DE ECHO VAN HEI ZUIDEN rrrvri GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN KLOOSTERBALSEM No. 1. Zondag 1 Jan. '33. 56e Jrg. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Bi'jartbelastlng. Verordening Gemeenteveldwachters. Streek- plan nde MeijerijEen nieuw Werkverschaffingsplan. De raad der gemeente Drunen kwam Dinsdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. R. v. d. Heijden. Alle leden waren aanwezig. Aan de orde 1. Ingekomen stukken w.o. a. Mededeeilng van üed. Staten d.d. 2 Nürember j.i. dat de verordening tot hclfing van opcenten op de noola- som der personeete belasting is goed gekeurd. b. Mededeeilng van Qed. Staten d.d. 16 Novcmoer j 1. dat nel raadsbesluit toi overaenry ving der jacht Is goed gekeurd. c. Besluit van Oed. Staten d.d. 23 NovemOer j.i. tot goedkeuring der verordening, regelende het beroep tegen net voorwaardelijk verleenen oi weigeren van bouwvergunningen door Burgemeester en Wethouders. d. Bestuit van üed. Siaten d.d. 9 November j.i. tot goedkeuring van hei raadsoesiuii d.d. 27 Ociooer j.i, tot wijziging der begrooting der inkomsten en uitgaven over net oienSijaar 1932. e. Besluit van Qed. Staten d.d. 16 November j.i. waaruit blijkt dat de gemeenterekening over 1931 door bun college is vastgesteld ais volgt Gewone dienst; in ontvangsten op f 94175.18 in uitgaven op f 9U747.711 alzoo met een batig slot van f 3427.461 Kapitaaldienst in ontvangsten op in uitgaven op f. Nota van aanmerkingen van üed. Staten op de gemeeniebegrooting 1933 De meesie aanmerkingen zijn van admlnistratieven aard. Het voornaam ste is bet bezwaar van Oed. Siaien tegen den post onvoorzien, die naar hun meening op 1500.te laag ge raamd is en minstens f 1000.— moet bedragen. Door enkele wijzigingen op de bcgrootlng hebben B. en W. dit bedrag gevonden zonder belasiing- veihooging. Het concept-antwoord door B. en W. wordt na goedgekeurd. g. Proces-verbaal van bij den gemeenteontvanger. in kas was f 300 60. h. Dankbetuiging van de stichting „Moederhert" ie Üinneken voor toe gekende subsidie. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Schrijven van Oed, Staten d.d. opgemaakt voorlezing kasopname 23 November j.i. met ontwerp-besluit betreffende een nieuwe regeling van de vermindering der jaarwedde van burgemeesters, secretarissen en ont- vangers, wegens het genot van een ambtswoning. Hoewel deze regeling voor de ge meente van geen belang is, daar hier geen ambtswoningen bestaan, stellen B. en W. voor Oed. Staten te be richten dat de raad met de nieuwe regeling accoord gaat. Dhr. van Drunen zegt dat deze kwestie in de toekomst mogelijk van belang kan zijn, daar er misschien nog wel eens een ambtswoning ge bouwd wordt. Spreker vraagt ot dan de regeling nog gewijzigd zou kunnen worden. De Voorzitter antwoordt ontkennend en zegt dat de regeling door üed. Staten zelf wordt vastgesteldt. De raad gaat met bet voorstel van B. en W. accoord. Biljartbelastlng. 3. Adres van den bond van café houders te Drunen om verlaging van den grondslag biljarten voor de helfing van personeeie belasting. Reeds in de vergadering van 1 September 1931 werd op een derge lijk verzoek afwijzend beschikt op grond van de slecnte tijdsomstandig heden. Aangezien van eenige verbete ring der tijdsomstandigheden voor alsnog weinig te bespeuren valt, adviseeren B. en W. 't ingenomen standpunt te blijven handhaven. Het zou naar hun meening onjuist zijn, met verwaarioozing van het principe, waarop de biljartbelastlng berust en op grond waarvan de raad destijds den noogeren grondslag voor biljarten vaststelde, de personeeie belasting alleen ten opzichte van dit punt te herzien, is het uitgangspunt van den raad by het vasisitllen der grond slagen voor deze belasting onjuist geweest, dan behoort de geneele ver ordening te worden herzien om te voorkomen dat de juiste verhouding tusschen de verschillende grondslagen wordt verstoord. Een dergeiyke her ziening is thans allerminst op zyn plaats en kan het best geschieden ln meer normale tijden. Tenslotte metken B. en W. op, dat een eventueele wyzigtng der perso neeie belasting geen uitwerking meer heeft voor ln het belastingjaar 1934. De heer de Wijs legt er den nadruk op dat de caténouders op zware lasten zitten. Het zou naar spr.'s meening nog niet zoo erg zijn, als men niet zal met de concregaiie waar men vry kan biljarten. De arbeiders, die graag btl- janen, zouden op den duur gedupeerd kunnen worden als de caténouders een hooger pariijgeld zouden moeten gaan rekenenzij zuilen niet meer kunnen biljarten tenzy zy naar buiten gaan. Spr. stelt voor de grondslag op f 25 te brengen en de opcenten te handhaven. De heer A. v. d. Wiel moet eveneens toegeven dat de belasting hoog is en wijst erop dat de caténouders tegen woordig zeer veel onderhoudskosten aan hun biljarts hebben. De heer v. Drunen handhaaft zyn meening, uitgesproken op 31 Dec. 1931, dat de belasting te hoog is. Hy zal daarom voor verlaging stemmen. De Voorzitter herinnert eraan dat de raad in 1930 de verordening op de Pers. Belasting heeft vastgesteld. Toen is uitgegaan van bepaalde overwegin gen, die ihans nog even goed geiden Spr, zou het onverstandig vinden de bepalingen nu te gaan wijzigen ten voordeele van een kleine groep, daar van zou immers het gevolg zyn dat het bedrag op andere wijze moet worden gevonden. Spr. acht het een verkeerd princiep de grondslagen her. haaldeiyk te wijzigen. De heer Verhoeven vindt geen redenen tegen de verlaging. De men. schen profiieeren toch van de biljarten en het is toch een nuttige sport, aldus spr. Hy vindt het alleszins gemotiveerd om voor deze verlaging te stemmen. Weth. Muskens wil voor 1933 de heffing by het oude laten en in 1934 een andere regeling treffen. De Voorzitter zegt dat, mochten voor 1934 betere tyden zyn aangebroken, de caféhouders daarvan toch reeds aanstonds zullen profiieeren, doordat de opcenten dan niet meer geheven behoeven te worden. Zoo lang echter de reden biytt bestaan waarom de Pers. Bel. geheven moet worden zou spr. het onbtliyk vinden voor sommige personen een uitzondering te maken. Spr. wil het verzoek nog wel aanhouden, daar voor 1934 toch nog tot 1 Sept. een beslissing genomen kan worden. De heer W. v. d. Wiel merkt op dat de grondslag toch slechts weinig bein vloed zou worden, daar het alleen de biljarts geldt en de caféhouders toch ook voor hun meubilair moeten be talen. De verordening op de P. B. is vastgesteld in den tyd van de burge meesterswisseling, en toen is deze zaak naar spr.'s meening niet voldoende bekeken. Daarom heeft spr. toen over het hoofd gezien dat de belasting op biljarts hier zoo hoog Is. Een belasting van f 56 acht spr. voor vele kaste leins ondrageiyk want niemand kan dan nog een cent aan zyn biljart ver dienen. De congregatie wil spr. dan nog buiten beschouwing laten, hoewel hy niet begrypt waarom deze vry van deze belasiing is. Spr. wijst erop dat enkele nieuwe café's extra hoog zyn aangeslagen, zoo hoog dat ze de be- lasting niet kunnen betalen. Dit vindt spr. voldoende reden om de belasting te brengen op het bedrag waarop zij stond voordat de 60 opcenten werden geheven. De heer v. Drunen is niet zoo op timistisch als de voorzitter en vermoedt dat er in 1934 wei 200 opcenten op de P. B. geheven zullen moeten worden. Spr. vraagt zich af waar het dan zal heen moeten. De Voorzitter wyst erop dat het biljarten toch een vermakeiykheid is en hij ziet daarom niet in waarom deze objecten zouden moeten worden uitgeschakeld, terwyi andere grond slagen extra zwaar zouden worden belast. De heer de Wys wil de Inwoners niet de gelegenheid ontnemen van dit mooie vermaak te profiieeren. Spr. stelt voor de grondslag terug te brengen op f 25. Hel voorstel B. en W. wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 7—4 stemmen. Voor stemden de heeren Brok, Vrij hoeven, v. Halder en Muskens. De Voorzitter merkt naar aanlei ding van het voorstel-de Wijs op dat voor 1933 geen verlaging meer gegeven kan worden. De heer W. v. d. Wiel meent dat dit ahyd nog kan. Spr. betreurt het dat niet spoediger een vergadering is belegd over deze kwestie. De Voorzitter zegt dat de wyziging reeds voor 1 September had moeten plaats vinden, 't verzoekschrift dateert van 28 Nov. en toen was het dus al drie maanden'te laat. De heer W. v. d. Wiel biyft van meenln^ dat de verlaging alsnog kan worden toegepast, b.v. door de kaste leins kwijtschelding van belasting te geven. Ze*'; moeten dus maar recla- meeren aldus spr. Voorzitter. Dat moet de belasting inspecteur dan verder maar uitmaken. Het voorstel de Wijs wordt aange nomen met 9—2 stemmen tegen de heeren Muskens en van Halder. Bezoldiging veldwachters. 4. Vaststelling verordening regelende de elschen van benoembaarheid en bezoldiging der gemeente veldwachters. ln de ontwerp-verordening die B. en W. aanbieden is de salarieering der veldwachters gebasseerd op een mi- nimum-aanvangswedde van f1200.—, met 4 jaariyksche verboogingen van f 100.—, een kindertoelage van 5pCt. der jaarwedde voor elk kind beneden den leeftijd van 16 jaar, f 100 ver goeding voor kleeding en uitrusting, vrije geneeskundige behandeling en medicamenten, f150.— vergoeding voor woninghuur en een toelage van f25.- voor het bezit van politiedlploma en f50 voor.het diploma met aantee- kening. De heer van Drunen maakt een aan merking op de regeling van den kinder toeslag. De leeftijdsgrens zou hy liever gesteld zien op 14 in plaats van 16 jaar, daar met het 14e jaar de leer plichtigheid der kinderen eindigt en deze dus ln de.practyk kunnen gaan. De Voorzitter zegt dat B en W. dezen leeftydsgrens behouden hebben omdat de Commissaris dat lndertyd wilde. Spr. wyst er op dat men dikwyis de kinderen nog verder wil laten studeeren na de lagere school, de eerste: jaren zyn dan de moetiykste. Daarom iykt het spr. gewenscht den leeftijd van 16 jaar aan te houden. De heer van Drunen merkt op dat de kinderen de gemeente nog meer geld gaan kosten als ze buiten de ge meente naar school gaan. Spr. vraagt of de Commissaris deze bepaling heeft vastgesteld. De Voorzitter zegt dat de Commis saris slechts heeft te kennen gegeven dat hy dien leeftydsgrens het meest wenscheli.k acht. Dat het schoolbezoek buiten Drunen de gemeente nog meer kosten brengt, kan hier naar spr. meent niet als motief gelden. Bovendien is het mogeiyk dat de verdere studie niet buiten Drunen geschiedt, b.v. op de Vakschool. De heer A. v. d. Wiel vindt het beter de grens op 14 dan op 16 te bepalen daar de politie toch reeds een flink salaris geniet en die studiekosten zelf wel kan dragen. Een salaris van f35.- h f40- per week vindt spr. heel mooi in vergeiyking met bedragen van f 20.- die in het vrye bediyf worden gegeven. De Voorzitter maakt de opmerking dat de toeslag eerst by het derde kind wordt gegeven. De heer W. v. d. Wiel vindt ln de geheele verordening ontzettend veel overdrijving- Bi] ziekte wordt b.v. 18 maanden het volle salaris uitgekeerd en daarna nog 18 maanden 2/3l de veldwachters kunnen gedurende twee maanden naar een Sanatorium worden gezonden, alles op kosten der gemeente, ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank zij den KLOOSTERBALSEM keeft zij die nu nooit meer! Geen goud zoo goed" by de flinke salarissen komen nog tal van toeslagen en ziekte—uitkeeringen, terwyi B. en W. bovendien nog extra toeslag kunnen geven als het gezin van een veldwachter in slechten doen ge. raakt. Spr, meent dat deze verordening alle grenzen te bulten gaat, wanneer men een vergeiyking trekt met andere beroepen. Hy kan er zijn stern dan ook niet aan geven. Ook de heer Verhoeven is tegen deze toeslagen. Wy hebben al onze kinderen moeten groot brengen zonder kinder- toeslagen, aldus spr. De veldwachters hebben een goed inkomen.. Moeten wy ze tot Ministerskinderen maken? vraagt spr. zich af. Dat lijkt spr. te belache- lijk om over te spreken. Het£is.vol gens hem .een ministersloon" en .men is goed op weg er een Luilekkerland van te maken." Spr. zelf heeft al zoo veel dienstjaren, maar nog geen pensioen. Spr. wil dan ook niet verder gaan als een leeftydsgrens van 14 jaar en wil voorts nog tal vandingenschrappen. De heer de Wys merkt daartegen op dat wanneer een veldwachter zyn plicht doet en door den dienst een ziekte oploopt, het treurig zou zijn als hy niet door de gemeente geholpen werd. W. v. d. Wiel. Elk mensch loopt zyn ziekte op zijn werk of thuis op, maar alleen de politie krygt deze ult- keerlng. Spr. wyst op de practyk in andere beroepen en vindt dat biyven helpen op kosten der gemeenschap meer dan treurig. De Voorzitter heeft met verwondering gehoord dat er niets meer dan aanmer kingen op deze nieuwe verordening zyn gemaakt en dat men het salaris te hoog acht. Het doet spr. genoegen dat er ten minste nog een raadslid is dat toont waardeering te hebben voor het werk der veldwachters. Het is ge makkelijk aanmerkingen te maken, aldus spr., en vooral in dezen tyd om stemming te vinden als het gaat over vermindering van salarissen. Spr. wyst op de zware taak der veldwachters die op Zon- en feestdagen in de weer zyn voor de gemeenschap. Spr. acht het HANS BRENGT GELUK. Zonder schriftelijke toestemming is eenige o/ername uit deze rubriek verboden EEN EIGENWIJS VOGELTJE. Oelukkig voor het vinkenpaar De jongen gooide mis. Maar vinkeman sprak.Zie nu eens Hoe boos die jongen is. Zelfs nu wil hy nog kwaad je doen Omdat je ontkomen zyt. Wees biy toch, dat je zoo onverwacht Door 't kind je werd bevryd. Nu hoop ik maar, dat eindiyk toch Je luistert naar myn raad, En dat, zoo gauw als het maar kan Je mee naar 't bosch weer gaat. Kom, als je wat bent uitgerust, Dan gaan we daad'iyk maar. Je hebt het nu gezien, hier dreigt Aan allen kant gevaar." Maar vinkevrouw sprak^eigenwys .Waar denk je nu toch aan. £cb Zoo lang 'k hier lekkersen vindjg Wil Ik hier niet vandaan." Toen vloog ze naar een boomgaard heen, Daar zag ze een heef vreemd ding. 't Leek wel een aardig vogelhuis; a Dat aan een boomtak hing. Voorzichtig vloog zy naderby Ging zitten op een tak. Waaraan dat vreemde huisje hing. Bekeek 't op haar gemak. Ze zag al gauw, dat binnenln'j Een kleine vogel zat, Die, zooals Vinkevrouw ook zag, Volop te eten had. Wordt vervolgd. Schemerdonker heerschte in den tuin onder de hooge boomen. Aan dezen kant van de haag wachtte naast de opening een slanke gedaante, die een voorwerp, zorgvuldig in vloei papier verpakt, in de hand hield Aan den anderen kant naderde een tweede, met heel wat meer omvang, met zware stappen en bleef ook bij de opening staan, 't üat was onder in de haag, men moest zich bukken, om te kunnen onderhandelen. Eerst een oogenblik stiltedan komt uit de hoogte een zwaar basgeluid .laat daar iemand? Vooruit, voort maken Ik heb niet veel tijd." Hol klinkt het van beneden. .Ik tel tot drie. Dan steken we geiyk over, U de tien gulden en ik de pruik. .Alsjeblieft geen gezanik", klinkt het terug, .hier ermee, daar zyn de tien Die in de laagte zat, heeft haastig tot drie geteld en nteekt het pakje in vloeipapier door de opening. Het gaat zoo snel, dat hij tegen de hand van den ander aanstoot, zoodat deze het tienguldenstuk laat vallen, .Daar heb je het nu al, ongeluks kind Kan je niet beter oppassen, uil Hoe zullen we nu In donker het goud stukje jy moet maar zien, dat je het te pakken krygt." Even een zacht geknars. De electrl- sche zaklantaarn straalt. Het licht doet 't goudstukje op den grond schitteren maar onthult ook bet gezicht van Jurgen Wolters, die ln de opwinding van het oogenblik ter halve iyve door de opening gekropen is. Als een konijntje een Boa Con strictor, zoo staarde hy mynheer Meelig aan, die er bij deze verrassing nu juist niet zoo verstandig uitzag, als in zijn betere oogenbllkken wel eens het ge val kon zyn. Een oogenblik en alles is weer donker. .Kijk ereis aan", zegt de basstem, waarin duidelijk verwondering klinkt, .kyk ereis aan, het is warempel myn heer de gymnasiast. Als 't geen gymnasiast geweest was, die antwoordde, dan had men kunnen gelooven, dat er iets huilerigs in die stem klonk. .Verraad me niet, asjeblieft, mijn heer Meelig, ik Hans, moeder vacantie Stotterend en stamelend kwam de verklaring. Oelukkig, dat het donker was. Wordt vervolgd. 1. Ik letters Nieuwe Raadsels. ben een spreekwoord van t 34 29—23—2—3 een jeugdig mensch 15—1 4—5 verkorte meisjesnaam 10—7—8—9 zwaar metaal 21—1-24-22 getal 29-1.1-2-6 bewoner van Denemarken 18—7—17 hemellichaam 13-19—29 niet arm 32—30—33—34 ontkenning 14—23—27—28 hoeveelheid 16—31 voegwoord 1—25 voorzetsel 3-20-5 naaldboom 2. Vul van onderstaand woord de ontbrekende medeklinkers in zoodat de naam van een zeer hoog gebergte in Azië ontstaat: I a a a Oplossingen van de vorige week. 1. Berouw komt meestal te laat. 2. v bes breed kapstok veestapel schagen appel een I 3. JANUARI Amstel Nagel Ulft Aan Ru I 3. Van links naar dat deze prykt: xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxx xxxx XXX XX X boven naar beneden en van rechts ben Ik een voorwerp, week in vele huiskamers het gevraagde woord land in Europa eveneens land in Europa Inrichting, die we allen ln onze jeugd moeten bezoeken jongensnaam roofdier familielid voorzetsel medeklinker TWEEDE BLAD. 22620.221 f 28üo3.291 alzoo met een nadeelig slot van f 5433.07 en de rekening van het ü.E.B. als volgt: in baten op in lasten op alzoo met een winst van in kapitaalsontvangsten op in kapitaalsuitgaven op f 23836.76 f 17574.851 f 6261.901 f 3299.21 f 3299.21 Deze stukke.-: worden voor kennis 2evJ[12 aangenomen. m'tWas een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei hulsmiddeltjes deed er op, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen m(J evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtenden avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mj]n han den vaak in het water. Het was een uitkomst." H dt j fe .S_H AKKED'S OWUNIIL T1W INZAOC Onovertroffen bij brand- en snjjwonden Ook ongeëvenaard aln wri.jfmlddel by Rheumatiek, aplt en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5