liius nil KaïtshtDiel. li rschilleode café's. „Loonopzand's rhoi' met voldoenin2 terugzien B het Koninginnefeest door haar ge viseerd en we hopen dat als de Volstandigheden toelaten het "iitfend jaar nog meer luister aan dit li zal worden gegeven. -^Juws UIT HEUSDEN. Heusden, 1 Sept. '32. De heer A. de Graag won deze ek wederom in de 4e ronde om het ^kampioenschap voor 't Land van Heusden en Altena. De 5e en laatste onde wordt hier gespeeld 26 Sept. [)e heer De Gr. heeft kans ongeslagen kampioen te worden. Dinsdagavond werd de Ned. Fabrikaatweek hier geopend met de bekende Ned. Industrie-film, terwijl R.K. Fanfare een concert aanbood. Zoowel film als concert wist de belang stelling van het zeer talrijke publiek gaande te houden. Op het Wilhelminaplein stond «edurende eenige dagen een evangeli satietent, die geregeld druk bezocht werd. 16 Sept. e.k. wordt van hier uit de jaarlijksche processie gehouden naar Bokhoven ter eere van St. Cornelis. Te Waalwijk slaagde de heer j Vl d. Broek, onderwijzer aan de Bijz. Jongensschool alhier, voor het Directeursexamen in den Greg, zang vanwege de St. Gregorius-vereeniging. Woensdag werd, dank zij het Oranje-comité, op de gebruikelijke tijzede verjaring der Koningin gevierd volgens het vroeger medegedeelde programma, weliswaar niet zoo groot, scbeeps als gewoonlijk, maar toch waren er voldoende attractie's, zoodat zeer velen zich kostelijk hebben vermaakt, i A.s. Zaterdag gaat Longa deelnemen aan den serie-wedstrijd bij Wilhelmina te Wijk. De uitslagen van de plaatselijke wedstrijden op j.l. Woensdag zijn als volgt: Noad R.K.V.V. 4 3, Longa- P.S.V. 3-0, Juliana Longa 2 1. -Juliana zal a.s. Zondag deelnemen aan den seriewedstrijd bij Brabantia te Herpt. Ontslag. Aan M. J. van Riet, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Heusden is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak waarbij hij werkzaam is. Kaatsheuvel, 2 Sept. 1932, Vuilnlsdienst. Onze goed functionneerende vuilnis ophaaldienst zal voor een week worden stopgelegd, van 12 17 September. De vuilnisophaal vrachtauto moet gron dig worden nagezien en zal alzoo gedurende eenige dagen uit den dienst genomen worden. Koninginnedag 1932. Voor de groote avonduitvoering op Koninginnedag was een enorme massa publiek op de Markt bijeengekomen. Aanvankelijk hield het weer zich goed, al dreigden zware wolken uit het Zuid Westen met komende regen. Het eerste gedeelte van Euphonia's programma w.o. de Ouverture Venus* auf Erde van P. Lincke liep zonder stoornis af. Tijdens de opmarsch vrije stelling meer hadden, die hun was toebedacht. Alle9 bijeen een mooie avond deerlijk door een onweersbui gestoord. Onweer. Het onweer dat zich Woensdagavond omstreeks 9 uur boven onze plaats ontlastte, is niet gepasseerd zonder sporen achter te laten. Bij den heer Sn. in de Telefoonstraat sloeg de blik sem door de openstaande voordeur binnen, sloeg twee gaten in het plafond van de achterkamer en zocht een uitweg dwars door de muur bij het plafond. Buiten de schade aan plafond en muur en een zware lucht bleef alles ongedeerd. We behoeven niet te zeg gen, dat de bewoners deerlijk schrok ken en een der vrouwelijke bewoners een zenuwtoeval kreeg. Verder sloegen in de Telefoonstraat verschillende stoppen van deelectrische leiding stuk en werd de zekeringkast van de telefoonleiding staande tegen over genoemde Sn. geheel tot sp'inters geslagen een vijftal telefoonpalen in genoemde straat versplinterd op diverse plaatsen de telefoonaansluitingen be schadigd en op een plaats de wekker van de telefoon uiteengeslagen. Per- soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade aan de telefoon werd reeds heden door een viertal aibeiders van de Rijkstelefoon hersteld. Vliegerwedstrijd van Zondag 28 Aug. 1932 op Don Bosco.terreln van Patronaat nSt. fan". JuryKapelaan Swagemaker9. Jan Frederiks. P. Jansen. Uitslag Schoon sten vlieger. A. Klijn le prijs met 45 puuten J. Oerlemans 2e 40 B. Schrauwers 3e 34 G. Vloemans troostprijs. Hoogste en mooiste stand. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Jan Brent le prijs met 60 punten J. v. Woensel 2e 56 Joh. Heeffer 3e 55 Fr. Schalken 4e .50 J. Smit 5e 45 Andri Laros 6e .45 „),3 G. Smit 7e .43 Ant. Snoeren 8e «37 A. Schalken 9e .36 Mooiste inhalen. Joh. Heefier. Burgerwacht. Zondag a.s. begint de schietwedstrijd van de Kaatsh. Burgerwacht op de schietbanen van den Horst. Wielerbaan. Gisteren werd in Café van Berkel aan den Horst het aanleggen van een sintelwielerbaan van 200 Meter lengte naast het daargelegen voetbalveld van de Kaatsh. Boys aanbesteed en gegund. De baan ligt in de bochten 3 meter hoog. Over ongeveer 5 weken hoopt men de baan te kunnen openen. R.K. Kaatsheuvelsche Wielerclub. A.s. Zondag 4 Sept. zal de R K. Kaatsheuvelsche Wielerclub een trai- ning9rit houden over 't traject Horst Sprang, Besoijen, Capelle Nieuwe Vaart, Vrijhoeve, Sprang Horst, Loon- opzand, Udenhout, Loonopzand met eindstreep café de Wed. J. van Berkel. Vertrek om 12 uur. R.K Werkliedenvereeniging. Gewestelijk meeting en Propaganda Demonstratie. Op Zondag 18 September a.s. zal te Kaatsheuvel een gewestelijke meeting oefeningen pyramiden van de R.K en propaganda demonstratie gehouden Kaatsh. Gymnastiekvereniging K.G V. l werden van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond voor de R.K. Werk- liedenvereenigingen van Kaatsheuvel, Baardwijk, Berkel Enschot, Drunen, Elshout, Geertruidenberg.Goirle, Haar steeg, Hilvarenbeek, Loonopzand, Made, Mariapolder, Moerdijk, Moer gestel, Nieuwkuijk, Oisterwijk, Raams- roassa voor den regen uiteen ging. j donk, Raamsdonksveer, Tilburg, Vlij- Toen echter daarop de rek- en brug- j men, Waalwijk, Waspik, Zevenbergen oefeningen van K.G.V. aan de beurt i en Zevenbergschenhoek. kwamen moest het programma reeds Opstelling van de Propaganda de- gewijzigd worden daar brugwerk aan 1 monstratie welke wordt opgeluisterd natte instrumenten onmogelijk bleek, door 6 muziekkorpsen om 2 uur in Het was een teleurstelling voor de de Schoolstraat. Richting Z.-Noord. bezoekers, die een gymnastiekdemon- Vandaar vertrekt de stoet door stratie in de open lucht steeds op prijs Hoofdstraat, Molenstraat, Berkdijksche- straat, Heulstraat naar de Markt al waar openluchtmeeting. Sprekers de WelEerw. Heer J. P. C. Verhoeven, heer W. welke zeer in den smaak vielen, en met veelvuldig applaus werden be loond, gingen de sluizen des Hemels reeds open Bel Canto zong het eerste gedeelte van zijn concert w.o. het Vlaggenlied van Verhulst met piano begeleiding nog af zonder dat de Mijnheer de Redacteur, De voorzitter van .Oranje Huis" de heer J. van Heesbeen heeft gemeend de Harmonie .St. Jan" openlijk in Uw blad van Woensdag öen terechtwijzing te moeten toedienen'. Om verkeerde ihdrukken weg te nemen moge ik U verzoeken ook het volgende te willen opnemen. De heer v. Heesbeen wil het doen voorkomen of de Harmonie „St. Jan" terwille van de subsidie der gemeente zich verplicht diende te gevoelen bij de viering der Koninginnefeesten niet alleen in v.m. Baardwijk maar ook elders in de gemeente hare medewer king te verleenen. Een dergelijk mo tief had de heer v. Heesbeen niet in het geding moeten brengen, want waar zou het heen moeten als alle veree- nigingen in onze gemeente omwille dezer subsidie meenden aanspraak te mogen maken op dit corps. Iets anders is het als er voor een volksconcert of ter opluistering van andere bijzondere feestelijkheden een beroep op haar gedaan wordt, bijv. door de vereeniging Waalwijks Belang. In dergelijke gevallen heeft St. Jan zich steeds gaarne bereid getoond hare belanglooze medewerking te ver- leenfcn en zulks als een tegenpres tatie voor de gemeente—subsidie be schouwd, hoewel daarbij nimmer eenige voorwaarde is gesteld. De meening van den heer v. Hees been over het enge standpunt der donateurs van St. Jan in v.m. Baard, wijk zal, als men wat verder denkt, door weinigen kunnen gedeeld worden. Geen der donateurs zou eenig mis noegen getoond hebben tegen 't feit dat St. Jan in Waalwijk kinderfeesten gaat opluisteren, maar nu hun kinde ren tegelijkertijd in Baardwijk feest vieren is het alleszins verklaarbaar dat zij er tegen prote9teeren dat die feesten met de stille trom zouden ge vierd moeten worden, terwijl de har monie die door hun finantieele offers is opgericht en in stand gehouden wordt naar Waalwijk zou gaan. Dat is heel begrijpelijk voor iedereen al had de heer v. Heesbeen „zooveel smallig- heid daar niet verwacht". Dat St. Jan aanvankelijk haar toe- zegging aan het Centraal-Comité had gegeven is inderdaad waar. Maar wat komt er van de andere toezeggingen in het Centraal-Comité terecht. Stoort „Oranje-Huis" zich wel iets aan de afspraak dat de comité's elkaar geen vliegen zouden afvangen en een on geveer gelijk programma zouden op stellen in de verschillende wijken. Nu laat men een vermaard muziekcorps komen, op andere plaatsen houdt men den ganschen avond bal champêtre enz. Waartoe dient nu eigenlijk nog het Centraal-Comité. Laat iedere wijk maar voortaan zijn eigen gang gaan, zooals nu in de practijk toch gebeurt en trachten het volk bij de feestelijk heden in de andere wijken weg te trekken. Rest nog het feit van „afzeggen op het laatste nippertje". Reeds Zaterdag 20 Aug is mondeling en Zaterdag 27 Aug. is schriftelijk aan den voorzitter van het Centraal-comité mededeeling hiervan gedaan, zoodat men allen tijd had om het programma, indien het reeds aan dit blad was opgegeven of daar al „gezet" stond, te wijzigen, ter wijl men met een beetje goeden wil ook best nog elders een corps had kunnen bespreken. En dan had deze terechtwijzing gevoeglijk achterwege kunnen blijven. U dankend Mijnheer de Redacteur, landsche vertegenwoordiging het in Montero (Spanje); 5 Guerra (Italië); een wereldkampioenschap wegrenners 6 Valentijn (Nederland); 7 Braspen- zoo ver weten te brengen. t ning (Nederland); 16 Bogaert (Neder- Een dubbele vreugde is het voor ons, land). 'lellen. Bel Canto vervolgde zijn con cert met Elsje van Caub van Filke dat onderbroken werd met een hellen bliksemflits en knetterenden donder- j Kapelaan te 's Bosch en de 'lag. Een stortregen joeg de menigte <je Natris de Eindhoven. U|teen, die vluchtte in café, huizen OnderwerpOnze innerlijke Portieken en overal elders waar zij sterking. ver dacht een schuilplaats voor den stroo oeoden regen te vinden. Bel Canto zonH zijn nummer af en was gedwon- jjjn op de kiosk te blijven schuilen. Na ongeveer een half uur hield de stortregen op en zong de zangvereeni- Hollands Glorie en Domine Salvam fac van J. P. J. Wierts. begrijpelijk wa9 een massa publiek °°k huiswaarts gevlucht zoodat deze aatsle nummers en het: laatste gedeelte 'an het programma diat voor rekening 'an Euphonia kwam en nu eenigszins öekort werd niet rjie groote belang- Na de meeting trekt men door Gast huisstraat Telefoonstraat en Hoofd straat naar de Kerk, voor het sluitings lof met toespraak van den WelEerw. heer F. J. C. J. de Klijn, Geestelijk Adviseur der Afd. Kaatsheuvel. Op het meeting terrein wordt een luidspreker installatie van de N.V. Radio Handel Mij van Boxtel uit Tilburg aangebracht. HET BFSTUUR VAN „ORANJE-BOVEN". SPORT. Schitterende resultaten van de Nederlanders. Zij veroveren de tweede plaats in hei landenklassement. Het publiek zorgt voor een Itatiaansche overwinning. Men schrijft ons uit Rome Met veel toewijding heb ik In|mfln vorigen brief probeeren uit te leggen, om welke redenen men toch vooral geen hooge verwachtingen moest koesteren ten aanzien van onze weg renners bij de wereldkampioenschap pen te Rome. En deze uitlegging werd werkelijk niet voorzichtigheidshalve gegeven. Want niemand mocht van onze renners meer dan een zéér matige klasseering verwachten. Daarom is het i^mel des te meer vreugde dat wij de ^uitstekende pres taties van de onzen begroeten. Bij de profs een aesde, zevende en dertiende plaats op een totaal aantal van 25 der meest beroemde wegreuzen, de tweede plaats in het landenklasse ment, een veertiende plaats bij de amateurs ....denk een aan, dat wil wat zeggen voor Nederlandsche wegrenners. Nog nooit te voren heeft een Neder- dat renners uit 't Zuiden des lands deze prachtprestatie volbrachten. Zij hebben hierdoor^bewezen, dat de op bloei van de wielersport in het Zuiden vruchten draagt, en dat juist het Zuiden aan Nederland de plaats onder de beste wegrenners der wereld kan geven, waarnaar het zoovele jaren reikhal zend, maar tevergeefs heeft zien. Vooral het feit, dat in een land als Italië de tweede plaats in het landen klassement is verworven, is verheugend. België, Frankrijk en Spanje, landen met een geweldige reputatie op het gebied van wegraces werden tegen alle verwachtingen in door Nederland, het onbekende en gekleineerde Ne derland. verslagen. En zeker zouden onze mannen zich in het persoonlijk klassement nog beter hebben geplaatst, als zij niet op zeer onsportieve manier door het su per—chauvinistische Italiaansche pu bliek ergerlijke waren gehinderd. Wat was het geval Als de renners moeizaam de steile, 685 Meter hooge Rocca di Papa bestegen, verbrak het publiek de afzetting en onder een heidensch gebrul van Querra 1 Binda 1 Bertoni I wierp het zich op die favorie ten, trok en duwde het drietal naar boven terwijl de Nederlandsche en andere renners van hun fiets werden getrokken. Hierdoor ontstond eenige malen een formeel handgemeen, waar van het resultaat natuurlijk was dat de Italianen een voorsprong verkregen, die niet meer was in te halen. Aldus heeft het publiek den wedslrijd voor de Italianen uit het vuur gesleept. Ik kan me dan ook volkomen de opmer. king van Braspenning, aan het eind van de koers begrijpen: „Als er nog ooit in Italië een wereldkampioenschap wordt gehouden, dan doe ik niet mee*. Deze onsportieve houding van het publiek doet de overwinning der onzen evenwel nog schitterender uitkomen. Zij zijn er in geslaagd met één slag de aandacht van heel de wereld op zich te vestigen, en het kan niet anders, of dit moet ten goede komen aan den naam van ons land op het gebied der wielersport. Onze amateurs Siaals en Willems hebben zich eveneens uitstekend ge weerd. De Waalwijksche comingman Slaats, die een tijdlang uit vorm is geweest, heeft laten zien, dat hij weer in klinkende conditie verkeert. Het winterseizoen staat voor de deur, maar wij vertrouwen wel dat Slaats het volgend jaar de opwaartsche lijn zal blijven volgen. Ook de Sittardsche jongeling Willems heeft meer gepresteerd, dan van hem verwacht werd. De eerste ronde, 69 K.M. lang wist hij zich dicht achter de leiders te handhaven. Helaas maakte een val een einde aan de mooie verwachtingen. Willems keert echter terug naar Nederland met de wetenschap, dat hij goed heeft gereden en dat zijn uitzending alleszins geiecht- vaardigd was. De strijd der profs. Zooals men weet moesten de beroeps- rijders driemaal het traject, dat bijna 69 K.M. lang was, afleggen. Slechts een klein deel was vlak, meestal moest steil geklommen worden of duizeling wekkend gedaald worden. Onze mannen Bogaert, Valentijn en Braspenning lieten zich hierdoor niet afschrikken en de twee eersten onder namen al spoedig na den start een uit- looppoging. Slechts de Italiaan Bertoni hield hun wiel, maar uitsluitend met de bedoe ling onze vluchtelingen „af te stoppen". Bogaert en Braspenning waren dus op zichzelf aangewezen. Dit verhinderde niet, dat zij een flinken voorsprong verwierven, die op één punt zelfs drie minuten bedroeg. In de daling van den berg Rocca di Papa werden zij echter door de geroutineerde Italianen en Franschen ingeloopen. Vervolgens hebben verschillende ren ners, zooals Hamerlinck, Guerra en Magne geprobeerd zich van het peleton los te rukken, maar telkens waren het de Nederlanders, die het gezelschap weer vereenigden. Tot 30 K.M. voor het eind van de rit was nog een peleton van circa 10 man bijeen. Zooals gezegd zorgde het publiek ervoor dat de Italia nen werden uitgezocht en naar voren geholpen, terwijl de overigen op de ruwste manier werden tegengehouden. Alleen de Luxemburger Frantz en de Spanjaard Montero konden tamelijk vlug aan hun belagers ontsnappen, zoo dat hun achterstand op Binda en Ber toni niet groot werd. Niettemin waren de twee laatsten niet meer te bereiken en onder geweldig enthousiasme van het publiek passeerden zij. Binda als één, Bertoni als twee, de eindstreep. De einduitslag was: 1 Binda (Italië) in 7 uur, 1 minuut, 28 secr., gemiddel de snelheid 29,300 K.M.; 2 Bertoni (Italië); 3 Frantz (Luxemburg); 4 Landenklassement: 1 Italië; 2 Neder land; 3 Spanje; 4 België; 5 Frankrijk; 6 Luxemburg; 7 Zwitserland. Leducq (Frankrijk) de overwinnaar van den Tour de France 1932 heeft op gegeven. De amateurs. Zooals men dikwijls ziet gebeuren, uitge-hebben ook in dezen wedstrijd de I amateurs een hoogere gemiddelde snelheid gehaald dan de beroépsren- ners, al moet in oogenschouw worden genomen, dat het traject der amateurs 69 K.M. korter was. Deze reden het traject maar 2 maal en de prdfs. moes ten het 3 maal doen. Ook wa$ de strijd onder de ama teurs onderling veel heviger. Van een hoofdpeleton is bij hen eigenlijk geen sprake geweest. Het veld werd voort durend uit elkaar gerukt en telkens veranderde de stand. Slaats evenwel wist zich steeds on der de eersten te handhaven, terwijl Willems op enkele minuten volgde. Zooals gezegd, moest deze laatste ten gevolge van een val opgeven. Tegen het eind van den strijd wist Slaats zich gevaarlijk naar voren le werken, totdat een lekke band hem een tijdverlies van meerdere minuten bezorgde. De Italiaan Martano wist in deze categorie tenslotte de overwinning te behalen vóór de Zwitser Egli en de Franschman Chocque. De uitslag bij de amateurs was: 1. Martano (Italië) 137.4 K.M. in 4 uur 32 min. 48 sec. Gemiddelde snelheid 30.1 K.M.; 2 Egli (Zwitser land); 3 Chocque (Frankrijk); 4 Macchi (Italië); 5 Hein (Luxemburg); allen zelfden tijd; 6 Lohman (Duitsch- land); 7 Bjorklund (Zweden); 8 Paffé (België); 9 Weismaijer (Oostenrijk); 10 Sella (Italië); 11 Johnson (Zwe den); 12 Thor (Zweden); 13 Scheller (Duitschland)14 Slaats (Nederland). MET SLAATS NAAR ROME. Hoe de Waalwijksche ster schit terde in de eeuwige stad. (Van een specialen verslaggever) Toen in Waalwijk bekend werd, dat Slaats in het wereldkampioenschap te Rome de veertiende plaats had weten te bemachtigen, moet dit een blijde verrassing geweest zijn. Immers er waren verschillende omstandigheden, die een dergelijke prestatie niet waar schijnlijk maakten. Op de eerste plaats was 't bekend, dat Slaats niet meer in dezelfde schit terende conditie van het begin-seizoen wa9. Vervolgens was het de eerste maal, dat hij in bergachtig terrein reed. Bovendien kreeg hij de sterkste tegenstanders van Europa te bekam pen, terwijl tenslotte het heete klimaat, het ondoelmatige voedsel en het on- sportieve publiek tegen hem waren. Dat hij desniettemin uit de 46 beste amateurs de 14de plaats heeft weten te verwerven is voor iedereen een verrassing. De jongen zelf was, zooals vanzelf spreekt, danig in zijn schik met het resultaat, al liet hij dat met zijn kalme, „Braspenningsche" natuur niet zoo uitbundig merken. Hij zal echter nog lang met voldoe ning aan zijn reis naar Rome terug denken, en dit zal hem vertrouwen geven voor de toekomst, die hem bij serieuze training en wat onontbeerlijk geluk zoo gunstig tegenstraalt. Als hij nu weer eens een wegkoers rijdt en 't zit hem niet mee, dan zal de herinnering aan zijn prestatie te Rome voor hem een aansporing zijn om door te zetten en zijn kans tot het uiterste te verdedigen. Iedereen zal begrijpen, dat het wer kelijk in Rome voor Slaats niet mee viel. Allereerst was de hitte veel he viger, dan in Waalwijk ooit het geval is. Vervolgens valt het in een vreemd land, waar niemand dan de naaste vrienden U verstaan, niet mee, om te wennen, als men daar voor de eerste maal is. Maar vooral de kwestie van de maag was van groot belang en de Romeinsche kost is zóó ver schillend van die in Brabant, dat het bijna ondoenlijk is zich daarbij in den beginnr fit te voelen. De grootste moeilijkheden in dit opzicht waren evenwel overwonnen toen Slaats zich Woensdagmorgen om elf uur aan de start opstelde. Hij was vastbssloten zijn huid zoo duur mogelijk te verkoopen en niemand te laten ont snappen. Hij stelde zich hierbij een moeilijke opgave, want bij de amateurs is de strijd ongewoon heftig geweest. De uitlooppogingen waren niet van de lucht en telkens opnieuw werd het uiterste van spieren en wilskracht ge vergd. Ook Slaats zelf probeerde een maal weg te komen, maar toen hij bemerkte dat zfln poging niet gesteund werd, liet hij zich heel wijselijk weer inloopen. Maar hij redeneerde„Als ik nie

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 11