Agenten gevraagd 20 Canadahoemen, openbare Moping Openbars llerhooping in J. ELEKAN, Au Bon SPORT- EI met en zonder chauilenr. A. MULDERS-SARS hoogere provisie verkoopen Notaris SCHREURS verkoopen STAMBOEKVEE, vijf woonhuizen en tuinen, APART, CHIQUE EN TOCH NIET DUUR f 0.50 f 1.00 f 1.50 f2.50 13.50 ZIET ONZE ETALAGES. Ook voor buitenland. Fee Stamboekvee Notaris J.R. RIETRA (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplage opgenomen). De raad der gemeente Waalwijk kwam gisteravond in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den E.Achtb. heer burgemeester. Secretaris de heer J. van Mierlo. Afwezig met kennisgeving de heeren J. Spapens en C. van Haren. De notulen worden goedgekeurd. De laatste vergadering in het oude gemeentehuis. De Voorzitter doet de mededeeüng dat de heer A. Oudkerk verzocht heeft den raad te mogen fotographeeren tijdens de laatste vergadering in het oude gemeentehuis. B. en W. noch den raad hebben hiertegen bezwaar. In deze vergadering moet niet alleen afscheid worden genomen van de oude raadszaal, aldus de voorzitter, doch ook van de presentielijst voor de vergaderingen van den gemeente raad van Waalwijk. Deze lijst loopt van 1853 en is dus ouder dan het raadhuis waarin thans nog vergaderd wordt. De eerste vergadering waarvoor dit presentieboek werd gebruikt, werd geleid door burgemeester van Heljst. Spr. heeft dit register kunstmatig nog enkele maanden in het leven gehouden door de schutbladen als schrijfbladen te gebruiken, omdat hij het aardig vond de eerste vergadering in het nieuwe gemeentehuls ook met een nieuwe presentielijst te beginnen. Spr. geeft in overweging dit oude register aangevuld met een oorkonde en met de foto dezer laatste vergade ring In het archief te plaatsen. De raad gaat daarmede accoord. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Qedeputeerde Staten. 1. Mededeeling goedkeuring raads besluit van 29 Juli 1932 tot onderhandsche verhuring van een winkelpand aan de firma Cunen te Oss. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Raadhuis geschenken. De Voorzitter moet nog mededeeling doen van eenige ingekomen brieven van zeer aangenamen aard. De Z.E. heeren pastoors van Waalwijk bieden den raad een Kruisbeeld aan voor het nieuwe raadhuis, met de bedoeling dit in de nieuwe raadszaal te plaatsen. Het ligt in de bedoeling dit kruisbeeld door den aichitect van het raadhuis te laten ontwerpen. De N V. Chroomlederfabriek .De Amstel" biedt een gepaiineerd koperen paraplulebak aan, eveneens naar teeke- ning van den heer Kropholler. De N.V. Lederfabriek „De Kroon" biedt een vloerkleed aan. Het Plaatselijk bestuur der R.K. H.H.S. en H.B.S. 3 biedt een zonnewijzer aan, te plaatsen op het gazon van het binnenplein, als blijk van belangstelling in het nieuwe raadhuis en van waar deering voor hetgeen de gemeente steeds voor de school gedaan heeft. Onder haitelljken dank worden deze geschenken aanvaard. Winkelsluiting 2. Voorstel tot wijziging der ver. ordening ingevolge artikel 9, eerste lid, der winkelsluitingswet. (Zie Prae-advies 1) De heer Roxi vraagt of sigarenwin keliers en slijters aan de eenmaal gekozen uren gebonden zijn of dat ie deze naar willekeur kunnen wijzigen. De Voorzitter antwoordt dat men hierin naar verkiezing verandering kan brengen. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. De raad gaat hiermede accoord. 4 Voorstel tot het aangaan eener kasgeldleening met het rijk, (Zie Prae-advies 2). Wordt goedgekeurd. 5. Voors'el tot verhooging van den huurprijs der belastinggebouwen in de Mr. van Coothstraat. (Zie Prae-advies 3). Besloten conform voorstel B. en W. De Voorzitter deelt nog mede dat B. en W. besloten hebben het werk op te dragen aan op een na den laagsten inschrijver, daar de laagste heeft teruggetrokken. 6. Verhuring der gemeentewoning Stationsstraat 16. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Woensdag.) De heer Passier vraagt of het ge. rucht waarheid bevat als zou deze wo nlng bij de teekenschool getrokken worden. Zulks zou voor den eventu eelen huurder zeer onprettig en nadeeig kunnen zijn. In elk geval zou men hen van die mogelijkheid op de hoogte dienen te brengen. De Voorzitter zegt dat men op deze aangelegenheid thans nog niet kar vooruitloopen. Het plan is wel over wogen, daar aan deze uitbreiding der teekenschool wel behoefte bestaat maar op 't oogenbllk weten we zeker dat het rijk zijn aandeel van 7/l0 dee in de kosten niet zal verleenen. Di directeur der teekenschool waarmede spr. dien morgen nog over deze kwes tie gesproken heeft zag eveneens ii dat onder de tegenwoordige omstan dlgheden van die uitbreiding zal moe ten worden afgezien, aangezien van het rijk geen cent is los te krijgen. de verhuring wordt echter eer opzeggingstermijn van 3 maanden vastgesteld zoodat de gemeente bij verandering der omstandigheden nog altijd de handen vrij heeft. Het eerste jaar is daar trouwens geen kans op. De heer Spijkerman vindt het zeer bezwaarlijk voor den huurder als hij de kans loopt er reeds over een jaar uit te moeten. De Voorzitter zegt dat er niets van te zeggen valt hoe lang het duren zal dat de tijdsomstandigheden zoodanig verbeterd zullen zijn dat het rijk weer wat toeschietelijker wordt. Dat kan evengoed enkele jaren duren en in- tusschen kan men toch die woning niet renteloos laten staan Er is inder daad eenig risico voor den huurder aan verbonden, doch dat is ook een zeer aantrekkelijke woning, waarvoor gegadigden genoeg te vinden zijn. De neer Eibers heeft gegadigden er mee op de hoogte gebracht, dat de gemeente geen zekerheid kan geven, doch dat het allerwaarschijnlijkst min stens een paar jaar duren zal eer de bezuinigingsmaatregelen der regeering zullen worden opgeheven. In den op zegtermijn van 3 maanden kan een particulier toch altijd een andere wo ning vinden. De heer v. d. Woerden beaamt de opmerking van den voorzitter dat aan uitbreiding der teekenschool inder daad behoefte bestaat. Als directeur eener school kan hij zich heter dan wie ook voorstellen dat het een onhoud bare toestand is dat de directeur zelfs niet een lokaaltje heeft waar hij de menschen te woord kan staan. Moet met een leeraar iels besproken wor den, een leerling worden terecht ge wezen, of wat ook, dan moet dat altijd gebeuren in het lokaal waar de direc teur les geeft, in het bijzijn van alle leerlingen. Ook zijn administratie moet hij in dat leslokaal voeren. Een en ander kan voor het prestige der school niet bevorderlijk worden ge acht. Hij zou daarom gaarne zien dat de raad de wenschelijkheid zou uitspre ken dat daar een draaglijker toestand wordt geschapen en dat B. en W. bij de regeering nog eens met klem op een bijdrage van 7/10 in de kosten zouden aandringen. Voor de gemeente betee- kenl het dan nog maar een klein be drag. De voorzitter zegt dat van het rijk thans geen cent is los te krijgen voor nieuwe uitgaven temeer waar deze toe stand reeds lang bestaan heeft. Ook de heer van Delft zag in dat daarvoor geen kans was. B. en W. zullen echter in deze actief blijven en 'l volgend jaar nog eens hij het rijk probeeren. Intus- sc.hen vragen zij machtiging de woning te verhuren. De heer v. d. Geld heeft zich al af gevraagd of later, als een ambachts school zou worden toegestaan, van het Teekenschoolgebouw wel iets le ma- J<en zou zijn ook al trekt men er deze woning bij. De voorzitter zegt dat met den in specteur een en ander is bekeken en wel degelijk iels van hel gebouw te maken is, waarbij dan ook de woning \an den heer Froklage betrokken is. Besloten wordt de woning te verhu ren volgens voorstel van B. en W. 7. Voorstel tot bepaling van den huurprijs der lokalen in het nieuwe raadhuis bestemd voor het kantonge recht. De voorzitter zegt van den Minister van financiën bericht te hebben ont vangen dal deze een huur van 800 te hoog vindt en niet bereid is meer dan ƒ600 te betalen. De minister had zelfs verwacht dat daarvoor ook nog de beschikking zou zijn gekregen over een wachtkamer voor getuigen. Aanvankelijk was het plan om in de zaal voor 't kantongerecht 'n afschei- dingsdeur aan te brengen om desge- wenscht de zaal in tweeën te kunnen splitsen, maar in oveileg met den kan tonrechter is daarvan afgezien en wordt de gang, waar ook verwarming is aangebracht, als wachtruimte be nut. Gezien het huurbedrag dat met de Kamer van Koophandel is overeenge komen stellen B. en W. voor 'n huur prijs van 601 te accepleeren, voor- loopig voor 3 jaar, terwijl de gemeente zich het recht voorbehoudt nader met den minister overleg le plegen. Op een vraag van den beer Nuytcn deelt de voorzitter nog mede, dat ver warming (door de centrale verwar ming) wel in den huurprijs is begre pen. Verlichting komt practisch niet voor en schoonhouden komt voor reke ning van het rijk. Besloten wordt als door B. en W. voorgesteld. 9. Aanbieding begroolingen der in stellingen van weldadigheid voor '33. Conform voorstel van B. on W. wordt besloten. 10. Aanbieding gemeente- en be- drijfsbegrootingen voor 1933. Zooals gebruikelijk wordt een com missie uit den Raad benoemd om na dere studie van deze begrootingen te maken en rapport uit te brengen. Bij de eerste stemming verwierven: Klijberg 5, Nuyten 3, v. Haren 1, v. d. Waerderf 1 en Passier 1 stem. Bij de herstemming tusschen de heeren Klijberg en Nuyten, kreeg de heer Klijberg 7 en de heer Nuyten 2 stemmen, zoodat de heer Klijberg ge kozen is. Bij de tweede stemming was de uit slag: Nuyten 4, Passier 2, v. d. Waer- den 2, v! Driel 2 en'Pullens 1 stem, zoodat herstemming tusschen de hee ren Nuyten, Passier, v. d. Waerden en v. Driel noodig was. Hiervan was het resultaat: Passier 4, Nuvten 2 en v. Driel 1 stem, zoodat de heer Passier gekozen is. De uitslag van de derde stemming luidde: Nuyten 3, v. d. Waerden 2, v. Driel 2, Pullens 2, v. d. Geld 1 en Spijkerman 1, zoodat een herstemming volgde tusschen de heeren Nuyten, v. d. Waerden, v. Driel en Pullens, met als resultaat: v. Driel 4, Nuyten 2 en Pullens 1 stein, zoodat de heer van Driel gekozen is. De commissie bestaat dus uit de heeren Klijberg, Passier en v. Driel. De voorzitter dringt bij de commis sie op spoed aan, daar op het laatst van October de raadsvergadering, ho- penlijk de eerste in het nieuwe Raad huis, aan de begrooting gewijd zal worden. De heer Roxs krijgt hierna gelegen heid om op zijn schriftelijke vragen en het daarop van B. en W. ontvan gen antwoord nader terug te komen. Inzake de kwestie Zomerdijk heeft het antwoord van B. en W. hem be vredigd. Hij wil nog eens terugkomen op de werkverschaffing door uitbag gering der haven met verhooging der Ooster- en Wester-havenkade. In de „Echo" heeft spr. gelezen, dat op de begrooting gelden zijn gebracht voor werkverschaffing door verbetering van wegen. Spr. hoopt dat B. en W. vooral het uitbaggeren van de haven op den voor grond zouden schuiven. Volgens des kundigen is de laatste uitbaggering der Haven zeer slecht geschied. In an dere plaatsen zijn reeds verschillende havens door werkloozen uitgebaggerd. Spr. wil dit ook hier bij B. en W. in ernstige overweging geven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwestie wel degelijk ernstig over wegen. Zij zullen zich in verbinding stellen met diegenen die bij het uit baggeren van andere Langstraatsche havens de leiding hadden. Met de ont vangen gegevens zullen B. en W. dan in den Raad komen en kan er een oor deel gevormd worden. Hierna gaat de Raad over in ge heime vergadering, waarna de foto graaf gelegenheid krijgt de laatste (nj- eenkomst van den Raad in het oude Raadhuis op de gevoelige plaat te ver eeuwigen. Voor de R.K. Universiteit. Met de Bede de Daad. 25 September was de bededag voor de Katholieke Universiteit. Zooals alle groote zaken beginnen wij ook de opwekkingen en rondgangen voor dit grootsche werk ter meerdere eere Gods, met gebed. Maar ditmaal wordt door de gansche Nederlandsche Kerk van Noord tot Zuid, van Oost tot West, éénzelfde bede ge slaakt. t Geldt toch God's zegen te vragen over »het apostolaat des geestes zooals onze H. Vader het kernachtig uitdrukte. Christus zelf was in den hoogsten zin Apostel. Hij werd door Zijn Vader tot ons heil naar de wereld gezonden. Zijn bede »Kome Uw Rijk» en »Ge- schiede Uw Wil», zijn de schoonste uitingen van het heilig Apostolaat. Welnu, niet het geringste gedeelte van het Godsrijk is het Rijk des Geestes. En dat Rijk des Geestes, waarin God's wil maatstaf van recht en plicht is, openbaart zich in de Katholieke Universiteit. Haar doel toch isin en door de wetenschap God's opperheerschappij te doen kennen en te doen eerbiedigen. Maar is het dan niet voor ons allen geestelijken en leeken, geletterden en ongeletterden 'n eereplichl, voor de zaak der Katholieke Universiteit propaganda te maken? Propaganda is zoo oud als het Chris tendom zelf, ja, 't is er een bestand deel van. Petrus was propagandist, toen hij, op het bevel de Christusprediking na te laten, antwoordde»Wat wij gezien en gehoord hebben kunnen wij niet verzwijgen. Paulus maakt van de omstandig heid, dat hij te Athene een altaar vindt met het opschrift: „Voor den onbekenden God", propaganda, en doet de wijsgeeren van Athene God, die hemel en aarde schiep, kennen. Wij onderschatten de moeilijkheden niet, die de praktische propaganda meebrengt. Maar waar zweet, liefde en opoffering aan 'n goede zaak ge geven worden, wordt ze ons dierbaar en dan valt de arbeid licht. Het werk der Katholieke Universiteit bewijst en staalt onze Katholieke kracht. Het offer veronderstelt bezieling, maar zooals prof. Hoogveld terecht zegt 't brengt ook bezieling. De drie Rijksuniversiteiten samen kosten, ofschoon alle gebouwen aan wezig zijn, jaarlijks acht millioen gulden, mede ons belastinggeld. En wij kunnen ontvangen Vier duizend gulden per jaar, 'n ïooi, 'n niets. 't Aantal Katholieke hoogleeraren aan Rijksuniversiteiten en Technische Hooge- school samen was voor 'n 25-tal jaren 4 op de 250. Maar ook daar geJdt voor ons„Wij groeien vast in tal". MeerWij bezitten reeds drie faculteiten aan eigen Univer siteit; wü willen, wij moeten de be staande vervolledigen, de rest aanvullen. Paus en Bisschoppen vermanen, ja pres sen ons er toe. Het belang van het Katholieke volk eischt het. Middelen worden beraamd om tot dit hooge doel te geraken. Zeven geslachten werkten aan de Bossche St. Jan. Telkens gaf de vader stervend de troffel aan zijn zoon en deze.weer aanr den zijnen geslachten achtereen. Maar zoo rijst dan ook een monument voor - ons oog op, dat de eeuwen trotseert, 'n apologie in'steen van het geloof der vaderen. Wij hebben het woord onzer Herders gehoordwij zullen er naar handelen, en ieder in zijn kring, naar best vermo gen, medewerken aan den afbouw van deze groote geestelijke Kathedraal. De Kruisvaarders trokken uit, twee eeuwen lang, om 't graf van Christus, ontwijd, ontheiligd, geschonden, uit de handen der ongeloovigen te verlossen. Ons wacht een hooger, heiliger doel: den levenden Christus aan de ontkersten de maatschappij terug te geven. Derhalve: In Dei nomine feliciter. Roermond. Dr. VAN GILS. ADVERTENTIëN. QEBOREN Jacobus Gljsbertus en Johannes Adrianus Zoons van A. MULDERS en J. MULDERS-SARS. Waalwijk, 1 October 1932. voor den verkoop van le kwal. zelfgeteelde Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden. Wij geven dan andere zaken. Vraagt de zeer gunstige condities STRUIK Co., Zaadhandel, ENKHUIZEN. Burgemeester en Wethouders van WAALWIJK zullen bij openbare inschrijving op Dinsdag ii October 1932, des middags om 12 uur staande op de Westerhavenkade (gemerkt), geschikt voor klom penhout. Burgemeester en Wethouders voornoemd. wegens brand Herpt (bi| Neusden). te Drunen, zal op Oonderdag 13 Oc. tober 1932, des nam. 2 uuj precies, ten huize en ten verzoeke van den Heer CHR. A. J. VAN HERPT te Herpt, in het openbaar a contant Prima t.b.c.-vrij 49073 als: 12 stuks Melk- en Kalf. koelen, 3 Kalfvaarzen, 5 stuks Jongvee en 9 Stamboekstieren. Nadere inlichtingen verstrekt de eigenaar, bij wlen tevens be- schrljvingsboekjes te verkrijgen zijn tegen betaling van 25 cent door te Dussen, ten verzoeke van de Erven L. jANSON te Waspik, op Don. derdagen 6 en 13 October 1932, nam. 7 uur, ten herberge van ANT. PRUIJSSERS te Waspik Kerkpad van gelegen te Waspik-Boven, ge. merkt F. Nrs. 106, 107, 108.110 en 111 in 3 koopen. Breed bij biljetten. 49045 H. J. VERSTEEG, Architect, 's-GREV. CAPELLE. Rechtskundig adviseur TE 's-BOSCH, Havenstraat 5 (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden. INVULLEN beschrijvingsbil jetten. Opmaken van BEZWAAR SCHRIFTEN wegens te hoogen aanslag enz. enz. HOEK VISCHSTRAAT TEL. 512 - DEN BOSCH Bon 1 Bon 2 Bon 3 Bon 4 Bon 5 Reductie bij koop van f 1.50 tot f6.— Prima wagens. Billijke prijzen. Stationsstraat 95, W AALWIJ K. Telefoon 4. 48575 Ter gale ipening vi iier gem een worde worder [jjragen jirde voc aalwijker! )it numr groot jjpunt en adve •bben de tld en v uivraag. ia hun g« Conditie Hen opda worde ikenkas t De Ziek •teeniginj Gilder De Voor openln inwezigej m Oeest ijns, se< loc. Bor len avi „idelijker )e not v. Hoof hr. va te r gestei fjzlging Dhr. De eogelijk iismd is iisoonllj! voorst torden o Er illde mei iqen hee )hr. S ander Klulen n de n jadering, sle ve lekker die raar da en gep sversta aotulen jprotesti id zijn nar Is, vin n he! i het pl set het De gee lens de roeten I jidering Dhr. E iter zoc oilge 1 «ten oj e tevor ikeurd De no eurd r legen. Dhr. I doch het rede mei tomen let rech Dhr. I opmerkii ezen n< e in d ehande Dekke tegen aar h< soeg Is. De vc ende a; iet vooi Dit 1 art. bepaalt iltkeerir 1.50 p< er jaar nplaats maande inder aar. Hl lat in aar wo Het folgend Reductie Reductie Reductie Reductie bij koop bij koop bij koop bij koop van f6.— van f 10. van f 20. van f 30.— tot f 10.— tot f20.- tot f30.— tot f60.— Lme Auto-verhuur

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 4