Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON FRIS0 BAAI D0UWE i 30 Cent 4 Zij die zich met ingang van 1 Januari op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum nog verschijnende nummers GRATIS. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Kantongerecht Waalwijk. Ziekenhuisverpleging. Burgerlijk Armbestuur. Vleeschkeuringsdienst. Steunregeling. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Üussen, gehouden op Vrijdag 23 Dec. onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. De raad was voltallig. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Nadat de raad geruimen tijd In be sloten zitting geweest is, doet de voor zitter de mededeeling dat de gemeente zich heelt bereid verklaard het weg- dek nabij de fabriek in onderhoud te nemen. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger wordt ter in zage gelegd. Kantongerecht Waalwijk. Ingekomen is een schrijven van Waalwijk» Belang betreffende de op- heffing van het Kantongerecht te Waal v,ijk. Verzocht wordt de actie tot be houd van het Kanton te steunen, daar cit in het belang zou zijn dezer streek err dezer gemeente die loch tal van relaties met Waalwijk moet onder houden. Een dergelijk schiijven is ontvangen van B. en W. van Waalwijk. De Voorzitter zegt dat hij eerst per- soonlijk actie had willen voeren tot behoud van het Kanton Waalwijk. Er gingen geruchten als zou de gemeente bij Oorcum worden gevoegd, endaar- tegen heeft spr. sterk geageerd, niet zoozeer om den afstand naar Gorcum, maar meer omdat de gemeente dan zou worden gevoegd bij het arrondisse ment Utrecht wat zeer bezwaarlijk is. In het thans ingediende ontwerp is de gemeente bij 's-Bosch ingedeeld. Nadien is een sterke actie van Waal wijk uitgegaan, om de opheffing van het Kanton ongedaan te maken. Het gemeentebestuur heeft adhaesie betuigd aan deze actie, vooral met het oog op het argument dat de trek van het platteland naar de steden moet worden tegengegaan. B. en W. hebben dus gedaan wat gedaan moest worden zoodat de raad geen beslissing meer behoeft te nemen. Van het Centraal Proeftuinbedrijf te Gorinchern is een verzoek om subsidie ingekomen tot dekking der exploitatie, kosten. De Voorzitter herinnert eraan dat in vorige vergadering reeds afwijzend op een dergelijk verzoek is beschikt om de financieel moeilijke omstandigheden waarin de gemeente verkeert. De tuin. dersvereeniging dezer streek voelt er bijzonder weinig voor indertijd is in het vooruitzicht gesteld dat de proeftuin zichzelf zou kunnen bedrui pen. Dit zijn alle redenen waarom B. en W. geen reden vinden om op de eenmaal aangenomen houding terug te komen. Het stuk wordt voor kennisgenomen. Crisis—Comité eischen voldoet. De belangrijke groep menschen, die spr. in den raad ver tegenwoordigt, heeft in't Crisiscomité geen vertegenwoordiger. Daarom zou spr. graag zien dat het comilé werd uitgebreid. De Voorzitter vindt dit ook gewenscht en zal het daarom in het comi'é be spreken. De bijdrage wordt verleend. Ziekenhuisver pleging. Ingekomen Is een schrijven van de directie van het Groot Ziekengasthuis te 's Bosch Om te voldoen aan de vele verzoeken om de prijzen voor behandeling van armlastige patienter. te verlagen is nu een tarief vastgesteld waarin alle kosten zijn verdisconteerd. Deze prijs bedraagt f 3.90 per dag voor zoolang de patiënten door één genees heer worden behandeld. Dit taiief wordt in rekening gebracht bij verple- ging voor langer dan 10 dagen. B. en W. vragen machtiging tegen deze voorwaarden de overeenkomst aan te gaan. De heer Koekkoek acht het niet van „De Echo van het Zuiden". Ingekomen is een schrijven van hei Nat. Crisis—Comilé, waarin wordt medegedeeld dat aan het plaatselijk Comtié een bedrag kan worden uit gekeerd mits de gemeente eenzelfde bijdrage geeft. B en W. vinden het gewenscht de gevraagde bijdrage te verleenen. De heer Smlnk heeft daar niets op tegen, maar wil wijzen op het feit dat de samenstelling van het plaatselijk Crisiscomité niet aan de gestelde uitgesloten dat de gemeente daardoor in groote moeilijkheden komt. Men heeft immers te doen met menschen van verschillende richtingen, en velen zullen dan ook wenschen in een andere inrichting verpleegd te worden. Wordt een coniract aangegaan, dan zullen de menschen gehouden zijn naar's Bosch te gaan. Ook dokioren hebben voor keur voor bepaalde gestichten. De Voorzitter zegt dat dit een aan- bieding is zooals er nog geen enkele gedaan is. Nu weet men zeker wat de verpleging kosten zal. In het verschil in godsdienstige gezindheid der inwo ners ziet spr. geen bezwaar. Wel is dit ziekenhuis een katholieke instelling, doch er worden vele andersdenkenden verpleegd. Bovendien kan men naar een ander gesticht gaan als men daar beslist de voorkeur aan geeft, mits men de meerdere kosten maar zelf betaalt. Een gulden is neutraal, aldus spr., dus wij betalen niet meer dan we moeten. De heer v. d. Zouwen. We moeten gaan waar de verpleging het best is. Ik zou de keuze der inrichting voor den patient ot den dokter liever vrij laten. Vootzltter. Niet ieder kan daarover oordeelen. Ik geloof niet dat 't zieken huis iemand zal opnemen met de be doeling hem niet goed te behandelen. Niemand kan mij de overtuiging geven dat deze inrichting niet voor teder goed is, anders zou ik er niemand naar toesturen, want het is er ons niet om te doen de menschen dood te maken. Willen de menschen vrij heid? Goed. als ze dan de meerdere kosten maar zelf betalen. Het gaat hier om de dutten. De heer Koekkoek. Deze Inrichting stelt zich voor een contract te sluiten als a'.le armlastige patiënten daar ver pleegd worden. Als ze van de 20 patiënten er maar 10 krijgt, handhaatt ze dit contract dan nog? Voorzitter. Natuurlijk. Het armbestuur zendt de menschen weg. Als iemand godsdienstige bezwaren heett wordt j hij natuurlijk niet persé in een inrichiing geplaatst waar hij niet hoort. Dan laten we de diaconie die menschen naar elders sturen, maar wij betalen daarvoor natuurlijk niet de meerdere kosten. Wij behoeven toch niet te be talen voor den godsdienst der Inwoners. Als men naar Bergen-op-Zoom wil gaan betalen wij natuurlijk niet meer dan wanneer ze in 's Bosch zouden worden verpleegd, de diaconie of de familie moet dan maar bijbetalen. Dat is een billijk standpunt, want anders weten we niet waar we blijven. Dan zouden we Iemand die dat verkiest, wel naar een luxe sanatorium kunnen sturen. De heer Koekkoek. Als de familie en de diaconie nu eens niet kunnen helpen, waar moeten ze dan naar toe Voorzitter. Dan moeten ze naar 's-Bosch. NUMMER 103. WOENSDAG 28 DECEMBER 1932. 55e JAARGANG. Waal^pscbe en Laiigstraatsebe Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiên: 10 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en yrOdag des morgens om uiterlijk 9 uur lu ons besit itjn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. kost een half pond Friso- Baai (Geel- merk). i Per ons 12ct. p. '/i ons 6 ct. Héél 1 goedkoop! Héél bestl C8I Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). Ik kaii alleen antwoordden, dal ik er oen flauw vermoeden van had, dal die speld in mijn zak zat en ik kan niet be grijpen, hoe zij met mogelijkheid uit chzelf van mevrouw's japon in de mijne igekomen. Als ik haar weggenomen had, zou dit dadelijk gemerkt zijn en ik weet, dat ik mij niet gebukt had, alvorens ik or van hoorde. Toen hen ik natuurlijk in alle hoekjes en gaatjes gaan zoeken. Er klonk absolute waarheid en eerlijk heid in iederen toon van de heldere meisjesstem en innerlijk was Hetty's chef woedend op haar gedistingeerde klant, want Hetty met haar perfecte opvoeding, haar jeugdige schoonheid en haar rusti ge lieftalligheid, was bepaald een aan winst voor haar zaak. Maar met een innerlijk schouderopha len schikte de wereldwijze modiste zich in Hetty's ontslag, wel wetend, dat niets anders de arrogante, zelfzuchtige vrouw, die alléén voor haar genoegen leefde, te vreden zou stellen. Zoudt u, omdat het zoo'n ernstige kwestie voor juffrouw Loring is op zulk een aanklacht te worden ontslagen, de heele zaak niet kunnen beschouwen als een van die vreemdsoortige dingen, die somtijds voorvallen, maar iederen. uitleg tarten?, pleitte Madame Estelle met de ijdele hoop een snaar van medelijden in het hart barer cliënte te raken. Maar zij had evengoed van een steen of een rots kunnen verwachten het god delijk gevoel van medelijden te kennen, dan van die wreedkoude, berekende vrouw, die met een onbeschaamd ver trouwen in de veiligheid van haar maal- chappelijke positie, opzettelijk het blon de, onschuldige meisje, dat zoo erbarme lijk hulpeloos voor haar stond, belasterde. Ik kan niet begrijpen, waarom je zoo herhaaldelijk mijn hoedenwinkel bezoekt, had Lady ülga eerst lachend en later kwaadaardig gezegd tot den jongen man die zij boven alle mannen ter wereld tot echtgenoot wenschte. Liefde is zoo stil; zij heeft geen woor den noodig; een blik, een plotseling flikkeren der oogen, een verraderlijke blos op de wangen en het geheim is gauw ,-erklapt. Intuïtie, die scherpzinnige, onverklaar bare maar zekere gids der vrouw, onthul de ten slotte de waarheid aan Lady Olga Purnell. i Buitendien, Jack Perivale kennende, wist zij, dat hij geen man was om met een meisje, dat niet zijn gelijke was, in maatschappelijken stand of geboorte, te spelen. Hij is juist genoeg buitensporige dwaas om hals over koj) met zoo n meisje te trouwen, zonder aan zijn vader of iemand anders te denken. Maar je zult zooiets niet doen; je behoort mij krach tens het recht der liefde, die in mijn hart ontvlamd is vanaf het oogenblik, dat ik volwassen was en je ontmoet heb. De woedend-jaloerscho vrouw dacht er niet aan, dat Liefde, hoezeer ook ge dwarsboomd, toch altijd haar weg heett gevonden en dit tot het einde der dagen zal blijven doen. Haar mededingster uit den weg te rui men. haar te verwijderen uit de gezichts kring van den man dien zij liefhad, werd de alles-overheerschende hartstocht in t leven der ongelukkige vrouw. De japon, die Hettv droeg met open j zakjes aan beide kanten, bracht haar op het idee, dat zij zocht. Het was gemakkelijk haar speld met monogram in het open zakje te laten glij den en haar voorgewende woede was n mooi stukje tooneelspel. Zeer zeker was zij niet van plan deze episode als een toeval le beschouwen. I Ik herhaal, dat mijn naam voortaan uit Uw boeken verdwijnen zal en dat ik de zaak in andere handen zal geven, in dien l' niet onmiddellijk aan mijn wen- schen gevolg geeft, raasde de vrouw uit de „groote wereld" met de allures uin een vischwijf. Het speet de eigenares terwille van Hetty, maar zij liet haar eigen vooruit zichten nooit door sentiment belemme- ren. '_1 Hoort U het, juffrouw Loring? U bent ontslagen u kunt van den kassier uw wekelijksch salaris ontvangen en na tuurlijk kan ik u geen getuigschrift geven. De woorden waren wreedaardig, grot ongevoelig en de beide vrouwen, die de rechters van het jonge meisje waren, wis ten dat. Ze druppelden als kleine losse -lukjes ijs op Hetty's hart; zij (lacht aan haar kleine zieke broertje, die zooveel noodig had en aan haar moeder, die haar salaris zoo goed gebruiken kon. Haar hart was een verwoestende, wit- gloeiende vlam, terwijl zij zonder te 'wachten op het briefje van den kassier, de japon van madame Estelle verwisselde voor haar eigen eenvoudig mantelpakje en Bond Street inslenterde, met bet ge voel te gronde gericht en onteerd te zijn. III. De jeugd is hardvochtig als men haar idealen aantast. Mevrouw Loring lag op een kamer bo ven en zij geleek op een kostbaar, maai buitengewoon teer stuk porcelein. Het was gemakkelijk 'e zien, van wie Hetty haar mooi gezicht had geërfd, maar tegelijkertijd had zij van haar vader een sterkte van karakter, die haar lief tallige moeder nooit bezeten had. Adeline Loring was ieder uur van haar leven geliefkoosd, beschermd en verzorgd geweest, totdat de man, uie haar aanbad, stierf en haar achterliet met Hetty, die toen tien jaar oud was en de tweelingen, die juist 1 jaar telden. Natuurlijk koos zij den eenvoudigsten weg, wat haar financiën betrof. Zij wist weinig of niets van geldzaken af en daar zij geen mannelijke familieleden had, die haar raad konden geven, leefden zij na den dood van haar echtgenoot op den zelfden voet voort als gedurende zyn leven. Het kleine, maar vriendelijke huisje, in een der mooiste gedeelten van Hampstead g legen, was eens haar onbezwaard eigendom geweest, maar nu was het even als zijn geheele inboedel voor de volle waarde met. hypotheken belast. I De eene belegging na de andere was mislukt en het had haar heel gemakke lijk toegeschenen telkens weer geld te krijgen door de papieren te teekenen, die haar voorgelegd werden door Max Reiss die het laatste jaar zoo'n grooten steun voor het gezin was geweest. Hij had goed gevonden, dat alte dingen in het huis bleven, hoewel ze hem toch eigenlijk toebehoorden en mevrouw Lo ring was zeer bewust blind gebleven voor dit minder prettige feit, omdat zij daar door in staat was voor Chick, haar zieken jongen, alles te geven, wat hij noodig had. Chick was het grootste verdriet in haar leven. Vanaf zijn geboorte was hy verlamd geweest en gedoemd zijn leven op een ligstoel door te brengen, vanwaar hij moest toezien hoe zijn gezonde en le venslustige tweelingzusje alle spelletjes deed, waaraan hij zoo graag wilde, maar niet kon deelnemen. Chick was het kind, dat mevrouw Lo ring het meest na aan het hart lag en de voornaamste reden van baar toegenegen heid voor Max Reiss was, dat deze goed en vriendelijk voor den kleinen invalide was. Chick lag te bed en keek naar de vo gels, die voorbij het raam vlogen. Het was een van zijn slechte dagen en zijn moeder keek naar hem met hongerige, verlangende oogen, die de diepste diep ten van alle menschelyke ellende gepend schenen te hebben. Zou lletty nog lang wegblyven, mammie, en zou zij een nieuw prenten boek meebrengen?, vroeg Chick's dun, beverig kinderstemnietje. Natuurlijk, lieveling, antwoordde zijn moeder, strekte de armen vanuit haar eigen bed en sloeg ze om de teere schou dertjes. Ingespannen luisterde zy of ze rletty s voetstappen op de trap nog niet hoorde. Zij verlangde naar haar dochters thuis komst en aan den anderen kanthoe vreesde zij ervoor! Maar zij zal het wel doen/-U moet het doen! Mijn kleine., mijn cenige jongen, mompelde de moeder, terwy haar prachtige, eenigszins matte, blauwe I oogen op Chick's volmaakt gevormd kin dergezichtje rustten. Ah! Eindelyk hoorde zy het geluid, waarop zij zoovele uren had liggen wach- i teri Hetty kwam de kamer binnen, storm de regelrecht op haar moeder af, en om- sloot het teere lichaam met haar krach tige, jonge armen in een overmaat van liefde en teederheid. Moedertje, je bent toch niet ziek. Maar dal moet wel, anders zou je niet in bed liggen! Wat is er? riep Hetty met n angstige uitdrukking in haar oogen. Mammie is erg ziek, Hetty, waagde Chick te zeggen, en meneer Reiss heeft mij een locomotief gebracht, die net fluit als een echte! Hettv keerde zich om, kuste haar klei ne broertje en stelde haar moeder op nieuw dezelfde vraag. Kom bij mij zitten, kind, fluisterde mevrouw Loring, die begon te praten om lijd te winnen en <11* op dat oogenblik liever iemand anders dan haar dochter in de oogen zag. Zeg mij nu maar dadelyk, wal u hin dert, moedertje, zei Hetty, haar armen b eder om de tengere schouders leggend. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1