De Voorzitter meent dat de provin cie het plan wel degelijk deskundig zal hebben onderzocht en dat het niet van die zijde zou gediend worden als er geen werkelijke voordeelen door bereikt konden worden. Het blijfi trouwens siechts een voorloopig be sluit, zoodat de gemeente later haar houding nog bepalen kan. 8. Schrijven van de N.V. Waterlei ding Mij. N. W. Brabant verzoekende adhaesie te willen betuigen aan het adres van het bestuur dier Mij. aan het Rijk ora de rente (6°/0) welke door het Rijk van de voor den aanleg der Waterleiding verstrekte geldleenln gen wordt gevraagd tot 4°/0 te willen verminderen. De Voorztiter doet voorlezing van het door de waterleiding maatschappij aan de regeering gericht adres, waarin wordt gewezen op de zeer hooge ta rieven die in deze streek onveranderd moeten geheven worden om de expio talie mogelijk te maken. Verder wordt gewezen op de steeds groeiende ontevredenheid, op de hon derden procedures die gevoerd moeten worden, op de vele verzoeken om de waterleiding maar af te sluiten, enz., allemaal het gevolg van de veel te hooge tarieven. De voorzitter meent dat in dit adres de opinie die In deze streek over de waterleiding heerscht en de verschil lende andere bezwaren wel duidelijk naar voren werden gebracht. Het moest, aldus spr., gezegd worden dat de tegenwoordige directeur alles doet wat hij kan om verbetering in den toestand te brengen, maar zijn handen zijn ook gebonden en zoolang er nog verlies geleden wordt in plaats van winst gemaakt kan er van verlaging geen sprake zijn. Ook al zou de regee ring de gevraagde rente—verlaging toestaan, wat zeer te betwijfelen valt, dan verwacht spr. daarvan nog weinig verlaging der tarieven. De heer Roestenberg verwacht van dit adres wel eenig succes omdat de directie daarin het onhoudbare van den toestand toegeeft. De heer Vrinten blijft misnoegd over het feit dat men door mooie voorspie. gelingen van lage tarieven, de men- schen tot aansluiting heeft overge haald, terwijl men ihans met veel hoogere tarieven de menschen ver plicht aan te sluiten. De Voorzitter zegt dat de tegen woordige directie voor groote moei lljkheden zit, maar in tegenstelling met den vorigen directeur kan men s'eeds een goeden wil constateeren om aan de bezwaren tegemoet te komen, Besloten wordt aan het adres ad haesie te betuigen. 9. Benoeming Raadscommissies Lichtcommissie, wegencommissie, Com missie Werkverschaffing. Allereerst wordt gestemd voor leden der lichtcommissie. Aftredend zijn de heerenSnaphaan, Snoeren, v. d. Hammen, Nijkamp.Jos. Vrinten en Wljdemans. Uitgebracht werden op Snaphaan 13, Snoeren 12, v. d. Hoven 11, Nijkamp 13, Jos Vrinten 12, Wijde- mans 14, Berens 2, M. Dlngemans 2, Orootzwaqers 2, Maas 2, Roestenberg 1 en de Kort 1 stem, zoodat de af tredenden herkozen zijn. Voor de Wegencommissie zijn af tredend de heeren de Kort, Maas, C. Dingemar.s en v. d. Hoven. Uitgebracht werden op de Kort 11. Maas 14. C. Dlngemans 13, v. d Hoven 12, Wijdemans 3, Berens 2, M. Dlngemans 2, Jos Vrinten 1 en Snoeren 1, zoodat de aftredenden herkozen zijn. Voor de Commissie voor Werkver schaffing zijn aan de beurt van af treding de heeren Snoeren, Roesten berg, Berens, C. Dlngemans en v. d Hoven. De heer Roestenberg zou zijn man daat gaarne ter beschikking willen stellen, omdat hij vaak door andere vergaderingen verhinderd is de com missie-vergaderingen bij te wonen. Het komt hem gewenscht voor dat in zijn plaats iemand uit de arbeiders organisatie wordt gekozen. Hij beveelt daarom aan den heer Grootzwagers, die als secretaris goed met de organi satie op de hoogte is. Uitgebracht worden op Snoeren 12, Berens 11, C. Dlngemans 13, v. d. Hoven 13, Grootzwagers 11, Nijkamp 6, G. Wljdemans 2, M. Dlngemans 2, Vrinten 2, Snaphaan 1 en Roestenberg 1 stem, zoodat de aftredenden, alsmede de heer Grootzwagers gekozen zijn. Deze laatste dankt voor het ver. trouwen en hoopt in het belang der gemeente en der crisisslachtoffers deze functie zoo goed mogelijk te ver. vullen. De raad keurt hierna goed dat B. en W. voor de op handen zijnde ver kiezing de stembureaux zullen aan wijzen. 10 Voorstel tot het accepteeren van den noodigen grond voor het maken van een verbindingsstraat tusschen de Telefoonstraat en de Gasthuisstraat. Door de Gebrs. de Kort wordt aan de gemeente de noodige grond ter breedte van 10 M. geoffreerd voor het maken van een straat, loopende vanaf de Gasthuisstraat (over het erf van de Kort naar de Telefoonstraat. Voorgesteld wordt daartoe te be sluiten. Verder wordt een crediet gevraagd van voorloopig f 3500.— voor de te maken kosten. De Voorzitter geeft een nadere specificatie van deze kosten. Voor trottoirbanden zal noodig zijn f 1500.» voor rioleerbuizen f 540,—, voor riooleerputten f180—, voor straat kolkjes f360.-, voor gresbuizen f 60.-, voor steenpuin f 720 Aanvankelijk was het de bedoeling van B en W. om direct een straat weg aan te leggen, maar om de kosten hebben zij gemeend z ch voor loopig te moeten bepalen tot het allernoodzakelijkste n.l. een verharding van sleenpuin en sintels, waarop naderhand, als de finantieele toestand der gemeente wat gunstiger is, een klinkerweg kan aangebracht worden. De rloleering wordt wel direct aange- legd omdat het te verwachten is dat er spoedig gebouwd zal worden. Het arbeidsloon is b^ de opgegeven kosten niet vermeld, omdat het de bedoeling is het werk in werkver schaffing uit te voeren ais de regeering hiervoor de gebruikelijke bijdrage wil verleenen. .Alvorens deze bijdrage te kunnen aanvragen en verdere plannen te ontwerpen wachten B. en W. op de goedkeuring van den raad voor dezen nieuwen verbindingsweg. De heer Urootzwagers meent dat iedereen wel overtuigd zal zijn van het nut en de noodzakelijkheid van deze nieuwe verbindingsstraat. Hij is echter bang voor den aanleg van een sintelweg, gezien de ervaringen hier mee in de Telefoonstraat opgedaan. Deze weg kost immers zooveel van onderhoud dat het misschien veel goedkooper zou zijn direct een klinker weg te leggen, temeer waar naar men hoopt en verwacht er veel gebouwd zal worden waardoor de weg veel stuk gereden zal worden. De Voorzitter geeft toe dat de Telefoonstraat groote onderhouds kosten vraagt en daarom hadden B. en W. al een mooi groot plan opge maakt om de Gasthuisstraat te ver. breeden, de Telefoonstraat en dezen nieuwen verbindingsweg te bestraten, enz. maar alles stuit af op de groote kosten die de gemeente thans onmoge lijk dragen kan. Zij moet bij den tegenwoordigen toestand elk dubbeltje tweemaal omkeeren alvorens het uit te geven. Dezen winter koesterde men de hoop dat in 'I voorjaar er eindelijk wei een einde, althans een groote vermindering aan de werkeloosheid zou komen, maar deze memt in tegendeel steeds toe en spr. vreest dat het nog erger zal worden. Dit vraagt aan de gemeente zware finan tieele offers. Met de subsidie aan het armbestuur zal men vermoedelijk ook niet toekomen daar er door steeds meer personen een beroep op gedaan moet worden. Men kan de menschen niet blijven afwijzen. Er komt eens een moment dat de menschen die nooit naar het armbe stuur zouden gaan er door den raad toe gedwongen worden. Daarom moe! de gemeente zoo zuinig mogelijk zijn. Dit aanbod van de Gebroeders de Kort was echter te mooi om het af te slaan, doch voorloopig zouden B. en W. slechts de allernoodzakelijkste kos ten aan dezen weg besteden. Als £r veel gebouwd wordt dan zijn er ook veel aansluitingen te maken aan de rloleering, voor het gas, enz., waar voor telkens de straat zou moeten worden opgebroken, waardoor de weg er niet beter op zou worden. Dit is nog een argument te meer om voor loopig nog geen bestrating aan te leggen. De heer Grootzwagers kan zich na dit betoog met de zienswijze van B. en W. best vereenigen. De heer Dlngemans is wei erkente lijk voor het aanbod der Gebroeders de Kort, maar dit zouden zij misschien over enkele jaren, als de tijd voor een dergelijk werk wat gunstiger is, nog wel gestand willen doen. Verder had spr. vernomen dat er behalve deze straat ook een ijsbaan in werkverschaffingwerd aangelegd, doch nu wordt er over dit laatste werk hier niel gesproken. Spr. meent dat een dergelijk plan ook wel eens in den raad besproken mocht worden. De Voorzitter merkt op dat deze verbindingsstraat thans in den raad behandeld moet worden omdat er geiden noodig zijn voor de aan schaffing van materiaal als trottoir banden, buizen e. ddoch voor de werkverschaffing als zoodanig wordt geen crediet gevraagd. Als het alleen over het werkloon ging zou het niet In den raad behoeven te komen. Er moet werk zijn om de werkloozen aan den gang te houden en waar de Helde Maatschappij haast geen werk meer had is het aanleggen van die ijsbaan bespoedigd. Waar er hier gelukkig nog zeer druk gebouwd wordt, doch er bijna geen bouwplaats te krijgen Is, zouden B. en W. het zonde vinden het aanbod der Gebroeders de Kort niet aan te nemen. Als die f3500 over 20 jaar verdeelt worden maakt het per jaar slechts een geringe uitgave. De heer Berens kan zich ten volle met het plan vereenigen. Deze ver bindlngsweg zal een groot ongerie wegnemen, want om thans van de Gasthuisstraat in de Telefoonstraat te komen moet men een grooten omweg maken. Men krijgt anders op den duur ook een verkeerde bebouwing; als de menschen verplicht zijn om langs de Tramlaan e. d. afgelegen wegen te bouwen dan wordt het wegennet en daarmede ook het onderhoud voor de gemeente veel te groot. De heer Roestenberg voelt veel voor het plan van B. en W. en de motieven die daarbij gegolden hebben. Hij ziet echter nog verder in de toekomst en informeert of B. en W. bij dit plan ook hebben gedacht aan de nieuwe parochie die, naar men veronderstelt, in de toekomst gesticht zal worden, waarbij dan de nieuwe kerk, pastorie en meisjesschool het centrum zullen moeten vormen. De voorzitter zet in een vertrouwe lijke bespreking uiteen hoe moeilijk het is voor het gemeentebestuur om rekening te houden met plannen van het kerkbestuur waarvan de gemeente niets «f weet. De heer Snaphaan wijst erop da deze straat nü reeds f 3500.— kost en later nog de straafaanleg en aan ai deze kosten heeft de gemeente niets daar komt geen cent van terug. Hi. meent dat men in Waalwijk in een dergelijk geval de bouwers of eigenaars der gronden de kosten van straataanleg had laten betalen en vraagt of dat hier ook niet kan. De heer Berens merkt op dat het toch een gemeentebelang is, wat dan ook geld mag kosten. Later kan van de bewoner» dier straat toch straat belasting worden geheven, zoodat de gemeente wel degelijk geld terug- krljgt. De Voorzitter is het hiermee vol komen eens en wijst nog eens op de groote bouwlust en de sterke toename van het zielental In deze gemeenie Er bestaat werkelijk groote behoefte aan bouwterrein. De heer Nijkamp wijst op de moge lijkheid dat de bouwvereeniglng schade zou kunnen ondervinden als er in deze nieuwe straat veel gebouwd werd Het bouwen is th§ns veel goedkooper zoodat de woningen lager verhuurd zouden kunnen worden en de woningen der bouwvereeniglng leeg blijven staan Het nadeeüg saldo der bouwvereen komt ten slotte toch voor rekening der gemeente. De Voorzitter zegt dat voor de nieuwe woningen nog geen lagere huur gevraagd wordt dan bij de bouw. ereeniging. De huurprijs varieert gewoonlijk van f 4.— tot f 5 terwijl die van de bouwvereeniglng varieeren tusschen f3.35 en f3 75. De gemeente mag trouwens voor het belang der bouwvereeniglng het bou wen niet tegenhouden. Dat zou men trouwens niet kunnen, want komt er deze straat niet, dan gaan de lief. hebbers ergens anders bouwen. De heer Wijdemans vindt die ver bindingsweg daar zeer noodzakelijk. De heer Nijkamp vraagt wat er van het plan terecht komt als de regeering het als werkverschaifingsobject niet goedkeurt. De Voorzitter vindt het beter daarop thans niet vooruit te Ioopen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W., om 't aanbod der Gebroeders de Kort te accepteeren en voorloopig slechts een verharding van steenpuin en sintels met trottoir banden en rioieerfng aan te leggen, met algemeene stemmen aangenomen. 11. Verzoek van de Alg. Comm. voor Kinderverpleging te 's Bosch om een bijdrage van f 50 per kind voor de 4 kinderen uit deze gemeente af komstig welke onder haar toezicht zijn gesteld. Doordat het Rijkssubsidie met f 8000 is verminderd, wordt het mooie werk der Commissie in gevaar gebracht. Voorgesteld wordt f 25 per kind en per jaar te verleenen. De heer Berens zou, gezien de bil- lijkheid van het verzoek, gevraagde f 50 per kind geven. Ais ze ten laste der gemeente kwamen zou het de ge meente heel wat meer kosten, De Voorzitter beaamt zulks doch meent dat adressante ook met f 25 per kind wel genoegen zal nemen. Aldus wordt besloten. 12. Voorstel tot toekenning van een voorschot op de exploitatie uitgaven van de bijz. scholen voor het jaar 1933 uit te keeren aan de desbetref fende besturen. Wordt besloten de voorschotten tot een totaal van f 14145 toe te kennen. Rondvraag. De heer Roestenberg komt terug op de opmerking van den heer Dlngemans die het wenschelijk vond dat werken als een ijsbaan en een zwembad in de raadsvergadering besproken werden. Hi] is het daarmede eens. De Voorzitter merkt op dat er van de oprichting van een zwembad niets komt. De heer Roestenberg zegt dat dan de bezwaren die hij naar voren wilde brengen grootendeels vervallen. H, vraagt verder of er niet Iets op gevon den kan worden dat werkloozen, die niet geschikt zijn voor de werkver schaffing, toch geholpen kunnen wor den. Het is vaak zoo stootend om ze naar het Armbestuur te zenden. De Voorzitter voelt die moeilijkheid niet minder zwaar en had er juist morgenavond in de vergadering der commissie voor de werkverschaffing over willen spreken. Er diende zoo mogelijk voor die menschen een steunregeling te komen, want ook spr. vindt het zeer stootend om werk loozen, die voor de werkverschaffing ongeschikt zijn, naar het Armbestuur te moeten verwijzen. De menschen denken nu vaak dat het aan spr. ligt. De heer Berens geeft in overweging om, nu er weer een nieuwe straat komt, aansluitend aan de Telefoon- straai, eens eenige gepaste straatnamen te zoeken. Op het oogenblik wordt daar alles Telefoonstraat genoemd. Die naam vindt hij op zichzelf al niets, zeggend. Zoo zou men de straat langs het klooster tot het piein Kloosterstraat of Wilhelminastraat kunnen noemen. Het plein zou bijv. Dr. Schaepman plein gedoopt kunnen worden en de daarop aansluitende verbindingsstraat waar uitsluitend arbeiders wonen Leo-straat. ter nagedachtenis aan dezen roemrijken paus die zooveel verdiensten voor de arbeiders heeft gehad. De voorzitter zegt dat het college van B. en W. met een en ander rekening zal houden. De heer Snoeren wijst nog op de vuilverbranding van den ophaaldienst in Loon-op-Zand, waarvan de menschen daar in de buurt veel last ondervinden. Hij vraagt daarvoor een andere plaats te zoeken. De voorzitter zal het onderzoeken. De heer Nijkamp wijst op den slechten toestand van den weg Loon op-Zand—'s Gravemoer. De voorzitter zegt dat er reeds een partij steenen ter plaatse gearriveerd is en spoedig met reparatie wordt begonnen. De heer Jos Vrinten wijst op een gedeelte in het trottoir voor den ingang naar de fabriek van Schalken, waar nog altijd kleine keien liggen en vaak zeer ongelijk. De voorzitter meent dat nog onlangs dat stukje hersteld is. De heer Snoeren vraagt of het beheer van de drainage-veiden nog altijd in landen van de Heide-Maatschappij moet blijven en wat dat aan de ge- meente kost. Wethouder van Lier zegt dat de jemeente daarvoor f 250.— moet betalen. De heer Snoeren meent dat de gemeente-opzichter het toezicht daarop wel mede kan waarnemen en zou die 250.— maar besparen, vooral nu de verpachtingen haast niets meer op. brengen. De Voorzitter zal dit nader onder zoeken. De heer Wljdemans vraagt nog niichtingen over het leggen van luizen onder den weg naar den Roesteiberg nabij het café Trompen, waarover hij in De Echo gelezen tieeft. De Voorzitter zegt dat Waalwijk e kosten hiervan betaalt en zet uiteen ïoe ook Kaatsheuvel inzake den water afvoer groot belang daarbij heeft, Hierna sluit de Voorzitter de open- iare zitting, onder mededeellng dat hij in gesloten zitting nog enkele mededeeiingen heeft te doen. BUITENLAND, Concentratie-kamp voor Duitsche communisten. Bij haar campagne tot verdelging van 't communisme schrikt het nieuwe Duitsche bewind voor geen maatregel terug. Men is blijkbaar van plan de communisten als schurftige schapen in concentratie-kampen samen te brengen om hen dus onschadelijk te maken voor de algemeenheid. Een eerste van dergelijke kampen zal in de omgeving van Dachau nabij München Woensdag a.s. worden geo pend. De bedoeling is daar zoowel communisten als leden van het Reichs- banner en gevaarlijk geachte socialis ten onder te brengen. In het bijzonder schijnt het kamp bestemd te zijn voor het gevangenhouden van communisti sche leiders, die er waarschijnlijk vastgehouden zullen worden totdat zij hun politieke meeningen ten minste uiterlijk zullen hebben afgezworen. Mac Donald bij Mussolini. Mac Donald heeft het weekend benut door een kort bezoek te brengen aan Mussolini, En de berichten die naar aanleiding van de visite vanuit Rome zijn gekomen zouden weer wat optimisme kunnen verwekken, ware het niet dat er al zoo talrijke malen nieuwe plannen geopperd zijn die telkens na een kort leven in den doof pot gingen. Het plan dat deze maal onderwerp van besprekingen uitmaakte is af komstig van Mussolini en beoogt samenwerking tusschen de vier West- Europeesche mogendheden (Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië) tot stand te brengen, ten einde, in den geest van het verdrag Kellog en de verklaring in zake het niet bezigen van geweld, voor Europa en de geheele wereld een lange periode van vrede te waarborgen. De tekst legt de geheele politieke toekomst van Europa vast en erkent alle bestaande verdragsverplichtingen opnieuw. Bovendien wordt een be stand voor den duur van vijf jaren voorgesteld. In een clausule van het verdrag wordt gezegd, dat een herziening der vredes verdragen slechts door de machinerie van den Volkenbond kan worden tot stand gebracht. Er wordt al gefluisterd dat Daladier en Hitler in verband met dit plan naar Rome zullen gaan. De onderteekening van het verdrag zal naar de meening van Mussolini de politieke atmosfeer van Europa opklaren en het welslagen der oecono- mische wereldconferentie garandeeren. Wij mogen het hopen maar zien de zaken nog niet zoo optimistisch. Hoe kan dat ook anders als de man die een dergelijk plan oppert tegelijkertijd moordwerktuigen onder de jeugdige bevolking van zijn land uitdeelt I Rooseveit over den Volkenbond. In zijn pas verschenen boek „Looking Forward* zegt de Amerlkaansche presi dent Roosevelt omtrent den Volkenbond het volgende De Volkenbond heeft zich niet ont wikkeld langs den weg, welken zijn oprichter voor oogen had en de voor naamste leden hebben zich niet bereid getoond, de reusachtige bedragen, be steed aan bewapening, te gebruiken voor handelsdoeleinden, het in even wicht brengen der begrootingen en de betalingen hunner verplichtingen. Amerlka's toenadering tot de Sovjet.unie. De Amerlkaansche regeering heeft zich tot dusver niet uitgelaten over haar toekomstige houding tegenover Sovjet—Rusland, doch in sommige kringen meent men te kunnen voor spellen, dat Amerika naar toenadering tot de Sovjets zal streven. Men gelooft dat een spoedige erken ning van Sovjet—Rusland door de Vereen. Staten mogelijk zal zijn. In ieder geval zijn de Amerlkaansche katoenplanters en machinefabrieken verlangend de Russische markt terug te winnen. Letland tegen het Fascisme. Het Letlandsche parlement behan delde een voorstel der sociaal democraten, om alle aanhangers van Hitier en fascisme uit Letland te ver wijderen en aile nationaal-socialistische en fascistische organisaties in Letland e ontbinden. Met 41 tegen 14 stem» men werd het voorstel der sociaal democraten aangenomen. Het roode leger. Volgens een mededeellng van Wo- rosjilof, den Russischen volkscommis saris van Oorlog, is slechts een derde deel van het roode leger betrouwbaar communistisch. Dit ts nog wel niet veel, doch men moet bedenken dat aren geleden het percentage slechts zeven was. Een nieuwe tocht naar de stratosfeer. Ingenieur Cosyns, die professor Piccard tijdens diens tweeden stratos- eertocht vergezelde, is voornemers usschen 15 Juli en 15 September a s. een nieuwe opstijging uit te voeren. 3ij dezen tweeden tocht zal Ingenieur Cosyns worden vergezeld door Inge nieur Jacques de Bruyn van de uni versiteit te Brussel, De terechtstelling van Zangara. Zangara, die een aanslag op president toosevelt pleegde, bij welken aanslag burgemeester Cermak, van Chicago, zoodanig werd gewond dat hij aan de gevolgen is overleden, is Maandag middag door middel van den electri. schen stoel in de staatsgevangenis van Florida terechtgesteld. Toen Zangara, de dader van den aanslag op president Roosevelt, bij welke gelegenheid Cermak, de burge meester van Chicago, doodelljk gewond s, Maandag bij zijn terechtstelling den electrischen stoel bemerkte, zelde hij „Houdt me niet vast. Ik ben niet bang." Hij liep vrij naar den stoel en gaf aan den superintendant van de gevangenis een stapel papieren, waarop hij ge schreven had„Dit is het boek, dat ik aan het schrijven was.* Toen hij op den stoel zat. vroeg hij, of er een fotograaf aanwezig was om

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2