Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f sia w. i Winkelnieuws. Attentie in FEUILLETON Mol Voor. Rust, kalmte en zelfbeheersching Gaat 55e JAARGANG. den at de oudj nield rdeo. 1 niet^-— Jelui °nge eeo imarki 'en, 2 veiie ichte-e pen o! over- !2!-2 en 2j 152j 5 per f f 110- f Wij den te ens. leeft )NQ nge- j dt Dit blad verschijnt OENSDAG en ZATERDAG, dieven, Ingezonden stukken, gelden en*. franco te zenden aan den Uitgever, ibonnementsprys per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentifin: 20 cent per regel; minimam 1.50. Bi] contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Yrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur In ons beiit sijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. bet veilig verkeer. 'f begint een publieke geest vaardig worden, welke 2ich keert tegen -der misbruik van den weg door -verantwoordelijk—rijdende chauf- fï ars van allerlei slag. Nu het aantal aivetit ,'ikeersongelukken meer en meer toe- '-7-54 schijnen de motorduivels met 5,va* footer onverschilligheid dan voorheen «tover de gevolgen van hun roeke- osheid te staan. Iets vreeselljks, dat «elmatlg gaat gebeuren, verliest op duur zijn schrikwekkend karakter, er onverwachts ergens een brandje breekt, loopt een halve gemeente hoop, maar als er elk uur van den zoo iets te bezichtigen zou vallen, tam al gauw niemand meer kijken. Op het moment maakt het al geen Mruk meer op ons, als we dagelijks de krant vluchtig de lijst van ver. sersongelukken doorzien. Alleen een cliche bijzonderheid kan ons nog velen, als b v. een toevoeging, dal j chauffeur, die de aanrijding ver haakte. dronken en onder hevig ver- i werd gearresteerd. Ofde chauff iur lek even naar het lijk van zijn slacht er, haalde zijn schouders op en iced weg. juist die bijzonderheden hebben ge- naakt, dat het publiek kregelig wordt I -aitelling neemt tegen de motorduivels. UI Er moet iets gedaan worden voor itiliger verkeer. De tegenwoordige be iilingen zijn geheel onvoldoende. Er moeten zwaarder straffm komen, mor hen, die door schuld, door drank- rtbruik b.v. onverschilligheid of roe. (loosheid, ongelukken veroorzaken. Aan dezulken moet levenslang, al" Wat anderen Reclame prijzen noemen, zijn bij MOL gewone verkoopprijzen en nog goed kooper. En dan de prima kwaliteit 1 HOL blijft goedKooper. een Wij lage laar ste er. ten jes naai ae) de ER nat thans voor verscheidene jaren, de be voegdheid worden ontnomen om een auto of motor te besturen. De leeftijdsgrens moet worden ver hoogd aan de bestuurders moeten hoogere eischen van waardigheid wor den gesteld; moreele minderwaardig held (herhaaldelijk betoonde roeke loosheid en onverschilligheid) moet grond kunnen opleveren voor ontne mlng van het rijbewijs. De werktijd van chauffeurs behoort wettelijk te worden geregeld. Aan wagens; voor personenvervoer Ingericht, en aan de besturing van zulke wagens, moeten strenge eischen worden gesteld. De Duitsche chauffeur, die dezer dagen bij Hilversum op de bekende roekelooze wijze van „het—kan—nog— net* de Gooische Tram wilde passee- ren, en daarbq de grootste ongelukken teweeg bracht, besiuurde een vracht, wagen, welke met een zeil, dat aan de Inzittenden elk uitzicht ontnam, tot autobus was ingericht. Met een Hol. landsche wagen, zoo lazen we, welke er aldus zou uitzien, zou men hier niet op den weg mogen komen, Prach tig, maar waarom laat men Duitsche wagens, aldus toegerust, wél toe?! Voor enkele guldens maken gega digden in zulke rijdende doodkisten retourreizen ze hopen tenminste nog retour te komen van Duitsch- land op Den Haag en Amsterdam. Ook binnenslands worden op roeke looze wijze allerlei particuliere auto busreizen georganiseerd, waarmee den Spoorwegen een oneerlijke concurren te wordt aangedaan en de staat op dezer exploitatie een jaar—tekort van 22 mlllioen krijgt te dekken. We zouden niet gaarne aansporen tot den strijd tegen de autobussen, welke het platteland uit haar isolement hebben verlost, maar wél is op het autobusverkeer uit binnen- en buiten land, voor zoover dat laatste zich tot over onze grenzen uitstrekt, meer toe zicht noodig, opdat aan het publiek een zoo veilig mogelijk vervoer wordt gegarandeerd Veiligheidsmaatregelen van „De Echo van het Zuiden". kosten geld, maar het zijn kosten, welke autobus—ondernemers zich moeten getroosten, gelijk de Spoorwe gen dat van jaar op jaar hebben ge daan. Hun exploitatie—rekening zal er dan in vele gevallen wel anders gaan uit zien, maar de billijkheid zal er ook in den strijd van autobus contra spoor door winnen. Ons huldig verkeer is min of meer een chaos en dien chaos klinken da gelijks de kreten van verongelukte menschen omhoog. Er valt héél wat te doen om uit den warwinkel van thans een geordenden gang van zaken Ie scheppen, lapmiddelijes helpen nieteen geheel nieuw complex van regelingen moet hier een veiliger ver keer scheppen. Een postpakket van 1 Kg. zal dus kosten f 1,35 plus f 15,— is f 16,35. terwijl b.v. een pakket van 5 Kg. zal moeten wordpn gefrankeerd met een bedrag van f 75.— plus f 1,75 of f 76,75. Deze luchttarieven gelden alleen voor pakketten bestemd voor Luchtvervoer tot Batavia; wil men ze ook per lucht- oost zien vervoerd m°t dp l"d««che keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). H. Viktor haalde diep adem. Misschien lebt u gelijk. In elk geval schaam ik me 'oor haar. - Nou wordt het me toch te erg. Die ieroerde meid zal me waarachtig hier ïijn rust ook nog verstoren. Ik wil die mtjes niet meer aanhooren, V iktor. ersta je? Je zou je moeten schamen, als je op het oogenblik nog een sikkepit om dat kind gaf, dat je de bons heeft gege-- 'en. Begrijp je. Ik hoop maar, dat die kromme sprongen van haar zoo gauw mogelijk uit zullen zijn. Begint me daar met schulden van voren en schulden van achteren een grootscheepsche onderne ming! Het hemd, dat ze aan haar lijf heeft, hoort nog niet van haar. En jij verlangt waarachtig, dat ik me (een raad zal weten van respect voor haar. Let maar op, hoe lang die heerlijk heid daar nog duurt. Je arme grootvader heeft voor haar al tweede hypotheek op rijn terrein genomen. Nu is ze aan het 'inde van haar crediet. Wat gebeurt er? haar den kelder gaat ze. Dat voorspelt je oom haar en dat is een knappe koop man, al heeft hij dan geen verstand van jullie artistieke tuinaanleggerij. Als je Wstandig was, zou je zeggen: laat ze haar gang maar gaan met haar mooie kunsten: met een paar maanden is ze op he flesch en koopen wij den heelen boel 'oor een appel en een ei op. En dan zijn *e meteen voorgoed van haar af. Hij rilde ervan, hoe ze dat alles op hoo nenden toon zei, bij voorbaat al genie tend van haar triomf. Katarina van huis en hof verjagen. Ik wil haar ongeluk heelemaal niet, zei hij met moeite, ik kan alleen de idee niet verdragen, dat ze ons allemaal over vleugelen zalIk gun haar de over- winning niet. Ik wil niet door haar ver nederd worden. Maar dat is toch ziekelijk, Viktor. Ik begrijp niet, dat je nog een oogenblik j aan dat verschrikkelijke kind denkt. Ik kan me gewoonweg doodergeren aan je. Mevrouw Troilo suggereerde zichzelf zoo'n hevige aandoening, dat ze tenslotte begon te schreien: Zooveel heb ik voor je gedaan, op de handen heb ik je gedra gen en nu ga je zoo tegen me te keer Dagenlang bleef ze boos op haar stief zoon. Met haar neef sprak ze er telkens weer over het was niets dan een spook beeld, dat den jongen gevangen hield. Oom Rispeter glimlachte op zijn zelfbewust-goedmoedige manier en zei op een bijna berustenden toon: Onze tijd zal wel komen, Dora. Op een avond stormde Viktor plotse ling in de hoogste opwinding het huis binnen. Oom Rispeter, die doer mevrouw Dora Troilo op kreeften en perzik-bowl gein- viteerd was, wachte met zijn hemelsch geduld op de veranda, tot het souper zou beginnen. Viktor was laat. Maar hij verontschul- digdé zich met geen woord, gooide zijn panama op een leegen stoel en hield een weelderige, fel-geel en zalmkleurig ge vlamde anjer in de hoogte. Kijk, hier heb ik de nieuwe bloem van Katarina Lutz. De uitwerking was buitengewoon. Viktor zag, hoe ze van kleur verscho- ten. Was het schrik, was het jalouzie; hij wist het niet. j Hm. Eigenaardig. Heel eigenaardig. Oom Rispeter kuchte, nam de prachtige anjer in zijn hand, rook er aan, onder- zocht de sterkte van den steel, stelde vast dat alle uitbloeisels zorgvuldig verwij derd waren en reikte de bloem daarop schouderophalend aan zijn nicht. Ze snuffelde er aan, evenals Fricka, die zijn pooten op haar schouders had ge- legd. j Waarschnijlijk geverfd. Wat? Net als die groene den vorigen winter. Dat kunstje kennen we immers. Hoe kom je er aan, Viktor? BINNENLAND. Luchtpost Amsterdam - Bandoeng. Te beginnen mei het postvliegtuig, hetwelk Donderdag 6 October vertrekt, zal er gelegenheid bestaan om naar Indië ook poslpakketten zonder aange geven waarde te verzenden. Naast de gewone porten zal voor deze pakketten een extra luchtrecht zijn verschuldigd van f 150 per 100 gram, met een minimum van f 15 luchtpostdiensten Batavia—Bandoeng ot Batavia Semarang—Soerabala, dan wordt het luchtrecht per Kg verhoogd met 20 cent voor het vervoer naar Bandoeng, 60 cent naar Semarang en 90 cent naar Soerabala. De pakketten moeten uiterlijk op Woensdagavond 19 uur ter post wor den bezorgd om nog den volgenden morgen vroeg te kunnen worden ver zonden. Voorts wordt tn het verkeer Neder land—Nederl. Indië v. v. bij wijze van proef ingaande 1 October 1932 het luchtrecht voor drukwerken, monsters en akten verlaagd, en wel tot 50 cent per 50 gram. Voor kaartformulieren met de afmetingen van gewone brief kaarten blijft het recht vastgesteld op 20 cent, terwijl uit den aard der zaak drukwerkjes van 5 gram in enveloppe slechts een luchtrecht van 30 cent behoeven. Duys gaai jublleeren. Indien wij op de mededeelingen van een der sprekers dezer dagen op de door de Haag^che Fascisten in den Dierentuin te 's Qravenhage uitgeschre- Komt er niet op aan. Hij liet zich. nog buiten adem, op een rieten fauteuil neervallen en veegde met zijn zakdoek over zijn voorhoofd. Maar dat kan ik L' wel vertellen: bedrog is er niet bij. Ze heeft er al een paar duizend van. „Vlam mende Katchen" zal de bloem heeten.. Ze is gekruist uit Amerikaansche soorten. De grootste zaken moeten haar al eet hoop geld hebben geboden voor één plant om ze uit de stekjes te vermeerderen. Maar ze geeft ze niet. En de snijbloemen, die de deur uitgaan, mogen niet het kleinste uitstcekseltje aan den steel heb ben. Oom Rispeter streek met zijn hand over zijn baard. Het is een mooie bloem, zei hij welwillend. Een modegril, zei mevrouw Troüo geërgerd en smeet de ploem op tafel. En let nu maar eens op, wat ik je zeg: het is nog heel erg de vraag, of ze wel genoeg stekken krijgt om snijbloemen te gaan planten. En wat er nog voor ziekten in de plant zitten. En het is voorgekomen, dat het tweede geslacht weer heelemaal den gekruisten vorm verloren heeft. Er is een hoop stom toeval bij die noviteiten. Viktor schudde het hoofd. Neen. Hier is alles wetenschappelijk onderzocht en vastgesteld. Neen, dat wordt een reuzen- succes. Waarvan juffrouw Lutz alleen niet al te veel profiteeren zal. zei Oom Rispe ter spottend-glimlachend. Misschien het beetje roem. Goed. Maar geld er mee verdienen kan alleen iemand, die de we gen kent. En die kennen wij, de gros siers. Ze is gewiekst zeg ik U, oom. Die laat geen stuk buiten de deur gaan, voor ze in staat is de heele markt te voorzien. Daar is anders een lief kapitaaltjt voor noodig, Viktor, meende Oom Alfons. En geen cent heeft ze, viel mevrouw Troilo grof uit. Den len October moet Schalier Co. in Mainz 30.000 Mark van I haar hebben. De tweede termijn voor het ijzerwerk van de kassen. Ze hebben het al in paymenten geregeld. En ze had weer uitstel gevraagd. De oude Wentzel had gedacht, dat hij het wel gedaan zou kra gen. Maar het is niet gelukt. Ze zitten zelf erg krap. De notaris heeft het mij gisteren verteld. Het ziet er dus heele- maal niet zoo rooskleurig uit met de fi- I nanciën van ons juffertje. De lust om nieuwe experimenten te maken, zal haar wel gauw vergaan. Oom Rispeter zat, met de beide ellebo gen op de tafel gesteund, nog steeds de groote, weelderige anjer, die op tafel lag met alle aandacht te bekijken. Ze had de grootte van een kindervuist. Het vlam mende kleurenspel was inderdaad bui tengewoon. Binnen in de kelk, die bij zonder diep was, deed de kleur denken aan de vurige oranje-nuance van een Lyon-roos. Ik wil niet zeggen dat daar geen groote zaken mee te doen zouden zijn. Heel groote zaken zelfs. Het komt er maar op aan dat men over alle mid delen beschikt, den boel niet verknoeit en het juiste oogenblik waarneemt. Dat zal ze waarnemen, viel Viktor hem in de rede. Als ze daar nog adem genoeg voor heeft, was het prompt gegeven antwoord. Rispeter wendde zich tot zijn nicht: Het was toch eens te probeeren of die firma uit Mainz de vordering niet zou willen overdragen. Misschien zijn er ook wissels, nietwaar? Dan konden w» in alle stille maatregelen nemen om den eersten October op de zaak beslag te la ten leggen. Het is maar zoo'n plotseling idee van me. Wat zeg je er van? Met een nydigen ruk aan zijn stoel was Viktor opgestaan. Dat is.dat is. ja, dat is gewoonweg smerig om zooiets te bedenken. Ik weet er heusch geen an der woord voor. Maar Viktor, wat neem je dat direct weer hoog op, probeerde zijn stiefmoeder hem te kalmeeren. Kijk, daar komt juist de terrine met de kreeftensoep. Ga zit ten en eet mee. Wees gezellig. Het zou j wel prettig zijn als oom je eens in een I anderen rol zag dan als eeuwigen ruzie- maker. Viktor drukte het voorhoofd in de handen. Neem me nu waarachtig niet kwalijk, maar wat moet ik dan zeggen, als er zulke lage plannen worden ge smeed? Zaken zijn zaken, repliceerde Ris peter, die zich aan tafel had gezet en het hagelblank servet opnam. Maar wij zijn toch bloemenhande laars, zei Viktor driftig, we zijn toch geen lapjeskooplui, zooals bij U in Aken. Rispeter stond vol waardigheid op, met een weemoedigen blik op de groote, roode smakelijk-uitziende en geurige kreeften. Viktor, het spijt me, dat je het me onmogeRik maakt aan de tafel van je moeder te blijven zitten Hij meent het niet zoo kwaad, Al- fons. Hé Viktor, wees toch ook niet zoo onhebbelijk. Een dergelijke uitdrukking kan ik mij niet laten welgevallen, Viktor, dat zul je toch moeten inzien. Viktor vertrok geen spier. Hij leunde met zijn elleboog tegen een stijl van de veranda en staarde over den muur heen naar den reusachtigen glaswand van de kas in den belendenden tuin. Ik moet je dus verzoeken, Viktor, klonk de temerige stem van Alfons Ris peter weer, terwijl de spreker den aange- namen geur van de kreeftensoep op snoof, dat je dat krenkende woord terug neemt. Toe nou, Viktor, ik smeek je ja, moet ik nu heusch boos op je worden, fleemde zijn stiefmoeder. Ik neem geen woord terug, Oom. Wat U uw zakenmanieren noemt, heeft me eenvoudig buiten mezelf gebracht. Nu vouwde Rispeter met bevende hand zijn servet op. Buiten mezelf gebracht. Zoo zoo. Dan kan ik tot mijn spijtIk heb er zelf veel verdriet vanMaar wat een mensch niet verdragen kan, kan hij niet verdragen. Je zult die heerlijke kreeften toch niet in den steek laten, riep mevrouw Troilo in vertwijfeling uit. Ik heb al te veel van je waarden zoon verdragen. Maar een beetje eigen waarde bezit ik ook nog. Ik wensch jul lie goeden avond. Mevrouw Dora Troilo begon te schrei en. Direct hief Fricka als begeleiding 'n door merg en been dringend gehuil aan. Och God, en ik had me zoo op den avond verheugd. Nietwaar, Fricka, mijn arm, lief diertje? Op de trap, die naar den tuin voerde, bleef Rispeter een oogenblik staan en wierp een blik achterom. Deze blik ont moette ook de dampende terrine met geurige kreeftensoep. Ik heb mij nog nooit onverzoenlijk getoond. Hij wachtte. Wordt vervolgd. ct-,2 e Echo van het Zuiden, aalwtjkscbe en Langstraatsclie Conrant m

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1