&%rriSfri SmZ MSSUg'JtëBg vezdciptm a Grenswijziging. Vergadering van den dubbelen raad". Vrijdagavond te half zes kwam de commissie bedoeld In art. 158 der gemeentewet ten raadhuize te Haar steeg bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester v. Heerevelt. Aanwezig de heeren C. v. Hemerf, Th v. Bokhoven, de Kort, F. v. d. Brand, A. Pulles en Junggeburt. Afwezig de heer L. v. d. Heijden De geloofsbrieven der leden werden In orde bevonden, waarna de leden ln handen van den Voorzitter de ver- elschte eeden £fl?gden. De Voorzitter dankte de leden voor de bereidwilligheid waarmede zij in de commissie hebben zitting genomen, en stelde daarna de kwestie der grens wijziging aan de orde. De Secretaris doet voorlezing van het schrijven dat terzake aan Ged Staten Is gezonden en waarin de voor- deelen van event grenswijziging wor den In het licht gesteld. Qed. Stater, hebben daarop geantwoord dat zij In het belang der spoedige afwerking het voorstel van Hedlkhuizen voorlooplg terzijde moeten leggen en eerst de grenswijziging tusschen Vlijmen en Nieuwkuljk willen afwerken B en W hebben daarna nogmaals op gelijk ijdlge behandeling van het voorstel aangedrongen, doch ook deze brief gaf Qed. Staten geer. aanleiding wijziging in hun standpunt te brengen. Daarop heeft de raad besloten ge bruik te maken van zijn recht om aan de Kroon de grenswijziging voor te stellen. De Voorzitter neemt daarna 'i woord en merkt op dat het nieuwe voorstel van Qed. Staten tot algeheele wijziging der gemeentegrenzen In de Langstraat thans bulten beschouwing dient te blijven. Aan het prae—advies van B. en W. is het volgende ontleend Alleen voor zoover B. en W. in eerste instantie iets hebben verzuimd te vermelden maken zij van deze ge legenheid nog gebruik onze motivee- ring aan te vullen. Bovendien geeft de behandeling van onze voorstellen in de bétrokken ge meenteraden en commissiën hen nog aanleiding tot de volgende bemerkingen. Om dan den algemeen gevestigden indruk, die evenwel absoluut verkeerd is, als zou Hedikhuizen begonnen zijn met de idee van grenswijziging en daarbij niets anders dan eigenbelang op het oog hebben, weg te nemen, meenen wij speciaal Uwe aandacht te moeten vesdgen op het navolgende. Zoodra Heeren Ged. Staten het vorig jaar omstreeks dezen tijd voorstellen indienden om Nieuwkuijk bij de ge meente Vlijmen te voegen, ergo van de zijde van Ged. Staten en buiten onzen wil, het plan bestond om Nieuwkuijk als zelfstandige gemeente op te heffen, hebben wij ons bij brief van 18 April 1932 gewend tot Ged. Staten, om, wanneer de gemeente Nieuwkuijk toch werd opgeheven en bij Vlijmen gevoegd, tegelijk dan een nieuwe, meer juiste geografische grens te maken tusschen eventueel nieuw Groot Vlijmen of Onzenoort en deze gemeente. Zulks was niet alleen ons goed recht maar wel degelijk onze plicht, die eischte, dat bij eventueele annexatie van deze twee gemeenten op de reeds zoolang verbeide endoor de omstandigheden noodzakelijk geworden grenswijziging werd aangedrongen. Het duldt geen tegenspraak en een ieder, die ter plaatse (Kom Haarsteeg) de' ligging der verschillende bebouwde deelen der betrokken gemeenten ob. jectief komt bekijken en de kerkelijke, sociale en economische toestanden nauwkeurig onderzoekt, zal moeten erkennen en toegeven, dat feitelijk de door ons bedoelde buurtschappen t. w Wijk E van Vlijmen, Wijk A van Nieuwkuijk en Wijk D van Herpt werkelijk en niet anders dan tot onze gemeente mojsten behooren. Daarom en in verband met het bovenstaande merken wij opzichtens de praeadviezen van B. en W. van Vlijmen en Nieuw kuijk beleefd op, dat ons ten onrechte van die zijde expansiepolitiek en eigenbelang in de schoenen wordt geschoven. Immers, en hier ligt de cardinale fout van de beide gemeente besturen, waren Heeren Ged. Staten niet begonnen met voor te stellen Nieuwkuijk op te heften, onzerzijds zou er niet aan gedacht zijn om eenige grenswijziging te vragen, temeer waar scnu bewoners den schrik om het hart te doen slaan. Echter moet niet uit het oog worden verloren, dat deze gemeente enkele jaren geleden voor ruim f. 51.000.— het beheer en onderhoud van een ruim 7 K M. langen kunstweg Vlijmen—Herpt aan de provincie heeft overgegeven. Dat Nieuwkuijk zoo gelukkig is door geheel haar dorp een provincialen weg te hebben liggen en dus betrekkelijk alle wegenonderhoud haar vreemd is, mag niet tot verwijt dienen, dat een naburige gemeente voor één weggedeelte slechts ruim een halve ton heeft moeten uitgeven, om het hoofd te bieden aan de eischen van het moderne snelverkeer. Een gelukkiger besluit heeft de raad van Hedikhuizen nooit kunnen nemen Daarbij bezit deze gemeente nog haar electrisch net, dat jaarlijks een flinke winst ten bate van de gemeentekas afwerpt. Resumeerende komen wij tot de conclusie, dat wanneer we zaken en objecten, die de gemeente Nieuwkuijk niet en deze gemeente wel heeft, ver gelijken, de schuld van Hedikhuizen niet veel meer zal bedragen dan die van Nieuwkuijk zelf. Daarentegen biedt de gemeente Hedikhuizen aan hare eventueele nieuwe bewoners een rente, gevend en vruchtbaar grondbezit van ruim 110 H.A, bouw-hooi-en weilan den, zoodat bij een racapitulatie der feiten wel gezegd mag worden .Het is goed, te zijn en te behooren tot de gemeente Hedikhuizen'. Ten slotte moet nog in aanmerking genomen worden, dat weliswaar door uitbreiding van de gemeente Hedikhuizen haar publiekrechterlijk grondbezit vergroot wordt en haar meerdere baten toevloei en door middel van belastingen spe ciaal wat de grondbelasting betreft maar dat hare eventueele nieuwe bewoners ook lasten met zich brengen als: onderwijs armenzorg enz., terwijl de sociale nooden in groot risico blijven voor deze gemeente. Het gemeente bestuur van Vlijmen blijft dan ook in gebreke deze lasten sociale en andere nooden te begrooten en vergeet die af te trekken van de baten, diehaar zou den ontvallen. Daarom temeer werpen wij het beoogen van eigenbelang verre van ons af, en verklaren bij herhaling dat het vormen eener krachtige ge meenschap alleen ons doel en ideaal is geweest De behandeling dezer zaak in den gemeenteraad van Herpt geeft ons alleen aanleiding beleefd op te merken dat wij terstond moeten toegeven dat en op geografische en op nog vele andere gronden het thans tot deze gemeente behoorende Luttelherpt fei telijk tot de gemeente Herpt moest behooren en dat door ruiling hier een zeer eenvoudige oplossing verkregen kon worden. Hierover viel echter te praten, maar botweg een afwijzende houding aan te nemen tegen onze goedbedoelde voorstellen past niet in het kader van behandeling dezer be slist urgente zaak. Het geeft meerden schijn dat andere, zij het niet naar voren gebrachte beweegredenen den raad van Herpt overschaduwen om onze voorstellen kort en bondig op zij te stellen. Wij geven Heeren Gede puteerde Staten dan ook in overweging om bij het eveniueel indienen van een wetsvoorstel tot uitbreiding dezer ge meente rekening te houden met de omstandigheid dat ook naar onze meening Luttelherpt, en wel in rui voor Wijk D, bij de gemeente Herpt gevoegd worde zoodat die gemeente èn in zielental èn in grondbezit er niet kleiner op worde. Hiermede meenen wij, op goede gronden ook haar a wijzende beslissing voldoende ont zenuwd te hebben. De heer v. Hemert vreest dat he voor andere gemeenten een steen dej aanstoots zal zijn geweest dat de ge meentegrens zoo ruim Is genomen. Als van andere! kleine gemeenten nog deelen worden afgenomen hebben deze in geheel geen bestaansrecht meer. De heer v. Bokhoven vraagt of het plan van grenswijziging tusschen Vlij men en Nieuwkuijk van de baan is Spr. meent dat dit het geval is en da. Qed. Staten alle plannen achterstellen bij het voorstel tot algeheele wyziglng. De Voorzitter zegt dat dit laatste plan thans niet aan de orde is, en over enkele weken gehoord wordt. Spr. zou het zeer betreuren indien de gemeente Hedikhuizen zou moeten ver dwijnen en wijst erop dat deze ge alleen met hetrekkïnd u I meente eea derjlaatste zouzyn die dezen - ug* 1 -20.' G" nr- 644>! minst de bedoeling is te rooven, zooals elders gezegd is. De heer v. Bokhoven vraagt of de baten der walging tegen de lasten opwegen. De heer v. Hemert merkt op dat ook deze gemeente zoo ryk niet meer is. De Voorzitter zegt nog dat de meente Viy'men dus ruim 12 jaren geleden, een dus danige grenswijziging reeds aanleiding had gegeven tot onverkwikkelijkheden tussghen de twee betrokken gemeente besturen. In dit licht bezien en in dit stadium de zaak bekeken zullen Vlijmen en Nieuwkuijk toegeven, dat niet uitsluitend eigenbelang, ge- maar een i meente Vlg'men bü de wflzleine niet juistere en betere geografische indeeling kleiner zou worden daar deze «meente onder de genoemde omstanH,ah^B„ I |och me! N|euwkugk ,amen8gevoegd genoemde omstandigheden gewenscht en noodzakelijk was. En het gemeentebestuur van Nieuwkuijk had verstandiger gedaan geen oordeel te vellen over de financieele politiek van andere gemeenten, i.e. deze ge meente, omdat het steeds zeer moeilijk blijft een anders huishouding te beoor- deelen Met grooten ophef wordt dan mel ding gemaakt van het feit. dat de zal worden. De commissie verklaart zich met algemeene stemmen accoord met het prae—advies van B. en W. De heer v. Hemert vreest dat alles vergeefsche moeite zal zyn, daar Qed. Staten reeds inwonertal e.d. hebben opgenomen voor de voorgestelde uit- breiding van de gemeente Heusden. van van gemeenten niet is doorgegaan. De vergadering wordt daarna ge sloten. De raad over de wijziging. Te zeven uur kwam de raad van Hedikhuyzen byeen ter bespreking van het plan. Voordat hiertoe werd overgegaan werden nog enkele andere punfen af gehandeld. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing door den secre taris goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van Qed. Staten schryven waarin aanmerking wordt gemaakt op de rege ling der kantooruren van den gem.~ ontvanger Ged.Staten achten deze uren voor het publiek minder gunstig en verzoeken daarom wyziglng hierin te brengen. Liefst zouden zy deze In den namiddag zien gesteld. De heer Winkel acht de eerste uren In den namiddag het meest geschikt, b.v. van 2—4 uur. De Voorzitter merkt op dat de rege. ling voor den Zaterdag, wanneer het kantoor open is van 12—1 uur, ge handhaafd kan biyven. Het gaat slechts over Dinsdag en Vrydag. Ook spr. vindt de uren die door dhr. Winkel genoemd zyn zeer geschikt. Weth. M v. d. Water vraagt of 2 uren openstelling voldoende Is. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De kantooruren worden voor Dins dag en Vrydag gesteld op 1—3. Van Ged. Staten aanmerking op het Ambtenarenreglement dezer gemeente. Qed. Staten wenschen een afzonderlijk reglement te zien vastgesteld voor secrelarls, ontvanger en ambtenaren van den Burg. Stand. Besloten wordt hieromtrent advies te vragen van de Vereen, van Ned. Qemeenten en van de Ambtenaren- vereenlglng. Van Qed. Staten zyn opnieuw aan merkingen ingekomen op de verorde ning voor den gemeente-veldwachter, hoofdzakeiyk met betrekking tot de pensioen— en wachtgeldregeling. De gevraagde wyzlgingen worden aangebracht. Van den Inspecteur der Volksgezond heid schryven aangaande de zgn. ul zonderingen, waarover van de zyde der slagers vele klachten worden ont vangen. De Inspecteur verzoekt in de politieverordening een bepaling op te nemen waarin verboden wordt vleesch ten verkoop voorradig te hebben in lokalen die niet voldoen aan de bepa- llngen der Vleeschkeuringswet. De heer v. Hemert merkt op dat een aclle van beroepsslagers tegen uitpon- derljen gaande is. Spr. moet toegeven dat '1 mei de zindelijkheid in sommige dezer inrichtingen zeer slecht gesteld Is. Het schryven wordt voor kennis geving aangenomen* Van Qed. Staten is nog Ingekomen de goedkeuring van de rekening 1931 en van de begrooting 1933, waarin slechts enkele administratieve wyzlgin- gen gebracht zyn. 2 Ontwerp-besluit tot vaststelling van de gemeentelijke vergoeding ex art. 101 der L. O. wet voor de BIJz, Scholen over 1931 en van'I voorschot voor 1933. De vergoeding wordt gesteld op f6.98 per leerling en bedraagt voor de school Ie Haarsteeg f980 en voor die te Hedikhuizen f 404, Het voorschot zal 80 pCt. hiervan bedragen. Voorts wordt vastgesteld de afreke- nlng over 1931, waaruit blijkt dat voor Haarsteeg f 122.34 en voor Hedikhuizen f96 84 zal worden bijbetaald. De heer Winkel heeft gehoord dat de resteerende 20 pCt. voor 1930 aan Hedikhuizen nog steeds niet betaald zyn. De Voorzitter zegt dat de vergoeding over 1930 reeds geheel Is afgewerkt, wat hij aan de hand van den afreke- nlngsstaat aantoont. Da heer v. Hemert herinnert eraan dat indertyd een post is uitgetrokken van f 200 voor aankoop van school banken voor de school te Hedikhuizen. Het heeft spr. bevreemd dat deze ban- ken nog steeds niet zyn aangeschaft. Spr. vraagt inlichtingen omtrent deze kwes'Ie. De Voorzitter zegt dat de post is aangewend voor af- en overschrij vingen. vergadering van B. en W. besproken. De Voorzitter heeft het stuk niet ontvangen en zegt toe de zaak te zullen onderzoeken. De heer v. Hemert maakt de opmer king dat verschillende menschen zich by hem beklaagd hebben over 't feit dat zy schoolgeld moeten betalen, hoe wel zij buiten de inkomstenbelasting vallen. De Secretaris licht toe dat't school geld wordt berekend naar de belasting over het afgeloopen jaar De menschen die dus thans geen belasting betalen, betalen volgend jaar geen schoolgeld. 3, Grenswyziging tusschen de ge meenten Viymen en Hedikhuizen, De Secretaris doet voorlezing van de omtrent dit punt gevoerde correspon dentie met Qed. Staten en van het prae-advles van B. en Wdat den leden is thulsgezonden. De heer Winkel vreest dat de ge- In heel Oostenrijk hebben de nationaal.socialisten Zondag relletjes verwekt tegen het uniformverbod. Vooral te Weenen, Salzburg, en Innsbruck heeft de overheid krachtig ingegrepen De Oostenrijksche regeering heeft besloten, dat er het eerste halfjaar geen gemeenteraadsverkiezingen meer zullen worden gehouden. Dultschland 's schalden. De president van de rijksbank, Schacht,heeft medegedeeld,dat Duitsch- land bereid is zijn schulden te betalen. Dr. Schacht wees er evenwel op, dat een revisie van het verdrag van Versailles als voorwaarde wordt gesteld. Ook ln Japan een nazl.beweglng. Door Japansche boeren en oud militairen is een soort „nationaal- socialistische" beweging in het leven geroepen, die den naam draagt van Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist heeie actie weinig nut zal opieveren. De heer v. Hemert dringt erop aan dat zooveel mogeiyk publiciteit wordt gegeven aan de redenen die B. en W. voor deze grenswijziging hebben aan gevoerd. Ook andere gemeenten ver kondigen immers luid hun zienswijze. De Voorzitter heeft aan het prae- advies weinig meer toe te voegen. Hy legt er den nadruk op dat by Hedik huizen nooit heeft voorgezeten de bedoeling andere gemeenten te bena- deelen. Men moet ons niet qualificeeren als roovers, zegt spr., wam dat is nooit onze bedoeling geweest. Op verzoek van den Voorziiter licht de Secrelarls toe waarom de grenzen der gemeente in alt plan zoo ver zyn uitgebreid, Oorspronkelijk lag 't alleen ln de bedoeling de bebouwue deelen te annexeeren en in dien geest is dan ook het voorstel aan de Kroon voor gelegd. Dit plan werd echter lesug- gezonden en toen moest een nieuw ontwerp worden gemaakt. Om de grens niet dwars door de perceeien te trekken is toen de natuurlijke scaet- ding als grens genomen. B. en W. meenden dit ie mogen doen waar Viymen toch voldoende compensatie kreeg door de annexatie van Nieuwkuik. De heer Winkel informeert naar de kosten van de gemaakte kaarten. De Secretaris zegt dat deze in totaal 300 k 400 gld. zullen bedragen. Winkel. Wie zal dat betalen Waar om Is daarover geen vergadering be legd Als lk dat van tevoren geweten had was ik er niet aan begonnen, lk heb bovendien nog andere dingen hooren beweren, en tk vree3 dat alles wat hieraan besteed is weggegooid geld is. Voorzitter. U moet de zaak niet zoo pessimistisch bekijken. We konden toch niet heelemaal stil blijven zitten. Winkel. Waar zullen we die f400 haien? Daarvoor is toch op de be grooting geen post aanwezig. Secretaris. Dat zal moeten worden afgeschreven van den post onvoorzien. Winkel. Het schynt dat er daarvoor nog geld genoeg ln de gemeente is, maar de gemeenteschap zal men ervoor moeten opdraaien. Secretaris. Als we geweten hadden dat de kosten zoo hoog zouden loopen hadden we het voorstel natuuriyk niet gedaan. Besloten wordt het prae-advies van B. en W. aan de Kroon en aan Qed. Staten door te sturen. Rondvraag. De heer v. Hemert wyst erop dat de school te Hedikhuizen dringend een nieuw behang noodig heeft. De Voorzitter zegt dat deze schooi reeds geverfd is, waarvoor indertyd geld is aangevraagd. Spr. zal onder- zoeken of ook een nieuw behang noodig is, en merkt op dat ook in her schoolhuis te Haarsteeg een kamer is behangen. De heer v. Hemert klaagt weer over de slechte betaling der hondenbelasting. De Voorzitter zeet dat het zegt dat hel in de De heer Winkel wijst erop dat nog I bedoeling ligt deze belasting over het pas kort geleden de inspecteur heeft eerste jaar, toen de verordening pas gezegd dat de banken hoog noodig zyn. laat is goedgekeurd, te restitueeren. De heer v. Hemert herinnert zich I Dit jaar komt de belasting goed binnen, dat het bedrag is toegezegd doch dat I De heer Winkel biyft by zyn oude gevraagd was het in twee termijnen te standpunt dat deze belasting niets uit. mogen beialen. Spr. is van meening haalt. De vergadering wordt daarna sloten. dat het schoolbestuur toch minstens kennis had moeten krygen van het raadsbesluit, opdat het tot aanschaffing der banken had kunnen overgaan. De Secretaris merkt op dat inzake deze kwestie zoo juist een schrijven s ingekomen dat nog in de vergade ring van B. en W. zal worden bespro- cen en waaromtrent het college in de volgende vergadering prae—advies zal uitbrengen. De heer Winkel is het niet eens met ge- BUITENLANDa Tal van zelfmoorden in Dultschland. De zelfmoorden nemen in Duitsch- land een angstwekkenden omvang aan. Gisteren heeft de gewezen Duitsch- nationale Rijksdagafgevaardigde dr. Oberfohren and?r»°hgd(e ha"de'w0ze' AI' hefgeïd' I de~ hand'aan zichzelf geslagen.'6 anders besleed s had z.l. toch zeker De burgemeester iet raadsbesluit gewyzigd moeten worden. De Voorzitter zegt toe de zaak gron dig te zullen nagaan. Weth. M. v. d. Water vraagt of niet 'T'fTfH van A' de Vaan I hun woning te Berlijn overleden schoolgeld. Al voor Nieuwjaar tengevolge van gasvergiftiging. burgemeester van de stad Leer in Oost-Friesland, dr. von Bruch, is dood in zijn ambtswoning gevonden met een schot in het hoofd. De dochter en schoonzoon van Philip Scheidemann zijn gistermorgen hun woniné te Berlijn „Kodokai". Zij stelt zich oa. ten doel; .weg neming van het onheil, dat veroor zaakt wordt door de gevestigde poli tieke partijen en door een bepaalde toepassing van het kapitalisme" en in de tweede plaats: .Waarborging van de kracht der nationale verdediging, door versterking van de bewapening in legeruitrusting". Roosevelt voor de Radio. Roosevelt heeft een groote radio rede gehouden die met belangstelling werd tegemoet gezien. Wat zijn besprekingen met de afgevaardigden van verschillende bui- tenlandsche mogendheden betreft, zeide Roosevelt, dat die hebben geleid tot eenheid van optreden in het belang van den voortgang der ontwapening en van de economische stabilisatie. De economische conferentie moet slagen, dat eischt de toekomst der wereld, en wij hebben allen gezamen. lijk de verplichting op ons genomen te doen wat wij kunnen om dat doel te bereiken. In het verder verloop van zijn rede verklaarde Roosevelt, dat de bespre kingen met de vertegenwoordigers van de groote mogendheden een vierledig doel hadden le. Een algemeene vermindering van de bewapening. 2e. Een verlaging van de tarief, muren. 3e. Een stabilisatie van de wissel markt. 4e. Een herstel van de vriend, schappelijke betrekkingen. Ojfenstef tegen Peking Naar de meening van officieele kringen, zal het Japansche offensief tegen Peking en Tientsin binnen een week een aanvang nemen. De militaire attaché van de Japan sche legatie heeft toegegeven, dat de aanvang van groote oparaties bezuiden den Groote Muur slechts een kwestie van dagen, misschien slechts van uren is. Niets zal dit kunnen tegen houden, zoo zegt hij. De Chineezen versterken hun defen. sieve posities en de Japanners leggen de laatste hand aan hun voorberei dingen voor den opmarsch. lntusschen is de Japansche aanval begonnen en wordt Peking bedreigd. Brilnlng leider van het Centrum. De Duitsche centrumspartij heeft na langdurige beraadslagingen, in een gemeenschappelijke zitting van de centrumsfracties van den rijksdag en den Pruisischen landdag en van het partijbestuur, den voormaligen Duit schen rijkskanselier, dr. Brüning, tot leider der centrumspartij gekozen, in opvolging van prelaat dr. Kaas. Gandhfs vasten. Gandhi is vyf uren na het intreden van zijn vasten uit de gevangenis te Poona ontslagen. De goeverneur deel de hem mee, dat de Brilsch-Inditche regeering het besluit tot vasten ais een zuiver religieuse en dus niet-pollUeke aangelegenheid beschouwde, waarin zy Qandhl als volkomen vry man niet wil belemmeren. Qandhi heeft Zondag, toen zyn zoon en andere aanhangers nog een laatste poging waagden om hem van zyn voornemen af te brengen, gezegds de strijd voor opheffing van de onaan raakbaarheid is een moreele strijd, die slechts met moreele wapenen gevoerd mag worden, maar nu myn aankondi ging tot vasten blijkbaar als een zinle dig dreigement is beschouwd, zal ik de vasten voortzetten, ook al zouden morgen alle Hindoe-tempels in Indië tegelijk voor de Paria's opengesteld worden. Qandhi is nu zestien maanden in de gevangenis geweest. Ghandhi kondigt een schorsing ge durende een maand van de burgerlijke ongehoorzaamheidsbeweging aan. Qan dhi heeft van te voren met den waar- nemenden president van het al-Indisch congres overlegd. Hy doet een beroep op de regeering om alle politieke ge- vangenen in vrijheid te stellen en de 4

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2