Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. blue band bheekent muiffl" iikenis BLUE BAND iëiist. FEUILLETON i 56e JAARGANG. Toeneming van het aantal godsdtenstloozen. - Slechts katholieken en gereformeerden handhaven zich. In de N. R. Crt. vergelijkt Dr. J. Sanders de uitkomsten der vier laatste volkstellingen (1899, 1909, 1920 en 1930) naar den godsdienst met elkaar. Aan zijn betoog is het volgende ont leend: Hetpercentage Nederd. Hervormden in de 5 groote steden van ons land, waar ze met uitzondering van Amster dam dertig jaar geleden de meerderheid vormden, is thans tot ongeveer 1 /3 deel der bevolking (in Amsterdam 1 5) teruggeloopen. De Gereformeerden zijn öf gelijk gebleven óf zijn in onze grootste steden toegenomen, terwijl het percentage Roomsch - Katholieken iets is achteruitgegaan. Ook het percentage Joden is regelmatig verminderd. Doch het meest treft ons de toe neming van de godsdienstloozen. In Amsterdam steeg het percentage sedert het begin van de eeuw tot het 6-voudige, in Rotterdam en -s Gravenhage tot ongeveer het 10-voudige, in Utrecht tot bijna het 17-voudige, in Groningen tot ruim het 4-voudige. In eerst- en laatstgenoemde stad is zelfs meer dan een derde deel der bevolking gods dienstloos. Deze toeneming heeft hoofdzakelijk ten koste van de Nederduitsch Her- vormden en de Joden plaats gehad. De Gereformeerden en de Roomsch - Katholieken hebben dit openlijke be wijs van godsdienstverval goed weer staan, al zijn er ook andere bewijzen (er zij aan de geboortevermindering herinnerd), waaruit blijkt, dat ook in hunne gelederen de godsdienstzin niet meer zoo sterk is als vroeger. In het Zuiden van ons land met zijn groote Roomsch-Katholieke meer derheid, zien we in de steden, wier bevolking in deze eeuw, dank zij al daar gevestigde industrieën, zeer sterk is toegenomen, relatief een verminde- ring van het percentage Roomsch - Katholieken. Zoo nam dit in Eindhoven dat in 1899 een bevolking van 4930 zielen had. en in 1930 niet minder dan 94,948, af van bijna 92 pet. tot ruim 78 petterwijl het percentage Nederduitsch Hervormden steeg van bijna 3 pet. tot ruim 11 pet. Dit is echter niet het gevolg van een toene ming van den godsdienstzin bij laatst genoemden, en een afneming ervan bij eerstgenoemden, maar van een toestrooming van Nederduitsch Her vormde arbeiders naar de Philipsfa- brieken, hetgeen automatisch het aan- deel der Roomsch-Katholieken in de bevolking verlaagde. Een gelijksoortig verschijnsel zien we in Heerlen, waar echter het per centage Nederduitsch Hervormden niet is toegenomen, maar wel de percentages geen en andere godsdiensten. In de Zuidelijke plaatsen met een minder vlottende bevolking, zooals Maastricht en 's Hertogenbosch zien we weinig verandering in het percentage Roomsch Katholieken, terwijl in den Bosch het percentage Nederduitsch Hervormden van 7 pet tot 5 pet. daalde We zien in deze twee Roomsch - Katholieke plaatsen het percentage godsdienstloo zen weliswaar toenemen, maar toch is het onbeduidend In Maastricht en den Bosch bedroeg het percentage respec tievelijk in 1930 1.36 en 1.16 We komen dus tot de slotsom, dat de openlijke bekentenis van afval van godsdienst in de eerste plaats bij de Nederduitsch Hervormden heeft plaats gehad, daarna bij de Joden. De gods dienstloosheid schijnt op de Roomsch Katholieken weinig of geen vat te hebben. We zien dus, dat het aan de Gereformeerde en de Roomsch Katho lieke geestelijkheid wel, aan de Neder duitsch Hervormde en de Joodsche niet gelukt is hare parochianen van openlijke bekentenis tot afval af te houden. BUITENLAND Russische represaille tegen Brltsch Invoerverbod. De economische maatregelen der Sovjet—Russische regeering tegen Engeland zijn neergelegd in vier ver- ordeningen van het commissariaat van Buitenlandschen Handel, n.l. Ie. een verbod voor alle Sovjet- Russische handelsorganisaties om be stellingen te plaatsen in of handel te drijven met Engeland, 2e. een verbod om schepen te char teren, die onder Brltsche vlag varen, 3e. maatregelen zullen worden ge troffen om zooveel maar eenigszlns mogelijk Is, den doorvoer van Brltsche goederen door Sovjet-gebied te be perken. 4e. Het gebruik, dat Sovjet—organi saties maken van Engelsche havens en zeebasis moet tot het uiterste worden beperkt. Deze maatregelen blijven van kracht, zoolang het op 19 April j.l, In Enge land uitgevaardigde invoerverbod van Russische goederen gehandhaafd blijft. Aanslag op Hitler verijdeld. Dank zij de waakzaamheid der Tiroolsche autoriteiten heeft men ten plan tot het plegen van een aanslag op Hitier kunnen verijdelen. Op grond van een mededeeling van het Tirool sche grensstation werd te Rlmsting een auto aangehouden, waarin zich twee personen bevonden, een Indiër, die tot de Russische communistische partij behoort, en een man, die geeneriet nationaliteit bezit. De auto bevatte een groote hoeveelheid verdachte geschrif ten en was op weg naar München, waar men een aanslag wilde plegen op den rijkskanselier. Voor den terugkeer der Hohenzollern. „In het herstel der monarchie onder de roemruchte regeering der Hohen zollern ziet de Nationale Bond van Dultsche officieren de bekroning van het opbouwingswerk, dat door de nationale regeering wordt verricht." Aldus verklaarden de Tijksvertegen woordigers van den officierenbond op een vergadering die Zondag gehouden werd. De Duitsche officieren spraken «Hl NT MM KR 35. WOENSDAG 2G APRIL 1033. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rflk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 10 cent per regel; minimum 1.60. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en yrüdag des morgens om uiterlijk 0 nor ik ons bezit lün. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). HOOFDSTUK 1. 3. Maar ik ben niet lang in Oxford ge- w; st. Ben de laan uitgestuurd. Heb me nooit goed in de conventioneele regels kunnen schikkengeboren vrijbui ter, weet je? Met een vaartje van buis weggewerktniets van belang, maar bet was beter dat ik er tusschenuit kneep. Ik geloof, dat ik bet hart van mijn vader byna gebroken hebik ben eenige zoon. De ander volhardde nog steeds in zijn stilzwijgen, hoewel bet duidelijk genoeg was, dat Richard naar een vertrouwelijk gesprek verlangde. Het leven is allesbehalve een pretje voor me geweest, de laatste zeven jaren. Ik heb gezworvenJoost mag weten waar ik niet overal gezworven heb! Soms zag ik kans, de toelage die me gestuurd werd, hier of daar op te pikken en een anderen keer was het weer een heksen toer om mijn mond open te houden. Ik ben van alles en nog wat geweestmijn werker, bouthakker in het oerwoud, ma troos, taxi-chauffeur, hulp op een scha penfokkerij. Kortom, twaalf ambachten ,-ïi dertien ongelukken. Een korte pauze; daarop: Natuurlek schreef ik van tijd lot tijd naar buis, maar ik was zelden lang ge noeg op dezelfde plaats om de antwoord brieven in banden te krijgen, de lust tot zwerven was nu eenmaal te sterk. Ik wachtte alleen op bericht van huis, wan neer ik totaal op zwart zaad zat. Een nieuwe stilte; toen weer: O, ik weet, dat ik een idioot ben geweest; niemand weet dat beter dan ik zelf. Het geeft geen steek om daar nu over te gaan zitten jeremieeren, maar zie je, ik behoor tot een goede familie uit Devon. Misschien heb je wel eens van ze geboord de Dulvertons uit Devon zijn nogal bekend. Hot was duidelijk, dat deze mededee ling den anderen man verrastte, maar hij zei alleen maar: Ja, ik heb dien naam wel eens ge boord. De tak waaruit ik kom, is er ook financieel niet slecht aan toe. Verschei dene van de beste boerderijen in Devons hire hooren van mijn booren van mij eigenlijk. Maar Ik weet wat je zeggen wilt. Je vraagt je af, waarom ik dan hier ben? Maar ik ben er pas een paar dagen van op de hoogte. Ik ben op weg naar huis. Als., als ik ertoe in staat ben, rijd ik morgen naar Belingham. Wanneer ik een beetje opschiet, ben ik er tegen den avond en vandaar kan ik verder met den trein gaan. De tweede gast zuchtte en er was iets van jalouzie in dien zucht. Mijn vader was landjonker, zette Richard zijn verbaal voort. Hij nam een vooraanstaande plaats in den omtrek in hij regeerde als een soort koning over zijn bezit. Het is dan ook niet te verwonderen, dat hij een trotsche man wasdat is de reden dat hij mij een royale toelage gaf om te verdwijnen. -Wat bad je uitgevoerd? O, er was een soort dronkemans partij en ik bad een beetje te veel notitie genomen van de dochter van een onzer pachters. De man, die met haar wilde trouwen, maakte ruzie met me we had den allemaal een stevige borrel op ik was toen een en twintig moet je weten. En wat gebeurde er verder?, drong John. Ik was sterk als een paard toenter tijd en vermoordde hem zoowat. Ik geloofde eerst dat ik hem wer kelijk om zeep geholpen bad, hij lag uren voor dood. Er werd beweerd dat ik gemeene trucs bad gebruikt en hem met Ieen mes gestoken had, maar dat is 'n leu gen. Maar je begrijpt dat het een ontzag- Blue Band heeft reeds gedu rende een reeks van jaren haar bijzonderen naam ge handhaafd door den mach- tigsten factor „kwaliteit". De „Blue Band-kwaliteit" - versch gekarnd - wordt be reid uit de allerbeste grondstoffen en de aller fijnste roomboter. Besef wat het zeggen wil: Een groot kwaliteits-verschil en slechts een klein prijsverschil tegenover andere soorten. Versch gekarnd me» 40°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole lijke berrie gaf en ik moest me verschei dene dagen achterbaks houdenen toen bet zeker was dat Nick Brewer er weer bovenop zou komen, gaf mijn va der me te verstaan, dat ik ophoepelen kon. En ben je sindsdien steeds van buis geweest? Ja; zeven jaar. Ik was overigens blij dat ik gaan kon. Ik had heimwee naar de ruimte. En ik heb mijn deel gehad ruimschoots! En heb je nooit verlangd terug te gaan? Neen; mijn vader had een strenge levensopvatting en kon zich met mijn ma nier van doen niet vereenigen. Och, die geschiedenis met Marry Liddicoat, waar voor hij me weggestuurd heeft, had eigen lijk geen zier te beteekenen er was welbeschouwd niets gebeurd tusschen mij en het meisje, maar mijn vader had er altijd zijn zinnen op gezet, dat ik met Miriam Donnithorne zou trouwen, de dochter van zijn naasten buurman, ook een rijken landjonker. Ze was een kind van vijftien, toen ik mijn biezen moest pakken, maar een mooi kind en ik had ook altijd zoo half en half het gevoel, dat ze een of anderen keer mijn vrouw zou worden. Ze moet nu een jaar of twee en twintig zijn. Haar vader en de mijne had den dat zoo met elkaar gebokstoofd je twee aan elkaar grenzende landgoede ren zouden op die manier op den duur vereenigd worden en dat heeft allerlei voordeelen. Dus je vader is DulvertonBob Duiverion - voluit Bobert Granville Dulverton. Een goede naam, lie? Een uitstekende naam! Toen viel er een zwijgen, dat eenige minuten duurde. Dulverton laafde zich met grog, terwijl zijn metgezel somber in het vuur staarde. Je schijnt niet erg nieuwsgierig, i merkte Dulverton ten slotte op. j Waarom zou ik? Eigenlijk nergens om, maar aan den anderen kant, mijn geschiedenis is nogal romantisch, vind ik. Ik ben een soort I verloren zoon, weet je? Je zei straks, dat je op weg naar huis was. Dan zal je vader wel het ge meste kalf voor je slachten bij je terug komst en je met muziek en dans ontvan gen. Dat is immers zoo de gewoonte hij den terugkeer van verloren zonen! Mijn vader is overleden! Dandan Ja, ik ben de landheer van Dulver ton Manor. Ik werd het gewaar laat eens zien .verleden Maandag. Ik /at in de rimboe en kreeg toevallig een Engel sche krant in handen, waarin het een of ander verpakt was geweest. Er stond 'n verslag van zijn begrafenis in. Ik had 'n gevoel alsof ik een klap op mijn hoofd had gekregen. Ik zei er niets van, tegen niemand, ik kon eenvoudig niet, maar ik ging direct op weg. Zeg, denk je dat ik nog levend in Engeland zal aankomen? Waarom niet? Omdat ik kolossaal roekeloos met mijn gezondheid hen geweest, ik heb een gevoel alsof ik het niet lang meer maken zal. Gesteld dat je niet komt opdagen wie krijgt het landgoed dan? Mijn neef Arthur, denk ik. Dat wil zeggen, eerst komt het aan mijn oom Arthur en later aan mijn neef. Een mooi stel, die twee! Mijn oom is advocaat! de grootste schobbejak, die hier beneden ooit heeft ademgehaald en zoonlief is nog een graadje erger dan papa! Als mijn waarde oom er niet was geweest, wel, dan zou het met die historie met Nick Brewer nooit zoo'n vaart zijn ge- loopen. Hij stelde alles veel zwarter voor dan het in werkelijkheid was en ze ge loofden hem natuurlijk omdat hij advo caat was. Ik ben in mijn ziel overtuigd, dat hij het erop aangelegd heeft om mij uit Engeland weg te werken. Ik had nog liever dat een wilvreemde het landgoed kreeg, dan die twee schavuiten. Dus je vaderlijk erfdeel wacht, om zoo te zeggen, op je? Ja; ik heb niets anders te doen. dan terug te gaan en mijn aanspraken te laten gelden. Ik heb de brieven van mijn va der voor zoover die me bereikt heb ben en een heelen hoop andere docu menten hier. Terwijl hij sprak, haalde hij een pakje papieren uit zijn zak en klopte er op. Hier heb je alles hij elkaar, zei hij. Maar je uiterlijk is toch waarschijn lijk veranderd in die zeven jaar. bracht de ander in het midden. De meeste men- schen veranderen sterk tusschen hun twintigste en dertigste de jongen is dan een man geworden. En je hebt in dien tijd heel wat doorgemaakt, zooals je zelf vertelt, en dat heeft ook invloed op iemands voorkomen. Je wilt zeggen, dat ze wel eens zou den kunnen beweren, dat ik de recht matige erfgenaam niet ben, zooals in een soortgelijk geval al eens gebeurd is. O, mijn com zou er stellig niet tegenop zien mijn rechten te betwisten als dat hem mogelijk leek. Maar ik heb hel ty pische Dulvertongezicht en bovendien, de papieren sluiten iederen twijfel uit. De wind was gaan liggen, maar de re gen viel nog bij stroomen. Dulverton ril de weer, terwijl hij naar het droefgees tige geluid luisterde. Je weet zoo langzamerhand heel wat van mij, hernam hij toen. Maar jij hebt ook een geschiedenis te vertellen, waarde heer! Eén kerel als jij gaat niet uit Engeland weg om je als kolonist in Australië te hegraven, als hij daar geen ernstige redenen voor heeft. En toch zie je er niet uit als iemand, die naar de weerlicht zal gaan. Je drinkt ook niet. Op deze opmerking kwam geen ant woord. Je hebt ook je naam nog niet ge noemd Neen, klonk het somher. Als ik het gedaan had. zou je misschien.... Abrupt brak hij den zin af. Wel, moedigde Dulverton aan. De andere gast stond op, liep naar de deur en opende die. De regen gutste nog gestadig, alsof zij hij emmers werd uit gegoten. Het was inktzwarte nacht. We mogen van geluk spreken, dat we hier onderdak hebben gevonden, zei hij. In nachten als deze is menigeen hier spoorloos verdwenen de heken wor den bruisende rivieren en de kleine ri viertjes wilde bergstrooinen. Hij stopte een nieuwe pijp. Wat zei je ook weer? trachte Dul verton hem weer op zijn onderwerp terug te brengen. Ik zei, dat als ik ie mijn naam noem de, je misschien.... Maar wat geeft het eigenlijk, als je het deed het komt er eigenlijk niets op aan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1