P m t - a. |4S*I hadden Ioopen. De zoo plotseling ge heel ontwrichte markt herstelde zich na eenige weken, zoodat In de laatste paar maanden van 1931 veel gekocht werd voor verscheping 1932. Meerdere koopers dekten zich voor helgrootste gedeelte van hun vermoedelijk ver bruik in het nieuwe jaar en kochten op zeer late verscheping. De baisse-clausule hield na het breken van de Pool op. Het prijs verloop van het Qaebrachuhout ex ract In 1931 bevorderde eenigszlna het ver bruik van dit artikel, temeer waar voor de meeste andere looistoffen de prijzen gehandhaafd bleven. Sommigen verwachten spoedig beduidend lagere prijzen voor de overige plantaardige extracten, als b v. kastanje-ex'ract en eiken-extract. Eenerzljds motiveerde men dit in verband met den algemeenen drang naar lagere noteeringen, ander zijds verwachtte men zulks om beper king in het verbruik der huidige duur dere extracten door vervanging der Quebracho tegen te gaan. d. Rijksdienst van de Voorlichting ten bate der Lederindustrie met daaraan verbonden Proefstation gevestigd te Waalwijk. Dat niettegenstaande de heerschende crisis het aantal in 1931 onderzochte monsters zelfs nog eenigszins steeg t.o.v. 1930, mag tot voldoening stem men. De stijging komt geheel voor rekening der leder-contiö'e. Olschoon het aantal monsters, voor de schoenindustrie in engeren zin onderzocht, betrekkelijk gering is, toch werd de hulp van den voorlichlings diens! meermalen ingeroepen in moei lljke gevallen, zoowel van regeerings- als van particuliere zijde. Herhaalde lijk bleek, dat slechts door de aan wezigheid van een goed geoutilleerde school voor de beide verwante be drijven, ieder- en schoenindustrie, het proefstation in staat was zijn taak steeds naar behooren te vervullen. Behalve voor de gewone onder zoekingen en adviezen werd nog in velerlei gevallen een beroep op het Instituut gedaan, o a. ter verbetering van de bereiding van mljnschoenen als werkverschaffing aan invalide mijnwerkers, voor het bereiden van vischhuiden, voor het kleuren van Ieder met door een Nederlandsche fabriek bereide kleurstoffen, voor het verstrekken van rakonder- wijs aan jeugdige werkloozen Verder werden nog verschillende onderzoekingen en looiproeven ge daan, o.a. voortzetting en uitbreiding der alco holextractie van zooileder, internationale onderzoekingen van leder, betreffende het vocht- en vet gehalte, bepaling der waterdoorlaatbaarheid van Ieder, voor het doen van slljtproeven werd, in samenwerking met den Rijksnijver. heidsconsulent en de Ambachtsschool te Tilburg, een slijtmachine gecon strueerd, waarmede thans oriënteerende bepalingen worden gedaan. Door den leeraar der Hand-en Maat schoenmakerij werden lezingen ge houden voor plaatselijke vereenlgingen van schoenmakers. Verder werden zitdagen georganiseerd in overleg met de Kamers van Koophandel en plaatse lijke autoriteiten en wel om de 14 dagen op de Vrijdagen, waarop geen gewone wandelcursussen gegeven kunnen wor den. Het bezoek van deze zitdagen is wisselend en onder omstandigheden niet van belang ontbloot. Het aantal in 1931 onderzochte monsters bedroeg 1314 tegen 1291 in 1930 en 904 in 1929. De gestadige groet van de laatste jaren is dus tot staan gekomen, maar de groote toe name van 1930 t o.v. 1929 heeft zich nog gehandnaafd, zoowel wat inzen dingen vanwege het Ledercontrole— station betreft als anderszins. op schoenmakerijgebied en 6 diversen. Als controlestation voor het meten van vellen trad de Dienst 29 maal op De meetmachine wordt op regelmatige tijden door de fabriek gecontroleerd. Onder deze adviezen en inlichtingen zijn niet begrepen de adviezen en in lichtingen, verstrekt bij de onderzochte monsters Van de zonden 1314 monsters werden in- (tusschen haakjes zijn de aantallen van 1930) door lederfabrikanten 393 handelaren 154 schoenfabrikanten en schoenmakers 14 extractfabrieken 130 de Ver. Ledercontrole- station 543 van Rijkswege 24 door diverse inzenders 14 buitenlandsche inzenders 42 22) 132) 462) 41) 29) 26) Totaal aantal monsters 1314 (1291) De monsters kunnen naar hun aard als volgt onderverdeeld worden 1. Looimaterialen 623 2. Water 15 3. Vetstoffen 12 4. Chroomvochten en chemicaliën 40 5. Leder en huiden 624 549) 6) ID 87) 638) Uitgebracht werden 31 adviezen, waarvan 26 op looierij23 op schoen, makerijgebied en, 2 diversen. Onder deze adviezen waren er 4 ter plaatse van het bedrijf en 12 van Rijks- en Qemeenlewege. In 51 gevallen werden inlichtingen verstrekt, waarvan 30 op looierij-, 153 j BUITENLAND. Militaire opstand in Spanje. In Spanje is weer eens een opstand uitgebroken. De beweging draagt een uitsluitend militair karakier. Tal van officieren, die ingevolge de door Azana toegepaste legerhervorming op pensioen zijn ge steld, behooren tot de opstandelingen. De opstandelingen waren voornemens zich van de ministeries van oorlog en van posterijen meester te maken. Te- zelfder tijd werd op het Cibelez-plein hevig schieten gehoord, waardoor de nabijgelegen politiewacht werd gealar meerd en weldra ontstond er een verwoed gevecht met revolvers en karabijnen tusschen de opstandelingen en bewaarders van de openbare orde Machinegeweren werden In werking gesteld, de gevechten breidden zich uit en werden langen tijd in de minis teries van posterijen en oorlog en in het bureau van de politie voortgezet De politie slaagde er weldra in de opstandelingen terug te dringen en hen die zich in het ministerie der posterijen bevonden te arresteeren. De opstand te Madrid die een monarchistisch karakter draagt was spoedig onderdrukt. Ook in andere plaatst n zijn de militairen echter ln opstand gekomen. Het ernstigst is de toestand te Sevilla. waar generaal San jufjo aan het hoofd van de beweging staat. De regeering is echter van meening, dat zij den toestand meester zal worden, waarbij zij zich verlaat op de trouw van het leger. De verbin dingen met Sevilla zijn verbroken, de postkantoren zijn door de opstandelin gen bezet en alle verkeersmiddelen in beslag genomen Het garnizoen van Sevilla heeft zich bij de opstandige guardia gel vil aangesloten, Men weet echter niet of Sanjiujo buiten Andalusië steun zal vinden. Het zesde regiment infanterie Is uit Madrid naar Sevilla vertrokken, om den opstand te onder drukken. De regeering requireerde extra-treinen en vrachtauto's voor hat transport van de infanteristen en offi. eieren. Het bestuur van den socialistischen algemeenen vakvereenlgingsbond heeft na langdurige besprekingen hedenmid dag een manifest gepubliceerd, waarin het de arbeidersklasse aanspoort, actief te blijven, doch de orde te handhaven Het bestuur verzoekt den arbeiders geen actie te ondernemen zonder vooraf een dienovereenkomstige instructie te hebben ontvangen. Ieder moet echter gereed zijn. zich op den eersten wenk in den strijd te werpen. Naar wij vernemen hebben alle repu blikeinsche politieke of sociale veree nigingen besloten haar bemoeiingen met die van de socialistische partij te vereenigen en de aanwijzingen, welke door het bestuur dezer partij gegeven worden op te volgen. Arrestatiebevelen tegen Alfonso en infant Ferdinand. De parlementaire commissie van onderzoek naar de politieke en ad ministratieve verantwoordelijkheden van het oude Spaansche regiem heeft arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen ex-koning Alfonso, den infant Ferdinand den voormaligen minister van Arbeid in de dictatoriale regeering en tegen verschillende andere persoonlijkheden. Deze maatregelen hebben niets uit. staande met de laatste gebeurtenissen te Madrid, doch staan in verband met den bouw van inrichtingen ten behoeve der spoorwegen waarbij zich ernstige gevallen van corruptie hebben voor- ;edaan. De regeerlngshervorming in Dultschland. In Duitschland wordt op het oogen- )lik onderhandeld over de samenstel ing van een nieuwe regeering Presi dent von Hindenburg had reeds met verschillende Partijleiders een onder, ïoud. Woensdag werd een kabinets zitting gehouden; daarin bracht von apen allereerst rapport uit over zijn conferentie met von Hindenburg, waar na de ministers uitvoerig over de situatie beraadslaagden. Naar van toon aangevende zijde wordt meegedeeld, zijn evenwel geen besluiten genomen, derhalve zal men er in de eerstko mende dagen naar streven, de situatie door polsing van de vertegenwoordigers van diverse partijen op te helderen, n verband hiermede wordt er op ge wezen, dat de betreffende besprekingen door den rijkskanselier zullen worden 'evoerd, zoodat trouwens het zwaarte, punt der onderhandelingen op het oogenblik geheel bij von Papen ligt. Hieruit valt op te maken dat niet een kabinetswisseling, doch slechts een reorganisatie der rijksregeering in de bedoeling ligt. Woensdagavond deed het hardnek kige gerucht de ronde, dat Hitier reeds tot Rijkskanselier was benoemd, zijn partijgenoot S'rasser tot rijksminister van binnenlandsche zaken en von Pa pen tot rijksminister van buitenlandsche zaken. Even spoedig als dit bericht was opgedoken, werd het ook weder tegengesproken. Men verwacht in politieke kringen dat von Papen, zoodra hij den toestand kan overzien, het ontslag van zijn kabinet aan den rijkspresident zal aanbieden. De toestand is vrij verward. Eener zijds wordt verzekerd dat von Papen rijkskanselier blijft, anderzijds verneemt men dat hij zal worden vervangen door generaal von Schleicher, weer elders is men van meening dat Hitler of althans een andere voorman zijner partij met de samenstelling van het nieuwe kabinet zal worden belast. Uit een en ander blijkt intusschen wel dat belangrijke dingen op til zijn en dat verrassingen niet uitgesloten zijn. Verzekerd wordt dat de nationaal- socialisten behalve de functie van rijks kanselier, in elk geval de portefeuille van binnenlandsche zaken zullen blij ven eischen. Deze portefeuille zou voor Strasser bestemd zijn, voor het overige zouden zij er zich mede kunnen ver eenigen dat in een kabinet-Hitier generaal von Schleicher en Gürtner, de tegenwoordige rijksminister van justitie hun functies behouden. Al deze combinaties berusten echter alsnog op gissingen. Volgens nadere berichten uit Berlijn wordt daar te bevoegder plaatse ver zekerd dat Hindenburg zal vasthouden aan een regeering, welke onafhankelijk is van partijen en van het parlement. Het centrum neemt het initiatief tot vorming van een Pruisisch kabinet. Stijgend bevolkingscijfer. De Brusselsche correspondent van Hbr. schrijft: Het „Staatsblad" heeft zoo juist de resultaten ter kennis gebracht van de volkstelling, die op 31 December van verleden jaar is gehouden. Het aantal zielen, dat België telt, bedraagt thans 8 159 185, waaronder4.041 707 mannen en 4 117 478 vrouwen. De bevolking is in 1931 met 67.181 inwoners geste gen. De talrijkst bevolkte provincie is Antwerpen, die 1 188 353 inwoners telt, de provincie Brabant volgt met 1 699 740, West-Vlaanderen telt911 760, Oost-Vlaanderen 1 157.386. Henegou wen 1 274 375. Limburg 373 228, Luik (provincie) 976 895, Namen provincie 356 120 en Luxemburg 221.328 inwo ners De stad Antwerpen telt het grootst aantal inwoners n 1. 284811. Brussel met voorsteden telt ruim 800 000 in woners Dan komt Gent met ruim 170 000 en Luik met ruim 169 000 zielen. Het stadje Genck (met zijn kolenmijnen en buitenlandsche bevol king) telt bijna 29 000 inwoners, ter- wijl de hoofdstad der provincie, Has selt, er slechts 23.000 telt. Doch de kleinste gemeente van België on veranderd Zoetenaeye35 inwo- ners 1 BINNENLAND. Comité van actie tegen de winkelsluitingswet. Dagelijks ontvangt het Comité tien tallen brieven van door de wet op de winkelsluiting gedupeerde winkeliers handelaren en fabrikanten. In een één dezer dagen gehouden bespreking is besloten een algemeene enquete naar de gevolgen van de wet in te stellen. Verschillende plaatselijke vereeni- gingen hebben zich bereid verklaard lierbij hunne medewerking te verleenen. Het Comité van Actie is overtuigd angs dezen weg voldoende materiaal te verzamelen, waaruit ondubbelzinnig zal kunnen worden aangetoond, welke enorme schade de winkelsluitingswet aan handel- en winkeldrqvenden mid. denstand en aan de industrie veroor zaakt. Het secretariaat is gevestigd Marnixstraat 380 te Amsterdam Tel 36213. Filmrondreis mNederlandsch fabrikaat Gemeld wordt: Sedert 25 Juli werden vertoond te Santpoort en Alphen a. d. Rijn de industriefilms; de belangstelling bleek zeer groot. Te Sliedrecht waren eenige honderden toeschouwers aanwezig, on. danks het slechte weder; te Waalwijk en Tilburg zeker drieduizend personen. Te Oisterwijk woonden vele pension, gasten de voorstelling bij Te Boxmeer had men het initiatief genomen tot het houden van een winkelweek; ongeveer duizend toeschouwers volgden hier de film. Te Eindhoven waren ongeveer 3000 menschen aanwezig; te Oss was op den Heuvel een dichte menigte bijeen. Onze Koleninvoer in België. In den Belgischen ministerraad heeft men opnieuw het vraagstuk der con- tingenteering besproken. Hoewel allen zich voorstanders betoonden van het vrije ruilverkeer, achtte men het nood zakelijk de belangen van zekere Bel gische industrieën, waarvan het bestaan door buitenlandsche dumping bedreigd werd, te beschermen. Men besloot de invoer van kolen uit Nederland, Duitschland en Engeland ie beperken. De onderhandelingen hebben echter geen vlot verloop, daar de belang hebbende landen zich beriepen op de meest begunstigingsclausule. De invoer wordt weer met de helfl verminderd. KON ZELFS GEEN EIEREN VERDRAGEN. Na eet z!| ze graag. Toen deze 72-jarige vrouw een middel had gevonden tegen haar indi gestie bleek het een middel te zijn, dat haar 70 jarige broer reeds lang gebruikte en waarmee hij zich tot een „toonbeeld van gezondheid" opge werkt had. Zij schrijft: „Jaren lang heb ik aan indigestie geleden en ik kon eenvoudig geen ei of aardappel eten. Dit jaar begon ik met de kleine dagelijksche dosis Kru- schen Salts te nemen. En nu kan ik eieren en aardappelen eten zooveel ik wil zonder eenige stoornis nader hand. Jaren heb ik geleden. Ik nam voortdurend een laxeermiddel, maar het hielp niet. Mijn broer is een toon beeld van gezondheid en geknipt voor een reclame voor Kruschen Salts. Hij is altijd vroolijk en gelukkig. Hij ver geet nooit zijn ochtend-dosis evenmin als ik, nu ik er de waarde van ken. Mijn broer is 70 jaar oud en ik ben 72. We hebben alle reden deze schitte rende zouten te waardeeren. Ik beveel ze ook al mijn vrienden aan". Mevr. M. E. M. De zes zouten in Kruschen helpen en regelen de lichaams-functies in velerlei opzichten. Uw maag, lever en nieren worden tot betere iunctie aangespoord. U weet niet meer wat indigestie, hoofdpijn en neerslachtigheid is. U voelt zich licha melijk en geestelijk als vernieuwd. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Katholieke Illustratie. 66ste jaargang No. 45. In dit nummer wordt Maria's ten hemelopneming herdacht door een reproductie naar een schilderij van Rubens. d'Avranches vertoont de Fransche hoofdstad van een eigenaar, digen kant door te vertellen van „De kleine burgers van Parijs". De meest pakkende momenten van het Maria— congres te Nijmegen zijn vastgelegd op een pagina. E. v. Mooiveld schetst „Oe zoon van Lenin", terwijl S Wa ■yinga een ontroerend kort verhaal „Een offer" bijdroeg en Bart v. Prug- gen een komische scene belicht in „De dubbele villa". Naast twee boeien de vervolg-verhalen is er een pagina humor, terwijl de gebeurtenissen van den dag door aardige foto's worden vastgelegd. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Geachte Redactie. Otrer de laatste raadsvergadering is in Uw blad al heel wat nagepraat en 't zij mij daarom vergund ook nog eens iets te zeggen over een nog niet aangeroerd punt. Ik bedoel de huur- overeenkomst met de Kamer van Koophandel. Wanneer ik het goed begrijp is de overeenkomst terzake de huisvesting der Kamer nu zoo geformuleerd dat het bureau der Kamer (bureau, secre. tariaat en leeskamer) nu wordt ge vestigd in het nieuwe raadhuis en dat de pleno-vergaderingen van dit lichaam gehouden worden in een zaal eiders. De prijs is f 600.—, de raad is er mee accoord gegaan, de Kamer even eens, dus is die zaak afgedaan. Veroorloof mij geachte redactie toch nog de opmerking dat ik en velen met mij deze oplossing niet vermag toe te juichen. Hei bureau der Kamer, kamer van den secretaris en leeskamer in hel raadhuis, vergaderzaal elders, ik acht deze combinatie absoluut onjuist. M.t, hooren de veigaderingen ter plaaise waar de Kamer woont, dat ij gewenscht voor inlichti gen. adviezen enz Temeer waar m.l. een keurig lokaal voor deze vergaderingen met dito meubileerir.g beschikbaar was o! liever voor dit doel was ontworpen. Ik begrtjp werkelijk niet dat meii hierover van meenhig kan verschillen en dat de huurprijs daardoor temeer misschien een struikelblok geworden is. Daarover had men het toch wel eens kannen en moeten worden en m.i. had juist de waardigheid der Kamer een oplossing gevraagd, als door mij bedoeld. Ik weet natuurlijk niet of hiermee weer voldoende tactisch is opgetreden om het in beider belang gewenschte resultaat te verkrijgenop het oogen blik is de zaak echter afgedaan, maar ik spreek in het algemeen belang en dat der Kamer de hoop en het ver. trouwen uil dat de tijd zal leeren dat men hier den verkeerden wegisopge. gaan en dat men spoedig daarvan moet terugkeeren. Dank voor de plaatsruimte. Een aange lotene van het grootbedrijf. Werkverschaffing te Waalwijk. Mijnheer de Redacteur. De belangstelling voor werkver schaffing is in Waalwijk groeiende een verblijdend verschijnsel voor waar Het Gemeentebestuur mag wel eens wakker geschud worden, en er aan herinnerd, dat er nog andere zorgen zijn dan onze vrienden rond te leiden in het nieuwe stadhuis. Doch hoewel ik het schrijven van Dorus en Opmerker apprecieer, ben ik het niet heelemaal met hen eens; bag- gerwerk in de haven is nu eenmaal 't slechtst denkbare werk voor onze werkloozen. Die menschen kunnen desnoods in zand werken, maar niet in modder. En wat het verbeteren van den weg over den kanaaldijk (1) be. treft: dat is nuttig en goed, doch hier weegt de arbeid niet op tegen de ka pitaalsuitgaven. En met kapitaal moe ien wij hoogst zuinig zijn, want wij moeten arbeid verstrekken aan hon derden werkloozen. Er is echter een ander object voor werkverschaffing dat wel geschikt i* voor onze werkloozen en waarvoor de kapitaalsuitgaven niet behoeven afge- meten naar den omvang van 't werk maar naar de draagkracht van onze portemonnaie. Dat plan dan is: exploitatie van ons natuurschoon met in het verschiet een heerlijk ideaal het ontspannings oord „Meerdijk". Staande op den Meerdijk ziet U aan ,de eene zijde 'n exploitatie tot in de puntjes, en aan de zijde van Waalwijk massale bekrompenheid. Is het niet droevig te zien wat daar verwaarloosd wordt? En toch biedt de Meerdijk met Noordzijde en aangrenzende wielen ons mogelijkheden, die de Zuidzijde verre zouden overtreffen. De Zuidzijde is schoon, maar de vele bordjes „Verboden toegang" be nemen ons elke illusie! Wij zouden ons dan toch nog ver genoegen met wandelingen op eigen terrein, als dat mogelijk was. Edoch! juist datgene wat in handen der gemeente is, wat allereerst in orde moest zijn, wordt het allerergst ver waarloosd. Den Meerdijk kan men niet over, langs Hoefswiel of Galgenwiel geen behoorlijk fiets- of wandelpad, maar het treurigst is nog het laatste deel Baardwijksche Steeg, uitloopende op den MeerdijkDeze gemeenteweg is een voortdurende ergernis voor onze boeren, die met hun graan over ander mans land een uitweg moeten zoeken. De gemeente-eigendommen brengen zoo goed als niets op het eiken hak hout wordt door verzuim waardeloos! En dan te moet endenken dat hier een lustoord kon geschapen worden, dat eerlang de roem en de trots van Waalwijk zou uitmaken! En dan te moeten weten, dat de sleutel tot al dat schoons niets anders is dan de ver waarloosde eigendommen der ge meente En dan te moeten vernemen dat er geijverd wordt voor natuurschoon buiten onze gemeente gecollecteerd om werklooze arbeiders van elders aan materialen te helpen. Daarenboven die werkzaamheden hier grootendeels op gemeenleterrein te verrichten, bie den weer andere mogelijkheden- Verbetert men het achterste deel der Baardwijksche Steeg dan zullen de aldaar uit te voeren werken ook het zand leveren voor de Baardwijksche Li <«rt trust f» v U *t in onze *ig f (jrootsclu j ter uitb uwterreir joovele ar. *°ola oór üggen; er betref Lnen dt Dan staa el plan tc niuspar0( an boven* K»"n vaar oopt aan aaruit na; Er staan en hi< maar en li oos pen aden „genheden Je 503) 76) 1314 (1291) |UV»» -

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6