DE ECHO VAN HET ZUIDEN Groot Concert Na afloop BAL. .De Echo uan hel Zelden" op Maandag 13 Februari 1933 HET blad voor Waalwijk en de Langstraat. PROVINCIAAL NIEUWS. Ons Kantongerecht. Doordat de Minister van Justitie door de zeer ernstige gebeurtenissen In Indië, Dinsdagmiddag zijn plaats aan de regeerlngstafel moest afstaan aan zfln collega van defensie Dr. Deckers, voor 't afleggen van een regeeringsverklarlng betreffende het gebeurde in Indië en de aan te nemen houding (zie elders In dit blad), en de daarop gevolgde interpellatie Drop (S.D.A.P.) terzake de salariskorting van marine—mannen e. d. in Indië, is de Minister van Justitie nog niet aan het woord gekomen terzake zijn wetsont werp over opheffing van rechtbanken en kantongerechten ook heden Woens dag zal dat mogelijk nog niet het geval zfln. De beslissing over ons Kantonge recht is dus verdaagd; wanneer deze zal vallen, is nog niet te zeggen. Wij zouden denken op morgen. Oprichting Jonge Werkman. Waalwijk stond Zondag in het teeken der katholieke jeugdorganisatie. Aan de groen—bruin geuniformde jongens die door de straten marcheerden was het te zien dat .de Jonge Werkman* hoogtij vierde. Ter gelegenheid van de aanneming van een tweetal nieuwe afdeelingen Waalwijk en Baardwijk, waren tal van J, W.—organisaties uit den verren omtrek naar Waalwijk ge komen, zoodat de groenhemden geza menlijk ten getale van meer dan 200 waren. In de parochiekerk van St. Jan Bap tist werd 's morgens om zes uur een H. Mis voor de jongens opgedragen waaronder algemeene H. Communie, waarna ze in den R.K. Qildenbond gezamenlijk aan het ontbijt aanzaten. 's Middags om drie uur vertrok de lange stoet in optocht en met de uit waaiende vaandels voorop vanaf den Gildenbond naar het St. Antoniusplein, waar een vaandel-groet werd gebracht aan het H. Hartmonument. Het was daar een indrukwekkende plechtigheid, die door velen werd bijgewoond. De aanneming. Te vier uur werd in de parochie kerk van St. Jan een plechtig Lof ge celebreerd door Deken van Rlel, met assistentie van kap. Allard van de par. St. Clemens. De leden der aanwezige clubs hadden plaats genomen vooraan in de kerk, terwfll de vaandeldragers met hunne banieren In het priester koor stonden. De plechtige aanneming en vaandelwijding werden verricht door den HoogEerw. heer Deken van In de eerste plaats richtte spr. zich daarbij tot den H.E. heer Deken van Riel, die de plechtige aanneming heeft willen verrichten en hij bracht dank voor de sympathieke houding die de Deken tegenover de Jonge Werkman heeft aangenomen Die houding, aldus spr. moet tevens een richtsnoer zfln voor alle weidenkenden Voorts bracht spr. dank aan den burgemeester en de raadsleden voor de genegenheid en de sympathie die zij jegens den werken, den stand hebben betoond, niet alleen in woorden maar ook in daden. Ook de vertegenwoordigers der Werkgevers organisaties betrekt spr. in zfln dank woord en hij beschouwt het als een goed teeken dat ook van die zijde medeleven betoond wordt. Spr. roept ten slotte het welkom toe aan de bestuursleden der werk- nemersvereenigingen en aan dej. W.- afdeelingen die uit solidariteitsgevoel zfln opgekomen, ondanks de slechte weersomstandigheden. De twee kranige nieuwe groepen Waalwijk en Baardwijk feliciteert spr. De Harmonie St. Crispfln bracht hierna afwisseling met een viertal num. mers die vertolkt werden op de wijze zooals we die van dit corps gewoon zfln. Het dankwoord, dat rector van Kemenade tot de muzikan'en sprak, was dan ook welverdienl. De leden der beide nieuwe afdee- iingen vergastten de aanwezigen daarna op een spreekkoor .de Vaandelgroet", dat een hulde was aan het vaandel van den Jongen Werkman en een verduidelijking van de daarop voor komende zinnebeelden. De J.W.-er Th. van Mierlo sprak de reien. Van de gelegenheid tot het uitspreken van felicitaties werd een druk gebruik gemaakt. Rector v. Kemenade was zelf de eerste die daarvan gebruik maakte. Hij wees erop dat dezen dag het funda ment gelegd is voor een werk van veel grooter beteekenis dan de meesten zullen denken. Immers de Jonge Werkman is een instelling die brood noodig is. De organisaties der ouderen noemde spr. versleten, want in elke afdeeling moet de heeie zaak draaien op enkele personen. Spr. wees op het vele dat reeds door de organisaties bereikt is. doch hij voegde eraan toe dat nog meer bereikt had kunnen worden als elk lid naar vermogen had meegewerkt. Daarin moet, naar spr. meent, verandering komen, vooral daar de toestanden steeds gecompliceerder worden en er dus steeds meer van de organisaties gevraagd wordt. Spr. wees erop dat het geloof en de goede zeden hoe langer hoe meer bedreigd worden, en dat deze dan ook met kracht moe ten worden verdedigd Van jongsaf moet de werkman zich daartegen wa penen en daarom ligt het belang van den werkenden stand bij de jeugd. Het werk is noodig, zoo eindigde spr. den werkenden stand in de toe komst recht te doen wedervaren. Daarna sprak Burgemeester Moonen die uiting gaf van zfln gevoelens van sympalhle jegens de R K. Werklieden der Liedertafel .Oefening en Vermaak" te Waalwijk Aanvang 8 uur. Entrée fl. 0.80 P r goede samenwerking met zijn organisa tie zou zfln, om zoo gezamenlijk het doel te bereikende vorming van karakter—katholieken en mannen van de daad. Voorts spraken nog de leiders en de secretaris van het Qewest Tilburg en de leiders der afdeelingen Udenhout en Tilburg. De J W.'er Lefltens sprak hierna een dankwoord speciaal tot den H E. heer van Riel en tot rector v. Keme nade. Den burgemeester en het ge meentebestuur bracht spr. dank voor de medewerking in het houden van een loterij. Voorts richtte hij een dank woord tot de vertegenwoordigers der Vereeniging van Waalwflksche Schoen fabrikanten, der K. J M. V, en der R. K. Werklieden—vereeniging. Na het zingen van .Aan U o Koning der Eeuwen" werd even gepauseerd. Het gedeelte na de pauze bracht een meer vroolflke afwisseling. Er werden nl. een tweetal blijspelen op gevoerd door de pas opgerichte af deelingen. .4—0" en .Corruptie- vielen wel in den smaak, teoordeelen tenminste naar de gulle lachbuien en het overvloedige applaus. Tusschen beide kluchten werden nog enkele liederen gezongen. Kap. Beekmans vond nog gelegenheid een dankwoord te spreken tot allen die aan de oprichting der afd. Waalwijk en Baardwijk hebben medegewerkt. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot kap; Allard en tot rector van Kemenade. Het was reeds laat toen met .Room sche Blijdschap" en met den J. W.'ers- Riel. Nadat de daartoe vereischte cere moniën waren verricht sprak Z H.E. j een woord van felicitatie tot de jon. gens van Waalwijk en Baardwijk met hunne aanneming als lid van dej. W. Z.H E. wees op de beteekenis van bet streven vin deze organisatie, die organisatie, wier leversuitingen hij met to» doel heeft alles hernieuwen in j belangstelling volgt. Daarom verheugde Christus. Waar dit op de cursusver gaderingen reeds zoo dikwijls is naar voren gebracht, meende spr. te mogen veronderstellen dat de thans aangeno- menen jongens zfln die weten wat ze willen. Spr. verheugde zich er over dat naast de Jonge Middenstand en de Jonge Boerenstand thans ook is ge komen de Jonge Werkman, gezamenlijk zullen immers deze drie groepen pal staan, nu over de geheele wereld het geloof wordt aangevallen, om de veste van het christendom te behouden. Het zal een zware taak zfln het geloof te behouden aldus Z H.E die de jongens aanspoorde om gerust voor hun ovei. tuiging uit te komen als op kantoren of werkplaatsen met heilige zaken den spot wordt gedreven. Toont u in alles en overal een waardig lid Uwer orga nisatie te zfln, aldus eindigde Z H.E. Toen de zegen werd gegeven brachten de vaandels het eere-saluut. Feestvergadering. In den Qildenbond werd 's avonds een feestvergaderlng gehouden. De zaal was om zes uur geheel gevuld, zoodat geen stoel onbezet bleef. Op de gereserveerde plaatsen merk ten wfl op den HoogEerw. heer Deken van Riel, de Z.E. heeren pastoor Ver bagen en pastoor van Erp, en ver. schillende H H. Qeestelflken, den burge meester, wethouders Eibers en Smol ders, verschillende raadsleden, Dr. H. Kolster, de heeren Spapens en Smarius namens de Vereeniging van Waalwflksche Schoenfabrikanten, de heeren Paslier en van Gorcutn namens de R. K. Werkliedenvereeniging, de heeren Raaflmakers en v. Huiten namens de K. J. M. V. Berichten van verhin dering waren ingekomen van de heeren Dr. H. Q. Langemefler, Ds. Louwe Kooflmans, Jan Tielen en den R.K. Bond van Bouwvakpatroons. Nadat de vergadering was geopend met den J. W/ers—groet en de groen hemden gezamenlijk het lied van de Jonge Werkman hadden gezongen nam de Z Eerw. heer Rector v. Kemenade uit Udenhout, die de bfleenkomst leidde wegens ongesteldheid van den Dioc. Directeur rector Mommersteeg, het woord om de aanwezigen te ver welkomen. spr. zich ook over deze instelling en hij hoopte dat sclieone resultaten er het gevolg van zullen zfln. Spr. felici teerde de jongelui en spoorde hen aan zich te scharen onder het vaandel der organisatie, dat de symbolen bevat die moeten worden nagestreefd. Pastoor van Erp wees op het wel slagen van de voorvormingscursussen en bracht dank aan den cursusleider rector v. Kemenade en alle verdere medewerkenden. Hfl sprak de hoop uit dat de karaktervastheid der jeugd in deze organisatie zal toenemen en dat van de Jonge Werkman vruchten voor de toekomst mogen uitgaan, Namens de R. K Werkliedenveree- niging en hare onderafdeelingen wer den de jongens gefeliciteerd door den heer F. Passier. Wfl ouderen mogen gelukkig zijn, aldus spr., dat onze zonen zich scharen onder de vaan van de Jonge Werkman, want onder goede leiding zullen zij dan de maatschappij ingaan. Spr. herinnerde aan het woord van Dr. Ariëns; „De strijd tusschen geloof en ongeloof zal worden uitge streden op het veld der vakorganisatie." Spr. wees op de agitatie der tegen standers en prees zich gelukkig te weten dat deze jongens tot mannen zullen opgroeien die het katholieke vaandel zullen uitwaaien boven het geloei en gebrul. Tenslotte zeide spr. nog dat de leiding der afdeelingen bfl de Eerw. heeren Adviseurs in goede handen Is. De heer Spapens, voorzitter der Vereeniging van Waalwflksche Schoen fabrikanten. zeide dat zijne vereeniging de ontwikkeling der arbeiders organi- saties met belangstelling blijft gade slaan. Spr. vestigde er de aandacht op dat de verstandhouding tusschen de R.K. Werklieden—vereeniging en zijne vereeniging steeds goed is geweest en hij hoopte dat de nieuwe vereeniging deze verstandhouding zal handhaven. De Kath. Jonge Middenstands—ver eeniging wenschte de nieuwe afdee lingen geluk bfl monde van den heer A. Raaljmakers. Spr. hoopte dat deze jonge beweging door de energie van leden en leiders zou mogen uitgroeien tot een organisatie van volwaardige katholieke arbeiders, .en dat er een groet deze zeer geslaagde avond gesloten werd. eerste Bespreekt tt|dlg uw plaatsen voor den Kaatsten dag van den Humoristen wedstrijd op Zondag a.s. Het jubileum van R.W.B. De Besoflensche voetbalclub R.W.B. heeft Zaterdag en Zondag haar 25-jarig jubileum op waardige wijze gevierd. Van vele zijden is bij deze gelegenheid medeleven betuigt met de oude ver eeniging, die zich ondanks vele moei lijkheden met sportieve volharding heeft weten staande te houden. Receptie. Zaterdagmiddag werd het feest offi- cieel ingezet met een receptie in de zaal van café Pompe, die voor deze gelegenheid een vroolijk tintje had gekregen door de versieringen die er waren aangebracht en door de vele bloemstukken die waren aangeboden. Daaronder waren er van de vereen. Koninginnedag, de v.v. HEC en Juliana, de W.W.C. de Zwaluwen, de Qymn. vereen. Kracht en Vlugheid, Waalwflks Belang, Café Pompe. Van de gelegenheid om het bestuur te feliciteeren werd een druk gebruik gemaakt. Wij zagen o.m. de burge meester, deputaties van Waalwflks Belang, WSC. HEC, Qem. Zangvereen. Hallelujah, Gymn.vereen. Kracht en Vlugheid, Vereen. Koninginnedag, W.W.C de Zwaluwen, Luchtbuks- vereen. DVO, het corps Macéchaussée, en voorts verschillende scheidsrechters. Het eerst bood de vereeniging Waalwflks Belang hare gelukwenschen aan bij monde van den voorzitter den heer Jud. Timmermans Phz., die met den secretaris den heer Jan Tielen ter receptie verscheen en de vereeniging hartelijk gelukwenschte met 't zilveren jubileum en die haar dank bracht voot alles wat zij gedurende deze lange en dikwijls moeilijke bestaansperiode had gedaan in het belang der gemeente tot verheffing der voetbalsport, tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer of op welk gebied dan ook. Speciaal huldigde hfl mede den secretaris. Burgemeester Moonen uitte zfln veie jaren met dezelfde toewijding zal jlflven vervullen, opdat de oogst van lichamelijk en geestelijk welzijn nog grooter zal worden en de weg gebaand zal worden naar het gouden bestaans- feest. Een speciaal woord van hulde b7acht spr. aan den secretaris den heer v. Vugt, die 25 jaren deze functie vervult. Vervolgens sprak de heer jac, Spij kerman namens WSC. Spr. wees erop wat het zeggen wil een voetbalvereent- ging 25 jaren te doen voortbestaan, vooral wanneer zich dikwijls moeilijke omstandigheden voordoen. RWB heeft met tal van tegenslagen te kampen gehad, en spr. heeft dan ook dikwijls met buitengewone bewondering opge zien naar de taaie volharding en de groote energie die van het bestuur van RWB uitging. Onwillekeurig vraagt men zich af, aldus spr., van waar die moed kwam om telkens opnieuw ondanks gering succes, de competitie in te gaan. Spr. weet dan echter dat in 't bestuur een kracht schuilt die telken jare de spelers met nieuw vuur wist te bezielen, nl. de secretaris de heer M. v. Vugt. Spr. bracht den secretaris dan ook een speciaal woord van hulde, en noemde dit 25-jarig jubileum de kroon op het werk van den heer v. Vugt. Zijn er jaren geweest dat het tusschen RWB en WSC niet zoo goed vlotte, ihans mocht spr. met vreugde constateeren dat de verstandhouding tusschen beide vereenlgingen zeer goed is, wat voor een groot deel te danken is aan de tact en het inzicht van den heer van Vugt. Spr. eindigde met een hartelflk woord van felicitatie tot het bestuur en bijzonder tot den secretaris, en met de hoop dat de bloei der vereeniging nog zal toenemen. Namens H. E. C. sprak de heer Hesselberth, die vooral prees den goeden geest die steeds in R. W. B. heeft geheerscht en waardoor het mogelijk was dat de vereeniging steeds alle zware slagen te boven kwam en zoo lange jaren in stand is gebleven. Spr. hoopte dat R. W. B. nog lange jaren een toonaangevende plaats in de Waalwflksche voetbalwereld zal blflven Innemen. Een speciale gelukwensch richtte spr. tot den heer v. Vugt, aan welken bekenden Waalwflkschen sport vriend R.W.B. zeer veel te danken heeft. Voorts spraken Wachtmeester Blok land namens de maréchaussée, de heer Treffers namens .Halleluja", Mej Blok namens K. en V., de heer van der Hammen namens Koninginnedag, de heer Knuist namens de Zwaluwen en de heer Brekelmans namens D. V. O. De voorzitter van R. W. B., de heer Nuijten, beantwoordde elk der sprekers. Tenslotte werd nog een foto gemaakt van de ter receptie aanwezigen. Onder de vele schriftelijke felicitaties noemen wij die \an den K. N. V. B., met de mededeeling dat aan de veree niging de herinneringsmedaille zal worden aangeboden, den B.V.B.. den heer J. v. Bel, seer. afd. IV K.N.V.B., den heer Schiöder, voorz. B. V. B., de voetbalver. Breda, Juliana, Longa, Gudok, Oisterwljk, T. S. C. D.O.S.B., B.V.V., Dosko, Capelle, Nevelo, D.V.O., de R. K. W. G. V., oud-burgemeester Verwiel, Gilde St. Crispfln en Crispl- nianus, Red. Echo van het Zuiden en verschillende scheidsrechters en oud leden. De oud-leden en de burgerij vanv.m Besoflen boden de vereeniging ter ge legenheid van dit jubileum een drietal vlaggen aan, een in de clubkleuren, een oranje jubileuraviag en een vlag In de Waalwflksche geel-zwarte kleuren. Het corps Maréchaussée bood een prachtige ledenlijst aan, ontworpen en uitgevoerd door een hunner, den heer D. Broer. Voorts mocht de ver. van de dames-supporters een groote foto van de vereeniging ontvangen. Avonds werd in intiemen kring feestgevierd. In café Pompe werd voor wend tot verbetering van het speel terrein Zondagmiddag werd de jubileum- wedstrijd gespeeld. (Voor het verslag hiervan verwijzen wfl naar de sport- rubriek.) Na den wedstrijd bleven de spelers van belde clubs in het clublokaal van R. W. B. bijeen en 's avonds werden de gasten genoodigd op het bal dat gegeven werd in de zaal van café Holizer-Passier. Ook hier heerschte weer een prettige stemming. Meni.4 R.W.B.er zal nog dikwijls met welgevallen terugdenken aan de waar dige wijze waarop dit jubileum is gevierd. Uitvoering W.G.V. Maandagavond had de jaarlljksche uitvoering plaats der R K. Waalwflksche Qymnastlekvereeniging. De zaal was goed bezet. Na de voorstelling der turners ver welkomde de nieuwe voorzitter de heer J. Dumoulln de aanwezigen en wel speciaal de talrijke genoodigden, o.a. den HoogEerw. heer Deken van Rlel, den geestel. adviseur der W.G.V. kap. Sanders, Rector Vissers, adviseur van den Dioc. R K. Gymnastiek- en Voetbal bond, den WelEd.Gestr. heer Nijsten, inspecteur der Llch. Opvoeding, den Edelachtb. heer Burgemeester, Weth. Eibers en Smolders, de voorzitter van Waalwflks Belang, (de secretaris had bericht verhinderd te zfln) de Comm. voor de Lich. Opvoeding, mej. Verhoe ven, leidster der Dames Gymnastiek, vereen. Orova en de vertegenwoordigers van verschillende zuster-organisaties. Aan dit welkomstwoord voegde spr. nog eenige woorden van dank toe speciaal aan den Edelachtb. heer Bur gemeester en aan den geest, adviseur kap. Sanders, den leider den heer v. d. Geer, den pianist den jongenheer Wilmont. de dir. der Witte Bioscoop, de pers en allen die de W.G.V. daad werkelijk steunen. Vervolgens ving de W.G.V. de af werking van haar programma aan met een aardige figuurmarsch door de leden, waarna de aspiranten A en B ten tooneele verschenen resp. met brug- en stokoefeningen. Een en ander viel al dadelijk zeer in den smaak van *t publiek en getuigde ook van gedegen oefening en groote ambitie bfl de jeugdige leden. Onder de aspiranten schuilen krachten die heel wat voor de toekomst beloven. In he^volgende programma-nummer, de Paardoefeningen, toonden de leden zich van hun beste zijde. Deze werden nagenoeg tot in de perfectie uitgevoerd en wekten groote bewondering bfl de talrijke aanwezigen. De allerjongste aspiranten traden hierna op met een bewegingsspel, begeleid door muziek en zang, onder aanvoering van den jongenheer Smits, dat een alleraardigsten indruk maakte en waarmee de jeugdige executanten een groot succes oogstten. Na de fraaie vrije oefeningen van de oudste aspiranten kregen we brug. en vrije oefeningen van de leden en wat hier onder de bekwame leiding van den heer E. v. d. Geer gepresteerd werd was werkelijk boven allen lof verheven. Op de brug werden zeer sterke staaltjes van kracht en lenigheid gedemonstreerd waarbij vooral dhrn. v. d. Geer, Trockmann, Hurkmansen Schapendonk uitblonken, terwfll de zeer gevarieerde vrfle oefeningen met telkens afwisse lend ryihme, die tusschen haakjes heel wat ausdauer van de executanten vergden, nagenoeg feilloos werden uitgevoerd. Volgde nog een leuk be- wegingsspel onder aanvoering van den jongenheer P. Zeegers, dat evenals het vorige veel succes oogstte en de ge bruikelijke clou van dergelijke avonden diverse reuze- en andere zwaaien aan het rek. Alles bfleen een pracht-ult- voering, voor de W. O. V. en haar kranigen leider, den heer E. v. d. Geer, een groot succes. Tijdens de uitvoering nam de WelEerw. heer Vissers, adviseur der diocesane gymnastiek- en voetbal bonden nog het woord ten einde, naar aanleiding van een daartoe tot hem gericht verzoek eenige propagandisti sche woorden te spreken voor de R.K. Sportbeweging. Te oordeelen naar het groote aantal leden der W. G. V., de keurige uitvoering door haar gegeven en de groote belangstelling waarop zij mocht bogen achtte hfl dit, voor wat de gymnastieksport betreft hier gansch overbodig. Aangaande de voetbalsport kan dit evenwel in deze gemeente niet getuigd worden, waarom spr. allen de gymnastiek in de eerste plaats, maar ook de verdere aanwezi gen aanspoorde aan den wensch van het Doorl. Episcopaat gevolg te geven en ook de voetbalsport in Roomsch verband te beoefenen. Tegen het einde der uitvoering deed de voorzitter de heer Dumoulin mede deeling, dat de EdelAchtbare heer Burgemeester het beschermheerschap groote waardeering voor hetgeen RWB leden en donateurs een feesthal gegeven der vereeniging heeft willen aanvaar- gedurende de 25 jaren vanjiaar bestaan gedaan heeft voor het lichamelijk wel zijn en de karaktervorming van zoo vele jongens, en hfl sprak de hoop uit dat het bestuur zijn moeilijke taak nog dat een zeer gezellig verloop had. In den loop van den avond werd hulde gebracht aan een drietal zilveren jubi larissen, nl. den secretaris Mar. v. Vugt, den vicevoorz. A. van Oostrum en den terreinknecht Treffers. Allen mochten een stoffelijk blijk van waar- deering ontvangen voor het werk dat zfl voor de vereeniging hebben tot stand gebracht. De dames-supporters overhandigden den penningmeester nog een geschenk onder couvert, dat zal worden asnge. den, welke mededeeling met een luid applaus werd ontvangen en voor welk blijk van medeleven en sympathie hfl den burgemeester hartelflk dank zegde. Deze betrad daarop zelf het podium om hulde te brengen aan de kranige gymnasten speciaal hun kundigen leider den heer v. d. Geer. Hoe groot ook de attractie was die er uitging van halsbrekende, adembeklemmende toeren toch verklaarde spreker zich een grooter bewonderaar van oefenin gen die, hoi eenvoudig ook, correct No 12. Woensdag 8 Febr. '33. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. Waalwijk, 8 Febr. 1933. IMIElliCUMlT-

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5