Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Kaatsheuvel en Omstreken "IBÉsS iikh: Winkelnieuws. ..MQ3PDBRAMND WAALWIJK FEUILLETON iü De verkiezingen voor de Tweede üamer. Verliezen voor de R.K. Staats partij en S.D A P. Anti- Rev. en Communisten winnen twee zetels. De uitslag der Woensdag gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer is een duidelijk bewijs geworden van de toenemende radicaliseering der socialistisch getinte arbeidersmassa. Dit was trouweng te verwachten en het heeft ons dan ook allerminst ver- wondering gebaard, nu de omstandig heden meebrengen dat een groote schare uitgestootenen uit het econo. mische productie-bestel vertwijfeling voelt tegen alles wat met onze „kapi talistische" maatschappij samenhangt. Het grootste profijt van deze om standigheden trokken de Communisten en de Rev Socialisten, die resp. 2 en 1 zetels vooruit gaan. De C P H. liep van een stemmental van 67.541 in 1929' tot bijna het dubbele thans nl. 118 222. De R. S. P., de partij var. den Amsterdammer Sneevliet die on langs wegens opruiï.ig tot gevangenis straf werd veroordeeld, behaalde niet minder dan 48.381 stemmen. Dezelfde volksmentaliteit, die geen rust vindt in de bezadigde politiek der groote partijen, uit zich ook in het groote stemmental dat de dissi dente dwergen kregen. De R.K. Volks partij heeft haar verlies van 1929 ruimschoots ingehaald en steeg van 23 814 tot 40 792, waardoor Mr. P. Arts weer In de Kamer zal verschijnen. Veraart heeft het deze verkiezing nog niet kunnen bolwerken, hij bracht het HET VERSCHIL Dat ls het jalst. Waar het om gaat. Wanneer men in een hinkel koopt waarvan iedereen weet dat men kwaliteiten koopt voor billijken prijs, dan weet men wat men koopt. Koopt men in een winkel, waar de prijs de hoofdrol speelt, dan weet men dat niet. Dat is het verschil. Dat verschil kan juist verlies van geld onnuttig uitgeven be. teekenen. MOL garandeert kwaliteit mogelijk steun moet hebben voor zijn a s. minister—presidentschap, zullen velen deze lijst gestemd hebben of schoon zQ niet geheel en al met de a.—r. principes kunnen meegaan. Anders is deze kolossale winst van 391 832 op 499.888 voor een parllj, die aan weinig fluctuatie in haar stemmental gewoon is, moeilijk te ver klaren Dat een groot deel van ons volk mogelijk pririclpieele bezwaren heeft overwonnen, om uiting te geven aan zijn vertrouwen in een man als dr. Col ij n, is een overduidelijk bewijs dat men dezen staatsman de moeilijke taak van regeerder van den Slaat in zoo uiterst moeilijke omstandigheden wil toevertrouwen. Beschouwen wij voorts de positie der verliezende partijen. slechts tot 20.000 stemmen. In de ge lederen der Christelijken verwietf de Dem. Unie een voldoende aantal stemmen voor een zetel Met de fascistische groepen is het nog niet bijzonder vlot van stapel ge- loopen, wat gezien de ongeloofelljke verdeeldheid in hun kamp wel te ver- wachlen was. Wel zal een overtuigd fascist zijn intrede in de kamer doen, o.l. de Haagsche Mr. Dr. Westerman, doch deze werd gekozen op de lijst van het Verbond voor Nat Herstel Van de regeeringspartijen heeft alleen de Anti Revolutlonnalre een winst gemaakt Dank zij den lijstaan- voerder Dr. Colijn, die Immers zooveel IMS De Amsterdamsche Confectiehandel, bekend door zijn jarenlang bezoek aan Tilburg en Eindhoven, zal thans te Kaatsheuvel een verkoop komen houden van alle soorten Heereii-, Jongens- «n Klnderkleedlng. Ook Dames regenmantels en Werkmansgoederen. Dit is voor eenieder die iets in ge noemd artikel noodig heeft het sein zich er thans van te voorzien daar U thans de grootste collectie wordt aan geboden voor de meest uiteenloopende lage prijzen. Indien U dus netjes en degelijk gekleed wilt gaan, moet U zich haasten en gaan zien vanat Woensdag 3 Met a s. in het perceel Hoofdstraat 225 tegen over de Schoolstraat te Kaatsheuvel. VRIJ ENTRÉE. VASTE PRIJZEN. De Amsterdamsche Confectiehandel. PS. Er is ook een enorme sorteering voor de grootste en dikste menschen. 50091 4 M n is groepjes. Voor een partij als de Staats- Op de eerste plaat9 die der R.K. wag deze verkiezingsstrijd uiter- Staatspartij, die twee zetels minder Zlj ,mmers hee„ zich krijgt als in 1929 en dus thans op 28 komt. Weliswaar liep het totaal der op de Staatspartij uitgebrachte stem men nog iets op (36000), doch deze vooruitgang bleef ver achter bij de vermeerdering van het aantal kiezers, die bijna 10 pCt. bedroeg. Origelwijteld zijn vele katholieke arbeiders overgeloopen naardeheeren Arts en Veraart en enkele kleinefe ln de afgeloopen regeeringsperiode mede verantwoordelijk durven stellen. Hoe een ondankbare taak dat Is In een lijd als deze is hierdoor weer opnieuw gebleken. Met de R.K. Slaats- parilj verloren alle groote parlemen taire groepen terrein, uitgezonderd dan de A.-R. Het gevoeligst is wel het verlies voor de S. D. A. P., die haar halfslachtigheid duur heeft moeten bekoopen. Het stemmental op deze partij bleef nog belangrijk onder dat ^an 1929. Een tweetal soc.-democraten zal dus uit de Kamer verdwijnen. Ook de Chr. Hlst Unie ging belang NUMMER 36. ZATERDAG 29 APRIL 1933. 56e JAARGANG. Waalwybsche en Laisslraatsrke Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rük 1.41. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der AdvertentiBn! SO cent per regel; minimam 1.00. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en yrgdag des morgens om uiterlijk 9 nor Ia ons bezit «iln. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. M4AISCMAPI>y VAN VERZEKER!MG OP MET LEVEfl ShïlSs Een VELO wascht electrisch voor 6 cis. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). HOOFDSTUK 1. 4. Geneer je maar niet, oude jongen vertel me gerust, waar de schoen wringt. Waar de schoen wringt? Och, het is absoluut niet noodig, oude koeien uit de sloot te halen, maar jij hebt het nu eenmaal gedaan en zie je je hebt me een gevoel bezorgd hemel-nog-aan- toe, wat zou ik niet gegeven hebben voor jouw kans. De ander lachte grimmig. Kijk eens hier, Dulverton, zei hij, jij werd geboren mét een goeden naam. Je hebt niets onbeproefd gelaten om je kan sen grondig te bederven, maar dat was eenvoudig onmogelijk! Je hebt alleen maar naar Devonshire terug te gaan en in het gemaakte bed te stappen. Ik hoop van harte, dat ik Devons hire zal terugzien, maar ik ben er niet van overtuigd. Maar jij? Hoe zit het met jou? Ik? O, ik heb Ja, wat heb jij op je geweten? Je kunt het me gerust vertellen. Misschien is het op stuk van zaken misschien niet eens zoo heel erg. Ik? Ik heb niets op mijn geweten. Niets op je geweten? Maar beste jongen, wat belet je dan om met mij naar Engeland te gaan? Misschien dat je va der. Mijn vader! Kerel, schei alsjeblieft uit dat is meer dan ik verdragen kan. Maar wat is er dan in vredesnaam? Dat zal ik je vertellen, Dulverton, als je het met alle geweld weten wilt Hij begon met groote stappen het ver trek op en neer te loopen. Ik ben benieuwd wat je voor gezicht zult zetten, als je de waarheid hoort. Maar wat kan het mij ten slotte ook sche len, wat je zult denken of zeggen. Ik ben daar nu langzamerhand overheen. Er klonk hartstocht in zijn stem de zwijgzame man scheen thans verlangend om Ie spreken. HOOFDSTUK III. Endellion vertelt zijn geschiedenis. Jij bent, zooals je daarnet zei, in Eton en later in Oxford geweest, begon nummero twee zijn relaas; wel, ik was in Clifton en daarna in Cambridge. Ik maakte hut goed op school stond zelfs bekend als een van de beste leerlingen en kwam met een uitstekend einddiploma in Cambridge. Ik was captain van het eerste schoolelftal en heb hij cricketwed strijden vaak jongens van Eton ontmoet. Ik moet in jouw tijd meermalen in Eton geweest zijn. Het is absoluut niet mijn bedoeling mijzelf in de hoogte te steken maar waarom zou ik het je eigenlijk niet vertellen, nu ik toch schoon schip maak? In Cambridge maakte ik het ook heel goed. Ik studeerde rechten en had visioenen van mijzelf als procureur-gene raal of minister. Dus een soort model-jongeman? O neen, dat heelemaal niet. En hoe wel ik hard werkte en veel las, liet ik mij o]) het gebied van sport ook niet onbe tuigd. Ik heb verscheidene prijzen ge wonnen met tennis en golf. En wat cri cket betreft ik had het grootste ge middelde in de Varsity-ploeg. Varsity-ploeg? Laat eens zien, dat is Zeven jaar geleden; ja. Dan heet je Endellion. Wat! Endellion, de naam van den grootsten schurk die ooit in Engeland., neem me niet kwalijk, het viel me uit den mond ik dacht er niet bij. Het doet er niet toe. Ja, het is de naam die jij bedoelt: Endellion is niet zoo'n heel gewone naam. Zoover ik weet ben ik zelfs de eenige, die hem draagt. Een mooi bezit, hé? Ja, ik ben ook eeni ge zoon de eenige zoon van den groot sten misdadiger, die ooit op God's aarde geleefd heeft. De Hemel vergeve me dat ik dit zeg, maar het is helaas de bittere waarheid. Enfin, je kent de geschiedenis iedereen kent ze. Iedere krant in Engeland stond er vol van. Jij, hoe je vroeger leven ook geweest mag zijn, res pecteert je vader, spreekt over hem als iemand die een goeden naam met eere gedragen heeft. Maar mijn naam goeie genade de naam van een bedrieger, zwendelaar, leugenaar, afperser, moorde naar Ralph Endellion, promotor van schijn-maatschappijen, wien geen mid del te gemeen was om geld van te maken, terwijl hij voor het oog van de wereld den braven man uithing ziedaar mijn vader. Het is erg, wanneer je als zoon zoo over je vader moet denken. lederen dag kwamen in hel proces nieuwe schandstukken aan het licht. Hij deed een paar lange trekken aan zijn pup en zijn oogen waren enkele oogenblikken strak op het vuur geves tigd. In zekeren zin draag ik ook een goe den naam, vervolgde hij toen. Endellion is de naam van een kleine bezitting in Cornwall, waar mijn voorouders geslach ten lang gewoond hebben. Maar mijn va der verkocht het familiegoed en trok naar Londen. Zijn carrière daar is be kend genoeg! In enkele jaren had hij zich de reputatie verworven van een stoutmoedig en succesvol speculant. Hij maakte honderdduizenden, millioencn op papier. Mijn moeder heb ik nau welijks gekend; ze werd in een inrich ting voor zenuwpatiënten verpleegd. Ik ging naar Clifton en het leek de natuur lijkste zaak ter wereld dat ik royaal zak geld had. eigen paarden en meer. luxe dan een van de andere jongens. Maar dat had geen verkeerden invloed op me ik werkte hard, en dat deed ik in Cam bridge ook. Ik maakte plezier, was haan tje de voorste bij alle soorten sport, maar mijn grootste liefhebberij was toch de studie. Ik schreef zelfs Grieksche gedich tenToen barstte de bom. Het for tuin van mijn vader bleek gebouwd op bedrog, zwendel, listige trucs, vervalsch- te papieren. Zijn naam werd alleen nog maar met diepe walging uitgesproken, ja zelfs vervlóekt, want hij had duizen- den geruineerd. Tijdens het proces kwa men niet alleen zijn zakcnpractijken, maar ook de bijzonderheden van zijn particulier leven aan het licht en dat was ook verre van vlekkeloos! Het is warempel geen wonder dat mijn moe der, die een groot gedeelte van zijn ge heimen kende, in haar geestvermogens gekrenkt werd. Kort na hel proces is zt. in het gesticht waar ze was, gestorven. Zooals je je misschien herinneren kunt, werd hij tot een langdurige gevan genisstraf veroordeeld. Hij probeerde te ontvluchten en ontzag zich daarbij niet een van de bewakers te vermoorden. Nog een nieuw schandaalproces boven op het eerste en natuurlijk de doodstraf. En, dat weet je waarschijnlijk ook nog, hij ontsnapte aan de galg door een plot selinge dood. Zijn hart was ten slotte te gen de verschrikkelijke spanning niet bestand geweest. Weer staarde Endellion een tijdlang in het vuur. Nu weet je wie ik ben en wiens zoon ik ben, hernam hij na een pijnlijke pauze. Toen het schandaal bekend was, moest ik natuurlijk uit Cambridge weg. En ik kan gerust zeggen, dat de zonden van mijn vader aan mij bezocht zijn. Alle deu ren waren opeens voor mij gesloten, geen vriendelijke, helpende hand werd mij toegestoken geen enkele. En ik bezat geen stuiver. Toen deed ik mijzelf een eigenaardige gelofte noem het Don Quichotterie als je wilt. Ik zou boven mijn tegenspoeden j uitkomen. Mij aan de macht van mijn noodlot ontworstelen en dat zonder listi ge streken, zonder bedrog, alleen met stnkt eerlijke middelen. De naam Endellion is geschandvlekt zei ik tegen mijzelf ik zal die schande uitwisschen en hem weer tot een ge-eer den naam maken. Wat anderen hebben gekund kan ik ook. Dulverton. die geboeid had zitten luis teren, keek hem met koortsachtige, schit terende oogen aan. Juist; ik kan me je gevoelens leven dig voorstellen, beaamde hij. En wat deed je? ü.Wal ik deed?, klonk het bitter. Ik girg naar oude vrienden en vroeg om 'n banrfljr, Maar niemand, die me helpen wilde ik denk dat ze bang waren. Ik -«iiïifc was in den letterlijken zin van het woord een uitgeworpene. Maar ik gaf toch den moed niet op. Ik probeerde het bij vreemden, maar zoodra ik mijn naam noemde, wezen ze mij het gat van de deur. En ik vertikte het onder valsche vlag te varen en een anderen naam aan te nemen. Maar je zult toch niet overal je neus gestooten hebben?, opperde Dulverton. Neen, tweemaal had ik succes. Een keer bij een man, die algemeen hekend was om zijn weldadigheidszin en zyn no bele opvattingen. Hij had zwaar verloren door het bedrog van mijn vader, maar hij wilde mij een kans geven, zooals hij zei en nam mij op kantoor. Maar ik hield het er geen week uit mijn brave col lega's maakten mij het leven ondragelijk, ze schenen zichzelf te fatsoenlijk om met mij dezelfde lucht in te ademen. Kort daarop kreeg ik een andere be trekking, maar het was weer hetzelfde liedje. Een vent beleedigde me en ik sloeg hem op zijn gezicht. Toen kon ik natuurlijk vertrekken. Op een dag wandelde ik in de buurt van London Bridge en mijn oog viel op een uitheomsch-uitziende boot, die op de rivier lag. Ik stapte naar den kapitein en vroeg om een baantje. Hij kende niet ge noeg Engelsch om mij te verstaan, maar ik had in Cambridge een beetje Itali- aansch geleerd en zoo kon ik hem aan het verstand brengen wat ik wilde. Hij kon een mannetje gebruiken en hij nam I me aan. Drie jaar zwierf ik de wereld rond, van het eene schip op het andere Tenslotte belandde ik hier en kreeg een betrekking op een schapenfokkerij. De baas las nooit kranten en had dus nooit van Ralph Endellion gehoord. Sindsdien heb ik mij hier in de Austra lische rimboe hegraven de steden heb ik altijd zooveel mogelijk vermeden, uit angst, dat ik op de een of andere manier herkend zou worden. Drie dagen geleden verliet ik de hoeve, waar ik gewerkt heb en de zondvloed heeft me in deze veilige ark doen terechtkomen. En is dat alles? Dat is alles. Uit de kamer er naast drongen weer de slaapgeluiden van Aaron Beel en zijn vrouw door; de regen bleef nog steeds onbarmhartig neerstriemen en het vuur begon te dooven. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1