Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON i «semen enoeget 100' 100 100 56 100 546 100 36 58 77 100 99 56e JAARGANG GEMEENTERAAD. QEERTRUIDENBERQ. 7 Regenten bij de Godshuizen, Schoolarts. De raad der gemeente Geertruiden. berg kwam Vrijdagmiddag in open bare vergadering bijeen, onder voor. zitterschap van burgemeester Bianchi. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Wijziging Gemeentebegrooting dienst 1932. Wordt goedgekeurd. 2. Vaststelling Rekening der Stede, iijke Godshuizen dienst 1931. De Voorzitter merkt op dat thans het uitvoerige rapport betreffende deze rekening van het Bureau voor Verificatie en Fin. adviezen der Ver. van Ned Qemeenten is ontvangen. De bedragen zijn juist bevonden, doch er worden verschillende opmerkingen van administraiieven aard gemaakt, waarvan het voornaamste is dat ge wezen wordt op de wenschelijkheid dat een nieuw model voor de rekening en begrooting wordt voorgeschreven. B. en W. zuilen in overleg met het bureau dit nieuwe model vaststellen. Het college stelt voor de rekening goed te keuren en een afschrift van het rapport te zenden aan de Regenten der Sted. Godshuizen. Dhr. Timmermans brengt in het midden dat twee dingen zjjn duidelijk geworden door dit rapport de financiën zijn in orde en er wordt een betrekkelijk slordige administratie gevoerd. Dit laatste blijkt voor spr. uit de op- en aanmerkingen die in het rapport gemaakt zijn. Hij acht het wenschelijk dat met deze opmerkingen terdege rekening wordt gehouden. Dhr. Jansen zegt te zullen tegen stemmen daar de administratie niet geheel in orde is. Spr. zal wachten tot .het antieke vaasje op z'n zij gevallen is". De Voorzitter wijst erop dat zulk een houding wellicht naar buiten een scheeven indruk zou kunnen wekken. Het gaat er immers in hoofdzaak over dat de administratie antiek is en niet zoozeer om de slordigheid. De schuld ligt niet bij de Godshuizen, die de voorschriften volgen die indertijd door B. en W. zijn gegeven, doch die thans verouderd zijn. Dhr. Timmermans merkt op dat er buiten den vorm der administratie toch nog wel andere gebreken zijn, die gemakkelijk aanleiding tot ver* warring kunnen geven. De rekening wordt goedgekeurd; alleen dhr. Jansen stemt tegen, weth. de Kroon blijft buiten stemming. 3. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is ingekomen de goedkeuring der raadsbesluiten' tot verhuring van het schietterrein en tot heffing van resp. 180 en 100 op centen op de Pers. Belasting en de G.F.B. Van de Sted. Godshuizen mede- deeling dat de heer Mr. Allard is herbenoemd tot Voorzitter van het College van Regenten. Van Ged, Staten verzoek om toe. lichting op verschillende posten der begrooiing, o.m. de uitgaven voor steunverleening. Het concept—antwoord, dat ter inzage heeft gelegen, wordt goedge- keurd. Schoolarts. Van de Plaatselijke Commissie voor Schooltoezicht advies tot het aanstellen van een schoolarts. De Voorzitter zegt dat enkele jaren geleden deze kwestie ook reeds aan de orde geweest is en geeft een toe lichting op het in 1929 ontworpen plan voor een districtsschoolartsen- dienst. Volgens dat plan zouden de kleine plaatsen worden ingedeeld in kringen, waarvan Noord.Brabant er 9 zou tellen. Voor eiken kring zou een speciaal schoolarts worden aangesteld, die enkele malen per jaar een algemeen onderzoek zou houden en bovendien de leerlingen 3 maal tijdens hun schooljaren Individueel zou onder zoeken. Voor een dergelijk plan is natuurlijk ook de medewerking der schoolbe sturen der bijzondere scholen noodig. De kosten zouden ongeveer 75 cent per kind en per jaar bedragen, wel licht ieti minder daar een provinciale subsidie kan wofden verwacht. Wegens de tijdsomstandigheden is dit plan echter voorloopig achteruit gezet, zoodat daarvan voorloopig niets zal komen. Nu zou de gemeente zelf een schoolarts kunnen aanstellen, maar spr. zou in dat geval eerst de com missie eens een kostenberekening willen laten maken. Spr. vreest echter dat de financieele gevolgen voor de gemeente in deze omstandigheden niet te dragen zuilen zijn. Van de instelling op zichzelf is spr. een groot voor stander en daarom zou hij de com missie willen meedeelen dat op de zaak zal worden teruggekomen zoodra de omstandigheden dat toelaten. Dhr. lansen vindt het beter de zaak niet zoo direct naast zich neer te leggen en de commissie eerst eens naar de kosten te laten lnformeeren. Spr. wijst erop dat sommige kinderen zeer verontreinigd op school komen, wat voor andere leerlingen gevaren schept. De Voorzitter zegt dat die kinderen ook door het schoolbestuur kunnen worden weggestuurd, mits dat bestuur maar durft op te treden en zich niet wil schuil houden achter de uitspraak van den dokter. Dhr. Timmermans vindt er geen bezwaten tegen een kostenberekening te laten maken, deze kan toch immers ook voor de toekomst van belang zijn. Besloten wordt aan de commissie om een rapport over de kosten te vragen. Sted. Godshuizen. Van de Regenten der Sted. Gods huizen mededeeling dat zij accoord gaan met den wensch van den raad om het college met 2 leden uit te breiden. Het college stelt voor thans een zesde lid te benoemen dat dan tegelijk aftreedt met de twee leden die in de vorige vergadering werden herbenoemd en met de benoeming van het zevende lid-te wachten tot over 4 jaren, wanneer weer een af treding plaais heeft. Dhr. Timmermans meent dat de raad er geen bezwaar tegen moet y hebben dit voorstel aan te nemen, nu de Regenten met den wensch van den raad genoegen nemen. Dhr. Jansen acht het bezwaarlijk, dat een gelijk aantal leden benoemd wordt, daarom wacht hij liever nog wat met deze aanvulling. De Voorzitter meent dat dit gelijke getal weinig bezwaren zal opleveren, temeer daar het slechts tijdelijk geldt. Het voorstel wordt aangenomen, alleen dhr. |ansen stemt tegen, weth. de Kroon blijft bulten stemming. De benoem ng van het zesde lid zal plaats hebben als de Regenten hun voordracht hebben ingediend. De Voorzitter doet nog de mede deeling dat de korfbalclub T.O.P. heeft te kennen gegeven niet meer van het gemeenteterrein gebruik te willen maken. Spr. merkt daarbij op dat de kennisgeving op een weinig wellevende manier geschiedde, n.l. door te weigeren de recognitie van 50 cent te betalen. Bij de rondvraag vraagt dhr. Jansen of het gemeentebestuur is vertegen, woordigd geweest op de instructieve vergadering voor maatregelen voor jonge werkloozen, die te den Haag gehouden is. Weth. Sassen zegt dat de gemeente hiervoor geen uitnoodiging heeft ont- vangen, wat spr. ten zeerste betreurt. Hij acht dit een groote nalatigheid daar de besturen van plaatsen in de omgeving wel zijn uitgenoodlgd. Spr. zou wel eens willen weten wat daar achter zit. Dhr. Jansen vraagt voorts nog te trachten vergunning te ktljgen om voor behoefiigen die de waterleiding niet kunnen betalen de pomp weer in bedrijf te stellen. Wordt vervolgd. PU9q{NI MMER 12. punte WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933. Wal«|jiisrht en Lasfstralsrkr Conrant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prüs der AdvertentiCn: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag eu Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur l* ons besit stjn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelscli van Mrs. Patrick MacGill. .(Nadruk verboden). 14. Toen hij zijn schulden had betaald, kwam Jack tot de ontdekking, dat hij maar heel weinig over had om er van te kunnen trouwen en een nieuw leven te beginnen. Behalve Hetty moest hij ook aan de kinderen denken; zooals iedere normale jonge man hield hij dol van kinderen en vooral tot kleine Chick voelde hij zicli aangetrokken. Maar de stem der liefde overschaduw de de stem der zorg en inet iedere vezel van zijn natuur gaf hij zich over aan zijn jong zonnig geluk en aan de groote ver* wachtingen, die hij van het leven koes terde. De liefde heeft den sleutel tot mijn geluk en de liefde zal mij ook den weg wijzen, dacht hij zacht fluitend, terwijl hij ernstig drie dingen bekeek: de ring, de huwelijksvergunning en zijn beurs. Hij stak een witte bloem in zijn knoops* gat en liep vroolijk de breede stoep af naar de wachtende taxi. Het was één uur en zonder onnoodig oponthoud zou de rit een half uur duren. Niets is beter dan goed op tijd te zijn, zei Jack bij zichzelf, behaaglijk in de kussens achterover leunend en af en toe zijn oogen sluitend om zich 't beeld van Hetty beter voor den geest te kun nen halen, zooals hij wist, dat /ij voor het altaar zou staan, bedeesd, misschien een beetje bleek, mtlar snoezig lief en aantrekkelijk. Een bloemenverkooper met een mand witte en lila viooltjes hield hem een bos- je onder zijn neus, terwijl de taxi voor het verkeer in Oxford Circus moest stop pen. In zeker opzicht herinnerden ze hem aan Hetty in hun bescheiden geurende schoonheid. Hoeveel kost alles bij elkaar? vroeg hij roekeloos. U kunt ze hebben voor een Pond, zei de koopman, dié ook al een mooie winst gemaakt zou hebben als hij ze voor tien shillings gegeven had. In orde, gooi ze hier maar in, ant woordde de stralend gelukkige bruide gom, en wees op de plaats naast hem. Een regen van viooltjes daalde op de kussens neer en Jack verzamelde ze tot •en groot, i ef, en schikte ze tot 'n kleu rige, geurende bouquet. Zoo verdiept was hij in zijn bezigheid, dat hij afwerend zijn hoofd schudde, toen een klein krantenjongetje probeerde hem een courant te verkoopen. Als hij er een gekocht had, zou hij er het portret van een meisje in hebben ge zien, dat hij verwachtte binnen weinige oogenblikken aan het altaar te treffen en hij zou haar dan hebben gezien in de bank der beklaagden met aan den ande ren kant het portret van zijn vader, die getuigenis tegen haar aflegde. Hij had zijn vader dien morgen niet gezien eer hij wegging en daar hij ook geen krant had gelezen, verkeerde hij in volslagen onwetendheid van al het tra gisch gebeuren, dat zich dien morgen had afgespeeld. Wacht hier tot ik terugkom, dan moet je mij en mijn vrouw naar Fuller's Hotel in Westminster brengen. Hoeveel moeite hij zich ook gaf, Jack kon niet beletten, dat zijn stem verrader lijk trilde toen hij de woorden „mijn vrouw" uitsprak en de chauffeur moest een glimlach inhouden toen hij ant woordde: Zeker mijnheer, zonder te den ken dat zijn „vrachtje" de held was van den „Roman uit de groote wereld", waar van hij gedurende zijn middagmaal had zitten genieten. Jack liep door het breede voorpad van de oude Parochiekerk met een gevoel van eerbied, dat zijn hartstochtelijke, jonge liefde even overheerschte. Hij wist, dat hij een half uur te vroeg was, maar toch doorboorden zijn zot- kende oogen de halfduistere ruimte; het zou toch mogelijk kunnen zijn, dat Hetty ook te vroeg was! Er welde een gevoel van teleurstelling in hem op, toen hij zich bewust werd, dat hij de ecnige was in de groote, duis tere ruimte en hij verdreef zich den tijd door op zijn teenen door de zijbeuken te loopen en de opschriften op de steenen en marmeren gedenkplaten te lezen; hoe wel hij de woorden met zijn oogen las, kon zijn brein de beteekenis ervan niet vatten; voortdurend zag en hoorde hij in zijn gedachten het beeld en de stem van i het meisje wier leven spoedig aan het zijne verbonden zou zijn. In tien minuten keek hij acht keer op j zijn horloge en drie keer liep hij naar de deur om met zoekende oogen den weg af te staren. Maar de torenklok sloeg twee en nog was zijn bruid niet gekomen, hoewel de kerkdienaar reeds in ambtsgewaad met het gebedenboek in de hand uit de con sistoriekamer was gekomen, in de ver wachting het jonge paar bij het altaar lo zullen vinden. De priester, die eerst een uur geleden van buiten was gekomen, had evenmin als Jack een courant gezien. O, maar het is iets heel gewoons, dat men op de bruid moet wachten; wees u maar niet ongerust, mijnheer Perivale, zei de oude man glimlachend, toen Jack om 5 minuten over twee bleek en zenuw achtig werd. Maar toen de klok verluidde, dal er 'n half uur voorbij was, begon ook de pries ter bedenkelijk te kijken. Zou het misschien aanbeveling ver dienen een boodschap naar haar huis te zenden? was de eenige raad die hij geven kon. Maar, voegde hij er aan toe, op zijn horloge kijkend, dan zal het mis schien te laat worden om de plechtigheid nog te voltrekken als u terugkomt. Ik zou U raden tot morgen te wachten, eindig de hij vriendelijk. Heel goed, zei Jack diep ongelukkig. Alle verwachting was bij hem verdwe nen; al het licht was gedoofd uit den dag, die de mooiste uit zijn leven had i moeten zijn. i Een ontzettende angst verteerde hem; er moest iets gebeurd zijn; daarvan was bij overtuigd. Een koud, wee gevoel maakte zich van hem meester en tegelijkertijd kwam er 'n denkbeeld in hem op. Zou zijn vader iets Ie maken hebben met het niet verschijnen van Hetty? Rijdt als de duivel naar dit adres, riep hij den chauffeur toe, die medelij dend keek naar het angstige bleeke jonge gezicht en bij zichzelf dacht, hoeveel be ier het er in de wereld uit zou zien, wan neer er geen vrouwen waren. In Hetty's huis waren alle gordijnen neergelaten, toen Jack's taxi voorreed en in zijn angst dacht hij natuurlijk het al lerergste. Hetty is dood, snikte hij, terwijl hij met doodsangst in zijn oogen en de schrik in het hart zoo geweldig hard en lang aan de voordeur klopte, dat een buurvrouw voor het raam verscheen. Er kwam niemand; zeven maal her haalde Jack zijn kloppen; toen probeer de hij de vensters te openen, maar die waren gegrendeld. Hij ging naar den ach terkant van het huis en probeerde de achterdeur, die echter ook gesloten was. De buurvrouw had wel de krant gele zen en was ook bij de rechtszitting ge weest. Ze deed haar mantel en hoed aan en liep ijlings langs het pad van Hetty's kleinen voortuin. Zij wist wie Jack was, haar instinct had het haar gezegd. - Neemt u mij niet kwalijk.begon zij; verbaasd keek Jack haar aan en greep naar zijn hoed. Bent u mijnheer Perivale?, vroeg zij en toen hij knikte ging zij voort met de graagte, die iedere vrouw eigen is, wan neer zij belangrijk nieuws ook al is het tragisch heeft mede te deelen. - Het verwondert mij, dat u denkt juffrouw Loring thuis te vinden. Zij heeft het huis gisteravond laat, of liever gezegd vanochtend vroeg, onder politiegeleide verlaten en vanochtend om tien uur werd zij ervan beschuldigd haar vader te heb ben geholpen bij zijn ontvluchten uit de gevangenis. Zij werd veroordeeld tot een jaar verbeterhuis en de kleintjes zijn van ochtend vroeg door een politie-agent weggehaald. Ik weet niet, waar zij zijn., eindigde zij. Dit verhaal moge in koude letters afge drukt, harteloos klinkan; toch was het dit niet. Hel had de verdienste van kort en duidelijk te zijn en de stem der vrouw klonk vol hartelijke sympathie. Terwijl Jack luisterde, scheen zijn ge heele lichaam te verstijven; zijn lippen werden wit en in zijn vriendelijke blauwe oogen smeulde een vuur van zoo vreese- lijke woede en drift, dat de vrouw hui verde, toen zij hem aankeek. Waar is die plaats, waar juffrouw Loring been gestuurd is?, vroeg Jack Perivale met een holle stem, die maar zwak deed vermoeden met welk een ein- delooze moeite bij zichzelf in bedwang hield. De vrouw begon te wenschen, dat zij zich er maar niet mee bemoeid had; het was een aanblik, die haar nog jarenlang bij zou blijven dat smalle, witte, ver wrongen jonge gezicht, die flikkerende oogen, en die strakke, dunne lippen. Ik.... ik.... weet het niet, maar de naam staat in de krant. In de gerechts zaal heb ik het niet gehoord, stamelde de vrouw. Ik zal even van binnen het och tendblad voor u gaan halen, eindigde zij, verheugd, dat zij zich uit de voeten kon maken. De taxi-chauffeur, die ieder woord ge hoord had en nu ineens de geheele situa tie begreep, trok de courant uit zijn zak en met een onhandige poging 0111 zijn medelijden te betuigen, bood hij haar Jack aan met de woorden: Hier is mijn cou rant mijnheer! Zal ik maar wegrijden om u verdere vrouwen-klets-praatjes te be sparen? U kunt dan onderweg wel lezen. Jack knikte en terwijl de chauffeur langzaam langs de Spaniards Road reed, las hij het geheele vreeselijke en onware verhaal. H(j had zijn vader wel ik weet niet wat kunnen doen, hoewel deze eigenlijk de aanklacht tegen Hetty niet had ingediend was hij er toch de indirecte oorzaak van. Het incident van den diefstal bij Ma dame Kstellelady Olga's schijnheilige verklaring Hettv voor een aanklacht be hoed te hebben, het heelc walgelijke, on waardige net van leugens was duidelijk genoeg voor den woedenden jongeman, die iedere onwaarheid doorzag. Zijn hart werd verteerd door angst en zonder eenig doel sloeg hij met zijn vuisten te gen de deuren van de taxi, bijna waan- i zinnig van onmacht en verdriet.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1