DE ECHO VAN HET ZUIQEH Lijst der gekozenen. No. 36. Zaterdag 29 April '33. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. R.K. STAATSPARTIJ: Mi*. Dr. L. N. Deckers, 's-Gravenhage. A. N. Fleskens, Geldrop. Mr. F. G. C. J. M. Teulings, Den Bosch. M. .1. M. v. Poll, Helmond. K. L. H. v. d. Put, Eindhoven. C. J. Kuijper, Utrecht. I)r. L. G. Kortenhorst, 's-Gravenhage. Dr. H. W. F. Moller, Tilburg. Mr. J. R. H. van Schaik, 's-Gravenhage. L. F. J. M. Baron v. Voorst tot Voorst, Twello. J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem. Mr. C. M. J. Goseling, Amsterdam. L. J. M. Feber, 's-Gravenhage. W. Steinmetz, Amsterdam. _Me.j. J. M. J. A. Meijer, Rotterdam. T. J:~Uoerakker, Haarlem. G. W. Kampschoër, Monster. F. J. Verschuur, 's-Gravenhage. Ch. L. v. d. BtR,- Haarlem. Mr. J. A. G. M. v. Hellenberg Hubar, Rijswijk (Z.H.) Jac. Groen Azn., Zuid-Scharwoude. J. G. Suring, Maarssen. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Den Haag. A. H. J. Engels, Leiden. H. G. M. Hermans, 's-Gravenhage. W. J. Droesen, Roermond. Jhr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, 's-Gravenhage. M. C. E. Bongaerts, 's-Gravenhage. S. D. A. P.: 1 W. H. Vliegen, 's-Gravenhage. W. Drop, Voorburg. II. J. van Braambeek, Utrecht. J. L. Faber, Zutphen. J. ter Laan, Rotterdam. Mej. Suze Groeneweg, Rotterdam. J. H. F. van Zadelhoff, Dordrecht. Joh. Brautigam, Rotterdam. W. Drees, 's-Gravenhage. A. W. IJzerman, Den Haag. K. ter Laan, Zaandam. ïr. J. W. Albarda, Scheveningen. Dr. J. v. d. Tempel, Amsterdam. F. Kupers, Bloemendaal. J. E. W. Duijs, 's-Gravenhage. Ch. G. Cramer, Bloemendaal. Th. Thijssen, Amsterdam. Dr. Ir. Th. v. d. Waerden, Laren N.H. P. Hiemstra, Bilthoven. W. v. d. Sluis, Goor. J. H. Schaper, Voorburg. A. v. d. Heijde, Voorburg. ANTI-REV. PARTIJ: H. Colijn, 's-Gravenhage. Chr. v. d. Heuvel, Heemstede. .1. Schouten, Rotterdam. L. F. Duymaer v. Twist, 's-Gravenhage. J. J. C. van Dijk, 's-Gravenhage. A. Zijlstra, Groningen. J. A. de Wilde, 's-Gravenhage. H. Visscher, Huis ter Heide (U.) C. Smeenk, Arnhem. C. S. van Dobben de Bruijn, Bodegraven J. Terpstra, 's-Gravenhage. H. Amelink, De Bilt. C. v. d. Zaal, Deventer. P. Wielinga, Utrecht. CHRIST. HIST. UNIE: Jhr. Mr. D. J. de Geer, 's-Gravenhage. Dr. J. Slotemaker de Bruine.Wassenaar. J. Bakker, Menaldum. J. R. Snoeck Henkemans, Den Haag. Dr. H. J. Lovink, Alphen a.d. Rijn. H. W. Tilanus, 's-Gravenhage. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, 's-Gravenhage. J. Wcitkamp, Hardenberg. Dr. C. M. Th. Baron Van Boetselaar van Dubbeldam, De Bilt (U.) Mej. Mr. C. F. Katz, Amsterdam. VRIJHEIDSBOND: Dr. S. E. B. Bierema, Usquert. Dr. I. H. J. Vos, Amsterdam. C. J. van Kempen, 's-Gravenhage. G. A. Boon, 's-Gravenhage. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, Tiel. H. D. Louwer, Ulrum. Mr. H. J. Knottenbelt, 's-Gravenhage. VRIJZINNIG DEM. BOND: H. P. Marchant, 's-Gravenhage. P. J. Oud, 's-Gravenhage. F. E. H. Ebels, Nieuw-Beerta. B. Bakker, geb. Nort, 's-Gravenhage. Th. M. Ketelaar, Amsterdam. A. M. Joekes, 's-Gravenhage. STAATK. GEREF. PARTIJ G. H. Kersten, Rotterddam. P. Zandt, Delft. C. N. van Dis, Rotterdam. COMMUNISTISCHE PARIJ: Louis L. H. de Visser, 's-Gravenhage. Alimin Prawiradirdja, Parijs. I). Wijnkoop, Amsterdam. Sardjono, Boven-Digoel. HERV. GEREF. PARTIJ: C. A. Lingbeek, Urk. NAT. BOERENPARTIJ: Mr. C. Vervoorn, Herwijnen. CHR. DEM. UNIE: H.*van Houten, Groningen. VERBOND VOOR NAT. HERSTEL: Generaal C. J. Snijders, Hilversum. REV. SOC. PARTIJ: H. Sneevliet, Amsterdam. R.K. VOLKSPARTIJ: Mr. P. M. Arts, Tilburg. NIEUWE EN OUDE KAMERLEDEN. In de nieuw samengestelde Tweede Kamer zullen niet minder dan 26 nieu we leden hun intrede doen en wel: R.K. Staatspartij de heerenDroesen, minister Ruvs de Beerenbrouck, mi nister Verschuur en de heeren Groen, Steinmetz, IJselmuiden, Van der Putt; van de S.D.A.P. de heeren Brautigam, Drees en Thijsen; van de Anti-Rev. Partijde heeren Van Dobben, de Bruyn, min. Terpstra, Van der Zaal en Wielinga; van de Chr. Hist. Unie: min. de Geer; van den Vrijheidsbond: de heeren Louwes en Van Kempen; van de Comm. Partij Holland: de hee ren Alimin Prawiradirdja en Sardjo no; van de Herv. Gerei'. Staatspartij: ds. Lingb eek;vande Nat. Boeren en M. Party: de heer Vervoorn; van de Chr. Dem. Unie: de heer Van Hou ten van de Rev. Soc. Partijde heer Sneevliet; van de R.K. Volkspartij; mr. Arts; Verband van Nat. Herstel: de heer mr. Westerman. De navolgende Kamerleden zullen in liet nieuwe Parlement niet meer le- rugkeeren: R.K. Staatspartij: de hee ren Keestra, Lockefeer, Maenen, v. d. Meijs, Schaepinan, Truyen, Uyen. Vos, baron van Wijnbergen en Romme; S.D.A.P.: de heeren mr. v. d. Bergh, De Boer, v. d. Houven en de dames De Jong en De Vries-Bruins; Anti- Rev. Partij: de heeren Beumer en Dambrink; Chr. Hist. Unie: de heeren Langman en Rutgers van Rozenburg; Vrijheidsbond: de heeren prof. v. d. Bilt en prof. Eerdmans en mej. Wes terman; Vrijz. Dem. Bond: mevr. van Itallie-v. Embden; Herv. Geref. Staats partij: de heer Peereboom; Nat. Boe ren T. en M. Partijde heer Braat en Middenstadsblok: Floris Vos. Eenigc persstemmen De „Maasbode" (R.K.) is bezorgd, doch niet ontmoedigd door dezen ver kiezingsuitslag. Bezorgd is het blad vooral over de winst der S.D.A.P. in het Zuiden. Over de kwestie der regee- ringsvorming schrijft het blad: En zoo staan we ook thans voor de vraag: wat nu? Wat voor een regee ring zal er moeten optreden? Geen en kele partij behoeft happig te zijn op de regeeringsverantwoordelijkheid in deze tijden, die nog moeilijker dreigen te worden dan ze reeds zijn. Ware een krachtig werkelijk nationaal kabinet mogelijk, dan zou dit in deze omstan digheden de voorkeur verdienen. Maar dit lijkt ons niet mogelijk. Wij geloo- ven, dat de rechtsche partijen, indien het tot een vastberaden opofferingsge zind samengaan kan komen, door de vorming van een krachtig homogeen Kabinet de ontzaglijk zware regee ringsverantwoordelijkheid zullen moe ten aanvaarden, al is een meerderheid van 52 niet schitterend te noemen. Juist de geringe meerderheid zal tot vastere aaneengeslotenheid moeten brengen. De dreigende groei van de re volutionaire elementen beeft hier ook een waarschuwend woord te spreken. De N.R. Crt. (lib.) is slecht over den uitslag te spreken, al zegt het blad, dat een dergelijke uitslag te voorzien was. Het blad meent dat, wie het aan dachtig gevolgd heeft, zal willen er kennen, dat de groote moeilijkheid, welke op de verkiezing moet volgen, die van de nieuwe Kabinetsvorming, er niet op verminderd is. Uit den loop der verkiezing valt daarvoor geen dui delijke aanwijzing le putten. Inder daad zal, zoo het landsbelang als num mer één in het oog wordt gehouden, en niet in de eerste plaats op partijbe lang en persoonlijke belustheid op 'n ministerieele loopbaan gelet wordt, veel inschikkelijkheid, veel belange loosheid en veel karakter den boven toon moeten voeren. Zonder schriftelijke toestemming is eeni ge overname uit deze rubriek verbod' n. VOORJAAR! Gelukkig is het nu weer voorjaar. Het zonnetje schijnt nu zoo blij. Ik kan dus weer buiten gaan spelen, In bosschen, velden of hei. De vogeltjes zingen zoo vroolijk, en springen van tak op tak Ze bouwen ijverig hun nesten in de goten van het dak. Ik heb een eigen tuintje, dat ik zelf verzorgen mag. Daar zaai ik dan mijn bloempjes en begiet ze iederen dag. Ik heb vergeet-me-nietjes, viooltjes en een begonia. Later komen nog margrietjes, die geef ik aan mijn Mama. Die geef ik op haar verjaardag, ze is dan heel erg blij. Ik zeg dan: „Lieve Moesje, die krijgt U nu van mij." JACQUITA. e t e l s 1933 1929 R.K. Staatspartij 28 30 S. D. A. P22 24 Anti-Rev. Partij 14 12 Christ.-Hist. Unie 10 11 Vrijheidsbond 7 8 Vrijz. Dem. Bond 6 7 Comm. Partij (De Visser-Wijnkoop)... 4 2 Staatk. Ger. Partij 3 3 R. K. Volkspartij 1 Herv. Ger. Staatspartij 1 1 Rev. Soc. Partij1 Nat. Boerenpartij (Braat) 1 1 Chr. Dem. Unie1 Verbond voor Nat. Herstel 1 1933 1.037.325 789.669 499.888 339.751 258.798 188.870 118.222 93.222 40.792 33.813 48.381 47.659 37.793 30.329 1929 1.001.589 804.714 391.832 354.548 249.105 208.979 67.541 76.709 23.814 35.931 34.805 De „Telegraaf" (neutraal) ziet in den uitslag een votum van vertrouwen in Dr. Colijn en komt tot de conclusie, dat het land de uitvoering der vier hoofdpunten van het program-Colijn wenscht, dat geen partij-program is, maar dat het niet de kracht had een Kamer af te vaardigen, die deze nood zakelijke hervormingen kan verwezen lijken. De logische consequentie van den verkiezingsuitslag moet zijn, dat dr. Colijn niet als leider der Anti-Revolu tionaire Partij, maar als uitvoerder van een nationaal program tot Kabi netsformateur zal worden benoemd. Waarschijnlijk zal hij de hem opgedra gen taak niet kunnen volbrengen, daar hij in de nieuwe Kamer slechts onvol doende ondersteuning voor zijn doel einden zal vinden. De „Rotterdammer" (a.-r.) hoopt op de mogelijkheid van samenwerking van de groepen, die opkomen voor de Christelijke beginselen in ons volks leven, en schrijft o.m.: Zeker, Colijn in de regeering de eer ste man, 't is niet zonder bekoring; maar het zou voor ons veel mooier geweest zijn, indien hij kon steunen op een sterke rechterzijde. Hoe zwaar moet dit worden voor n regeering, die mogelijk kan steunen op 52 man, doch die tegenover zich vindt een linkerzijde zonder homoge niteit en een tweedracht zoekende splinter-combinatie, een verzameling van helangengroepjes, die meer op eigen behoud dan op redding van het gemecnc vaderland bedacht zijn? Ne Nederlander (c.-h.) verwacht, dat de verdubbeling van het aantal communisten en het optreden van een rev. soc. aan het gansche Kamerleven een karakter zal verleencn, dat prac- tisch werken onophoudelijk remt. Het blad wijst er op, dat van de 65 zetels, die voor krachtig werken in aanmer king komen, de rechterzijde er 52 he- zet. Het Volk (s.d.) erkent dat de SDAP een stevigen klap beeft gekregen en besluit Het is vooral de felle en buitenge woon langdurige economische crisis, die in deze verkiezing haar werk ge daan heeft. De crisis heeft de bourge oisie in haar reactionnaire maalkolk meegesleept. In de arbeidersklasse heeft zij verwilderend gewerkt en al- HET KABOUTERFEEST. De oude kabouter-koning was jarig Al weken van te voren waren de dwergjes van zijn rijk bezig geweest, alles voor den grootpn dag in orde te maken. Kabouier Wipneus was belast met de verzorging van de limonade Samen met de elfjes had hij boschbes sen verzameld, uitgeperst en in flesschen gedaan. Soms had hjj er ook wel eens even van gesnoept; maar dat was niet zoo heel erg, omdat er toch genoe was. De kabouterkok Puntmuts was a drie weken bezig met bakken en koken De heerlijke geuren, die uit de keuken kwamen, deden de kleine kaboutertjes watertanden. Brutaal Largbaardje had al gevraagd of hij niet eens mocht proeven, o alles wel lekker genoeg was voorden koning. Maar Puntmuts had gelachen en gezegd: .Jongetje, laat dat nu maar aan mij over en wacht jij maar, tot de koning jarig is. Dan mag je je buikje dik en rond eten!" Beschaamd was Langbaardje weg gegaan. Eindelijk was de groote dag er. Alle elven waren uitgenoodlgd, en de elvenkoningtn zelf had beloofd voor een verrassing te zullen zorgen. De kabouters waren zoo ongeduldig, dat ze nauwelijks konden wachten, tot de maan opgekomen was. Terwijl de zon nog scheen, zag ze al af en toe een kaboutertje in het bosch loopen Ge lukkig waren er dien dag geen men- schen, zoodat er geen één dwergje vertrapt werd Want dat gebeurt wel eens, als een kabouter zoo onvoor zichtig is overdag door het bosch te loopen.. De volle maan stond aan den hemel. Op een groote open plek in het bosch was het gouden troontje van den koning klaar gezet. Daarop zou de koning straks zitten; dan konden alle kabouters en elven hem komen feliciteeren. Ernaast was een verheven heid gemaakt, waarop de elvenkoningtn kon zitten. Alle kabouters en elven zaten in een kring te wachten; ook de elvenkonin gtn zat al op haar verhevenheid. Toen kwam langzaam en deftig de oude koning aangeloopen. Het kabou- rerorkestje speelde: .Lang zal hij leven!" Hij nam op zijn troon plaats, knikte vriendelijk naar de elvenkonin gtn Eerst kwamen alie kabouters, om hun kon ng te feliciteeren en daarna mochten ook de elfjes hun gelukwen- schen komen aanbieden. Elfje Mane schijn had een mooi gedicht uit haar hoofd geleerd; en ze zei het zonder haperen op. Een donderend applaus was haar belooning; de koning zelf was zoo ontroerd, dat hij heimelijk een traan moest wegpinken. Toen kwamen de versnaperingen; glimmend van trots kwam Puntmuts met de verjaarstaart van den koning aandragen. Even werd het stil; de taart was leder jaar mooi geweest; maar zoo als nuNee, dat hadden de kabouters nog nooit gezien. De koning moest het eerste stuk proeven, daarna de elvenkoningtn Langbaardje zat zfln lippen al af te likkenen toen eindelijk degas- ten. Wat heerlijk smaakte dietaaril Ook de limonade van Wipneus was verrukkelijk. Na den eersten dans zou de verras sing van de elvenkoningtn komen. Nieuwsgierig keken de elven en de dwergjes toe, hoe de koningin in haar handen klapte. .Zoeme zoeme-zoem", ging het door de lucht en toen kwa men er vuurvliegjes aangevlogen. „Vuurwerk 1" werd er gefluisterd. En werkelijk; er kwam vuurwerk. Opgewonden klapten de dwergen in hun handjes, telkens als er een stuk geëindigd was. Het laatste stuk was prachtig: .Leve de koning 1" stond er in lettertjes van vuur. En toen begon het feest pas goed; ze mochten snoepen en drinken zoo veel ze maar wilden. Het feest duurde tot zonsopgang. Daarna moesten ze allemaal helpen, om alles weer op te ruimen, voor de dus tie partijen links van ons ten on zen koste versterkt. Van beide ver schijnselen zal de arbeidersklasse de schade hebben te dragen. Wij vreezen dat menigeen zijn Woensdag uitge brachte stem bezuren zal. Wij zullen er de kracht uit putten om het verlo ren terrein te herwinnen. Aansluiten en voorwaarts! Dr. Colijn over den uitslag. Aan De Telegraaf heeft dr. Colijn als volgt zijn meening over het resul taat der stemming kenbaar gemaakt: „Naar het mij voorkomt, kunnen uit dezen uitslag drie conclusies worden getrokken: ten le., dat er in de Kamer een meerderheid is, die een regeering wenscht welke rekening houdt met de christelijke volksaspiraties; ten twee de, dat hij deze stembus levens geble ken is een begeerte naar een regee ring, die in nationalen zin het bewind voeren zal; ten derde: dat de versplin tering van de volksvertegenwoordi ging zich heeft voortgezet. Er zijn nu 14 partijen legen 11 in de zittende Kamer. Daarin ligt naar mijn mee ning een vingerwijzing, dat regeering en Kamer er voor zullen hebben te zorgen, dat de groote tijdvragen in on derlinge samenwerking op bevredi gende wijze tot oplossing worden ge bracht. omdat anders een volgenden keer de parlementaire ontreddering nog veel grooter zal worden". BUITENLAND De Economische Wereldconferentie. President Roosevelt, de Britsche premier MacDonald en de Fransche oud-premier Herriot zijn overeengeko men de opening der economische wereldconferentie te bepalen op 12 Juni. Deze datum wordt eerst officieel, nadat hij door de bevoegde Volkenbondsin stanties is goedgekeurd. De voorbereidende commissie komt op 29 April te Londen bijeen, ten einde de uitnoodigingen te verzenden. Bij de besprekingen tusschen Herriot, MacDonald en Roosevelt zijn gisteren ook twee belangrijke politieke proble men ter sprake gekomen, en wel de kwestie der herziening van het verdrag van Versailles en voorts die der vei ligheid. De kwestie der verdragsherziening werd daar Amerika geen panq Is bij het verdrag van Versailles hoofdzakelijk tusschen M-cDonald en menschen in het bosch zouden komen- Want die mochten niets merken van het nachtelijk feest Alle kabouters waren het er echter over eens, dat de verjaardag van den koning nog nooit zoo fijn geweest was. Ml ESJE LEERT PRATEN. Kleine Miesje is één jaar oud en ze begint een beetje te praten. Om haar al heel vroeg bekend te maken met dieren, gaat haar vader met haar naar den dierentuin. „Kijk eens. Heveling 1" zegt Papa, „dat is leeuw." Sprakeloos kijkt het kleintje naar den koning der dieren. „En hier is een vogeltje. Piep-plep. zegt het lieve vogeltje 1" Miesje geeft geen geluid. Papa loopt met zijn dochtertje langs alle kooien maar het kind schijnt een beetje bang te zijn, voor al die vreemde dieren en zegt geen woord. Papa is eigenlijk een beetje teleur gesteld hij had zoo gehoopt, dat zijn kleine schat alle geluiden, die hij haar voordoet, na zou doen. En nu zegt Miesje geen woord en maakt zelfs geen geluidje. Maar bij de kooi van de Nijlpaar den komt er leven in Miesje. Kraaiend waggelt ze naar het hek, strekt haar rozige vingertjes uit, wijst naar de dikzakken in het water en roept met een hoog stemmetje: „Papa.... Papa 1" RITA. Nieuwe Raadsels 1. In een 1 2 3 4 5 6 7 5 8 9 10 11 12 13 kan men gemaakte kleeding koopen. 3 7 5 6 tegenovergestelde van wel 8 9 9 10 deel van het spijsverterings kanaal 6 5 5 3 deel van den voet 11 9 9 10 stuk gereedschap 6 9 8 tegenovergestelde van wild 112 3 hemellichaam 4 12 3 heerlijk 6 7 5 3 telwoord 10 7 5 6 zoogdier 11 12 3 werkwoord 2. De vijfde rij horizontaal, geeft het. zelfde woord als de laatste rij verticaal. x medeklinker x moeder x insect x bergplaats in tafel xxxxxx plaatsje in Groningen 3. Verborgen meisjesnamen a. De kunstvoorwerpjes waren van geslagen tin en zilver vervaardigd b. Hij steeg van zijn ros af, terwijl de stalknecht zijn zweep aanpakte. c. „Zag je dien man naar je kijken Oplossingen van de vorige week. 1. Paaschei 2. g tor lorre druiven Gorinchem slechte ether hek m 3. Tafel, wafel, rafel. 4. Peter, Leo, Andié, Evert. 5. Boekenkast. bek, tak. bok, nek, kan, nok, nat, 4. Verborgen vruchtennamen a. Beschuiten lust Ik graag. b. „En nu opruimen!" zei moeder. c. Tom at en Piet keek er naar. 5. Welke ezel balkt niet? Welke katjes miauwen niet? Zusje. Kijk eens, Wimpie, vaders hoofd is ook het slachtoffer der malaise.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5