VIN II ZIEN 1 NA afloop groot bal. Caiorifèrekachels met binnenkachel vanaf Fl. 15.- Vnlkachelsvanaf Fl. 22.- GeëmailMe haardkachelsFl. 40.- grief uit Waspik CONCERT Liedertafel „Oefening en Vermaak", Waalwijk H. de Bont-v. Huiten Fa. P. T. Bierlaagh-v. d. Heijden Anton Holtgrefe 50. Zaterdag 12 Nov. 1932. 55e Jrg, DERDE BLAD. ekrol indscm rPLAA llëni Waspik, 3 November 1932 Geachte Lezer. Winterseizoen is weer begonnen, daarmee een heele boe! korte, Dj.ere dagen, die de vroolijke stem- die anders in ons Waspik zoo 'heerschen, veel afbreuk doen. En ondanks regen en stormvlagen ook die donkere dagen, hun ke zijde, en wel de avonden, heerlijke lange avonden welke doorbrengt in den huiselijken 3g( met het lezen van Uw krantje, jerhet genot van een heerlijk kopje 30t Of wel die intieme avondjes viienden en buren, waar onder dampen van 'n sigaartje, 't gesprek „oogenblik hapert, dan die gezel- rik—en pandoeravondjes die wij jen winter kunnen organiseeren. En ,r de jongelui biljartavondjes en etities van zang en tooneel. Ja, ook winterseizoen kan zoo mooi zijn. ids mochten we profiteeren van een luitvoering der R. K. vereeniging g. K. Het daar gebodene kon ons alle opzichten bevredigen. Nog en we reeds genieten van een ^uitvoering der Chr. Gemengde 'averee niging in het gebouw „de je School Voor deze uitvoering jond zooveel belangstelling dat de 5ie ruimte in dit gebouw nog te bleek. Gezien de prestaties was eovergroote belangstelling ook wel Jiend en wij hopen deze vereeni- onder haren kundigen leider, den r van Kempen uit Waalwijk, dan nog menigmaal te mogen belui9- In de concertzaal der Harmonie voor Zondag geëngageerd de be de telephaat en goochelaar Davola, ondanks de royaal opgezette e toch niet de gewenschte be- lelling vermocht te trekken. Mo- jk is de .crisis* hier debet aan, ir daar komt ook bij, dat dergelijke «tellingen nu niet bij iedereen in smaak vallen en ook niet voor neen zoo direct geschikt zijn. Wel tien wij toegeven dat het werk van rola aan het wonderbaarlijke grenst dat verschillende experimenten i „nie dagewesen" zijn. Wat nu zooal in petto is weten wij niet Ir we vernamen toch dat o.a. ook tie Nous weer een stuk in studie en heeft. Ook voor Cupidootje 9eizoen weer begonnen en het er naar uit dat elk zijner pijlen keer doel zal treffen. Zijn eerste en heeft die kleine rakker inste al kunnen boeken. (Die leeze, begrijpe Rcsumeerende, n we dus nog een gezelligen tijd wachten. Wat jammer dat het oterzicht* niet voor iedereen zoo llig zijn kan. Wij bedoelen de n en werkloozen! Gelukkig is gemeentebestuur paraat en ziet uit om zooveel mogelijk werk kunnen verschaffen. Als straks de erken in de havens zullen zijn igd, zullen hopelijk weer andere bjecten zijn gevonden Men tracht met de Heide-Maatschappij tot overeenkomst te komen om de in de haven, juist boven de van den scheepswerf weg te Hebben we goed gezien dan n daar al aan 't uitzetten. Nog naar we vernamen een verzoek subsidie weg, om te komen tot opmaken van slooten in den fdiepschen polder. De bedoeling om deze werken te laten ichten door tewerkgestelden. Het zou dan 80 der kosten te hebben, de gemeente 10 °/0. t betreffende Polderbestuur ook Wij verwachten dat het polder, voor zulk een besluit wel een ering zal uitschrijven en het velen met ons ten zeerste ver als de besprekingen tot een resultaat zouden leiden. Ge- zal er in ieder geval moeten 't zij met werk, 'zij op manier. Reeds veel wordt maar zij die kunnen, zullen eer moeten doen. Het Burgerlijk tuur keerde dezer dagen een partij aardappelen uit, maar is er nog stooksel, kleeding, enz. Laten zij, die wat te missen en dit thans gaarne afstaan. Ieder, kent wel een gezin, waar werkelijk ek is en zoo niet wendt U dan en onzer liefdadigheidsvereenin- Daar zorgt men er dan wel voor. Gedenk het: „Den arme »n, is Gode geleend" 1 ADEPT. US.fl A-van VALKEMBURG'S-' ••iLEVERTRAAï De Contlngenteerlng en de Schoenindustrie. In het Crisis-nummer van de „R. K Werkgever" schrijft de heer Jos. de Pont, Voorzitter der Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten het volgende artikel: Nu de tweede periode der contin- genteering van den invoer van schoe nen ten einde is kan het nuttig zijn eens na te gaan welken waarneem, baren invloed de contingenteerings- maatregelen tot heden hebben gehad op den gang van zaken in de Neder landsche Schoenindustrie. Bedroeg de uitvoer van lederen schoenen gedurende het tijdvak Januari «tot en met Au gustus 1931 nog 220 886 paren ter waarde van f 1.036 000, in hetzelfde tijdvak van 1932 was deze gedaald tot 52.777 paren ter waarde van f200.000. Een vermindering dus van 77°/0 naar het aantal paren en van ongeveer 80% naar de waarde. Uit deze cijfers blijkt, dat de uitvoer lederen schoenen, welke in het jaar 1928 nog bedroeg 748 000 paren ter waarde van f2.364,000, thans, tenge volge van de diverse invoerbelemme- ringen in de ons omringende landen en de overzeesche gewesten, vrijwel onmogelijk is geworden en de Neder landsche Schoenindustrie althans voor- loopig geheel is aangewezen op de binnenlandsche markt. De invoer van alle soorten schoenen bedroeg in de eerste 8 maanden van 1931 3 511.838 paren ter waarde van f5.187.000. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1932 waren de cijfers 3 689.789 paren ter waarde van f3.197.000. Alle con- tingenteering ten spijt eene toename dus van 117.951 paren bij een lagere waarde van circa 2 millioen gulden. De belangrijke vermindering naar de waarde laat zich verklaren door het feit, dat Japan, welk land in de eerste acht maanden van 1931 slechts eene geringe hoeveelheid schoenen invoerde in dezelfde periode van 1932 optrad als leverancier van 1.062 283 paren rubber schoenen ter waarde van 394.000 gulden,eene gemiddelde v» aar de dus van 37'/3cts. per paar. Het contingent voor post 3675, zijnde schoenen geheel of voor bet grootste deel van rubber, vastgesteld op 100% van den gemiddelden invoer in 1929/1930, werd met niet minder dan 882 000 paar overschreden, terwijl de groep andere landen waaronder Ja pan—wier contingent 80,000 paren bedroeg, gedurende Januari.Augustus 1932 niet minder invoerden dan 1.439.000 zijnde eene overschrijding van het contingent met 1.359 000 paren. Het contingent van post 675, zijnde leeren schoenen, laarzen en pantoffels vastgesteld op 50% van den gemid delden invoer in 1929 1930 werd overschreden met 277 000 paren. Ware de contingenteeringstrengdoor- gevoerd en de vastgestelde quota niet overschreden, dan zou er voor de Nederlandsche Schoenindustrie waar schijnlijk gelegenheid zijn geweest gedurende de acht eerste maanden van 1932 circa een millioen paren schoenen meer te fabriceeren, hetgeen werkgelegenheid beteekent voor onge veer 1000 arbeiders. De geweldige invoer van Japansche rubberschoenen aan prijzen waartegen geen enkel Westersch land kan con- curreeren, heeft de geheele schoenfa- bricage en ook den schoenhandel ontwricht. Dat ook de afname van de werk loosheid in de schoenindustrie is tegengehouden door de slechte uit voering van de contingenteeringsmaat regelen moge blijken uit de navolgende cijfers. Van de op 1 October 1931 bij de leden der Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten werkzaam zijnde 6400 arbeiders waren er op 1 Sep. tember 1932 ongeveer 50% geheel of gedeeltelijk werkloos. De tastbare resultaten van de afge- loopen contingenteeringsmaatregelen waren dus ten aanzien van de werk. gelegenheid in de schoenindustrie bijzonder poover. Met ingang van 1 October zijn nieuwe maatregelen genomen ter beteugeling van den overmatigen invoer van buitenlandsch schoenwerk, en hoewel de schoenin dustrie had gehoopt, dat de gedurende de afgeloopen periode te veel inge voerde hoeveelheden in mindering zouden worden gebracht van de vast te stellen quota gedurende het tijdvak 1 October 1932 tot 31 Maart 1933, en zij hierop zoowel bij de Commissie Spanjaard als bij Zijne Exellentie den Minister van Economische Zaken en Arbeid met alle kracht heeft aange- drongen is deze hoop niet verwezen lijkt en moet de thans aangevangen contingenteeringsperiode worden be schouwd als geheel losstaande van de vorige periode. Wel zijn de basisjaren waarnaar de percentages van resp. 50%, 75% en 100 worden berekend gewijzigd, waardoor 't contingent van alle soorten in te voeren schoenen is verhoogd met SOLISTE: 111 120 paren. Gezien de enorme overschrijding van de wettelijk vast gestelde hoeveelheden gedurende het afgeloopen tijdvak van contingentee- ring is deze wijziging van de basisja ren eene diepe teleurstelling voor de schoenindustrie. Niettemin is de schoenindustrie Zijne Excellentie den Minister en Zijne raadgevers dankbaar voordethans vastgestelde maatregelen, waardoor de mogelijkheid van opleving wordt ge opend. Wil men echter de schoenin dustrie voor verdere inzinking behoe den en de werkloosheid in dezen tak van nijverheid ernstig bestrijden, dan is het dringend noodig, dat streng wordt vastgehouden aan de eenmaal wettelijk vastgestelde hoeveelheden, welke mogen worden ingevoerd en geen enkele overschrijding daarvan, in welken vorm ook, wordt toegestaan. Eene behoorlijke en strenge toe passing van de thans voorgestelde maatregelen zal ongetwijfeld ten goede komen aan de werkgelegenheid in de Nederlandsche Schoenindustrie en eene compensatie vormen voor het verloren exportgebied. n LEEUWARDER "J PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 11 Nov. 1932. Voor de Sigaren-winkeliers. Wij vestigen er de aandacht op dat de wijziging der verordening op de Winkelsluitingswet voor de sigaren winkeliers reeds in werking is ge treden. De sigarenwinkeliers mogen des Zondags gedurende 4 uren open blijden; men moet duidelijk zichtbaar aangeven welke uren men daarvoor heeft bestemd. Brugmorts Marionetten-theater. Donderdagavond gaf dit theater een uitvoering voor de leden vandenR.K. Vrouwenbrond. Ondarjks het feit dat voor deze gelegenheid een entree moest worden geheven, wa3 de zaal toch flink bezet en er zal wel niemand spijt van zijn bezoek hebben gehad. Het Marionettentheater, voor Waal wijk iets geheel nieuws, h-.eft de be zoeksters niet alleen een paar uurtjes reusachtig geamuseerd, maar heeft tevens een avond gegeven van hoog. staande, fijne kunst. Nadat de vergadering door de presi dente mevr. Donkers was geopend en de HoogEerw. heer Deken had mede gedeeld dat mej. Mies van lersel de door het bestuur gesielde candidate in de bestuursvacature, onlstaan door het vertrek van mej M. Rubbens, was gekozen, gaf de conferencier van het gezelschap Brugman een uiteenzetting van het uit te voeren programma. Als eerste no. werd opgevoerd „Aquarium", de geschiedenis van een zeemeer- minneke dat de menschen wilde zien. Deze fijne fantasie, waaraan ook de moraal niet ontbrak wekte al dadelijk groote bewondering voor de fraaie marionetten en de kunstzinnige ensce- neerlng. E-jn zeer aardig nummer was ver volgens „Oe drie wenschen", een gemoderniseerd sprookje van Graaf von Poccl, waarbij hartelijk werd gelachen. Na de pauze kregen we een mario netten-cabaret dat aan originaliteit en veelzijdigheid niets te wenschen over liet. Vooral „De bankjes in het plant soen" een aardige zomeridylle, derede van Professor Zweistein, een humo ristische persiflage op professorale redevoeringen en de radio-uitzending, waarbij bekende figuren als Koos Speenhof, Max Tak e a. optraden, hadden een geweldig succes, alsmede het „klassieke" slot onder leiding van Dr. W. Mengelberg. De kennismaking met Bert Brugman's Marionettentheater is een zeer aange name geweest. De heer Brugman heefl uitmuntend gebruik gemaakt van de groote mogelijkheden op het gebied der marionetienkunst. De ulfyoering was, mede dank zij den geestigen conferencier, kunstzinnig, smaakvol, beschaafd en hoogst amusant. Wij zien het marionetten-theater nog gaarne eens terug. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING Winterconcert Oefening en Vermaak Wij vestigen nogmaals de aandacht op het in bovenstaande advertenlie geannonceerde groote winterconcert a.s. Maandag Ie geven door de Lieder tafel. Over de soliste Mej. Hans Gruys schreven wij reeds, doch willen toch nog een drietal receniies aanhalen hoe deze zangeres In de groote steden be oordeeld wordt „De Maasbode" schrijft van haar: Voor een programma als Hans G'uys in het Concertgebouw ten gehoore bracht kan men met winst de helft van alle concerten In een seizoen laten varen. „Het Alg. Handelsblad" noemt haar een zangeres met een radium actieve stem, want uit ha3r zingen straalt een hevig en rijk gemoed met alles door dringende kracht. „Prov. Groninger Crt." De absolute zuiverheid van haar stem, de onbe perkte geluidsrijkdom In alle registers, de techniek, die bijna aangeboren schijnt en de volmaakte voordracht maken haar ui bteldlng tot iets Indruk wekkends". Deze ?ecenties waarbofgen ons dus, alleen reeds wat betreft de soliste, een genotvoller» avond. Met het oog op het uitgebreid pro gramma zal stipt om 8 uur begonnen worden, terwijl ook de pauze beslist niet langer duurt dan zal worden aan gegeven. Om de liederen en koren goed te kunnen volgen en door het kennen van den inhoud dus meer van den zang te kunnen genieten zullen tekst boekjes verkrijgbaar zijn aan zeer matigen prijs. Wij vertrouwen dat velen een boekje zullen nemen, niet alleen om bovengenoemde reden, doch tevens om de Liedertafel eenlgszins tegemoet te komen in de hooge kosten aan een dergelijk concert verbonden. De avond wordt besloten met een gezellig bal. gaarne bereid zijne medewerking aan de uitvoering der harmonie „Si. Jan" te verleenen. Het optreden van dit uitstekende tooneelgezelschap zal voor de vele trouwe bezoekers e'er uitvoeringen een bijzondere attractie blijken, temeer waar zulk een prachtig werk als „Het vierde gebod" zai worden opgevoerd, welk stuk voor een binnenkort te hou den tooneelwedstrijd is ingestudeerd. De harmonie zal de uitvoering openen met ei kele varieerende met zorg gekozen rummers. Waar deze uitvoering slechts één avond kan worden gegeven (dus geen herhaling zooals gewoonlijk op Maan dagavond) is zij alleen toegankelijk gesteld voor donateurs. Men kan zich hiervoor alsnog laten Inscnrijvcn bij den kaartenverkoop aan den ingang der zaal. Filmvoorstelling Ned. Fabrikaat. Voor de tweede maal is Woensdag avond In Waalwijk de propagandafilm voor Nederlandsch fabrikaat vertoond. De belangstelling was weer overweldi. gend, evenals dat dezen zomer In de openlucht het geval was. De zaal van Musis was tot in de hoeken bezet niet alleen, maar de geheele toegangs weg stond nog vol. Hieraan zal de onoordeelkundige kaarten-verspreiding wel debet geweest zijn. Achtereenvolgens kregen we een kijkje te nemen In de modelbedrljven van Bussink's Koekfabrieken te Deven ter. de Van Nelle's fabrieken te Rot terdam, de Gerofabrieken te Zeist, de Heveafabrieken te Heveadorp, Holl. Draad- en Kabelfabrleken Amsterdam, v Rijn en Co's Mosterdfabrlek Utrecht, P. Sluis' fabrlekenWeespeikarspel.de Zeepfabriek „de Klok" Heerde en de Vereen. Glasfabrieken te Schiedam. Vooral deze laatste was buitengewoon interessant en gaf een beeld van he oude en zware bedrijf der glasblazers! Zoekt Uw voordeel, maar ook Kwaliteit! Ziet onze étalage, ziet bij om binnen I Oe IJzer- en Verfhandel GROOTESTRAAT 261-263. TEL. 72. Naast het nieuwe Raadhuis te Waalwijk. Wij lasschen autogenisch, smeden, repareeren en vernieuwen In onze EIGEN WERKPLAATS. Algemeen Groene Krats Op Woensdag 16 Nov. des avonds 8 uur wordt in de Ned. Herv. Kerk alhier een film vertoond over'1 Groene Kruiswerk in Nederland. Dit Is een nieuwe film, welke eerst dit jaar is gereed gekomen, waarin het werk der vereeniging op het gebied der volks gezondheid wordt gedemonstreerd. Het is te verwachten dat deze interessante vertooning door velen zal worden bijgewoond, vooral daar de entree zeer laag Is gesteld n.l. op 'n kwartje per persoon. Uitvoering Harmonie nSt. Jan*. Morgen, Zondag, geeft de harmonie „St. jan" in het Patronaatsgebouw haar eerste winteiuitvoering. Was het steeds gewoonte dat de tooneelafdeeling der harmonie het muzikale gedeelte met tooneel-opvoe- ringen afwisselde, ditmaal kon deze onder-afdeellng door allerlei omstan digheden niet tijdig haar stuk instu- deeren en heeft men een beroep gedaan op een ander tooneelgezelschap. Het bekende D. V. S. V. alhier, dat in den R.K. Gtldenbond reeds zoovele succes volle uitvoeringen gaf. verklaarde zich Er werd voorls een gratis verloting gehouden waarvoor 70 prijzen waren beschikbaar gesteld Het mag een zeer geslaagde avond genoemd worden die ertoe heeft bijge dragen de Nederlanders een beter inzicht ie geven in hetgeen de vaderlandsche industrie presteert. Moge daarmee ook het doel bereikt worden dal de ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat zich gesteld heeft: de bevordering en de belangstelling in de Nederlandsche nijverheid en van het gebruik en de vervaardiging van Nederlandsche waren. In- en uitvoer van schoenen. Blijkens de pas verschenen statis tiek was de Invoer van schoenen In Oct. 1932 78 120 paar tegen 170 824 paar In Oct. 1931. In het tijdperk Jan.- Oct. 1932 werden Ingevoerd 891.506 paar tegen 1 456 222 paar in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De uitvoer bleef weer gesfadlg ach teruit loopen October 1932 5 294 paar, Oct 1931 40 249 paar, Jan. Oct. 1932 63 367 paar, Jan.-Oct. 1931 309 982 paar. Opmerkelijk Is voorts de abnormale stijging der invoercQfers van rubber schoenen. De invoer hiervan bedroeg HANS GRUYS,

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9