I m 3 Abonneert U op het Waalwijksche en Lang- straatsche blad,dat ook voor Uwe advertenties het aangewezen or gaan is, omdat 't in deze plaats en streek alge meen gelezen wordt. N'o- Woensdag 31 Aug. 1932. 5So .Trg. TWEEDE blad. provinciaal NIEUWS. Waalwijk, 31 Aug. 1932. Opstelling op de Markt. De stoet gaat als volgtStationsstraat, Burg. v. d. Klokkenlaan, Mr. ran Coothstraat, Grootestraat, Markt. De samenstelling is als volgt: Harmonie St. Jan v m. Baardwijk. 1. Meisjes met versierde fietsen (18) A 2. 3. 6. 7. Jongens 9. 11. 12. 13. 14. Groepen skiloopers (9) poppenw.(14) vl. Holl. (3) trekwag. (3) costuums (2) fietsen (29) skiloopers (14) vl. Holl. (17) costuums (15) trekwag. (11) vllegmach. (2) diversen (4) (21) Geridderd. gij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Orarje-Nassau ,je heer B. j. H. C. Timmermans, schoenfabrikant, lid der firma Timmer mans van Turenhout, alhier. Wanneer ooit eene koninklijk onder scheiding met algemeene ingenomen- 0 in onze gemeente en in de kringen der leder- en schoenindustrie zal zijn vernomen, dan is het zeer zeker deze. Al kan de heer Timmermans helaas Ibans geen werkzaam deel meer nemen aan zoovele zaken, die hem lief waren {fl waaraan hij zich met zooveel energie, met zooveel toewijding en ambitie heeft gewijd, dankbaar zullen wij allen gedenken wat hij steeds is geweest voor Waalwijk en de schoen industrie. Wij behoeven slechts even te wijzen 0p z'n lidmaatschap van den ge meenteraad waar z'n woord een werke lijk gezag en invloed had, omdat men wist dat hij bezat liefde voor zijn geboorteplaats, algemeene ontwikke ling, kijk op en kennis van zaken, ondervinding, helder doorzicht en nog veel meeraan zijn lidmaatschap en presidentschap van de Kamer van Koophandel, zijn lidmaatschap van Waaiwljks Belang en zoovele andere vereenigingen, die de belangen van Waalwijk op 't oog hebben. Een voortdurend getuigenis van zijn krachtig werken, z'n energie, z'n vak- en zakenkennis, z'n durf, zijn de schitterende fabrieksgebouwen in de Mr. van Coothstraat, die hij bracht van klein tot groot, lot een der groot ste bedrijven in deze branche in den lande. Wat heeft hij niet bereikt als presi dent van den Ned. Bond van Schoen fabrikanten. wat heeft hij niet gewerkt om 't Schoenenwetje, deze zegen voor de industrie te verkrijgen Wij halen hier slechts eenige feiten aan, ze zijn nog met zoovele aan te vullen; genoeg echter om duidelijk te maken dat deze Kon. onderscheiding dubbel verdiend is. Wij feliciteeren den heer Timmer mans van harte met deze koninklijke benoeming en spreken de hoop uit dat z'n gezondheidstoestand, zij 't dan niet zooals hij zelf en wij allen zoo gaarne zouden zien, hem nog vele jaren veroorloove met voldoening terug te zien op 't geen hij op ver schillend gebied heeft gewrocht en op de koninklijke onderscheiding, die daarvoor mede de belooning is 1 Geslaagd. Te Coudewater slaagde voor het examen Krankzinnigenverpleging (1ste gedeelte) mej. C. Heljmans alhier. Konlnglnne-dag. Wij vestigen de aandacht op het concert dat hedenavond gegeven zal worden door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" op de kiosk op de Markt Ier gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin. Hoewel de officieele feestelijkheden eerst a s. Zaterdag plaats vinden, heeft het mannenkoor gemeend 31 Augustus niet ongemerkt te mogen laten voorbij gaan en zal onder leiding van den heer notaris L. Christ het volgend pro gramma ten gehoore brengen 1. Domine Salvam fac. Giesen. (met koperbegeleiding) 2. Mijn land is een land der zee. Mosmans. 3- Bede (met baritonsolo) Heinze. 4. Neerlands Mannenzang. De Vliegh. 3. 't Qeuzenvendel. Th. v. Wamel. 6. Hollands Glorie. R. Holl. (met koperbegeleiding) Aldus een zeer toepasselijk nationaal programma. Het eerste en laatste num- jer zal begeleid worden door 't koper oer harmonie „Volharding" uit Drunen. Aanvang 8 uur. Programma van Oranje-Huls (Centrum) op Zaterdag 3 September a.s. ter van den verjaardag onze geëerbiedigde uur. Gratis bioscoopvoorstelling voor alle kinderen die het afgeloopen schooljaar de le t/m. de 7e klas bezocht hebben. Dus ook voor de kinderen van niet-leden onzer ver- eeniging. De kinderen, vooral die aan den optocht deelnemen, worden ver zocht zich met Oranje strik, sjerp of dergelijks te sieren. Na afloop der bioscoop uitrei king der prijzen aan deelneemsters en deelnemers aan den optocht en van een kleine verrassing aan alle kinderen. 6.30 uur. Marsch der - W.G.V.Ieden door de gemeente. 7.30 uur. Voorstelling der W G.V. op het plancher op de Markt. 9 uur. Groot avondconcert door Neder- land's beste Fanfare corps „St. Caecilia" uit Ammerzoden. Programma 1. The Stars and Stripes Forever, March Sousa. 2. Liege Immortelle, Ouverture F. Rousseau. 3. Royal—Chasseur, Fantaisie H. Fernand. 4. Préciosa, Ouverture Weber. PAUZE. 5. 3e Marche aux Flambeaux G. Meyerbeer. 6. Reves sur l'Ocean, Valse J. Gung'l. 7. Iphigenie en Aulide, Ouverture Gluck. 8. Florentiner—Marsch J. Fucik. Wij mogen wel bijzonder de aandacht vestigen op het laatste nummer van't feest-programma, het concert der fanfare te Ammerzoden. Meermalen is gepoogd deze byzondere vereeniging hier te krygen. doch steeds stuitte het af, speciaal om de kosten. Dat ons „Oranje- Huis" het heeft aangedurfd en aan kon, pleit voor haar, want werkeiyk deze fanfare staat bekend als een der beste, zoo niet de beste van ons land. Vanaf 1891 hebben we een lijst van lauweren gezien; noemen we alleen maar in 1929 in Amsterdam den len prijs in de Eere-afdeeling met directeursprys en in 1931 te Luik den len prys en len prijs lecture a vue met directeursprys. We behoeven er niet meer van te zeg gen haar roem is voldoende bekend en ons wacht een groot muzikaal genot. 't Bovenstaande wa9 reeds gezet, toen wij van den voorzitter van „Oranje-Huis" de volgende mededee- ling ontvingen; Zeer tot onzen spijt moeten wij een kleine wijziging brengen in het voren- vermelde programma. Het bestuur van de Harmonie St. Jan uit Baardwijk deelt ons mede, dat het de medewerking bij de kinder feesten, die ons door genoemd Bestuur definitief was toegezegd, thans moet weigeren, in verband met door dona teurs geuit misnoegen over het opluis teren der kinderfeesten in Centraal Waalwijk door eene door hen gesteun de Vereeniging. Door het Centrale Comité was n.l. voorgesteld dat bij gelegenheid der Koninginnefeesten, beide plaatselijke Harmonieën, die door de geheele gemeente Waalwijk worden gesubsidi eerd, hare medewerking aan de 4 Comité's zouden verleenen, door het geven van een avondconcert in Besoyen en Baardwijk en het opluisteren der Kinderfeesten in Centrum en in St. Anthoniusparochie. Aan deze regeling die iedereen zal kunnen billijken, hebben beide Harmonieën oorspron kelijk hare goedkeuring gehecht. Hoe het Bestuur van St. Jan te Baardwijk ons op het laatste nippertje zoo kan vastzetten, inplaats van te trachten hare donateurs een iets bree der standpunt te doen innemen, is voor ons een raadsel. Zooveel smallig- heid hadden we daar inderdaad niet verwacht. „Oranje Huls W. van Heesbeen, Voorz. Rijksvakschool. De aangifte voor den nieuwen cursus Is thans als volgt; Looiery 6 Schoenmakery bovenwerk 8 onderwerk 7 De looiery is evenals vorige jaren dus goed bezet. De schoenmakerij kon meer leerlingen tellen. Het vorig jaar waren er meer en liep dat aantal ge leideiyk op tot ongeveer het dubbele. Elk jaar zyn er trouwens nakomers en worden voor werkloozen, niet voor hen, die te hooi en te gras eenige dagen of weken komen, maar waarvan verwacht kan worden, dat ze voldoen de begaafd zyn en de cursus regel matig en gedurende voldoenden tyd zullen volgen. Wy willen de schoenfabrikanten van Waalwijk en omgeving nogmaals met klem wyzen op het groote belang dat hun zoons, hun bedrijf en de geheele industrie hebben by het volgen der dagcurcussen der vakschool. Het zal toch wel van voldoende bekendheid zyn op welk peil het onderwys staat en wat voor de toekomst der jongelui beteekent dezen twee-jarigen cursus met vrucht te hebben doorloopen. De tijden zijn ongunstig, maar daarom moe ten de toekomstige fabrikanten of leiders met parate kennis worden uit gerust om den strijd met des te meer succes te kunnen voeren. Laat men dit toch in allen ernst overwegen. De cursus voor werkloozen juichen wij ten zeer toe zy kunnen den ge dwongen rusttyd ten nutte maken om zich meer dan in welke fabriek ook en in alle onderdeden van hun vak te be kwamen. Mogen zich velen opgeven, zoodra de oproeping komt, opdat deze slechte tyd voor velen een lichtzijde krygen voor een goede toekomst. Missienaalkring v.m. Besoljen. Zondag j.l. maakten de leden van den Missienaalkring van v.m. Besoyen een uitstapje naar Kevelaer en Ny. megen. Om half 6 's morgens vertrokken zy en woonden om 6 uur de H. Mis In de St. Jan by, waarna een gezameniyk ontbyt in Hotel „de Plasmolen" te Mook; vervolgens ging 't naar Kevelaer, waar om 10 uur de Hoogmis werd bijgewoond. Om 2 uur vertrek uit Kevelaer naar Nymegen waar het gezelschap om half 4 aankwam en een rondrit door de stad maakte en de H. Landstich ting, Mooi Nederland, Berg en Dal en andere mooie bezienswaardigheden van Nymegen bezichtigde. Om 10 uur vertrok men weer huis waarts en allen waren uiterst voldaan over dezen prachtigen tocht en den moolen, welbesteeden dag. Tljssen. f Zaterdag meldden wy dat de heer J. Tyssen alhier te Amsterdam tenge volge van een aanryding was over leden. Nader vernemen wij echter dat dit onjuist is. De heer Tyssen zakte op straat ineen en werd in een woning binnen gedragen waar de ontboden genees heer hartverlamming constateerde. Ziekenkas R.K. Werklledenvereenlglng. In den Gildenbond hield de zieken kas der R.K. WerkiiedenveJeeniging Maandagavond een algemeene verga dering. Na opening der byeenkomst met den christelijken groet deed de voor zitter de heer J. Leytens de mededee- ling, dat de Eerw. heer Adviseur we gens retraite de vergadering niet kon bywonen. De notulen werden daarna voorge lezen door den secretaris den heerN. v. Hooff. De heer Dekkers meent, dat de no tulen een fout bevatten daar er over het voorstel van het bestuur totwyzi. ging van art. 14 niet gestemd is. De Voorzitter antwoordt, dat erover dit punt wel gestemd is, dat weet Dekkers even goed als de andere leden. De heer Dekkers is van meening. dat over een dergeiyke gewichtige zaak schrifteiyk dient te worden gestemd. De Voorzitter ontkent dit daar het reglement zegt, dat schriftelijk over personen en mondeling over zaken gestemd wordt. De Secretaris leest het betreff-mde reglementsartikel voor en vindt dat men op deze zaak niet verder behoeft in te gaan. Het lid Dekkers legt zich hierbij neer en de notulen worden vastgesteld. Financieêl Verslag. Aan de orde komt het kasoverzicht van den penningmeester, den heer N. v. Hooff. over het eerste halfjaar 1932. De cijfers van de Ziekenkas luiden als volgt Inkomsten Uitgaven Batig saldo In kas op 1 Jan. 1932 In kas op 1 Juli 1932 Voor het steunfonds zyn de cijfers Inkomsten Uitgaven gelegenheid van H. M. Koningin. 1 uur. Kinderoptocht met versierde üetsen enz., voorafgegaan door de zoo zal dit hopeiyk ook dit jaar wel harmonie „St. Jan" v.m. Baardwyk. weer zijn. 160 kinderen nemen hieraan deel,1 Voorts zal een inschryving geopend 111133 946 55 164/78 8808.12 t 8972 90 483.32 692 - Nadeelig saldo f 208 68 In kas op 1 Jan. 1932 f 3321.47 In kas op 1 Juli 1932 f 3112 79 Totaal bezit der beide juli 1932Ziekenkas Steunfonds kassen oo 1 f 8972.90 f 3112.79 Totaal f 12085.69 De controle-commissie zeide bij monde van de heer A. v. Drunen, dat boeken en kas In orde bevonden wa- ren, waarna de penningmeester onder dankbetuiging werd gedechargeerd voor zyn beheer. Als lid der controle commissie in de plaats van de heer v. Drunen werd gekozen de heer F. Klerks. Artikel 14. De agenda vermeldde vervolgens het voorstel van het lid C. Dekkers om art. 14 zoo te lezen als in art. 1 om schreven is en aan de hand van art. 1 art. 14 te doen gelden. De Voorzitter begint met de mede- deeling, dat dit voorstel onmogeiykin behandeling kan komen, daar hetzelfde voorstel in de vorige vergadering met byna algemeene stemmen verworpen is. Het zou toch belachelijk zyn als nu 4 maanden daarna het besluit weer gewijzigd werd. Er zal over dit punt ook geen discussie gevoerd mogen worden. Is Dekkers daarmede niet te vreden dan kan hy in beroep gaan, het bestuur zal zich bij een hoogere uitspraak neerleggen. De heer Dekkers spreekt over het advies van deskundige zyde, dat het bestuur In deze heeft ingewonnen, later zou deze deskundige verklaard hebben, dat spr. in zijn recht stond. Hy houdt voorts vol, dat er geen stemming over dit punt geweest is. De Voorzitter wil het debat sluiten, doch de heer Dekkers protesteert hier tegen heftig. Waarvoor is dan de ver gadering? Waarom staat het punt op de agenda? aldus spr. De Voorzitter antwoordt, dat een ingediend voorstel op de agenda moet voorkomen; hy wil niet hebben, dat er verder over gesproken wordt. De heer Dekkers biyft protesteeren, luide bygestaan door enkele stemmen achter uit de zaal. De heer de Jong vraagt danMoeten wij ons dan maar naar het bestuur voegen en heeft de algemeene verga dering niets meer te zeggen Onder heftige protesten gaat de voorzitter over tot het volgende agenda punt: Mededeelingen. 'n Terugblik. Daar er geen mededeelingen zyn, wil hy van de gelegenheid gebruik maken om iets uit het verleden van de Ziekenkas te bespreken. Als spr begint met de woorden„Het is nu 18 jaar geleden" wordt hem van uit de zaal toegeroepenWy hebben me 18 jaar geleden niets te maken. De Voorzitter gaat verder en zegt, dat hij voor 18 jaren zijn bestuurs functie heeft aanvaard. Nadien hebben nog verschillende andere bestuursleden met succes hun werkzaamheden voor de kas verricht. Het stond er in dien tyd niet zeer rooskleurig voor met de kastoen spr. dn het bestuur kwam was er weinig geld en veel schuld. Lang is er aan gewerkt om de contri butieschuld te doen aanzuiveren en toen men daarmede klaar was kwam de Spaansche grlep-epidemie waardoor langen tyd zeer hooge uitkeeringen gedaan moesten worden, zelfs tot f 460.- per week. Zoodoende keek het bestuur tenslotte op den bodem der kas Direct na de epidemie kwamen talrijke nieuwe leder; van toen af is de premiebetaling afhankelijk gesteld van den ouderdom. Toen kreeg men weer een gezonde ziekenkas en kon het donateurstelsel worden afgeschaft. .3 uitkeeringsduur kon van 13 tot 17 weken verlengd worden. Thans kunnen zelfs uitkeeringen gedaan wor den uit de rente van het kapitaal en is de contributie niet hooger dan 1 ct per 60 ct. uitkeering. Verschillende andere gewichtige besluiten zijn de laatste jaren nog genomen. Het bestuur stelt zfch voor al deze wijzigingen in druk te doen verschynen. Nogmaals Artikel 14. Bij de Rondvraag beginnen de pro testen tegen de wyze van behandeling van het voorstel Dekkers opnieuw. De heer Maas vraagt of de verga dering zich hierby moet neerleggen. De heer Dekkers zegt nogmaals, dat er geen stemming over zijn voorstel heeft plaats gehad, in het plaatseiyk blad staat daar ook niets van. Er ontstaat een zeer verwarde dis cussie. De Voorzitter zegt tenslotte, dat er verder niet meer over het punt gedis cusieerd wordt en dat men bij het bestuur der R.K. Werkl.-ver. in beroep kan gaan. De heer Kerkhof neemt echter nog het woord: Wat is het verschil tus- schen een voorstel van het bestuur en van een lid Waarom zou 'n be stuursvoorstel wel behandelu mogen worden als het niet op de agenda staat en een voorstel van 'n lid niet? De Voorzitter heeft echter gezegd, dat het voorsteLDekkers niet behandeld mocht worden, omdat het niet op de agenda stond. Volgens de notulen is toch over het punt gestemd, dat had z.i. niet mogen gebeuren. Door applaus geeft een deel der aanwezigen zijn instemming met deze woorden te kennen. Voorzitter. U kunt in beroep gaan Dekkers. Wy kunnen er beter uit gaan, we hebben toch niets meer te zeggen. De heer Kerkhof wenscht een ant woord op zijn vraag. De Secretaris zet dan uiteen, dat het bestuur feitelijk geen voorstel deed het was slechts een nadere formulee ring. Het liep zoover dat daarover een stemming kwam by zitten en opstaan en toen is de wyziging met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen De heer Kerkhof houdt vol. dat het bestuur wel degeiyk een voorstel deed De Secretaris blijft dit besteden. Tenslotte zegt het bestuurslid Ma hieu, dat dhr. Kerkhof zelf tegen het bestuur verklaard heeft, dat hy tegen tier voorstel was. Onder hevige protesten maakt de Voorzitter daarna een einde aan de bespreking en sluit de vergadering met den Christelijken groet. Groote brand In de St. Crlspijnstraat. In de ochtendschemering van Maan dag werden de bewoners der St. Cris- pynstraat alhier plotseling opgeschrikt door brandalarm. De particuliere nacht waker A. v. Ravesteljn, die daar. pas seerde, zag wat rook komen uit 'tdak van de woning van J. Reus. Toen hy brand vermoedde en zich nader op de hoogte stelde, zag hy reeds de vlammen spelen en wekte de buurt door een zestal schoten uit z'n revolver te lossen en uit alle macht brand te roepen. De woning R. maakt deel uit van een blok van 5 woningen met smedery en magazyn, toebehoorende aan den heer J. Trompen. Vervolgens gingv. Raven- stein de politie en den opperbrand- meester den heer G van Huiten waar- schuwen. Toen de brandweer met enkele slan gen op de waterleiding arriveerde, had de brand reed3 een groote omvang aangenomen. Het was een ware vuurzee, die een dichten vonkenregen van zich afblies. Tot in de St. Antoniusstraat kwamen honderden vonken neerged war- reld. Langs het dak van het gebouw, dat met rtet onderschoten was, breidde de vuurhaard zich zienderoogen uit. Het vyfial gezinnen dat in het blok woonde, in totaal ongeveer 25 men- schen, hadden dan ook Ijlings in nacht- gewaad hun woningen moeten verlaten om by buren onderdak te zoeken. Tot overmaat van ramp gaven de slangen op de waterleiding slechts een flauw straaltje water, dat niets legen de vuur zee vermocht uit te richien. Toen de motorspuit arriveerde viel er reeds niet meer aan te denken nog eenige der woningen te behouden. Nadat op eenige brandputten was aangesloten die den dienst weigerden, zoodat heel wat tijd verloren ging, kon de spuit op den put tegenover de St. Antoniuskerk worden gekoppeld. Men was het vuur toen spoedig meester, doch de woningen waren geheel uit gebrand. De gezinnen van W. v. Bokhoven, J. Reus, H. v. Hllst, F. v. Osch en H. v. Helvoirt hebben door dezen brand hun onderdak verloren. Alleen bij H. v. Helvoirt kon het grootste deel van den inboedel nog worden gered, by de overigen werd zoo goed als niets gered. Allen zijn verzekerd, hoewel slechts laag. Het ergst is er wel de kachelsmid v. Osch aan toe, die zijn heele bedryf in het pand had onder gebracht. De oorzaak is onbekend. Wy mogen hier wel een woord van hulde brengen aan den nachtwaker van Ravesteyn voor zyn betoonde oplettendheid, waardoor vermoedeiyk groot onheil is voorkomen. Reeds meermalen trouwens hebben wij staal tjes van activiteit van dezen nacht waker gehoord en ook ondervonden. Van verschillende zyden hoorden wij klachten uiten over de brandweer. De oorzaak daarvan zou naar men vertelde gelegen hebben in den te geringen druk die er op de gemeente- lyke waterleiding stond. Wtj hebben ons licht bij deskundigen opgestoken, waar men ons heeft medegedeeld dat van onvoldoende druk geen sprake was. Er stond op het net een druk van 2,7 atm., dus slechts even onder het maximum van 3 atm. Terstond toen het brandalarm gegeven werd is de druk nog tot 2,8 opgevoerd. De oorzaak moet dus ergens anders ge vonden worden. Vermoedelijk zit deze in het feit dat de thans gebruikte brandkraan slechts zelden in gebruik komt; andere kranen worden van tijd tot tyd benut voor de vulling van den sproeiwagen. Daardoor had zich een laagje roest in de buis afgezet en dit was de oorzaak dat de slangen ge deeltelijk verstopt raakten waardoor de watertoevoer slechts gering was. Had men voor het aanschroeven der slangen de kraan eerst flink laten doorstroomen dan zou 't euvel natuur lijk voorkomen zyn. Er is voorts geklaagd over het te laat aanrukken en de slechte organl- satie der brandweer. Ook hieromtrent hebben wy inlichtingen van bevoegde zyde ingewonnen. In het kort werd ons het volgende medegedeeldToen de nachtwacht v. R. de brand ontdekte deed hij eerst alle mogelijke moeite om de bewoners uit hun slaap te wekken. Daarna ging hij direcf de politie waarschuwen. Inmiddels hadden de buurtbewoners op eigen gelegenheid het brandweermateriaal uit de berg plaats gehaald met het gevolg dat de slangen zoodanig werden dooreen ge- 69- 4. 5. 8. 10.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5