van Waalwijk De heer Koekkoek. Dut zijn ze dan gebonden. Voorzitter. Ja, maar ze gaan ook van de portemonnaie van een ander. De heer v. Dijk. Het larie! Is bij zonder voordeellg. Wil Iemand In een ander mlllleu verpleegd worden, dan krijgt hij ook f 3 90 per dag, maar dan moet de familie of het Kerkgenootschap maar bijbetalen. Voorzitter. We kunnen overal wel O L.H. en den godsdienst gaan behalen, maar dat vind ik toch wel wat vervelend. De heer Koekkoek. De dokter zou er misschien voorkeur voor hebben iemand naar Raamsdonksveer te sturen. Voorzitter. Dat doet niets ter zake, misschien heeft die dokter dan wel aandeelen in dat ziekenhuis. De heer v. d. Zouwen. Ik vind het niet eerlijk die uitdrukking over O L H. te maken, Ieder heeft toch het recht om in zijn eigen millieu verp'eegd te worden. Voorzitter. Wij laten toch ieder vrij Jullie begint met te zeggen ik wil daar verpleegd worden. Ooed, maa» betaal dan zelf en laat niet anderet betalen. Ik heb niets tegen eerlgidée daarover zullen de menschen nooit tr klagen hebben. Maar dat motief kaï hier niet worden opgeworpen. De heer v. Dijk. De godsdienstige overweging kan hier buiten blijven, het gaat alleen over het voordeel voor de gemeente. Zonder stemming wordt hierna de gevraagde machtiging ver'eerd. Van den Min van Ec. Zaken en Arbeid is ingekomen een schrijven betreffende de winkelsluitingsverorde ning, waarin enkele redacticneeie wijzigingen worden gevraagd. Daartoe wordt besloten. De lieer J. H. Kamp heeft ontslag gevraagd als gemeente-ontvanger. B. en \V. stellen voor, hem dit ont slag op de meest eervolle wijze le ver kenen. Daartoe wordt besloten. Een verslag der Volkshuisvesting en een schrijven der Ver. van Nederl, (iem. betreffende Verkeersvoorschril- ten. worden ter inzage gelegd. Regit. Burg. Armbestuur. 2. Vaststelling Reglement Burger lijk Armbestuur. De Voorzitter zegt, dal het voorstel in verband staal met een verzoek van (led. Staten. Daar het reglement ge heel verouderd was, wenschten B. en W. er verschillende wijzigingen in aan te brengen, waarvan de voornaamste zijn, dat voortaan driemaandelijks de kas zal worden opgenomen en dat het Armbestuur voortaan 9, inplaats van 7 leden zal tellen. De heer Koekkoek wil de beslissing over deze kwestie tot de volgende ver dring uitstellen, opdat de Raad het e reglement kan bestudeeren. j Voorzitter zegt, dat de Raad .arin vrij is. Al meermalen is echter gezegd, dat er verandering in den toe stand moest worden gebracht. Tegen de redactie van het reglement zullen maar weinig bezwaren kunnen wor den ingebracht, meent spr. Het kardi nale punt is dat de gemeente vroege» aan de verschillende instellingen was verbonden, wat nu niet meer 'nel ge val zal zijn. Spr. meent, dat de Raad zich al voldoende aan de zaak heeft kunnen wijden, daar ze al lang han gende was. Als alles maar wordt ver schoven. komen wc nooit met de za ken klaar, aldus spr. De beer v. d. Zouwen vraagt, of de tegenwoordige toestand moet worden veranderd. De Voorzitter zegt, dat de wel een 1 geheel anderen geest ademt. Hier wor- den nog altijd de bijdragen der ge meente rechtstreeks aan de bijzondere instellingen gegeven. I De heer Smink acht het wenschelijk dat in den tegenwoordigen toestand verandering wordt gebracht, daar de gemeente aan de armbesturen veel geld uitkeert. De Voorzitter is dezelfde meening toegedaan. De heer van Dijk is van meening, dat de zaak hoe langer hoe ingewik kelder zal worden als nieuwe instel lingen in het leven worden geroepen. Zooals het altijd is geweest, was de toestand gemakkelijk op te lossen; de bijdragen werden per hoofd uitgere kend en er waren maar heel weinig menschen die niet hij een der bijzon dere instituten waren ondergebracht. De Voorzitter stelt zich niet voor, dat de zaak er gemakkelijker door zal worden. Het gaat bij spr. echter over de goe de uitvoering der wet; op het oogen- blik kan geen enkel college precies zeg- gen hoe het met de bedeeling van (sommige personen precies staat. Het Burg. Armbestuur zal daar moeten bij- dragen waar de kerkelijke Armbestu- 1 ren geen ondersteuning verleenen. I Spr. acht het weijschelijk dat van elk Armbestuur een lid in iiet Burger- i lijk Armbestuur zitting neemt. Spre- ker moet toegeven, dat de kosten voor de gemeente iets hooger zullen worden. De heer Koekkoek is van meening, dat het om een betere controle te doen is. Dat keurt spreker niet af, maar hij zou liever de zaak niet ingewikkelder maken en de gemeente niet in een fi nancieel nadeel drijven. Het lijkt spr. wcnschelijker eenvoudig een commis sie te benoemen, die controle houdt op de personen, die de ondersteuning verstrekken. De heer Jongbloets is van meening dat daardoor de zaak nog ingewikkel der zou worden. De heer Smink wijst erop, dat op het oogenblik de kerkelijke armbestu ren niet verantwoordelijk zijn tegen over den Raad. 13c heer Koekkoek en weth. van dei Pluijm zijn voor aanhouding. De Voorzitter acht dit onnoodig daar er toch geen nieuwe gezichtspun ten worden naar voren gebracht. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. V tee sc li ke u ri ngsdiens t. 3. Vaststelling verordening op den Vleeschkeuringsdienst, kring Alm- kerk. De heer Smink vindt het onbillijk, dat de centrale gemeente verschillen de dingen regelt, zonder dat de andere plaatsen daarin zeggenschap hebben. De Voorzitter zegt, daartegen reeds geageerd te hebben, echter zonder suc ces. De heer Smink is voorts van mee ning, dat de verordening niet den geest ademt, die de minister bedoeld heeft, er wordt immers onophoudelijk over winst en reserve gesproken. Spr. acht het beter, dat op dezen dienst geen winst gemaakt wordt. De Voorzitter wijst erop, dat het niet ongewenscht is dat 'n reserve ge vormd wordt, vooral daar straks slachtplaatsen gebouwd zullen moe ten worden.' De heer Smink vraagt of de keur- loonen door Almkerk worden betaald. De Voorzitter zegt, dat dit door een commissie geschiedt. Daar de loonen natuurlijk uniform moeten zijn, heeft de gemeente er niet veel aan le vertel len. Spr. ziet niet in. dat de le maken winst een groot bezwaar is, daar deze toch weer ten goede der gemeenten zal komen. De verordening wordt vastgesteld. Steunregeling. 4. Vaststelling steunregeling voor werkloozen. De Voorzitter zegt, dat hieromtrent eenige verzoeken van arbeidersbonden zijn ingekomen. De werkloozen zijn uit de werkverschaffing teruggezon den, waardoor ze geen inkomsten meer hebben. B. en W. stellen daarom voor de oude steunregeling, behoudens enkele wijzigingen, weer in werking te stellen. Spr. leest de regeling voor. De steun bedragen zijn als volgt: georganiseerde gehuwde of onge huwde kostwinners 7.per week plus 50 cent kindertoeslag per gezins lid boven 2 personen tot een maximum van 8 personen; georganiseerde kostgangers ƒ5.50 per week ongeorganiseerde gehuwde en onge huwde kostwinners ƒ0.per week plus kindertoeslag; ongeorganiseerde kostgangers 5. De bepaling omtrent huurtoeslag kan vervallen, daar deze toch geen toe passing vond. In de plaats daarvan komt een kolentoeslag van ƒ.1per week. Deze regeling is ongeveer gelijk aan die van Almkerk en Werkendam. B. en W. willen deze regeling in voeren met terugwerkende kracht over de laatste week. De week zal dan gerekend worden van Woensdag tot Woensdag, de uitkeering heeft plaats op Zaterdag; wie dan in gebreke blijft zijn geld te halen, derft den steun. Wanneer het gezins-inkomen hoo ger is dan 1.5 maal het steunbedrag, willen B. en W. de steun geheel laten vervallen. Voorts wordt nog voorge steld diegenen die van de organisatie trekken, en dus ƒ8.40 0.55 ont vangen, een kindertoeslag en kolen- toeslag te geven. De heer Leeggangers maakt aan merking o}) den gestelden leeftijds grens van 00 jaar. De Voorzitter zegt. dat deze grens door den Minister bepaald is en er dus niet van mag worden afgeweken. Oudere menschen moeten door hel Armbestuur geholpen worden. De heer Smink wil de georganiseer den een extra toelage geven van 1. per week. In verband met de Kerstda gen wil spr. een Kersttoelage van 25% van het steunbedrag verstrekken. De Voorzitter vindt (lit een prach tig voorstel. De democratische raad, aldus spr., zal den werkman niets ont nemen van wat hem toekomt. Deze ge meente is echter niet kapitaalkrachtig, en de belastingen moeten worden be taald door menschen die zelf in moei lijke omstandigheden verkeeren. Wij zouden wel wenschen dat de arbeiders goed geld verdienden, maar wij staan nu voor deze feiten. Als straks de cri sis voorbij is, meent spr., zijn de ar beiders er weer goed aan toe, maar andere menschen zitten dan voor groo- te schulden. Almkerk en Werkendam zijn kapitaalkrachtiger als Dussen, daarom vindt spr. het niet goed bo ven de steunregeling dezer gemeenten te gaan, dat zou hij de regeering een raren indruk maken. Spr. wijst erop dat de Raad beschikt over de porte monnaie van anderen. Juist om de Kerstdagen hebben B. en W. voorge steld de steunregeling een week vroe ger te laten ingaan. De heeren Jongbloets, Herman en Koekkoek voelen voor een Kersttoe- lage van 25%. De lieer Smink stelt vóór, de geor- ganiseerden nog 1./extra te geven. De Voorzitter weet niet, hoe de hoo- gere autoriteiten daartegenover zullen staan, daar deze groep dan 2.85 per week meer zou krijgen dan anderen. Het voorstel van B. en W. wordt Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag, den 30 December 1932, des avonds om 7 uur ten gemeentehuizc. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Van Gedeputeerde Staten: 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 November 1932 tot het aan gaan eener rekening-courant- overeenkomst met de Gelder- sehe Credietvereeniging, N.V.; 2. Vastgestelde gemeente- en be drijf srekeningen over 1931. h. Van verschillende pachters van gemeente-eigendommen, verzoek om vermindering van landpacht, e. Van het Centraal Bureau voor Verificatie enz. der Vereeniging van Ned. Gemeenten, proces-ver haal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, gehouden op 12 December 1932. (1. Van verschillende bewoners van den Noorder-Parallelweg, hoek Burgemeester-Smeelelaan, ver zoek om plaatsing van een straat lantaarn. 2. Voorstel tot toekenning eener jaarlij ksche vergoeding ingevolge art. 84 der Lager-Onderwijswet 1920 in de kosten van vervanging van een houten hek om despeelplaats door een steenen muurtje met ijze ren hek. 3. Voorstel tot omzetting van het correspondentschap der arbeidsbe middeling in een agentschap en tot instelling eener commissie van toe zicht op het agentschap in de plaats van de bestaande commissie van toezicht op 't correspondentschap. 4. Voorstel tot vaste aanstelling met ingang van 1 Jan. 1933 van: M. H. C. Kolster tot gemeente-ge- neesheer; M. J. A. van der Linden tot verlos kundige, heiast met de armen-prak- tijk. 5. Voorstel tot verlenging der tijde lijke aanstelling van den leeraar der gem. avondteekenschool L. M. C. van Mul kens met ingang van 1 Januari 1933. 6. Voorstel lot het plaatsen .van een scheidingsmuurtje vóór de woning van J. A. van Ivuik aan den Noor der-Parallelweg, in ruil voor den gratis-afstand van den grond bui ten de rooilijn door van Kuik. 7. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage uit de gemeentekas aan het Nat. Crisiscomité, afd. Waal wijk, voor het verstrekken van extra hulp (steunverleening B) aan werk loozen in 1933. 8. Voorstel tot vaststelling eener verordening ingevolge art. 223, 3e lid, der gemeentewet, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeentepolitie. 9. Voorstel omtrent opdracht van het baggerwerk der haven. 10. Voorstel tot toekenning van een subsidie ten behoeve van het „We genfonds" van de vereeniging „Waalwijks Belang". 10a. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor aanstelling van een 3en geldophaler hij de bijdrijven. 11. Voorstel tot verhooging der be- zoldiging van den havenmeester in verband met reorganisatie van den betreffenden tak van dienst. 12. Benoeming van leden van ver schillende commissiën, in verhand met periodieke aftreding. 13. Reclame schoolgeld. Na sluiting der openbare vergade ring stellen Burg. en Weth. zich be schikbaar voor het beantwoorden van eventueel door de leden te stel len vragen. aangenomen. Hel voorstel-Smink wordl met 7-4 stemmen verworpen; voor de heeren: Herman, Smink, Leeggangers en Th. v. d. Pluijm. De Kerst toelage zal worden ver st rek l. 5. Wijziging begrooting 1932. Wordl goedgevonden. 6. Vaststelling Beroep Bouwveror dening. De Raad gaat hiermede accoord. 7. Benoemingen. Tot lid van hel Burg. Armbestuur wordt gekozen H. C. Staal met 8 st. tegen 3 op A. Ausems. Lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt H. Boen der met 10 sl. tegen 1 op H. A. Simonis Lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt G. van Rijswijk met 6 st. tegen 5 op T. G. Smink. Niels meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering daarna geslot-en. Prae-adviezen. Nat. Crisis-Comité. Op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken heeft het natio- naal crisis-comité zich ook voor het jaar 1933 belast met het verstrekken van extra-hulp aan werkloozen (steun- verleening-B) in den vorm van steun in natura. Voor deze steunverleening koinenvalleen in aanmerking, werkloo zen, die zijn geplaatst bij een gesubsi dieerde werkverschaffing of steun trekken volgens een steunregeling. De steun is bedoeld voor die gezinnen waar, tengevolge van langdurige werk loosheid, met betrekking tot kleeding, schoeisel, beddegoed, e.d. een achter stand is ontstaan, zoodat extra-hulp in den vorm van verstrekking van ge noemde goederen noodzakelijk is. In 1932 heelt de gemeente voor dit doel een bedrag van 1000,— beschik baar gesteld, terwijl het nationaal cri siscomité voor de daarvoor in aan merking komende werkloozen dezer gemeente een even groot crediet heeft beschikbaar gesteld, deels in den vorm van geld, deels in natura. De plaatse lijke afdeeling van het nationaal cri sis-comité heeft dus in 1932 in totaal voor 2000,aan steun in natura kunnen uitkeeren. Voor 1933 is een andere regeling getroffen. Behoudens door het nationaal cri- siscomité te verleenen machtiging mag over laatstgenoemd jaar per gemeente niet meer worden besteed dan: 1. het vijfvoud in guldens van het aantal werkloozen ter plaatse, indien de gemeente subsidie ontvangt in de kosten van steunverleening; 2. het vijfvoud in guldens van het aantal werkloozen ter plaatse, indien de gemeente subsidie ontvangt in de kosten van steunverleening en werk verschaffing; 3. het drievoud in guldens van het aantal werkloozen ter plaatse, indien de gemeente alleen in de kosten van werkverschaffing subsidie ontvangt, met dien verstande, dat het nationaal crisiscomité 50 van dit bedrag voor zijn rekening zal nemen, indien de ge meenteraad een overeenkomstige bij drage beschikbaar stelt. Ter bepaling van het aantal werkloo zen eener gemeente zal worden geno men hel gemiddelde cijfer over het tweede halfjaar 1932 van de geheel en gedeeltelijk werkloozen, als werkzoe kenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling ingeschreven, vol gens de gegevens van het departement van binnenlandsche zaken. Deze gege vens worden eerst in Februari 1933 bekend gemaakt. Als voorloopige basis voor de berekening moet daarom ge nomen worden het werkloozencijfer op 29 October 1932, gelijk dat aan, liet de partement van binnenlandsche zaken is opgegeven. Het bedraagt voor de gemeente Waalwijk: 2(18. Voor het eer ste halfjaar 1933 is dit cijfer voor onze gemeente met 1,25 te vermenigvul digen en, het totaal bedrag ad 335,— door de gemeente beschikbaar te stel len, waarna het nationaal crisis-comité eenzelfde bedrag beschikbaar stelt. Over het tweede halfjaar 1933 vindt dan een verrekening plaats op basis van hel definitieve gemiddelde aantal werkloozen. Wij stellen jU voor: beschikbaar te stellen voor het jaar 1933 per werk- looze een bedrag van 2,50 voor bo venbedoelde steunverleening en wel be paaldelijk voor het eerste halfjaar 1933 een bedrag van 335. Aan het nationaal crisis-comité zal dan een aanvrage gericht worden tot beschikbaarstelling van een gelijk be drag. Gemeente-politie. Artikel 223, 3e lid, der gemeentewet bepaalt, dat de verordeningen, rege lende de rangen, het aantal, de samen stelling, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging der gemeente politie, zoomede de verordeningen, re gelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van veldwach ters, aan de goedkeuring der Kroon zijn onderworpen. Een zoodanige verordening is voor deze gemeente ontworpen en wordt U hierbij ter vaststelling aangeboden. Over het ontwerp is de sub-Commis sie C voor Georganiseerd overleg ge hoord. Zij deelt mede, dat zij zich met het ontwerp wel kan vereenigen, doch adviseert alleen, het derde lid van ar tikel 4 te wijzigen in dien zin, dat af wijking van de minimum-leeftijdsgrens van 23 jaar voor ambtenaren of be ambten van politie niet mogelijk is. B. en W. hebben er geen bezwaar te gen dit advies op te volgen. De in deze verordening opgenomen bepalingen zijn bijeengebracht uit de thans geldende voorschriften, o.a. uit de tegenwoordige salarisregeling en uit de „Verordening, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren en werklieden der gemeente Waalwijk." Zij brengt dus practisch geen wijzi gingen in den hestaanden toestand. Uitbaggeren der Haven. Den 2en December j.l. heeft de aan besteding plaats gevonden van 't bag gerwerk der haven. Inschrijving was gevraagd voor de volgende perceelen 1Het uitbaggeren der haven a. op een diepte van 1,46 M. N.A.P. 1). op een diepte van 2,M. N.A.P. 2. Het gedurende 5 jaren op peil houden der haven: a. op een diepte van 1,46 M. N.A.P. h. op een diepte van 2,M. N.A.P. 3. Het uitbaggeren en gedurende 5 jaren op peil houden der haven: a. op een diepte van 1,46 M. N.A.P. h. op een diepte van 2,M. N.A.P. Bij baggering volgens onderdeel a. zal ongeveer 30,000 M3 en bij bagge ring volgens onderdeel b„ zijnde op normale diepte, ongeveer 15.000 M3 meer of ongeveer 45,000 M3 bagger verzet moeten worden. De aanbesteding heeft tot resultaat opgeleverd, dat I). Bogers te Schagen de laagste inschrijver was voor per ceel lb en 3b, met onderscheidenlijk 10,500,— en 17,900,—. Daar B. en W. alleen de bevoegdheid hadden om het werk te doen uitvoeren volgens la of lb, hebben zij den laag- sten inschrijver opgedragen, met de uitvoering der werkzaamheden aan te vangen, ondertusschen de bevoegdheid voorbehoudende, hem die opdracht te verstrekken volgens lb of 3b. Waar de inschrijving volgens 3b, dus voor het uitbaggeren en het gedu rende 5 jaren op peil houden der ha ven op 2 M. N.A.P. in totaal slechts 17.900,beloopt en dit bedrag dus blijft heneden het daarvoor op de be grooting uit te trekken bedrag, stellen B. en W. voor, de uitvoering dier werk zaamheden voor 17,900,op te dra gen aan D. Bogers te Schagen. Wegenfonds „Waalwijks Belang". In de vergadering van 28 October j.l. werd op voorstel van den heer Klij- berg besloten het verzoek d.d. 4 Octo ber 1932 van de Vereeniging „Waal wijks Belang" aan te houden en we derom in handen van B. en W. te stel len voor nader onderzoek. Dit verzoek hield in de aanvrage om een bijdrage uit de gemeente-kas van 50,in het door haar te stichten „Wegenfonds", uit welk fonds zou kunnen worden betaald de jaarlijksche annuïteit van een aan te gane leening ad 2500, voor kosten van verbetering van den weg naar den Roestelberg, uit te voe ren in samenwerking met de gemeente Loon-op-Zand door werkloozen uit die gemeente. Na kennisneming van het financie ringsplan en van den aard der aan te brengen verbeteringen zijn B. en W. van meening, dat er wel aanleiding is om voor het jaar 1933 een bijdrage te verleenen van 50.waartoe wij U dan ook voorstellen te besluiten. Havenmeester. Als havenmeester treedt in deze ge meente tot heden op de gemeente- bouwkundige. Deze kan uiteraard niet steeds aan de haven aanwezig zijn. De inning der havengelden geschiedt dan ook door den heer P. J. S. Mooij, be ambte van de „Hollandsche Buurt spoorwegen". Het is meermalen ge bleken, hoe wenschelijk het is, dat de heer Mooij handelend kan optreden met het oog op aanwijzing der ligplaat sen, op ingebruikneming van stapel plaatsen op de kade en in het algemeen ten opzichte van het ordelijk en rein houden der kade. Aanstelling van den heer Mooij tot havenmeester achten B. en W. de beste oplossing. Bovendien zou hierdoor de inning der haven- en kaaigelden voortaan door één persoon SI

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2