Of tCHO VAN HU ZUIiltK Voor de Vastendagen. H. Kotster en - Lagarde Aile Schoonmaak- benoodigdheden. ANTON HOLTGRËFE KIEZERS TEULINGS SCHAEPMAN VAN DER PUTT. Gordijnroeden en toebehooren. Alle Verf-, Olie- en Teerproduclen Asfalt, Gaas en Draad. H. de Bont-v. Huiten Fa. P. T. BIERLAAGH-VAN DER HEIJDEN „DeIJzer- en Verfhandel" No. 19. Zaterdag 4 Maart. '33. 56e -Trg. DERDE BLAD. EEN WAAR WOORD! Het gezag der overheid in de verkiezing. De N. R »tt. Crt, bevatte gisteravond een hoofdartikel, waaraan 't volgende is ontleend Op de verkiezingsprogramma s van verscheidene partijen komt een zin snede voor, volgens welke die partijen in de volgende vier jaren inzonderheid erop zullen uit zijn, en in leder geval het hunne ertoe zullen bijdragen, om het gezag van de overheid te bevestl gen en te versterken. Dat is een uit nemend nummer voor een verkiezings program. Ontkend kan niet worden, dat er in de laatste jaten gebeurte nissen hebben plaats gegrepen, waar door het overheidsgezag in staat en gemeente somwijlen is verzwakt, en indien tegen dezen tendenz van den tijd met volle bewustheid wordt stelling genomen, kan dit niet anders dan 's lands belang zijn. Doch wanneer deze leuze wordt aangeheven, zal men zich toch wel goed rekenschap ervan moeten geven, wat er wezenlijk mee wordt bedoeld. Er zijn er, die het doel schijnen te willen bereiken door de overheid in eene soort heilig huisje te plaatsen, waarin zij veilig moet zijn voor alle aanmerking en crittek. Ieder, die eene overhetdsdaad of -handeling niet zon der bedenking acht en die meening uit, wordt dan als een ondermljner van het gezag afgeschilderd. Dit lijkt ons volkomen onjuist. Wie meent, dat het gezag der overheid kan worden gesteund door eene burgert' van, uiterlijk, louter jabroers, zal be drogen uitkomen. Daarmede kan mis schien naar buiten een oogenblik, des noods eenigen tijd, een schijn van gezag der overheid worden verkregen, op den duur is er niets, waardoor de positie der overheid degelijker kan worden onderwoeld, dan door haar op eene verhevenheid te plaatsen, waar eerlijke crittek niet kan doordringen. Trouwens, eene overheid, die zich sterk voelt, vreest geen critiek. Wat wel verlangd mag worden, is dat de uitwassen van de vrijheid van critiek. die wij ten aanzien van de handelingen en gedragingen der bur gerlijke gezaghebbers blijven opeischen, zullen worden afgesneden. De grens tusschen wat geoorloofd moet blijven en wat behoort te worden verhoed, is moeilijk onder stellige regels te brengen. Maar er zijn uitingen, waaraan geen enkel weldenkende twijfelt. GEROOKTE ZALM ZALM SAR »INES KREEFT CRAB PALING IN GELEI ANSJOVIS HARING IN AROM. en MUSTARD SAUS HARING ROLMOPS MOSSELEN GARNALEN MAKREcL Enz. Enz. Aanbevelend, Grootestraat 199—201 WAALWIJK. Telefoon 139. Ouderavond. Donderdag 16 Maart a s. wordt in de Openbare Lagere School alhier een ouderavond gehouden, waarop als spreker zal optreden de heer Korswagen. Hoofd der Opleidingsschool te Zutphen, met het onderwerp .Karakter*. Tevens zal er gelegenheid gegeven worden het werk der leer lingen te bezichtigen en belangen der kinderen met het onderwijzend perso neel te bespreken. Stemt morgen In uwe Klesvereenlglng iegalcn weg en niet door terrorisme. Van onze nieuwe Regeerders zal in de komende ztttlngrpeitode zeer veel geelscht worden. Daarom moeten wij allen morgen medewerken aan de verkiezing der beste krachten. De stemming Is dit jaar zeer een voudig. Onze Kieskring kan 5 plaatsen In de Tweede Kamer bezetten. Twee daarvan zijn reeds bij enkele candldaatstelllngen voor de groslijst aangewezen, n.i. de omschreven zetels voor DefensieZ E. Mr. Dr. L. N, Deckers, den Haag en voor Flnantieele aangelegenhedende EdelAchtb. Heer N. Fteskens, Geldrop. Op het stembiljet behoeven dus slechts drie candldaten te worden ge stemd. Ült gebeurt door het hokje voor den naam van den te stemmen can- dtdaat rood of zwart te maken. Indien meer of minder dan i rie candidaten worden gesttmd, is het biljet ongeldig Op de vercenlgde vergadering van den Kieskring en 's Bosch en Zeeland, zijn „geadviseerd" Mr. F. G C. J. Ttulings den Bosch K. L H v. d. Puit, Eindhoven M -J. M. van Poli. Helmond. De namen van eeze 3 candidaten zijn op het stembiljet onderstreept. HET BESTUUR. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd 179355,66 en terug betaald 150130.18 Het laatste door dat kantoor uiige geven boekje draagt't nummer 15259. Chr. Hist. Kiesvereeniging. Het Bestuur van de Chr. Hlst. Kies veretnlging verzocht ons het volgende op te nemen: Vrijdag a s. om half acht jaarver gadenng van de Cnr. Hist. Ktesver eenlgtng in het gebouw voor Chr. belangen, Besoijensche straat alhier Alle geestverwanten hebben vrije toegang en lidmaatschap is niet ver plicht. De politieke atmosfeer is over heel de wereld zeer zwaar geladen en zijn de as. verkiezingen voor ons land ook van het grootste belang. Alle passende middelen moeten aan- gewend worden, opdai de Chr. be- gtnselen en gedachten in ons staat kundig leven de overhand blijven behouden. Wie kan kome dan ook ter vergadering Niemand blijve thuis. Kaartclub ,1'Espérance". Hare traditie getrouw hield boven genoemde kaartclub met de Vasten- De troostprijs geschonken door de „Haweko" werd gewonnen door W. Dekkers, die dezen avond door he' behalen van het hoogst aantal punten tevens voor een jaar tot voorzitter werd verheven. In zijn dankwoord sprak de voor zitter de hoop uit dit jaar nogmaals een groot nationaal Rik-concours te geven, daar de vereenlging op de volle medewerking van de kaart- gezelschappen van hier en elders kan rekenen, zoodat succes verzekerd Is. Tevens zal de vereenlging nog aan verschillende concoursen buiten Waal wijk deelnemen. Na de uitreiking der prijzen, ver zamelden allen zich aan een vischmaal en bleef men nog een uurtje In gezellige stemming bijeen. L'Esperance kan met genoegen op de herdenking van haar 12'/2-jarig beslaan terugzien. Ongeval. Toen de heer H. Aarls, alhier Woensdagavond aan het Hoekelnde de straat over stak sloeg hij geen acht op den wielrenner G. P, die juist in volle vaart passeerde. De heer A. werd tegen den grond gesmakt en werd be wusteloos in de woning van zijn broer oinnengedragen. Dr, Langemeijer con stateerde dat de linkerarm gebroken was. Tevens had de heer A een hoofd wonde vlak boven het oog. De renner zelf viel eveneens bewusteloos, doe hij ondervond verder geen schadelijke gevolcen van den val. Waalwijksche Steenkolenhandel Engros. En detail. ED. VAN TILBURG - Grootestr 142. Huisbrand. Wilhelmina Antr. 2%o f 2.30 p. H.L. Wilhelmina Antr. I2/22 f 1.60 p. H.L. Hendriknootjes 2%o f 1.30 p. H.L. Essnootjes 20/3o f 1-60 p. H.L Bestellingen worden aangenomen bij ED. VAN TILBURG GR.STRAAT 142 en GR.STRAAT 154 J&T Alle kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. f 1,720,022 uitbetaald door werkloo- zenkassen f6.084,747 Het rijk heeft f 726,649 betaald Van 63 gemeenten met rond 287,450 inwoners waren nog geen gegevens binnen gekomen. Ned. Belgische besprekingen. Tusschen de Nederlandsche en de Belgische regeering hebben informa- torische besprekingen plaatsgevonden over den bouw van een groote sluis te Temeuzen. België kan de voor dezen bouw door Nederland gevraagde compensaties niet toestaan. De heer Braai ontevreden over den zomertijd. Het Tweede Kamerlid Braat heeft tot den minister van binnenlandsche zaken de volgende schriftelijke vraag gesteld Is de minister bereid mede te deelen waarom door hem bepaald is. dat dit jaar de zomertijd twee weken langer zal duren dan het voorgaande jaar, waardoor dit ongerief voor velen on- noodlg wordt verlengd De minister en het Cambo. De Bond van marine-onderofficieren heeft den elsch van den minister van defensie om de burgervertegenwoor digers van den Bond te ontslaan aan vaard. De fascisten en de verkiezingen. Naar het Vaderland verneemt heeft de Alg. Ned. Fascistenbond tot mr. dr. W. M. Westerman het verzoek gericht de eerste plaats op de candi- datenlijst voor de as. Tweede Kamer verkiezingen te willen aanvaarden. De heer Wes'erman heeft hierop, zoo deelt men het blad mede, geantwoord dat de kansen voor het veldwlnnen van de fascistische gedachte in Nederland grooter zouden zijn indien de bestaande groepen elkaar zouden kunnen vinden. In verband hiermede heeft het be stuur van den A. N F. B. zich wederom tot de besturen der andere groepen gericht met de categorische vraag of men bereid is, een uniforme lijst met mr. dr. Westerman als lijstaanvoerder te steunen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Maart 1933. De stemming van morgen in de R K. Kiesvereeniging. Zooals intusschen reeds in dit blad bekend gemaakt is, heeft morgen de stemming plaats voor de groslijst in de afdeellngen der R K. Staatspartij. Op den vooravond van dezen gewich- tigen dag meenen wij verplicht te zijn de leden onzer R K. Kiesverecnigtng met ernst te moeten aansporen aan deze stemming deel te nemen, In de eers'e plaats is het de bedoeling van onze Kieswet, dte dan alleen tot haar recht kan komen wanneer aan de candid iats elllng zooveel mogelijk door alle K<ezers wordt deelgenomen In de tweede plaats moeten wij aan deze stemming deelnemen omdat wij bij deze stemming de gelegenheid hrbben de beste candidaten op een veiklesbare plaats te brengen. Is de groslijst door de stemming op morgen eenmaal vastgesteld, dan wordt bi) de wettelijke stemming organisato risch slechts op No. 1 gestemd, zoodat er dan niet veel kans meer bestaat een bepaalden candidaat die bij de •temming in de afdeeilngen niet op een verkiesbare plaats gekomen is voor onzen kring de.eerste 5 nummers In de Kamer te brengen. De „persoonlijke" verkiezing heeft dus morgen plaats en daarom is het de plicht van alle leden, daaraan deel te nemen. Vooral In de laatste dagen beleven we schrikbarende gebeurtenissen die niets anders zijn dan onvermijdelijke gevolgen van de stelselmatige gezags. ondermijning door extremistische par tijen. Er gaal over de werell een kreet van angst over wat de toekomst onder dergelijke voorteekenen ons brengen zal. Laten wij dezen angstkreet verstikken in een onverbiddelijk „halt" aan deze ondermijnende invloeden die de geheele wereldbeschaving bedreigen. Ook wij willen aanpassing aan steeds evolueerende maatschappelijke verhou dingen wij zullen deze bereiken langs Harkt naast het Raadhuis. - Telef. 72. Bericht aan H. H. Correspondenten. Door de Noord Brabanische pers ts gezamenlijk een verkiezingsdienst ge organiseerd voor de Zondag 5 Maart te houden stemmingen in de R K. Kiesvereenigingen. Elk blad zorgt voor bepaald gedeelte der provincie. Daarom behoeven onze correspondenten dus niet voor de uitslagen te zorgen en ons die op te zenden. Zij gelieven daarvan goede nota te nemen. Waalwijks Belang. Wij herinneren er aan dat Maandag avond in de achterzaal van Hotel Verwiel de jaarvergadering van de vereenlging Waalwijks Belang zal worden gehouden. Zooals men uit de agenda zal hebben gezten komen er belangrijke punten aan de orde. Wij zouden daarom de leden willen aan sporen om in zoo groot mogelijken getale op te komen. Werkeloozen. Het aantal werkioozen in onze gemeente bedroeg 1 Maart 270 tegen 312 op 1 Februari. Het is dus deze maand verminderd met 42 Hiervan waren 213 geheel en 57 gedeeltelijk werkeloos. Het aantal werklooze bouwvak arbeiders o.a. liep terug van 71 op 67. idem kleermakers van 26 op 14, lederbewerkers van 168 «4P 144. ABONNEERT U OP DIT BLAD. avonddagen wederom een onderlingen wedstrijd. Dan met dezen wedstrijd tevens het 12'/2-jarig bestaan der vereenlging herdacht werd was hieraan een eenigszins feestelijk karakter gegeven. In zijn openingswoord liet de Voorzitter de heer Adr. Kteijssen ai hetgeen deze vereenlging in den tijd van haar bestaan gedaan heeft de revue passeeren en wees nogmaals op 't groote concours door l'Esperance gegeven en de verschillende prijzen door de vereenlging reeds behaald en sprak den wensch uit dat nog meerdere lauweren zouden mogen volgen. Hij wenschte de leden een gezelllgen kaartavond en opende den wedstrijd, waarvoor prachtige prijzen waren aangekocht en tevens 2 z Iveren medailles geschonken waren Na een spannenden kamp, welke heel den avond in beslag nam was de uitslag als volgt le prijs W. Dekkers 22 P. 2e H. Donders 15 3e B de Ptffer 14 G. v. Veldhoven 12 5e A. -Kleljssen 11 6e Jos. de Ruijter 9 7e V H. Smid 9 8e J. v d. Houdt 9 9e A. v. d Piuijm 8 De heer J. V., alhier reed met zulk een haast per fiets door de Qfootesiraat, dat hij niet meer tijdig Icon remmen, toen een automobilist door het openen van een portier van zijn wsgen het rijwielpad versperde, ie heer V. vloog met zijn linkerarm door de ruit met het gevolg dat dit lichaamsdeel ontveld werd. Dat is nu reeds het zooveelste slachtoffer van de2e gevaarlijke verkeersregeling. Een der werklieden bezig met het baggerwerk in de Waalwijksche Haven had net ongeluk tusschen een machine te gerakenl Zijn hand werd dusdanig gekneusd dat medische hulp moest worden Ingeroepen. Gevonden voorwerpen. Op het Politiebureau alhier zijn In lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: 2 handbescheimers1 paar bruine nappa heerenhandschoenen. Waalwijksche Steenkolenhandel Engros. En detail. ED VAN TILBURG - Grootestr. 142. Brechcokes ^/go 80 ct. p. H.L. Brechcokes 4%o 85 ct. p. H.L. Brechcokes 'MU0 80 ct. p. H.L. Voor Huisbrand en Keukenkachels. Parelcokes 75 ct. p. H.L. Bestellingen worden aangenomen bij ED. VAN TILBURG GR.STRAAT 142 en GR.STRAAT 154 Alle kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 2 Maart 1933. De Bond van Harmonieën en Fan- faregezetschappen in de Langstraat, besloot dit jaar op 12 Aug. alhier een Festival te houden, bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan onzer R. K. Fanfare der H. Familie. Dhr A de Graag neemt Zaterdeg deel aan den Dam—wedstrijd om het kampioenschap voor Nederland te Rotterdam, tegen den heer W. C. Polmon uit 'sHage. en Zondag te Amsterdam tegen de heeren Ham en Molenkamp uil Ronerdam. W. Dekkers behaalde tevens de verguld zilveren medaille, geschonken door den heer A. v. d. Piuijm en G. van Veldhoven de zilveren medaille, geschonken door dhrA. v. d. Piuijm Jr. BINNENLAND. H. B. S. en Universiteit. In een adres aan den minister van onderwijs, uitgaande van de senaten der Technische Hoogeschool en Land- bouwhoog school en de faculteiten der wis. en natuurkunde aan de Rijks Universiteit te Utrecht en de Univer siteit van Amsterdam, wordt gewezen op de onvoldoende vooropleiding op de H.B.S. voor academische studie in exacte en technische wetenschap. Werkloozenzorg in Nederland. Het departement van binnenlandsche zaken heeft alle gemeenten een vra genlijst gezonden Bij het samenstellen van dit overzicht over Januari 1933 zijn gegevens ontvangen van 1014 gemeenten. Uitgegeven door de ge meenten (zonder aftrek van subsidies, c. q provincie) aan werkloozensteun f 6,296,155 uitgegeven door de ge meenten (zonder aftrek voor subsidies, c. q. provincies) voor werkverschaffing De muiterij op uDe Zeven Provinciën". Het onderzoek naar de muiterij op „DeZeven Provinciën" brengt het feit naar voren, dat de muilende beman- ning onder den Indruk is geweest van de gevaren van haar stap, waarop door de officieren, die zich op het achterschip hadden verzameld, meer malen werd gewezen. Hoewel het meerer.deel der Euro- peesche muiiers voor ophouden was, bleek onder de Inheemsche muiters en de anderen de animo om naar Soerabaja te varen en de arrestanten te bevrijden le groot. De korporaal machinist Boshart is nog niet door de commissie gehoord. GEMENGD NIEUWS. Marinus van der Lubbe. Men schrijft ons uit den Bosch Over de jeugd van Marinu3 van der Lubbe, de communist, die in Duitschland het Rijksdagöebouw in brand stak, en over diens familie meldt men ons het volgende De moeder van Marinus van der Lubbe was eerst gehuwd met zekeren Peuten. Na diens dood trouwde de weduwe Cornelis van der Lubbe, een rondreizend koopman. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren Jan, Kees en Marinus, die de jongste is. Er waren ook nog eenige kinderen uit het eerste huwelijk der vrouw. Het gezin vestigde zich in Den Bosch, in de Tolbrugstraat De drie jongens ontvingen onderwijs aan de Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEED1NG m m m P Centrale Verwarming.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9