Mgr. Dr. J. van Gils gehuldigd. Luxor Bioscoop. f Ouderavond O. L. School. Gisteravond werd in de O. L. School ,*t rx in de Stationsstraat op initiatief der Zaterdag is de oud-Waalw.jker Dr. vereeniging Volksonderwijs en der ^os' Yan G''s ,e Roermond bij gele. Oudercommissie een ouderavond ge- êenhe.d van zim veertigjarig priester, houden. De zaal was zeer goed bezet. op, «r00,scLhe w!'ïe gehuldigd. De Commissie van Toezicht op het Wi| ontleenen het volgende aan het L. O. was vertegenwoordigd door ha- »ersl?« der huld.gmg .n de Nieuwe ren voorzitter den heer Drs. G. J. de Koerier yrjes In de intieme sfeer der klooster- De bijeenkomst werd geopend door kapel van St. Salvator droeg de jubi. den heer Froldage, hoofd der school, lar,a Zaterdagmorgen te 10 uur een die zich in zijn welkomstwoord spe- P'«htige H. Mis van dankzegging op. ciaat richtte tot den heer de Vries en Da ^P61 was feestelijk versierd met tot den spreker den heer A. Korswagen ve e kaarae» en levende bloemen uit Zutphen. Het deed spr. genoegen 'n de kerk waren o.m. tegenwoordig een flink aantal dames tegenwoordig £.Exc .mr' E Ba.ron ïan te zien, daar het meestal de moeders Westerfl.er, Commissaris der Koningin zijn die in de gezinnen voor de op- L'mj,ur,f dr- Verhoeven, dir. van voeding moeten zorgen. he' RK Centraal Bureau voor Onder. Spr. herinnerde eraan dat reeds 2 jaren geleden een ouderavond is ge houden, waarbij toen den wensch ge uit werd telken jare zoo'n bijeenkomst te organiseeren. De kosten waren ech ter het groote bezwaar, doch thans is wijs en Opvoeding, Mgr. Dr. G Bauduin, vic.-gen van het bisdom, Mgr. Dr. Poels te Heerlen, Prof. dr. Cobbenhagen, rector-magnificu9 der Handelshoogeschool te Tilburg, prof. dr. Titus Brandsma, rector-magnificus de ver. Volksonderwijs tusschenbeide der R. Universiteit te Nijmegen, gekomen om weer een ouderavond te !?r' ,F,ck' raadshuee,r ln Hoo®e" kunnen houden. Spr. kan deze Ver- Raad' Bar' M,ch,e's van Kcssenich, eeniging in aller steun aanbevelen. Zij pres. van den R.K, Vrouwenbond, de Hoogeerw. heer Deken van Riel uit Waalwijk en ta' van familieleden. In de aula van de Bisschoppelijke Kweekschool had te ruim elf uur de huldiging plaats. Terwijl de muziek heeft nog slechts zeer weinig leden en spr. hoopt dat dit aantal spoedig zal worden vergroot, opdat meerdere ma len een avond als deze kan worden ge geven. Vervolgens wees spr. nog op de moei lijkheden bij de opvoeding van 't kind in de school en daarbuiten, teneinde aan te toonen dat het onderwerp karak tervorming, dat door den spreker be handeld zou worden van zeer groote beteekenis is. Naar aanleidig der ver schillende agendapunten gaf spr. voorts den aanwezigen nog enkele nuttige raadgevingen. Daarna was de heer A. Korswagen aan het woord om de beteekenis van een karakter, in den goeden zin van het woord, in het licht te stellen. Op de eerste plaats behandelde spr. de vraag: Wat is karakter? En, hij kwam daarbij tot de conclusie dat karakter voor den mensch broodnoodig is en zooveel beteekent als het roer voor het schip. Door het karakter immers wordt bepaald welke handelingen wij voort durend zullen stellen, in de richting van een vast plan. Als een der voor naamste eigenschappen van het karak ter noemde spr. het blijvende. Spr. wees op de groote waarde van een goed karakter, dat slechts door op voeding en niet door geboorte of geld verkregen kan worden. Spr. achtte ka rakter niet alleen meer waard als geld, maar zelfs meer als verstand. Ook het zelfstandige van het karakter belichtte spr. De heer Korswagen kwam hierna tol de belangrijke vraag: Hoe wordt het karakter gevormd? Hij wees erop dat dit vooral kan geschieden door het aankweeken van zelfstandigheid en I vooral van zelfkennis, het fundament speelde betrad de jubilaris, vergezeld van elk karakter. Enkele der tallooze van z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens goeden eigenschappen waaruit karak- en de leden van het huldigingscomité, ter blijkt werden nog besproken, n.l. de zaal en nam op het met palmen plichtsbesef en waarheidsliefde. versierde podium plaats. Spr. gaf daarbij den ouders tal van nuttige wenken. i Toespraak van Mgr. Lemmens. De lezing werd door de aanwezigen Nadat het koor der Kweekschool met aandacht gevolgd. het .Tu es Sacerdos" gezongen had, Tot lid van de oudercommissie werd sprak z. H. Exc. Mgr dr. G. Lem. in de vacature-Evers gekozen mevr. H. menS| bisschop van Roermond, den v. d. \Y aerden. jubilaris toe en gewaagde van diens Hierna werd thee met versnaperin- ruime arbeidsveld, dat niet tot het gen geserveerd, terwijl de ouders in de bisdom beperkt bleef, maar zich over gelegenheid werden gesteld tot bezich- heel Nederland uitstrekt, tiging eener tentoonstelling van nut- Allereerst roemde Z. H. Exc. in dr. tige handwerken door de kinderen der van Gils den prjester en verzekerde school vervaardigd. Er waren daarbij dat hij als zoodanig zeer veel voor al aardige werkstukjes.\oorts konden het bisdom beteekent, vooral ook door de ouders hij het personeel der school zjjn ijveren voor het bijzonder onder inlichtingen inwinnen over hunne kin- wijs Hierdoor heeft de jubilaris veel deren: hiervan werd een druk gebruik gedaan voor het heil der zielen. Hier gemaakt. wa8 hij niet alleen de eerste maar ook De heer I-roklage heeft nog een slot- de pjonier. Als' een echte bedelaar woord gesproken waarbij hij de aan- Gods is hij door stad en land getrok- wezigen en vooral den spreker dank ken om de geesten rijp te maken voor Nadat dr. v. Gils mede de baan had vrijgemaakt voor de wettelijke regeling van het bijzonder onderwijs, heeft hij met veel zorg gewaakt voor de rechten van dat onderwijs. Met taaie volhar ding zette de doctor zijn werk steeds voort. Dan herinnerde Z H. Exc. aan de werkzaamheid van dr. van Gils als leeraar te Rolduc, waar Mgr. zelve tot zijn leerlingen mocht behooren. Speciaal echter eert Mgr. hem als priester met een diepen kijk op zaken en grooten ijver voor de zielen, Onder groot applaus richtte de Bisschop zich dan tot Monseigneur Doctor van Gils, want om zijn groote verdiensten te eeren heeft het Z. H den Paus behaagd den jubilaris te verheffen tot de waardigheid van Ge heim Kamerheer. Mgr. Lemmens feliciteerde dr. van Gils met deze onderscheiding en wenschte hem nog vele jaren in volle gezondheid te zien werken voor het zielenheil vooral van de jeugd via de kaïholieke school en de wetenschap.S Terwijl het koor „Aan U.o Koning der eeuwen" zong, bekleedde Mgr dr. Verhoeven den jubilaris met het pur peren singulum en den schouderman. tel. Dr v. Gijs droeg tevens de on- der9cheiding van Officier in de Orde en hoogachting voor alles wat dr. van Gils als priester en geleerde heeft gedaan. Om ook bij het nageslacht de ge dachte aan den persoon en het werk van den jubilaris levendig te houden kon spr. hem namens zijn vele vrien den en bewonderaars aanbieden een dr. van Gils fonds ter bevordering van de wetenschap onder de katho- lieken. Dit fonds i9 thans groot t 7,500 Verder bood de Commissaris een fraai album aan met de handteekenin- gen der schenkers. Dr. van Gils dankte zeer hartelijk voor deze schenking, die zooals hij verklaarde, in volle overeenstemming was met de wenschen van zijn geest en hart. In verband hiermee spoort dr. van Gils de katholieken aan, toch zie zelf trachten te zijn, vooral op het gebied der wetenschap. Het fonds zal trachten de strevers in die richting te steunen in hun arbeid. Na deze huldiging had ten huize van dr. van Gils een druk bezochte receptie plaats. Van deze receptie werd door de meeste autoriteiten, die wij boven reeds noemden, gebruik gemaakt. Aanwezig was ook Z Exc. jhr. mr. Chr Ruijs de Beerenbrouck, minister van Staat In het klooster van St Salvator had vervolgens een lunch plaats, waaraan truc Ui mmi bracht. De avond mag uitstekend geslaagd genoemd worden. Water in den Buitenpolder. Door den hevlgen Noord—Wester, storm van Zondag op Maandag steeg het water in de haven tot zeer hoog peil, zoodat het over de havenkom liep en de omgevine onder water zetle. Het water stroomde op verschillende plaatsen over de Oosterhavenkade den Buitenpolder In, zoodat deze voor een deel geïnundeerd werd. Jaarverslag 1932 der federatie van vereen, van Ned. lederfabrikanten. Ontleend is aan het jaarverslag 1932 der Federatie van Vereenigingen van Nederlandsche Lederfabrikanten De hoop, aan het slot van 't vorige jaarverslag uitgesproken, dat 1932 een begin van verbetering zou brengen voor de zwaar onder de crisis gebukt gaande lederindustrie, Is niet vervuld. Leder is een belangrijk exportariikel het bijzonder onderwijs. Voor dat echt priesterwerk brengt Z H, Exc. hem than9 met geheel Limburg eer en dank. van Oranje Nassau, hem vroeger verleend. Op de hem eigen geestelijke wijze heeft Mgr. Dr. van Gils daarop dank gebracht aan Z. H. den Pau9 en Z. H. Exc. Mgr. Lemmens voor de eer hem bewezen. Lachend merkte spr. op, dat zijn taak ondanks dit purper dezelfde is gebleven, nl. te wandelen door velden en wegen en voort te gaan met te onderhandelen met gemeente raden en heeren pastoors, over het onderwijs. Hij zou dit purper graag willen missen, als hij in ruil daarvoor de 50 scholen mocht ontvangen in ons bisdom, die nog niet overgegaan zijn tot het bijzonder onderwijs. Toespraak commissie der Koningin, Namens Z. Exc. minister Ch. Ruijs de Beerenbrouck, die eerst later zou arriveeren, srrak Z, Exc. mr. E baron van Hövell tot Westerflier den jubila ris toe. Spr. roemde den ijver van den doctor voor de Katholieke Universiteit en de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg Namens het Comité vertolkte de Commissaris de gevoelens van eerbied de meeste autoriteiten aanzaten. Aan de lunch werd o.m. 't woord gevoerd door Jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, minister.president. Namensdefamiliespraken de heeren Jan van Iersel uit Waalwijk en burge meester van Iersel uit Noordwijkerhout. Dr. van Gils dankte voor de hulde hem gebracht. Er zijn meer dan 700 telegrammen binnengekomen o.a. het volgende van den Aartsbisschop: ,Uw Rolducsche tijdgenoot wenscht u van harte geluk met uw rijk priesterleven en bidt om nog grooter oogst." Verder o.m. telegrammen van de bisschoppen van 's Hertogenbosch, Breda en Haarlem, van minister Deckers, vele Kamerleden en vele geestelijke autoriteiten. In den namiddag kwam ook prof. dr. Woltjer, Algemeen voorzitter van den Onderwijsraad, persoonlijk zijn gelukwenschen aanbieden. In hooge mate waardeerde dr. v. Gils het felicitatie-schrijven van den Rijksonderwijsraad. Het is voor den jubilaris ongetwij feld een onvergetelijke dag geweest. Belangen, Besoijenscheslraat, in jaar vergadering bijeen. Agenda 1. Opening. 2. Jaarverslagen. 3. Bestuursverkiezing. Aftredend is de heer j. J. Dalmaijer, Sprang, welke zich wegens zijn hoogen leeflfld niet meer herkiesbaar stelt. Aanrijding. Zondagmiddag7 kwam het zoontje van den heer Gr. in de Burg. v. d. Klokkenlaan in botsing met een luxe auto van den heer H. uit Kaatsheuvel. De jongen had:de tegenwoordigheid van geest op de motorkap te springen, waardoor erger voorkomen werd. Hij rolde aan de andere zijde weer van de kap af en had slechts enkele schram, men opgeloopen. Zijn fiets werd zoo goed als geheel vernield. Men mag van geluk spreken dat dit ongeval zoo goed is afgeloopen. Ten slotte kwam een groot aanbod los van buitenlandsch leder dat. elders niet meer toegelaten, voor zeer lage prijzen op onze markt gespuid werd. Dit jaar was het laatste, dat de heer Th. S. Roes als voorzitter der federatie optrad. Hij heeft n.l. medegedeeid.dat hij niet meer in aanmerking wenschte te komen. Het jaar eindigde met een batig saldo van f600. Het verslag vermeldt uitvoerig de verschillende pogingen, aangewend om te komen tot contingenteering van den invoer van leder, welke pogingen nog geen succes hadden. Nederland is thans het eenlge land ter wereld, waarin Ieder geheel vrij kan worden Ingevoerd. Nadat gebleken was, dat voor ver- J - schillende plaatselijke crlsiscomité's en de uitvoer werd door de ontwrich» groote orders waren geplaatst tot leve- ting van het handelsverkeer totaal lam- ring van schoenen, waarbij de bedoe- geslagen. Bovendien verminderde hetling voorzat, dat dit schoenwerk van binnenlandich verbruik aanmerkelijk. Nederlandsch fabrikaat zou zijn, terwijl Zaterdag en Zondag Een schitterende Clrcnsfllm. Zingend, Sprekend, Mnslceerend. niet was bedongen, dat het benoodlgde leer daarvoor ook van Nederlandschen oorsprong moest zijn, heeft de secretaris zich gewend tot het Nationaal Crisis- comité, met het verzoek de plaatselijke cfisiscomilé's erop te wijzen, dat zij bij het plaatsen van orders van schoenen bedingen, dat deze van Nederlandsch leder moeten zijn vervaardigd. Van het Nationaal Crisiscomite werd daarop een desbetreffende toezegging ontvangen. Aanbesteding. In café Lommers had de aanbe steding plaats van een woonhuis voor rekening van den heer J. H. de Werd, onder architectuur van den heer Snijers te Raamsdonksveer. Ingeschreven werd als volgt: Versteeg, Capelle f 3034.— Wljnands, Waalwijk f 2955.— G. van Heesch, Waalwijk f 2950,— Gebrs. Boom, Waspik f 2929.— J. Kooien, Waalwijk f 2890.— J. W. Nleuwenhuizen, Sprang f 2859.— H. Kleingeld, Waalwijk f 2770 - J. A. Kramer, Genderen f 2748 H. Booth, Waalwijk f 2464.— A. v. Suylekom, R'veer f 2243.— Gegund aan den iaagsten inschrijver. School met den Bijbel. De vereeniging ,Een School met den Bijbel" alhier komt Donderdag avond in het gebouw voor Christelijke HET 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN MGR. DR. VAN GILS TE ROERMOND. Zaterdag had te Roermond de huldiging plaats van Dr. van Gils, bij welker gelegenheid hij werd benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. We fotografeerden tijdens de toe spraak van den Commissaris der Koningin v.l.n.r. Mgr. Bauduin, Vic. Gen. van het Bisdom, Z. H. E. Mgr. Lemmens en de jubilaris. DE OPENING DER WAALWIJKSCHE WIELERBAAN. Het zag er voor organisators en publiek trooste loos uit. Bij stroomen goot de regen neer op dc parapluies en doorweekte hoeden van hen die dit alles noodwendig of sleehts naar eigen ver kiezing trotseerden. Eindeloos schenen de drie kwartier die we moesten wachten, zoodat er ten slotte aan getwijfeld werd of de wedstrijd wel doorgang zou kunnen vinden. Doch tenslotte werd het geduld beloond, want de loodzware lucht be gon te breken en spoedig hield het regenen op. AI zag het er daarmee nog niet al te rooskleurig uit, men besloot de wedstrijden toch te laten doorgaan. De opening. De Marco lie Clouin. openingsplechtigheid met de officicele speeches werd niet al te lang gemaakt, om het geduld der bijna If,(10 wachtenden (en dat hij zulk weer!) nog niet langer op de proef te stel len. De burgemeester, de heeren Jud. Timmermans Phzn. en Jan Tielen van Waalwijks Belang, de heer J. van Ierland, districtsagent van de X\VL' en de zesdagenrenner J. Pijnenburg, die nog ter ellder ure uit Breslau was overgekomen, hadden met den secretaris der WWC „de Zwaluwen", den heer Jac. van Loon, op de jury-tent plaats geno men. De heer Jac. van Loon verwelkomde dc auto riteiten namens de WWC, daar de voorzitter we gens ziekte verhinderd was. Speciaal richtte hij zicli daarbij tot den burgemeester, wiens aan wezigheid een groote voldoening voor hem was. Ook de belangstelling van Waalwijks Belang stel le spr. op hoogen prijs, daar ook zijne vereeniging door deze wielerbaan het vreemdelingenverkeer 11 \N aalwijk zal trachten te bevorderen. Voorts richtte spr. zich tot den heer van ler- and en tot den heer J. Pijnenburg, waarbij hij de hoop uitsprak dezen laatste nog dit jaar op nieuw ids Zesdagenkoning te mogen begroeten. De Burgemeester kreeg hierna het woord. Bij verschillende gelegenheden heeft spr. reeds gewezen op de onschatbare waarde die een regel matige sportbeoefening heeft voor geest en lichaam. Dit is de aanleiding dat hij graag ge- olg heeft willen geven aan liet verzoek om deel e nemen aan de plechtigheid der opening dezer .Vliegbaan". Spr. gebruikt fleze woordspeling om- lat de sport der zwaluwen, het vliegen, in het luchtruim onbelemmerd kan geschieden, in te genstelling met de sport der wielrennende Zwaluwen, die gevaren schept voor het verkeer. De wereld is groot genoeg, zegt spr., om de wie lersport niet in haar bewegingsvrijheid te beperken door er dc bebouwde kom voor te gebruiken, wat ongelukken veroorzaakt, zooals wij pas bier gezien hebben. Daarom gelooft spr. dat door deze baan dc wielersport nog aan sympathie zal win nen. Spr. eindigt met den hcilwenscli dat de ren ende Zwaluwen de vliegende zwaluwen ten oorbeeld zullen nemen in training, zorg voor de jongeren en dc veiligheid, dan is hij ervan ver zekerd dat de Waalwijksclic Zwaluwen zich zoo zullen ontwikkelen, dat men terdege rekening met hen zal moeten gaan houden. Namens de NWU sprak de heer van Ierland tot liet hoofd der gemeente een woord van dank, daar uit de belangstelling der autoriteiten blijkt dat dc wielersport niet meer „in het boekje zit", zooals weleer, maar wel degelijk haar plaats heeft gekregen. De zesdagenrenner J. Pijnenburg kreeg ten slotte het woord om te verklaren dat hij bijzon der graag bij dc opening dezer baan tcgenwoor- ig was en dat hij er daarom al heel weinig zin in had om in Breslau te starten. Hij uit) de hoop dat de Zwaluwen de wielersport in Waalwijk zoover zullen vooruit brengen dat hijzelf hier nog eens zal kunnen optreden. De burgemeester knipte hierna het lint door. (Mej, Nelis bood hem daarvoor op een kussen de fecstscliaar aanl, ten teeken dat de baan geopend as. De wedstrijden. De wedstrijden namen hierna een aanvang, an Pijnenburg lostte het startschot en daar reed een kleurige file van renners de baan op om de voorstellingsronde te maken. Begonnen werd met een sprintrace over drie ronden. Het was een hardnekkige strijd tusschen Rossau en Beijnders en tusschen K. Slaats en Vcrmaire. Reijnders en Vermaire, die de binnen- hoclit hadden, wonnen de series met een lengte voorsprong. Met slechts klein verschil wist Reijn ders zich in de finale no. 1 te plaatsen boven Vermaire; de strijd om de derde en vierde plaats werd door K. Slaats gewonnen vóór Rossau. Achtervolginjrsrace.i In de aclitervolgingsrace over 20 ronden toonde zich do Waalwijker Frans Slaats verre superieur. In zijn serie haalde hij v. Helvoirt reeds na en kele ronden in, ondanks het feit dat hij enkele seconden te laat gestart was. En geleidelijk won hij ook terrein op Vricns, die dit straffe tempo niet kon volgen, reeds in de twaalfde ronde ging Slaats dan ook onder luid applaus langs hem heen. In de tweede serie ging de strijd hoofdzake lijk tusschen Paymnns en Martens, daar v. Gils reeds in de elfde ronde door Martens gelapt werd. Pnymans werd tenslotte winnaar daar hij kans had gezien een tiental meters op Martens in te loopen. De finale ging tusschen Fr. Slaats en Paymans. De laatste gaf goed strijd doch was bij lange na niet bij machte dc straffe pace van den Waal wijker te volgen, in de veertiende ronde ging Slants dan ook zegevierend over hem heen. WaalwijkKaatsheuvel. Als no. 3 van liet programma stond aangege ven een koppelwedstrijd voor nieuwelingen over 100 baanronden (16 KM). Er waren twee Waal- wijksche en twee Kaatsheuvelsche koppels in de baan. De Waalwijkers gaven voortdurend den toon aan. Aanvankelijk waren het Polvan Gee-

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6