Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I I Een VELO wascht electrisch voor 6 ets FEUILLETON Winkelnieuws. Mol Gaat Voor. Man en vrouw zijn één UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. MOL blilft goecSkooper. Abonneert op het WadiwijH^ne en «.ang- *traa&*in«s oidQ,Qal ooK voor uwe advertenties het aangewezen or gaan uv ornaat 't i n aeze piaat* en ztreen alge meen gelezen Worut. NUMMER 19. ZATERDAG 4 MAART 1933. 56e JAARGANG De Echo van het Zuiden, Waalwybschc en Liitslraatsrke Couranti Dit blad verschil nt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 11.40- 1 Prijs der Advertentlën: 20 ceni per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur Vk ons besit sfln. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GOED OP TIJD. De Minister van Defensie heeft dus verboden dat militairen op eeni- gerlei wijze steun verleenen aan de S.D.A.Paan socialistische par tijen. „Militairen".... dat zijn niet alleen beroepsmilitairenmaar ook reserve-officieren en ook de mili ciens, voorzoover die onder de wa penen zijn. Dat is een zeer gelukkige beslis sing. Het werd hoog tijd dat aan den tweeslachtigen toestand een einde kwam. Tweeslachtige toestand? Ja: de S.D.A.P., die als een gelijkwaardi ge politike partij in ojns land be schouwd wordt, het leger aftakelend, afbrekendimmer de militaire toestanden hekelend en de militairen toegelaten lid daarvan te zijn, omdat het een officieel erkende politieke partij was! Toch ageert de S.D.A.P. tegen het Koninklijk Huisen de officier legt z'n eed af: „trouw aan de Ko ningin". ook de officier en de re serve-officier, die lid is van een dei- vele S.D.A.P.-instellingen. Idioter kan het wel niet! Maar niettegenstaande de revolu tiepoging van 1918 en niettegenstaan de voor eenige jaren Albarda, de S.D.A.P.-voorman in de Tweede Ka mer verklaard heeft dat bij mobilisa tie niet op de S.D.A.P. (dus ook niet op de officieren en onderofficieren!?) te rekenen viel, bleef in Nederland 't feit bestaan, dat de militairen lid der S.D.A.P. konden blijven. Met de muiterij op „De Zeven Pro* vinciën" en de houding der S.D.A.P., die dit geval eensdeels toejuichte, an derdeels goed praatte, zijn nu de schellen bij velen van de oogen geval len Eindelijk! En goed op tijd ge lukkig nog net op tijd misschien voor zijn heengaan heeft de katholieke van „De Echo van het Zuiden". De goederen van MOL In katoen, in zijde of wol Munten uit door kwaliteit Vol benijden9waardigheid. Cecilia-Reclame. minister van Defensie verordend dat dit niet meer ging. Weliswaar heeft hij verboden aar de militaire ambtenaren om lid te zijn van de S.D.A.P.; niet aan de „mi litairen" in het algemeen; maar dit is toch reeds een begin. Een begin? Ja, want onder militaire ambtenaren verstaan we alleen nog maar de beroepsmilitairen.... het is, geloof ik, nog een kwestie of re serve-officieren wel militaire ambte naren zijn? Maar het zal niet lang meer duren of het corps reserve-officieren zal van den minister eischen dat dit verbod cok tot hunne gelederen wordt uitge strekt. Goed op tijd is dit rainisterieele be sluit gekomen. Wij willen zuivering in onze lands bestuursorganen; zeker in 's lands Defensie-middelen. Av. LAFFE OPRUIERS. Gaf het al een heelen schok, toen we in het begin dezer week plotseling door middel van radio of nieuwsblad moesten vernemen, dat het machtige Rijksdaggebouw te Berlijn in vlam men stond en dat als oorzaak daar van opzettelijke brandstichting werd vermoed, verbijsterend was de la tere mededeeling, dat de brandstich ter, die inmiddels was gearresteerd, een Nederlandsche communist bleek te zijn. Was deze heethoofd een Tribune redacteur of andere communistische propagandist Was hij wellicht de syndicalistische vakbond-leider Snee vliet? Neen, dat kon niet, want die zat nog in voorarrest wegens oprui ing. Dan zou de dader, misschien een der voormannen zijn van de Rev. Soc. Partij, die onlangs óók wegens op ruiing waren gearresteerd, maar in- tusschen weer in vrijheid waren ge steld; een der heeren Menist of van Burink derhalve, of de heer Reude- rink, of Maar het bleek geen dezer opruiers van professie te zijn. De brandstich ter was een onbekende jongeman uit Leiden, nauwelijks 20 jaar oud, „ma ger en met een fanatiek gezicht" - zco werd hij ons beschreven „in het donker gekleed en met een cape om". Met zoo'n stumperd misschien hel)- ben we tenslotte nog te doen. Een jongen uit het volk, slecht geschoold misschien, een beetje dweepziek, nog in de sturm und drang-periode van zijn leven. Hij raakt begeesterd door de holle phrasen der volksopruiers, die hun storm- en drang-periode al lang achter den rug hebben en leer den inzien, dat het „beter mal te pra len dan mal te doen" is. Voor praten maken ze je niet zoo veel. Hoogstens wordt je een keertje aangehouden en dan zorgt „de bewe ging" wel voor een goeden advocaat, die heel de justitieele wereld beroert om je invrijheidstelling te verwerven. Na een paar dagen kom je los en dan wordt je opgewacht door een begees terde schare geestverwanten, welke den martelaar bejubelt en befuift. Het is zulk een sinister werk, het geen die opruiers begaan. Dat ze een eigen voor ons vreemde over tuiging hebben, deert ons niet. Als ze oprecht meenen, dat de maatschap pij eerst ondersteboven zou moeten, vóór er iets beters kon worden opge bouwd,, dan zouden ze daarmee al leen ons respect nog niet verliezen. Ais het dan maar kerels waren, die persoonlijk stonden voor hetgeen ze ineenen. Maar de grootste opruiers behoeven het eerste water voor den schrik, als er klappen vallen. Ze zet ten andere, jonge menschen aan tot daden, voor welke ze zelve terugdein zen. 21. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). Het is zeker, dat zooals Hetty daar stond in haar elegant costuum met den coquetten hoed niemand zou hebben kun nen denken dat zij ook maar in de verste verte iets te maken had met het kleine, verschrikte meisje met het wollen mutsje en den langen mantel, die uit de handen der politie ontvlucht was. Het gevoel dat Max haar mee naar Lon den nam om haar belofte te vervullen, bleef bij haar, totdat zij een goed eind op weg waren en haar verloofde zijn arm om haar middel legde, haar naar zich toe trok en haar de reden van hun reis uit legde. Zie je, Hetty, ik ben in een heele- boel zaken geinteresseerd en een daar van is een club; het is een soort nacht club, weet je en gewoonlijk wordt er kaart gespeeld, weet je, het is er altijd een vroolijke groep van echte deftige hee ren met een hoop geld, legde hij uit. Ja, maar wat heb ik te maken met een nachtclub?, vroeg Hetty nieuws gierig. 9» iü moet de boel een beetje op- vroolijken, het wiel van de roulette draaien, de dobbelsteenen schudden en de goede bui erin houden terwijl de dranken gepresenteerd worden een gemakkelijk baantje en verduiveld ge zellig ook, liefje. Eeje hoeft je verlovingsring niet te dragen; het maakt de jongens een beetje terugge trokken wanneer zij zien, dat er op een meisje al beslag gelegd is voor den groo- ten stap. Dit was d« wijse, waarop Max Reiss in nuii lof over s4i|"*ciênie. Z-y ia indeidaad even ominsodai vuui ue vciZuiging van huid en tciui aci vruuw, ais vuui oc» niau die op pijui^us, Stiicgci^iau en uuOci»spciijk scheren gcsieiu is. in Hiijzcn van 2U70 ceni. Het gebeurde zij een waarschu wing. ais het opruierswerk hier on- gesiooru Kun vuon^uan, uan zouuen we wei eens in ïmeruaiionaie nioei- ïijKiieuen Kunnen Komen, uovenuien zien we, weiKe verscuiiKKiiigen uok in eigen omgeving geweKt Kunnen woruen, ais veie jungeiieuen uoor ue beroeps-opruiers loi laiiausme wor uen opgevueru en een unreur over nun meuemenscuen gaan uitoeienen. De justitie is juist in ue laatste we ken wat Kraciuiger tegen tiet voeren j van opruienue tuat opgetreuen. De bevoiKiiig, weiKe op rust en orue prijs sieit, steuiie ue jusiuie. Wy, rseuer- ianuers, neboen een sterken vryiieiüs- zin en toonen ons gauw gevoelig, waar we meenen, uul bepaaiue ge- clacnten woruen onueruruiu, een mee- niiigsuiung worut beiummeru. Onze vrijueiuszin is een ueugu, maar we moeten oppassen, uat uie niet in een onueugu overgaat, n.l. tot roeKeioos- iieiu en banueioosheid worut ver vormd. Opruien is niet hetzeiide als het uituragen van een overtuiging, maar aanzetten tot misdaad. Als hij anueren aanzet echter om te doen, wat hij noouig vindt maar persoonlijk niet aandurit, uan is hij beüalve misdadiger, ook een lafaard. M. 67 op het huwelijk zinspeelde en in zeker opzicht was Hetty eigenlijk opgelucht, want zij voelde er niets voor haar ver houding tot dezen man bekend te ma ken. Hoe vaak wil je, dat ik naar die nachtclub ga?, vroeg ze. Ze vond het 'n afschuw'lijk iets met zooiets in verbin ding te moeten staan ,maar zij wist, dat het nutteloos zou zijn, te protesteeren en nog onmogelijker om te weigeren, daar zij in de macht was van den man naast haar. Is de vrijheid dien prijs waard?, vroeg zij zichzelf meer dan eens af en dan kwam het antwoord: „Je eigen vrij heid misschien niet, maar er zijn an deren", en met een zucht deed het meisje haar best de innerlijke stem tot zwijgen te brengen. Zij reden in een taxi naar een flat in Maida Vale, waar Hetty werd voorge steld aan een niet meer jonge vrouw met geschminkt gezicht en geverfde haren, die de charme van het jonge, frissche gezichtje met jaloersche, doch bewonderende oogen in zich opnam. Nu zal ik je hij mevrouw Lucas laten, Hetty, of je kunt haar ook wel „Belle" noemen; dat doet iedereen, zei Max Reiss, nadat hij een kopje thee ge dronken en een sandwich gegeten had. Zij weet, dat wij verloofd zijn, ging hij op zijn ruwe manier voort, niet lettend op den woedenden blos, die door het rouge op de wangen der oudere vrouw te zien was, welke jarenlang had gehoopt, dat die twijfelachtige eer haar eens te beurt zou vallen. Om 10 uur zal ik je komen halen, kindje; je heele „oorlogsuitrusting" zul je in een koffertje in de hall vinden; het is altijd gewenscht je voor zoo'n ge legenheid een beetje mooi te maken en daarbij.... men kan nooit weten in zoo'n publieke gelegenheid, eindigde hij met een vinger op zijn lippen en Hetty begreep zijn bedoeling onmiddellijk. Mevrouw Lucas gaf zich niet veel moeite om beleefd tegen haar gast te zijn. Zoodra de taxi van Max Reiss uit het gezicht verdwenen was, deelde ze mee, dat zij uit moest en dat haar meisje Het ty om 8 uur haar eten zou brengen; daarna verdween ztf tot Hetty's groote opluchting. Om 8 uur verscheen het beloofde avondmaal, maar Hetty bemerkte, dat haar eetlust verdwenen was en zij kon met geen mogelijkheid iets door haar keel krijgen. Een wild wanhopig verlangen naar Jack en zijn beschermende liefde maak te zich van haar meester; zij probeerde zich in een mantel van trots te hullen en zich in te praten, dat geen meisje met eenig zelfrespect een traan mocht ver gieten om een jongen die haar zoo in den steek had gelaten, maar zij kon niet. De telefoon ging en schrikte haar uit haar overpeinzingen op. Hallo, riep zij onverschillig den hoorn afnemend. Je spreekt met Max, kindje; hoe vind je de japon en de schoentjes? Ik heb ze je niet van te voren laten zien, omdat ik je wilde verrassen. Ze zijn pas verleden week uit Parijs gekomen. Zoover Hetty wist stond het koffertje nog onuitgepakt in de hal, het kon haar ook trouwens niets schelen, maar zij dwong zich om te zeggen„Dank je wel; ik vind ze prachtig", in de hoop, dat de telefoon het koele in haar stem maskeeren zou. Blijkbaar was haar aanbidder voldaan want hij lachte vergenoegd en met de woorden, dat hij haar, zooals afgespro ken, om tien uur zou afhalen, hing hij den haak op. De aanblik van de prachtige, wit sa tijnen japon, die met perfecten smaak uitgezocht was, evenals de kleine zil- j verbrocaat schoentjes, vermocht Hetty I niet in het minst op te vroolijken. Even min de met paarlen bestikte band voor het haar of de schitterende fluweelen avondcape, die haar tot een volmaakt beeld van vrouwelijke lieftalligheid maakten. i Enkele voorbijgangers voorname lijk werkende meisjes, die op weg naar huis waren hielden vol bewondering hun adem in, toen zij haar in de taxi za gen stappen, die Max Reiss op den hoek had laten wachten. Max Reiss verlustigde zich in den aanblik van het mooie meisje naast hem; hij wenschte zichzelf geluk en was zich bewust dat alle moeite en kos ten, die hij zich getroost had, ruim schoots vergoed zouden worden, nu hij zich van zoo'n parel verzekerd had. Bil de koeten stond hij eigenlijk niet eens lang stil, want de verkoop van het huis en den inboedel hadden hem veel meer opgebracht dan Hetty's moeder hem bij haar dood schuldig was ge weest. Mijn heerlijk kind, mijn wondermeisje, zeide hij innig en nam haar in zijn armen. Nu zul je gauw de mijne zijn, lie veling, want ik heb niet stil gezeten, ter wijl jij in de flat was! Kijk maar! Hij lachte vroolijk en opgewonden en haalde een enveloppe uit zijn binnenzak! Hier heb je het! Alles tip top in orde: een speciale vergunning voor ons huwelijk morgenochtend om 9 uur. HOOFDSTUK 19. DE NACHTCLUB. Er zijn menschen, die zeggen, dat al leen zij, die liefhebben, leven; het leven zonder liefde is een levende dood. Jack Perivale vond echter deze vredige oplossing niet in het martelend bestaan, dal hij leidde. Nacht en dag, slapend of wakend, zweefde hem Hetty's gezichtje voor den geest en zijn geheele wezen snakte naar haar bijzijn en haar liefde. Iedere poging die in zijn bereik lag had hij gewaagd. Elk spoor had hij ge volgd en al zijn geld had hij voor zijn nasporingen besteed, totdat hij zich in de noodzakelijkheid bevond onmiddellijk werk te zoeken. Gelijk zoovelen ondervond de jonge edelman ook nu, dat verreweg de meeste ziiner vrienden hem trouw bleven zoo lang de hoorn des overvloeds zich over hem had geledigd; in tegenspoed keerden zij zich van hem af. Dit alles maakte Jack zóó verbitterd, en zóó ontmoedigd dat hij zelfs niet ge neigd was de vriendschapsbewijzen van de enkelen die beter waren dan de rest, aan te nemen. Mijnheer Reiss, de ancst, de onze kerheid, of zij dood of levend is, dat alles zal mijn dood zijn, als het nog langer zoo moet doorgaan. Ik heb alles gedaan wat ik kon, iederen cent. dien ik bezat heb ik besteed om valsche sporen na te vol gen en nu zonder eenige financieele hulpbron, zit ik vast. Wilt u mij uw woord van eer geven, dat u werkelijk niets weet? U weet niet, wat Hetty Lo ring voor mij beteekent! Deze eenvoudige, ernstige woorden werden gesproken in het vorstelijk inge- ncine Humoor van Max Reiss. Op taiei, onuer üe oogen van Jack Pe- rivaie siona ue carioniien uoos mei den naam van een beroemu mouenuis uu Pa- rys, die de japon bevaue, uie iieity bij haar huwcujk zou aragen. Zij was juist met een speciale besiemng uu Parijs ge komen! ün met het beeid voor oogen hoe zij er in uu zou zien, leunde Max Reiss behaaglijk in zijn sioel achterover en keek in ue eerlijke blauwe oogen, die met zooveel angst en verwaenting op nem gevestigd waren. beste jongen, op mijn manier houd ik evenveel van dat meisje ais jij; heb ik dan geen afstand geuaan lerwiile van jou? En zou je dan nu gaan denken, dat ik je in den weg zou willen staan?, vroeg hy, zijn dikke witie vingers uitspreidend. Jack moest wel bekennen, dat dit alle» zeer waaVscliijnlijk klonk. Hij verliet het kantoor en vroeg zich af of wel ooit iemand in zijn liefde zoo on gelukkig zou geweest zijn als hij. Telkens wanneer hij een slank, blond meisje zag, wier figuurtje hem ook maar even aan Hetty herinnerde, liep liij haar achterna en staarde haar dan soms zoo onverholen en onafgebroken aan, dat hij er soms beleedigende of kwade blikken voor terugkreeg. Over het algemeen was Jack niet treu rig van het gezelschap zijner vroegere vrienden bevrijd te zijn. Hij verlangde naar eenzaamheid om op zijn gemak nieuwe plannen te kunnen uitdenken om zijn meisje op het spoor te kunnen ko men. Maar er kwam een avond, dat zoowel zijn lichaam, als zijn hersens uitgeput waren en hij niet meer kon. Hij zat in de hall van de club en zijn gezicht was ver bitterd en versomberd door de weinig opwekkende gedachten die door zijn hoofd spookten. Hij had bijna geen geld meer over een paar ponds-biljetten, wat los zilver geld en eenige stuivers vertegenwoordig den zijn totaal bezit. Iedere zenuw van zijn lichaam, ieder greintje van onafhankelijkheid, dat hij bezat, kwam in opstand bij de gedachte naar zijn vader te moeten gaan voor gel delijke hulp, zelfs indien zijn vader ge neigd zou zijn, die te geven. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1