wijl de bijnaam voor schoenmakers nog is St. Crlspljn, naar hun bescherm, heilige. Nog bestaat er een woord „Crlsplnaden", d w.z geschenken op eens anders kosten, naai den bekender Romelnschen schoenmaker C-ïspinu? (Crhptjn) die het leder stal (althars niet betaalde) en de daarvan gemaakt» schoenen aan de armen schonk. Eer zekere professor Kreuser heeft vóó vele jrren echter uitgemaakt dat mei dezen Olspljn door een vertaalfout to» dief maakte „Er stalt Leder" betee- kende „hij s'elde, leverde leder", er niet „hij stal". Gerh. Kr. BUITENLAND. Tegen het nationaal-socialisme. De bisschop van Linz, mgr. dr. fifoellner, heeft in alle kerken van zijn bisdom een herderlijk schrijven do<en voorlezen, waarin wordt verklaard, dat het lidmaatschap van het natio naal-socialisme onvereenigbaar is met de kenmerken van een goed Katholiek daar het nationaal-socialisme mank gaat aan een materialistischen rassen- strijd, aan een on-Christelijk nationa lisme en een nationalistische opvat ting van den godsdienst en een zuiver schyn-Christendom vertegenwoordigt. Hel religieus program van het na tionaal-socialisme moet derhalve wor den verworpen. Sneeuwstormen teisteren Roemenié. Door de buitengewoon hevige en al dagenlang woedende sneeuwstormen zijn in Roemenië ongeveer twintig spoorlijnen onbruikbaar geworden. Dientengevolge zijn in de Dobroedsja verscheiden steden en dorpen geheel van de buitenwereld afgesneden; de levensmiddelen-voorziening verkeert ernstig in gevaar. Verscheiden goede rentreinen en twee personentreinen zijn onderweg blijven steken; dc pas sagiers zijn blootgesteld aan honger en koude. Een personentrein, die in de sneeuw was blijven steken, werd door een bende uitgehongerde wolven overvallen. Slechts met de grootste moeite konden de passagiers zich de roofdieren van het lijf houden. Ook op de Donau is de toestand ui terst kritiek. Twee ijsbrekers, die trachtten een weg voor het verkeer vrij te maken, zijn in het ijs blijven steken. Op de Zwarte Zee ligt het scheepvaartverkeer geheel stil. Sedert verscheiden dagen zijn geen schepen meer uit de Roemeensche havens ver trokken. Verscheiden malen zijn SOS- scinen opgevangen, doch het is niet mogelijk de in nood verkeerende sche pen te helpen. kantongerecht waalwijk. DONDERDAG 26 JANUARI. In tegenspraak. Het begon vanmorgen met de aan gehouden zaak tegen den chauffeur K. te Raamsdanksveer. Deze maal was N. A. uit Raamsdonksvecr opgeroepen om meer licht te brengen in deze duis tere geschiedenis. Het gaat over een aanrijding, die K. te Kaatsheuvel heeft veroorzaakt. De verklaringen van den nieuwen getuige brachten echter al heel weinig nieuws. Het ging n.l. over de kwestie of K. bekend staat als een woest rij der, zooals veldwachter Speelman in het procesverbaal had gezegd. De ver balisant beweerde dat getuige A. hem persoonlijk deze verklaring gegeven heeft. Daar heb ik nooit iets- van ge zegd, gooide A. er direct boven op. Hij heeft het me zelf verteld toen ik hij zijn vrachtwagen stond, aldus weer de veldwachter. Doch ook deze plaatsaanduiding is niet in staat A.'s geheugen in die mate op te frisschen, dat hij zich zijn eigen woorden herinnert. Hij houdt tenmin ste volIk heb niets gezegd, en hij doet er nog een omstandig verhaal bij waaruit moet blijken dat hij zich het gebeurde nog heel goed voor den geest kan roepen. Hij weet tenminste pre cies te vertellen welke vragen de veld wachter stelde, dat de afmetingen van den vrachtwagen waren opgemeten en meer van die politioneele bezigheden. Of hij dan wel eens gemerkt heeft dat K. een woest rijder is? Ik zie K. haast nooit rijden, ten minste slechts 2 maal per week en dan rijdt hij gewoon als ieder ander. Als hij haast heeft, schiet hij wat harder op, maar dat hij ongelukken maakte, heb ik nog niet gezien. Dat „harder opschieten" staat kan tonrechter nog niet zoo bijzonder aan, die term kan z. i. best inhouden dat verdachte zich wel eens aan overtre ding der maximum snelheid te buiten gaat. De verdere verklaringen- van den getuige blijven echter al even weinig zeggend, waarom de heeren tenslotte maar besluiten de zaak nogmaals aan te houden om in Raamsdonk eens te "aan informeeren hoe het met den roe keloosheidszin van verdachte gesteld winkel op Zondag van 43 uur kon open houden. Enkele maanden heeft zij dat gedaan zonder dat er aanmer king op werd gemaakt, doch het spel kon niet blijven duren en zoo werd zij tenslotte op de bon gezet. Weet je wel zeker dat de loco- burgemeester dat zoo precies gezegd heeft? informeert Kantonrechter. Tegen mij heeft hij het niet ge zegd, maar tegen mijn neef. Verdachte klaagt nog wat over de schade die zij door de sluitingswet lijdt. Kantonrechter wil er het zijne toch van weten en houdt de zaak aan om eens nadere informaties in te win nen. 1. 2. 3. Oplossingen van de vorige week. Denkt aleer gij doende zjjt en doende denkLdan nog. J aas hinde januari braam brr 11 STOOMBOOTMAATSCHAPPIJ. Nieuwe Raadsels. Ik ben een spreekwoord van 44 1. letters 1 3 73 windrichting 2—30 persoonlijk voornaamwoord 4 12-13—17 weg met boomen beplani 1842 —14 wordt van druivensap gemaak' 511 1016—40 -4126 plaats in 't midden van ons land 27—28—29-36 onduidelijk 31—9-27—34-20 hoeveelheid 23-24 39-8 windrichting 6 15 - 19.]mei?jesnaam 21—37- 35 33 jongensnaam 25-42 43-44 cmüjsting 2. Met een Met een Met een d ben ik een jongensnaam g beteeken Ik „loopen" h ben ik de heer uit het kippenhok M^t een j ben ik een meisjesnaam Met een I ben ik een weg met boomen beplani Met een m ben ik een hemellichaam Met een w beieeken ik „verbeelding" 3. Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik de naam van een bekend sprookje xxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxxx een leelljke eigenschap xxxxxxxxx plaals dicht bij Rotterdam xxxxxxxx zwi m vogel xxxxxxx opde vesting in 'l Qooi xxxxxx plaals In Overljsel xxxxx plaals In Overljsel xxxx windrichting xxx bevel xx bevestiging x klinker 'n Dure grap. De vervelendste overtredingen zijn meestal die van de regelen des ver- keers. Op de eerste plaats voor de on- schuldigen die in den regel de zwaar ste schrammen oploopen en daarnaast ook voor de overtreders, die weliswaar in vele gevallen op het oogenblik der botsing er het gelukkigst afkomen, maar die per slot van rekening voor het feit komen dat zij een flinke scha derekening van den aangeredene heb ben te betalen. Zoo kreeg de jonge boerenknecht J. v. T. uit Waalwijk een rekeningetje van 34.75 onder den neus gestopt, een alles behalve prettige boodschap dus, die hij thuis mag brengen. De verdachte had, terwijl hij hoog boven het stadsgewoel prijkte op een kar met aardappelloof, vergeten zijn hand uit te steken toen hij links af wilde slaan. Of eigenlijk had hij het niet vergeten, maar hij had het te laat gedaan, wat echter in zijn gevolgen op hetzelfde neerkwam. De schoenmakersknecht ,1. v. d. Gr. jakkerde op zijn fiets naast de kar en botste, toen het gespan plotseling uit week, pardoes tegen het paard op. Het beest liet zich zooiets natuurlijk niet welgevallen en koelde zijn veront waardiging op de fiets van v. d. Gr., die dan ook leelijk werd toegetakeld. Het was zelfs zoo erg dat er niets meer aan de Gazelle te herstellen was en de fiets voor oud roest kon doorgaan. Hoe daarmee de schaderekening van 1 wiel, 1 vork, trapper enz. was in overeenstemming te brengen, lijkt ons een raadsel. De aangeredene had beter een nieuwe fiets kunnen vragen! v. T. vond het wel waard zich voor dit sommetje te verdedigen en bracht in het midden dat hij wel degelijk sig naal heeft gegeven. Getuige J. P. de W., schoenmaker te Waalwijk, bevestigde dit, echter het was toen nog maar 3 b 4 M. voor dc bocht en v. d. G. reed reeds naast de kar, zoodat hij het bezwaarlijk kon zien. Kantonrechter betracht in zijn von nis de noodige clementie, omdat de schaderekening die verdachte te be talen heeft, toch reeds hoog is; de straf wordt daarom op het minimum bepaald 50 ct. of 1 dag. Set als de andcrcnl Kaatsheuvel leverde een zondares tegen de Winkelsluitingswet; het was mej. J. P. aldaar. Zelf snapte zij niets van heel de zaak, want de „onderburgemeester" had haar gezegd dat ze gorust haar Een jager die zich dom aanstelt. De 21-jarige H. v. d. W. te Bokho ven bezondigde zich aan een jachtde- lict. Hij was op een goeden avond, een half uur na zonsondergang, nog in het Bokhovensche land verscholen om ee- nige eenden een salto te laten maken. Hij maakte het zich daarbij wel wat al te gemakkelijk en kwam in de kooi een pijlstaart neerleggen. Dat is niet alleen zeer onsportief, het heeft ook veel weg van strooperij. Een jager heeft nu eenmaal een groote mate van geduld noodig en mag zich niet tot dergelijke dingen laten verleiden. Dat meende ook de onbezoldigde rijksveld wachter v. d. Water, die v. d. W. des wege 's avonds met een minder pret tig bezoek vereerde. Het gevolg daar van was dat de veldwachter op 's ja gers geweer beslag legde en bovendien een bonnetje achterliet. Kantonrechter achtte het een zeer ernstig feit: een pijlstaart neerschie ten binnen de grenzeir van de kooi. Verdachte beging de onvoorzichtig heid om met echt flauwe smoesjes voor den dag te komen, iets waarvan Kantonrechter niets hebben moet. Hij dacht zich van de zaak af te maken met de nietszeggende bewering: Ik wist niet dat ik binnen de kooi was, omdat er geen palen stonden. Zoo'n bewering is heel dom van je, aldus Kantonrechter, daarmee maak je er de zaak niet beter op. Ik weet meer van deze zaak en daarom deed je beter gul de waarheid te be kennen, een houding als je nu aan neemt, is heel verkeerd. - Ik zeg toch niet dat ik niet ge schoten heb. Je maakt een alleronaangenaam- sten indruk. Je staat om de zaak heen te draaien en dat hoor ik niet graag, vooral niet na hetgeen ik van deze kwestie weet. Hei zal je niet in je voordeel zijn. Verbalisant v. d. Water komt er ook nog even aan te pas om te verklaren dat het feit ongetwijfeld met opzet is gepleegd, want verdachte is ter plaatse heel goed hekend. De ambtenaar wijst er bovendien op dat het vast staat dat verd. een half uur na zonsondergang nog geschoten heeft. Dat zou ik maar laten voor het geen het is, antwoordt verd., want an deren storen zich daar ook niet aan, zelfs de burgemeester niet. v. d. W. moet zijn euveldaad zwaar boeten: 20.of 10 dagen met ver beurdverklaring van het geweer. Dat is het loon voor zijn onsympathiek optreden, want was hij rond voor de zaak uitgekomen, dan had kanton rechter, die blijkbaar geen slechte in formaties had, wel wat water in zijn wijn gedaan. Ofschoon een jachtdelict in zijn oog een overtreding is die een flinke straf verdient. Daar was op de eerste plaats J. v. E. te Nieuwkuik, die niet thuis was toen de merker kwam. Hij had echter wel de portemonnaie op zak, zoodat zijn vrouw thuis met de handen in het haar zat, daar zij geen dubbeltje had. Het hoertje stelde rare vragen, zoo wilde hij b.v. weten of het crisisvar kensbesluit alleen voor hem persoon lijk gemaakt was. Kantonrechter ontweek deze moei lijke kwestie door v. E. maar gauw met 1.boete naar huis te sturen. De volgende zondaar tegen dit be sluit was L. v. B. te Loonopzand, een oolijkerd, die begon met de bewering dat men onmogelijk kon weten of hij in Dec. 1933 varkens op stal zou heb- .ben, zooals in de dagvaarding stond. Kantonrechter snapte al direct dat die aardigheid berustte op een schrijf fout in de dagvaarding. Het zal je niet veel helpen, zei hij. Maar ik mag het toch wel zeggen merkt verd. op. Hij had niet eens een dubbeltje, zelfs geen halve cent in huis toen de merkers kwamen. De boete bedroeg 1.evenals voor J. M. v. d. S. te Sprang, die het zelfde euvel beging. Ook R. de G. uil Drunen zondigde tegen het besluit. Hij zal er maar voor gaan brommen, want thuis kan hij het geld in geen veertien dagen verdienen Uitlatingen, die een droeven kijk geven op het boerenbedrijf. Een lichtspel met een naslecpjc. L. M. A. S. te Raamsdonksveer en zijn chauffeur A. B. te Geertruiden- berg reden 's avonds van Waalwijk naar Raamsdonk, toen zij op den weg naar Labbegat een tegenligger kregen die vroolijk zijn lichten aan en uit liet gaan. De chauffeur vond het spelletje leuk en gaf op dezelfde wijze tegen- signalen, wat echter tot gevolg had dal zijn eene lamp defect raakte. Veld wachter Speelman, die met zijn colle ga dit wegdeel altijd onveilig maakt uit het oogpunt van den automobi list gesproken vond dit een welko me gelegenheid om den chauffeur een verbaaltje te geven wegens het rijden met 1 licht. De overtreding was er, maar de schuld bleek niet zoo groot te zijn, daar verd. wegens het verblindende licht van zijn tegenligger niet kon con- stateeren dal zyn eene lamp niet brandde. De eigenaar van den wagen, die als getuige optrad, vond dan ook dat de veldwachter beter had gedaan met een waarschuwing te geven in plaats van een verbaal-zonder-pardon. De chauffeur kwam er met de mini mum straf af. De dubbeltjes zijn schaarsch. De merkers die de crisisvarkens mogen tatoueeren, ondervinden rare dingen. Zoo komt het blijkbaar meer malen voor dat zij bij een boer komen die niet eens een dubbeltje bij de hand heeft om het merk tt betalen. GEMENGD NIEUWS. Ernstige brand te Tilburg. Woensdagavond omstreeks 8 uur Is een felle uitslaande brand uitgebroken n de T« burgsche Kamgarencenirale an de fi ma Diöje en Co. aan de Willem II straal te Tilburg. Een groo'e oorraad wol gaf onmiddellijk aan hei vuur in het drie verdiepingen booge gebouw gretig voedsel, zoodat, toen de brandweer verscheen, alles reeds n lichte laaie siond. Met een groo aantal stralen werden de vlammen aanstonds krachtig aangetast, maar er was geen redden meer aan Een ach'er gelegen graan, en meelpakhuis van de fi'ma van Loon en Co, werd eveneens spoedig in de ramp betrokken en nu werd het een grootsch, angstwekkend Chouwspel. met een ontzaglijken regen 'an vuurvonken, die voor de omge ving, in het centrum van de stad, niet weinig gevaar opleverden. Een naast gelegen autogarage van de fi ma van Oscn, zoomede een stal met luxe oaarden, eigendom van den heer L van Loon, konden nog juist ontrulmo worden en weldra bleek dat ook de yiagoge en het post- en telegraaf- Kantoor konden worden behouden. Langzaam maar zeker brandden dc beide aangetaste gebouwen geheel ut», □e voorraad wol en ongeveer 60 000 K O. graan en meel gingen mei ac aanwezige machinerit&o totaal verloren. Omstreeks 10 uur was men den brand ■n zooverre meester, dat voor verdere uhbrelding niet meer behoefde te worden gevreesd. De schade, die nog niet kon worden vas gesteld, is voor belde firma's zeer groot, maar wordt door verzekering gedekt. Brand Woensdagnacht omstreeks half twee beeft een f lie brand gewoed in dc duigenzagerij van den heer A. v. Lhh te Kelderdonck gemeente Erp N.Br. Het vuur breidde zich snel uit over de kuiperij en tastte ook twee houllood- sen aan. De voorraad hout en de drie gebouwen brandden zeer fel, zoodat een groote vuurzee ontstond, die bij gebrek aan bluschwater niet te dooven viel. Het woonhuis van den heer van Lith bleef gespaard. Tegen den middag was de brand nog niet heelemaal ge bluscht. Men vermoedt dat een vor k uit den haard, welke in de kuiperij s'aat, In het zaagsel is gevallen. De chade bedraagt ongeveer I 35 000. De beer van Llth is op beurspoits ver zekerd. Een treiter vergaan. Naar Reuter uit Huil meldt, is de Engelsche treiler Cape Delgado, die sedert 15 dezer werd vermist, in een storm vergaan De 15 man opvaren den zijn omgekomen. Zeven menschen verbrand. Reuter meldt uit Jaen (Andaluziël, dat er bij een brand in een huis in het dorp Sorihuela zeven menschen om het leven zijn gekomen een man van 70 jaar, zijn twee dochters en zijn vier kleinkinderen, van wie de oudste 9 jaar telde. De noodlottige sprong von de hef brug over de Koningshaven. In het ziekenhuis aan den Coolslngel e Rotterdam is sectie verricht op het Ijk van den jongeman, die Zaterdag is omgekomen bij het springen var. en hefioren van de brug over de Koningshaven. Het resultaat van de ■*ectle is vooral hierom vermelden?, waard, omdat erdoor wordt aangetoond met welk een enorme kracht de jongen op bet water terecht is gekomen. Geconstateerd werd dat de ruggegraat in den schedel"was gedrongen, het g» broken rechter sleutelbeen was door het hart gedrongen, al e organen In borst en bu*k bleken te zijn gescheurd. STROMPELDE MET EEN STOK ROND. Slachtoffer van rheamatfek. Nu weer flink en lenig. Indien er iemand is, die aan rheu- matiek lijdt, zooals deze vrouw deed, zou hij er goed aan doen haar erva ringen eens ie lezen. „De laatste 20 jaar ben ik een slachtoffer van rheumatiek geweest," schrijft zij „Zes jaar geleden kreeg ik rheumatische koorts, die mij totaal verzwakte Ik kon me niet meer vooit- bewegen zonder stokken of iets anders om me te helpen. Toen besloot ik Kruschen Salts eens te probeeren. Nu neem ik vier jaar Kruschen Salts en ik kan me steeds gemakkelijk bewegen. Inderdaad, ik wil Kruschen niet meer missen en ik raad het iedereen aan, die ik ontmoet. U kunt van dezen brief desgewensebt gebruik te maken, want ik yind, dat anderen hierdoor hetzelfde mooie resultaat zouden kunnen bereiken als ik heb gehad". Mevr. S. Rheumatische toestand is het gevo'g van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar volkomen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kruschen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophooping van bet gevaarlijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid onder mijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kruschen niet alleen rheumatische pijnen verdrijven en verder voorko- men, doch het zal Uw geheele orga nisme verfrisschen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro- gisten a f 0 90 en 1 1 60 per fUcon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Auto*ongeval. Maandagavond is op de Nieuw- straat, neutrale weg. te Kerkrade, de 9 jarige knaap Billmann, een zoontje van een raadslid der gemeente Her- zogenraib, tengevolge van een aanrij ding van een Duiischen auto door een Kerkraadschen vrachtwagen, bestuurd door Nonder den Üuitschen auio bekneld geraakt en gedood Het lijkje is in beslag genomen De Nederland- sche vrachtwagen reed door. Een communistisch afgevaardigde te Sofia doodgeschoten. Dinsdagmiddag is te S' li de com munistische afgevaardigde Tralkt ff door onbekend gebleven personen doodgeschoten. De moord is gepleegd In een donkere straat in de buurt van net parlementsgebouw, dat de afge vaardigde juist bad verlaten. Tratkclf heeft van zeer dichtbij vijf pls'oohchoten in het hoofd gekregen, zoodat hij op slag dood was. Een mijnongeluk. Door de instorting van een over hangende rots 2ljn in een mijn te Johannesberg 2 Europeanen, en 4 in boorlingen gedood en 6 inboorlingen gewond. Een jong gezin te Amsterdam door gasverstikking om het leven gekomen. Een lek in de gasleiding onder het trapportaal. Donderdagochtend vroeg namen de ïewoners van de bovenwoningen van het peiceel 36 in de Crijnssenstraat te Amsterdam f West) en ook de bewoners van de belendende perceelen een sterke gaslucht waar. In elk gezin begon men eerst in eigen woning naar de Oorzaak te zoeken daarna gingen de bewoners met elkander in verschillende luizen zoeken, maar vergeefs, totdat iet, opviel, dat men de bewoners van de benedenwoning niet te zien kreeg. Hier woonde de 33 jarige politie-agent De R. met zijn 25 jarige vrouw en een kindje, een jongcije van een jaar. Kloppen, daarna hard bonken op de voordeur, had geen gevolg er kwam niemand open doen De politie is er toen bij gehaald, en men heeft zich door het achtertuintje tot de woning toegang verschaft. Onmiddelijk stroomde na het ope nen van de keukendeur gas in groote loeveelheid naar buiten, zoodat mea eerst de woning goed heeft moeten ventileeren, alvorens er iemand binnen ton gaan. In de voorkamer vond men toen op den grond uitgestrekt den jongenman, op den divan, met het kindje in de armen, zijn vrouw, alle drie in nach'gewaad, en alle drie dood, blijkbaar door gasverstikking om het leven gekomen. Een dokter uit de buurt moest vaststellen, dat hier niets meer te redden viel. Vermoedelijk was <U dood reeds geruisen tijd te is. I

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6