PO 1 IT 11 nnnrri !l Ons Weekpraatje. 76. Zaterdag 24 Sept. '32. 55e Jrg. TWEEDE BLAD. etenschap en kunst mogen heel 'wikkelde zaken lijken, maar in de Ische toepassing vallen de moei en best mee. Neem als voor- de proeven van onzen regen- Dr. Veraart. Als men hoort gen, hoe deze groote Nederlander slaagt om het hemelsche con- Ijvvater neer te slaan, daarmee 11 iters- en hagelbuien voorkomende soe hij aldus de zon voor ons, gingen, als het ware aan een .fije houdt, dan schudt men zijn /aai, [.begrijpend, onwijze hoofd. De iciische toepassing echter van het- ;3| is uiterst eenvoudig. Als de heer Vaal, lad een stel wolken ziet, dan stijgt el per vliegmachine op en strooit-ie groote hoeveelheid ondergekoeld ijs j de wolken uit. De natuur is dan orgen. Onlangs heeft de heer rt zelfs ontdekt, dat onderge- e oude kranten eenzelfde effect rden. ja, ook de onderkoeling lotte oveibodlg gebleken, hebben een kennis, die een vioersch appartement in den rdamschen wolkenkrabber be unt. In den zomerdag laat die zich Dp n den avond met zijn uitgelezen :endbladen per lift naar het platte l *1 van zijn hooge woning voeren, W |f hij zijn klanten dan naar he- jen werpt. Vóór hij weer in zijn element terug is, heeft een malsch, ilselijk regenbuitje zijn tuin be leid. 3e wetenschap gaat ver tegen- lordig. looals de lezer zich misschien zal [inneren. is de heer Veraart in het |in van den zomer tweemaal voor memen van zijn regenproeven met ie kranten omhoog gegaan. En wil u nu weten, wat we daaraan hebben janken, dan kan men dat lezen in s: Maasbode-artikel, welk blad onze [tnmaker zich speciaal voor het iliceeren van z [jn resultaten heeft oi ;fkozen. Welnu, aan die twee proef- ten van Dr. Veraart hebben we danken het werd ons met af- ken van den thermograaf van het eologisch Station te Naaldwijk zen: Dat In de eersle decade van maand juli geen onweer geconsta- [d is, niettegenstaande op 5 juli n dag van de eerste regenproef) voor deze omgeving zeer hooge operatuur van 30 graden Celsius rd bereikt, welke plots terugviel 20 a 18 gr. Celslus. Het is volgens heer Veraart in deze eeuw nog i voorgekomen, dat een dergelijke plotselinge groote temperatuursval niet gepaard is gegaan met regen of onweer. 2o Dat In hetzelfde tijdsverloop de relatieve luchtvochtigheid plotseling met meer dan 50 pCt. Is gestegen, wat ook al een metereologlsch mirakel schijnt te zijn. Er is al weer een curve van een vochtigheidsmeter, welke aanwijst, dat alle zwende] hier is buitengesloten. De heer Veraart besluit zijn artikel met te onthullen, hoe de afgeloopen zomer zoo mooi is kunnen zijn. We citeeren uit het Msb.-artikel „Nu aan het einde van den Metorologischen zomer, welke de maanden |uni, Juli en Augustus omvat, door alle meteorologen erkend wordt, dat de zomer 1932 een der mooiste, zoo niet de mooiste is geweest der laatste eeuw en velen er den nadruk op leggen, dat voor een zoo warmen zomer slechts be trekkelijk weinig onweer geconsta teerd is, meenden wij op een en ander, aan de hand van de officl eele gegevens de aandacht te mogen vestigen". We lezen voorts in de Msb., dat de heer Veraart van plan is om ons ook een schoonen winter te bezorgen. Over eenige weken n 1. zal hij nog een derde en laatste vlucht van dit jaar ondernemen. „Het ligt In zijn bedoeling, dan met twee toestellen van Waalhaven op te stijgen en na een lading couranten te hebben uitgeworpen, door te vliegen naar Schiphol om een tweede lading aldaar in te nemen". Jammer is. dat de heer Veraart niet nader aangeeft, hoe hij in twee toe stellen tegelijk omhoog denkt te gaan, maar die moeilijkheid zal hij wel vol doende onder de knie hebben. Hij heeft zwaarder problemen opgelost. Zelfs de natuur is voor hem een een voudig ding. met een pak oude kranten te bedwingen. De mooie zomer hebben we aan hem te danken. En niet alleen wij hebben van Veraart's werk ge profiteerd, want de zomer was schit terend over heel ons werelddeel, van Spanje tot Scandinavië van den Balkan tot de Finsche Golf. Heil Veraarl 1 Eén opmerking moeten we maken. De proeven weiden tot nu toe ge financierd door ons Departement van Economische Zaken. Ons dunkt, dat de Spanjaarden, Russen, Franschen, Duitschers en andere volkeren, die van Veraart's experimenten profiteeren, ook hun deel konden betalen In de kosten van oude kranten enz. Dan kon minister Verschuur het nu uitgegeven geld aan misschien nog nuttiger zaken besteden. Vóór het ter perse gaan van dit nummer vernamen we jutst, dat de derde proef mislukt Is. De heer onder schrlftelijketoestemmlng is eenige overname uit deze rubriek verboden. EEN EIGENWIJS VOGELTJE. Sprak gisteren met een oude dame |meen, haar naam was jutfrouw Mees, zeije hoeft niet bang te wezen b voor den winter maar geen vrees. blijf, „zoo sprak ze", eiken winter ir in 't land; het Is soms wel schraal, t dikwijls vind ik, als ik uitga hier of daar een lekker maal. als je nu mijn raad wilt volgen, blaat het bosch, zoo gauw je kan. moet er niet te lang mee wachten Jteek er over met je man." vinkeman had goed geluisterd, bar 't plannetje stond hem niet aan tlliefst was hij maar met zijn vrouwtje reis naar 't warme land gegaan. loe kan je, „vroeg hij," toch gelooven Jt jou die dame heeft verteld. W Ik je zeg. geloof je nimmer, sta er waarlijk van versteld." an, hou maar op nu met je zeuren, jij niet gaan. blijf dan maar hier," sprak het vinkevrouwtje nijdig, Geef om je praatjes toch geen zier. mees zal rnij den weg wel wijzen gaan al daad'lljk weg misschien. En Ik zeg het je, Ik ben nienwsgierig Toch ook lets van de stad te zien." „Wat," riep de vinkeman verschrokken, „Wat zeg je, wil je naar de stad Maar vrouwtje lief, dat is verschrik'ltjk Och, och, hoe vreeselijk is dat !a (Wordt vervolgd). DE PIJNAPPELS. (Slot.) De arme jonge man zuchtte diep, bukte zich naar den grond en begon weer pijnappels op te rapen. Hij hoopte echter vast en zeker, dat die nu vandaag toch wel in goud zouden veranderen, en vulde, zonder te be denken, dat de last hem zoo veel te zwaar zou worden, zijn zak tot boven toe, alleen maar om zijn rijkdom en de blijdschap zijner familie te ver- grooten. En toch was alles weer ver- geefsche moeite geweest. Toen hij naar huis kwam, den zak open maakte en de pijnappels uitschudde, vielen die er net zoo uit, als ze er ingekomen warengeen enkele was in goud ver anderd. Al de huisgenooten waren in hun schik, dat ze zoo goed droog waren en zoo moot branddenalleen Christiaan bleef knorrig en ontevreden Veraart geeft de schuld aan de kranten. Te laat had hij gemerkt, dat de pakken uit Maasbodes en Nieuwe Rotter dammers bestonden. Toen die in de lucht over elkaar heen kwamen, moet het dadelijk donderen zijn geworden. Op verschillende plaatsen van ons land is het onweer waargenomen. Stempelvacantle. Is dat gemeentelijke samen werking Men drukt zich zeer zeker nog niet krachtig genoeg uit, als men constateert, dat de ongeregeldheden die gisteren in de Residentie plaats hadden, bij de Haagsche burgerij ergernis en ont stemming hebben verwekt. Met pijnlijke verbazing en verontwaardiging heeft men gezien, dat het Amsterdamsche gemeente-bestuur „stempelvacantle" heeft gegeven en dat de Spoorwegen een extratrein hebben ingelegd om..... een troep onverantwoordelijke personen in de gelegenheid te stellen in de anders zoo rustige hofstad de orde te verstoren. Men vatte die ordeverstoring vooral niet te licht op er is vanuit het publiek op de politie geschoten, slechts door een wonder bracht een agent er het leven af, een andere politieman is stervende. Voor deze excessen dragen ook zij mede de verantwoordelijkheid, die de bedrijvers daarvan in de gelegenheid stelden hun stempelvacantiedag In de Residentie op zoo verheffende wijze te vieren. Men verschuile zich daarbij niet achter een hooggeroemde „liberaliteit en verdraagzaamheid", die zou eischen, dat ook aan de vertegenwoordigers van deze groep gelegenheid dient te worden gegeven om hun demonstra tieve vergaderingen te beleggen. Wij pleiten voor beperking van de hier te lande reeds aan zooveel straffe bepa lingen onderworpen vrijheid waarlijk niet. Het stond echter te voren vast en het was een ieder ook den auto riteiten, zooals blijkt uit de uitgebreide voorzorgsmaatregelen bekend, dat het om de vergaderingen niet te doen was, maar dat men bijeenkwam met het vooropgezette doel ongeregeldheden te verwekken, omdat het verlof tot het houden van een demonstratie was ge weigerd. Waar dit genoegzaam bekend was, rustte op de besturen van andere gemeenten de plicht het den Haagschen autoriteiten niet lastiger te maken, dan zij het op den drukken derden Dinsdag van September reeds plegen te hebben en hadden zij den moed moeten be zitten om te verklaren: Gij kunt stempelvacantle krijgen wanneer gij wilt, maar niet op dezen Dinsdag, waarop uw optochten ver boden zijn. Die moed heeft hun ontbroken. Het Amsterdamsche gemeentebestuur b.v. heeit, zonder rekening te houden mei de bijzondere omstandigheden, een groep Amsterdamsche ultra-revolution- naire werkloozen gelegenheid gegeven om elders opschudding te verwekken, vermoedelijk enkel en alleen uit angst om zich van bepaalde zijde verwijten voor de voeten te zien geworpen. De gevolgen van dit gebrek aan moed en aan besef van de moeilijk heden die ook in de Residentie inhae- rent zijn aan de politioneele taak in crisistijd, hebben zich op wel zeer bedenkel^ke wijze gemanifesteerd. (Tel.) en had geen smaak in de zoetemelk, sche brij, die zijn moeder op dat mooie vuur gekookt had. Den volgenden dag wou hij natuur, lijk van de fee andermaal de oorzaak van zijn ongeluk weten, en die gaf hem ten antwoord Gij meent onschuldig te zijn en had toch nooit meer schuld. Toen gij gisteren uit het bosch kwaamt en uw jong buurmeisje Lize in de verte zaagt aankomen, waarom hebt ge toen een omweg dwars over 't veld genomen, om haar toch maar niet te ontmoeten? Vroeger hadt ge een uur ver ge- loopen, om haar maar een ommezientje te spreken te krijgenmaar gisteren dacht ge bij u zelf„Mijn moeder heeft mij verboden, met Lize te praten, en ik ben moeder gehoorzaamheid schuldig." Huichelaar 1 Uw ware ge dachte was, dat Lize voortaan veel te arm voor u is. Christiaan was beschaamd en zei met tranen in de oogen Ja, ik ben een slecht mensch, en ik geloof nu haast, dat iemand nooit, zonder aan iets kwaads te denken, de gunst van 't geluk kan zoeken. Ik heb mijn straf verdiend. Laat mij arm, zoo als Ik ben, goede fee, en zorg alleen maar, dat mijn moeder toestemt, dat ik Lize tot vrouw neem. Ga maar gerust weer naar huis, antwoordde de fee, en als ge den zak met pijnappels neergezet hebt, kniel dan voor uwe moeder neder en vraag nederig hare toestemming om Lize te trouwen. Christiaan deed alles, wat hem ge zegd was. Nadat hij zonder eenige booze gedachte zijn zak gevuld had, ging hij naar huis en dacht onderweg aan Lize, hoe 'n goed, braaf meisje die was, en toen hij zijn last bij den haard had neergezet, viel hij zijne moeder te voet en zei Lieve moeder, geef mij uwe toe stemming en uw zegen, dat ik Lize tot vrouw mag nemen, want beter, braver meisje is er op de geheele wereld niet. Op 't zelfde oogenblik viel de zak Op Unlversltelts-Zondag Voor een betere toekomst. Zwaar drukken de gevolgen van de economische crisis landbouw, industrie, handel en scheepvaart, kortom het gansche bedrijfsleven verkeert in nooit gekende moeilijkheden. Honderddui zenden zijn moreel en materieel ge slagen door de ramp der werkloosheid. Andere duizenden, vooral onder de zelfstandige boeren, kunnen niet meer of ternauwernood nog bestaan van de vruchten van hun arbeid. Weer ande ren verloren een groot deel van hun bezit. Het volksinkomen is zeer be langrijk gedaald, het volksvermogen met een derde verminderd en be stuurders van Rijk en Gemeenten zuchten onder de zorgen, om bij stijgende uitgaven en dalende inkom- sten begrootingen sluitend te maken. Dit is, de grove lijnen geschetst het beeld van den economischen toe stand des lands. In de oorzaken zullen wij ons niet verdiepen Slechts meenen wij even de opmerking te moeten maken, dat de groote crisis, die nu in alle landen heerscht, vooral een gevolg is, niet van onveranderlijke economische wet ten, maar van geestelijke afdwaling, van verloochening door verantwoorde lijke leiders en openbare besturen der eeuwige christelijke beginselen. Niemand minder dan de thans zoo roemrijk regeerende Paus Pius XI heeft dit in zijn jongste encyclieken helder uiteengezet, zoo zelfs, dat één dier omvangrijke encyclieken in de toch niet christelijk geregeerde Ver eenigde Staten van Amerika letterlijk werd afgedrukt in de Handelingen van het parlement. Laten wij dit grondig overwegen. Het is van levensbelang. Ongetwijfeld hebben allen, die dit lezen, reeds maatregelen genomen om voor zichzelf en anderen de crisis gevolgen te bestrijden. Vanzelfsprekend zal hierbij het eerst aan materieele belangen zijn gedacht. Dit is natuur lijk. Gelijkgezinden hebben vereeni- gingen gesticht of versterkt. Nieuwe economische instellingen zijn tot stanc gebracht of, bestaande, uitgebreid. In particuliere huishoudingen, zoowel als bij overheidslichamen zijn bezuini gingsmaatregelen getroffen. Men doet alles, om in stoffelijken zin te redden, wat nog te redden is en zich sterker te maken voor den strijd, die noj komen moet. omver, zoodat er een scheur in kwam en toen kletterde 'I en rammelde 't dat al de huisgenooten er verbaast van'opkeken. Alle pijnappels waien van goud, van 't zuiverste, beste goud en blonken en glinsterden, dat de oogen er zeer van deden. Daar was dan nu zooveel goud dat ze niet alleen voor Lize een heel mooien uitzet konden koopen, maar da ook al de broers en zusters van Christiaan hun rijk aandeel kregen En dat beteekende nog al vrij wat want ze waren wel met hun elven En toen ze nu al de gouden pijnappels In gelijke parten verdeeld hadden (Christiaan wou dat volstrekt zoo heb ben), waren ze de rijkste boeren in geheele land, En niet alleen de rijksten waren ze, maar ook die 't meeste goet aan andere menschen deden. Voor den armen Michiel liet Christiaan een splinternieuw huisje bouwen, en na tuurlijk liet hij ook een dokter komen die den armen man zoo ver genas dat hij al zijn ledematen weer goed kon gebruiken. Maar van de fee hoorde geen mensch meer, en dat is ook geen wonder want iedereen weet wel, dat het alle dag geen Zondag kan wezen. Maar vergeet men dikwijls niet het voornaamste Vergeet men niet, dat wij bij onze zorgen voor de toekomst toch vooral moeten denken aan het behoud en de versterking van onze geestelijke en zedelijke volkskracht? Hiervan toch zal afhangen of en in toeverre wij deze crisis te boven kun nen komen en zóó sterk in de toekomst zullen staan, dat zulke, aan mensche- lijke fouten te wijten verwarring kan worden vermeden. Op gezag van den Paus hebben wij ïierboren als de diepere oorzaak der tegenwoordige ellende aangewezen, de geestelijke afdwaling, de verlooche ning der ook op onze stoffelijke wel vaart betrekking hebbende christelijke jeginselen. Welnu, ^an moet vooral in dezen tijd met grooten ernst worden gewaar schuwd tegen afbraak of zelfs maar verzwakking van de bolwerken, die wij met veel offers hebben opgericht, om onze geestelijke belangen te bevestigen om onze zedelijke krachten te ver sterken, om onze zoo ware en juiste levensbeginselen weer te doen heer- schen op elk terrein van Wetenschap, Staatsbestuur, Sociale Actie en econo mische leiding. Laten wij dit eens zeer eenvoudig jewijzen. Onder welke moeilijke financieele omstandigheden ouders ook mogen verkeeren, hun laatste cent, om zoo spreken, zullen zij besteden aan het onderwijs en de opvoeding hunner kin deren. Op deze uitgaven mag niet wor den bezuinigd. Het betreft immer9 het zedelijk weerstandsvermogen van die kinderen voor de toekomst. Verstandige staatsbestuurders han delen niet anders In al de ons om. ringende landen, waar de crisisgevol. gen nog veel erger zijn dan hier en waar in werkelijkheid honger wordt geleden, kwamen bezuinigingen op noodzakelijke uitgaven voor onderwijs, kunsten en wetenschappen eerst op de laatste plaats. Vóór alle9 wil een volk zijn geestelijke goederen beschermen, omdat anders zijn ondergang zeker is. Wij behoeven niet uiteen te zetten waarom de beschaafde volken van Europa op dit punt zoo offervaardig zijn, Hier ligt immers de bron van hun vooruitgang 1 Maar hebben wij deze offervaardig heid tot behoud en vermeerdeering van kennis en wetenschap in het algemeen ah feit te aanvaarden, hoe enorm gewichtiger is dan nog het bestaan en de bevordering van de wetenschap, die in volmaakte harmonie is met Gods Openbaring Wetenschap, die zich in haar vak gebied opsluit en het verband met het geheel verliest, erger nog valsche wetenschap, kan, behalve in geestelijk, ook, zooals wij thans ondervinden, in stoffelijk opzicht nadeelig zijn. Het is niet voldoende te weten, hoe we onze natuurlijke krachten onder stoffelijk Oplossingen van de vorige week. 1. Hebben is hebben, maar krijgen is de kunst. 2. ziekenhuis Inhalatie engeland kwartel elburg niers haas uil in 3. c lep alles celebes zebra bes s Nieuwe Raadsels. 1. Ik ben een spreekwoord van 26 letters 4—2—1—20 Is een kleur 3—5—5—25 inwoner van Noorwegen 26—6—11 groote steen 26—1314—16 dient om iets In te bergen 21 22—9—12 grondsoort 8—11—10 jong varken 7—11—25—26 jongensnaam 23-11-17 kleur 16-16-24—17 zeer warm 18—19 uitroep 2. Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik onont. beerlljk bij de studie van vreemde talen xxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxxx plaats in Noord Brabant xxxxxxxxx plaats in Overljsel xxxxxxxx plaats In Limburg xxxxxxx toornig xxxxxx plaats in Gelderland a/d Zuiderzee xxxxx windrichting xxxx verscheurend dier xxx familielid xx voegwoord x medeklinker 3. Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik een surrogaat van boter: x medeklinker xxx voorzetsel xxxxx meisjesnaam xxxxxxx dient als vulling voor kussens xxzxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx bloem (soort van roos) xxxxx zacht windje xxx verkorte meisjesnaam x klinker 'I!

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5