Brie! nil ds DmschB haai sommige minsen bij ons, mèr es ze toch horses in durre kop han gehad en daarmee han gedocht, dan han ze toch wel kannen begrijpen dè tè op unnen sisser zu uitloopen. Zij nou mèr gauw stil! Doar wordt oan gewerkt is beloofd en dur de tijd koom 't van eiges goed. Alles op stel en sprong tip-top in orde, dè kan nie, dè begrijp ik heel goed. Elk jaar un bietje dur oan doen en iX. Drunen, 15 April 1933. Manheer. Nog zomer war! Joa, ze zeggen nog wel us: „zoo nog un moand of drie, en dan béter". Was dè mèr woar! Mèr nou, Munheer, nou nog us iets woar ik gewoon vurstomd van ston te I dan krijge me deur de tijd unnen har- kijken un verleje wèèk un Zoaterdag. I de weg zonder dè tie veul geld kost en Dè stuk in oewe kroant. Munheer, I zonder dè tur iemus iets mee lijdt, van un zeker Corrie Vis. I Van de wèèk, Munheer, zij ik us Zu dè un inè'ske zijn? langs die herberg gekuierd, doar bij Es dè woar is, en es dè ons Drieka I dun duin aachter de Kerk uit. Ze be- dan wies, dan zudde wè heuren, denk I gint al op te schieten, zoo te zien. ik. I Ze is wel nie groot, mèr dè gif niks Ze zu sjulloers worren! I es 't mer netjes en proper is, mee „Wè", £u ze zeggen, „gij zonne auwe I pronte bediening, gek! Denkte gij, dè tur nou nog mès- I Gon de zoaken goed, dan mèr wè kes zijn die nog idee hebben in jou?" I uitgebraaid „Goi nou gauw deur!" I Ik hauw mun eige altij mèr oan dè Dè is ammel niks, mèr ik goi ur toch I sprèèkwoord „Wie hoog vliegt, zal groot op dè ze meene noam zoo nog I leeg doalen". ergens aanders vumoemen es alleen I Krek op un mooij ploats stogged in munnen brief oan jouw, Munheer. I ok nie zuk zoo zeggen. Gij kan tur ok groot op goan, Mun- I Dicht zat bij dun duin. Doar ligged heer, want dè is un teeken, dè oewen I nie oan. Mèr 't lig zoo op un koal stuk. kraant wijer komt es bij ons en den I Es ze ur wè boschkoassie om heene omtrek. I zetten, dan zalde us zien, dan heegged Ik heb zoo us geiffermeerd, woar dè I seffus un aander oog. kraantje of eigenlijk dè buukske van- I Dè hoef gin mast te zijn. Ojee neeje, doan kwaam, doar ze un stuk van I doar is nog zat aander mooi hout. mèènen brief ingedrukt han. I Joa, die mannen van dè café: Giel Ik kon dè nie te weten komen. 1 en Bart, die hebben ok un vurzuuk Toen hèk ur onze Giel aachter gezet I gedoan oan de Geminte om unnen en verrèchtig, Munheer, hij brocht 't I autoweg, meejI Ook mis! Un gèèl buukske, woar veurop stoi I Dè waren toch zoo groote kosten „Toonelgids". 't Komt uit Alkmaar. I ™e. Tot 't kenoal lig tur unne geeve, Hillemoal doar in de buurt van Am- I en veurbij 't kruispunt ook. sterdam. I Krèk dè stuk tusschen 't kenoal en Doar stonnen ammel dingen en I 't kruispunt, stukskes in hoe en woar dè ge moet I t Is jammer. wè allemoal. Zun die niks lijen, Munheer, meej zoo'n hitte? De spuit was zoo op dur plots, meej zoo es gewoonlijk, kepotte slangen. Woarom kijken ze zukke dingen nou geregeld nie noa! Es tur braand is, dan komt dè pas ten blakke! Munheer, zugged soms kannen zijn. dè de minsen die deur de hooger haand, dus deur de Braandweer wor ren oangewezen om veur de spullen le zurgen, de boel vurslapbakken? Dan is 't toppunt! Nog us iets. 't Irste half uur bij zonnen braand wordt ur gewerkt es un pèèrd deur 't volk. Mèr nou koommed; de miste sonen in laten die men wil en andere personen, al zijn ze nog zoo net, buiten sluiten. Sommigen doen net of ze- geen publieke lokaliteit hebben en laten alleen binnen, die ze gaarne binnen hebben. Ik, en velen met mij, hebben altijd ge meend, dat dergelijke inrichtingen voor ieder fatsoenlijk mensch van 's morgens zoo tot 's avonds zoo laat geopend waren. Is dat niet zoo, dan moet het gemeen tebestuur het verlof of de vergunning maar intrekken, dat is veel rationeeler dan dat onderscheid gemaakt wordt. Het publiek spreekt daar ook met ver ontwaardiging over, wat heel natuurlijk is. Zoo kon men het op een dezer dagen anders nog in een zeker café gewaar wor den, dat men zoo verschillend handelt tegenover verschillend publiek. Of was het misschien maar beter in deze tijden dat alle verloven of vergun- Hoogachtend, X. ningen werden ingetrokken. j j r> j l Maar steeds zal wel het zelfde liedje daarvan zijn gin lid van de Braand- gczongen worden. weer en krijgen dus van eiges mi stal gin vurgoeiing veur dur moeite. Dan komen zoo zuutje's oan de leej van de Braandweer. Die geleuven 't wel. Ze hoalen unnen witten baand, goan bij de pomp stoan en doen dan wel us wè es 't un aander ok doei en beuren noaderhaand unnen mooie cent. Kaatsheuvel, 13-4-1933. Waarde Redactie. In Uw geëerd blad „De Echo van het Zuiden" trof ik aan een Ingezonden Stuk naar aanleiding van een door mij in het van meer aanleg voor SLUUFtH, dan BOUWER van industrie en maatschap pij. Men houde het ons ten goede, zoo iemand heeft naar onze meening geen recht te spreken over de fabrikanten en de plaats ho„g houden. Intusschen, M. de R., is het voor de groep handelsreizigers bedroevend slecht. Vandaar dat mij het bloed naar het hoofd drong bij het lezen van het geen „Een Fabrikant" schrijft in zijn stuk over het van winkel op winkel loo- pen met een zwaar koffer. Dank mijn patroon ben ik nog lang niet zoo erg ge dupeerd dan tal van mijn collega's rei zigers, die metterdaad met het zware koffer van den eenen naar den anderen winkelier moeten sjouwen. Het ware te wenschen, dat de fabrikanten ook wat meer bij de winkeliers kwamen. Zoodoen de zou men beter dan tot heden begrij pen hoe moeilijk het voor een reiziger is om orders te boeken. Wij ontkennen hierdoor niet, dat er geen fabrikanten op reis gaan voor de zaak, ook wel eens met het koffer, doch in de meeste geval len met de acte-tasch met eenige mon sters er in, om inplaats van naar den winkelier, naar den grossier te gaan voor kwantum leverantie, vaak tegen on gehoord lagen prijs, waarvan wij reizi gers op de eerste plaats en ook de win kelstand het nadeel ondervinden. Op deze manier zijn de reizigers, zon- nummer van 1 April gegeven meening Munneer, nou he k gezeed leej van I 0Ver den toestand onzer schoenindustrie I der ook maar in het minst eenige zeker de Braandweer, mèr doar bedoel ik I in het algemeen. Bedoeld ingezonden stuk I heid van bestaan te hebben, de meest ge- nuttuurlijk alle leej nie meej I was< 200 u weet, naamloos. I dupeerden. In menig opzicht erger dan Neeje! 't Zijn altij de zeifde die' Waar het in de 8e8even tydsomstan-1 de arbeiders, waarvoor onder de arbei- speulen. Ik begreep ur nie veul van, want ik was in dun bovensten hemel toen ik munnen noam zaag stoan. Affijn Munheer, gij hegged ok kan nen lezen in oewen kraant. Ik heb wir us loaten zien, dè unnen boer ok wel us unnen goeie kijk op de zoak kan hebben, ston tur! Mèr 't is nog nie vurloren. Nou wier tur wel gezeed unnen auto weg kan nie veur fietspad dienen. Toch wel. Kijkt us veur 't kenoal. 't Is wel ginne puike pad. Mèr 't kan toch! Un wèèk meej un man of tien wer ken en op de „Steegerf" leej unnen Onwetend of wel wetend hèk dingen I autoweg, gezeed, die vuraanderd moesen wor- I Qf dè tè nog lang duurt veur dè ren. café van Giele en Barte of liever ge- Es ze nou meene goeie raad mèr I zeed van van Oers-van Wezel geopend oannemen. En die van Corrie Vis ook, I zal worren, dè weet ik nie, Munheer! want dè schijnt ok ginne snotneus te I Ik heb ur niks van geheurd. zijn. I Ze moeten 't mèr us in de kraant Wè zin ze 't toch mooi war! zetten, dunkt me en dur eige bekind Tienus is ginne botterik, en nog veul moaken, dè ze zoo dicht bij de duinen meer! I wonen, bij de mooiste streek van Ne- Wel vier, vijf keeren hèk 't gelezen, derlaand enzoovoorts. vVoar onze Giel dè buukske gehoald I Ls ze meen loat loaten weten, Mun- hee? Dè weet ik nie krek, mèr ik ge- heer, dan go'k kijken op dun dag dè lc tti r p i l'l tirnr/ïf r» 1 1 nnnon rl o L'AOi 1T1 leuf in Vlijmen of hier of doar! In Drunen zallen ze dè wel nie heb ben, denk ik. Toch is dè zund, want doar kannen ze nog wel iets uit leeren, zuk zoo zeg gen Of goat dè bij oons toch wel? Neeje mannen, ge moet meej de zoak op de hugte blijven, en dè kandj. t geopend wordt, al loopen de koei in de kol. Heegged al unnen noam? Nog nie? Nou, es ik 't moes zeggen, dan noemde ik het net zoo es ze dè vroe ger dinnen. Noamen, die iets zeggen veur de minsen. Zoo zuk dè nou noemen „In de Dru- digheden meer dan ooit noodig is, zelfs ten overstaan van menschen die men kent, de noodige reserve in acht te ne men, dan is het toch zeker zaak geen re latie aan te knoopen met hen, die men niet kent. Bovendien, gezien de inhoud van dat naamloos pamflet, dan is het wel overbodig te verklaren, dat het ver „Mannen, gullie hed wè over veur I beneden ons is hierop in te gaan. de zoak. Ikke, es Tienus van Padden, L?at den zic\ noemend „Een Fabri- u* -IV. - I kant nu eens trachten zoo netjes te aaanK oew van harte en ik hoop de I worden, om op de eerste plaats onder I gewijzigd worden in meer rechtvaardige me de volgende keer wir op jullie kan- I datgene wat hij schrijft, zijn juiste naam I zorg voor de belangen van de groep han- nen rèkenen". I te plaatsen. I delsreizigers, welke meer dan de buiten- Krèk brengt onze Giel un briefke °P de. tweede Plaafs een terzake die-1 wacht weet, in hun positie met hun gezin D 1 nend antwoord te geven op hetgeen door meej van 't irste bij den braand zijn. Dè zijn de mannen, die weten van oan- vatten en hoe de dingen te hanteeren en boven alles dur plicht kinnen. Die leej van de Braandweer, Munheer, verdienen un plumke. dersleiding op waardeerende wijze naar vermogen wordt gezorgd om den ontsta- nen nood te lenigen. Het is hierom dat ik van deze gelegen heid dankbaar gebruik maak van de plaatsruimte, welke U mij toestaat voor het bovenstaande, in de hoop en het ver trouwen, dat de welwillende lezer het met ons eens zal zijn en den moreelen steun zal willen geven, opdat de inzich ten bij de betrokken fabrikanten moffen meej. 't Is van 't Mannenkoor, dè bij Aarte thuis lig. Ze geven un uitvoering op dun twidde Poaschdag om half zeu- ven. Zelf zallen ze nummers zingen geleuf ik en ook nog un tooneelstuks- ke geven op zang. Dè kan mooi zijn! Joa, mèr doar gebeurt nog meer. Doar komt un duo, ge wit wel wè dè is, Munheer. 't Hiet Damen-van de Eist, stoi op 't papierke. Die mannen zullen ök veurdroagen! 't Moeten goei zijn, zoo onze Giel zee. Meer weet ik ók nie. „Niemand verzuime deze uitvoering bij te wonen", stoi tur op. Mèr veftien stuivers is veul, Munheer. De hèk de vurrige keer ók al gezeed. Zelf moe ten ze 't mèr weten. mij over den toestand der industrie werd geschreven. Alzoo a. Eerst netjes worden. b. Z'n juiste naam er onder en een ter zake dienend antwoord. In dat geval kan men op mij rekenen. U, Mijnheer de Red., dankend voor de plaatsing. C. ROESTENBERG, gebrek lijden en ondanks dat in alles voor vol worden aangezien en aange slagen. EENIGE REIZIGERS. Kaatsheuvel, 12 April '33. Mijnheer de Redacteur. Mogen wij U beleefd vragen het onder staande te willen opnemen in Uw veel- Voorzitter R.K. Gerorganiseer-1 8el«e" bjad» a-s' n"raraer van „De Echo Voorzitter R.K. Georganiseer- industrie. Mijnheer de Redacteur. Ik nam goede nota van een ingezon den stuk in uw geacht nieuwsblad „De Echo van het Zuiden", nummer van Za terdag verleden. Dat stuk was geteekend „Een Fabri kant", die zich richtte tegen den heer C. R., over zijn reeds eerder in de locale pers gegeven inzicht omtrent den alge der schoenindustrie, M. de R. Hoewel het niet onze gewoonte is zich te bemoeien met zaken van anderen, meenen wij om het belang van eigen be drijf en de schoenindustrie in haar ge heel, dat het zeer gewenscht is thans hiervan te moet enafwijken. Het is naar aanleiding van het lange epistel in uw blad van verleden week tegen den arbeidersleider, den heer C. R., op een door deze in de pers gegeven beschouwing over den algemeenen be- drijfstoestand. Wij achten het van het grootste belang voor de bevordering der Kèk. die dingen zijn in Drunen ge- meenen toestand der '^nd^ Xïïi., tusschen "£erk- drukt. Doar gif de gullie un mooi vur- ^nder xan Plaatsen of personen te spre Reyer gn werknemeI% dat wy van werk. bild „Zang en Vriendschap". Doar zijn nog wel vureenigings of c tenminste aander inrichtingen, die dè die het hart op de rechte plaats heeft, alleszins eens. 1 I gCVCl Cll >VC1 MltlllCl Udl >VJJ Vit II WC1 K" zuk host zeggen, es ge dè buukske us I nensche Duinen". deurleest. Wèk nou doar efkes zeg, Lang! Mèr de minsen weten woar dè is mèr iets van meen, hor! I en wè 't is, es ze de noam van de her- Misschien he'k 't wel mis, mèr dan I berg heuren za'k 't wir wel heuren, hoop ik. I Es ze 't me nou mèr loaten weten, Van jou, Corrie Vis? [Munheer, wanneer dè ze 't openen. Goed! Dè is kloar, mèr nou! Ik moog 't de vurrige keer wel over De weg noar Giersbergen is aafge- I braand hebben en zoo. Es ge 't over de ketst. I duvel het, dan trapte um op zunne Ik hagged wel gedocht. Ge wit, Mun- start' zeggen ze nog wel us en ik ge- heer, dè'k oew de vurrige keer ge- I leuf dè 't woar is. schreven heb. I Un schon boeren huis is tur uitge- 't Is wel unnen tegenvaller veur I braand. De muren ston dur nog zoo wel us noa konnen doen inploats alles mèr buiten de Geminte te bestellen bij die groote firma's. Ze zallen me vrij moeten houwen, Munheer, es ik koom. Munheer, zoalige Poaschen, en hou doe, TIENUS. Mevrouw Spijkerman-Onland uit Eind hoven heeft 4 April 1.1. in een radio kwartiertje der R.K. Staatspartij, een rede gehouden, uitmuntend door keuri- gen stijl en pakkenden inhoud. We geven hier deze mooie rede in extenso. Vrouwen van Nederland, steunt onze Hooge Landsvrouw, als Uw voorbeeld van dienend ge zag. Het is wel een opmerkelijke samenloop van omstandigheden, dat wij binnen en kele weken zullen te beleven krijgen twee zeer merkwaardige feiten. Wij zullen geheel het Nederlandsche Volk zich zien opmaken ter herdenking van den 400sten verjaardag van een on zer grootste nationale figuren, Prins Wil lem van Oranje, den grondlegger van ons Vorstenhuis. Wij zullen enkele dagen later geheel het Nederlandsche volk zien gaan naar de stembus, om te helpen vormen een volksvertegenwoordiging, die zal moge lijk maken laten we hopen 'n krach tige Regeering tot steun onzer Hooge Landsvrouwe by de vervulling Harer taak. Ik kan niet nalaten een gunstig voor teeken te zien in het bijna samenvallen van deze voor ons volk zoo gedenkwaar dige dagen. Waar wij met dankbaarheid zullen denken aan den nationalen held, die ons volk z'n vrijheid schonk, de belichaming van onze nationale gedachten, daar kan het niet anders, of daar moeten onze ge dachten zich dra wenden tot Haar, die mee, vier eeuwen later, als onze Lands vrouwe, ons Schip van Staat, te sturen heeft, misschien wel in een tijd, die ver warrender is, dan welke tijd ook, waar van de geschiedenis ooit verhaalde. Het is voor de microfoon, in de verga derzalen, in couranten en brochures al veel malen gezegd: wij leven in een tijd van gisting, van ongekende Staatkundige moeilijkheden, van nooit-gekenden eco- nomischen nood. Wij leven in een zieke wereld, wij zien aan de randen van ons land den feilen strijd tusschen orde en wanorde! En nu moeten wij binnen enkele we ken onzen stemplicht volbrengen; getui genis afleggen van ons inzicht in het be stuur, ons verklaren voor of tegen de INGEZONDEN STOKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie 's-Grev.-Capelle, 13-4-'33. Mijnheer de Redacteur. Wil U onderstaande opnemen. Bij voor baat mijn dank. Ik zou in het algemeen belang van Öok wij, handelsreizigers, onderschrij ven de motiveering ten volle, terwijl de geheele vakpers en ook de fabrikanten van beteekenis in deze aan zijn zijde staan. Zeker, wie zal ontkennen, dat de ma- laisce een ongunstigen stempel drukte op de industrie. Echter kan niet worden ont kent, dat de toestand zeer verslechterd is vanwege het knoeien met de prijzen van het product op de wijze zooals door den heer C. R. is gezegd. Nu blijft het altijd mogelijk dat een of ander het met die zienswijze niet eens is. Welnu, in dat geval had de schrijver, zich noemend „Een Schoenfabrikant", hiervan op fatsoenlijke en zakelijke wij ze in de pers moeten doen blijken. Las ter en schelden en ophitsen is geen ver> weer, doch het zuiverste communisme. Daardoor weerlegt of bereikt men niets. Integendeel, men teekent van zich plaats en streek wel eens willen weten, hoe de vork eigenlijk in den steel zit. Hoe is het met het open zijn en sluiten I nif«- miegenaeei men xeeKeni van zich van voor het publiek toegankelijke loka- "lf ™or publieke opinie een alles len van café's en verlofhuizen. Kan men behalve mooie foto en men bewijst niet die sluiten als men wil, kan men er per-1 van bet beste hout gesneden te ril" en kend door „Een Fabrikant' Wij willen wel zeggen, dat bedoeld stuk tegen den heer C. R. in zijn geheel valt te laken, omdat het niet past en van a tot z den schrijver niet eert, integen deel blameert. Ook de naam onzer plaatselijke schoenfabrikanten kan daardoor nooit gediend zijn. Als wij. fabrikanten, geen betere pleit bezorgers hadden, dan zou het met onze positie zeker nog treuriger gesteld zijn. Men heeft zich bij eventueel meenings- verschil te bepalen door te trachten de wederparty in meer of mindere mate te overtuigen, wat echter evenzeer ons recht laat openlijk te verklaren, dat de beschouwing door den heer C. R. naar onze vaste meening volkomen in overeen stemming is met de feiten en tevens ge tuigt van een zakelijken en onbevangen kijk op den toestand. Ook wij zijn overtuigd, dat als er zoo niet geknoeid was met de prijzen door een kleiner aantal fabrikanten, de resul taten voor allen heel wat minder nadee- lig zouden, zijn, te meer omdat de te Staatsinstellingen, waaronder wij al zoo lange jaren leefden! En dat wordt ook aan ons gevraagd, Nederlandsche vrouwen, aan ons, die over het algemeen zoo weinig belangstel ling hebben voor de politieke vraagstuk ken van den dag; die in politieke ont wikkeling niet noemenswaard zijn voor uitgegaan sinds den dag waarop we het actieve kiesrecht verkregen; een recht, waarom de meesten onzer niet hebben gevraagd, het ook nimmer begeerd, maar een recht dat op ons legt een plicht die wij „bewust" hebben te vervullen in de eerlijke overtuiging dat het zóó moet en .niet anders niet omdat onze man nen, vaders of zonen dat hebben gezegd, maar omdat we met klare, begrijpende oogen gezien hebben, dat onze plicht daar ligt en niet elders, omdat we onzen tijd hebben weten te begrijpen, en er met eere in wenschen te leven. Wij vrouwen hebben een gezin, vaak een groot gezin, wij hebben een beroep, vaak een veeleischend beroep, maar wij Christenvrouwen, wij hebben bovenal 'n roeping: „mede te werken aan de hand having van de Christelijke beginselen van godsdienst en zedelijkheid". En wij, Nederlandsche vrouwen, wij hebben ook een voorbeeld, 'n voorbeeld in Haar, die de Draagster is van Neer- land's Kroon, de Draagster van het Ge zag, dat komt van God alleen, van het Gezag dat noodzakelijk is, overal waar orde heerschen moet. En zij, die de Gezagsdraagster is in Haar Koninkrijk, Zij heeft begrepen, dat Gezaqdraagstcr eigenlijk beteekent „die naar" zijn. Zij, die als eersten plicht ziet en immer zien zal „het zorgen voor het gemeene heil, het waken over het welzijn van Heur Volk". Ons belang is Haar on geschreven wet! Zoo is Zij, ons Neder landsche vrouwen, een voorbeeld aan ons, die op onze bescheiden beurt, naast den man, de Gezagdraagsters zijn in ons kleine koninkrijk: ons gezin. Hoe moeten wij op 26 April a.s. bij het vervullen van onzen Maatschappelij- ken plicht, Haar steunen, in de vervul ling Harer taak, die „Regeeren" heet. j Dat zullen wij, Katholieke vrouwen, 1 mede doen, als wij onze stem uitbrengen op de lijst onzer R.K. Staatspartij, weten- de dat in de eenheid onze kracht ligt, beseffende de waarde van de ééne stem, aldus medewerkende aan de tot- standkoming eener sterke Kamer, die in staat zal zijn te vormen, een doelbewust bewind, waaraan wij veilig kunnen toe vertrouwen de belangen die ons vrou wen, het naast aan het harte liggen: onze verhouding tot den man, dien we lief hebben, dus het huwelijk, de belangen van de kinderen, die hij ons gegeven heeft: dus het gezin. En er dreigen stormwolken aan den Nederlandschen hemel! Ik weet dat er Katholieke vrouwen zijnde tijden zijn slecht, de nood is zoo hoog, de ar moe vaak zoo'n heel groot kruis.... en er klinken woorden vol schoonen schijn ik weet dat er Katholieke vrou wen zullen zijn, die haar stem willen ge ven aan de lijsten der Socialisten, der Communisten, misschien! Er zullen er ook zijn, die haar stem zullen geven aan de lijsten der kleine dissidente katholieke partijen, aldus haar stem verknoeiend aan een Kamerlid maatschap, dat toch niet vruchtbaar we zen kan! Er zullen er ook zijn die haar stem zullen verzuimen uit onverschil ligheid of gemakzucht. Tot de vrouwen, die haar stem willen geven aan de socialistische of commu nistische partijen zeg ik: Weet ge, dat de socialistische vrou wenbeweging streeft naar volkomen ge lijkstelling van man en vrouw, ook in 't huwelijk, met voorbijzien van Gods ge bod, dat de man is het hoofd der echt- vereeniging. Dat zij wil, dat de echtscheiding ge makkelijker wordt gemaakt! Weet ge, dat ze de wettelijke gelijkstelling vraagt van de gehuwde en ongehuwde moeder, van het echte en onechte kind. dat zb het beginsel huldigt van geboortebeper king, en dat zij eischt, dat de vrouw haar beroep mag biijven uitoefenen in het hu welijk, als zij zulks wenscht. I Het is toch waar, dat de socialistische I gezinsmoraal voor ons niet de minste 1 aantrekkelijkheid heeft! Wij wenschen geen andere positie in onze verhouding tot den man, die we trouwden, want we weten wel, dat in liefde „geen eerste en geen laatste" is. Wij willen onze kinde ren niet afstaan aan een gemeenschap, die ze zal opvoeden God weet het. in welken geest. Och als ze groot zijn, verliezen we ze altijd nog veel te vroeg! En als onze moeders naar de fabrieken moeten, omdat de nood er haar toe dwingt, dan zeggen wijniet de vrouw uit het huis, niet de moeder weg, maar de nood moet weg! Gelijkstelling tusschen gehuwde en on gehuwde moeder? Wij, Christenvrouwen, wy willen niet dat de Staat de grenzen uitwischt tusschen goed en kwaad, wy wenschen, dat de Staat van ons blijft vorderen de vervulling van onzen eersten moeder plicht: „Vader en naam te geven aan het kindje, dat we het leven schonken!" En als zij ons voorhouden: „geboorte beperking is geen ontaarding, want het is beter 2 kinderen gezond groot te bren gen, dan er 10 armoe te moeten laten lijden", dan vraag ik: „wat hebben wy katholieke vrouwen, met onze prachtige patriarchale gezinnen te verwachten, (als we aan het Staatsbeleid vragen bij de loonpolitiek rekening te houden met de grootte van het gezin), wat hebben we te verwachten van hen, die ons vragen, waarom we zoo dom waren om de kin deren te nemen, die God ons zond? Zul len wij dulden, dat men ons verwijt, dat we het leven gaven aan zooveel kinderen Zooveel kinderen, dat beteekent zooveel maanden van bezwaren zoo veel angst en zooveel zorg, maar ook zooveel zon en zooveel levensblijheid 1 en zoo'n levensvolheid! Wij, Christenvrouwen, wij vragen ook om mannen, die geen verbinding wen schen van moederschap en beroep in geval dat beroep de moeder weghaalt uit het gezin. En bedenken we toch ook dat een der factoren in de huidige wereld werkloosheid ook te zoeken is in het feit dat de vrouw zulk een groot aandeel heeft in de wereldproductie. Voor iedere vrouw één man, er zou veel anders zijn. Tot de vrouwen, die haar stem mis schien zullen verzuimen uit onverschil ligheid of gemakzucht zeg ik: „beseft gij eigenlijk wel iets van Uw verantwoorde lijkheid?" Een dichter heeft eens gezegd: dat de verschrikkelijkste hellestraf zijn zou, wanneer men van boven af alles moet zien wat de gevolgen zijn op aarde van zelfs zijn kleinste misstap! En tot haar die wenschen te stemmen op een der kleine splinterpartijen, zeg ik: vergeet toch de kleine geschillen om het groote goed, dat we moeten behou den: „Onze Eenheid", want in onze een heid ligt onze macht. Een verdeelde Ka mer is een onmachtige Kamer. Laten we ons leiden door het Gezag, dat gesproken heeft: „terwille der een heid moeten we tot offers bereid zyn, en leiding weten te volgen", nu vooral in onzen tijd, nu het gezag zooveel geleden heeft. Laten we ons scharen om Haar, die er de Draagster van is! Op het groote Duitsche lentefeest sprak Rijks Minister Göring: „Iedere tijd en ieder volk kiest zich emblemen onder welke het strijden en sterven wil". En in het blinkend wit der vlag gloriede boven z'n hoofd het oud-Germaansche Zonne teeken, het Hakenkruis, als het embleem waaronder de Nationale beweging tot overwinning kwam. Wij, Katholieke vrouwen, kiezen nui Onzehet wapenschild van Haar, die meer dan 25 jaar waakte over onze vrijheden, trouw aan Haar Koninklijk de vies: „Ik zal handhaven". Ik zal blijven de Hoedster van godsdienst en zedelijk heid. Op Haar voorbeeld zullen wy blijven wat we immer zijn geweest, wij Neder landsche vrouwen, de hoedster van on zen huiselijken haard! Al zullen ook alle lampen in Neder land dooven, onder den nood van onzen armen tijd Wij, vrouwen zullen de vlam in ons hart brandende houden, de vlam die „liefde" heet, om het vuur te ontsteken in den strijd voor ons Chris telijk huwelijk en Christelijk huisgezin. Laat andere meer verlichte vrouwen met de handen boven de oogen in een toekomst staren, waarin zij nieuwere hu welijksverhoudingen meenen te ontwa ren, laat anderen de omtrekken zien schemeren van een toekomstland. waar in geestelijke noch lichamelijke armoede heerschen zal. Wij blijven luisteren naar het lied dat nu meer dan 4 eeuwen lang ons Neder landsche hart ontroeren doet: „Mijn schild ende betrouwen, „Sijt Ghij, o God en Heer, „Op U so wil ick bouwen, „Verlaat mij nimmer meer. (Wilhelmus).

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7