1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. r Ou Logische gevolgtrekking. f W inkelnieuws. FEUILLETON fALl Mol Voor. Gaat DOOR ERVARIH6 TER UeR »4- ZATERDAG 22 OCTOBER 1932. 65e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertuntifin: 20 cent per regel; minimam 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit zijn. ZESDE BLAD. Voor groote keuze Voor prima kwaliteiten Voor lage prijzen op het gebied van WOLLEN EN GESTIKTE DEKENS naar MOL. MOL blilVt goidkooper. van „De Echo van het Zuiden". BUITENLAND. Duitschlands boterlnvoer. [De langdurige onderhandelingen, die den laatsten tijd over den boterimport naar Duit9chland zijn gevoerd tusschen de Duitsche regeering eenerzijds en Denemarken en Finland anderzijds, zijn tot een voorloopig einde gebracht. Het resultaat der besprekingen Is ook voor ons land van groot belang, daar het ongetwijfeld de basis zal vormen voor de regeling van den Nederland- schen boteruitvoer naar Duitschland. Hoewel omtrent de voorloopige over eenkomst nog geen bijzonderheden officieel bekend worden gemaakt, ver meldt men toch dat voor den boter import in Duitschland een totaal con tingent is vastgesteld ten bedrage van 55 000 ton. Dtt contingent zal over de boter.fxporteerende landen worden verdeeld op grond van hun uitvoer In de jaren 1929, 1930 en 1931. Kabinetscrisis in België. Daar geen overeenstemming kon worden bereikt tusschen de liberale en katholieke ministers over de kwestie van ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen, is het geheele kabinet-Renkin afgetreden. De premier /heeft Woensdag het ontslag aan den koning aangeboden. De liberalen, die de schuld dragen van den val der regeerlng.Renkin, n aar meer en meer terugdeinzen voor de gevolgen, manoeuvreeren thans, om een nieuwe kathollek.liberale regeering tot stand te zien komen, liefst met den katholiek Jaspar aan het hoofd en met goedkeuringvan staatsminister Francqui die in 1926 met Jaspar het herstel van den Franc heeft bewerkt. Men wil hierbij vlug te werk gaan, om het crediet in het buitenland niet te verspelen, waarop binnenkort voor nieuwe leeningen een beroep moet worden gedaan. De liberale groot-lndustrteelen zijn absoluut tegen parlementsontbinding en drijven eveneens naar een nieuwe katholiek-liberale regeering, die in de eerste plaats het financieel herstel zou moeten nastreven en daarna, Indien nog noodig, eventueel de ontbinding van het parlement zou voorbereiden. Het zou de bedoeling zijn, in een dergelijke nieuwe regeering uitsluitend eerste rangs elementen op te nemen, die in de regeerlng-Renkin, door de liberale leiders zelf een regeering van kleine luiden genaamd, op enkele uit zonderingen na wel ontbroken hebben. De volgende namen worden genoemd: Jaspar, Tschoff en, Brocqueville, Masson, Devèze, Hymans, Hanson, van Verbergh, die allen, op den laatsten na. reeds eerder minister waren. Tschoffen heeft de kabinetsformatie geweigerd. Thans wordt Oraaf de Broqueville als formateur genoemd. Echo van het Zuiden, aalwyhsche en Langstraatsche Courant» Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2Ö. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40- STAKINGEN IN CRISISTIJD. In dezen tijd, waar elk feitelijk blij mag zijn als hij nog een geregelden (werkkring heeft, hebben werkstakin gen een bijzonder karakter. In normale tijden is het middel, mits toegepast in uiterste noodzaak, Ie verdedigen als een machtsmiddel van werknemer tegenover werkgever, om onredelijke handelingen van den laatste tegenover den eerste te corri- geeren. Dan zijn de vakvereenigingskassen meestal sterk genoeg om de financi- eele schokken die ermede gepaard gaan, op te vangen. Dan is de houding der arbeiders te genover de directie van het goed ren- deerend bedrijf ook gemakkelijker te begrijpen. Men kan dan lichter spreken van een onbehoorlijke bejegening van den arbeider in een bepaald bedrijf of in een bepaalde groep van bedrijven. Er is dan niet die sterke tegenstel ling in den werkenden stand zelf die »e nu kennen: de werkenden en de tot nietsdoen gedoemden. Maar in een tijdsgewricht als wij thans doormaken, valt er nog een an der licht op een dergelijke machtsuit oefening van de zijde der werknemers. Het stelsel zelf, in hoogconjunctuur nog slechts goed te praten als eenig en uiterste middel om een zedelijk recht af te dwingen, wordt thans bij zonder onsympathiek. Immers de om standigheden, waaronder wij de machtsdwang thans moeten beschou wen zijn geheel afwijkend van de nor male. De arbeider die het werk eigener beweging heeft neergelegd en dus werkloos is, komt te leven van het geld Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). 23 Ik spring er vast naast, zei ze, haar oogen afvegend. Het loopt me allemaal legen. Nu is Eva ook nog ziek geworden. Morgen moet ik met haar naar den dok- Ier. En Mr. Gabb vindt, dat het komt, omdat ik haar niet voldoende te eten heb gegeven. En ondanks de slechte menu's wil hij met je trouwen? Wat een moed heeft die Mr. Gabb. Hoe moet ik dat nu tegenover Ge heimraad Erck verantwoorden? Hij heeft het meisje naar me toe gestuurd, dat ze hier goed gezond zou worden. En nu zegt de dokter cp stuk van zaken misschien, dat ze ondervoed is. Och, ik zie zoo tegen alles op. De oude Balthazar had nauwelijks meer naar de laatste woorden geluisterd. Hy hield den wijsvinger in de hoogte. Katrientje, ik heb het gevonden. Ja? Ze zag hem angstig-onderzoe- kend aan. Nou ga je naar den overkant, je gaat aan je schrijftafel zitten en je begint een brief naar Berlijn. Meneer Erck, Geheim raad Erck, moet je uit den piepzak hel pen. Vooruit, die wordt vannacht nog aangepompt. Katarina zuchtte. Och neen, Grootpapa, 'k geneer me dood. Hoe zal hij het op nemen Als een goede gelegenheid om weer san je goed te maken wat zijn ezel van der gemeenschap, dat hem wordt toe bedeeld in den vorm van steunuitkee- ring of loon in werkverschaffing. De bedrijven zelf hebben hard te worstelen om het hoofd boven water te houden. Eensdeels moeten verbete ringen in de arbeidsomstandigheden achterwege blijven, en anderdeels moeten soms harde maatregelen ge troffen worden om de zaak op gang te houden. In het belang dus ook van de arbeiders die daardoor aan het werk gehouden kunnen worden. Er is in de breede lagen van de ar beidende klasse een groote en diepe klove geslagen: er is een scheiding tusschen werkenden en werkeloozen. Zij die nog werk vinden, hebben dub bele red^n tot tevredenheid, ook al moet er 'ns wat op het loon worden gekort. Zij blijven toch altijd in een sterk bevoordeelde positie boven hun collega's, hetgeen ook een factor van beteekenis is. Bovendien, meer dan ooit wordt thans het algemeen belang door een staking geschaad. Men meene nu niet, dat wij a priori de staking in dezen tijd als verwerpe lijk gaan beschouwen. De arbeider kan daarmee werkelijk in zijn recht staan, maar de bezwaren tegen het middel tellen dubbel. Wenscht de werkgever, zonder ver een advocaat indertijd aan je verprutst heeft. Dus, juffertje, wil je schrijven of niet? Ik durf niet. Goed dan, hazenhartje. Ga maar naar huis en kruip in je mandje. Dan schrijf ik hem zelf. Toen ze weer thuis was zag ze, in het licht van zijn schrijftafellamp, dat hij aan het schrijven gegaan was. Haar hart klopte. In het donker kleedde ze zich uit en stapte in bed. Eva draaide onrustig heen en weer. Angstig luisterde Katari na. Het leek haar soms, of het meisje in haar slaap praatte. Misschien had ze wel koorts. Ze wilde opstaan en den thermo meter zoeken. Maar de oververmoeidheid legde zich als een zwaren last op haar. Ze had geen kracht meer om uit bed te komen. En toen ze nauwelijks ingeslapen was, ratelde de wekker weer VIII. De grijs-witte tennisballen vlogen door de klaar-blauwe Septemberlucht met een regelmatig klikklak, klikklak. Verder was er geen geluid. In de villawijk sliep alles nog. Het kostte mevrouw Rettberg dagelijks een groote zelfoverwinning als zij, in het halfduister nog, gewekt werd om te ten nissen. Maar als zij maar eerst weer op haar post voor het net was, dan had ze er geen spijt van opgestaan te zijn. Er was zoo'n reine, klare herfstige koelte in den morgen; ze voelde zich zoo frisch als in haar meisjesjaren. De paar uren slaap, die ze zichzelf te kert deed, hiel den haar lichaam slank, en dat be schouwde ze ook nog als een voordeel. Haar heele levenstaak was op het oogen- blik geen andere dan te zorgen, dat ze niet dikker werd! Als ze in training bleef zooals tot nu toe, dan kon ze min stens nog een jaar of vijf voor vijf-en- twintig doorgaan. En het was toch zoo amusant en span nend tegen een kampioen als Mr. Gabb te spelen It's your turn to serve. Are you ready? Play. Gone. Play! Love! Fifteen! der motief, de huidige omstandighe den te benutten tot het invoeren van loonsverlagingen in zijn eigen gelde lijk voordeel, dan zal niemand den arbeider het recht ontzeggen daarte gen te protesteeren. Neemt de werkgever die maatrege len echter, gedwongen door economi sche omstandigheden, dan heeft de ar beider zich daarbij neer te leggen, mits geen minima v^pden gepasseerd. Tot deze korte beschouwing werden wij uitgelokt door een ingrijpen van regeeringswege in een arbeidsconflict, zooals dit deze week in Nijverdal ge beurde. Daar was een conflict hangen de over een loonsverlaging bij een stoomweverij en nu liet de regeering het gemeentebestuur telegrafisch we ten, dat de betrokken arbeiders bij staking niet in aanmerking zouden komen voor steunverleening of werk verschaffing. Aldus ontnam de re geering bij voorbaat de arbeiders de gelegenheid om in staking te gaan, daar zij van allen steun ontbloot zou den zijn. Begrijpelijkerwijs wekte het regeeringsbesluit groote verontwaar diging bij de textielarbeidersorganisa ties, maar de regeering zal toch dit besluit niet genomen hebben, zonder het aan het algemeen belang te toet- sen, en dat is steeds, maar vooral i thans, een gebiedende eisch. Play! In! Cath him! That's a good! Be quick! Oh what a pity! Awar! De partner van de Deensche gezel schapsdame kwam gewoonlijk pas aan zetten als de eerste partij al gespeeld was. Nu eens was het Feustell, dan weer een van de Ainerikaansche vrienden, soms weer een geheel nieuwe, Mr. Gabb 'nog onbekende persoonlijkheid. Het was verbazend, hoe mevrouw Bettberg steeds weer nieuwe aanbidders vond, die be reid waren in de vroege, koele ochtend schemering in tenniscostuum op de fiets of in den auto naar den Amselberg te ko men, om een uurtje in haar nabijheid ti zijn. Ze speelde inderdaad schitterend; het was een genot haar rake ballen te zien. En een dubbel genot was het, haar spel met den jongen Engelschman gade te slaan. Maar het was niet zoozeer spor tieve belangstelling, die de heeren zoo matineus deed zijn, als wel jalouzie. Ze vertrouwden elkaar niet en mevrouw Bettberg evenmin. Hield ze hen allemaal voor den gek? Of had ze in het geheim haar keus al bepaald? Wie was dan de gelukkige? Men koesterde sterke verdenking tegen Mr. Gabb. Maar als men hem 's morgens bij het spel zag, bleef er niet veel grond voor deze verdenking over. Zijn partner had evengoed een Eskimo of een Der- wisch kunnen zijn: het eenige wat hem interesseerde was, hoe zij haar racket hanteerde en de ballen maakte. Voor mevrouw Bettberg was het, se dert ze weduwe was, ook een nieuwe ge waarwording dat een man, die met haar in aanraking kwam, haar niet het hof maakte. Ze kon het echter toch niet goed hebben, dat deze „Fliegende-Blatter- Engelschman", dat deze stijve hark, die niets anders kon dan een racket vasthou den, haar behandelde alsof ze een sport- makker uit Oxford was! Zijn ongevoe ligheid voor haar Bekoorlijkheden prik» kelde haar bepaald, maar haar kokette rie stuitte op zyn onaandoenlijkheid af als op een pantser. Als zij hem behaag ziek aankeek, merkte hij het niet met een gezicht, waarin geen spier vertrok, sloeg hij de ballen terug. Ze zou hem liefst in zijn gezicht gezegd hebben, dat ABONNEERT U OP DIT BLAD. hij voor haar niet meer beteekende dan een beroepstrainer. Hoe komt U toch aan die wonder baarlijke rust, Mr. Gabb, dat U nooit een bal mist? Ik geloof, dat U in de oogen van uw partner leest, waar zijn bal te recht zal komen. Is het niet zoo? Alweer mis! Waarom let ik ook niet beter op? Zij liet het racket zakken. Men mag aan niets anders denken, Mrs. Bettberg, dat is het heele geheim, zei hij. Hij kon niet babbelen en spelen tege lijk, zooals zij. Maar U bent toch geen machine, Mr. Gabb. U hebt toch bloed en zenu wen. Die laten zich toch ook wel eens gelden. Bij mij nooit. Hij is de grootste bok van deze eeuw, beweerde Feustell, toen hem later dit verhaal werd gedaan. Behalve cp de tennisbaan kwam Mr. Gabb niet in aanraking met de vrienden van mevrouw Bettberg. De Engelschman zat van den vroegen morgen tot den la ten avond tot over zijn ooren in 't werk. Een enkele keer kwam hij in Wiesbaden in het Kurhaus of in den schouwburg en dan keek hij met zijn ontzaglijke, onver schillige brutaliteit over hen heen. i Zelfs herkennde hij op een keer me vrouw Rettberg, die vlak in zijn buurt zat en die hem verscheiden malen de ge» legenheid gaf om haar te groeten, niet. Na de voorstelling ging zij met een groepje vrienden en kennissen nog naar een wijnrestaurant. Er werd champagne gedronken en het was ver over midder nacht, toen 't gezelschap naar huis ging. Toen den volgenden morgen om 6 uur de Deensche juffrouw vreeselijk slape rig en nog in kimono, met een heesche stem kwam vragen of de boy misschien even naar Mr. Gabb zou loopen om hem af te zeggen, kwam mevrouw Bettberg werkelijk ernstig in de verzoeking om te blijven liggen. Gone! We kunnen hem ook wel wegstu ren, als hij komt, die goeie Mr. Gabb. Maar terwijl ze dat zei, was ze toch al overeind gekomen. De nadeelen van de uitspattingen van gisteravond konden al leen maar door krachtig trainen weer goed gemaakt worden. Dus schoot ze haar tenniscostuum maar aan. Haar haar maken deed ze pas later. Voor Mr. Gabb was het goed genoeg, als ze maar een wollen muts er overheen deed. Afgrijselijk koud, zei ze, toen ze in den tuin kwam. Je kunt je eigen adem zien, kijk maar. Ze blies even. Mr. Gabb, die na zijn eerste ontbijt een bord havermout zijn eerste pijp rookte, blies een, blauw wolkje in de lucht. Indeed, zei hij droog. Hy. klopte z'n pijp uit, haalde zijn racket uit hel fou- draal en maakte zich gereed om te spe len. Single?, vroeg hij, naar het huis wijzend. Juffrouw Sokeland slaapt nog den .slaap der rechtvaardigen en van de hee ren zal zich wel niemand laten zien. We zijn na de opera nog een beetje aan den hoemei geweest. De „Violetta" inspireert daartoe. Vindt U ook niet? Ik vind het een leugenachtig en im moreel stuk. I don't like it. Waarom bent U 'er dan heen ge gaan? Ik kende het immers niet. Overigens, U hebt mij gisteravond in den schouwburg een beetje genegeerd. Of hebt u me werkelijk niet herkend? Zeker wel, Mrs. Rettberg. Maar U moest mij toch eerst groeten. Anders kan men toch niet weten, of het een lady aan genaam is, gegroet te worden. Engelsche regel. U hebt gelijk. En U vindt natuurlijk, dat we hier net zoo moeten doen als bij U. Dan heb ik van daag al weer mijn eerste lesje gehad! Are you ready? Serve! Out again, damn it! Mevrouw Rettberg speelde erg slecht. Mr. Gabb schudde meermalen het hoofd. Op een oogenblik hield ze, prikkelbaar, plotseling op met spelen en stampvoette. Het gaat allemaal verkeerd vandaag. Mijn handen beven zoo. I Are you nervous?, vroeg hy op ta- melijk onverschilligen toon. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1