Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I M FEUILLE rON t Zij die zich met in gang van 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. UITGAVE: PiHi der AdvertentiBn: 10 cent per regel; minimam 1.00. 1 WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentifin moeten Woensdag en Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Vrijdag dei morgens om uiterlijk 9 nar ons be sit sfln. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. De Winkelsluitingswet. Benoem ng Raadscommissies. Nieuwe Ve/bindingsweg. Opsnbare vergadering van den raad d^zer gemeente op Miandag 20Maart 1933 des avonds nalt ze/en. Aangezien burgemeester van Besouw door afwezigheid verhinderd is, fun. geerd wethouder van der Horst als Voorzitter deze vergadering. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Verslag der comm. tot wering van schoolverzuim. 1. Schrijven van den Min. v. Econ. Zaken en Arbeid be'.rtffdnde de Win kelsluitingswet, waarin hij mededeelt, dat geen aanleiding kan worden ge vonden goed te keuren dat de kramen staande aan den Roestelberg of op plaatsen, welke met het oog op het natuurschoon, gedurende de zomer, maanden een belangrijk vreemdelingen- bezoek hebben, op de werkdagen lan- ger geopend blijven dan 8 uur. Wel is hij bereid in zooverre tegemoet te komen dat op de Zondagen in de maanden Mei t/m Sept. deze kramen 8 achtereenvolgende uren, welke dan in de verordening moeten zijn aangegeven, mogen geopend zijn. Met betrekking tot het open zijn der sigarenwinkels op Zondag wordt voorgesteld dit in verband met de Ie verwachten wijzigingen voor het oogenblik nog buiten behandeling te laten 8. en W. wensc^en rich echt-r aan het voorstel Ie houden. De Voorzitter zegt dat dit schrijven ook van belang is voor Si. Joachims- moer gedurende den tijd dat daar bedevaarien gehouden worden Alsdan zullen de winkels daar van 9 tot 5 uur geopend mogen zijn. De minister spreekt echter alleen van winkels en niet van kramen B en W. meenen echter dat het geen bezwaar zal zijn de kramen onder winkels te verstaan en dus ook dezelfde uren open te stellen. De politie zal dan met het standpunt van 8. en W. in kennis worden gesteld. De heer C. Ütngema^s meent dat het uur van openstelling (9 uur) wat laat is met het oog op bedevaartgangers die weer vroeg huiswaarts keeren. De Voorzitter zal aanvragen om vanaf 8 uur open te mogen zijn. De heer Roestenberg zou het voor de exploitanten en voor de bezoekers beter vinden als de gelegenheden aan den Roestelberg, die volgens den mi ntster slechis van 12—8 uur mogen open zlji, van 2 tot 10 uur mochten open blijven, want des zomers is het 's avonds om 8 uur nog vrij vroeg en om het middaguur is er gewoonlijk nog niet veel volk. Men blijft zoo doende toch binnen de toegestane 8 uren. De Voorzitter betwijfelt of de mi nister wei zal toestaan dat later dan tot 8 uur wordt opengesteld. Het kan in eik geval worden aangevraagd. De heer Wtjdemans vindt hei staan- geld voor kramen e. d. aan den Roestelberg vrij hoog. De Voorzitter zegt dat het van f 10 - op f 15.— is gebracht doch dat daar tegenover is bepaald dat aiieen aan inwoners dezer gemeente vergunning gegeven wordt en dal niet i persoon alles mag verkoopen, maar de een suikerwerken, de ander ijs, weer een ander fruit enz. Op dte manier is de concurrentie niet zoo groot en achtten B. en W. een staangeld van f 15- zeer billijk. De heer Wtjdemans vraagt zich af of de gemeente wel het recht heeti daar staangeld te tuffen. De politie verordening spreekt van kermis en markt. De Voorzitter zegt dat de gemeente toch op eigen grondgebied al dan niet vergunning kan geven tot verkoopen. Aan deze vergunning kan zij de voor- waards verbinden, dat men daarvoor het bepaalde bedrag beiaalt. De raad gaat hierna met het stand punt van B. en W. accoord. 3. Adres van L. Affjurtit om ver goeding in de reiskosten van zijo leerplichtig kind voor h?t bezoeken van de school met den Bijbel te Til burg. De Voorzitter zegt dat adressant hierop volgens art. 13 der L. O. wet recht heeft. Nu hebben B. en W. bij de betref fende Tramwegmaatschappij geïnfor meerd naar de k'.:s*en van een abonne ment. Een jaarabonnement is aan merkelijk voordeliger dan een maand-, kwartaal- of halijiar-abonnement. Echter bestaal altijd de kans dat adressant in dien tijd hier vertrekt. De heer Roestenberg zou aan de maa'schapplj vragen of bij vertrek naar elders restitutie over het onverbrulkt gedeelte van het abonnement plaats vindt, zij het ook gedeeltelijk. Bs-loten wordt een abonnement van a jaar te nemen, wat ruim f 18 kost en de maatschappij te vrage of eventueel restitutie zal plaats vinden. 4. Verzoek van het bes'uur der van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van bouwvereeniging om de f0 80 per week. welke de huur van de veld wachterswoning te Berkdijk meer be draagt üan t 4.— voor rekening der gemeente te nemen, evenals ook een bedrag van f 157 50 dat als gevolg van de betaling van f4 inplaats van f4 80 tn den loop der jaren is ont staan. B. en W. stellen voor deze kosten voor rekening der gemeente te nemen daar deze woning ats amDiswoning wordt aangemerkt. De voorzitter licht nader toe waarom de bouwvereentgtng zoo laat met dti verzoek gekomen ts. Vroeger ts door den Z Eerw. heer Pastoor van Berkdijk t 50 per week voor deze woning bijgepast, maar toen hem de laatste maal een kwitantie over een flinke periode werd gepresenteerd, vond hij Mei onoillijk oat die oude toestand altijd besicndlgd bleef en zag er van af om nog verder deze I 0 50 per week bij ie beiaten. Nu is de vraag: moet deze woning als veldwachterswonlng worden aangewezen, dan Is de gemeente verpiicnt die 10 80 per weck bij te passen. Is dat mei nei gevat dan moei de veldwachter voortaan 14 80 inplaats van 4.— betalen, maar kan er dan desgewenscht ook uitgaan en gaan wonen waar hij het lietst wil. Hij kan dan niet meer, zooais thans, verpttcni worden om daar tn het centrum van Btikdijk te wonen. De raad voeli er algemeen voor om de woning als veidwactilerswonlng aan te wijzen en wordt dan ook na eenige discussie besloten die 10 80 per week voor rekening der gemeente ie nemen. 5. Schrijven van het gemeentebe stuur van Ambt Hardenberg met verzoek adhaeste te betuigen aan het besluit van den raad dier gemeente om bij de regeering aan te dringen op vermindering van het bedrag der be lastbare oporengst der ongebouwde eigendommen. De heeren Maas en Dingemans meenen dat er ailes voor Is hieraan aohaesie te betuigen, daar het genoeg bekend Is noe zwaar de boerenstand getrtffen wordt. De voorzitter doet voorlezing van een schrijven van de Vereen, van Nederl Oemeenten, waarin wordt be'ongd dat het junmer en ondoel- 'ft ff ;nd Is dat sommige gemeenten bullen deze vereentging om adressen aan de regeering gaar» richten en waarin wordt uiteengezet tot welk een overbodige administratieven rompslomp en kosten dit aanleiding geeft. Wethouder van Lier zegt dat B. en W. van meening waren dat het meer oo den weg van de Vereen v. Nederl. Oemeenten of van den Boerenbond ligt om dergeli]ke adressen aan de regeering te richten Besloten wordt adressante naar be doelde circulaire van de Ver. v Ned. Qjm te verwijzen. 6 Voorstel om B en W te machtigen tot het houden van openbare verpach ting van het gras op de wegen en dratnagevelden. Wordt besloten evenals andere jaren deze machtiging te vetleenen 7. Sch ijven van den Comm der Koningin betrtffende de instelltrgvan een streekplan, waarbij onze gemeente nu zal worden Ingedeeld bij het streekplan voor Midden- en West- Noordbrabant. Voorgesteld wordt hier toe te besluiten. De voorzitter licht nader toe dat de raad reeds tot toetreding besloten heeft, doch op aandringen vooral van Tilburg is een wijziging in het aan vankelijke streekplan gekomen waar door oa. Tilburg, Oistcrwlik en Kaats, heuvel bij het streekplan Midden- en West.Noordbrabant zullen worden in gedeeld. Wethouder v. Lier zou het geraden achten om zich niet voor te langen tijd aan dit streekplan te binden. Spr. heeft in het Maandblad voor gemeenteraadsleden en tn een nieuws blad een en ander hierover gelezen dat niet erg aanmoedigend Is Het zou in strijd zijn met art. 130 der Qe- meentewet en met art 45 der Woning wet en het zou nogal tn de papleren kunnen loopen. Het is spr. ook op gevallen dat het nut dat er In dtt plan zou zijn gelegen eigenlijk nergens duidelijk wordt aangegeven. HQ acht zich echter niet bevoegd daarover te oordeelen, doch zou alleen het voor behoud maken dat de gemeente er altijd af kan. (Wordt vervolgd). NUMMER 24. WOENSDAG 22 MAART 1938. ooe JAAnanax* De Echo van het Zuiden, Waalwyfeselie en Lasigstraatsclie Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.20. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. 1 Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 20. Allerlei gedachten bestormden zijn brein en steeds was Hetty het middel punt ervan. Tegen het einde van zyn maaltijd zeide hij„Je behoeft niet bang te zijn; ik zal je geen kwaad doen als je verstandig bent. Wacht mij vanavond om 10 uur bij den ingang van het park, dan kunnen wij eens samen praten. Maar blijf niet weg, want dan zul je er spijt van hebben. Hier is iets, dat je misschien /al interesseeren! Terwijl hij sprak, nam Max Reiss een courant op, die hij mee naar de eetzaal genomen had. Het was een der bekend ste Engelsche bladen en met zijn dikken wijsvinger wees hij op het portret van een mooie donkere vrouw, waaronder gedrukt stond: „De nieuwe Lady Pen- vale". jldu om je broertje te genezen?, vroeg Het was het gezicht van Lady^Oifa" Max Reiss op dreigenden, treiterenden Purnell. Een millioen kleine spottende duiveltjes schenen door Hetty's hoofd te vliegen, terwijl zij op het papier staarde. IsisLord Perivale Jack's vader dood en is zij daardoor aan den titel gekomen? Wanneer.... is Jack met haar getrouwd?, stamelde zy. Het duurde niet lang of de sluwe man had een antwoord gereed, dat zijn plan nen zou kunnen bevorderen. Lady Perivale is vier maanden ge leden getrouwd, zei hij met goed ge speelde achteloosheid, terwijl hij de asch van zyn sigaar sloeg. Hetty antwoordde niet, haar oogen zochttèn de eeuwig witte bergtoppen met den blik van iemand, die wreedaar dig is verlaten door hem, die haar het meest dierbaar was. Hij was dus al getrouwd toen hij in het flat van Max Reiss kwam en mij daar vond, daarom wilde hij mij waar schijnlijk zoo gauw weghebben. Zoo verklaarde zij de daden van den man, die op dat oogenblik als gewoon werkman temidden van duizend anderen in Londen zijn brood verdiende en te vergeefs trachtte haar beeld uit zyn geest te bannen. Max Reiss nam gretig Hetty's volmaak te schoonheid in zich op.*en nog eens weer steeg zijn begeerte tot onmatige hoogten. Met zoo'n meisje zou ik een for tuin kunnen maken in de groote wereld plaatsen en als ik er dan genoeg van kreeg, zou ik mij ergens kunnen vesti gen als een eerbaar burger met mis schien nog een of ander politiek baan tje, dacht hij met een angstig verlangen om die schoone droomen lot waarheid te maken. Wel Hetty, hoe denk je erover?, vroeg hij ten slotte, de stilte, die er tus- schen hen gevallen was, verbrekend. Wat bedoelt U?, vroeg Hetty koel. Zij was niet van plan zich door Max Reiss nog eens een belofte te laten af persen. Je weet drommels goed, wat ik be doel meisje. Heb je niet beloofd met mij te zullen trouwen als ik dien boef van een vader van je zou helpen ontsnappen en als ik dien beroemden dokter betalen toon. Hetty's stem beefde niet, toen zij be gon te spreken; en zij ontmoette den blik van den voorinaligen woekeraar koel en vastberaden, toen zij verklaarde Zeer zeker heb ik U die belofte gegeven, mijnheer Reiss. maar ik weet, dat u nog een vrouw hebt, die in een sanatorium verpleegt wordt en naar wier dood u al jarenlang hunkert; men zegt, dat usv wangedrag haar in dat sanatorium heeft gebracht en indien dit zoo is, heeft u nu (le gerechte straf. De jeugdige stem klonk koud en hel der en Max Reiss' sluwe oogen gluurden onrustig heen en weer, doodsbang, dat iemand hen zou kunnen hooren. Zijn ge heele houding verried ontzettende angst en groote verbazing. Innerlijk jubelde Hetty; zij had slechts een gerucht herhaald, dat Belle Lucas eens had gehoord. Het was een plotse linge ingeving, die Hetty er toe bracht hem dit voor de voeten te gooien en te oordeelen naar zijn houding was er geen twijfel aan, dat het op waarheid be rustte. Wie.... wie.... heeft al die ver vloekte leugens in je hoofd geprent? Wie heeft je gezegd, dat ik getrouwd was? Hè? Vertel me dat eens gauw, jij kleine feeks, en terwijl hij sprak, greep hij Hetty's tengere pols ruw beet en trok haar naar zich toe. Er was geen spoor van angst of vrees in haar stem te bekennen, toen zij op ijskouden toon sprak: Indien U mij niet onmiddellijk loslaat, mijnheer Reiss, zal ik schreeuwen en wie maar in de buurt is, te hulp roepen. Wil je ze dan tegelijkertijd vertel len, dat je door de politie gezocht wordt en dat je vader een ontsnapte gevangene is?, hoonde de woedende man. Natuurlijk zou ik ze dat niet ver tellen en dat zou ook wel niemand van mij verwachten. Ik mag u er dan mis schien ook wel aan herinneren, dat de gene, die bewust een misdadiger huis vest, even strafbaar is als de vluchteling zelf en als u mij ook maar in het minst molesteert, ga ik zelf naar de politie en vertel de heele geschiedenis, benevens het aandeel, dat u daarin heeft gehad; ik weet trouwens nog niet of ik dat maar niet in ieder geval moest doen, want dit alles hangt als een zwarte wolk over het geluk van mijn leven. koen Max Reiss zag, dat zij meende, wat zij zei en besefte haar niet langer in zijn macht te hebben, ging hij zijn tak- tiek veranderen. Je zou wel stapelgek zijn om zoo iets te doen. De heele zaak is nu dood gezwegen en je zou best in Londen kun nen wonen onder de oogen van de po litie; tien tegen een, dat ze je nog niet eens zouden lastig vallen, ook al zouden je ze herkennen. Maar een ding zeg ik je als je mijn zaakje nier gaat beder ven want je bent snugger genoeg om te begrijpen, wat ik hier doe zal ik wel een middel vinden om mij te wre ken! Vergeet dat niet. Toen Max Reiss een week later van de directie van het hotel het verzoek kreeg ergens anders een logies te zoe ken, indien hij moeilijkheden wilde ver mijden, kwam het onmiddellijk bij hem op, dat Hetty misschien over zijn aan wezigheid gesproken had met dokter Renan, die een grooten invloed in het plaatsje had en die Htty dikwijls kwam opzoeken, meestal met haar kleine zusje. Het was toevallig haar taak hem te bedienen voor den laatsten maaltijd, dien hy in het hotel gebruikte. Jij hebt mij verraden en gezorgd, dat ik hier uitgegooid werd, juist nu ik hier goed op mijn gemak ben; maar je bent nog niet van my af! Denk maar niet, dat wij het laatste woord met el kaar gesproken hebben!, snauwde hij haar toe, toen zij hem zijn laatste kopje koffie serveerde. HOOFDSTUK 25. Aliekruiken en thee. De jongeman met de vermoeide oogen en het slanke, goed gebouwde figuur stak zijn huissleutel in het slot van de kleine woning in de dichtbewoonde Walthamstow Street en aarzelde een oogenblik eer hij naar binnen ging. Het was een zachte Juni-avond en de blauwe oogen, die rustig en kalm, maar met een oneindig bedroefden blik de wereld inkeken, vestigden zich op de I vele jonge en frissche knapen en meis- jes die gearmd door de straat wandel den en blijkbaar voor niets anders oog en oor hadden dan voor elkander en hun jonge liefde. Jack Vale, zooals hij zich nu noemde denkende, dat de weglating der twee eerste lettergrepen van zijn familienaam voldoende was om hem niet te doen her kennen ging het donkere gangetje van het "huis binnen en werd verwel komd door de doordringende lucht van bokking, die voor zijn maaltijd gebak ken werd; dat was een der weinige din gen van zijn nieuwe leven, waaraan hij zich maar met geen mogelijkheid kon wennen. Heb je wat gevonden, jongen. Het was een vermoeide, kleine vrouw in een katoenen japon, die hem deze vraag stelde. Jack smeet zijn pet op de houten bank die in het kleine huisje een dubbelen dienst verrichtte; 's nachts diende zij voor bed en overdag nam zij de plaats in van minstens drie stoelen. Neen, mevrouw Kent; alleen heb ik de toezegging voor een paar dagen taxi-chauffeuren de volgende week, ant woordde Jack lusteloos, terwijl hij het bord met boterhammen eerst aan zijn hospita reikte alvorens zichzelf te be dienen. Jack had gaten in zyn schoenzolen ge- loopen om te trachten een baantje te vinden, dat binnen zijn capaciteit viel. Zijn vrienden ontweek hij stelselma tig; hij had nog geen ervaring in tegen spoed, maar hij was slim genoeg om te begrijpen hoever vriendschap zou gaan wanneer men daadwerkelijk hulp noo- dig had. Het was gemakkelijk genoeg om te zeggen: In het ergste geval ga ik als ha venwerker de schepen helpen inladen of kolen scheppen, maar toen hij dit laatste redmiddel nader ing onderzoe ken, bemerkte hij, dat de haven voor de helft met werkloozen gevuld was en dat er voor iedere leege kolenwagen min stens vijf geroutineerde chauffeurs be schikbaar waren. Voor het eerst in zijn zorgeloos weel- deleven ondervond the Honourable Jack Perivale wat het beteekende hongerig en alleen op de wereld te zijn, tenminste in zooverre het het gezelschap van zijn eigen klasse betrof. Het huis waar het heirt gelukt was 'n goedkoope kamer te krijgen, behoord^ aan mevrouw Kent, een weduwe met twee kinderen, een jongetje van fi en 'n meisje van 18 jaar, een aardig vroolijk kind, dat met veel plezier werkte in een flesschenafbriek in de buurt. Het huis had een klein voorplaatsje; plotseling weerklonk een vroolijk fluit je en in het volgende oogenblik deed zich een heldere meisjesstem in de gang hooren. Lizzie was thuis gekomen. Hallo, ouwe jongeno, luidde haar begroeting, die door Jack werd beant woord met een lach, die zyn witte tan den deed blinken.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1