Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON Man en vrouw zijn één ■Jli&lL; GEMEENTERAAD. iilt'ljksehr en Liifslriatsrke Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG- Brieven, Ingezonden stukken, gelden en» franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentifin: 20 cent per regel; minimum 1.50 Bi] contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur is ons besit *iJn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. SPRANG-C APELLE. Havenmeesters. Trampact. Streekplan. Kantongerecht Waalwijk. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capelle, gehouden op Vrijdag 30 Dec. 1932. onder Voorzit terschap van Burg. Meijer. Secretaris de heer v. d. Berg. Afwezig de heeren weth. Middelkoop en de Rooij. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten besluit tot verdaging der beslissing op de gemeentebegrooting en goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop der O.L.S. te Sprang. Proces-verhaal van kasopname hij den gemeente-ontvanger. De kas werd in ordo bevonden. Van J. L. van Santen mededeeltng dal hij zijn benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur aanneemt. Van Ged. Staten concept-besluit tot nieuwe vermindering van jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvan ger in verband met de kosten van ambts woningen. Daar deze kwestie voor deze gemeente van geen beteekenis is, wordt het stuk i voor kennisgeving aangenomen. Streekplan „De Meg erg Van den Comm. der Koningin in deze provincie is een verzoek ingekomen tot toetreding tot het streekplan De Meijerij. De Voorzitter zet in het kort de bedoe ling van het streekplan uiteen. B. en W. vinden het gewenscht, dat tot toetreding wordt besloten, al heeft de gemeente er mogelijk geen direct belang bij. Dhr. Verheijden vraagt of de vertegen woordiger der gemeente in de commissie de burgemeester moet zijn. De Secretaris antwoordt, dat alleen de burgemeester of een ander lid van het college van B. en W. daarvoor in aan merking komt. De heer Michaël wijst erop. dat het voor vele dingen gewenscht kan zijn dat de gemeente medezeggenschap heeft. Spr. vindt deze medezeggenschap al aanstonds gewenscht, nu er sprake is van de opheffing van het kantongerecht te Waalwijk. Het is spr. opgevallen dat Sprang-Capelle gedacht is in het streek plan „de Meijerij", terwijl de gemeente voor de justitioneele indeeling naar Bre da moet. Spr. vindt dit niet juist en zon daarom graag zien dat er van den Raad actie uitging om het Kantongerecht te Waalwijk te behouden, al of niet middels het streekplan. Aansluiting hij het Kan tongerecht te Breda acht spr. ondoen baar, daar de afstand groot is en er geen enkele verbinding bestaat. Spr. zou daar om zooveel mogelijk aandringen op het behoud van Waalwijk, zoo dat echter niet mogelijk blijkt, dan wil spr. actie voeren om niet bij Breda maar by 's-Bosch aan Ie sluiten, met welke stad de verbindin- j gen beter zyn. Spr. is voor toetreding tot het streek- I plan „De Meyerij". De Voorzitter zegt, (lat van B. en reeds een schrijven is uitgegaan naar den commissaris betreffende de kantonnale indeeling. Daarin is erop gewezen dal deze gemeente totaal geen verbinding heeft met Breda, echter wel met 's-Bosch. Toen van Waalwijk actie is uitgegaan tot behoud van dit kanton, is daaraan on middellijk adhaesie betuigd. j Weth. v. d. Willigenburg zou het niet overbodig achten als de Raad nog een schrijven aan de Tweede Kamer zond met het verzoek om Waalwijk te hand haven. Men zou dan andere gemeenten in de gelegenheid kunnen stellen het 1 adres te steunen. i Dhr. Verheijden is het met dit idee eens, doch hij heeft de ondervinding, dat dergelijke verzoeken linea-recta de prul- Iemand ingaan. Dat is'hem reeds geble- j ken hij de vereeniging der gemeenten, toen telegrammen verzonden werden, waarvan men op het Departement niets te weten kwam. Spr. vindt het daarom heter, dat een deputatie uit den Raad de zaak op het departement gaat bepleiten. Spr. wil niet alleen ageeren voor het be houd van Waalwijk, maar ook van Heus- den. Hij gelooft, dat van heel de zaak toch i niets zal komen en dat ten slotte heide kantons zullen blijven beslaan. Er moet bezuinigd worden, maar spr. is van mee ning, dat dit beter kan geschieden op an dere dingen dan op justitie, dit lijkt op niets. Spr. wil het voorstel-Michael wel steu nen, doch op voorwaarde, dat ook be houd van Heusden gevraagd wordt. De heer Michael zegt, dat deze gemeen te bij behoud van Heusden niet het min ste belang heeft. Dhr. Verheijden meent van wel, voor namelijk in pachtkwesties. De Voorzitter is van meening, dat men van hieruit beter naar 's-Bosch kan dan naar Heusden. Spr. zegt, dat Waalwijk gesteund moet worden. Dhr. Michael wil het voorstel-van Wil ligenburg steunen. Hij acht er niets te gen dat een onderhoud wordt aange vraagd bij den Minister van Justitie. Spr. zelf verklaart zich daartoe heel graag be reid, niet om zichzelf op den voorgrond te stellen, doch om de zaak te dienen. Heusden wil spr. buiten beschouwing laten, want hij vreest, dat wie te veel I vraagt, heelemaal niets zal krijgen. Dhr. Dalmayer verklaart zich voor een dergelijke actie als dhr. Michael bedoelt. Spr. wijst erop dat verschillende organi saties er reeds bij Kamerleden op liebbeu aangedroifgen Waalwijk te behouden. De heer Michael zegt dat Waspik in hetzelfde geval verkeert als Sprang-Ca pelle, hij zou daarom trachten met deze gemeente samenwerking te verkrijgen. De heer Boer vraagt of de toetreding tol het plan de gemeente niet verder ver plicht dan tot betaling van 2* cent per inwoner. De Secretaris licht toe dat ook het uit breidingsplan er van afhangt. Komt het streekplan tot stand, dan geldt dit tevens als uitbreidingsplan voor de gemeente, tenzij die natuurlijk reeds een dergelijk plan ontworpen heeft. De heer Verheijden heeft hooren zeg gen dat in een andere gemeente er men- schen zijn die de waarde hunner onroe rende goederen door het streekplan om laag zien gaan. Als dat hier ook het ge val zou zijn, vindt spr. het zeer bezwaar lijk. De Secretaris zegt, dat dergelijke be zwaren kunnen worden opgeheven, wan neer de gemeente een eigen uitbreidings plan ontwerpt. De heer Verheijden merkt op dat de raad te waken heeft voor de belangen der gemeente en niet voor die der pro vincie. Hij acht het gewenscht dat de raad in deze „bezint voor hij begint" en wijst er op dat het langs verkeerswegen b.v. verboden zal zijn binnen 16 M. uit de kruin van den weg te bouwen. Spr. zou daarom liever eerst de kat eens uit den hoorn kijken. De heer Michael acht het wenschelyk dat eerst een gemeentelijk uitbreidings plan wordt vastgesteld en dat daarna pas wordt toegetreden. Besloten wordt voo.rloopig nog niet toe van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 4. te treden. Het voorstel Michael betreffende de kantongerecht-actie wordt met algemee- ne stemmen aangenomen. Van P. de Waal is 'n adres ingekomen met verzoek om zyn zoon voor rekening der gemeente naar een school voor zwak zinnige kinderen te sturen. De kosten zullen 550.per jaar bedragen. B. en W. meenen niet op dit verzoek te moeten ingaan. De heer Kraak zegt dat hek kind abso luut zwakzinnig is. Spr. is van meening dat hier iets gedaan moet worden, opdat het kind later op zijn eigen beenen zal kunnen staan. Spr. wijst er op dat er voor het onderwijs zooveel geofferd wordt. Hij zou daarom graag zien dat B. en W. met adressant in overleg treden om te hooren of hij in staat is zelf ook in de kosten te betalen. Het zon z.i. treurig zijn als men een dergelijk kind niet bijstond. Weth. v. d. Willigenburg voelt even goed medelijden met het kind, maar hij acht het nu, nu het kind nog pas 4 jaar is, nog geen tijd om in te grijpen. Het komt immers dikwijls voor, dat kinde ren op dien leeftijd teekenen van zwak zinnigheid toonen, terwijl ze later toch heel goed mee kunnen. Spr. vreest, dat hier een precedent gesteld zou worden, daar nog verschillende andere kinderen in aanmerking zouden komen voor deze ondersteuning. Dhr. Kraak zegt, dat hel kind reeds 7 jaar is. Hij wijst op de hooge uitgaven die gedaan moeten worden voor de kin deren die naar H.B.S. of Gymnasium gaan. Weth. v. d. Willigenburg merkt op dat deze vergelijking niet mag worden ge trokken, omdat d<? gemeente tot de sub sidies aan scholen verplicht is. Spreker heeft er geen bezwaar tegen de zaak aan te houden en met den betrokkene te be spreken. Hij wijst er echter op, dat B. en W. zich daarmede tot niets verplichten. Dhr. Dalmayer zegt nog, dat bij het toezicht op het onderwijs gebleken is. dat vele kinderen niet mee kunnen en feite lijk naar een inrichting voor bijzonder onderwijs gestuurd moesten worden. Dhr. Vos wil het stuk aanhouden om er met adressant over te spreken. Daartoe wordt besloten, j 2. Vaststelling verordening regelende het verhaal van pensioensbijdragen op de ambtenaren in dienst der gemeente. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering in principe werd besloten het verhaal op te voeren tot het maximum n.l. 8.5 pet. B. en W. hebben hieromtrent, volgens de bepaling in het ambtenarenreglement, de betrokken organisaties gehoord. Deze staan afwijzend tegenover de verhooging doch ondanks dat stellen B. en W. voor het verhaal van 8.5 pet. toch toe te pas sen. Daarmede gaat de Raad accoord. Havenmeesters. 3. Regeling bezoldiging Havenmees ters 1933. In de vorige vergadering werd deze kwestie aangehouden om B. en W. in de gelegenheid te stellen overleg te plegen met de havenmeesters. De Voorzitter zegt, dat de Capelsche havenmeester genegen is met de voorge stelde verlaging accoord te gaan, doch dat de functionaris voor Labbegat er geen genoegen mee neemt; tot nog toe was de vergoeding 10 pet. van de geinde haven gelden. Voorgesteld wordt de vergoeding te brengen op 5 pet. met een minimum van 75.voor Gapelle en 75.voor Labbegat. Dhr. Kraak vraagt of deze maatregel de gemeente voordeel zal opleveren. Weth. v. d. Willigenburg meent, dal dit reeds voldoende blijkt uit het feit, dat de havenmeester voor Labbegat zyn ont slag neemt als de verlaging wordt door gevoerd. Breng ze in het weeshuis, zou meo kunnen zeggen, maar daarvoor werd z.eer terecht de voorkeur gegeven aan kinderen van hen, die voor hun vader land gevallen waren. Er scheen voor de eenzame, onbemid delde weesjes niets anders over te blij ven dan het armenhuis en bij die gedach te overlegde Hetty niet langer, al flikker de er ook een strijdlustige blik in haar heldere oogen. De gedachte aan de twee lingen, die tevreden boven aan het spe len waren, hielp haar om de verdere liefkoozingen van Max Reiss te verdra- gen. Wees maar niet bang voor me, Het, ik zal je niet bijten. Als je maar lief voor me bent, zal ik uit je hand eten!" zei de oudere man, die zich eigenlijk voor zijn houding had moeten schamen. Zijn vader was een groote verkwister geweest, zoodat zijn kinderen zelf zoo'n beetje voor hun opvoeding hadden moe ten zorgen. In de laatste tien jaren ech ter, had Max Reiss geld gemaakt en was eigenaar van een reeks weelderig inge richte kantoren in Finsbury. Hij adverteerde handig en uitvoerig en aan een dezer schijnbaar menschlieven- de advertenties had mevrouw Loring haar kennismaking met den listigen schurk te danken, met den man, die meer zelfmoorden op zijn geweten had dan eenig ander geldschieter in Londen. In dit stadium van zijn loopbaan zou een lieftallige, goed-opgevoede vrouw n groote aanwinst voor zijn zaak zijn. Hy zou dan waarschijnlijk wel .wat jongelui j bij zich thuis kunnen inviteeren en een hoop visch vangen in de netten, die de onschuldige handjes zijner vrouw konden uitgooien. Zullen we dan zeggen, over 14 da gen?, herhaalde hij, terwijl hij met moeite uit zijn stoel opstond en neerkeek op het stille, ongelukkige kleine figuurtje in 't zwart, dat het meest versteende hart nog tot medelijden zou hebben bewogen. Heel goed, antwoordde Hetty met een vermoeide stem, die niet bij haar leeftijd paste. Haar verloofde boog zijn grijzend hoofd tot haar neer en kuste haar opnieuw. Ga vroeg naar bed vanavond, kind lief, en zorg, dat er wat kleur op je wan gen komt, zei hij zoo vriendelijk als hij maar kon. Toen Hettv de buitendeur in het slot hoorde vallen, wierp zij zich voorover op de sofa en gaf zich teugelloos aan haar verdriet over. Veertien dagenmaar veertien dagen!, kreunde zij telkens weer. Haar ellende was te groot om door tranen ver licht te kunnen worden. Maar de vreese- lijke uitdrukking in de jonge oogen ver schrikten het dienstmeisje, dat aan de deur klopte en toen zij geen antwoord kreeg, naar binnen keek. Eh daar is een heer voor U, juf frouw. Zal ik zeggen, dat U niet thuis is? zei het meisje op meewarigen toon. Wie is het?, vroeg Hetty met een holle, dofklinkende stem. En toen was het, alsof alles uit haar klein wereldje rollend, krakend en don derend op haar afkwam en midden in dit helsch concert klonk de stem van het meisje, dat voor de derde maal herhaal de: Het is een jonge meneer in uniform en zijn naam is Jonkheer Jack Perivale. 6. Wil je mijn vrouw wordent Eh.eh.u moet mij niet kwa lijk nemen, dat ik bij u kom, juffrouw in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voorde verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent. Dhr. Michael vindt het gewenscht dal de oudste veldwachter op pensioen wordt gezet wegens zijn hoogen leeftijd. Spr. meent, dat met 2 veldwachters wel volstaan kan worden en mocht dat niet het geval zijn, dan acht hij het beter er een jonge kracht bij te nemen. I)e Voorzitter zegt, dat ook de Com missaris der Koningin gevraagd heeft of niet met 2 veldwachters volstaan zou kunnen worden. Spr. zelf vindt het ter rein voor 2 man te groot. Hij wyst er echter op, dat de gemeenteraad daaraan niets te vertellen heeft, daar de commis saris de veldwachters benoemt en ont slaat. Weth. v. d. Willigenburg acht deze kwestie van te groot belang om er aan stonds een beslissing over te nemen. Hy zegt daarom toe dat B. en W. de zaak ernstig zullen overwegen en in de vol gende vergadering met een voorstel ko men. Dhr. Michael constateert tot zyn ver heugenis, dat zijn voorstel thans in be tere aarde valt dan den vorigen keer, toen het stilzwijgend gepasseerd werd. Dhr. Verheijden komt terug op de ha venkwestie. Hij wil deze zaak aan B. en W. overlaten, daar een der havenmees ters wellicht ontslag zal nemen. Weth. v. d. Willigenburg zegt, dat dit onnoodig is, daar Gouda reeds gezegd heeft, dat hij zijn functie op de nieuwe voorwaarden niet meer zal aannemen. Het voorstel-B. en W. wordt aangeno- Loring. Die kalme, eenvoudige schooljongens achtige en onhandig uitgesproken woor den kwamen als van een verren, verren afstand tot het kleine ineengedoken fi guurtje in den grooten leunstoel. Het is niet waar.... het kan niet waar zyn! Ik weet hetik zal dadelijk wel wakker worden! Zulke onsamenhangende gedachten joegen wild door Hetty's vermoeid brein, het scheen zoo volmaakt onbegrijpelijk, dat hij Lady Olga Purnell's vriend hier by haar stond, in haar kleine kamer waarin hy zoo groot, zoo sterk <?n zoo mannelijk scheen. Maar de diepe vriendelijke stem, die bijna afgodisch vereerd was door vier- honderd mannen in de bemodderde loop graven, sprak weer: Ik ben gekomen om U te vertellen, hoezeer het my speet van Madame Es- telle te hooren ik was daar vanmid dag dat U niet meer in haar dienst bent. Ikmaar wat drommelik kan geen stadhuiswoorden spreken en de waarheid in een zilverpapiertje wik kelen. Ik ben gekomen om U te vertellen, dat ik gehoord heb, welke beestachtige beschuldiging er tegen U is ingebracht. Jack Pcrivale's blauwe oogen vlamden van woede en zyn smal, bruin gezicht was met een donkeren blos bedekt. Het is niet gemakkelijk voor een jongen man van vijf en twintig jaar, die hope loos en hartstochtelijk verliefd is, kalm te blijven toekijken, wanneer het meisje, dat hij bemint, van diefstal beschuldigd wordt. Zooals alle sterke, impulsieve naturen, was Jack Perivale een man uit één stuk en die hoedanigheid had hem als offi cier in Frankrijk zooveel onschatbare diensten bewezen. Toen Lady Olga hem op kouden, spot- tenden, wra'akzuchtigen toon had verteld dat juffrouw Loring wegens diefstal ont slagen was, had zich een woede van hem meester gemaakt, even primitief harts tochtelijk als van de oude holbewoners. Niet denkende aan eenige conventie of aan het beheerschen zijner woorden te genover een dame, was hij bleek van woed® uitgevallen: „Het is een lengen een regelrechte en gemeene leugen! Het gezicht van dat meisje is zoo eerlijk als goud en zoo rein als een lelie. Wie die aanklacht tegen haar heeft ingediend is een leugenaar! Maar Jack, ga je niet een beetje te ver! Je schijnt buitengewoon veel belang in dat winkeljufje te stellen. Mag ik vra gen of ze soms een persoonlijk vriendin netje van je is? Haar toon was bijtend sarcastisch en ijskoud; maar haar hart was gelijk een ziedenden, vlammenden vulkaan. Ik ben een dwaas geweest om het hem te vertellen een domme, malle dwaas! Inplaats van haar uit zijn ge dachten te verbannen, heeft haar ver dwijnen de vlam zijner belangstelling al leen maar aangewakkerd. Het zou veel verstandiger geweest zijn als ik mij van den domme gehouden had en madame Estelle een of ander verhaal had laten opdisschen. Maar nu was het te laat. Jack had Ma dame Estelle opgezocht die hem met veel schouderophalen en spijtbetuigingen had verteld, dat juffrouw Loring niet meer bij haar in betrekking was, dat zij inder daad oneervol ontslagen was. Zij was zoo verstandig, hem niet te vertellen, dat het ontslag van Hetty te wijten was aan het heftige optreden van Lady Olga Purnell. Haar cliënte zou het misschien minder aangenaam vinden, indien haar naam met deze geschiedenis in verband werd gebracht. In een uitbarsting van ridderlijke woe de bad Jack tegen Lady Olga gezegd: Zeg Olga, herinner jij je dat snoe zige verkoopstertje uit je hoedenwinkel? Dat meisje, dat je juffrouw Loring roem de? Ik heb juist gehoord, dat zij veertien dagen geleden ontslagen is, beschuldigd van diefstal. Ik weet het; zij was waarschijnlijk niet beter dan de rest van haar soort; ik vind, dat zij 'n absoluut onbetrouwbaren indruk maakt, en het kwaadaardig schep sel, dat Hetty's ontslag bewerkstelligd had, leunde onverschillig achterover in haar stoel, bekeek haar gepolijste nagel tjes en trok een gezicht of de heele zaak haar niets aanging. Dank zij de groote zelfbeheersching, die hij gedurende den oorlog had leeren beoefenen, kon hij zich inhouden om niet op stel en sprong te verklaren, dat hij 't meisje, wat hij slechts een paar maal gezien had, liefhad. Zy zal denken, dat ik gek ben wan neer ik zeg van een meisje te houden, dat een volkomen vreemde voor mij is. Deze voorzichtige gedachte kwam eerst later bij hem op. Nu moest hij op zijn tong bijten om den vloed van hartstochte lijke woorden, die hem naar de lippen drongen, tegen te houden. Hij rende het huis uit, nam een taxi naar Bond-Street en rustte niet alvorens men hem daar Hetty's adres had opge geven. Het duurde eenigen tijd eer bij genoeg moed verzameld had om den bus naar Hampstead te nemen en den langen weg te bestijgen, die naar het aardige kleine huisje leidde, vanwaar men den geheelen heuvel overzien kon. Langer dan een half uur drentelde hy mismoedig op en neer, keek naar de ra men totdat hij het patroon der gordij nen uit zijn hoofd kende en vroeg zich af, wat hij zeggen zou, welk voorwend sel hij kon aangeven voor zyn komst, in geval hij ontvangen zou worden. En nu hij dan werkelijk bij het meisje was, dat dag en nacht zyn gedachten ver vuld had, bloosde hij als een schooljon gen en flapte er de eerste de beste woor den uit, die hem in den zin kwamen. Zij zag er zoo teer en aandoenlijk uit, met haar glanzend blonde haar en blanke hals, in een eenvoudig zwart japonnetje en Jack Perivale dacht, hoe heerlijk het moest zijn dien hals met kussen te bedek ken en dat lieve, kleine kopje te streclen, dat zoo levendig afstak tegen den donke ren achtergrond van den hoogen leun stoel, waarin zij gezeten was. In koortsachtigen haast renden al deze gedachten door zijn brein, terwijl Hetty, van de eerste verrassing bekomen, naar woorden zocht. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1