn sel wel toegeschreven worden aan de den voorsten bakboord-motor Is aan zienlijk versterkt, omdat op deze plaats een ruwolle-motor zal worden Inge bouwd, die veel zwaarder is dan de benzine-motor. Het is een proef Diessel- motor, die in een specialen gondel kinderen aanwezig de leden der ouder- j nawerking van de kapitaalvernietiging, wordt' aangebracht en waarmede zal commissie en verschillende ouders. die n en door den oorlog heeft plaats de zicTln Tanbouw t Namens de ouder-commis.sie werd gehad en die daarna (ook in ons land) bevindende L Z. I29 geheel met ruw- mf j. Kommeren toegesproken door den i is_ beantwoord met een geweldige uitzet- heer A. Schaap, die in zijn huldigings- ling van de uitgaven der publiekrech- woord buitengewoon sterk liet uit komen dat de hulde die hij bracht niet alleen was voor de scheidende onder wijzeres, maar voor de geheele school, waar de kinderen zulk een voortreffe lijk onderwijs ontvangen. Als bewijs van waardeering voor hetgeen mej. Kommeren al die jaren die zij aan de school verbonden was I gepresteerd heeft, bood spr. een prachtig theemeubel aan uit naam der ouders. De heer Froklage bracht in zijn kwaliteit van hoofd der school, dank j voor het vele dat mej Kommeren voor de school gedaan heeft. Namens de vereeniglng „Volksonderwijs", waarvan de heer Froklage secretaris is, bood hij een prachtig thee-servies aan. Namens de moeders der schoolgaande kinderen sprak Mevr. Mortier nog een dankwoord voor de buitengewone zorg en liefde waarmee mej.K de kinderen altijd behandeld heeft en hen de eerste beginselen der wetenschap heeft bij gebracht. In buitengewoon goed gekozen be woordingen sprak mej. Kommeren een dankwoord, waarna door de kinderen het „Lang zal zij leven" en een lied uit den Zangbundel gezongen werd. Ouders en kinderen werden tenslotte getracteerd op gebak en chocolade, waarmede deze welgeslaagde middag teneinde was. Het was een waardige hilde voor de vele verdiensten die Mej. Kommeren voor de Openbare Lagere School, waaraan zij zooveel jaren werkzaam was, heelt gehad. Vooral de klndi ren zullen haar slechts noode zien ver trekken. lelijke lichamen. De moeilijkheden, in verband hier mede ontstaan, hebben in vele landen geleid tot sterker bevordering der na tionale economie door kunstmatige middelen. De tarieven-oorlog, reeds in ons vorig jaaroverzicht als zoodanig aangeduid, is in 1931 op steeds scher pere wijze gevoerd. Ons land ondervindt de gevolgen van dezen gevechtstoestand en hoewel wij nog niet direct tot de strijdende par tijen hehooren, ontvingen wij evengoed de klappen, die werden uitgedeeld; en zij kwamen nog heviger aan, daar wij weigerden dekking te zoeken, laat slaan a fweermaatregelen te nemen. De gevolgen van de economische cri sis teekenden zich steeds duidelijker af. ook in de financiën en de Gemeenten. De laatsten grijpen wel zeer spoedig naar het gemakkelijke middel van he la stingverhooping, welk middel echter geheel olie-motoren kan worden uitgerust. Kunstgebit ingeslikt. De heer A. v. V., te Someren slikte onder het eten zijn kunstgebit in van vier tanden. De huisdokter zond hem direct naar een specialist in Eindhoven, deze verwees hem naar het gasthuis in Helmond, terwijl de tanden in de keel vastzaten. Daar kon men hem ook niet helpen en verwees de man naar de Rijksklinieken te Utrecht, waar men zich niet aan een operatie waagde Ten slotte heeft men den man toch in het acedemisch zieken huis geopereerd en zijn de tanden verwijderd De toeèiand van den man is redelijk. Slagader doorgesneden. Bij het spelen in de Nieuwstraat te Vin den Stilt °udenb°sch had het 10-jarig dochtertje I van den heer van B. aldaar het on geluk te vallen, waarbij zij met haar pols in een glasscherf terecht kwam en zich zoodanig verwondde, dat een licht, maar kan wel het licht van de auto-lantaarns terugkaatsen. Dat kan echter alleen goed gebeuren, wanneer den reflector in den juisten stand ge- plaatst is. Staat deze te laag, dan gaan dn teruggekaatste stralen naar den grond en staat de reflector te hoog, dan gaan ze de lucht in naar de toppen van de boomen, maar in geen van beide gevallen zal de automobi. list het waarschuwende roode schijfje zien. Op de linker teekening is aangege. ven hoe de stralen worden terugge kaatst, als de reflector te hoog en niet recht naar achter is gesteld en op het rechter plaatje is te zien, hoe de goede stand is, zóó, dat het rood-te. ruggekaatste licht door den chauffeur wordt gezien. Een goede reflector is dus voor den fietser een beste vriend, want die beschermt hem tegen aanrijding door een achteropkomende auto. In plaats van een reflector, kan een voorzichtige fietser ook een rood lan. taarntje achter aan zijn fiets aanbren gen. Dat is in donker zeker ook een heel goede bescherming tegen aanrij. dingen. ADVERTENTIëN. Verloofd: IEN WAARTS en KEES VAN DEN BERGE Loosduinen, 1 Augustus 1932. Huize Bloemendaal Columbusstraat 24. Te bevragen: E. DE GREEFF. langs eon steeds korter wordenden om- werd doorgesneden. In allerijl werd de kleine naar het ziekenhuis VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Ned. Fabrikaat film. De Ned. Fabrikaatfilm is thans ook In Waalwijk vertoond en met succes. Een menschenmassa die het geheele Marktplein vulde, woonde de intres- sante voorstelling by. Daaraan zal de medewerking van het weer wel het noodige hebben bijgedragen. De or ganisatoren mogen ditmaal werkelijk van geluk spreken, daar zij na een volle week regen juist een moolen drogen avond troffen. De stroom van Kamer van Koophandel ooor de Langstraat. Verschenen is hel jaarverslag der Kamer over 1931. Voorin vinden wij een prachtig ge lijkend, portret van den overleden secretaris, den heer M. A. J. van Liempt, van wien het verslag verder zegt: In het afgeloopen jaar werd de Ka nier getroffen door een gevoelig ver- iics. n.l. door den dood ontviel haar de zeer verdienstelijke Secretaris, de heer M. A. ,J. van Liempt. Lange jaren was de heer van Liempt niet alleen de ijverige onvermoeide secretaris der Kamer, maar tevens de fijne kenner van toestanden en belangen van han del en industrie in ons district. Tal rijke verdiensten heeft hij zich voor de Kanier verworven en zijn nage- belangstelleriden naar de Markt begon al vroeg en we zagen daarbij vele dm-htenis zal Ida,1.ozk bl} °jis in h,°(;^ fietsers die uit andere plaatsen waren overgekomen om de filmvoorstelling bij te wonen. De goede voorbereiding, vooral op reclame, gebied, die door de medewer king van Waalwijks Belang aan deze propaganda-avond kon worden gegeven heeft zijn uitwerking dus niet gemist. Het lijkt ons eigenlijk overbodig hier nog iels over den film zelf te vertellen, heel immers gezien cere blijven. In zijne plaats werd tot secretaris benoemd de heer Mr. R. J. Th. van der Heijden, Burgemeester van Drunen en Oudheusdcn. De oud-voorzitter der Kamer, de heer B. J. H. C. Timmermans, zag zich om gezondheidsredenen gedwon gen voor het lidmaatschap te bedan ken. Hoewel de heer Timmermans, die voor ecnige jaren om dezelfde" reden Waalwijk heeft die moest afzien van liet voorzitterschap Het zij voldoende te i der Kamer, reeds niet meer zoo actief verheelden dat wij achtereenvolgens aan de behartiging der belangen van een kijkje konden nemen in de Zeep- de Kamer kon deelnemen, was het weg tot vermindering van werkgelegen heid leidt, waardoor andermaal de uit gaven stijgen. Zoo zijn wij in een fata len cirkelgang geraakt, die waarschijn lijk slechts ten koste van groote inspan- nng en zware offers zal kunnen worden verbroken. Terwijl hij de vrij sterk toenemende bevolking van ons land een aanzien lijke kapitaalvorming noodig is om een zeker welvaartspeil te kunnen handha ven, moet men aannemen, dat van zulk een kapitaalvorming hij de huidige toe standen geen sprake is. Wanneer men nmir factoren zoekt, die een meer optimistische opvatting omtrent de verwachtingen voor een niet ver verwijderde toekomst zouden kunnen schragen, dan moet men erken nen. dat zoodanige factoren waarlijk niet voor hel grijpen liggen. Een licht punt is, dat de inzinking van het be drijfsleven in ons dstrict in het alge meen niet te wijten is aan interne be- drijfstoestanden en dat arbeidsconflic ten zelden voorkomen. Een eenigszins algemeene opleving zal echter eerst kunnen worden ver kregen. wanneer de algemeene toestand in Europa, ja in de geheele wereld, ver betert. Inmiddels zal voor een belangrijk deel van ons district een thans drin gend noodig geworden beperking van den schoenenimport een zekere ver lichting kunnen brengen. We mogen in dezen maatregel echter niets anders zien dan een noodmaatregel, waarvan geen blijvende resultaten kunnen wor den verwacht. De exportkansen intus schen blijven nog steeds uiterst ongun stig. Anderzijds zullen de industrieën, die voor de internationale markt werken, van invoerbeperking weinig haat on dervinden en zal het, om erger te voor komen. onvermijdelijk zijn de produc tiekosten aanmerkelijk te verlagen, ten einde de concurrentiekracht tegenover het buitenland op peil te kunnen hou den en de kosten van levensonderhoud zooveel mogelijk te doen dalen. De werkloosheidscijfers, zooals die hierna voor de verschillende gemeen ten van ons district worden gegeven, overgebracht en ter verpleging opge nomen. Gisteren was haar toestand redelijk wel, hoewel zij veel bloed verlies had geleden. Ernstig motorfietsongeluk. Gisterochtend ruim 7 uur is op de gevaarlijke bocht van den Wintraeker- berg nabij Sittard een ernstig motor fietsongeluk gebeurd. Een motorfiets afkomstig uit Heerlen bot9te tegen een personenauto. De duorijder, de 28- jarige ongehuwde L. uit Heerlen, werd van de motorfiets geslingerd en kwam terecht onder een electrische tram, rijdende in de richting Heerlen. De man werd gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van de motorfiets, K. uit Heerlen, ook ongehuwd, liep een zware hoofdwond op en werd in be- wusteloozen toestand naar het hospitaal te Sittard vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Doodelijk ongeval. Door de gladheid van de straat, veroorzaakt door den regen, is gister middag een 25-jarige wielrijder op den Weesperzijde te Amsterdam, met zijn fiets geglipt. De man kwam zoo 1 ongelukkig te vallen, dat hij bewuste loos bleef liggen. In het Onze Lieve Vrouwegasthuis constateerde men een hersenschudding. De man is vannacht overleden. VERKEERSLESSEN VAN DEN A.N.W.B. 16e Les. Zorg voor een goeden reflector op de fiets. De wet schrijft niet alleen voor, dat een fiets voorzien moet zijn van een helder brandende lantaarn, maar ook van een rooden reflector op het ach terspatbord. Dat is een veiligheids maatregel. Wanneer immers een auto 's avonds op een donkeren weg een fietser inhaalt, zou hij dezen niet tijdig genoeg opmerken, als hij niet gewaarschuwd werd door dat roode schijfje vóór hem op den weg, dat ineens begint te gloeien wanneer het licht van de auto-lampen op den reflector valt Deze geeft zelf geen voor dag of dag en nacht. Leefttfd 14 tot 16 Jaar. Brieven of inlichtingen onder No. der advertentie, Bureau van dit blad. 48550 HEDEN VERSCHENEN Een prachtig geïllustreerde Jeugd-Uitgave door Zuster Maria Teresa. Leeftijd 10-15 jaar. Geschikt voor Jongens en Meisjes. Prijs Ingenaaid 40 ct. Gebonden 90 ct. Uitgegeven door Kaatsheuvel Schoolstraat. Telefoon No. 66. Bovenstaand boekwerk is tevens Indien gij vermeent te tioog aangeslagen te zijn in de BELASTING, wendt U dan in vertrouwen tot het meer dan 30 jaar bestaande RECHTSBUREAU van Rechtskundig Adviseur HAVENSTRAAT 5 's-HE R T OGEN OSCH 54 verkrijgbaar bij Waalw. Stoomdrukkerij Antoon Tieten. (nabij het Station)

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 12