KOOPT 'hertjaftHjot &5aspB*,f/zjw*&.juify. FEUILLETON Langs de straat. ^ItoonJp^ Holland's beste stan- daardmerk versch ge karnd met 25 °/o aller fijnste roomboter onder Rijkscontrole. December werd het hoogste punt be reikt. Werkverschaffing had plaats door het Burgerlijk Armbestuur en bestond in het verbeteren der landerijen. Aan arbeidsloonen werd een bedrag van ruim f 1800uitbetaald. Gemeenten tot het district der Kamer behoorende, met het voorloopige be volkingscijfer op 1 Januari1932 en den belastingdruk op het inkomen voor gehuwden met 2 kinderen over het belastingjaar 1931/1932. BUITENLAND. De nieuwste bevolkingsstatistiek. Aan het Statistisch Jaarboek van den Volkenbond ontleenen wij de navolgen de belangrijke gegevens omtrent de be volking van de voornaamste Europee- sche landen. Duitschlpnd heeft thans 64.484.0U0 in woners, Engeland 45.987.000; Frankrijk 41.800.000; Italië 41.100.000; Spanje 23.581.000, Griekenland 6.3;»4.000; Bul garije 5.944.000; Noorwegen 2.811.000; België 8.092.000; Finland 3.390.000; Al banië 1.020.000; Roemenië 18.025.000; Joego-Slavië 13.884.000; Europeesch Tur kije 8.000.000. Per vierkante kilometer wonen in Duitschland 138 menschen, in Engeland 188, in Franarijk .107^ in Italië 132, in Spanje 46, in Griekenland 49, in Bulga rije 57, in Noorwegen 8, in België 269, Finland 10, in Albanië 36, in Roemenië 61, in Joego-Slavië 53, en in Turkije 46 menschen, terwijl Nederland 242 inwo ners heeft per vierkante kilometer. Na België is Nederland dus het meest dichtbevolKte land van Europa. Italië is van 1911 tot 1921 met 4 mil- lioen inwoners toegenomen, ook de be volking van Duitschland is belangrijk vermeerderd. Frankrijk telde in 1911 nog 39.192.000 inwoners, maar na den oorlog nog slechts 38.798.000, ondanks de annexatie van Elzas en Lotharingen. Dank zij de immigratie is het aantal inwoners thans tot boven de 41.000.000 gestegen. Hel geboorte-overschot bedraagt thans 16.7 ,oor Polen; 15.6 voor Roemenië; 14.8 voor Bulgarije; 14 voor Griekenland 13.9 voor Nederland; 12.7 voor Italië; 11.4 voor Spanje; 6.4 voor Duitschland; 5.6 voor Zwitserland; 5.4 voor België; 3.5 voor Zweden; 3.3 voor Oostenrijk; 2.5 voor Eschtland en tenslotte 2.4 voor Frankrijk. Dit cijfer is het laagste voor j geheel Europa. Het oeconomisch programma van de Rijksregeering. Men meldt, uit Berlijn Op de verschillende rijksdeparte menten wordt thans koortsachtig ge werkt aan het ontwerpen van het oeconomisch programma van de rijksregeering, dat Vrijdag en Zater dag door het rijkskabinet zal worden behandeld. Zooals bekend, zou rijkskanseliei von Papen er in zijn Zondag te Mun ster op de vergadering van de West- falische Bauernverein te houden rede, de grondlijnen van bekend maken. Het programma zal niet alleen zijn gewijd aan het probleem der werkverschaf fing, maar tal van andere projecten voor de toekomstige oeconomische po litiek van het rijk bevatten. Rijkspresident von Hindenburg heeft dr. Tendelenburg, de huidige staatssecretaris in het ministerie van oeconomische zaken op zijn verzoek voorloopig op wachtgeld gesteld en den op wachtgeld staanden „geheime regeeringsraad" dr. Karl Schwarzkopf tot zijn opvolger benoemd. Wat wil Von Pa pent De „Petit Parisien" wil van een ver trouwensman uit de naaste omgeving van von Papen de volgende inlichtin gen ontvangen hebben omtrent het binnenlandsche politieke programma der rijksregeering voor de eerstvolgen de maanden. Na de bijeenkomst van den Rijksdag in September zal de regeering de re- geeringsverklaring voorlezen, waarop de algemeene beschouwingen zullen beginnen. Aangezien te voorzien is, dat deze met een motie van wantrouwen zul len eindigen, zullen de beraadslagin gen onderbroken en de rijksdag ont bonden worden. Einde October zullen dan nieuwe verkiezingen worden uit» geschreven onder de leuzeVoor een rijksdag, die tot werken in staat is. Aangezien ook de nieuwe rijksdag, naar te voorzien is, niet in staat zal zijn werk te verrichten, zal ook deze kort na de eerste bijeenkomst worden ontbonden. Dan zal rijkspresident von Hindenburg een algemeen referendum uitschrijven over de volgende punten: verhooging van den leeftijd, waarop het kiesrecht verkregen wordt van 20 tot 25 jaar en instelling van een eer ste kamer of senaat. De „Petit Parisien" voegt hieraan toe, dat de rijksregeering het over dit programma geheel eens is, nadat iedere hoop, om Hitier aan de regee ring te doen medewerken, uitgesloten is. De „Germania" schrijft: De centrumspartij en andere groote groepen van het Duitsche volk zullen echter alle pogingen, om het staats wezen in strijd met de grondwet te hervormen, ten scherpste en met alle middelen bestrijden. Britsche critiek op Hitier. De Engelsche pers houdt zich druk bezig met den Duitschen binnenland- schen politieken toestand, zooals deze zich als gevolg van het doodvon nis van Beutnen heeft ontwikkeld. De „Morning Post" merkt op: De daad van Potempa wordt door de partijgenooten steeds meer ver heerlijkt en zelfs als een uitvloeisel van hoogstaande vaderlandsliefde ge kenmerkt, hetgeen voldoende bewijs is voor de buitengewone degradatie waaronder het Duitsche politieke le» ven gebukt gaat. Politieke moord wordt niet slechts goedgepraat, doch verheerlijkt en dat door een man, die pas voor eenige dagen tot den rijkspre sident het veizoek richlte, met de vol machten van een Mussolini te worden bekleed. Geen beschaafde nati-i. zoo gaat de „Morning Post" verder, kan zich permitteeren zulk een bloedwraak binnen haar grenzen te dulden. Klara Zetkin zal den Duitschen Rijksdag openen. De communistische rijksdagfractie heeft er den huidigen rijksdag-voor zitter Loebe van in kennis gesteld, dat Klara Zetkin, het vrouwelijke Rijks daglid, dat ie Moskou ziek gelegen heeft, als oudste lid van den nieuwen Rijksdag de constitueerende vergade ring van het nieuwe parlement zal leiden en aldus de functie van voor zitster, als zijnde de oudste in jaren, zal vervullen. Hierdoor kan als vaststaand wor» den aangenomen, dat Klara Zetkin de rijksdagzitting zal openen, indien al thans de pogingen, die op het ocgen- blik in het werk worden gesteld om de bepalingen ten aanzien van het presideeren door de oudste in jaren te wijzigen, met de bedoeling op die wijze het uitbreken van een scherp conflict in de openingszitting te voor komen, niet met goed succes worden bekroond. Daar er m de nationaal-sociahsti- sche pers tegen deze 75-jarige vrouw een geweldige campagne is geopend en voorts met het oog op de verwilder» de parlementaire zeden in Duitschland is het gevaar niet buitengesloten, dat het reeds in de eerste Rijksdagzitting tot een woest schandaal zal komen. Alle pogingen van voorzitter Loebe om de communisten er van terug te houden, deze door ouderdom en ziekte ondermijnde vrouw bloot te stellen aan de gevaren van een Duitsche par- lementszitting, zijn echter mislukt. Fransch-Russisch non-agressie verdrag. Een bezoek, dat Dofgalewski aan Herriot heeft gebracht, hangt, volgens de Parijsche bladen, samen met de voorbereiding van het Fransch-Russi- sche verdrag van non-agressie. China en Japan. Ten Noordwesten van Moekden is opnieuw tusschen Chineezen en Ja panners gevochten. Volgïns een be richt uit het Japansche hoofdkwartier moeten daarbij meer dan 100 Chinee zen zijn gedood. De Chineesclie aanval is afgeslagen. De minister van buitenlandsche za ken verklaarde voorts, dat de Japan- feche regeering ervan overtuigd is, dat enkel de erkenning van den nieuwen staat Mantsjoeriie in staat zal zijn, een toestand van bl'jvenden vrede in het Verre Oosten te vestigen De Japan sche regeering is doordrongen van de noodzakelijkheid om door het treffen van een fundamenteele regeling eens en voor altijd de aanleiding voor con flicten tusschen China en Japan weg te nemen. De kerkvervolging in Rusland. De „Osservatore Romano" bevat 'n bericht uit zeer betrouwbare brtn, volgens hetwelk de Sovjet-autoriteiten een nieuw decreet zullen uitvaardigen betreffende de uitoefening van den godsdienst. In het vervolg zullen er slechts op enkele bepaalde dagen en in daarvoor expresselijk bestemde gebouwen gods dienstoefeningen mogen worden ge houden. Iedere andere vorm van godsdienst zal daarmee voortaan ver boden zijn. Wie Men kent de ensceneering van zn hnolioe tooneeltje in de muktdruk fcflSt koopman staat op stoel of koTfer I Ha- midden van zijn voorraad, daaroj belt de heen een kringetje van schooljong Jjkend.1 met-vacantic en tenslotte een miV. Hd J°' meer dichte haag van toehoorders haag11161 het koop -iid publiek moeten vorm-, IT Hei De voorraad koopwaar werd ditm- teruggeh' gevormd door een tiental kistjes? £lllden-v« garen, met ruwe hand door fo De aSf marktbnas opengebroken. De belan- en schuc' stelling was niet koopkrachtig; [oCh v'r werkloozen, die niet komen om h'. Ver geld, maar om hun tijd kwijt te pak 'k 11 ken en enkele boertjes, eigenlijke Lne-- komen om 'n big of 'n koetje te I- Vijf 1 pen en dus ook niet speciaal voor? neg°tie 1 sigaren. Zoo kwam het dat dezelf? achter h 10 kistjes van 's morgens er bij hf *~a,{ scheiden van de markt nog lagen, n, dat ze al wel tien malen kwasi w'an, ingepakt met een: „Ik schei d'r d'r is hier toch niets te verdienen'" Na een bezoek aan het naastbijzijt. de café, begint de verkoop dan echt weer opnieuw. Enkele monsters worden rondg*. deeld en de gelukkigen die tot 4 keurders hooren, moeten straks bevinding rapporteeren. Na een recommandatie voor zij „beste Havana's", die meer de klei? i van chocola dan van sigaren hebben j begint de afslag: „Die kosten twee-gulden-vijf tig, geen 9 kwartje geentot hij stopt op vijf-en-zeventig per kistje. Hoe smaakt-ie pappie, tot er. der proevers die krampachtig Havana tusschen zijn tanden klemt, Ze benne best h'r, aldus he1 boertje, dat er maar gauw tussche: uit trekt, vreezend dat hij anders fa', soenshalve nog een kistje zal moetc koopen. De verkooper doet zijn best geno?; de lofrede op zijn sigaren komt er ze enthousiast uit, dat zijn pet no; scheever op zijn bezweeten kop zak' Ze benne best hoor! En bijr; voor nietsechte Havana's... vooruit jo, ga spele, wa' ken ik hie; mettie sn. .apen beginnevoci een-vijf-en-zeventig, zeven kwartjes. I daaaag'n Passeerende juf. 1 frouw doet den koopman uit zijn 1: vallen. 't Succes is miniem, zelfs de proe- vende „vadders" koopen niet. D'r is hier niks te verdiene... j't benne.de laatste vijfv;ie al ze koopen't is zoo gedasn hoor, direk ga m'n trein n'r Amsterdam. Nog geen succes. Dan de laatste kans voor de omstanders, dat is no« nooit gebeurd: nou gaat'ie ze voor kwartjes weggeven. Nog geen aftrek. Tijden in i»1" kwaal f Victor J den 111 Jurgensc pf van bijionde Reeds tondhei' recteur fabriekei bekleedt ran bf tot welk den hee De hi als zoc te Oss 1 is gewoi bel St ijd. R in 1903 Margan lende p oatnelijl 00, ZO direcieu eenigde lol lid Uoileve De 1 Nijmeg eo was .Z laatste dwong recteur Vrij kc daarna te Aeri De in Ni daar te de be en in BB.61-C. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). Op een Zondag vroeg ze hem met de andere mannelijke en vrouwelijke colle ga's uit het pension op de thee in haar „Wintertuin", waar de bloemen heerlijk in bloei stonden en waar zoete voor jaarsgeuren hingen. Het volgend jaar zal Dutton heele- maal niet meer met nieuwe soorten op de markt komen, zei Mr. Gabb, want u snoept de firma haar nieuwtjes af en u haalt er de kosten van uw verblijf hier met één slag uit.Ik zeg maar: het Duit sche gevaar. Katarina werd door haar proefnemin gen steeds meer geboeid. Dit werk was ook een groote weldaad voor haar; ze had geen gelegenheid om veel na te den ken over haar toekomst en over alles wat gebeurd was. Viktor's laatsten brief had ze niet beantwoord. Geen woord in dien brief verried diep gevoel. Hét almachtige geld van.de Rispeters had hem geheel en al tot slaaf gemaakt. Zelfs zijn hartzeer liet hij zich door zijn stiefmoeder dic- teeren. Op een stillen Zaterdagmiddag schreef ze een uitvoerigen brief aan Geheimraad Erck over alles wat ze beleefd had se dert ze van hem was weggegaan. En de vriendelijke man, wiens tijd door zoovele en verschillende dingen in beslag geno men werd, zette zich aan zijn schrijfta fel en antwoordde haar met een brief van verscheidene kantjes. Hü schreef ook over de kwestie van de terreinen, waarvan ze hem op de hoogte had ge bracht. Hij vond dat het onverantwoor delijk was om onder de geheel verander de omstandigheden dien kostbaren grond goedschiks aan de inhalige Mevrouw Troilo te laten. Ze moest hem alle stuk ken sturen, die ze in verband inet dien koop had en anders hem nauwkeurige inlichtingen geven. Dan zou hij alles met een advocaat bespreken en haar meedee- len of een rechtszaak tegen Mevrouw Troilo haar misschien de terreinen terug kon bezorgen of dat haar misschien een hoogere koopsom zou worden toegewe zen. Schoorvoetend gaf ze gevolg aan dit verzoek; het idee om over de erfenis van haar vader voor de rechtbank met de Troilo's te moeten vechten, gaf haar een gevoel van walging. Maar welke andere keus had ze? Met het kleine stukje land, dat ze overgehouden, had, kon ze na het vertrek van den pachter niets beginnen. De rente van haar erbarmelijk kapitaaltje kwam om te leven heelemaal niet in aan merking. Zoo had ze het vooruitzicht haar leven lang in betrekking te moeten blijven. Als ze tenminste niet trouwde! Pas door de hevigheid der teleurstel ling was ze zich bewust geworden hoe diep de genegenheid voor den vriend van haar jeugd bij haar zat. Hij was het verdriet heelemaal niet waard, trachtte je zichzelf steeds maar weer in te pra ten, want hy had geen poging zelfs ge daan om voor haar te vechten. Zijn af hankelijke positie verontschuldigde hem in haar oogen niet. Integendeel. Als hij een kerel uit één stuk was geweest, had hy zijn stiefmoeder weerstaan en zijn toekomst op één kaart gezet. Van haar was hy zeker'geweest. Zij zou hem door dik en dun zijn gevolgd. Ze zou hem zoo graag getoond hebben dat het haar niet om „de goede partij" te doen was, maar dat ze werkelijk met hart en ziel van hem hield. Maar alles was nu voorbij. Voorgoed. En na haar moeilijke jeugd en na de pas gebeden smart voelde zij zich niet meer jong en levenslustig genoeg om te geloo- ven dat een nieuwe ontmoeting haar een liefde zou brengen. Van nu af aan behoorde haar hart aan de planten: de wondermooie specialitei ten van de firma Dutton. Toen Katarina haar eerste jaar als vo lontair achter den rug had, maakte ze voor de eerste maal de groote sensatie mee van het tentoonstellen der nieuw gekweekte anjersoorten. De tentoonstel ling werd door een heirleger van vak- menschen, agenten-reizigers en bloemen liefhebbers bezocht. Kleuren van zeld- j zame schittering, planten van bijzonder krachtigen bloei, bloemen van buitenge wone grootte, gaven de nieuwe anjers te j zien. Katarina's genegenheid ging het sterkst uit naar de nieuwe soorten in witte kleur. Onvermoeid hield ze zich bezig met stu diën en proefnemingen op dit speciale gebied. Vaak wendde ze zich vrijmoedig tot de schrijvers in de Duitsche vakbladen om I raad. Dan vernam ze wel eens tot haar j teleurstelling, dat pogingen om verschil lende proefnemingen ook in Duitschland te verrichten, onmogelijk waren door het verschil in klimaat. Maar ook gebeurde het vaak, dat door allerlei onbegrijpelijke en oncontroleer bare omstandigheden de fraaiste combi naties in kleur en vorm tot stand kwa men. Dit geheimzinnige trok haar aan en ze ging heelemaal in haar experimenten op. Met haar collega's in Iver sprak ze over haar resultaten niet, omdat ze vreesde, dat men toch maar den spot met haar drijven zou. Hoe gaat het in de heksenkeuken, miss Lutz"? vroeg Mr. Gabb af ten toe la chend, de pyp tusschen de tanden ge klemd. Dan lachte ze maar terug, maar inlichtingen kreeg hij niet. Overigens verwachtte hij die ook niet. Ook in zijn tweede ja-ar op de kweekerij had hy van de „hoogere tuinbouwkunde" nog niet veel gesnapt. Ik ben te veel in de lengte geg^peid Miss Lutz, zei hij op een keer, toen hy op de avonduren vergeefsche pogingen had gedaan, om een natuurkundig pro bleem te begrijpen. Tegen dat het in mijn hersens arriveert, is het al een oud bakken wijsheid. U hebt geen bijzonderen hoogen dunk van u zelf, Mr. Gabb. Hij stak zijn pijp aan en strekte zijn beenen behaaglijk uit tegen den haard in de algemeene huiskamer van het pensi on. Wat zou ik met een goed stel her- yens moeten beginnen, Miss Lutz? Als ik in Leicester zit als opvolger van mijn oom? Daar doen ze alles nog precies als vijftig jaar geleden. Wie daar wal wil veranderen, bederft den boel maar. Wanneer gaat u naar Leicester? Misschien morgen, misschien over tien jaar. I don T now. (Ik weet het niet). Ik moet nog een beetje wachten. Wachten, waarop? Tot het mijn geliefden oom Tom behaagt het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen. Maar tegen dien tijd kan ik oud en beschimmeld zijn, want de man heeft een ideale gezondheid, geloof ik. Kunt u zich tijdens zijn leven dan niet nuttig maken in Leicester? No, Miss Lutz. Oom Tom zou de ge dachte niet kunnen verdragen, dat ik met mijn gebrek aan talent en weten- schappelijken aanleg zijn opvolger moet worden en dan zou hij mij zeker ont erven. Als ik in iver zit als zijn lachende erfgenaam, hindert hem dat veel min der. Zijn lachende erfgenaam? Katarina herhaalde geamuseerd zijn woorden, want Mr. Gabb zette er een vreeselijk on gelukkig gezicht hij. Dus u denkt als volontair bij de firma A. F. Dutton te blij ven, tot u oud en beschimmeld bent. En ziet u daar niet vreeselijk tegen op? Wat moet ik dan doen? Als kwee- kerij-chef of zelfs opzichter wil niemand me hebben. Daar ben ik te dom voor Ik meen het heusch, Miss Lutz. Weet u mis schien, hoe ik op een andere manier den tijd doorkom? Gaat u r.aar Duitschland. Kan ik bij in betrekking komen, Miss Lutz? Ze lachte. Ik zal mijn eigen opzichter zijn. Ik ben zoo arm als een kerkrat. Wie moet bij u dan mest kruien? De plantjes in andere potten zetten? Kar ren aarde rijden, hé? Ik neem een jongen uit de buurt, die ik het langzamerhand leer. Neemt u mij. Ik ben volleerd. Maar u gehoorzaamt mij niet. Neen. Nu dan. Hij vatte vuur. Maar waarom moeU dan ook altijd haas en knecht wezea Waarom geen eerlijke arbeidsverdeelins Als twee menschen er pleizier in hebbe: om een jonge onderneming er bovenof te helpen, dan is het niet noodig om b bevelen en te gehoorzamen. Dan hoe:; men elkaar alleen maar te begrijpen. Zef u dat ik komen kan, Miss Lutz? Da: kom ik. Meent u het werkelijk? Hoe bent", dan toch op dat idee gekomen? Wel, ik denk dat ik me doodelij» vervelen zal, als u weg bent. Daarom u het maar beter, dat ik met u mee ga. Maar u beweert, dat u de Duitschen niet kunt uitstaan. Neen, u bent de eenige uitzondering Erg vleiend. En wat denkt u van mij, Miss Luü Als tuinjongen bent u een juweel Als mensch een gruwel. Hij lachte. De volgende dagen kwam hij nog ver schillende keeren op dit gesprek terui Katarina begon zich langzamerhand me de gedachte vertrouwd te maken. Als het proces won en het stuk grond ternj kreeg, zoodat ze een eigen bedrijf beginnen, dan zou een kracht als Mf Gabb onbetaalbaar zijn. Het was zoo: rare kerel, dat ze niet bang hoefde zijn dat hij aan zijn eigenlijk dwaas - voornemen op stuk van zaken geen ge volg zou geven. Als zij in de rusttijden over de terrei nen van de reusachtige kweekerij slen terde, bouwde zij luchtkasteelen. M tuurlijk zou zij zich in Sonnenberg oo> op het kweeken van anjers gaan toeleg gen, ze had hier zooveel nieuws gezi en geleerd en door eigen studie en prof; nemingen zooveel kenhis opgedaan, ze op dit gebied een niet te onderschat; ten mededingster van de firma Viktor H. Troilo kon worden. Overigens, grootte en moderne inrichting betro- verzonk het bedrijf van deze opgeblatf- protsen bij dat der Engelsche firma eer voudig in het niet. Wordt ve: bij ste Het heer Meld H. La De 1 Het houd den r den A De Mij; tan d otters Durdt dus 1 speeti lnipe< ongeé naren In voor belds neert wetgi beeft paar Ik za Va Hack fang gehe ferk 'smt jes, led 16 hg uren Zon groc conl Is Roo talri wer Inrit bed rich bed fan min C wei con wel am 1 .ld Gemeentefonds- Gemeentelijke Aantal belasting bij een zuiver inkomen Opcenten inwoners GEMEENTEN Ver mogens van Pers. 1 Jan. 1 Jan. belasting f3000.- f 5000.- belasting 1932. 1931. Dongen. f 51.— f 118.— 50-80 9029 8853 Drunen 54.— 122. 3449 3387 Dussen 66.30 153.40 50 50 3686 3746 Eethen 86.70 200.60 30 5C 2353 2315 Geertruidenberg 86.40 195.20 90 50 2815 2816 s'-firavemoer 97.20 219.60 50 50 1403 1403 Hedikhuizen 48- 114. 50 1417 1387 Herpt 54.— 122 587 593 Heusden 75.60 170.80 55 20 1832 1837 H. en Lage Zwaluwe 54.- 122.— 50 4994 4960 Loonopzand 84.15 194.70 70 50 10410 10258 Made ca. 62.10 140.30 60 5342 5335 Nieuwkuik 54.— 122.— 80 1475 1472 Oudheusden. 54.— 122 100 1084 1082 Raamsdonk 75.60 170.80 50 50 7174 7216 Sprang-Capelle 84.15 194.70 50-80 25 4872 4916 Waalwijk 63.84 151.62 77-97 50 10126 9919 Waspik 75.60 170.80 50 50 3455 3510 Wijk ca. 68.85 159.30 60 25 2499 2490 ^BLUE BAND irvolgd' ZOOVI

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6