Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i M m mm. FEUILLETON Winkelnieuws. De Laatste Stoot Voor ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1932 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en yrüdag des luorgens om uiterlijk 9 nur in ona bezit ziin. Rationeele Distributie. Dezer dagen is er weer ergens een relletje geweest, toen vruchten en groenten, welke aan de veiling geen prijs konden opbrengen, werden ver- nietigd. Men zal uit hetgeen we verder schrijven in dit artikel, kunnen opma ken, dat ook wij het opzettelijk ver. □ietigen van etenswaren afkeuren. Nochtans achten we de verontwaardi ging over zekere voedselvernietiging als regel niet meer dan sentimenteel vertoon. Twee jaren geleden hebben we onder den rook van Amsterdam heele velden met kool gezien, welke eenvoudig stonden af te vriezen, omdat uit de opbrengst van kool aan de veiling, de kosten van oogsten en ver voeren niet konden worden bestreden. Die kool werd evengoed vernietigd, en dagelijks konden de passeerende hoofdstedelingen het vernietigingspro ces aanschouwen. In eiken groenten- winkel trouwens, worden regelmatig consumptie-artikelen vernietigd. Wat niet tegen vastgestelden prijs kan worden verkocht, laat men eenvoudig bederven. Denken die winkeliers er aan om hun onverkochte waren vóór het bederf onder werkloozen uit te deelen? In slagerswinkels en in bak kerijen gebeurt hetzelfde. Opzettelijke vernietiging van onverkoopbare groen ten aan veilingen is wat meer stuitend voor het gevoel, maar in wezen is het tenslotte niet erger dan het laten be derven van levensmiddelen in winkels. Wanneer een patroontje met onder gang wordt bedreigd, zal een werk- looze arbeider hem dan graiis met zijn werkkracht helpen, onder motto, dat hij tóch niets heeft te doen? Het stellen van deze vraag wil volstrekt niet zeggen, dat we ze gaarne beves tigend beantwoord willen zien. Het zou dom zijn, als een werklooze arbeider zijn werkkracht gratis dispo nibel stelde aan een patroon, zelfs al gedurende de week van 3 tot en met 10 Sep tember, worden de resteerende Lappen en Restanten van onzen uitverkoop voor HALF GELD opgeruimd. Koopt zooveel mogelijk in de morgenuren. MOL bli|ft goedkooper. was die patroon hulpbehoevend. Zoo'n gratis werkende arbeider imme.s zou de werkgelegenheid ontnemen aan een ander, die voor zijn arbeid nog be hoorlijk wordt betaald. Zóó staat het tenslotte ook met de gratis verstrekking van groenten en le vensmiddelen aan menschen, van wie men veronderstelt, dat ze het noodig hebben. De prijzen, betaald voor tuinbouw producten, zijn uiterst laag. Indien de tuinders hun waren, welke ter veiling geen kostprijs kunnen opbrengen, nu gratis beschikbaar gingen stellen voor werkloozen, gestichten e.d dan zou den ze het loonende gedeelte van hun afzet daarmee drukken en hun eigen positie dus weer verslechteren. Het is en blijft zonde om etenswaren te ver nietigen, maar de tuinders kunnen er misschien even moeilijk aan ontkomen als groentenhandelaren, slagers, bak kers enz. De wijze, waarop tuinders hun onverkoopbare waar vernietigen, lijkt cynischer dan de manier,waarop anderen hun waren, die ze niet tegen de vastgestelde prijzen kunnen omzet ten, laten vergaan maar practisch komt een en ander toch op hetzelfde neer. Er is maar één goede oplossing in dit moeilijke geval en dat is de over. name van onverkoopbare tuinbouwpro ducten tegen kostprijs door bepaalde lichamen organisaties, commissies, ziel, weet mevrouw Troilo morgen. En ze was met zichzelf in tweestrijd of ze een voorwendsel zou zoeken om hein te beletten de kas binnen te gaan. Maar zoo was haar natuur niet. En hij had voor haar zoo iets patriarchaals, dat ze on mogelijk onaardig legen hem kon zijn. BUITENLAND. Volmacht voor von Papen tot rijksdagontbinding, Bevestigd wordt, dat rijkskanselier von Papen van rijkspresident von Hindenburg volmacht heeft gekregen, den rijksdag te ontbinden. Berlljnsche bladen melden in dit veiband, In tegenstelling met anders, luidende berichten die in den rijksdag verbreid waren, nog, dat de volmacht tot ontbinding van den rijksdag zonder voorwaarden of beperkingen gegeven werd. De ontvangst van het rijksdagpresidium. In welingelichte kringen gelooft men dat de rijkspresident den wensch zal uitspreken de ontvangst van den rijks, dagpresident uit te stellen tot hij ln het midden van de volgende week in Berlijn zal zijn aangekomen. Aangezien de rijksdagpresident de machtiging heeft dag en uur van de volgende rijksdagzitting te bepalen, zou dit dus neerkomen op een uitstel len van de besluiten van den rijksdag. Zulks is reeds geschied. De Nazi-Centrum besprekingen. De besprekingen tusschen het cen trum en de nationaal-socialisten worden gedurende de eerstvolgende dagen voortgezet. In centrumskringen moet men niet ontevreden zijn over den gang en den stand van de onderhandelingen. Japan en Mandsjoerije. In het lapansche lagerhuis werden verschillende leden der regeering geïn terpelleerd over de Japan-Mandsjoerlje- politiek. De antwoorden der ministers kunnen als volgt worden samengevat lo. de marine overweegt de moge lijkheid om te Port Arthur een vloot- b3sls te scheppen ter verdediging van de Mandsjoerljsche kust 2o. de regeering is niet v^n plan, aan de Vereenigde Staten een verkla- ring te vragen van de nog steeds voortdurende aanwezigheid van de Amerikaansche Atlantische vloot in den Stillen Oceaan 3o. de regeering acht de kwestie der Chineesch-Japansche betrekkingen van veel meer belang dan de kwestie van Mandsjoerije en Mongohë; 4o. de minister van oorlog Is van geen aanspraak kan maken op het recht van wettige zelfverdediging in Jehol, terwijl de Mandsjoekoe-regee- ring wel het recht heeft maatregelen voor een wettige zelfverdediging te nemen. Wapenstilstand te Quito. Olficieel wordt medegedeeld, dat te Quito een wapenstilstand tusschen de regeering en de opstandelingen is tot stand gekomen. De opstandelingen hebben aile voorwaarden van de re. geering aanvaard. De gevechten, waaibij sedert het uitbreken van den opstand meer dan vijfduizend personen urn het leven zijn gekomen, waren te Quito nog in vollen gang. De strijd was het heetst ln de omgeving der kazerne van het Bollvar- regiment, dat, zooals bekend, de zijde der opstandelingen had gekozen. Van dit centrale punt uil bombardeerden de rebellen de regeeringstroepen, waaibij zij ook gebruik maakten van machinegeweren. In den loop van den strijd hebben de opstandelingen zelfs de verpleegden van een krankzinnigen gesticht in vrijheid gesteld en bewapend. De burgemeester van New. York. De burgemeester van de stad New York moet zich bij den gouverneur van den staat New York verantwoorden wegens tegen hem, burgemeester Wal- ker, ingediende beschuldigingen over financieele corruptie bij de uitoefening van zijn ambt. De bevoegdheid ten dezen van gou verneur Roosevelt is door de hoogste rechterlijke Instantie te Albany erkend. Maar de burgemeester van New York heeft nog eenig uitstel weten te ver krijgen. Eerst omdat Walker s broeder was gestorven en thans omdat de arme Jimmy Walker last heeft gekregen van zijn zenuwen. Hij kreeg een .inzinking" en kan, naar zijn doktoren constatee- ren. gerulmen lijd niet verhoord worden. Waalwpsclie en Lauptraatüehe Courant* DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). Hallhazar Troilo nam zijn hoed af en bekeek dien. Die is heelemaal niet zoo oud, hoor. Die heeft een vriend van ine uit Mexico meegebracht. Wacht, wanneer was dat? Halt, ik weet het al. Dat was, toen ze Porfirio Diaz voor de tweede maal pre sident hehben gemaakt. Ze schaterde. O, meneer Troilo, dat was in 1884. Hoe weet je dat, kwaje aap? Op school geleerd, meneer Troilo. •N'u lachte hij ook met zijn heldere stem. Een mooie school, waar de incis ies moeten leeren „hoe oud een ander Z|jn hoed is". En over dien eigen mop kop hij nog lang niet tot bedaren komen. Zoo was liet ijs tusschen hen gebroken en een vriendschapsband gelegd. Ze zagen elkaar nu iederen dag. De oude Wentzel had hem over alles wat zij 'leed inlichtingen moeten verschaffen. Hij interesseerde zich er buitengewoon voor. In de eerste plaats voor haar kas en voor haar Engelsche specialiteiten. Maar l' bent heelemaal niet veran derd, meneer Troilo. Werkelijk, heele maal niet. En als ik in dien tijd wel eens ;mn U gedacht heb, dan zag ik U altijd met dien hoed op en niet die rozen- schaar bp het hek zittend, gooide hij eerst het eene been, daarna het andere er over en hij hoefde zich bijna niet eens vast !e houden, want ondanks zijn tachtig jaren was hij nog buitengewoon lenig. Zoo stond hij in Katarina's rijk. Een ondeelbaar oogenblik viel er een schaduw over haar zonnige stemming. Ze hield zichzelf voor: ten slotte is "'J Viktor's grootvader en wat hij hier Zoo hekeek iiij Katarina's proefnemin gen met de grootste interesse, en zij leg de hem alles uit. Hij was verrukt over de schoonheid van kleuren. En ook de bloeseinrijkdoin van verschillende witte anjers was iets nieuws voor hem. Hel was zeker, dat Katarina er in geslaagd was twee heel nieuwe soorten te kwee ken; een witte en een oranje-roode, die ook Dutton nog niet had. De oude man informeerde belangstellend, of ze ge noeg stekjes had, om haar nieuwe bloe men in den handel te kunnen brengen. Katarina vertelde, dat ze de eerste na komelingschap geplant had. Ik zal je eens wat zeggen, Katricn- tje, begon hij, toen ze de kas. weer ver lieten, je bent een kna'p meisje, maar in zaken hen je toch eigenlijk nog erg dom. Als je zoo'n Godsgeschenk hebt gekre gen als die twee nieuwe soorten, dan laat je je jaloersclien buurman toch niet hij je inkijken, maar dan sluit men zijn venstertjes goed dicht en zegtdank je voor de belangstelling, maar mijn spe cialiteiten kun je te zien krijgen, als ze op de markt komen en geen minuut eerder. Ze keek hem ernstig aan. In mijn huren moet ik inderdaad geen vertrouwen meer hebben. Uw schoondochter heeft het wel erg bont ge maakt, meneer Troilo. Doodongelukkig ben ik geweest. En ViktorMaar U bent altijd erg vriendelijk legen me geweest Ze aarzelde, brak haar woorden af. Ze stond op liet punt om in tranen uit te barsten. Hij zat weer schrijlings op het hek en speelde met de rozenschaar. In mij kun je in elk geval wel ver trouwen hebben, Katrientje. Van je va der hen ik altijd een goed vriend geweest en toen ik gezien heb, wat die lui aan den overkant hebben uitgevoerd, toen ik gehoord heb hoe die vergiftige slang, die juffrouw Rispeter, je arme vader zijn armzalig stukje land afhandig heeft gemaakt, toen ben ik ziedend kwaad ge worden. En kijk, toen ben jij hier ge komen en wal je aanpakt is goed en ta lent heb je voor je werk en de rechte opdat een en ander tegen geringen prijs aan werkloozen e d. kan worden verstrekt. Dan komt er voor de tuin ders tenminste eenig voordeel te staan tegenover nadeel. Hoewel dan zul len het de normale distribuanten, de neringdoenden weer zijn, die te kla gen krijgen. Steunverstrekking in natura kan ook hier van belang zijn. m liefde er voor heb je ook en goed gedra gen doe je je ook en je.hebt een geluk kige hand, jakijken toen heb ik zoo tegen me zelf gezegd, die aap van een meid verdient dat ze vocit^e- holpen wordt en veel eerder dan die luie Viktor, die zich in (luizend bochten wringt voor zijn stiefmoeder en van zijn ouden grootvader toch niks anders vil dan erven. Hij slak de rozenschaar in den /ak, nam zijn hoed af en voer met zijn bruine hand over den spiegelgladden schedel. Kijk es hier, Katrientje, dat stuk land daar, dat aan jouw tuintje grenst -daar links dat hehben de Rispeters ook al altijd willen hehben. Nog eergis teren hebben ze me weer een makelaar op mijn dak gestuurd. En ik heb hem de deur uitgegooid! Hij lachte en zette zijn hoed weer op. Maar nu, Kiitchcn, als jij het stuk hebben wilt, dan kun je het krijgen. Ze wist van verbazing niet, wat ze zeg gen moest. Maar meneer Troilo Och kom nou. Ik hen oud, noodig heb ik het niet en ik heb er alleen maar werk mee. Ik heb genoeg te doen met mijn rozen. Veel luis. En veel meeldauw. En als dat mensch van Rispeter na mijn dood in mijn moestuin de baas wil spe len, dal wil ik niet, versta je? Jij kunt het goedkoop krijgen. Wat heeft je vader van de weduwe gehad voor den morgen? Dat zullen we eens gewaar zien Ie wor den. Dat hier is twee en een halve mor gen. Jij krijgt liet voor de helft van wat (lie lui daar aan je vader betaald heb ben. Dat is geen slecht zaakje voor je, Katrientje. Doe het. En je hoeft me niets te betalen. De koopprijs blijft staan. Twee jaar renteloos. En daarna.... je haalt er immers tienmaal meer uit dan ik nu. Toe, zeg nou es wat, kleine aap. Och, meneer- Troilo, ik weet waar achtig niet wat ik zeggen moet, het is te mooi Niks te mooi voor jou. Vooruit, neem het aan. Ze sprong juichend op den ouden man toe, alsof ze hem wilde omhelzen. Ho, ho. Niet zoo wild jij. Een beetje voorzichtig zijn, als je met een ouden man zaken doet. Anders legt hij het nog af voor we bij den Notaris zijn. En dat zou toch jammer zijn! Als het die Ris peter-troep in handen valt! Ha, ha, die lievelingen aan den overkant zullen groote oogen opzetten! Hij wipte zijn rechterbeen over het hek. Kom vanmiddag bij me, Katchen, dan laai ik den Notaris komen. Die be waart ook mijn testament. Om vier uur precies, boor. Ik zal zorgen, dat ik er ben. meneer Troilo, zei ze, nog ademloos van ver rassing en vreugde. Dag meneer Troilo. Goeie morgen, Katrientje. o IV. Als Mevrouw Dora Troilo niet in de zaak bezig was of in gesprek met baai neef Rispeter, stond ze in deze weken vaak aan bet hoekvenster van baar kleed kamer en tuurde door een tooneelkjjker naar liet aangrenzende terrein. Verschrikkelijke dingen gebeurden daar. Ze kon de opwinding er over nog maar niet le boven komen. Zoo een ge- meene streek had heel Sonnenberg nog nooit beleefd. Haar bloedeigen schoon vader big onder één deken met dat on- noozele jonge ding, dat zij de deur had uitgegooid. Aan den overkant aan den Dietermüh- lerwcg stond nu een groot bord boven den tuiningang: KAT A RINA L U T Z, Tuinarchitectuur. - Anjelierenkwcckcrij. IJlrich, de huisknecht, had er achter weten te komen, dat Wentzel, de aanne mer, opdracht had gekregen voor twee groote kassen. Juffrouw Lutz had de leckeningen lot in de kleinste bijzonder heden met hein besproken en de oude heer Troilo, die de zaak met geld hielp, had op alles ja en amen gezegd. Dat jon ge ding wond dien kindschen ouden man gewoonweg om haar vinger. Het is meer dan schandelijk! verklaar de de weduwe. En met een van verontwaardiging tril lende hand schreef ze aan haar stiefzoon die hij familie in Aken was, om daar wat idee van boekhouding en bedrijfsbeheer te krijgen, over de veranderingen op het aangrenzende terrein Voorloopig is er niets tegen le doen. De twee morgen grond, die groot vader haar verkocht heeft zijn voor ons verloren. Maar ze moet niet gelooven, dat we ons nog meer dergelijke dingen zon- der protest zullen laten aandoen. Als hij in zijn testament onzin uithaalt, zullen we de geldigheid ervan betwisten op grond daarvan, dat hij niet meer toere kenbaar was, toen hij het maakte. Ik heb ine voorgenomen: ik ontzie niets en niemand. Je hebt er geen idee van, hoe de menschen hier allemaal over 't meis» je praten. Zij schijnt iedereen te betoo- veren. Omdat wij haar de deur hehben uitgegooid, wreekt ze zich op die manier. En nu papt ze ook met je ouden kind schen grootvader aan. Over haar idee, om ons concurrentie le willen aandoen, hoeven we alleen maar le lachen. Ons! Ze moet eerst maar een tiende van ons adressen ma teriaal hebben. En dan het bedrijfskapitaal. Dan zou je grootvader zijn heele hebben en houden bij elkaar moeten krabben en dan kwam ze er nog niet. Neen, ik zie de toekomst rustig te gemoet; vandaag or morgen gaat 't daar heusch wel mis. En dan wil ik je nog wat verraden, Viktor, wat je misschien over je hou ding in deze zaak gerust kan stellen: Juflrouw Lutz heeft ook in Engeland 'n vriend opgedaan! Het is een griezel van een jongen; den heelen dag loopt hij met een korte püp tusschen zijn tanden. Hij neemt hem zelfs niet eens uit den mond, als hij met zijn edele vriendin spreekt; dat heb ik zelf hier van mijn raam uit gezien. Enfin, ze heeft mijn zegen. Maar ze moet niet wagen om me op straat te groetenWind is ze voor me Den brief, waarin deze ontboezeming voorkwam, ontving Viktor op 'n Maan- i dagmorgen, toen hij op liet punt stond de logeerkamer hij de Rispeters te verlaten. Hij werd hier als de zoon des huizes be handeld. Oom en tante en de heide nichtjes deden alles, om hem het leven zoo aangenaam mogelijk i- maken. Zijn werk oj) kantoor diende alleen maar om ervaring op Ie doen. eigenlijke plichten had hij niet. Dus speelde hij 's morgens met de nichtjes en een paar kennissen tennis, nam dan een bad, stak op zijn gemak een sigaret aan, praatte nog een kwartiertje hij de dames, keek het och tendblad eens door en staple dan op z'n dooie gemak naar de zaak. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1