Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Brief uit Waspik ONS KERKORGEL. TILBURGSCHE WIELERBAAN. R 76. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932. 55e JAARGANG. aide a v.* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden en*. franco te zenden aan den Uitgever, abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40* UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der AdvertentiSn: 20 cent per regel; minimum 1.00. Bij contract fïink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons beiit siJn. DERDE BLAD. Waspik, 19 September 1932. SiiMe Lezer. In deze brief zal de hoofdschotel raarschljnlijk wel bestaan uit een iiwoord op een Ingezonden stuk van jen heer B. alhier. (Zie ons blad van September.) ,0e charme gaat er af; zegt Mhr. B., 'ar het weergeven van een publieke linie gaat nu eenmaal niet altijd zoo itsappig als het schrijven van een illjke minnebrief. En zooals In mijn fléreerste Waspiksche brief al gezegd, s Adept gelijk te stellen mei de aeenlng van het publiek, althans van En groot gedeelte. Adept is .men", en" j een onbepaald iets, kiest voor ogen. demand partij, geen richting, bespreekt slechts feiten en heeft hoogstens een ioideel of beschouwing, zooals hij die ty .Jan Publiek'' hoort bepraten. Een- leder is daarom vrij hiertegen te eva jgeeren of zoo noodig zich te verde- ien Nog meer: Adept is er zelfs 4 e() jii mede, ook de meening van anderen tie „hooren. Hierdoor wordt het publiek jan automatisch beschermd tegen een- 2e'tt ijjdlge voorlichting of bespreking. d de- MEN eens met de kinderen zou gaan kijken maar thuis moest blijven met de ver zuchting „'t kost maar weer centen, als ze een kraam zien." Of waarzoon of dochter maar gingen werken, omdat 't er toch niet aanzat, en omdat 't toch al zoo moeilijk was om de week rond te komen Neen, Mhr. B En toch zijn er momenteel verschillende van die .fatsoenlijke—armoede-gezinnen" die door den fiscus echter nog dikwijls voor vol worden aangezien. Ik vond Uw piëteitsgevoel raar, omdat U uitsluitend aan slechts klasse onzer ingezetenen dacht, in- tusschen de een voelt hiervoor, de ander daar. Een meeleven met anderen is in',ieder geval goed en maakt bemind, maar 't is vaak zeer moeilijk tusschen de werking van het hart en;'t verstand het juiste verband te bewaren. Hier mede willen wij deze polemiek sluiten. Nogmaals willen wij er echter op wijzen, dat wij nooit U, ot wie dan ook, trachten te grieven, maar dat wij, van Uw standpunt b?zien, Uwe pogingen wel degelijk waardeeren. Wij hebben thans aan dezen .hoofdschotel" genoeg, en zullen dus het dessert maar bewaren voor een volgenden keer. Mogelijk dat dit dan weer zal bestaan uit een „niet- mislukte" brief. Good bycl ADEPT. !9 Daarom eerst mijn dank aan Mhr. B Ike l net tevens de verzekering dat ik hem onaangenaam wil zijn, en toch «kef geen werkloozen wil grieven 1 is dan ook door Mhr. B. wel een beetje bar voorgesteld, en waarschijn- heeft hij de alinea .Neen, hoe gaarne dan ookin mijn vorigen brief, over het hoofd gezien, ik heb Bfj nouwens niet beweerd dat Mhr. B. die Ulaenschen vrije dagen, had beloofd, naar wie het dan ook beloofde, .Veel iloven en weinig gevenEr.fin, U jnt dat liedje wel. Wij kunnen ons «er goed indenken dat de situatie na „j'n belofte allerellendigst werd. Maar wat zouden die menschen die volgens hr. B. toch geen kermis konden ouden, nu aan die twee vrije dagen ehad hebben? Het zien kermis ouden, zou hun misschien nog harder rleven. Nee, als dan toch die druppel m drie honderd gulden had moeien vloeien, dan maar liever werken en voor deze twee dagen een dubbel loon, an kon men zich na werklijd nogwel vermaken. Daarmede moeten zooveien tevreden stellen. Verder vind ik hel mooi, dat er hier nog zoo veel alroons zijn die vrijaf geven met be- ioud van loon, maar deze voorwaarde s dan gewoonlijk in het werkcontract «grepen. Het zijn ook meestal patroons ofwel hun knechts niet kunnen nissen, ofwel er beter van worden, Daar zou onze gemeente de werk— verschaffing niet liever kwijt dan rp lijn? En dat verdeeling van werkuren van hoogerhand verboden was, wisten wij ook, maar die .hoogerhand" zal ch zeker niet onfeilbaar zijn Nu over den Middenstand 1 Hiervoor een lans te breken is vol lens Mhr. B. Waspik onwaardig. Als ieder lezer nu eens even zijn biljet der |T Personeele belasting naziet zal hij bij voorbeeld zien staanHoofdsom op meubilair en huurwaarde samen f 25- tn Opcenten op die Hoofdsom f 50. Tolaal f75.— Geheel voor de Ge- meente, ziet U maar na 1 0, zegt Mhr. B. maar kp eens wat tr kermis gehouden is. Ik zou liever willen zeggen .ziet eens wat er NIET kermis gehouden is." Of hebt U op ie kermis geen enkel belastingbetaler gemist Andere jaren vaste bezoekers, Ibans nergens aanwezig Of kent U teen enkel boeren- of middenstands- gezin waar vader graag eens naar de bioscoop zou gaan als..'t maar niet loo duur was, of waar moeder graag Parochie St. Jan Waalwijk. Om de belangstellende lezers op de hoogte te houden van den bouw van het nieuwe orgel, is het wensche- lijk, een aanvullend vervolg te geven op het artikel in dit blad van 10 Sept. Tijdens den bouw van het orgel begon het den orgelbouwer al meer en meer te blijken, dat het na afwerking van het voorgenomen plan, om slechts twee manualen van het orgel speelbaar af te bouwen, later groote moeite en derhalve ook grootere onkosten zou medebrengen, om het derde manuaal in het orgel geplaatst te krijgen, temeer, daar dit op een stellage boven de twee andere manualen moet worden aangebracht. Gezien de beperkte ruimte zou het dan noodzakelijk zijn, weer een groot gedeelte van het orgel te demonteeren, om den regulateur, de windkanalen, de windlade en de zwelkast op hun plaats te brengen daartoe zouden minstens alle pijpen moeten verwijderd worden, waaronder er zijn van groote en zware afmetin gen (tot 5 Meter lengte). Dit is de aanleiding geweest, dat er tusschen den HoogEerw. Heer Deken en den orgelbouwer een overeenkomst getroffen is. ook het derde manuaal ge heel speelbaar af te bouwen, en enkele wijzigingen in de uitvoering van het plan aan te brengen, Hierbij werd tevens in overweging genomen, dat deze handelwijze nog vele andere voordeelen oplevert: 1. Alle goedgekeurde registers uit het oude orgel kunnen nu geplaatst worden, dus ook de Vox humana. 2. Alle registers krijgen nu hun eigen plaats, welke zij volgens het volledige plan moeten hebbende verdeeling van de 25 registers, welke het orgel voorloopig zal bevatten, is dientengevolge veranderd als volgt het eerste manuaal krijgt 10 registers (8 oude, 2 nieuwe, 2 reserveplaatsen) het tweede manuaal zal 7 registers bevatten (6 oude, één nieuwe, 5 reser veplaatsen) het derde manuaal krijgt 4 registers (4 oude, 8reserveplaatsen); het Pedaal krijgt 4 registers (3 nieuwe en 1 transmissie, 1 reserveplaats; de windlade voor de overige nog ont brekende 6 Pedaalregisters moet later nog worden bijgebouwd). 3. Omdat nu het derde klavier 4 afzonderlijke registers heeft, levert dit voor den organist meer mogelijkheden op tot variatie in het combineeren der orgelklanken deze registers kun nen nu onafhankelijk van de andere gebruikt worden. 4. Het klavierbord voor het 3e manuaal, alsmede de speelhulpen, welke alleen voor het 3e manuaal dienst doen, (zooals b.v. een 8 tal koppels, zwelkasttrede, vrije registers voor het automatisch Pedaal), worden nu in gebruik genomen deze waren alle reeds in de speeltafel aanwezig, en een geregeld, doelmatig gebruik van beweegbare onderdeden garan deert beter de duurzaamheid en waar borgt tegen stof en roestaanslag. 5. Het grootste voordeel is wel, dat de latere afwerking héél wat ver gemakkelijkt is gewordenwat er nu nog aan het orgel ontbreekt is niets anders dan het pijpenmateriaal van de 22 nieuw aan te brengen registers en een kleine Pedaalwindlade. men kan nu telken male, als de geld middelen weer wat aangesterkt zijn, b.v. elk jaar, een n;euw register bij plaatsen in de gereserveerde ruimten op de windladen. Alles bijeengenomen is hiermede dus een prachtige verbetering tot stand gekomen in de uitvoering van het grootsche plan. Het onmiddellijk gevolg vaneenen ander is echter, dat de werkzaamheden in de kerk een maand lang zullen worden stop gezet, totdat de fabrikant de nieuwe onderdeelen voor het derde manuaal afgewerkt heeft. Met de in wijdingen de indienststelling van het orgel zullen we dus nog wat geduld moeten oefenen tot ongeveer Sinter, klaastijd. Moge Gods Zegen op het werk rusten. PETRUS DE BREE, Kapelaan van St. Jan. 's Bosch, 22 Sept. 1932. ZONDAG 25 SEPTEMBER AANVANG 3 UUR. GROOTE SLU1TINGSWEDSTRIJDEN. (Holland-Duitschland-Italië.) Persoonlijke wedstrijd voor nieuwelingen. Koppelwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken. Sprint en achtervolging profs. Recordpogingen Pijnenburg contra Oszmella (recordhouder van alle records op de lilb. Wielerbaan.) 2 uurs koppelwedstrijd voor profs. Deelnemers o a.PijnenburgBraspenninx, Rausch Hürtgen, Oszmella Schorn, Schmitz Meyer, Tonani—Zanaga, v. d. Horst v. Oers, Frans Slaats, Franken, Vermaire, v. Helvoirt, etc. etc. Circa 40 renners. ENTREE-PRIJZEN i f 1.50f 1.— en f 0.50. Rijwiel-, auto- en motorstalling bij de baan. AANVANG 3 UUR. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Sept. 1932. Het album van Waalwijks Be'ang. In ons vorig nummer hebben we uitvoerig medegedeeld de plechtige aanbieding van 't .Herdenkingsalbum" aan Waalwijks Belang door het Hul- digingscomiié en we beloofden op dit schitterend gedenkboek nog even terug te komen. En dat Is het dan ook dubbel waard, zoowel wat uiterlijk als inhoud betreft. Een groot formaat album, gebonden in bruin marokijn leder, met simpele goud versiering op den omslag, bevat in vergulde letters W. B. 1907—21 Maart—1932. De binnenzijden van den band met eenvoudig goudlijstje zijn evenals 't schutblad van kostbaar gesiyleerd linnen. De pagina's van chamois carion met goud op snee, een schitterend geheel vormend in z'n formaat van 28 x 40 een werkelijk kunstwerk. Den bekwa men boekbinder den heer Mantjes, alle hulde. De inhoud past volkomen aan 't uiterlijke schoon. De opdracht op de le pagina is een staal van hoogstaand caligrafeerwerk, in kleuren uitgevoerd met die opvatting en juistheid die den meester verraden. Het bevat met de wapens van Noordbrabant en Waal wijk de datums en verder: .Herinnerings-album, aangeboden doof het Huldigingscomllé aan „Waal wijks Belang" ter gelegenheid van haar Zilveren Jubileum op 21 Maart 1932" en ten slotte een zeer geslaagd silhouet onzer gemeente. Voorts volgen de portretten der pre sldenten de heeren H. J. A. Zeegers. J Houben, Dr. J. van Gils, Cor Witlox, Ph Timmermans, M. A. J. v. Liempt, terwijl twee foto's van den secretaris, een bij de oprichting en een van thans deze rij sluiten. Dan het bestuur van W. B. In 1916 bij 't afscheid van pres. Dr. van Gils, in 1925 en in 1932, Een pagina waarop wordt vastgelegd 't geschenk door het Huldigings-co- mlté, aangeboden namens de leden n.l. f 700 en 54 nieuwe ledendeze pagina is wat teekening betreft vooral schitterend geluktvoorts de na men van de leden van 't Huldigings comité, van 't Eerecomi de mutaties in het bestuur gedurende de afgeloopen 25 jaar, een jubileumlljst van nieuwe leden en tenslotte de volledige leden lijst. Elke pagina, elk woord, elke letter is een juweel van ealigrafeerkunst, even smaakvol gevormd als uniform van af wering. Dit werk eert den vervaardi ger, den heer van Beurden in bijzon dere mate, hij is op z'n gebied een eerste klas artist. Hem voor z'n pracht werk, dat tevens een geweldig werk is geweest, alle lof. Zooals bekend wordt dit mooie souvenir gedeponeerd bij den secretaris van W. B., die dit zeer zeker op prijs stelt, niet 't minst om de sympathieke wijze, waarop dit door den voorzitter van W. B. is aangekondigd. Hij stelt de leden van W. B gaarne In de gelegenheid dit schitterend her- inneringsalbum te komen bezichtigen op z'n bureau. Het zal hem aangenaam zijn als velen daarvan gebruik maken en de dagelijksche aanschouwing zal voor hem een aansporing zijn om met alle kracht te blijven werken voor „Waalwijks Belang" en voor 't belang van Waalwijk, naar beste weten en beste krachten. de St. W. en K. V. Donderdagavond is begonnen met den voor-vormingscursus Jonge Werk man en Kath. Jeugd-Vereeniging De eerste in den Gildenbond en laatste in de Meisjesschool der Antonius-parochie. Aan den cursus J. W. nemen 36 jongens deel, 12 uit 3 parochies en aan den cursus K.J.V. 49 meisjes. Rijksvakschool. Naar wij vernemen heeft de heer Jos. J. Klljberg, die niet meer in de schoenindustrie zit, zijn ontslag geno-, men als lid der commissie van advies der Rijkschool voor Schoenmakers en Leerlooiers alhier. De heer Klijberg die verschillende jaren lid dezer commissie is geweest heeft in deze functie aan school en industrie vele diensten bewezen, waar voor een openlijk dankwoord hier zeker op z'n plaats is. Met de vacature ontstaan door 't overlijden van den heer M. A. v. Loon, telt deze commissie dus thans twee vacatures. Opening nieuwe Raadhuis. Zooals vermeld is een der nummers van 't programma der openings-feestelijk- heden van 't nieuwe Raadhuis een Zanghulde der kinderen. Behalve een tweetal vaderlandsche liederen zullen de schoolkinderen zingen een speciaal feestlied op verzoek van 't bestuur van „Waalwijks Belang" wel willend vervaardigd door den heer A. C. van der Heijden en getoonzet door den heer J. L. van Kempen, die tevens de leiding dezer zanghulde op zich heeft genomen. Het feestlied luidt als volgt: FEESTLIED. 1. Laat het feestlied luide klinken Op den lang verbeiden dag, Dat zoo fier van 't nieuwe Raadhuis Neerlands driekleur wapp'ren mag. Wat al arbeid, moeite, zorgen Zijn aan 't bouwwerk steeds gewijd Dat men thans met recht mag noemen Pronkjuweel van kunst en vlijt. 2. Treedt de nieuwe hallen binnen, Leden van het Stadsbestuur. Ambtenaren en gij allen Hier in dienst sinds langen duur. Burgerij, sier zaal en wanden, Spaarzaam nog misschien bedekt, Streef eendrachtig naar wat Waalwijk Zoo tot eer als voordeel strekt. 3. Geef, o Heer, dat Uwe liefde, Over onz' Gemeente waak, Schenk, wie Uw gezag bekleeden, Wijsheid, sterkte voor hun taak. 't Nieuwe Raadhuis moog getuigen Van oprechte broedermin, Preeken tot in verre toekomst Burgerdeugd en burgerzin. Ww 22/9 '32. A. C. v. d. H. Fa. Th v. d. Sanden. De van ouds bekende Manufacturen- handel Fa. Th. v. d. Sanden, die tot nu toe op de Markt naait het oude raadhuis was gevestigd, is thans over geplaatst naar Grooies'raat 323, dus meer naar het Hoekeinde. even voorbij het postkantoor. Hedenmiddag zal de nieuwe zaak worden heropend. Dhr. v. d. Sanden heeft zijn zaak 'n flinke uitbreiding doen ondergaan, zoodat de keuze en den voorraad in manufactu ren, confectie, kousen, sokken enz. nog grooter zal zijn als tot nu toe reeds het geval was. De groote en smaakvol aangekleede etalage zal menig voor bijganger aantrekken. Wij wenschen den heer v. d. Sanden het beste succes met zijn nieuwe zaak. Waalwijksche Ontwlkkellngsclub. Gisteravond heeft de Waalwijksche Ontwikkelingsclub in Hotel Verwiel een druk bezochte vergadering ge houden. Er werd gedebatteerd over de verschillende artikelen in het jaar boek, die tot een bespreking stof in overvloed boden, zooveel zelfs dat een gedeelte niet meer kon worden afgewerkt en tot de October-vergade- ring moest worden verschoven. Een drietal nieuwe leden traden tot de vereeniging toe. 'n Zeldzaam jubileum. Jubilea zijn velerlei. Volgende"week zullen we er een vierd van een zeer zeldzaam karakter. Het is. dan n.l. 25 jaar geleden dat de heer G. v. d. koa Ion rijd ar °mj ho van het Zuiden, lalitjltxrlf en Langstraatsebe Courant, Vrj dr If nwe L'rs d,

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9