IE ECHO UN NET Bij Pijn -|. TWEEDE BLAD. OPROEP tot de partijleden en de KIEZERS. Voordat het ongeveer twee maanden verder is, zal een nieuwe Tweede Kamer bijeenkomen. Dit is een gevolg van het besluit tot ontbinding dat op 15 Febr. is gevallen Practlsch komt dit hierop neer, dat de stemming die dit jaar toch zou plaats hebben in den zomer, op 26 April a.s. zal wor den gehouden. Op dit practische ge volg komt het voor de kiezers aan. Bij een verkiezing op het gewone tijdstip zou het voor ons niet zijn ge gaan om het beleid van het tegen woordige extra—parlementaire minis terie. Evenmin kan dit thans het ge val zijn. De R K. Staatspartij heeft voor haar arbeid in het afgeloopen parlementaire tijdperk haar eigen verantwoordelijkheid. Daarvoor komt zij op. Wat de kiezers goed moeten weten en beseffen, dat is, dat zij nu voor hun verantwoordelijkheid worden ge- plaatst. Vervroegd en verscherpt Ook verscherpt 1 Want wat is geschied de week voorafgaande aan het co fl ct tusschen Regeering en Kamer, heeft wel duidelijk getoond, wat er op het spel staat. Het gaat om het gezag, om het vermogen van het parlement tot positieven arbeid, in laatste instantie om de parlementaire democratie zelf. Juist in dit opzicht heeft zeker de R.K. Staatspartij in diep verantwoor delijkheidsbesef haar vaak zware plicht gedaan. Als zij haar medewerking verleende aan dikwijls harde bezuinigingsmaat regelen deed zij dit in hel besef, dat vóór alles moet worden voorkomen, dat in dezen tijd de stemming van ondermijnend wantrouwen in den par lementairen arbeid wordt aangewak kerd, en niet minder in de overtuiging, dat alleen door redelijke besnoeiing van uitgaven aantasting van groote volksbelangen kon worden voorkomen. Want zonder aiarmttemming te wek ken, is het plicht op zakelijke gronden bij voortduring er op te wijzen, dat de toestar.d In economisch en fi ïancleel opzicht, ook in Nederland zeer moeilijk is, en betrekkelijk geringe bezuinigingen, als waarom het bij voorbeeld bij bet voorstel tot nieuwe indeeling der rechtsgebieden ging, niet worden verwaarloosd. Want de R K Staatspartij wil er in ieder opzicht toe medewerken, dat aan sociale voorzie ningen niet behoeft te worden getornd. De R K Staatspartij wil vóór alles blijven verrichten opbouwenden arbeid, opdat de Staat ook in dezen tijd zijn taak kan blijven vervullen onder ge zonde medewerking en ten bate van het geheele volk. Zij wil met name, dat ht't steeds groeiende volksdeel, dat in landbouw, industrie en welhaast alle takken van volksbestaan lijdt onder den afschuwelijken geesei van werkloosheid of van vruchteloos wer- ken, zoo spoedig en zoo afdoend mo gelijk wordt gebracht tot onderhoud door eigen loonenden arbeid De crisis met al haar internationale factoren, zal geheel afdoende voorzieningen be- temmeren en beletten. Maar met aes ie meer kracht zal de R K Staatspartij zich werpen op de groote taak. om, zooveel van haar kaï afhangen, van het volk af te wenden de gevolgen van de crisis, zedelijk en stoffelijk Voor de vervulling van die taak is evenwicht In de staatsbegrooting zoo dringend noodig. Ou dit te bereiken, zal de R K. Staatspartij met alle kracht streven naar een goed gefundeerde parlemen taire samenwerking op den grondslag waarop alleen meer duurzaam werk kan worden verricht Nu minder dan ooit. is het tijd. dat Katholieken zich kunnen en mogen overgeven aan af- zonderlijke acties op politiek terrein. Opbouwende arbeid, zooals deze tijd dien eischt, gezonde volksinvloed, sterk overheidsgezag zijn nergens veiliger dan in handen van de R,K. Staats partij. Opbouwend vooral in den geest van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde, zooals Qiadragesimo Anno die gebiedend vordert. Katholieken die nog iets begrijpen van hun taak op dit oogenblik, laten af van iedere verdeeldheid, van ieder klein negatief streven. Ztj voeren den eigen Invloed op tot onwankelbare sterkte, om dien te kunnen aanwenden ten beste van het geheele volk, zoodra dat volk in en door de verkiezingen heeft gesproken. En daarom moeten de Katholieken doen hooren een krachtig, eenstemmig geluid nu voor een hecht gegrondvest en sterk gezag voor handhaving van gezonden volksinvloed voor krachtig bevorderen van loo nenden arbeid voor alle volksgenooten. De Partijstemming is bepaald op Zondag 5 Maart a s Met vol vertrouwen doet het Partij bestuur een beroep op aller bereid, vaardige en spontane medewerking, allereerst om de Partijstemming, welke op korten termijn moet worden gehou den en afgewikkeld, goed te doen slagen. En daarna om met grooten ijver en geestdrift den verkiezingsstrijd te voeren Werkt allen medeIn onderling vertrouwen en hechte eenheid Gereed voor den strijd De voorzitter van den Partijraad AALBERSE. Voor het Bestuur der R.K Staatspartij: C. GOSELING. Voorz. FRANS TEULINGS, Secr. Morgen gaan wij dus stemmen In de Kiesvereeniging. Het is niet moeilijk om uit de lijst der candidaten een goede keuze te doen. Een politiek advies is even eens uitgebracht; daaraan behoeft men zich natuurlijk niet te houden, maar in dit geval zal het gros der kiezers het wel doen, omdat het o.I. een uitste kend advies is, al zal men misschien een enkelen naam willenruilen. Voor een kwaliteitszetel komt op de eerste plaats Mr. Dr. Deckers, minister van defensie en daarin verheugen wij ons in hooge mate. 't Is als een stille hulde aan den krachtigen werker, die in deze moelelijke tijden van spanning en hoon van onzen kieskring een be wijs van hooge waardeering en dank baarheid dubbel verdient, maar tevens voor aues wai ny, onaanxs zyn minis- terschap, steeds voor den kring en de gemeenten In 't bijzonder is gebleven. Ook deze streek is zeer veel aan hem verplicht. Niet minder is dit 't geval met den heer Fleskens, een bekwaam Kamerlid, een hard werker, die zich met grooten ijver toelegt op de verschillende vraag stukken, speciaal de financleele, die naar voren komen. Beschouwt hij al die vraagstukken in de groote lijn van 's lands belang, dat verhindert hem niet de bepaalde behoeften van z'n kring, z'n Brabant niet uit het oog te verlie- zen. Wat hij voor onze Industrieën geweest is, behoeven we niet te her- halen en nooit doet men tevergeefs een beroep op zijn hulp en medewer king Deze vaste zetels staan buiten de stemming van a.s. Zondag. Dan gaat het over het politiek advies voor drie zetels, waarvoor geadviseerd worden; Mr Frans Teulings, K. v. d. Putt en Max van Poll. Het Kamerlid Mr. Teulings behoeven we niet bij onze lezers In te leiden wij hebben den secretaris van de Ka. tholieke Staatspartij meermalen leeren kennen door z'n lezingen en niet min. der door z'n vruchtbaren arbeid op verschillend terrein in de Kamer, en daarenboven weten wij wat wij aan hem hebben, wanneer het geldt de be langen van het gewest dat hem afvaar digt Daarvan zouden de laatste maan. den kunnen spreken nl. de actie voor 't Kantongerechthij toch was de man van 't amendement voor't behoud van ons Kantongerecht. De heer K. v. d. Putt, een nieuwe candidaat, mogen wij als een hoogst- bekwaam man bestempelen, die de sociale vragen en nooden, maar ook de economische van onzen tijd kent door een veelzijdige ontwikkeling en oriëntatie, die hem als een prima can didaat stempelen. De heer Max van Poll. die ook In de vorige Kamer zitting had. behoort tot de democraten in onze Katholieke partij en die daarom niet 't minst daarin een plaats waardig is, vooral om de zakelijke en bezadigde wijze, waarop hij die o i. vooral den laatsten tijd weet te demonstreeren. Wij behoeven niet te zeggen dat bij al deze candidaten de hoogste geeste lijke belangen en niet minder den steun aan 't wettig gezag en de economische en speciaal de financleele belangen des lands In veilige handen zijn. Bejammeren doen we 'tevenweidat aan het aftredend Kamerlid den heer Th. Schaepman ln Den Haag, op het politiek advies van onzen Kieskring geen plaats werd ingeruimd, de man die, hoewel in Den Haag wonend, zekere voortdurende connecties met z'n kring en z'n bewoners en derzelver nooden heeft weten te onderhouden Maar nog eens. .hel politiek advies" is geen wet; teder kiezer blijft vilj en doe zijn plicht op Zondag a.s. 3 stemmen uitbrengen, niet meer en niet minder. BINNENLAND. Personeele belasting. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de personeele belasting, De regeering stelt voor, aan gemeentebe sturen de vrijheid te verleenen om koffiehuizen, restaurants en andere in nemingen lot net georuiicen van spijzen en dranken tegen betaling, te belasten naar het tarief voor winkels en loge ment of naar dat voor gemeubileerde kamers. Voorts wordt voorgesteld, een rege- ling te betreffen, krachtens welke aan houders van een motorrijtuig, die zich om financieele redenen genoodzaakt zien hun rijtuig voor geruimen tijd buiten gebruik te stellen, ontheffing van de personeele belasting kan wor den verleend. De marinebonden. Naar men ons meldt, zal het Alge meen Marineweekblad, het officieele orgaan van het CAMBO, met het nummer van vandaag voorloopig voor het laatst verschijnen wegens ontslag van den redacteur den heer Smith en het aanbrengen van ingrijpende wij zigingen in de redactie. Verder meldt men ons nog: In de vergadering van den bond van onderofficieren der Koninklijke marine, Woensdagavond in Musis Sacrum in den Helder gehouden, is de burgerbestuurder van dezen bond, de heer J. H. de Nijs, met algemeene stemmen ontslagen. In de vergadering van Donderdagavond van den bond van korporaals en bond van lager marinepersoneel zou over het ontslag van den burgerbestuurder v. d. Vaart worden beslist. De redacteur van het Algemeen Marineweekblad, de heer Smith, en de algemeene vertegenwoordiger van het CAMBO in Nederl.-Indië, de heer van Klaveren, zijn door het bestuur van het CAMBO ontslagen. Laatstge noemde is radiografisch van zijn ont- slag in kennis gesteld Een en ander volgens den wensch van den meester van defensie. Heruitzending nit de Ver. Staten. De K. R. O. zal hedenavond tus schen 5,50 uur en 6,35 uur de inau guratie en daarna de inaugurale rede van den nieuwen president der Ver. Staten, Roosevelt, uit Amerika rela- yeeren. Leeftijdsgrens bij de rechterlijke macht. In het Staatsblad zijn verschenen Kon. besluiten van 22 Febr. waarbij is bepaald, dat de nieuwe bepalingen betreffende de leeftijdsgrens bij de rechterlijke macht op 1 Juni en de gewijzigde bepalingen omtrent het openbaar ministerie in burgerlijke za ken op 1 April in werking treden. De candidatenlijst van de Christelijk Historische Unie. 13 '88en. 1u. j. ïvieiiema, r.j, Nahuisen, 21. J. C. Wolthuis, 22. J. van der Marei, 23. W. F. C. van den Broek, 24. C, Verhoef, 25. mr. M. C. de Jong, 26. A. Broen, 27. C. Seun- ninga, 28. H Koerselman, 29. F. A. Kraayeveld. 30. M. Prins Azn. in hoofd en ledematen,alsook bij Kiespijn en jevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, 'nfluenza en vastzittende Hoest, zullen Mllnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Het dagelijksch bestuur van de Christelijk-Historische Unie maakt in de Nederlander bekend, overeenkom stig artikel 22 der statuten, dat, als resultaat van de stemmingen in de 7 groepsvergaderingen, de candidatenlijst der Unie is samengesteld als volgt 1. jhr. mr. D, J. de Geer, 2. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, 3 J Bakker, 4 J, R. Snoeck Henkemans, 5 dr. H. J. Lovink, 6. H. W.Tilanus 7. jhr. mr. F, Beelaerts van Blokland, 8. J. Weitkamp, 9. dr, C. W. Th baron van Boetzelaer van Dubbelman 10. mej. mr. C F. Katz, 11. J. M. Krijger jr., 12 jhr. mr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg, 13 mr. dr. A. A. van Rhijn, 14. mr. dr. N. C Veldhoen, 15. T Krol, 16 mr, J. A. de Visser, 17. M, A. Marra, 18. mr. dr. J. van BUITENLAND. De Japanners rukken verder op. Ondanks de tegenstrijdigheid dei berichten staat het nu wel vast dat de apanners bij hun opmarsch vorderin gen maken. Het offensief Is verder doorgedrongen door de verovering van Tsjifeng ten noorden van de stad Jehol en Lingjoean ten zuiden van de hoofd stad. Taj.feng ligt op nog geen 100 mijl van de stad, zoodat men verwacht, dat, wanneer de koude blijft aanhouden de Japansche troepen deze stad binnen twee dagen zullen bezetten Bij Tsjifeng werd slechts weinig tegenstand ont moet, maar het innemen van Lingjoean liep niet zoo vlot van stapel, in de wetenschap, dat dit de laatste werke- lijke barrière was vóór de stad Jehol, boden de Chfneezen scherper tegen stand dan de japanners tot dusverre hebben ontmoet, doch onder aanvoering van generaal Hattori behielden de Ja panners de overhand en zij hebben de stad bezet. Intusschen wordt uit Peking gemeld, dat nog weer twee Chlneesche bevelhebbers naar het front zijn ver trokken, zoodat men aanneemt, dat thans nog bittere strijd zal worden geleverd, alvorens de provincie geheel in Japansche handen zal zijn gevallen. Omtrent de verovering van de stad Tsjihfeng door de Japanners, meldt de Chineesche pers, dat bij de gevechten meer dan duizend man zijn gedood. Voorts wordt van Chineesche zijde nog gemeld, dat tweeduizend man Mar.d- sjoertjsche troepen naar hen overge- loopen zijn. De stad Tsjihfeng zelf bestaat prak tisch niet meer. Door het hevige artillerievuur zijn de meeste gebouwen vernield en het Jipansche consulaat heeft geen huis meer kunnen vinden dat nog geschikt was om er het hoofd kwartier in te vestigen, zoodat de Japansche soldaten zelf een verblijf moesten improviseeren. Jehol voor de Chlneezen verloren Nader wordt gemeld: Door verraad in de Chineesche ge lederen is het front doorbroken en dit kan het verlies van de provincie Jehol voor Chira tengevolge hebben. Naar uit betrouwbare bron verluidt, is generaal Soen Tien ylng bij Tsjihfeng naar de Japanners overgeloopen, waar door het zorgvuldig voorbereide ver dedigingsplan van Tsjang Hsoe-liang in de war gestuurd is. De ineenzakking van den Chlnee- schen tegenstand in Jehol heeft in heel China biltere ontgoocheling teweeg gebracht. Men geeft er zich rekenschap van. dat de val van Ling-yoean Jehol vrijwel overlevert. Japansche vliegtuigen hebben den Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. MAARTSCHE SNEEUW. Maart roert zijn staartzegt een oud spreekwoord en men bedoelt er mede, dat op vroege lentedagen heel weinig valt te vertrouwen, omdat de laatste dagen dezer maand en ook April dagen vaak nog bitter koud winterweer over ons land kunnen brengen. Reeds uitgeloopen bladknoppen, de eerste stengels van voorjaarsbloeiers, al die vroegeiingen, welke reeds door de Mtartsche zonnestralen tot nieuw leven werden gewekt, loopen groote kans om weer af te vriezen. Alleen de sneeuwklokjes en enkele bolgewassen kunnen vorst en sneeuw verdragen ook de met witte bloesem beladen sleedoornstruiken laten de sneeuwbuien door hun nog bladerlooze takken heen dwarrelen. Eerst als het gras wat te groenen begint, zien we tegelijkertijd bloeiende madelieven, speenkruldjes, anemoon en geurige viooltjes ver schijnen. Gelukkig bezitten de planten het vermogen om bij erge koude den groei in te houden, de knoppen zitten vorstvrlj verpakt immersen veel vroeg bloeiende katjesdragers toonen eerst bladeren na den bloei. .iMaart is de Lentemaand, doch eerst ln April zien we de welden frisch groenen. Als dan de zon schflnt en het regent, zeggen de Holiandsche boeren, dat het gras en kievitseieren regent. Maar de kievitten zijn al veel vroeger boven de weiden verschenen en het eerst gevonden kievitsei van 't jaar kan je in de laatste Maartdagen al verwachten. Toch is een broedende kievit in een besneeuwde weide bij vorstig weer wel Ie beklagen. Immers voedsel is toch al moeil^ker te vinden voor die vogels en hun pas geiegde eieren laten ze niet graag In den steek Soms blijven de kievitten volharden hun lichaamswarmte doet de sneeuw ln de nestholte smelten en ze trachten de eieren toch warm te houden. Menig broedsel gaat echter onder lentesneeuw verloren. Ook de roeken betrekken hun ko lonienesten al in Januari, en in Maart zijn er al heel wat broedende roeken. Ook voor hen is een streng nawintertje een geduchte tegenvaller. Hazen leven in het open veld, ze hebben ai vroeg in het voorjaar een leger ln lang grai o! onder struikge was, waar bij sneeuw en vriezend weer de jonge haasjes treurig koude lijden en er sneuvelen door de nattig, held ook heel wat jonge haasjes in de Lente. Alleen voor de roofvogels en jagende viervoeters schijnt Maar sche sneeuw een buitenkansje op te leveren Andere vroegeiingen zijn de jonge lammeren, welke ln Maart en April onze welden komen bevolken. Wei worden ze door de moederooien om ringd en zoo noodig zorgt ook de boer wel voor beschutting, maar och de Oostenwind kan zoo nijpend koud blazen over de vlakke weiden I lk heb met die pasgeboren lamme tjes op een kouden voorjaarsdag, alt de weiden nog zoo dor zijn, de bla. derlooze struiken niet de minste be scherming geven en de wind onze oogen tranen doet, altijd een beetje medelijden. Ik gun die aardige lamme, tjes veel liever een welkom op de wereld van een warm koesterend lentezonnetje, dan hen zoo stakkerig te zien kleumen en rillen al plaatst de ooi zich ook ais een windschut voor hen en drukken ze zich nog zoo dicht tegen moeders Wdrme volvacht aan. Maar ze harden toch al heel gauw en blijken binnen een paar dagen al zoo vol gezonde levenslust te zitten, dat ze dansen tegelijk met de Maartsche sneeuwvlokken. G de Gr Nieuwe Raadsels. 1. Op de kruisjesltjnen komt van linksboven naar rechtsonder de namen van een groote stad, en van linksonder naar rechtsboven een ander woord voor vertelsel 1 xx plaats in d eBetuwe 2 x x onmisbaar in de keuken 3 x x onderdanig 4 ,1.x... heeft de rooker noodig 5 x x ander woord voor proces 6 x x ontspanning 7 x x heden 2. Het geheel is een spreekwoord van 25 letters: 3-8-2-5-7-24-25 politieagent 3—6—16 17 Inwoner van Dene marken 15-14 13 12—20-21 dresseeren 10 11—12 dwaas 3. x medeklinker xxx jongensnaam xxxxx oud rijtuigje xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx niet laat xxx eiland in de Zuiderzee x medeklinker 1. Met G ben ik een mooie stad in Zeeland, met p ben ik een gezellig huisdier en met s ben ik een gebakje. 2. Verborgen namen van bloemen Ik vergat Klaas te roepen. Ik vind, dat deze jas mij niet past. 3. Met W ben ik een rivier in ons land, met B word ik met koopwaren gevuld en met St ben ik een metaal. 4. Welk dier kun je maken van Lord Kokl 5. Verborgen namen vau vruchten Ik weet het heel zekerSteven is ziek Kees en Jaap pelden ieder een noot. De tobbe stond buiten. Ik ga Joop eerst halen. 6. Eenmaal A en eenmaal D. Eenmaal R en eenmaal G. Eenmaal E en dit tezaam, Vormt een leuken meisjesnaam. 7. Welke dokter schrijft nooit medl cijnen voor? 8. Wie gaat harder achteruit, naar mate hij harder werkt? EEN KUNSTJE MET LUCIFERS. Het moet vooruit gezegd dit eenigs- zins vuurgevaarlijke spelletje mag alleen builen worden gespeeld en In géén geval in de kamer, waar brand zou kunnen ontstaan. Om het kunstje te kunnen doen, heb je een leeg lucifers doosje en vier lucifers noodig. Twee daarvan worden aan weerskanten tus schen de binnen- en buitendoos ge stoken, zooals dat op het teekeningetje is te zien. De derde lucifer wordt ge zet tusschen de twee anderen en met de vierde lucifer wordt de derde in het midden aangestoken. Als deze lucifer even heeft gebrand, zal hQ plotseling wegspringen met zooveel kracht, dat het wel lijkt of hij ontploft. Door den sprong, die de lucifer maakt, wordt gewoonlijk ook het vlamme'je gedoofd. Maar ik herhaal, als je dit kuns'je probeeren wilt. maghetal'één buiten gebeuren en dan met een leeg doosje.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5