Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON W inkel nieuws. Pang ,,MGDI®BRABAND Mol Voor. Eerste Hulp PUROL Gaat 56e JAARGANG Het „Platteland". Wij hebben den laatsten tijd al eens; meer artikelen gehad over 't Platteland, z'n beteekenis voor 't godsdienstige, cultureele en economische leven, over de benadeeling van het platteland door regeerders en degenen die eigenlijk aangewezen zijn om de belangen der „provincie* te dienen en naar voren te brengen en 't tegendeel doen om bepaalde plaats en persoonsbelangen. Wij staan gelukkig in deze actie niet alleen. Op tal van plaatsen, in tal van bladen, al is 't nog te wei nig, wordt het goed recht, het groote belang van 't platteland naar voren gebracht en verdedigd. Zoo schreef d. O. een paar belang rijke artikelen over dit onderwerp In de „Qraafsche Courant". Aan een vervolgartikel ontleenen wij met instemming een gedeelte Di tegenwoordige kanselier van het Duitsche Rijk, Kurt von Schleicher, gaf in zijn radiorede, welke zijn werk. program voor de toekomst inhield, over het platteland de navolgende woorden ten beste, die men in ons land, ja vooral ook in ons land (en in onze streek!) wel eens goed ter harte nemen mocht. Hij zei ongeveer: „Met het vraagstuk der werkver schaffing hangt dat van de vestiging op het land ten nauwste samen. Allen zijn het er geheel over eens, dat deze vestiging zoo snel en op zoo groot mogelijke schaal moet geschieden. Wij willen ons echter niets wijs maken. van „De Echo van het Zuiden". Ja dat is pas een opruiming met echte knalprljzen Gaat zien en koopt bl| MOL. MOL öllift goedkooper. Tot nu toe is het met de vestiging op het land niet vlot gegaan. In de toekomst kan voor dit vraag stuk snellere vooruitgang worden ver wacht. indien door het Rijkskabinet, den Rijkskanselier en den Rijkscom missaris voor de werkverschaffing een bijzondere Invloed op de kolonisatie wordt gegeven.* En dan vooral wat volgde „De diepere oorzaak van den nood in Duitschland en in de geheele wereld is. dat al te veel menschen het verband met het land verloren hebben. In de groote steden opeengehokt le ven en zoodoende door iedere wijzi ging in het economisch leven sterker getroffen worden dan het geval is. wanneer men op zijn eigen grond leeft Het werk van een geheele generatie zal noodtg zijn, om de fouten van deze ontwikkeling weder goed te maken* Beschouw deze woorden nu eeni in verband mei hetgeen in Nederland nu thans nog aan de orde is. Hoe geheel het platteland wordt beroofd van ztjn aantrekkelijkheden en al maar meer en aldoor alles in de groote steden wordt gecentraliseerd. Het sterkst sprekende geval is wel de aan de orde zijnde opheffing van recht banken en kantongerechten. Het is of men in Den Haag met blindheid is geslagen, en absoluut geen kijk heeft op de nieuwe eischen van de nieuwe tijden, die aansturen op het tegengaan van den monster- achtigen groei der groote steden en heenwljken naar een gezonder land van een gezond volk aan eigen huls en eigen grond en op het land. Maar wil men dll bereiken, en re geerders behooren de wenschelijkheid hiervan toch beter te doorzien, dan moet men daarbij het land, het platte land, niet nu nog gaan berooven van zQn weinige aantrekkelijkheden, zooals daarvan ook als deel mag genoemd worden een gemakkelijke rechtsbedee- llng, aangepast aan den aard en de eenvoudige vormen van het platteland Op het oogenblik is het platteland reeds in zooveel opzichten ten achter bi] dè steden en is de stad over het algemeen nog een zoo bevoorrechte woonplaats, dat al wat maar eenlgazins kan naar de stad zijn toevlucht neemt. Ouders gaan er heen om de studie- belangen hunner kinderen. Oepensioneerden om de levensge makken. Rijken wegens lagere belastingen. En het platteland wordt ontvolkt. Laat men de teekenen des tljds toch In Den Haag verstaan en nu. nu reeds in plaats van er kantongerechten op te tuff in. er enkele bijmaken. Dat zou een méér vooruitziende politiek en ook meer vooruitziende bezuiniging zijn dan de averechtsche van thans. BINNENLAND. De Varkenscentrale en het nationale crisiscomité. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Sinds eenigen lijd is de Nederland, sche Varkenscentrale bezig met d voorbereiding om honderdduizend speenvarkens op te koopen. Zooals men weet, worden door de Varkens centrale merken beschikbaar gesteld voor de biggen. Dezen merken worden echter niet tn een ong«*Hm teerd aantal uitgegeven, zouüat men op net oogen- biik voor het feit staat, dat er biggen zijn, waarvoor de boer geen merken kan krijgen. Teneinde nu de boeren van deze overtollige biggen te ontlas ten, heeit de Varkenscentrale besloten lot aankoop van honderdduizend stuks over te gaan. De Varkenscentrale heeft zich ge wend tot het nationale crisiscoml met de vraag, of dit coml de be schikking over deze biggen wenschte te krijgen om ze, waar noodlg, uit te deelen. Het crisis—comi hetft over deze aangelegenheid het advies inge wonnen van de directeuren der abai- toirs in onze grootste gemeenten Deze adviezen waren voor het meerendeel afwijzend: in de eerste plaats omdat het in het algemeen een minder ge schikt voedsel werd geoordeeld, en voorts, omdat het keuren, slachten en opslaan van het vleesch naar verhou ding te grooie kosten mee znu brengen. Het nationale crisiscomilé heeft dan ook besloten het aar.bod van de Varkenscentrale af te wijzen, doch heeft de plaatselijke comité's volkomen vrij gelaten om, indien zij een andere meening zijn toegedaan zich met dc Varkenscentrale in verbindingtesieilen. Dinsdagmiddag heeft de Varkens, centrale over deze aangelegenheid een langdurige vergadering gt houden, waar besloten is, alsnog te zoeken naar andere wegen om het varkens- vleesch voor de werkloozen beschik- wat liet bevatte. De ontvangkamers van het huis waren bezichtigd, toen Jack voor een gesloten deur stilstond met de woorden: Dit is vaders studeerkamer, lieveling de ka mer waar hij gewoonlijk bezoekers ont vangt en waar jij hem waarschijnlijk voor het eerst zult zien. dl NUMMER 5. i. m ZATERDAG 14 JANUARI 1933. De Echo van het Zuiden, I WulvQkscte en Linxslriatseke Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der AdverUntiên: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur tn ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). Er zal niemand zijn behalve wij tweeën, lieveling en dan natuurlijk het personeel. Maar daar ze allemaal van on ze verloving zullen hooren, zoodra je je belachelijke angst voor mijn vader hebt overwonnen, komt dat er natuurlijk niets op aan, zei Jack gelukkig. Ruiten wachtte een taxi en de lange rit door de frissche lentelucht, die geurde van al het ontluikende groen, was al vol doende om Hetty in een kinderlijke vreugdestemming te brengen. v% at zouden Dumpling en Chick zoo iets heerlijk vinden, sprak zij eens. Zij zullen veel van zulke rytoertjes maken, als ik hun groote broer geworden hen, verzekerde Jack ernstig. De taxi bracht hen langs Finsley Road door Oxford en Regent Street, wemelend van elegant gekleede winkelende niets doeners en eindelijk reden zij met een scherpen bocht een dier rustige, statige pleinen op, die den indruk maken of zij ver van het woelige, drukke leven van den grooten Metropolis verwijderd lig- gen. De groote stille huizen, die getuigenis schenen af te leggen van den rijkdom en positie hunner bewoners, schenen het jonge, nieuwsgierige, impulsieve meisje ecnigszins terneer te drukken. Zij kreeg het gevoel, alsof haar liefdes droom in zulk een schitterende omgeving niet bewaarheid zou kunnen worden. Misschien raadde Jack wel iets van haar gedachten, want even voordat hy haar behulpzaam was bij het uitstappen legde hij zijn hand op de hare en zei met zijn lieve, geruststellende stem, die hem niet alleen als minnaar, maar ook ais vriend zoo onweerstaanbaar maakte: Als wij getrouwd zijn, liefste, blijven wij niet in Londen wonen; dan koopen wij een landhuis, waar wij vrij kunnen ade men en waar wij dieren, bloemen en vo gels om ons heen zullen hebben. Hetty dankte hem met haar oogen, maar een lichte huivering doorvoer haar terwijl hij den chauffeur betaalde en zij alleen op de groote marmeren trap stond die naar het huis leidde. Er loopt iemand over mijn graf, dacht zij hij zichzelve met een poging om lachend over die gedachte heen te stap pen. Maar als een spookachtig beeld, werd die malle vrees nog verscherpt door hel gevoel Het is het graf van mijn geluk, waar iemand op treedt. En in het volgende uur zou deze ge dachte, die zich onwillekeurig in Hetty's gemoed had geprent, bewaarheid wor den. In de ruime hall werd Hetty door de oude huishoudster, die Jack vanaf zijn prilste jeugd had gekend, met een vrien delijken glimlach en een eerbiedige bui ging begroet. Zij wierp slechts een kor ten. onderzoekenden blik op het blozen de meisjesgezicht en zei de toen rustig: Mynheer Jack heeft mij er van verteld, juffrouw, mag ik de eerste zijn om u ge luk te wenschen? Hetty strekte zichtbaar aangedaan haar hand uit met een vriendelijken lach, die het hart der oude dame onmid dellijk won en zeiDank u vriendelijk, op den eenvoudigen ongekunstelden toon die een harer grootste bekoorlijkheden was. Lord Perivale heeft gevraagd of u vanavond op tijd voor het diner hij hem in Bornemouth wilt zijn, mijnheer Jack, deelde mevrouw Norris mede terwijl zij zich omkeerde om zich terug te trekken. Niettegenstaande ze door alle kostbare en rijke vertrekken in het groote huis wandelden, hadden Jack en Hetty alleen maar oog voor elkaar. Hetty had nog nooit gehoord van de veie kostbare schatten en kunstvoorwerpen in Lord Perivale's huis en nog veel minder kwam het een oogenblik in haar onschuldig ge moed op. dat cr een dag zou komen, waarop zij de eigenares zou zijn van dit wonderbaarlijk mooie huis en van alles ft MAAISCMAPPy VAM VIWEKER1HG OP MET LEVET1 Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brai dwonden en Snijwonden enalleandere Huidverwondingf n, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube Dit zeggende draaide hij den deurknop om en trad opzij om zijn meisje te laten voorgaan. En toen scheen al het bloed in Hetty':» aderen te blijven stilstaan; de gezichten der olieverfschilderijen van alle vroegere Perivale's, die in den gang hingen, sche nen leven te krijgen en haar uit te lachen en te hoonen als even zoovele spottende duivels. - Waaraan heb ik de eer van uw be zoek te danken, mejuffrouw? Een magere, grijze man met een scherp gezicht en heldere, doordringende oogen stond op uit een grooten diepen leun stoel en trad op het jonge meisje toe, dat als een beeld van onschuldige schoon heid op den drempel stond. Onmiddellijk kwam Jack naar. voren en stond naast haar. Hij was verwon derd zijn vader moest dc reis naar Bornemouth opgegeven hebben en zon der dat de bedienden er iets van gemerkt hadden, weer in huis gekomen zijn maar ten slotte kwam het er niet op aan i daar hij het toch te weten moest komen. Vader, dit is juffrouw Loring, die erin heeft toegestemd mijn vrouw te wor den, zei hij. Hij nam Hetty's hand in de zijne, alsol hij instinctmatig voelde, dat zij op dat oogenblik zijne bescherming noodig had. En wel had Hettv ieder greintje sym pathie noodig, dat haar verloofde haar te geven had in de wreede scène, die volgde. Gedurende enkele oogenblikken heerschte cr stilte, een drukkende, dra matische, onnatuurlijke stilte in Lord Pe rivale's studeerkamer. En toen scheen plotseling de kleine, oude aristocraat, voor wien de aanbid ding zijner voorvaderen een soort religie was, tot een vurig, kwaadaardig, veront waardigd leven te komen. Er was geen zweem van medelijden in zyn droog, verschrompeld wezen, toen hy naar het eenvoudige, mooie meisje keek, dat klein leek naast zijn zes voet iangen jongen. Hoe durf jij hier te staan en my doodkalm voor te stellen aaii een vrouw die ik niet ken en niet wensch te kennen en mij eenvoudig mede te deelen, dat ik haar heb te accepteeren als de toekom stige Lady Perivale, die mijn naam zal moeten dragen en de eer van mijn huis zal moeten hooghouden, wanneer ik er niet meer zal zyn. Jack's oogen fonkelden, zijn krachtig gespierd lichaam was gespannen van woede; slechts uit kinderlijk respect en niet de'uiterste zelfbeheersching liet hy zich niet door zijn kwaadheid meeslee- pen; zooals alle sterke en levenskrachtige menschen kon hij zijn hartstochten be dwingen, indien hij dit wilde. Er klonk alleen een zacht en toegevend soort medelijden in zyn stem. toen hij tot zijn vader sprak Vader, u moet ziek zijn; anders zoudt u nooit op deze wijze spreken tot een dame, die wat u ook wcnscht te zeg gen, te denken of te doen, mettertijd mijn vrouw zal zijn; of dit vroeger of later zal zijn, hangt af van de male van goedhar tigheid, die ik wel weet, dat u bezit, en Jack liet zijn meisje een oogenblik in den steek, naderde zyn vader en probeerde hem met zachten dwang terug te duwen in -den leunstoel, die hy zoo juist veria- ten had. Maar de oude man was te zeer ver stoord om gekalmeerd Ie kunnen worden door zachtheid of vriendelijke woorden. Hij staarde naar Hetty, alsof zij een of ander walgelijk reptiel was, dat tegen zijn wil op hem was afgestuurd en na en- j kele oogenblikken begon die starende blik zoo op Hetty's zenuwen te werken, dat zij moeite had de snikken te bedwin gen. die haar naar de keel welden. Zal ik zal ik weggaan, Jack?, fluisterde zij niet een zachte, gesmoorde stem. Jack's antwoord was kort en krachtig. Hij beminde en respecteerde zijn vader, hoewel die vader hem nooit eenig blijk van genegenheid gegeven had, maar de vier oorlogsjaren in Frankrijk hadden hem genezen van alle angst d.w.z. moreele angst, want lichamelijke vrees had hij nooit gekend voor eenigen sterve ling. Weggaan? Neen zeker niet, Hetty. Het spijt mij, dat mijn vader zoo vergeet wat hij tegenover een dame verschuldigd is afgezien van het feit, dat hij tot mijn toekomstige vrouw spreekt om zich op een dergelijke afschuwelijke ma- uier te kunnen misdragen. De jonge man was zwaar gegriefd. Hij voelde zich tot in het diepst van zijn ziel beleedigd. Hoe durfde zijn vader hem zoo te behandelen? Maar Lord Perivale, die zyn onderzoe kenden blik nog geen oogenblik van Het ty's gezicht had afgewend, gaf nu een uitleg voor zijn duidelijk merkbare vijan digheid. Zich tot 'I bleeke, angstige jonge meis je keerend, vroeg hy plotseling: Uw naam is Loring? Leven. Uw ouders nog? Neen, mijn moeder is een maand ge leden gestorven en mijn vader süerf toen ik nog een kind was, antwoordde Hetty eenvoudig. Maar vader, ik zie niet in, waarom juffrouw Loring een dergelijk kruisver hoor van vragen moet ondergaan, begon Jack en het was hem duidelijk aan te zien, dat, hoezeer hij zich ook trachtte te beheerschen, zijn woede de overhand begon te krygen. Lord Perivale's antwoord was ijskoud, cynisch en. wreed en ieder wo'ord worn bewust berekend gezegd om te kwetsen Ik heb juffrouw Loring die vragen gesteld om zeker te zyn van wat ik ver moedde, zoodra ik haar zag. Ik vind, dat ik als je vader het recht heb op eenigc consideratie en ik denk wel niet, dat je .zult vergeten wat je mij en ook jezelf als een Perivale verschuldigd bent door mol de dochter van een vervalscher en een dief te trouwen! De wereld werd donker rondom Hetty en weer schenen de oude familieportret- ten van Jack's voorvaderen tot leven te komen en met hun beringde vingers toor nig naar haar te wijzen, terwijl hun kou de, ondoorgrondelijke oogen wreede ge dachten uitdrukten, evenals Lo"rd Peri vale's mond onwaarheden uitsprak. Maar plotseling werd alles weer licht en kristalhelder. Het was Jack's stem zacht, rustig en sympathiek maar tevens onbeschrij felijk vertoornd, die haar lot bezinning bracht. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1