uiaaiuiilHers. Langsiraiers ill Kunsthandel k \RODEHL RATTEN MUIZEN DIT BLAD TILBURG. Spiegels en Schilderijen Etsen - Schilderstukken Kruisbeelden. Madonna's in plaat en beeld. Encadrementen Huiden en Leder. Abonneert U op h Waalwijksche en Lan straatsche blad,dat oo voor Uwe advertenti het aangewezen o gaan is, omdat 't in de plaats en streek alg meen gelezen word fin de Zomerstraat. I£l r aan, soms zelfs tot boven 20 graden Celsius. De nachten echter zijn koud en het temperatuurverschil in de afgeloopen 24 uur bedroeg te Rome niet minder dan 15 graden. Te Moskou en in de geheele sovjet-unie wordt voor den tijd van het jaar een ongewoon verschijnsel waargenomen. Terwijl anders overal in Rusland reeds midden-Decmber de vorst is ingetreden, wordt thans uit alle streken een temperatuur van 4 tot 8 graden boren het vriespunt gemeld Ondanks de enkele nachvorsten bloeien in Moskou de seringen. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de Finsche Golf geheel ijsvrij is; de scheepvaart is in vollen gang. CHRONISCHE ISCHIAS. Pijn nu weg Stok overbodig. Niemand kan er aan twijfelen of deze man heeft voorgoed afgedaan met het loopen met een stok, want het is nu al vier jaar geleden, sinds hij hem afdankte. Hij schrift: .18 Maanden leed ik aan chronische ischias en rheumatiek en het was mij onmogelijk te loopen zonder stok Maar nadat ik korten tijd Kruschen Salts had gebruikt kon ik den stok wegdoen. Het is nu vier jaar geleden dat dit gebeurde de pijn is nooit teruggekeerd en ik heb geen dag meer behoeven te ver. zulmen op mijn werk. ik zou dan ook nooit meer builen Kruschen willen want het Is zijn gewicht in goud waard. U kunt van dit schrijven naar goed dunken gebruik matcen, want ik kan Kruschen Sails werkelijk aan ieder lijder aanbevelen". C. F. Als de afvoer.organen traag gaan werken wordt het schadelijke urinezuur vrijneid gelaten zich op te hoopen en zien te nestelen tn de weefsels, spieren en gewrichten in den vorm van naald scherpe kristallen. Deze kristallen zijn het. die, doordat zij de zenuwwanden doorboren, de ondragelijke rheumati* sche pijnen veroorzaken, Kruschen Salis lost de kwaadaardige urinezuur, kristallen op, om ze daarna zacht maar volkomen uit het lichaam te verwijderen. Wanneer U dan trouw blijft aan de kleine, dagelijksche dosis, zullen de zes verscnillende zouten in Kruschen Salis de afvoer.organen blijven aan. sporen tot gezonde, geregelde werking Het kwaadaardige urinezuur krijgt dan geen kans meer zien ooit weer op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluiteni ver krljgbaar bij alle apothekers en drogis ten a f 0.9U en f 1 60 per flacon. Stralende gezondneid voor één ceni per dag. (Adv Een mislukte poging tot berooving van ten Dank. Gistermiddag heeft een tot dusver onbekend gebleven man getracht een berooving te plegen in het bijkantoor C van de Spaaroank Rotterdam aan de v. d. Takstraat te Rotterdam. Dit kantoor bestaat uit een wachtkamer en een kantoorlokaal, welke achter elkander liggen en zijn gescheiden door een smalle gang, die evenwijdig aan de straat ligt. Van het wachtlokaal geven twee deuren toegang tot de tusschen- gang. Op de eene deur staat »uit« en deze deur is alleen van de gang uit te openende andere deur met het op schrift *in«, is afgesloten. Zoodra het personeel in het kantoorlokaal ziet, dat er iemand in de wachtkamer komt, kan het met behulp van een drukknop laatstgenoemde deur openen. Gistermiddag omstreeks half één zaten in het kantoor de k ssier en een kan toorbediende. Eerstgenoemde zat aan een van de loketten, welke op de tusschengang uitkomen, de andere zat te lezen, toen opeens een man de wachtkamer binnenkwam. De kassier drukte op den knop om de deur naar de gang te openen, de andere legde zijn boek neer en begaf zich naar de lessenaar tegenover die van den kassier. juist toen hij bij dien lessenaar kwam, had de binnenkomende man het loket van den kassier bereikt. Plotseling richtte de binnenkomende een revolver op den kassier en riep„Handen op Ik moet geld hebben!" De kassier antwoordde: „Hier is geen geld", hoewel een bak met zilvergeld aan zijn linkerhand en een bak met bankpapier, tezamen een aanzienlijk bedrag vormende, aan zijn rechterhand stond. De man bleef zijn wapen op den kassier richten en trachtte de deur van de gang naar het kantoor te openen, welke deur evenwel op slot was. Inmiddels had de kantoorbediende een stoel gegrepen, welke hij als schild voor zich uit hield, terwijl hij langzaam achteruit week, De vensters van het kantoorlokaal zijn van tralies voorzien, maar de kantoorbediende zag kans, toen hij eenmaal het raam had bereikt, met een van de stoelpooten tusschen de tra lies door, een van de ruiten in te slaan, teneinde alarm te maken. De man met de revolver begreep, dat hierdoor de aandacht van omwonenden getrokken zou kunnen worden en hij sloeg dadelijk op de vlucht. De kantoor bediende zette hem terstond na, maar toen hij op straat kwam, bleek de ander verdwenen te zijn. Hij vroeg aan een voorbijganger, of die ook een man uit het gebouw had zien komen. Deze antwoordde bevesti gend en wist te vrtellen, dat deze hard de Willemsbrug was opgeloopen. Men heeft onmiddellijk de politie ge waarschuwd, die dadelijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Auto-ongeluk. Gisteravond omstreeks zes uur reed op den rijksweg Etten Breda de heer B., keurmeester van den vleesch- keuringsdienst te Breda met zijn auto uit de richting Etten. Hij wilde bij den vaartkant naar links, richting Leur. uitwijken. Achter hem naderde met groote snelheid de heer D. uit Goes met zijn auto, die B. nog voor het nemen van de bocht wilde pas- ceeren. De auto van den heer B. werd daarbij in de flank gegrepen en tegen een boom gesmakt. De heer D. uit Goes verloor door de aanrijding de macht over zijn stuur en reed tegen het koffiehuis van den heer O. aan, waarvan een groot stuk muur van ongeveer twee meter werd ver brijzeld. De auto reed het koffiehuis in. In deerniswekkenden toestand werd de heer D. uit zijn auto gehaald en naar het gasthuis te Etten vervoerd. De heer B., die met weinig snel heid reed, kwam met den schrik vrij. Van beide auto 's is de voorkant in elkaar gedrukt. De gebeurtenissen van Beauralng Zooals bekend, toont de kerkelijke overheid zich met betrekking tot de .verschijningen" van Beauraing uiterst gereserveerd. In dit verband moge eraan herinnerd worden, dat over de verschijningen van Lourdes, die van 11 Februari tot 16 Juli 1858 plaats hadden, eerst den 18en Januari 1862 door den bisschop van Tarbes een uitspraak werd gedaan. Merkwaardig is, dat in België een „oude profetie" de ronde doet, dat zich 75 jaar na de verschijningen van Lourdes soortgelijke gebeurtenissen aan de Belgische grens zouden voor doen. De snelste treinen der wereld. In 141 minuten heeft de nieuwe stroomlijn wagen van de Duitsche Rijks, spoorwegen op zijn proeftocht den afstand Berlijn—Hamburg afgelegd en daarmee een nieuw record geschapen. Want al is hier dan ook slechts sprake van een proeftocht en zal de motor- bliksemtrein eerst in de zomer van 't volgend jaar in de dienstregeling wor-1 den opgenomen, toch kan nu reeds worden vastgesteld, dat tot dusver nooit een sneller trein een zoo groo- ten afstand heeft afgelegd. Wel zijn reeds voor den oorlog bij proeftochten op het traject BerlijnZessen en in het afgeloopen jaar door den Krucken- bergsche Zeppelin-trein snelheden be reikt, welke de gemiddelde snelheid van 120 K.M.- van den nieuwen blik- semtrein nog overtroffen, maar het betrof toen slechts zuivere proeftoch- ten, welker practische beteekenis reeds daarom niet zoo groot is, daar het signaal-systeem op zulke snelheden in het geheel niet is ingericht. Op de tweede plaats staat de trein Londen Bristol, welks gemiddelde snelheid 98.2 K M. bedraagt en daar- mee den tot dusver snelsten trein van Duitschland, den F D—trein Hanno ver Hamm nog aanmerkelijk overtrof. In verband hiermee kunnen als snelste treinen ter wereld nog genoemd wor den de Londen—Plymouth expresse met 91 K.M. en de z.g. „Vliegende Schot", (LondenEdinburg) met 84.4 K M. per uur. In het algemeen kan gezegd worden, dat de opvoering van de snelheid der treinen niet slechts een technische, maar ook een organisatorische kwestie is. Het signalen systeem b.v. werkt slechts tot een bepaalde maximum snelheid, welke ongeveer bij 150 K.M. ligt, betrouwbaar. Verder moet men niet vergeten, dat treinen met geweldige snelheden een eigen baan moeten hebben, daar zij op trajecten waar treinen met geringe snelheden rijden, steeds oponthoud zouden krijgen. En eer men voor nieuwe bliksemtreinen met bijzonder hooge snelheid geheel nieuwe banen gaat aanleggen, zullen, vooral in deze malaise-iijden, nog wel héél wat jaartjes verloopen. Wenscbl gl| een uitvoerig verslag van de vergaderingen van Uwen gemeenteraad ABONNEERT U DAN OP Wij lezen in „De Schoen": Wanneer wij onzen blik nu eens over de Europeesche huidenmarkt laten gaan, dan zien wij, dat er niet een algemeene tendenz is, maar dat ieder land zijn eigen boontjes heeft te doppen. Daar is bijvoorbeeld Frankrijk, 't Meest opmerkelijke van de huidenmarkt is de vaste stemming voor de kalfsvellen. Het gaat goed met de vellen, de prijzen worden liooger en langzaam maar zeker keert de verhouding in prijs tusschen vellen en hui den, zooals die vroeger was, weer terug. De huidenprijzen varieeren nogal. Bekijk nu eens de veilingresultaten van Bordeaux, Toulouse, Angoulème, Bourges, Lille, St. Quentin, om maar enkelen te noemen, en ge zult zien dat er inderdaad geen touw aan vast te knoopen is. Zware ossen dalen den eenen dag en stijgen den anderen, misschien wel beinvloed door den nog steeds zoo uiterst wisselvalligen politieken toestand. En deze wisselvalligheid zien wij niet alleen in Frankrijk. Ook in België is daar weer een duidelijk voorbeeld. De veiling te Brussel was uitgesproken flauw en een dag of wat later heeft de Luiksche verkoop een vast karakter. In Engeland blijven de prijzen den laat- sten tijd om het punt zweven dat door hen reeds geruimen tijd wordt ingenomen. Maar in Duitschland komt aan de flau we stemming nog maar steeds geen einde. In de afgeloopen week hebben wij menige verzuchting hooren slaken, maar al zijn de verwachtingen nu nog zoo hoog gespannen van verwachtingen gaan de prijzen niet omhoog, wel van kooplust en als die er niet is. Hamburg kwam er nog het beste af. De lichte huiden waren er gevraagd, maar de andere soorten moesten een veer laten van 1 a 2 pfennig en soms nog meer. Kalfsvel len werden op ongeveer dezelfde basis als de vorige veiling verkocht, maar dat is ook het gunstigste wat er deze week in Duitsch land verteld kon worden. Stuttgart en Karlsruhe waren weer net zoo ongeani meerd als de Berlijnsche veiling en het is maar gelukkig, dat de schuld kan worden geschoven op de laatste weken van het jaar. anders zat iedere Duitsche huiden en lederhandelaar weer te kijken op de be kende „zwarte" manier. Nu luidt het ten minste „das nachste Jahr wird sicher bes- ser", ja, „sicher". In Holland zeggen ze „van je hela, hola, houdt er den moed maar in." Nu we het toch over Holland hebben, kunnen we wel tegelijkertijd mededeelen, dat de contingenteering reeds haar invloed doet gelden. Alleen al het woord zelf heeft menig fabrikant en kooper zijn zelfvertrou wen terug gegeven en is de kooplust iets aangewakkerd, waarvan menig fabrikant reeds nu profiteert. Daar moet het ten slot te heen en met dit vooruitzicht kunnen we in ons vak zelfs nog met een opgewekt ge laat het Nieuwjaar begroeten. Want ook de veiling van de Amsterdam- sche Huidenclub heeft al het mogelijke ge daan, opdat de huidenhandelaar en de looi er niet met een mistroostig gezicht op 31 December om 12 uur 's nachts het glas wijn aan de lippen zullen zetten. Het resultaat is menigeen bijzonder meegevallen, er wa ren weer buitenlandsche koopers aan de markt, hetgeen ten allen tijde een goed tee- ken is. En zoo kon het gebeuren, dat de grootste afslag slechts een 1/2 ct. bedroeg. Pink- huiden, hoewel voor een gedeelte opgehou den, werden tegen dezelfde prijzen van de hand gedaan, koehuiden waren 1/41/2 ct. lager. Zoo werden de gave soorten tot52 pond tegen 13.5 cent verkocht ("vorige vei ling 13.3/41, 60-64 pond gingen tegen de zelfde prijzen als den vorigen keer van de hand, n.l. 13.1/413.1/2 ct. Dit om maai enkele voorbeelden te geven. De ossen waren eveneens goed gevraagd en sommige gewichten konden slechts 1/4 ct. minder opbrengen en wanneer wij den zelfden zin herhalen en voor ossen, vaarzen zetten, weten we hoe het met deze soort huiden ging. En de stieren? Wel daar ge beurde ook al hetzelfde mee. Al met al komt men tot de conclusie, dat aan de hand van de behaalde resultaten het in Nederland nog niet zoo erg is en we dit maal niet met het praatje aan kunnen ko men, dat wij „geen bui" hebben om het Kerstfeest te vieren. Wrinneer wij nog eens onze diverse no tities doornemen, dan zien wij nog ergens staan, dat de Kopenhaagsche veiling 5 pet. lager was voor zoover het de huiden en 10 pet. hooger voor zoover de vellen betreft. Dat in Duitschland de schoenverkoop in de diverse winkels niet bepaald slecht kan wor den genoemd, zelfs op sommige plaatsen nogal meevalt en dat enkele schoenfabrie ken er een speciale „expresse-afdeeling" op na houden, welke uitsluitend belast is met het snel aanvullen van gedeeltelijk in de schoenwinkels uitverkochte partijen. Je reinste „service". En ten slotte, dat de vraag in de leder industrie in ons land niet zoo gunstig is (met e^n uitroepteeken staat er achter, we gens de jaarlijksche stilte. Opdat wij dit vooral niet vergeten te melden) en dat af val nogal aftrek vindt. BINNENLAND. Verlaging vrachttarieven. Vooruitloopende op verschillende veranderingen, welke binnen enkele maanden in de goederentarieven zullen worden aangebracht, zijn thans met het oog op de concurrentie van andere middelen van vervoer, de bepalingen voor de vrachtberekening voor zen dingen van zoodanigen omvang, dat zij niet in één wagen kunnen worden geladen, reeds in dier voege gewijzigd dat een veel soepeler vrachtberekening wordt verkregen dan thansgetgeval is. Volgens de bestaande bepalingen worden nl bij vervoer van een zending, in meer wagens met één vrachtbrief ten vervoer aangeboden, de vijftien- tons-vrachtprijzen in het algemeen eerst toegepast, indien de vracht voor het volle draagvermogen der gezamen- lijke wagens is betaald. Van Vrijdag af' echter werden de vijftien-tons-vracht- prijzen reeds toegepast voor zooveel maal 8000 K G. als er wagens aan den afzender ter beschikking zijn ge steld. Opcenten op invoerrechten. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp der opcenten op de invoer- rech en met 25 tegen 21 stemmen aangenomen, 't Zag er een ooganblik uit naar een minister- of kabinetscrisis, waar van alle zijden critlek kwam maar hier durfde men blijkbaar niet goed aan. De dlpttherltus-epidemle te Valkenswaard. Slechte hygiënische verzor ging van het platteland Naar aanleiding van de dlphlherltls- epidemie te Valkenswaard publiceert „het Volksblad" het oordeel van dr. L Heijermans, die van meening is dat het uitbreken van kwaadaardige epldemlën een fel licht werpt op de slechte hygiënische verzorging van ons volk. Dr. Heijermans schrijft o.m. het volgende Dat deze plaatselijke heftige eplde mlën voorkomen, niettegenstaande wij in het onvatbaar maken der bevolking zulk een krachtig wapen hebben, is begrijpelijk voor degenen, die bekend zijn met het hier vaak geziene va- bar que spelen met de belangen der volksgezondheid. Het is altijd hetzelfde liedje propageert men het onvatbaar maken, dan zeggen veel plat.elands- geneesheeren, doch vooral veel platte landsautoriteiten riet noodlg; bij ons komt de diphtherilus zelden voor, bij ons op het gezorde platteland is dit niet noodig. Langzamerhand is toch wel bekend, dat, in tegenstelling mei vroeger, de hygiënische verhouding ziekte- en sterftecijfer in de steden be zijn dan op het platteland. In de sted is door de werkzaamheid van ger1{| kundige en gezondheidsdiensten, nlngdiensten, waterleiding enz. dek volking in veel beter omstandig^ wat ziekte- en sterftekansen beti, dan de boerenbevolking. Va—banque wordt er gespt( wanneer men meent de dlphtherie kunnen bestrijden, door elk geval middellijk met het paardenserum Roux te behandelen. Dit alles is niet meer toelaatbaar in de hoogste male onverantwoorde nu wij de onvatbaarmaking, we geheel onschuldig is en voor 90 veiligheid biedt, te onzer beschikli hebben. Dit procédé komt neer het inspuiten van een medicaid onder de huid, zooals Ihans met talrijke middelen geschiedt. Men kan niet wachten tot het breken van een epidemie, want duurt drie maanden na de inspuli gen, alvorens de geïmmunlseert omvatbaar voor diptherie zijn. De practljk heeft nu wel ter dq bewezen, dat men een dienst of or nisatie noodig heeft om continu strijd aan te binden tegen de besrnt telijke ziekten. De inspecteur van de Volksgezot held, werkend voor een of twee vlncies is onmachtig tot stelsel ma en voldoende handelen. Voor de zooveelste maal blijkt, d| het platteland in het bijzonder, onv doende beschermd Is tegen 'epidemi; omdat er geen districtsgezondheid diensten zijn. Zij zijn de lichamen, b.v. voor een stelselmatig onvatbi maken, rusteloos propaganda moe maken en in samenwerking met artsen voor de uitvoering moe zorgen. Voor hen is zoo ontzette veel werk te doen. Thans Is alles brokkenwerk, ini denteel ingrijpen, vaak den put demp als het kalf verdronken is. Hier helpt alleen stelselmatig voo lichten, gemakkelijk gelegenheid gev tot inenting en onvatbaar maken. Hofleveranciers van H. M. de Koningin en van Z. H. den Paus. HET OUDSTE, VERTROUWBAARSTE EN EENIQSTE SPECIAALMAG AZIJN IN 'FAALT NOOIT DOODT „KRIELS" „Ik had het geluk met één doosje120 ratten te dooden" schreef ons de Heer Jellesma te St. Nicolaasga. Dit is geen uitzondering I Indien U last hebt van ratten of muizen koop dan nog heden een doosje Rodent van 50 ct. of 9B dubbele doos 6 90 ct. 2 r

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 14