billijk dat deze menschen een flinke vergoeding krijgen voor hun werk. en dat zij zich voor zich en hun gezin verzekerd voelen. Spr. zal de veror dening artikelsgewijs behandelen. W. v. d. Wiel. Ik heb niets afge broken van het werk van de politie. Hel gaat slechts over het salaris, over wat hier geschreven staat, verder is er geen woord gezegd. Als een raadslid de politie geen lof toezwaait hebt u nog niet het recht otn te zeggen dat het werk der politie wordt afgebroken. Dat vind ik een beleediging en ik neem u dat dan ook zeer kwalijk. Voorzitter. Dat is een kwestie van opvatting Dhr. Verhoeven wil een opmerking maken, doch de Voorzitter hamert en zegt: Ik ben aan het woord. Verhoeven. Dat weet ik nog zoo zeker niet. Maar er.fln dan zal ik wel afwachten. Voorzitter. Er is geen kwaad van de politie gezegd, maar ultdetendenz der gesprekken blijkt toch wel dat men van meening is dat de veld wachters geen recht hebben op die hooge salarleering. De aanmerking op het artikel over zlekteuitkeering is onnoodlg, die bepaling staat in eike verordening voor ambtenarenen wordt zonder meer door Ged. Siaten gt ëlscht. Al zouden wij daar bezwaren tegen hebben, er is niets aan te doen. W. v. d. Wiel Als Ged. Staten die verordening toch aannemen zonder dat wij er iets over te zeggen hebben behoeven wij er niet over te stemmen. Voorzitter. U gaat te ver. Ik zei toch dat juist dit punt door Ged. Staten geëischt wordt, In andere dingen zijn wfl echter vrij gelaten. van Drunen. Dan kunt u bij de verschillende artikelen wel zeggen of we er iets aan te vertellen hebben, anders doen we noodelaos werk. Voorzitter. U moet niet doen of ik daar iets aan doen kan, het is mijn schuld toch ook niet. Hierna wordt de verordening artikels gewijs behandeld. Art, 2. Dhr. van Drunen is hier tegen de 4-jaarlI]ksche verhoogingen van f 100. en stelt voor deze ie doen vervallen. Het artikel wordt met 9—2 stemmen ongewijzigd vastgesteld, tegen W. v. d. Wiel en van Drunen. Art. 6. Dhr. van Drunen stelt voor de leef<ijdsgrens voor kinderen waar voor kindertoeslag wordt gegeven te stellen op 14 jaar inplaats van 16 jaar. Met 6—5 stemmen wordt daartoe besloten, tegen de Wijs, Brok, van Delft, van Halder en Muskens. Art. 10. Dhr. Verhoeven merkt hierbij op, dat wel aan de veldwachters gratificaties kunnen worden toege kend, maar niet aan den dokter op zijn 40 jarig jubileum. Art. 15 Dhr. de Wijs vindt dit een zeer gevaarlijk artikel, daar het de mogelijkheid schept dat ook tijdelijke veld vachters zlekteuitkeering krijgen. Ziodoende zou men voor het geval kunnen komen staan dat voor twee veldwachters tegelijk ziekteuilkeering gegeven moet worden. Het artikel wordt gewijzigd zoodat aan de zlekteuitkeering voor tijdelijke veldwachters een grootere beperking wordt gesteld. Dhr. W. v. d. Wiel heeft nog verdere bezwaren tegen dit artikel doch het wordt met 9—2 stemmen aangenomen, legen W. v. d. Wiel en van Drunen. Art. 14 Dhr. W. v. d. Wiel protes teert, evenals bij verschillende andere artikelen, tegen de bevoorrechte positie waarin de veldwachters gesteld zijn. Het artikel wordt met 7—4 stemmen ongewijzigd aangenomen, tegen Vrij hoeven, van Drunen, W. v d. Wiel en Verhoeven. Art. 23. Dhr. W. v. d. Wiel wil hierbij bepalen dat de verpleging bij ziekte alleen zal gegeven worden als de ziekte in den dienst isopgtloopen. De Voorzltler wijst erop, dat het zeer moeilijk te zeggen is of een ziekte in of buiten den dienst is op. geloopen. Alleen dhr. W. v. d. Wiel stemt tegen dit artikel. In art. 24 en 30 wordt op voorstel der heeren W. v. d. Wiel en v, Drunen een wijziging gebracht, in dien zin dat de daarin toegekende bevoegdheid van B. en W. wordt overgedragen op den raad. De heer W. v. d Wiel stemt tegen art. 29 en heeft voorts nog bezwaren tegen art. 35 dat z.i. de gelegenheid schept tot cumulatie van wachtgeld en vervroegd pensioen, Dit laatste arti kei wordt met 9—2 stemmen aangeno mentegen Verhoeven en W. v. d. Wiel. Hierna wordt de geheele verorde- nlng in stemming gebracht en met 9 2 stemmen vastgesteld tegen v, Dru nen en W. v. d. Wiel. 5. Vaststelling raadsbesluit tot het opnieuw aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage. Om steeds de beschikking te hebben over voldoende kasmiddelen stellen B. en W. voor om een overeenkomst aan te gaan waarbij de gemeente een ertdiet krijgt van ten hoogste f 1000. Wordt goedgevonden. Streekplan mde Meijer Ij: 6. Toetreding tot de gemeenschap pelijke regeling van het streekplan .de Meijerlj." De Voorzitter heeft persoonlijk een prae—advies uitgebracht, waarin hij o.m. het volgende zegt In het kort samengevat kan men zeggen, dat een streekplan beoogt in de toekomst eenlge orde en regelmaat te brengen in de bebouwing, de be- bossching, het aanleggen van verkeers wegen, zoowel land- als waterwegen, enz. van een streek. De vraag of een dergelijk plan nut heeft voor een gemeente als moet z.i. bevestigend beantwoord worden. Hoewel het nut van een streekplan voor een bepaalde gemeente momen teel niet in cijfers Is om fe zetten, zullen In de toekomst ongetwijfeld de voordeelen er van worden ondervonden. Zooals we hiervoor reeds zagen geeft een streekplan o m. aan den voor genomen aanleg van land- en water wegen, 'de bebouwing enz. In de be- trtffende streek. Dat een aaneenslui tend wegennet over een geheele streek minder kostbaar is en de voorkeur verdient boven de verschillende we gennetten In de afzonderlijke gemeen ten, waarbij mogelijke aansluiting op een wegennet In een naburige gemeente geen rekening wordt gehouden, be hoeft z. i. geen nader betoog. Even min dat een stelmatlge bebouwing be. vorderlijk is op hygiënisch gebied, zooals bijv. waterleiding, rioleering, eleclriclleit enz. zijn In een stelselma tig bebouwde gemeente toch beter mogelijk en veel minder kostbaar dan in een andere gemeente. Voor de ont. wikkeling van land- en tuinbouw en van de industrie zal het streekplan uitmuntende diensten kunnen verrich ten. Een bloeiende gemeente, als de onze, met een nijvere vooruitstrevende bevolking, dient in de toekomst te zien en tijdig vooruit haar maatregelen te nemen voor een juiste ontwikkeling. Aldus beschouwd overtrtffm naar de voorzitter meent de voordeelen van een streekplan verre de nadeelen, waarvan het voornaamste is de finan- cieele zijde. Deze mag in dit geval geen rol spelen en niet gelden als een motief om te besluiten tot niet toetreding. De jaarlljksche kosten bedragen naar alle waarschijnlijkheid hoogstens 2'/a cent per Inwoner, ofwel in totaal plm. f 87 50 per jaar. Tenslotte wijst de voorzitter erop dat Ged. S'aten de bevoegdheid heb ben om den gemeenteraad de ver plichting op te leggen een ultbrei dlngsplan vast te stellen oi toe te treden tot een streekplan. Hoewel de voordeelen van een strerkplan bij ge dwongen toetreding dezelfde zijn dan bij vrijwillige toetreding, moet nog worden afgewacht welke nadeelen daaraan verhonden zijn of met andere woorden hoe hoog dan de kosten zu - len zijn. De Voorzittsr adviseert te besluiten tot toetreding. Weth. Muskens meent dat hierin meer tot uiting komt de wensch van den voorzitter dan wel de overtuiging dat het nuttig zou zijn toe te treden. De ligging van deze gemeente is z. i. van dien aard dat weinig nut van het plan zal worden ondervonden. Voor uitbreiding behoeft de gemeente voor- loopig nog geen zorg te maken. Spr. vindt dat men met de kosten wel voorzichtig mag zijn, hij acht deze kosten niet billijk en zal daarom tegen stemmen. Weth. van Halder gaat accoord met het prae advies van den Voorzitter en is van meening dat het plan in de toekomst nut en voordeel zal afwerpen. De heer de Wijs constateert dat Weth. v. Halder er voor het oogenblik geen nut in ziet en zou daarom liever nog afwachten. De Voorzltler wijst er op dat Weth. van Halder wel degelijk reeds nu het nut van het plan inziet, al 2ij i de voordeelen natuurlijk nog niet in cijfers om te zeiten. De heer W. v. d. Wiel merkt op dat een zeer groot aantal kleine ge meenten niet is toegetreden, wat voor een groot deel aan de fhantiën te wijten is. De gemeente blijft z i. nog altijd de gelegenheid houden om toe te treden als blijkt dat het plan goed werkt. Nu echter weet spr. niet hoe het plan zal worden uitgevoerd, welke heeren er aan zitten enz. Spr. vindt dat de bewering van den Voorzitter, dat Ged. Staten de gemeente zou kun nen dwingen, hier niet thuis hoort. Dan wachten wij nog wel, aldus spr wij zijn al zoo dikwijls gedwongen door de Bossche kapitalisten. De Voorzitter hamert. De Voorzitter betoogt dat de raad te kiezen heeft tusschen het streekplan en uitbreidingsplan voor de gemeente. Wanneer het uitbreidingsplan wordt gemaakt moet dit In overeenstemming zijn met het streekplan, anders zal het niet worden goedgekeurd Spr. meende gerust deze mogelijkheid voor den raad te mogen blootleggen. De vergelijking met andere kleine gemeenten gaat, naar spr gelooft, niet op. Men behoeft zich toch niet alitjd te storen aan de meening van anderen en men kan er toch ook wel een eigen meening op. na houden. De heer W. v. d. Wiel vindt een ul'breldlngsplan absoluut overbodig. Naar hij meent zal deze gemeente zich in de eerstvolgende jaren niet zoodanig uitbreiden dat er een regeling noodig Is. De heer van Drunen^vindt de voor. lichting van het streekplan voor land tuin. en boschbouw niet noodig. Die dingen kunnen wij 'zelf wel regelen, aldus spr., die geen nut in het plan ziet. De kosten vallen in den regel tegen, zegt spr., dat geld kunnen we beier besteden aan verbetering der wegen in Giersbergen en naar het Sempke. De heer Verhoeven meent dat Drunen nog genoeg werk heeft aan zijn eigen streekplan. De kosten, aldus spr., ztjn weggegooid geld dat we beter aan onze eigen wegen kunnen besteden. We brengen het eerste jaar f87 50 weg, maar waar blflven we de andere jiren. Er zitten daar immers weer van die .janussen" die een baan'je moeten hebben en waar moe', dat geld.vandaan komen De heer A. v. d. Wiel vindt dal dit plan meer thuis hoort bij groote ge meenten en is van meening dat de kosten de volgende jaren wel eens zouden kunnen oploopen. Weth. van Halder ziet het streekplan als een nuttige zaak, niet alleen voor de gemeente maar voor de geheele streek. De heer v. d. Wiel heeft ge zegd dat de gemeente straks altijd nog zal kunnen toetreden. Zoo is het met vele zaken gegaan, maar spr. acht dit toch niet de juiste weg. Dan kijkt men de kat utt den boom. W. v. d. Wiel. Dat is heel aardig Weth. van Halder. Ik vind deze zaak in het belang der gemeente en zal daarom voor stemmen. De Voorzitter betoogt dat de raad solidariteitsgevoel met de geheele streek moet toonen. Hij acht het plan in het belang der gemeente. Met 9—2 stemmen wordt besloten niet toe te treden tot het streekplan Voor stemmen de heeren van Dellt en Weth. v. Halder. 7. Vaststelling vergoeding ex art. 101 der L. O. wet 19^.0 voor de Bijz, Scholen. De kosten van instandhouding der O. L. School hebben voigens de vast gestelde gemeenterekening over 1931 per leerling 11416 bedragen. Alzoo hebben de besturen der Bijz. Scholen over 1931 aanspraak op een bedrag per leerling van 114.16 plus 10.50 is 1 14 66. De schoolbesturen hebben verklaard genoegen te nemen met een bedrag van 17.50 per leerling, doch krachtens de bepalingen der L. O wet 1920 moet het bedrag der vergoeding toch worden vastgesteld op het bedrag der kosten van Instandhouding der O. L School De R K Jongensschool werd in 1931 bezocht door 248 en de RK Meisjes school door 246 leerlingen, zoodat de besturen dier scholen recht hebben op een bedrag van resp. f 3635 68 en f 3606 36. B. en W. stellen voor deze bedragen toe te staan. De heer Vrijhoeven informeert hoe het groote verschil tusschen de kosten van het Openbaar en het Bijzonder onderwijs ontstaat. De Voorzitter zegt dat dit verschil te wijten is aan het aantal leerlingen dat de scholen bezoekt. Bij de Openb. School is dit 35 en bij de Bijz. 250 zoodat de kosten dezer laaiste per leerling lager zijn. Op deze kosten wordt zooveel mogelijk bezuinigd. De heer W. v. d. Wiel merkt op dat het schoolbestuur vorig jaar wel gelp had toen het verhooging aanvroeg. De Voorzitter zegt dat het school bestuur in het geheel geen verhooging gevraagd heefter is door den inspec teur een beroep ingesteld. Het voorstel wordt goedgekeurd. 8. Adres van .C Smits te Drunen om vergunning tot verlegging van een weg, loopende over een perceel onder Giersbergen. De Voorzitter zegt nog datdeinwo ners van Giersbergen tegen een derge iljke wijziging geen bezwaar hebben. Wordt toegestaan. Burg. Armbestuur. 9. Benoeming van een lid van het Burg. Aimbestuur wegens periodieke aftreding van H. Mlmpen als zoodanig. De Voorzitter zegt dat het volgens de laatste wijziging mogelijk is dat een secr.—penn. wordt gekozen die builen het Armbestuur staat. B. en W. vinden het beter dezen weg te volgen, daardoor staat de secr.penn. sterker en kan hl] gemakkelijker de besluiten van 't Armbestuur ten uitvoer brengen. Voorgedragen worden in deze vaca ture H. Mimpen en J. Pulles Wnz. Dhr. Mimpen wordt gekozen met 5 st. tegen 4 op dhr. Pulles, blanco 1 en ongeldig 1. 10 Aanvrage om ontslag als lid van het Burg. Armbestuur van Ant. Robben. Dit ontslag wordt onder dankbetui ging en op de meest eervolle wijze gegeven. In de vacature worden voorgedragen A. Brok en A. v. d. Wiel. De eerste wordt gekozen met 5 st. legen 4 op v. d. Wiel. blanco 1 en ongeldig 1. 11. Aanvrage om ontslag van H. Mimpen als sec.—penn. van 't Burg. Armbestuur en benoeming nieuwe secr.—penn. Ook dl' ontslag wordt eervol en onder dankbetuiging gegeven. In de vacature worden voorgedragen dhr. M. v. Huiten en P. Eishout, die bij eersle stemming beiden 5 st. krijgen, 1 st. ongeldigbij tweede stemming wordt dhr. v. Hui'en gekozen met 6 st. tegen 5 op P. Eishout. De heer Verhoeven maakt bezwaar tegen deze stemming daar eenige briefjes de naam „Halten" bevatten inplaats van „v. Huiten". De raad beschouwt echter deze slemmen als te zijn uitgebracht op v. Hui'en. 12. Verkoop van een perceel grond voor bouwterrein gelegen aan de Stationsstraat. Pulles te Drunen wenscht het perceel bouwterrein te koopen gelegen naast de woning van J. M Kuijs langs de Stationsstraat De prijs van dat perceel grond is Indertijd vastgesteld op I 540. B. en W. stellen voor adressant het gevraagde perceel bouwterrein voor den vastgestelden prijs te verkoopen. Daartoe wordt besloten. 13. Verzoek om een h/pothecalr voorschot in het belang der volks- huisvesting. Nadat de raad hierover even In geheim comié heeft vergaderd wordt besloten het voorschot onder de ge- wone voorwaarden te verleenen. Kleinestraat. 14. Schri|ven van het lid H. de Wfls betreffende de verbetering van de Kleinestraat en het leiden van het verkeer daar ter plaatse in één richting De Voorzitter vond dit aanvankelijk een goed plan. doch bij nadere over weging is hem gebleken dat de Kleine, straat veel nadeel van het groote verkeer zou ondervinden, zoodat het bezwaarlijk is deze straat in het verkeer te betrekken Spr. meent trouwens dat de raad indertijd al overwogen heeft deze straat voor alle verkeer af te sluiten. De heer de Wijs zegt dat voor een richtingsverkeer geen breede straat noodig Is. In de bochten van den provincialen weg ter plaatse kunnen gevaarlijke situaties voorkomen, temeer daar de electrlsche paal in den weg staat en het uitzicht belemmerd is. Als de kosten om de Klelnestraat In orde te brengen te hoog drukken, gelooft spr. wel dat de A. N. W. B. medewerking zal willen verleenen. De Voorzltler zegt dat er geen trottoir is en de menschen dus recht uit hun huls op den rijweg komen, daarom is het zeer gevaarlijk. De heer W. v. d. Wiel vindt dat de heer de Wijs slecht od de hoogte is van den toestand der Kleinestraat Op sommige plaatsen is de weg geen 4 meter breed en bovendien is het geheel een moerassig terrein. Als daar het zware verkeer door geleid werd, zouden de huizen spoedig in elkaar zakken meent spr. en hij meent dat de bewo ners in dat geval wel een ongevallen verzekering op hun huizen kunnen sluiten. De heer v. Drunen bepleit de plaat sing van waarschuwingsborden. De Voorzitter neemt dit In over- weging. Verpachting landerijen. 15. Bespreklrgverpachtinglanderljen. Hel perceel 20 op Nieuw Ingenomen wordt gegund aan H. M. Cox voor f 10- Op het perc. 116 In de 10C Bunder is niet ingeschreven, zoodat er thans nog 5 perceelen onverpacht ztjn. Weth. v. Halder zegt dat de pacht- commlssie deze 5 perceelen aan een vlasser wilde verhuren voor den tijd van 1 jaar, dit zou de voordeeligste weg zijn. De heer v, Delft deelt mede dat bedoelde vlasser zijn aanbod heeft teruggetrokken. De heer van Dunen merkt op dat de commissie besloten had er gras. zaad op te zaaien als het niet verhuurd kon worden. De voorzitter acht het 't best aan de pachtcommissie over te laten wat met het laad moet geschieden. Daartoe wordt besloten. Werkverschaffing. J6. Werkverschaffing. B. en W. hebben het volgende prae- advles uitgebracht. Zooals Uwen Raad bekend is wor den de uitgetrokken weikloozen, dit tot werken In staat zijn, tewerkgesteld aan het gewone onderhoud van ge meentewegen en -landerijen Gezien de nog steeds heerschende werkloos heid !s het voor de gemeente wel niet mogelijk deze wijze van tewerk stelling ook na 1 januari as. vooitte zetten, eenerzijds omdat de gemeente, financiën daardoor te zwaar zouden worden gedrukt, anderzijds omdat de wegen en landerijen door het verrich. ten van werkzaamheden niet meer worden verbeterd In verhouding lot de te maken kosten. Om iedere te werkstelling na dien datum te biën- dlgen is niet mogel^k. omdat de werk- loozen zich alsdan om steun tot het burgerlijk armbestuur zouden moeten wenden, wat tenslotte toch weer ten laste der gemeenlekaj zou komen, aangezien de inkomsten van dat be. stuur hoofdzakelijk bestaan uit door de gemeente verleende subsidie. Daarom hebben wtj uitgezien naar een object voor werkverscha'fhg uit te voeren met Rijkssteun. Ons oog is daarbij gevallen op de twee afleid, dammen in den Baardwi]k?chen Over laat. Deze dammen kunnen worden afgegraven en de afgegraven grond kan worden gebruikt voor het dempen der In de omgevirg gelegen putten. De noodige toestemming voor dit werk is intusschen door ons aange vraagd en verkregen. Verwacht wordt dat aan subsidie p!.m. 50 pO. van 't Rijk zal worden ontvangen. Volgens een door de Nederlandsche Heide maatschappij opgemaakte begrooiing zouden de kosten van het uit te voeren werk f 4050.— bedragen, be rekend tegen een uurloon van I 0 24 Bij toekenning van een Rijkssubsidie van 50 pCt. zouden de ten laste der gemeente komende kosten dus slech's ruim f2000bedragen. B en W. stellen voor het afgraven der cfleiddammen in den Baardwijk- schen Overlaat te doen uitvoeren bij wijze van werkverschalfing met Rijks- steun. Dhr. W. v. d. Wiel vindt het voor- stel niet slecht en vraagt hoe kinder toeslag en verletdagen geregeld zijn. De Voorzitter zegt dat een kinder toeslag van 50 ct. per kind wordt gegeven te beginnen bt] het derde kind en alleen voor kinderen beneden 14 jaar. Bij regenverlet en verlof wordt 80 pCt. gegeven. Dhr. W. v. d. Wiel vraagt of de gemeente in de loonregeling niets te zeggen heeft. Spreker wijst op treurige toestanden die zijn voorgekomen met het accoordwetk. De Voorzitter zegt dat de gemeente de voorgeschreven tarieven moet overnemen als ze tenminste in aan merking wil komen voor de rijks subsidie. Dhr. Verhoeven zag liever dat een rendabel werk gedaan werd. De putten zullen z.i. toch niets opleveren en hij vindt het geld nog evengoed besteed aan de wegen. De Voorzitter zegt dat het land productief gemaakt kan worden al valt natuurlijk nog niet vooruit te zeggen hoeveel de waarde zal stijgen. Het gaat er slechts om om de men schen op zoo voordeelig mogelijke wijze te werk te stellen. Dhr. Verhoeven bepleit het leggen van een goeden weg naar de hei, ter bevordering van het vreemdelingen verkeer. Spr. vindt dat er veel te weinig in het belang der gemeente gewerkt wordt. Dhr. A. v. d. Wiel zegt dat dit werk later altijd nog onderhanden genomen kan worden. De Voorzitter zal het overwegen. Sor. deelt nog mede dat aan dit werk 24 werkloozen gedurende 4 volle maanden tewerk gesteld kunnen wor den. Rondvraag. Dhr. de Wijs klaagt over den slechten toestand der electriciteits- meters. De Voorzitter zegt dat er meer aan deze kwestie vastzit, er zijn n.I. men schen die de meters met opzet onklaar maken. Als er eenlgen grond is waar uit zulks blijkt zullen B. en W. onmiddellijk tegen den betrokkene een strafvervolging instellen. Dhr. de Wijs stelt nog voor den volontair ter secretarie een gratificatie van f 100 toe te kennen. De Voorzitter brengt lof voor het werk van den volontair en vindt deze gratificatie zeer verdiend. M*-t 10 1 stem wordt besloten de granficatle te verleenen, tegen dhr. W. v. d. Wiel. Dhr. de Wijs vraagt nog verlenging van het politie-uur voor Zaterdag en Zondag tot 11 uur. De Voorzitter neemt dit in over. weging. De vergadering wordt daarna ge sloten. DRAlSIflAvANVALKEriBURG'S-' n- A -iLEVERTRy v LEEUWARDEN w

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6