Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ictM&i purql FEUILLETON i P ASCHEN. Winkelnieuws. Mol Gaat Voor. li L Teleurgesteld 56e JAARGANG. Het is Paschen, het meest blijde feest der christenheid. Paschen is het, het Paschen. dat ons de verlossing bracht. Of de verlossing eigenlijk niet. Die wrochtte Christus voor ons op den Qoeden Vrijdag, toen Hij zich offerde voor ons heil. Maar met Paschen wist de menschheid het, dat het verlossingswerk waarlijk was volbracht, omdat Degeen, Die het offer van den dood voor ons had aanvaard, niet in den dood bleek onder te zijn gegaan, maar over den dood had ge zegevierd door Zijn herrijzenis Dat bewees Zijn glorie en machtdat be wees de goddelijkheid van Zijn per soonlijkheid. Het herdenken van den Qoeden Vrijdag is eigenlijk een droef herden ken. Toen werd aan de menschheid de grootste weldaad bewezen, maar tot welk een prijs! Met Paschen echter verheugen we ons om de glorie van Hem. die voor ons stierf, om de overwinning op den dood. Paschen! Het feest der herrijzenis, van nieuw leven, van herwekking, van gelooven, van zon en van kracht. Dat we er toch allen iets van in ons mogen opnemen. Van de kracht en de genade er van, van de verzekerd heid, van het nieuwe leven. Christus beleefde het om onzentwille in één week voor onsde volheid van het leven bij Zijn glorieuzen Intocht in Jeruzalem, de vervolging en smaad, den ondergang en eindelijkde over winning, de Verrijzenis, de herwekking, het hernieuwde leven. Eenzelfde cirkelgang ligt in de natuur. De straling van het leven in den zomer, de bedreiging in den herfst, den schijn baren dood in den winter, de herrijzenis van de natuur en van alles wat dood scheen in de lente. van „De Ech^ van het Zuiden". Koopt dan ook bij MOL Het adres voor Groot Waalwijk. Kwaliteit, vakkunde, bediening en vertrouwen gaan daar hand aan hand. MOL blijft goadkoopar. Zou het maatschappelijk bestel en het persoonlijk leven der individuen anders geordend wezen In somberen tijd mogen we al een oogenbiik den ondergang vreezen, we weten toch, dat de lijden van neergang er moeten zijn en dat de Heer, die den dood overwon, niet zal dulden, niet zal toestaan, dat de menschheid zou vergaan, als dat niet In Zijn besluiten ts neergelegd. De zon van welvaart zal worden herwekt. Ze zal weer stralen over een aarde, waar misschien nieuwe orde ningen zQn gesteld maar waar het leven mogelijk zal wezen. Dat moeten we aannemen op dit blijde feest van Paschen, opdat ons het licht verwijtend woord niet treffe „Qij, kielngeloovigen...." Verdiepen we van tijd tot tijd ons geestelQk leven, ons geloof in den Zoon des Merischen, opdat we na tijden van teruggang de herwekking mogen constateeren. Opdat we telkens met Paichen mogen meejubelen het blijde Hosanna van het koor der engelen. V Volksmisleiding tegen beter wetep In. Voor ons ligt No. 1 van hetVerkie- zingsorgaan „Stemt Rood* der S D.A P Daarin komt o m. een beschouwing voor onder 't hoofd: Zorgt dat Uw kinderen kunnen leerenl" Regeer ing Ruys ontneemt hun de gelegenheid Wij lezen: .Voor twee derden van onze Nederlandsche jeugd ls het ver plichte onderwijs gedurende zeven jaar het eenige, wat zij aan ont wikkeling mee krijgt in het leven. Volgens de laatste cijfers hebben wij ongeveer een balt millioen meisjes en jongens van 14 tot 18 jaar, die het in de barre wereld maar verder moeten vind' n zonder eenige Md'ng of ontwikkeling. Dit totale gemis aan verder onderwijs bij twee van de drie kinderen van ons volk, zal op den duur onze volksgemeenschap in geestkracht en arbeidsvermogen achterop doen raken bij de ons omringende volken met betere onderwijsvoorziening." De ons omringende volken zouden een beter onderwijsvoorziening hebben dan wij België besteedt van zfln heele be grooting voor het onderwijs 13 #/0. Frankrijk 6°/0. Denemarken 21 °/0, Ne. derland 22'/a°/0. Alleen voor het Lager Onderwijs werd in 1932: f 107 000.000 uitgege ven. De S D A.P. wil invoering van den 8 jarigen leerplicht. Kosten 7 millioen of meer!! Waar zijn die millioenen te vinden? Ia de bladen der Arbeiderspers, maar de Staat heeft ze niet. Minister Terpstra zei in de Eerste Kamer op 15 Maart j 1. o.m. het navolgende: „Ik geloof, dat,wanneer men nagaat, wat in Duitschland, Bel. gië en andere landen per leerling voor het onderwijs besteed wordt, blijken zal, dat ons land aan de spits staat". En verder: „Ik heb eens laten nagaan wat een ambachtsschool-Xt&Ung gem ddeld aan overheidskassen kost. Daarbij is mij gebleken, dat netto, dus na aftrek van het schoolgeld van ruim f 13— ge middeld, in 1931 een leeriino tn door snee aan de publieke kas 1400.— per jaar kostte, ik heb ook laten nagaan wat het nijverheidsonderwijs in het buitenland kost. ik zal daaromtrent nu geen cijfers noemen, maar ik kan wel verzekeren, dat wij ook in ditopz cht verschrikkelijk op een duurte-eiland zitten 1 Als wfl op die wijze doorgaan, moet er een punt komen, dat wij niet verder kunnen, en dan krijgen wij voor velen de opleiding, waarop ook het school bestuur te Rotterdam, dat ik zooeven citeerde, wees, de opleiding van de straat, die geen opleiding is. Ik zou dus, gezien de omstandig, heden, er voor willen pleiten, dat men zich niet keere tegen de twee jarige ambachtsschool, maar het goede daar. van inzie 11" Socialisten beloven veel 1 WIJ stemmen op No. 1 van lijst 25t Dank zij de „Honger-Regee- ring." SI MMER 32. ZATERDAG 15 APRII. 1983. De Echo van hel Zuiden, WitlvUksrhf en Langstraatsebe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieyen, Ingezonden stokken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rük 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertantiën 10 cent per regel: minimum 1.00. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentifin moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur 'ja ons besit ifln. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 33. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid. verzacht en geneest men met Dooi )0-60 ca 90 ct. Tub« 80 cl. Bij Apoth. co Droglitcn Vraaél gratis proefwasch mei de VELO. M. 67 Zij kwam voor Jack in Hampstead aan, zooals zij wel geweten had. Op haar dooie gemak wandelde zij den heuvel- weg naar boven en kwam aan het eind doel van Jack's tocht West Heath Road. Het was een weg, die overdag meestal voor wagens met paarden gebruikt werd en midden over den heuvel voerde. Het was zelfs overdag een eenzame plek, maar 's avonds kwam er bijna nooit ie mand, hetgeen te wijten was aan de on heilspellende stilte die er heerschte. Er is geen huis hier te bekennen, wat zou die oude gek hier te doen heb ben, het lijkt wel een kerkhof hier, zei Lizzie bij zichzelf. Jack moet een panne gehad heb ben, mompelde zij, toen zij door de avondstilte de klok half 11 hoorde slaan. Het maakte haar zenuwachtig in die eenzame stilte te wandelen; zij was juist van plan naar huis te gaan, toen het ronken van een motor haar aandacht trok. Gelukkig dat ik maar even gewacht heb, dacht zij. Plotseling werd het geluid van den motor overstemd door dat van brekend glas en daarna volgde een doodelyke stilte. Een inwendige stem zei Lizzie langs het zandpad te rennen, zoo vlug als haar kleine voeten haar dragen konden. Zij zag de taxi midden op den weg staan en Jack stapte juist af. toen zij hem zag. Met haar elleobnge in haar zijde ren de zij nog harder en bereikte juist de plaats, waar Max Reiss schijnbaar be wusteloos op den grond lag, terwijl Jack, die het lichaam van zijn passagier met moeite uit den wagen had getrok ken, zich over hem heenboog om zijn boord en das los te maken. Een oogenbiik stond zij stil 0111 op adem te komen, maar in het volgende moment kwamen er geen woorden, doch slechts een waarschuwende gil over haar lippen. In het heldere licht der lantaarn zag zij iets flikeren, zij zag dat er een voor werp opgeheven werd, dat in het vol gende oogenbiik in Jack's hart gestoken zou worden. Niemand anders dan een meisje uit het volk, een kind dat van haar jeugd af aan j gewend was geweest voor zichzelf te zor gen en zichzelf, indien noodig, te verde digen, zou zoo vlug en handelend hebben kunnen optreden als Lizzie het deed. In een ondeelbaar oogenbiik rukte zij den sierspeld uit haar hoed en naar voren springend stootte zij die met alle macht in het witte gezicht van den schijnbaar zieken man. Een rauwe kreet, als van een gemarteld dier kwam uit de keel van Max Reiss, toen de speld zijn rechteroog doorboor de; het gezicht werd hem volkomen be nomen en later.zeiden de doktoren, dat het een wonder was, dat de speld zijn hersens niet geraakt had en hem op slag gedood had! De gefingeerde flauwte was werkelijk heid geworden. Max Reiss lag daar als een lijk; een dunne bloedstraal stroomde uit het gewonde oog en Lizzie stond er bij met de speld in haar hand zonder de minste wroeging. Ik hoop dat ik dien ouden boosdoe ner gedood heb! Wat beteekende dat al les Jack? vroeg zij nieuwsgierig, want zij wist dat behalve in een roman en op de film men maar niet voor de grap een aan slag pleegt op het leven van een armen taxi-chauffeur. Wat hij van plan was, weet ik niet Lizzie, maar wie het is weet ik drommels goed, zei Jack grimmig, terwijl hij Max Reis den valschen baard van zijn gezicht afrukte. Het was hem juist gelukt het bewus- telooze lichaam weer in de taxi te hy- schen, toen het geluid van een auto, die in vliegende vaart kwam aanrijden, zijn hart met schrik vervulde. Er was geen ijd om zijn motor aan te zetten en zijn wagen rechts van den weg te plaatsen. Zij zullen regelrecht op ons inrij den. Schreeuw, Lizzie, schreeuw zoo hard je kan, riep Jack en hij liet zijn geroep naast dat van Lizzie weerklinken met het gevolg, dat de naderende wagen juist op enkele meters afstand stilhield. Wel drommels.lieve deugd, wat beteekent dat allemaal? Jackson en jij Thomas en Pilkins en Watson! Wat doen jullie allemaal hier?, riep Jack, toen hij een voor een de bedienden van zijn vader herkende. Lord Perivale heeft ons hierheen gezonden, omdat er een aanslag op uw leven gepleegd zou worden. Is dit de jongedame? zei een van hen, zich tot de verwonderde Lizzie keerend, die nog steeds me* de speld in haar hand in het j volle licht der koplantaarns stond. Jongedame jezelf, jij opgepoetste j dikzak, antwoordde Lizzie, die de ech te fabrieksmeisjes-afkeer had voor man nelijke bedienden. Deze jongedame heeft door haar moed en flinkheid mijn leven gered, de man, die jullie moet hebben, is binnen in. Het is het beste als een paar van jullie hem in den wagen neemt en naar den dichtstbijzyndcn dokter rijdt. Er woont er een op Finchley Road. Ver wacht mijn vader mij eigenlijk?, vroeg hy den chauffeur. Ja meneer; hij zei mij in het bij zonder U mee naar huis te brengen, was het eerbiedige antwoord; waarbij Lizzie's oogen steeds grooter werden. Ik heb altijd wel geweten, dat jij niet was voor wien jij je uitgaf, snikte zij diep ongelukkig, terwijl zij naast Jack gezeten naar huis reed. Zij gevoelde zich diep rampzalig. Ben je een graaf of een Lord? Of wat ben je eigenlijk? En wat was je be doeling om te doen of je maar een arme drommel was, waardoor een eenvoudig meisje van je is gaan houden. O Jack, het kan mij niet schelen of je mij bru taal vindt, maar ik moet een kus van je hebben om een herinnering aan je te houden als je getrouwd bent met een uit je eigen kring, en terwijl de auto even bij een overweg stilhield, kwam Lizzie's hoofdje met een ruk naar voren en kreeg Jack een hartelyken kus op zijn mond. En toen deed hij iets, dat bijna Liz zie's hart brak, ook al gaf het haar op dat oogenbiik een gevoel van wilde, biL ter-zoete vreugde. Hij nam haar in zijn armen en trok het slanke, jonge figuur tje naar zich toe. Je bent een hartelijke, kleine vrien din, Lizzie, de beste die ik op de wereld heb zei hy, terwijl hij de naar hem opgeheven lippen kuste maar 't was geen kus uit liefde en dat was het wat Lizzie zoo bedroefd maakte. HOOFDSTUK 31. Het laatste bedrijf. Was ik toch maar dood gegaan! O, waarom heb ik niet den moed om mij zelf te dooden! Lady Perivale wierp haar hoofd onrustig heen en weer in een vruchtelcoze poging-om rust te vinden. Haar baby, wat een meisje en geen jongen was, w'as twee dagen na de ge boorte gestorven en misschien was dat wel het beste voor het arme schepseltje, had Lord Perivale opgemerkt. Er was een stormachtige scène geweest zoodra zijn vrouw, die volgens de dokto ren nooit in echt levensgevaar had ver keerd. hem kon ontvangen. - Ik heb te veel zorgen en verdriet in mijn leven gehad 0111 dit nog te vergroo- ten door jouw gemeene handeling aan de wereld bekend te maken. Als je mijn naam maar niét droeg!, riep Lord Peri vale in toomelooze woede uit, toen hij bij het bed van zijn vrouw kwam. Dien morgen had hij Max Reiss in het hospitaal bezocht en het diamanten col lier teruggevraagd, dat een gedeelte was van de betaling voor dien moord op Jack. Jij laffe ellendeling; ik hoop, dat de toekomst je niets dan tegenspoed zal brengen en alleen de naam van mijn vrouw weerhoudt mij om je aan de po litic over te leveren, opdat je de straf zou kunnen krijgen, die je eigenlijk toe komt. Dat waren zijn laatste woorden tot Max Reiss, die van een oog beroofd reeds weer in staat was in bed op te zitten. De gebeurtenissen van dien dag waren bijna de laatsten uit Lord Perivale's le ven, bijna.niet geheel. Den volgenden dag was hy zwaar ziek en den dag daarna ook nog, maar den derden dag liet hy zyn advocaten by zich komen en onderging zyn testament eenige toevoeging en een belangrijke wij ziging. De (A-R Rotterdammer schrijft: Merkwaardige tegenspraak. Voor hun kiezers sloven de leiders der S. D. A. P. zich uit, om de honger- regeering Ruys- als het ellendigste staatsbegtuur voor te stellen, dat de kapitalistische klasse tegen de arbei dersklasse beschermt. Maar nu ge- beurt het, dat de heer Albarda, te Enschede debatteerend met der. heer Schmidt van de O. S. P zich ont. vallen laat; „de loonen en uitkeerin- gen zijn hier hooger dan overal elders in Europa". Er is dus in Nederland nog iels goeds, er is iets voor geheel Europa - Aan myn vrouw laat ik één stuiver na, boven het bedrag dat haar volgens de wet toekomt, luidde het testament, dat '11 groot aantal gissingen teweegbracht in ï.ady Perivale's kring, toen het bekend werd. Aan Elizabeth Kent, wonende Tap- low Street 5, Walthamstow, legateer ik het bedrag van tien duizend pond bene vens het landhuis Perivale's Cottage in het dorpje Little Keston, welke bezitting vry van erfpacht is. Op deze manier werd de hartewcnsch van Lizzie Kent en haar moeder vervuld; zij hadden altijd gehoopt eens op het land te kunnen wonen en genoeg geld le heb ben om niet te hoeven schrikken wan neer er op hun deur geklept werd door ecu schuldeischer. Lizzie's gebroken hart werd door dit legaat een heel stuk genezen en verschaf te haar toch ook nog de romantiek van de liefde, die haar leven lang duurde. Jack hielp Hetty uit de au'o; zij werd gevolgd door haar vader, die er jaren jonger en bijna 7.00 gelukkig uitzag als zyn dochter. Zij konden niet ontkomen aan een le ger van persfotografen die voor hun huis heen en weer liepen en die, zoodra Het ty verscheen hun camera's op haar richt ten niettegenstaande haar lachend pro test. Jack en mijnheer Loring moesten het proces ook ondergaan en d't herhaalde zich zoo dikwijls, dat het weldra een ge woonte van de fotografen werd om in de buurt van het huis te scharrelen op ieder oogenbiik, dat Jack -en Hetty uitgingen. Alle couranten in Engeland, evenals die in Amerika, waren vol van de „Peri- vale-roman", zooals zij de geschiedenis noemden. Er werd veel geschreven over Jack's verloving met de dochter van den man, die zooveel zwaarder had geboet dan voor zijn vergrijp noodig was geweest en zij raakten niet uitgepraat over Hetty's schoonheid en moed, zoodat er met iede re post aanbiedingen van ondernemende filmregisseurs kwamen! Eindelijk ontvluchtten zij de fotogra fen en kwamen in het groote stille huis. waar een nog groolere rust heerschte dan anders. Is er iets niet in orde?, vroeg Jack aan dan badiandt.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1