I ECHO (III BET ANTON HOLTGRËFE Fa. P. T. BIERLAAGH-VAN DER HEIJDEN „D e IJ i e r- en Verfhandel" Grootestraat 261*263. Tel. 72. Nr. 11. Zaterdag 4 Febr. '33. 56e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Febr. 1933. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, gehouden op Woensdag 1 Februari 1933. Voorzitter: G. N. van Loon. Secretaris: Mr. R. .J. Th. van der Heijden. 1. De notulen der vergadering van 25 November 1932 worden ongewij zigd vastgesteld en goedgekeurd. 2. Daarna houdt de Voorzitter de Nieuwjaarsrede, waarin een overzicht van den toestand van Handel en Nij verheid in 1932 wordt gegeven. (Reeds in ons vorig no. opgenomen). 3. Tot Algemeen Voorzitter wordt herkozen de heer G. N. van Loon, ter wijl de afdeeling Grootbedrijf den heer A. I. J. Smits en de afdeeling Klein bedrijf den heer J. C. H. M. W. Sassen tot haren Voorzitter koos. De leden der Commissies voor het Handelsregis ter, Verkeersbelangen en Jaarverslag worden bij acclamatie herkozen. 4. De Kamer wijst als vertegenwoor digers van Handel en Nijverheid in de Commissie voor de Waterstaatskwes ties binnen het district der Kamer aan de heeren G. N. van Loon te Waalwijk, C. Jansen te Geertruidenberg en den heer Ernst Waller te Ginneken. 5. Verbetering van wegen in de Langstraat. In verband met het streven naar be tere verkeersmogelijkheden merkte de Voorzitter op, dat het eigenlijk over bodig is te wijzen op de ongeschikt heid voor doorgaand verkeer van den door de Langstraat loopenden hoofd verkeersweg. Men behoeft slechts ken nis te maken met de smalle hoofd straat, die door de gemeente Waalwijk loopt, of met den kronkeligen en ge vaarlijken weg door de gemeenten Waspik en Raamsdonk, om overtuigd te zijn, dat een goed doorgaand ver keer hier onmogelijk is. Wel mag met tevredenheid worden geconstateerd, dat de laatste jaren aanmerkelijke verbeteringen zijn aangebracht aan het wegdek en dat nog andere verbe teringen in het vooruitzicht zijn ge steld, maar desondanks zal deze hoofdweg nooit aan het doel, een weg voor doorgaand verkeer te zijn, kun nen beantwoorden. En toch heeft de „Langstraat" groote behoefte aan een beteren verkeersweg. En die behoefte zal nog meer op den voorgrond treden zoodra de vier reeksen van bruggen, die Noorden en Zuiden van Nederland zullen verbinden, gereed zijn. Een uit voerig betoog, ten doel hebbend die behoefte nader te argumenteeren, acht spr. overbodig, aangezien ieder der le den ongetwijfeld hiervan overtuigd is. Het Bureau der Kamer meent intus schen, dat hier een taak voor de Ka mer is weggelegd. De Kamer toch, omvattend bijna de geheelé Lang straat, zal voortreffelijk werk doen in het belang van handel en industrie, door ten deze een actie in te zetten, die uiteindelijk zal bewerken de tot standkoming van een verkeersweg, die de Langstraat met de groote centra op een behoorlijke wijze zal verbinden. De heer van Dongen kan zich geheel met de opvatting van het Bureau ver eenigen en vindt het een zaak van be lang, dat de verkeerswegen in de Langstraat op een behoorlijk peil ge bracht worden. De Kamer keurt vervolgens goed dat het Bureau ten deze stappen doet en laat het aan het beleid van het Bu reau over te bepalen, op welke wijze deze actie het best gevoerd kan wor den. De heeren Jansen en van der Reijt merken naar aanleiding van dit onder werp nog op, dat de Stationsweg te Geertruidenberg zich nog steeds in een zeer slechten staat bevindt en er niets gedaan wordt om daarin verbetering te brengen. Besloten wordt het Gemeentebestuur van Geertruidenberg nogmaals op den onhoudbaren toestand te wijzen. 6. Actie tot behoud van het Kanton gerecht Waalwijk. De Voorzitter merkt op, dat reeds uitvoerig den leden mededeeling is ge daan over het door de Kamer verzon den adres, waarbij geijverd werd voor het behoud van het Kantongerecht Waalwijk. Waar intusschen zich eenige leden ernstig bezorgd maakten, dat dit adres niet juist zou worden geïnterpreteerd, heeft een deputatie der Kamer, be staande uit de heeren G. N. van Loon, F. J. v. d. Reijt en den Secretaris, op het Departement van Justitie monde ling dit adres nader toegelicht. Geble ken is, dat voor de door sommigen ge uite vrees, dat eenige gemeenten, die door hun ligging en verkeersmogelijk heden bezwaarlijk bij Waalwijk en s Hertogenbosch konden worden in gedeeld, toch bij Waalwijk zouden worden gevoegd, geen reden van be- staan heeft. In overleg met het Departement is intusschen alsnog een aanvullend adres aan den Minister van Justitie verzonden. Het Bureau vertrouwt, dat de Ka- mer zich kan vereenigen met de ge voerde actie. De heer de Haan meent ten deze het beleid van het Dagelijksch Bestuur te moeten aanvallen. De Kamer heeft n.l. alleen willen ageeren voor behoud van het Kantongerecht Waalwijk en er zich niets van aangetrokken dat ook de Kantongerechten Heusden en Oos terhout zouden worden opgeheven. Spreker vraagt voorlezing van zijne aan de Kamer gerichte brieven. De Voorzitter voldoet aan het ver zoek van den heer de Haan en leest de ingekomen brieven voor. De Voorzit ter merkt hierna op, dat het eerste schrijven heleedigend voor het Dage lijksch Bestuur der Kamer genoemd moet worden. Wat de aanval van den heer de Haan op het gevoerde beleid betreft, moet spreker ieder verwijt af wijzen. Immers, toen reeds volgens het eerste ontwerp-wet de Kantongerech ten Heusden en Oosterhout zouden worden opgeheven, is geen enkel ver zoek bij de Kamer ingekomen om daar tegenop te komen. De heer de Haan zelf achtte dat blijkbaar niet noodig, anders zou hij er tenminste in de vo rige vergadering wel iets van gezegd hebben. Toen daarna bij het gewijzigd ontwerp-wet voorgesteld werd ook het Kantongerecht Waalwijk op te heffen, ontving de Kamer verzoeken om mede te werken dat Kantongerecht te be houden. Aangezien binnen het district der Kamer geen enkel Kantongerecht meer zou overblijven, indien ook het Kantongerecht Waalwijk zou opgehe ven worden, kon de Kamer niet an ders doen dan de gevraagde medewer king verleenen. De heer van Dongen keurt het be leid van het Dagelijksch Bestuur goed en kan niet ontkomen aan den indruk dat men in Heusden van gevoelen is, dat, nu voorgesteld wordt het Kanton gerecht Heusden op te heffen, er in Waalwijk ook maar geen Kantonge recht moet blijven. De heer Raming onderstreept nog hetgeen de Voorzitter heeft gezegd ten aanzien van de actie voor het be houd van het Kantongerecht Heusden. De Kamer heeft daar nooit iets van vernomen en eerst, toen het ging om behoud van het laatste en voornaam ste Kantongerecht binnen het district der Kamer, werd men in Heusden pas wakker. De heer de Haan ontkent in zijn brieven aan het Dagelijksch Bestiun heleedigend te zijn gewest. Ook be doelde spreker volstrekt niet een actie juist tegen Waalwijk. Spreker had lie ver gezien en adres van algemeenc strekking. De heer Jansen kan zich wel begrij pen, dat de heer de Haan gaarne had gezien, dat ook voor Heusden een adres was verzonden. Spreker gelooft, dat de heer de Haan meende ten deze goed te handelen en mogelijk had het Bureau uit zichzelf ook voor Heusden moeten ageeren. De Voorzitter herhaalt, dat de Ka mer geen uitnoodiging tot het instel len eener actie ten bate van het Kan tongerecht Heusden heeft ontvangen, terwijl de heer de Haan als lid dei- Kamer toch gemakkelijk op de laatste vergadering daarover iets had kunnen zeggen. Het was klaarblijkelijk, dat men er geen prijs op stelde. Spreker merkt dan nog op, dat een adres van algemeene strekking in het onderha vige geval van nul en geener waarde geweest zou zijn. De heer Smits zet nog eens uitvoe rig uiteen, hoe het Bureau er toe ge komen is voor het Kantongerecht Waalwijk te ageeren. Spreker legt vooral nadruk op het feit, dat met op heffing van het Kantongerecht Waal wijk er voor het district der Kamer geen enkel Kantongerecht meer zou overblijven. De heer Vestcrs kan zich geheel met het beleid van het Bureau vereenigen. Heusden heeft zich in het geheel niet te beklagen, als het zelf de moeite niet neemt den steun der Kamer te vragen. De heer de Haan had dat op de vorige vergadering moeten doen. De heer van Dongen wil', in plaats van het Bureau iets te verwijten, inte gendeel hulde brengen aan de voort varendheid, in deze zaak betracht. De heer van der Reijt had aanvan kelijk bezwaar gemaakt tegen het ver zenden van het adres, zonder dat de leden er mee in kennis waren gesteld. Intusschen is het hem duidelijk ge worden, dat zulks vanwege het korte tijdsbestek, waarover men meende te kunnen beschikken, bezwaarlijk an ders had kunnen geschieden. Spreker vereenigt zich dan ook met de ge voerde actie. Na eenige discussie wordt het be leid van het Bureau goedgekeurd en ten deze gedechargeerd. 7. Bespreking wetsontwerp, regelen de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart. De Voorzitter licht hierbij toe, dat reeds vroeger door den Minister van Arbeid advies was gevraagd over dit wetsontwerp. Spoedshalve heeft het Bureau toen dat ontwerp voorgelegd aan de Commissie voor Verkeersbe langen. Deze commissie berichtte ons, dat zij, gezien de huidige tijdsomstan digheden, geen overwegende bezwaren tegen een dergelijke wet had. In aan sluiting daarop werd aan den Minister Waalwljksche Steenkolenhandel Engros. En detail. ED. VAM TILBURG -Grootestr 142 Hnlabrani. Wilhelmina Antr. "/m f 2.30 p. H.L. Wilhelmina Antr. ,2/a2 f 1.60 p. H.L. Hendriknootjes f 1.30 p. H.L. Essnootjes 0 f 1.60 p. H.L. Bestellingen worden aangenomen bij ED. VAN TILBURG GR.STRAAT 142 en GR.STRAAT 154 Alle kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. del drijven door ambtenareu. Verder werden nog verschillende in gekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag verzoekt de heer v. E ij kelenburg hij de Posterijen stap pen te willen doen om de mogelijkheid te verkrijgen, dat de voor iemand, die tijdelijk afwezig is, bestemde corres pondentie, op het Postkantoor be waard blijft. De Kamer zal een schrijven betref fende deze zaak tot de betrokken au toriteiten richten. bericht, dat met den inhoud van het ontwerp accoord kon worden gegaan. Intusschen blijkt het, dat meerdere Kamers van Koophandel zeer vele en ernstige bezwaren tegen deze wet aan voeren, zoo zelfs, dat meerdere Ka mers het geheele ontwerp ingetrok ken willen zien. Ook uit kringen, die meer direct bij de binnenscheepvaart betrokken zijn, worden vele bezwaren ernomen. Het Bureau vraagt' zich thans af, of onze Kamer moet terugkomen op haar advies aan den Minister en wenscht deze aangelegenheid aan de Kamer voor te leggen. De heer Jansen erkent, dat er veie bezwaren verbonden zijn aan het han gende wetsontwerp, doch spreker zou toch gaarne de wet aangenomen zien, daar anders de noodzakelijke hulp misschien achterwege blijft of veel te laat komt. Er moet spoedig iets ge daan worden. De heer van Dongen erkent, dat de toestand voor de schippers ellendig is, maar hij is toch huiverig voor een herhaling van de beurtvaartregeling van 1916. De heer de Haan merkt op, dat de tonnage veel te groot is. Men zou het beste een deel der schepen uit dt. vaart kunnen nemen en de overblij vende geheel vrijlaten. Spreker is hang, dat de voorgestelde regeling daarom reeds niet doelmatig is, om dat men een oncontroleerbare concur rentie van buitenlandsche schippers zal krijgen. De heer Sassen acht het uit de vaart nemen van schepen gevaarlijk, omdat dan mogelijk de kleine schippers toch weer de dupe zullen zijn. De heer Jansen zet nog breedvoerig uiteen, hoe het verloop der regeling in Waalwljksche Steenkolenhandel Engros. En detail. ED. VAN TILBURG - Grootestr. 142, Brechcokes "/go 80 ct. p. H.L. Brechcokes 4%o 85 ct. p. H.L. Brechcokes "/«o 80 ct. p. H.L. Voor Huisbrand en Keukenkachels. Parelcokes 75 ct. p. H.L. Bestellingen worden aangenomen bij ED. VAN TILBURG GR.STRAAT 142 en GR.STRAAT 154 Alle kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. Nieuwe Schoenfabriek. Naar wij vernemen zal weldra voor rekening van de heeren Gebrs. Slaats, schoenfabrikanten in de Besoijensche- straat alhier, worden aanbesteed het houwen van een dubbel woonhuis met schoenfabriek aan de Burgemeester van der Klokkenlaan, op terrein van den heeii Cor Witlox, tusschen het ter- j rein van den heer van Heesbeen en de beide huurwoningen aldaar. Vermakelijkheidsbelasting. De vermakelijkheidsbelasting heelt in deze gemeente in 1932 opgebracht 6757,29, tegen 7763.01 in het jaar 1931. Er is dus het afgeloopen jaar heel wat minder uitgegeven aan ver makelijkheden dan het jaar daarvoor. Het verschil bedraagt ongeveer ƒ6000. Lederhandel. Aan de fa. H. L. van Leeuwen, agentuur- en commissiehandel alhier, is opgedragen de vertegenwoordiging voor Nederland, België en Luxemburg van de Lederwerke Ch. Fraenkel te Schalden in Lithauen. Voor den oor log was deze maatschappij de voor naamste lederfabrikante van het oude Rusland, zij behoort tot de grootste Naast het Nieuwe Raadhuis te Waalwijk. 1916 is geweest en haalt eenige voor beelden aan ter illustratie van den treurigen toestand, waarin de binnen schippers verkeeren. Spreker wijst nog op de zware lasten, die op het schippersbedrijf drukken, als haven-, brug-, sluis- en kanaalrechten. Na eenige discussie besluit de Ka mer haar standpunt ten deze te hand haven. 8. Schrijven van den Bond van be drijf sautohouders in Nederland inzake concessiestelsel voor het vervoer van goederen over den weg. De Voorzitter deelt mede, dat ge noemde Bond aan onze Kamer een uit voerig exposé zendt omtrent zijne in zichten inzake een te verwachten ont werp van wet betreffende een conces siestelsel voor vrachtauto's. De aanlei ding tot een dergelijk wetsvoorstel moet vermoedelijk gezocht worden in de spoorwegtekorten. Genoemde Bond komt in zijn betoog tot de slotsom, dat het onbillijk is om de vrachtautomo biel kunstmatig te knotten in het be lang van de spoorwegen, dat een con cessiestelsel bovendien niet leiden zal tot verbetering van den toestand der spoorwegen en dat ter bestrijding van de bestaande excessen op verkeersge bied andere en doeltreffender maatre gelen aangewend dienen te worden dan een concessiestelsel. De Kamer besloot aan den Minister te verzoeken een eventueel ontwerp van wet aan onze Kamer in te zenden teneinde daarop te dienen van advies. 9. Besloten werd nog bij de plaatse lijke Middenstandsorganisaties inlich tingen in te winnen betreffende han- Europeesche leerfabrieken. De specia liteiten dezer fabriek zijn rundbox en boxcalfsleder in zwart en gekleurd. Voorts is deii heer van Leeuwen de vertegenwoordiging opgedragen van de Prime Tanning Company te Boston (V.St.), specialiteit zwart en gekleurd rundslak, en van de Comden Tanning Co. Ltd. te Rimcorn (Engeland), de i fabrikante van de bekende waterdich te sportide-croupons. I Werkloozen. j Einde Januari telde onze gemeente 312 werkloozen, waarvan 269 geheel en 72 gedeeltelijk werkloos. Het aantal leerbewerkers liep terug van 186 op 168; dat der bouwvakarbei ders steeg van 46 op 71. De stand der werkloozen is Bouwvakarbeiders 71; Houtbewer l kers 12; Kleermakers 26; Lederbewer kers 168; Leerlooiers 7; Metaalbewer kers 7; Typografen 1; Diverse werk krachten 20. I Rij kspost spaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Januari 1933 ingelegd 76.285.22, en terugbetaald 58.255.53. Het laatste door dat kantoor uitge geven hoekje draagt het nummer 15218 R. W. B. De jubileumfeesten zijn Donderdag 2 Februari, den dag van oprichting ingezet niet een aparte avond voor de adspirarttleden in het clubgebouw, dat door de goede zorgen van den club- huishouder feestelijk was versierd. De jeugdige R.W.B.'ers werden op gulle wijze onthaald, zoodat de stemming er spoedig in was, doch dit bereikte zijn hoogtepunt, toen voor elk lid, (25 totaal), een gratis verloting werd ge houden. De prijzen, voetbalschoenen, tricots, enz. enz., waren een zeer ge waardeerde attractie. Het nieuwe club lied bleek goed ingestudeerd. Kortom, het was een in alle opzichten geslaag de avond, welke niet zal nalaten de ambitie zoonoodig te verhoogen. 4 en 5 Februari receptie, bal enz., zooals reeds bekend gemaakt is. Het beloven mooie dagen te worden. De opheffing van Rechtbankenen Kantongerechten In de Tweede Kamer, Tegenstanders In de meer der held, Amendement— Teultngs tot behoud van het Kanton Waalwijk. Donderdag zijn in de Tweede Kamer aan de orde gekomen de wetsontwer- pen tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels van recht- )anken en kantongerechten. Van de Kamerleden die aan het woord kwamen waren er slechts 3 voor de wetsontwerpen, terwijl de legen- standers 11 In getal waren. Voor de ophtffngen spraken zich uit Baron van Wijnbergen (r-k), mr. Qoseling 'r-k.) en de heer Smeenk (a.-r.). De heer van Wijnbergen meende de voorstellen omwille der bezuiniging te moeten aanvaarden. Htj wilde daar* om niet medewerken aan eenlgerlei wijziging in het voorstel, maarmaakie een voorbehoud, nl. met betrekking ot het Kantongerecht ie Waalwijk, waarvan aanvankelijk geen ophiffmg werd voorgesteld, zoodat het latere voorstel, om het wel op te hi ffen, een buitengewone teleurstelling wekte. De heer Kersten (staaik..geref.) meende dat 't voorset Rome in het gevlij komt. De heer Kersten achtte het niet van beteekenis ontbloot, voor welke rechters en kantonrechters onze orotestantsche menschen gebracht wor den. Spr. vreesde groote moeilijkheden, als protestantsche menschen voor rechters komen, die niet tot hun geest verwanten behooren, De heer Peereboom keurde sterk af de ophtffmg van het Kantongerecht te Heusden, die de verroomsching van Langstraat en Land van Altera ten aanzien van de rechtspraak sterk be vordert. (De heer Peereboom blijkt al even slecht georiënteerd in deze streek als de minister zelf die b v. eerst Sprang en Waspik bij Breda indeelde. Mijn heer Peereboom schijnt niet te weten dat tot dusverre geen enkele plaats van de Langstraat bij 't Kanton Heus den hoorde en dat deze Langstraat- sche protestantsche gemeenten van een poging tot „verroomschirg" aan 't Kantongerecht Ie Waalwijk heel weinig tast hadden. Hoe 't in Heusden was weten we niet, maar daar zullen toch zeker geen pogingen aangewend zijn In dezen geest, veronderstellen we. Red. Echo)„ Tegen het voorstel uitten zich de •eden Bakker—Nort (s.-d.), Boon (lib Jambrink (a -rFJoris Vos(parij Vos), van Voorst tot Voorst (r. k.). v. Rappaid (lib.), mej Katz (c.-h Kersten (staaik. geref.), Schaper (s.-d), Peereboom (herv. geref De bezwaren bestonden voorname lijk in toenemende concentratie en de oevordering van den trek uit het platleiand naar de steden. Verschillende •eden bepleitten de instelling van een deskundige commissie die de kwestie onderzoekt. De minister van Justitie zal a.s. Oinsdag de sprekers beantwoorden. De overzichtschrijver indeMaasbode. lie nog al voor 't ontwerp geporteerd schijnt en die zelfs verbaasd staat over de .geestesgesteldheid der tegenstan ders", schrijft, dat het niet onmogelijk zou zijn dat minister Donner a.s. Jinsdag even zijn portefeuille en mis schien ook die van zijn collega's op tafel legt 1 't Is nog al erg. Wij geiooven dat hiei toch werkelijk zeer bijzondere invloeden in 't spel zijn De N.R. Crt. eindigt z'n overzicht met de vo gende passage; Van schorsingsmoties gesproken, de heer Schaper heeft er nu ook al weer zoo half en half ééie in uitzicht ge- steld. En de heeren Kersten en Peere. ooom hebben uitgevonden, dat ook lltmaal Rome in den persoon van den rechtzinnig protestantschen mi* nister van justitie de rechigeioovige landgenooten in het land van Ahena en elders belaagt i Amendement tot behoud van Waalwijk, De Tweede-Kamerleden Teulings, Van Wijnbergen, Meijer, J. Vos, F-eskens. Schaepman, Truijen, Keestra, dongaerts en Van Htlienberg Hubar nebben een amendement ingediend op tiet wetsontwerp tot nieuwe vaststel ling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten onder het gerechtshof te 's Hertogen, b >sch, strekkende om het rechts gebied van het kantongerecht in Den dosch te verkleinen en om het kanton gerecht te Waalwijk te herstellen. Sprang Capelle en Waspik niet naar Breda, In zijn nota van wijzigingen inzake het wetsontwerp heeft de Minister Centrale Verwarming. De betere artikelen veor de Huishouding!

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9