DE GGDO 111 IET ZUIDEN dankt zijn begunstigers voor het genoten ver trouwen in 1932. Brief uit Waspik. Mevrouw Uw Oudejaarsavond zal een succes zijn, indien U onze erkend fijne Wijnen en Likeuren pre senteert. En tot slot een hors d'oeuvre, waarvoor wij U alle artikelen leveren. Het wordt dan een vroolijk einde en een goed begin. H. Kolsteren-Lagarde Grootestraat 201, Waalwijk. Fa. P. T. Bierlaagh-v. d. Heijden, Oe Uier- en Verfhandel WAALWIJKSCHE ONTWIKKELINGSCLUB. Dr. H. H. KNIPPENBERG No. 1. Zondag 1 Jan. '33. 56e Jrg. DERDE BLAD. Waspik, 27 December 1932.' Geachte Lezer. Vermoedelijk wordt mijn brief van heden iets langer dan gewoon, en daarom zullen misschien verschillende Uwer na het lezen der eerste regels, het blad weer dichtvouwen en er niet verder meer naar omzien. En 't is juist voor die „haastige" lezers, dat ik thans wil beginnen, met datgene wat U en mij misschien in de afgeloopen week het meest interesseerde, n 1. de opvoering van het legendespel „De schamele staatzanger en het Mirakuleu. ze Lievevrouwke" van Joz. van den Eijnde. Vooraf moet gezegd dat onze zeer hoog gespannen verwachtingen nog verre, zeer verre overtroffen zijn. „Entre Nous* heeft een genre stuk gebracht van de allerhoogste kwaliteit dat door het zeer fijne, diep ingeleefde spel, ons allen een „brok in de keel* deed komen. Vorige week hoorden wij bezwaren opperen over tooneelspel op Kerstmis, maar na het zien van dat tooneelspel zijn deze bezwaren m i geheel ontzenuwd. De eenvoud, de onschuld en het kinderlijke geloof van Fredje de straatzanger, greep allen zoo aan dat niet één, maar nagenoeg alle toeschouwers hun tranen den vrijen loop moesten laten, hoegaarne zij dit ook voor anderen verborgen zouden hebben. Zoowel mannen als vrouwen schreiden van ontroering, en toen wij even een blik achter de coulissen konden werpen, zagen wij daar zelfs spelers die hun zenuwen niet meer baas konden en tussghen een paar tooneelen in, even moesten uithuilen. Men moest opgaan in zulke taf ereelen en zelfs de ruwste en hardste bolster moest hier ontdooien. Gaarne wil ik dan ook „Entre Nous* niet alleen feliciteeren maar ook danken voor het vele goede dat van zulk een uitvoering uitgaat. Vroeger heb ik eens geschreven dat van sport opvoeding moet uitgaan, maar geldt dit voor de sport, hoeveel dan nog te meer voor het tooneelOnverschillig van welke godsdienst of gezindte, het bijwonen van dergelijk tooneel voelt men aan als een waas van heiligheid, als een liefde tot het goede, als een welgemeend gebed. En daarom zouden wij wen schen dat .Entre—Nous" ons nog vele stukken in dit genre moge brengen Het zal zeer zeker onzen volksaard ten goede komen en daaraan mede te werken moet ieder speler toch we een groote voldoening schenken. Men zegt dat nog een derde opvoering (ten bate aan het Crisiscomité) te wachten is Mocht dit zoo zijn, dan zal het Crisiscomité er niet slecht bij varen, daar het bijwonen van een dergelijk tooneelwerk, eerder tot een tweede bezoek zal aansporen, dan weerhouden. H.H. leden van „Entte Nous' mogen wij U dus weer spoe dig met hetzelfde stuk verwachten wij dan ook zulk een wederverkooper hoorden beweren, dat hij aan dat dinertje mee moest betalen, waren we wel een beetje nieuwsgierig hoe hij ons dat zou uitleggen. Hij vertelde ons als volgt: Vroeger ook in de allerduurste tijden, verdienden wij aan een pond roomboter een vaste provi sie van 10 ets. Daarvoor moesten wij minstens 10 pond tegelijk betrekken, ook in de perioden dat de prijs soms twee-, driemaal in de week verlaagd werd. Wij moesten de boter zelf aan e fabriek halen, bij de klanten be zorgen en de risico loopen van slechte betalers*, terwijl nog onze omzetten zooveel mogelijk beperkt werden, doordat de fabriek ook zelf zich met den kleinhandel bezig hield, door dagelijks boterwagentjes te laten loopen. Bij een gemiddelden boterprijs van een gulden verdiende dus de Van de kunst gaan we thans over naar de sport en wel de voetbalsport Zooals bekend zijn vijf Waspiksche .boys" gekozen in het R K. Keurelfta van het district Breda, wat m.i pleit voor het spelpeil onzer beide clubs Volgens mijn bescheiden meening kan tenminste een jury niet de e beste spelers uitzoeken enkel door het zien spelen van slechts een selectie wedstrijd, maar zal ook rekening die nen te houden met wat die spelers gemiddeld presteeren Weliswaar backte Schm. te Raamsdonksveer een stevige partij, verrichtte de spil S er .paardenwerk*, en gaf de rechts binnen van E. een stijlvol, goed tech nisch spel te zien, maar daartegeno ver staat dat de keeper R ver bene den zijn gemidelde was, terwijl d linksbuiten Sch niet zijn normale krachten kon ontplooien, door onvol doende ondersteuning en aangeven der middenlinie. Zoodat wij dus wel moeten concludeeren, dat ook het verleden voor de juiy een maatstaf moet zijn geweest. Wij zijn dan ook vol goeden moed over de ontmoeting van a.s. Zondag te Kaatsheuvel En wij vertrouwen dat zij de eer van hun club zullen weten op te houden. Dus, aanpakken, jongens En weer gaan we over op een ander onderwerp, en wel het 25-jarig jubilé der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „Nooit Gedacht" te Raamsdonk Waspik. Volgers het jaarverslag over 1931 telt deze coöperatie momenteel rond 290 leden, en mag zich in gestadigen bloei verheugen. Dit was dan ook waarschijnlijk aanleiding om den leden een feestavondje met diner aan te bieden. Wij voor ons vinden zulk een intiem feestavondje wel zeer gepast bij een zilveren jubilé. maar er zijn twee categorieën van personen die het er niet zoo erg mee eens zijn. En dat zijn ten eerste: verschillende leden der Coöperatie zelf, die in deze voor den boer zulke benarde tijden, liever wat meer voor lgun melk zouden ontvangen, in plaats van een dinertje. En ten tweede (en die kermen nog harder) verschillende winkeliers en wederverkoopers van boter. En toen wederverkooper 10 °/0, en ieder on. bevooroordeelde zal moeten toegeven, dat deze winst, gezien de bovenge- noemde omstandigheden heusch niet buiten den haak was Toen kwam zoogenaamd de crisis De winst moest verminderd worden, en dat deed men niet met een twintigste of desnoods met een tiende gedeelte, maar met de ïelft! Of Directie en personeel nu wegens de crisis 1) ook 50 °/0 van hun salaris lieten vallen, stond er op de betreffende circulaire niet bij vermeld. Maar wel was die circulaire onder teekend door 4 of 5 fabrieken uit den omtrek, met welke fabrieken de ver houding vroeger nou niet was wat je noemt. Zoodat men dus op die circu laire even goed had kunnen drukken We zijn het nu samen eens, en nu de provisie omlaag Dat de „boeman Crisis" er nieis mee te maken had, blijkt thans wel uit het aangeboden diner, waaraan ongeveer 240 personen deelnamen. Bij den thans heerschen- den boterprijs heeft een wederver kooper 5 a 5'/a°/o winst, terwijl de hierboven genoemde omstandigheden hetzelfde bleven of nog erger werden. Weliswaar werd er direct een re- clemecampagne voor de NooitGedacht- boter ingeluid, maar het publiek vraagt naar boter meteen Rijkscontrolemerk, en houdt er absoluut geen rekening mee of die boter hier of elders ge. fabriceerd wordt, Zoodal de Waspik sche wederverkooper, die aan de fabriek geen verplichtingen heeft, wijs zou doen, als hij zijn boter elders ging betrekken, waar hij meer kan verdie nen. De redelijke winst van vroeger terug te krijgen, moet aller streven zijn, en onze „boterboer" eindigde zijn relaas, door zijn vertrouwen te stellen op de thans definitief bestaan de Waspiksche Winkeliersvereeniging, welke door in deze richting te werken, vele van haar leden aan zich zou verplichten. En tot slot gaan wejthansjover tot „'t gesprek van den dag", wij wenschen U allen, een zalig uiteinde en een voorspoedig en gezegend nieuwjaar. Weliswaar behoorde 1932 niet tot de vette jaren, maar toch zijn we in Waspik "nog vooruit gegaan We her inneren nog slechts aan de uitbreiding der schoenfabriek van de Fa. Sch aan de drukke werkzaamheden bij de Waspiksche Chroomlederfabriek, enz. enz En als nu straks nog een beetje werk aan de scheepswerven mag komen, dan kan en moet 1933 voor al onze inwoners weer werk en wel vaart brengen. Van ganscher harte wensch ik dat allen toe. ADEPT. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 30 Dec. 1932. Priesterjubilea 1933. In het Bisdom den Bosch zullen in 1933 o.m. de volgende priesterjubilea plaats hebben. Veertig jaar priester 27 MeiA. v. d. Broek geboren te Nieuwkuik, pastoor te Haaren bij OisterwijkE. J. M. lanssens de Horion geboren te Tilburg, pastoor te Dussen. 12'/a jaar priester op 21 November: B, P. Beekmans geboren te Oirschot, kapelaan te Waalwijk »St. ]an«, W. P. M. Böckling geboren te Waalwijk, rector te Diessen, H. A. J. van Laar hoven geboren te Geertruidenberg, rector Groot-Zieken-Gasthuis te 's Bosch. Verhooging Opcenten Suikeraccijns. In verband met deze verhooging herinnert de Rijksontvanger te Waal- wijk er de onder zijn kantoor woon achtige belanghebbenden aan, dat ieder die op 1 Januari 1933 meer dan 500 kilogram suiker in voorraad heeft, niervan op den 2en Januari a.s. te zijnen kantore aangifte moet doen. Deze aangifte moet behalve de hoeveelheid voorhanden suiker tevens vermelden de bergplaats of berg. plaatsen, waar de suiker is opge slagen. Meerdere bergplaatsen in eene gemeente worden als één bergplaats beschouwd. De hoeveelheid suiker die op 1 lanuari a.s, in vervoer onderweg is naar deze bergplaatsen moet in de voorraadsaangift begrepen worden. Aanbesteding Onder architectuur van den heer Snijders uit Raamsdonksveer, had Woensdag alhier de onderhandsche aanbesteding plaats voor het bouwen van een winkelhuis voor rekening van den heer G. van Lier. Ingeschreven werd als volgt J. v. d. Aa, f 4920,— Fa. Wed. Aarts en Zn., f 4800.— H. Maas f 4734.- A. van Huiten f 4720.— Vermeer f 4664.— G. van Heesch f 4645.— J. Kooien f 4630.— Van Brunschot f 4625.— Het werk is den laagsten inschrijver opgedragen. Uitslag der door het Architecten bureau Van Ree Bossaerts alhier gehouden publieke aanbesteding voor den bouw van een blok van 4 woningen aan de St. Antoniusstraat, voor rekening van den heer G. W. Vrinte, alhier. den Teuling, Waalwijk f 21250,— L. Fitters, Waspik f 18987,— P. Kramer, Genderen f 18970,— H. Maas, Waalwijk f 18955, C. Timmermans, Sprang f 18385,— Fa. Wed. A. Aarts Zn., Waalwijk* f 18245,- A. de Graauw, Waspik f 17800,— M. Wijnands, Waalwijk f 17648.— J. v. d. Broek, Waspik f 17610,— G. van Heesch, Waalwijk f 17500.— W. v. d. Hammen, Waalwijk f 16995,— A. Vermeer, Waalwijk f 16821,— F. Fressen, Prunen f 16130,— J. Leijten, Raamsdonk f 15675,— Gegund aan den laagsten inschrijver Driekpningenfeest in Kunst en traditie*. De heer Knippenberg is voor Waal wijk lang geen onbekende, hij was immers jaren lang directeur der R K. Hoogere Handelsschool hier ter plaatse. Het onderwerp dat dezen avond zal worden behandeld, zal naar wij meenen te mogen verwachten veler belang stelling hebben, temeer waar het wordt voorgedragen door een bij uitstek des kundige als Dr. Knippenberg. Het belooft dan ook weer een intressante avond te worden die wij in ieders be langstelling kunnen aanbevelen. Waar een vorige maal gebleken is dat velen hiervan nog niet op de hoogte waren wijzen wij er nogmaals op dat de openbare lezingen der Waal- wijksche Ontwikkelingsclub voor iedereen toegankelijk zijn, dus niet uitsluitend voor leden en donateurs. Flets gestolen. Maandagavond werd een fiets van K. uit Kaatsheuvel, staande voor café j. Trompen ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch de dief is tot heden nog niet ge. vonden. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpenmantelceintuur, Orootestraat 261.263 Tel. 72 Naast het nieuwe Raadhuis te W a a I w IJ k. Waalwijksche Kanarievereeniglng. Dat er bij de Eerste Waalwijksche Kanarie-vereeniging goede sportkweekers zijn, moge blijken uit het feit dat een drietal leden dezer vereeniging op den grooten groepswedstrijd te Tilburg een prijs verwierf. De heer M. Wellens te Kaatsheuvel kreeg in klasse UI den 2den prijs bij loling met een eereprijs voor 2den meesterzanger In dezelfde klasse behaalde de heer A Maas te Waalwijk den 3den prijs Tenslotte verwierf de heer A van Wanrooy te Kaatsheuvel in klasse II den eersten prijs Lezing Dr. H H. Knippenberg. Zooals reeds is bekend gemaakt zaf Dr. H H. Knippenb rg te Helmond, Op uitnoodiging der Waalwijksche Ont wikkelingsclub, Maandagavond in de achterzaal van Hotel Verwiel een lezing houden over het onderwerp»Het pak waschgoed, portemonnale met Inhoud. DRUNEN. In café „Bultenlust" tan den heer H. van Son—Drijvers werd een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een voetbalclub. Een groot aantal jongens was tegen woordig en de animo zeer groot. Na een breedvoerige bespreking over de verschillende aangelegenheden, werd tot oprichting overgegaan en gaven zich staande de vergadering reeds 20 personen op. De vereeniging draagt den naam Longa. Het bestuur werd als volgt gekozen A. de Gouw voorzitter, M. de Gouw seer., en P. v. Son penn. Het bouwen van een slachthuis voor rekening van Th. Elshout is op gedragen aan M. Schapendonk alhier. Bij de openbare verkooplng van het landbouwershuis van J. van Delft onder notaris Schreurs is dit aange kocht door Ant. v. Delft voor f2700. Woensdagavond had in de zaal der Jongenscongregatie een uit. uitvoering plaats ten bate van de St. Elisabethsvereeniging. Om 7 uur opende de Z Eerw. heer pastoor Goossens met christel. groet en verwelkomde de aanwezigen. Zijn Eerw. deelde vervolgens mede dat deze uitvoering gegeven werd bij ge. tegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging, welke in al die jaren zooveel armoede gelenigd, zooveel leed en lijden had verzacht, en me moreerde tevens eenige vroegere pre. sidenten waaraan de vereeniging zoo- veel te danken had, n.l mevr. Loeff en mevr. Canter9, die de gemeente hebben verlaten, en mej. v. Besouwen. Het doel dezer uitvoering, aldus 9pr., is om de kas te steunen die vanwege de slechte tijden haar inkomsten meer en meer zag verminderen terwijl de uitgaven steeds grooter werden, zoodat men zonder buitengewonen steun niet langer meer bij machte was in de diingendste behoefte te voorzien. Spr. beval daarom de vereeniging in de milddadigheid der aanwezigen aan. Met deze mooie daad van naasten, liefde voor oogen zijn dan de hon derden opgegaan om deze uitvoering bij te wonen, waar zij het nuttige met het aangename konden vereenigen. Immers het lage entreegeld wa9 voOr niemand een beletsel en van geen beteekenis tegenover datgene dat werd geboden door de leden der verschil. lende vereenigingen, die hunne krach ten geheel belangeloos ten beste gaven om het publiek een aangenamen avond te bezorgen. Als no. 1 trad op de harmonie der Congregatie, die met een pittige marsch inzette en vervolgens nog een nummer onberispelijk uitvoerde. No. 2 uitvoering van een Kerst, cantate door de koristen en de zang- vereeniging der Meisjescongregatie onder leiding van den heer J. Kuijs. Het succes hiervan was reeds verze. kerd door de uitvoering in de kerk op len Kerstdag. Prachtig was het ensemble der koren, eenig fijn de sopraansoli. Muziek en zang ontvingen beiden een hartelijk applaus. Onder de pauze die hierop volgde werd een duet gezongen door de heeren J IJpelaar tenor en J. Merks bariton, hetwelk veel bijval oog9tte. Na de pauze opvoering van het tooneelstuk Het sterretje van Betlehem door de tooneelvereen. der Meisjes, congregatie, dat zoo pas met veel succes was gespeeld bij gelegenheid van het huldigingsfeest. Was het spel toen al zeer te loven, than9 werd dit nog overtroffen, waartoe voorzeker heeft medegewerkt het ruimere tooneel waarop zij zich vrijer konden bewe- gen De actricen hebben van dit sublieme tooneelstukje, dat beurtelings een traan en een lach afdwingt, een gave vertolking gegeven tot in de kleinste bijzonderheden. De spel- kwaliteiten 9tonden op hoog peil en het daverend applaus na ieder bedrijf was ten volle verdiend. Toen het doek gevallen was beklom de presidente der St. Elisabethsveieen. mevr Schreurs het podium en bracht haar innigsten dank op de eerste plaats aan den Z.Eerw. heer pastoor van wien het initiatief was uitgegaan voor deze uitvoering, voor de muziek, zang en tooneel, en aan allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen mooien avond Verder dank aan alle aanwezigen die door hunne bijdragen het bestuur in staat stelt om de lief. dadigheidsactie voort te zetten Tot slot gaf de harmonie nog een paar mooie nummers en een opge. wekte marsch Alles bijeen was het /een buitengewoon, mooie avond. t— Op den 2en Kerstdag werden de laatsje partijen gespeeld voor den Jam wedstrijd op de Congregatie, WuWbij de prijzen werden behaald als volgt: 1 Elshout 65 p., 2 Ant. v d. Heijde.n .56 p 3 Theo v. Delft 55 p 4 B v. Leest 50 p., 5 B. v d. Krabben 49 p., 6 P. v d Wiel 49 p 7 J. v. Delft"42 p., 8 H. Kuijpers 31 p.. 9 J. Tupie 30 p., l'O M Vissers 28 p, 11 W. Bruurmijn 28 p., 12 G. Klerks 20 p., 13 J Mackaij 17 p. ,en 14 W. Vissers 14 p. De heer M. v. Loon dankte namens de deelnemers voor de mooie prijzen en de moeiten en zorgen die de sa menstelling en de leiding gevergd hadden- Jn café Th. Elshout had eert vergadering plaats waarbij prijsuitrei- king van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Om 7 uur opende de voorzitter de vergadering met den chr. groet en verwelkomde de leden op joviale en amicale wijze. Onder toepasselijke en aanmoedigende woorden werden de prijzen toegekend als volgt 1 M. Brok, 2 C. v. Wezel, 3 A v. Spijk, 4 L. de Wit, 5 H. de Gouw, 6 A. Klerks, 7 C Cales, 8 M. de Wit, 8'/4 uur zal •en lazing houden over: „Het Driekoningenfeest in Kunst en ^Traditie in de Zaal Notel Ver wie I. ÏNP~" Plaatsbespreken bl] Fa. Wed, TH 6NTRÉE II.— PULLES. Sigarenmagazijn. Telefoon 116. inton Bollgrete

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9