Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON Een Wonderlijke Gelijkenis Winkelnieuws. i Mol Voor. IHlSSf èngrootere sorteering èn betere kwaliteiten èn lagere prijzen. Gaat MOL blijft goedkooper. 56e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. HET FASCISME EN DE VERKIEZINGEN. Het is ontegenzeggelijk een feit, dat de fascistische gedachte groeiende is in de wereld. Het fascisme veroverde de Staatsmacht in verschillende landen en in andere landen doet men zijn best om den schijn der oude volks vrijheid te redden door het Staatsbe stuur van fascistische tendenzen te doortrekken. Zoo in de Ver. Staten b.v„ waar president Roosevelt steeds meer persoonlijk gaat regeeren, maar zich tenminste nog vooraf door het parlement de noodlge volmachten daar toe laat verleenen. Die tactiek ltykt ons nog niet zoo slecht; misschien is er nog iets meer dan de schijn alléén mee te behouden. Die volmachten kunnen worden verminderd en tenslotte geheel vervallen, als de economische vooruitzichten beter worden en ten slotte normale maatschappelijke ver houdingen zouden weerkeeren. In ons land, zoo wordt vaak gemeend, is de vrijheidszin en het principe der democratie zóózeer ingeweven in het volksbewustzijn, dat het fascisme hier nimmer zou kunnen aarden. Men lacht wat om het handjevol harlekijnen, die in zwarte pakjes paradeeren en van tijd tot tijd op een communistisch pak slaag worden onthaald Of eigenlijk: om het eerste lachen we, maar over het laatste ergeren we ons. We houden niet van terreur en zéker niet van een communistiichen terreur. En met elk communistisch pak slaag, aan zwarte fascisten toebedeeld, en met elke ver storing van dezer bijeenkomsten door de mannen van Smidt en door de Moscovieten, groeit onze verontwaar- MEI IN 'T LAND, de zorgen aan den kant. De Meimaand brengt frischbeid, vroolijkheid. Een frissche, vroo- lijke Zomerstof vindt U bij ons. Wij leggen U een collectie voor welke in één woord af is, dlging en groeit ook de gedachte, dat de overheid, als in Duitschiand, de Marxistische staatschenderlj en dwin gelandij maar eens met geweld den kop moest Indrukken. Waarmee dan onze eerste sympathie met het fascisme is geboren. Als we hier ooit fascistisch gere geerd zouden gaan worden, dan mogen onze zwarthemden dit vooral danken aan hun roode vervolgers, die de meest onbewuste, maar daarom niet minder succesvolle propagandisten van het fascisme zijn, Heeft nu, zoo vragen we ons na afloop der verkiezingen nog eens af, hei fascisme hier, afgezien dan van die onbewuste Roode Hulp, kans Oelet alleen op de eindresultaten der verkiezingen, zou men voorshands geneigd zijn om aan te nemen, dat ons volk nog volstrekt afwijzend tegenover de nieuwe idéé van gezags uitoefening in en door den staat is gestemd. Qeen enkele fascist doet nog onder dekking van de haken- kruisvlag zijn intrede op het Binnen hof, maar bij meer aandachtige ont leding der cljfergroepen komen we toch tot het resultaat, dat heel wal meer kiezers van hun fascistischen „inslag" hebben iaten blijken, dan we met ons sterk bewustzijn omtrent den vrijheidszin van ons volk konden verwachten. Het mankeert de fascistische be weging in ons land nog aan eenheid en aan een werkeiijken leider van groot formaat. Een en ander was aan leiding. dat verscheidene fascistische groepjes afzonderlijk aan de ver kiezingen deelnamen. Zullen we de stemmen van deze alle tesamen, waar- bij we dan ook de stemmen rekenen, die middels het semLfascistisch Ver bond voor Nationaal Herstel ten goede kwamen aan den volbloed-fascist Westerman, dan blijkt, dat ruim 70 000 kiezers van hun voorkeur voor de fascistische staatsgedachte op directe wijze hebben doen blijken. De twee zetels winst der A.R.— partij beteekenen bovendien niet een bijzondere groei der A.R.-beginselen, maar ze zijn het bewijs van de fascistische sympathlën, welke onder de christelijke en liberale bevolkings groepen leven. Die twee zetels winst dulden den geest aan van ten naaste bij 80.000 kiezers, die fascistische methoden in ons staatsbestuur be- geeren, maar deze het liefst zouden zien toegepast door een bekwaam politicus van de oude politieke garde. Aldus kan men aannemen, dat ten minste 150.000 kiezers min of meer fascistisch hebben gestemd. En duizen den hebben zich dezen keer misschien nog om meer belangrijke principieele redenen laten weeihouden. We constateeren dat geenszins om te juichen, maar om te waarschuwen. Een wassen van den fascistischen stroom zal alleen zijn tegen te houden door een krachtige bewindsvoering en door een har elljke samenwerking tusschen dp orde- en vrijheidlievende partijen en de komende regeering. In dezen bewogen tijd heeft een regeering voor een krachtig bestuur allereerst een ruim vertrouwen noodig. tot uiting komende in ver-strekkende volmachten Als door politiek peuter- werk. door een politiek van dit-wil-ik- niet en dat-wil-hij-niet, vruchtbaar en vlot regeeringswerk onmogelijk wordt, dan zullen we dra weer voor nieuwe verkiezingen komen te staan. En dan maakt het fascisme een andere rekening! BINNENLAND. Wijziging der Kieswet. De Eerste Kamer heeft thans het voorstel tot wijziging der Kieswet met 27 tegen 16 stemmen (vóór r.k., s.d.a.p. en de c.-h. leden De Qijselaar en De Vos van Steenwljk) aangenomen. Als deze wijziging van de Kieswet vóór de jongste verkiezingen door den Senaat zou zijn goedgekeurd, dan zou de nieuwe Tweede Kamer er eenigs- zins anders uitgezien hebben dan zou b.v. de r.-k. fractie twee zetels grooter geweest zijn, de s.d. fractie één, en de heer Westerman zou niet gekozen zijn. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten eo*# Hoofdpijn-Tabletten eo« bq APoih.1* DcoqtotMy Haagsche K. v. K. wil Greenwichtijd De Haagsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gericht, waarin aan den minister wordt verzocht om met het oog op de hier aan verbonden verkeersbelangen wel te willen bevorderen in de eerste plaats de totstandkoming van een regeling, waardoor Nederland zich bij den Green, wichtljd zal aansluiten en dat voorts de zomertijd worde geregeld op de wijze als dit geschiedt in de nabuur- staten, welken den Greenwichtijd hebben en wel met inachtneming van dezelfde tijdstippen van aanvang en einde. NUMMER 38. ZATERDAG 6 MEI 1033. De Echo van hei Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Prüs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). HOOFDSTUK 1. 6. Ik denk dal alles nu dan oom Ar thur komt en dien akeligen zoon van hem, hervatte de zieke. Dat is nog het ergste van alles. Geruimen tijd lag hij stil voor zich uit te staren, toen ging hij voort: Het is een prachtig oud buiten. En het park een droom gewoonweg! Het j landgoed brengt verscheidene duizenden per jaar op en alles, alles komt aan dien onsympathieken ouden duitendief, Dat is het slimste! Wordt maar gauw beter, dan kun je hem eruit smijten!, adviseerde Endel- lion, zich dwingend tot opgewektheid. Ik wilde dat ik het kon en die lammeling van een zoon, de jonge Arthur zal natuurlijk alles in het werk stellen om met Miriam te trouwen. Als jongen probeerde hij haar atijd tegen mij op te stoken. Je moet je niet zoo opwinden, suste Endellion. Ik wilde dat ik alles aan jou kon geven, zei Dulverton opeens en zijn oogen begonnen te schitteren bij de plotselinge gedachte. Je bent een kraan van een ke rel en je hebt rijkelijk je deel van de na righeid van het leven gehad. Waarom zou ik eigenlijk niet? Waarom kan ik niet alles aan jou nalaten? Ik denk dat het wei onvervreemd baar familiebezit zal zijn. Dat is het niet! Ik maak jou tot mijn universeelen erfgenaam! Je bent als een broer voor mij geweest, als een broer, dat is het juiste woord. We konden, wat ons uiterlijk betreft, best tweelingbroers zijn. Als jij naar Engeland terugging en je voor mij uitgaf, zou niemand twijfelen, absoluut niemand. O, liet zou schitterend zijn om dat stel het landgoed door den neus te boren! Mijn vader had altijd ge weldig het land aan oom Arthur en die ellendeling van een zoon van hem. Hij noemde ze altijd de twee grootste leuge naars van Devonshire. En je kunt al mijn papieren krijgen. Het is heel vriendelijk van je, Dul verton, maar het kan niet. Het is ten ee- nenmale onmogelijk. Zooiets loopt binnen een week in de gaten. Bovendien, ik zou het niet willen, ik zou het niet kunnen! Waarom niet? Ik ben de erfgenaam van mijn vader en kan dus alles aan jou nalaten, wanneer ik dat verkies. Nogmaals: ik stel je goede bedoeling buitengewoon op prijs, maar zooals je vertelde, is je oom advocaat. Denk je dat hij Maar ik vermaak alles aan jou. Ik wil het. Dat nobele tweetal zal er met hun hadden afblijven! De gedachte, die hem thans geheel be- heerschte, gaf den stervende onverwachte kracht. Breng me papier en inkt, wil je? verzocht hij. Meer om den zieke tevreden te stellen, dan uit een andere overweging bracht Endellion het gevraagde. Zet me overeind in de kussens. Endellion voldeed aan het verzoek; Robert Dulverton nam de pen en het pa pier en schreef „Ik vermaak alles wat ik hier in Australië bij mij heb en alles wat ik in Dulverton; Devon, Engeland of waar ook elders, bezit, aan mijn goeden vriend Ralph Endellion. Ik ben stervende, maar mijn geest is volkomen helder. Robert Granville Dulverton". Dank je, kerel, zei Endellion harte lijk. Maar geen enkele rechter zou dit als geldig erkennen, omdat het niet door ge tuigen mede onderteekend is. Dat is ook zoo; daar heb ik heele- maal niet aan gedacht, erkende Dulver ton. „Roep Aaron en Mary, vlug! Het volgend oogenblik traden de her- m bergier en zijn vrouw binnen. Kunnen jullie schrijven? vroeg Dul verton. Niet zoo erg goed, maar mijn naam kan ik schrijven en dat kan Mary ook, antwoordde Aaron. Zet jullie je naam dan hieronder, hijgde de stervende. Aaron en Mary Beel teekenden niet zonder moeite het document. Dulverton zonk achterover. Ik heb gedaan wat ik kon, zuchtte hij, en er klonk groote voldoening in zijn woorden. Denk er goed om, ik heb alles, ab soluut alles aan jou gegeven. Ik ben je buitengewoon dankbaar, beste kerel, was het antwoord, en ik zal je mijn heele verdere leven dankbaar blijven. Hij zei er niet bij dat hij het papier als volmaakt waardeloos beschouwde. Dat zou te wreed zijn geweest; de stervende voelde zich zoo gelukkig door wat hij ge daan had. Het is je ontzettend tegengeloopen in de wereld, zonder dat je het helpen kon, mompelde hij, maar 1111 krijg je de kans die je verdient. Ik ben blij dat ik hieraan gedacht heb. Het maakt het schei den lichter Zijn stem zwierf weg; de inspanning had zijn laatste krachten verbruikt en zwaar-hijgend lag hij in de kussens. En dellion gaf hem wat van de medicijn, die de dokter achtergelaten had. Geiuimen tijd bleef het nu stil in de kamer; de stervende lag roerloos, met gesloten oogen, meer dan eens dacht En dellion dat het afgeloopen was. Nog eenmaal sloeg Bob Dulverton de oogen op. Het is allemaal voor jou, Ralph, kwam het fluisterend, je zult een goede landheer Hij maakte den zin niet af; hij snakte» naar adem en een waas trok over zijn oogen. God, wees mijn ziel genadig. Het was niet meer dan een ademtocht, onverstaanbaar haast. Toen was alles voorbij. Ralph Endellion knielde naast den doode. Een week later stond een jongeman in de haven van Melbourne met gretige oogen naar een grooten Oceaanstoomer te kijken. Meer dan een voorbijganger wendde het hoofd om, om hem nog eens goed op te nemen. Hij was dan ook een opvallende verschijning, onberispelijk gekleed, groot en slank, met iets athle- tiseh in zijn figuur. Maar vooral de blik in zijn groote, donkere oogen was het, die de aandacht trok. Hij staarde naar 't schip, maar het leek alsof hij tegelijker tijd verder keek, alsof hij op grooten af stand iets aanschouwde, dat anderen verborgen bleef. Nadat hij daar een poosje zoo gestaan had, kwam een van de scheepsofficieren van boord.* Gaa- de „Queen Victoria" naar Engeland? Ja. Wanneer? Morgenmiddag. De jongeman verliet de steiger en kort daarop de stad. Hij liep met groote, snel le passen, alsof het stadsgewoel hem be nauwde. Ten slotte was hij weer in de vrije natuur, in de eenzaamheid en daar bleef hij rondzwerven, diep in gedachten verzonken, in zijn ziel een hevigen strijd uitvechtend. Den heelen nacht bleef hij daar met zichzelf en met zijn strijd alleen. Maar toen het ochtend werd, keerde hij naai de stad terug, zocht zijn weg door de drukte naar het kantoor van een scheepsagent en nam passage op de uit varende mailboot naar het moederland. Wilt u hier teckenen?, vroeg (k bedien de, die hem te woord stond, nadat zijn biljet betaald had. z De jongeman nam een pen en aarzel de. Mot iets van twijfel in zijn oogen keek hij naar de pen. Kunt u er niet mee schrijven? vroeg de bediende beleefd. Hij is te scherp, was het antwoord. Hebt u geen breedere? Alstublieft. Ja, die is beter. En met vaste hand teekende de jonge man Robert Granville Dulverton. HOOFDSTUK V. Drijvend met het getij. Ralph Endellion had niet zonder hef- i tigen strijd met den naam Robert Gran ville geteekend. En het feit dat hij het had gedaan, hield allerminst in, dat liü een besluit genomen had met betrekking tot zijn verdere gedragslijn. Hij handelde geheel onder de suggestie van wat de pas gestorvene gezegd had hij had zich vertrouwd gemaakt met het denk beeld, dat hem niets overbleef dan de rest van zijn dagen te slijten in de Austra lische rimboe, tot Dulverton's woorden hem, als in een flits, schitterende toe komstmogelijkheden hadden geopenbaard Hij hechtte weinig beteekenis aan 'iel „testament", dat de stervende hem had overhandigd en toch bewaarde hij het met de grootste zorgvuldigheid. Wai voor waarde had dit halve velletje ge kreukeld papier? Geen rechtbank, daar van was hij overtuigd, zou een schen king onder dergelijke omstandigheden, als geldig erkennen. Als Arthur Dulverton en zijn zoon be- antwoordden aan de omschrijving, die hun neef van hen gegeven had, zouden zij zeker niet goedschiks afstand doen van de erfenis, maar met alle middelen vechten om die in hun bezit te houden. Bovendien, Arthur Dulverton was een ge wiekst advocaat, die de kronkelpaden van het Engelsche recht maar al te goed kende. Ook ontbrak het hem niet aan geld om een proces desnoods jarenlang te rekken, terwijl hij, Endellion slechts een paar honderd Pond bezat, waarvan hij nog een belangrijk deel gebruiken moest voor de reis naar Engeland. Daar kwam nog iets hij. Wanneer hij met Robert Dulverton's goedgeefsche be schikking voor den dag wilde komen, be- teekende dit, dat hij naar Engeland moest terugkeeren als Ralph Endellion, een naam die iedere deur, waardoor hij wenschte binnen te gaan, voor hem zou sluiten en het hem onmogelijk zou ma ken met opgeheven hoofd in zijn ge boorteland te leven. Hij huiverde bij de herinnering aan zijn ervaringen, toen hu jaren geleden getracht had een positie te veroveren. Neen, hij kon zich niet in Engeland vertoonen als Ralph Endellion. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1