I D 1 IET 211 DE HEERSCHERES =VAN ATLANTIS: Miiliers, Lanosiraiers LUXOR-BIOSCOOP DIT BLAD No. 39. Woensdag 10 Mei '33. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. IN MEMORIAM Oud- Burgemeester Verwiel, We werden allen Woensdagmiddag opgeschrikt door het plotseling ver scheiden van onzen burgemeester van voormalig Besoljen. En zonder dat het mij persoonlijk gevraagd is heb Ik de pen genomen om iets van dezen persoon te schrijven. Laat het mij vergund zijn, in korte trekken naar voren te brengen, de op. voedkundige zijde van zijn karakter. De mooisle en fijnste karaktereigen schap, welke hij bezat was deze „De kerk stond in 't centrum van zijn leven Dat is een kenmerk van elk waar Christen en dat was bij den Heer Verwiel aanwezig. Hij stond bekend als een zéér trouw kerkganger, zoowel des Zondags als door de week. De kerk was bij hem nummer één. Het geestelijke stond op den voor grond, het stoffelijke kwam daarna. Velen Roomschen, die hetzoorauw niet nemen en velen Protestanten, die zich sieren met den naamChristen, maar waar in werkelijkheid de vlag, de lading niet dekt, Is de Heer Verwiel tot een beschamend voorbeeld geweest. In de tweede plaats wil ik U op een andere karaktereigenschap wijzen. Hij was altijd beleefd en vriendelijk tegenover iedereen; 't zij jong of oud, 't zy rijk of arm, 't zij patroon of arbeider. Beleefdheid en vriendelijkheid zijn christelijke deugden, die bij een christen behooren en hem sieren. Ook hierin kan de Heer Verwiel aan velen onzer inwoners lot een voorbeeld gesteld worden. In de derde plaals leefde de over ledsne met iedereen mee, zoowel met z'n geloofsgenooten als met het Pro. testanische deel van de bevolking. Vooral kwam dat vroeger sterker uit, toen hij nog in de kracht van zijn leven was. Van een enghartig kerklsme was hij wars. Medeleven toonen in blijde als in droeve dagen. Voor iedereen bad hij vaak een wooid op de rechle plaats. Waar woorden niet voldoende waren, werden in stilte ook daden verricht, waar dat noodig bleek De woorden van Kaïn: „Bsnikm'n broeders hoeder*, heeft hij in z'n leven getoond, dat deze niet de zijne waren. Medeleven toonen is een snaar van het christelijk karakter. Uit deze drie karaktereigenschappen van onzen oud.Burgemeester is 't te verklaren, waarom hij en rijn familie, de algemeen* achting van de burgerij van voormalig Besoijen mochten onder vinden. Al de ouders van voormalig Besoijen roep ik daarom toe „Neem een voorbeeld aan dezen broed ei". Kweek bij U zelf dit drietal eigen schappen aan. Zijn ze bij U .in beginsel" aanwezig, laat ze dan naar buiten komen en toont aan de wereld die om Ood en Z'n gebod niet geeft dat ge niet van deze wereld ztjt, maar de stad zoekl. welker Bouwmeester en Kunste naar Ood de Heere zelf is. Oa uw kinderen welke Ood U geschonken heeft in deze dingen voor. Zaal en kweek deze karaktertrekken hij uw kinderen, opdat ook ztj op lateren leeftijd het goede mogen zoeken voor 's Heeren Huis en onze naaste gewonnen moge worden voor Christus. Zij het leven van dezen nobelen christen ons allen tot een voorbeeld, BART VAN BRABANT. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Mei 1933. Vaccinatie tegen de pokken. Naar aapleiding van de in de komende weken wederom geboden gelegenheid tot vaccinatie tegen de pokken werd ons verzocht het vol gende ter kennis van het publiek te brengen. Zooals bekend zijn op advies van den Gezondheidsraad de wettelijke vacci natie voorschriften tijdelijk opgeheven in verband met voorgekomen gevallen van ziekteverschijnselen van het centrale zenuwstelsel, welke opschor ting voorloopig nog geldt tot einde 1934 Door de deskundigen wordt alge meen de meening aanvaard, dat de vaccinatie tegen de pokken de be- volklng een belangrijke beschutting voor deze ziekte verschaft, terwijl nlet-vacclneeren de mogeiykh ld schept dat het toekomstig geslacht weer za! te lijden hebben van de zoo gevreesde ziekte. Daarom wordt dan ook nog altijd van overheidswege gelegenheid ge geven zich kosteloos te doen Inenten, 't Spreekt vanzelf, dat de beslissing of een kind al dan niet zal worden Ingeënt, geheel berust bij de ouders. Met zekerheid zijn de aandoeningen van het centrale zenuwstelsel, die na vaccinatie kunnen ontstaan, niet te voorkomen. Echter zijn deze wel tot een minimum te beperken. De statistiek heeft n.l. uitgewezen, teeltijd waarop en de maanden waarin gevaccineerd werd van invloed zijn. In verband hiermede adviseert de Nederlandsche Encephalitis-Commlssle In haar rapport van 1932 bij voorkeur te vaccineeren In de maanden Mei en December en wel bij kinderen van 3 tot 9 maanden oud. Zoo zal dan ook nu weer gelegen heid geboden worden tot kostelooze inenting. De tijdstippen waarop en de plaatsen waar worden per advertentie in dit blad bekend gemaakt. Men zie daarvoor de advertentie in dit num mer en a.s. Zaterdag. M. H. C KOLSTER, Gemeente geneesheer. Geslaagd Zaterdag 6 Mei slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor het Apothekersexamen Drs. H. F. Louwe Kooijmans. Concert „Vooruitgang zij ons Doel'. In de Ned Herv. Kerk aan de Haven werd Zaterdagavond door de Gemengde Zangvereeniging „Vooruit, gang zij ons Doel" een concert ge geven. Jammer genoeg was de belang, stelling niet zoo groot als men voor een dergelijke uitvoering zou mogen verwachten Het koor gaf, onder leiding van den heer J. Nells, een zeer goede ver tolking van de verschillende grootere en kleinere koorwerken, die op het programma stonden. Het voornaamste nummer was het groote koor van Gerritson „Leiden's Ontzet", met welk machtig werk de vereenlging weer blijk heeft gegeven over goede krach ten te beschikken. Een succes was ook het optreden van den heer G. Wooning, den be kenden Kaatsheuvelschen bariton zanger, die enkele soli ten beste gaf Wij noemen vooral „Benvenuto" en „Lorelel", waarvoor de solist een welverdiend applaus mocht in ontvangst nemen. Als accompagrateurs verleenden hunne medewerking de heeren J. Verhoeven uit Drunen en L Both uit Waalwijk, resp aan piano en orgel Door den heer I. C. Mortier werd een kort openings, en slotwoord gesproken. De uitvoering, die een veel drukker bezoek had moeten trekken, was van een hoogstaand gehalte. Tooneelvereeniging 0.0 G Samson en Moot als Wonderdokters. OOG. gevestigd in café P. van Daelen, heefi ons met de opvoering van de bekende klucht .Samson en Moot als Wouderdokters" een koste- lijken lachavond bezorgd. Bleef deze vereenlging tot nu toe meer In het dramatische genre, thans heeft zij met dezen sleur gebroken en heeft zij het aangedurfd ook het komische ten toorieele te brengen. Wij achten dit van OOG. een zeer gelukkig besluit. Het publiek dit onze dllletantenciubs trekken het is jammer dat de kring van belangstellenden nog steeds te beperkt en te eenzijdig blijft neigt immers meer naar dit genre en is heel vaak niet ontvankelijk voor deri waren zin van zwaren dramaiischen kost. Toch zeiden we dat OOG dezen stap heeft aangedurfd. En niet ten onrechte, want de vertolking van een klucht stelt speciale eischen, eischen die voor den gemiddelden amateur te zwaar zijn. En hier was de moeilijk heid dubbel zwaar daar er op twee tooneelen tegelijk gewerkt moest worden en zich naast de spreekkamer van den „professor" in het café meerendeels een pantomlne afspeelde. Door al deze moellpheden heeft O O.G zich uitstekend heengeslagen en het strekt haar en haar regisseur, den heer H. van Engelen, lot eer dat zij een gave vertolking heeft weten te geven van zoo'n dolle geschiedenis als b.v. in de laatste acte. De regisseur heeft begrepen dat tempo een der voornaamste eischen is voor een klucht als deze. Met een verbazende vlotheid werd tafereel na tafereel afgewerkt, doch zonder dat daardoor ook maar een enkel detail verloren ging. De gebroeders Brokken fungeerden als Wonderdokters en gaven een spel waarop welhaast niets was aan te merken. Onder beroepsspelers zagen wij er velen die minder begaafd zijn dan deze Iwee amateurs. De oude garde, W. Hooft was geknipt voor zijn rol van herbergier en kostelijk was zijn samenspel met zijn knecht (T. Kleljn) die met zijn guitig gezicht de zaal deed schudden van het lachen. Een kostelijk type was ook de veldwachter C. Dekkers, die we deze keer wel een der besten vonden. Niet minder ook de schreeuwerige juffrouw met den-sfijven-nek die de kwakzalvers affaire in de war trachtte te sturen (G. Hensen) Ook de overige mede werkenden waren ten volle voor hun rol berekend en slechts een enkele van hen bleef beneden het buitenge woon hooge peil waarop deze uit voering stond Wy volstaan met het noemen der namen C. Duivekam, van Delft en niet te vergeten ook de jongeheer van Engelen, die de kinderrol ver vulde. Het tahyke publiek heeft hartelijk gelachen om het stuk dat in deze vertolking ten volle tot zyn recht kwam. De tooneelaankleeding en de uitstekende grimeering droegen daar toe het hunne by. Het mondharmonica-orkest vOns Vermaak" vulde de pauzes met een aardig stukje muziek. Jubileum. Op de lederfabriek der fa. Gragt- mans en Wiesman vierde de werkman M. v. d. Broek heden den dag waarop hij sinds 25 jaren onafgebroken in dienst dezer firma was. Door de directie der fabriek werd de jubilaris hedenmorgen gelukgewenscht en werd hem een gouden horloge als herinnering aangeboden. Vischacten. Nogmaals vestigen wij er de aan dacht op dat op het bureau van politie thans gelegenheid is tot het aanvragen van vischacten. Liefhebbers melden zich dus spoedig aan, opdat zij zoo gauw mogelijk in het bezit hunner acte kunnen worden gesteld. Schaken. By de ter gelegenheid van het 2de lustrumfeest der Tllburgsche Schaak club gehouden wedstryden behaalde de heer j. Mustert a'hier in een der afdeelingen den eersten prijs. Kaartgezelschap T. O. P. Zondagmiddag hield bovengenoemde vereenlging een algemeene vergadering in de zaal van mej Wed. H. van Drunen in de Stationsstraat alhier, alwaar zy gevestigd is. In deze vergadering werd bij monde- van haren voorzitter den heer A. Timmermans, de heer A. v. Drunen, oud-voorzitter harteiyk gefeliciteerd met zijn 70sten verjaardag en als oudste lidbij die gelegenheid werd hem namens de vereenlging een prachtig verguld zilveren draagmedalile en het eere-voorzilterschap der vereenlging aangeboden. Zaterdag en Zondag Het monumentale kunstfilmwerk Naar den vermaarden roman van Pierre Benoit „A tl an tl de". Regie G. W. PABST. BRIGITTE HELM als ANTINEA. U Bespreekt tijdig Uwe plaatsen. UÊ Begrafenis Oud-Burgemeester Verwiel. Onder zeer groole belangstelling heeft Zaterdagmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Edelachtbaren heer C. G. Verwiel, oud-burgemeesler van v.m. Besoijen. In den langen rouwstoet merkten we o a. op verschillende heeren geeste lijken. w.o. de ZEerw. heeren pastoo; van Erp en pastoor Verhagen, de heer de Roy van Zuidewyn, griffier der Bossche Rechtbank. Burgemeester Moonen, wethouder Eiber», de heeren v. d. Aa en Valk resp. weihouder en secretaris der gemeente Olsterwyk, verichillende heeren burgemeesters uit de omgeving, vertegenwoordigers van de kerkbesturen van St. jan en O.L Vrouw Onb. Ontv. en van tal van andere Instellingen. De plechtige requiemmis werd opgediagen door den Z.Eerw. heer pastoor Buijs. Het kerkkoor zong de tweestemmige Requiemmis van Franken. Ook aan de zy •altaren werden H. Missen op gedragen. Op het kerkhof der parochie had daarna de teraardebestelling plaats. De absoute werd verricht door pastoor Buys. Onder den indruk een braaf mensch, een goed burger en een echt burger vader ten grave le hebben gebracht, verlieten de aanwezigen den dooden- akker. Jaarvergadering W. S. C. Maandagavond heeft W.SC. in de foyer van Musfs Sacrum hare jaar vergadering gehouden, die zeer goed bezocht was. Er werden geanimeerde besprekingen gevoerd over verschillen de huishoudelijke punten, speciaal de kwestie der training werd breedvoerig besproken. Zoo mogelijk zal deze op denzelfden voet als het afgeloopen jaar worden voortgezet. Voorts hadden de jaariyksche ver kiezingen plaats. Het bestuur werd alsvolgt samengesteldJacq. Spyker- man, voorzitter. A. Sassen, vice-voorz., A. Zeckendorff, Secr.. J. Beerens, penningm., F. Pulles, M Kiyn, W. de Haan, P. van Eeten en H. Witlox, commissarissen. De vlce-voorzitter, de heer C. Verwiel, had wegens vertrek naar Helmond ontslag genomen. De elftalcommissie werd in haar geheel herkozen en bestaat uit de heeren A. Sassen, A. Zeckendorff en Kools, Feestavond W.S.C. Zooals reeds bekend houdt W S.C. a.s. Zondag haar jaariyksch bal voor leden en ^enoodigden. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zullen dien avond alle records van jool en vrooiyke gezelligheid, die steeds bij W.S.C. hoogty vierden, gebroken worden. De Victoria-Band, op volle sterkte geëngageerd, is bereid gevonden van dezen avond iets bijzonders te maken, waardoor dus niet alleen de dans liefhebbers, maar ieder bezoeker van het vroolijke Bredasche cabaret zal kunnen genieten. Voorts heeft de balcommissie ver schillende attracties bedacht en zal deze prachtige pryzen beschikbaar stellen. Een en ander moet wel bydragen tot het prettig en vlot verloop van den avond, waarbij dan ook W.S.C. gebaat en gediend zal zyn. Goed afgeloopen. Zaterdagmiddag had op de brug over het kanaal 's Bosch-Drongelen te v m. Baardwijk een auto ongeval plaats dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch dat gelukkig slechts materieele schade heeft meegebracht. De heer H. reed met zyn auto, waarin nog gezeten waren de heeren v. S. en de R. met diens dochter, in flinke vaart tegen het hekwerk der brug, doordat hy slipte bij het uit wijken voor een tegemoetkomende wagen. De brugleuning werd voor het grootste gedeelte vernield, een achttal der Ijzeren palen knapten finaal af. Tenslotte bleef de wagen half op de brug hangen, had hy iets verder doorgereden dan was hij ongetwijfeld van de hooge brug af in het water getuimeld, al licht een hoogte van eer. meter of zeven en het kanaal is daar een meter of vier diep. Per kraanwagen der „Waveem" is het wrak van der. auto uit zyn netelige positie bevrijd en naar de garage gesleept. De inzittenden, waarvan alleen de heer de R. een lichte verwonding opliep, konden met een anderen wagen de reis In de richting 's Bosch ver volgen. De brug is aanstonds van een hulpleuning voorzien. Ontvreemd. Van een fiets staande in de Groote straat is de fitting van den electrischen lantaarn gestolen. Lotisico 3e trekking. Bij de Maandag gehouden trekking zyn de volgende hoofdprijzen gevallen. No. 18436 f 100000 No. 5436 f 50.000 No. 14705 f 25 000 No. 10816 f 25.000 No. 2766 f 25 000 No. 2256 f 20 000 No. 20697 f 20.000 No. 10580 f 15 000 No. 19290 f 10.000 met premie f 30 000 No. 9826 f 5.000 No. 4506 f 5 000 No. 13222 f 5 000 No. 8774 f 5.000 No. 12264 f 5 000 By de gehouden Lotislco-trekking van 8 Mei zyn op Reus'-Geluks- en f 100 000 kantoor de volgende prijzen gevallen. Waalwijk No. 16818 f 1000.- Drunen No. 16818 f 1000.— Kaatsheuvel No. 16842 f 1000 No. 16842 f 1000 No. 18754 f 1000- Loonopzand No. 7546 f 1000. De gevallen pryzen ook die van f 400—, f 200.- en f 100 - zullen uitbetaald worden na ontvangst van de officieeie trekkingslijsten, waarvoor men verder de advertentie in dit num mer kan zien, Harmonie „St. Jan.' Gisterenavond hield de harmonie „St. Jan" een druk bezochte algemeene vergadering in de zaal van den heer W. van Helvoirt. In de vacature van voorzitler, ont staan door het bedanken als zoodanig wegens vertrek van den heer A. de Leeuw werd met op 1 na algemeene stemmen gekozen de vice-voorzitter de heer C. Pullens. Deze wydde harteiyke woorden van dank aan den scheidenden Voorzitter en schetste diens groote verdiensten voor de harmonie. Al zal zulk eer. voorzitter moeilijk te vervangee zyn, toch belooft spr. zyn uiterste best te doen een goed voorzitter voor de har monie te zijn. Met algemeene stemmen werd be sloten den heer A. de Leeuw het eere bestuurslidmaatschap aan te bieden. Ook den oud-voorzitter, den heer Jos. van Heyst, die, nu hij weer alhier woonachtig 1», herhaaldeiyk blijk geeft van zyn medeleven met de harmonie zal dit eere-bestuurslidmaatschap wor den aangeboden, waarmede de verga dering spontaan instemde. De heer Jos Vermeer, die in de vorige vergadering gekozen was tot bestuurslid heeft deze benoeming aan genomen terwyi gisteren de heer Th, van Leent met algemeene stemmen tot bestuurslid werd gekozen en zich even eens bereid verklaarde deze benoeming te aanvaarden. Besloten werd deel te nemen aan het festival te Heusden op Zondag 13 Augustus a.s. Voor de feesteiyke herdenking van het 10 jarig bestaan in October a.s. zal nader een plan door het bestuur worden opgemaakt. De concerten op de muzleknis zullen spoedig, vermoedeiyk Zondag 21 Mei aanvangen. Voorls werden nog (al van huis— houdeiyke aangelegenheden op deze geanimeerde vergadering besproken, waarna men nog geruimen tijd in vrooiyke stemming byeen bleef en enkele toasten op den nieuwen voorzitter en de nieuwe bestuursleden werden uitgebracht. Waterschap Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk9. Het waterschap „de Binnen- en Buitenpolder van Baardwyk" vergader de gisteren in café Pullens te v.m. Baardwyk. Aanwezig waren 22 stemgerechtigde ingelanden met in totaal 53 stemmen. Nadat de voorzitter, de heer C. A.y Bayens, een openingswoord had ge. sproken werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De periodiek aftredende .bestuurs leden, de heeren L v. Woensel en Arn. Pullens, werden met algemeene stemmen herkozen. De rekening 1931'32 werd goed gekeurd. Zy sluit in ontvangsten op f4702.935 en In uilgaven op f4286 18, zoodat een batig saldo resteert van f416.755. De begroeting 1933—'34 werd vast gesteld conform het ontwerp, sluitende op een bedrag van f4786 755 Schuldbrief no. 10 werd uitgeloot. De vergadering machtigde het be stuur tot uitvoering van onderhouds werken in eigen beheer Voorts werden door den voorzilter nog enkele mededeelingen gedaan. Daaronder waren processen-verbaal van kasopname per 5 Jan en per 30 April; resp waren op deze tijdstippen in kas f 319 15 en f 1312.065, welke bedragen met de boeken In overeen stemming werden bevonden. Een bestuursvoorstel tot nadere vaststelling van het batig saldo der rekening 1930'31 werd aangenomen, zoodat dit saldo f 58 185 inplaats van f 47 39 zal bedragen. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Pullens verbetering der Akkersteeg vanaf de Eerste Zeine tot aan den Meerdijk. Het bestuur zei toe deze weg in orde !e zullen brengen. Met een dankwoord werd de ver gadering daarna door den voorzitter gesloten. Gouden Bruiloft Loonsch Hoekje. Het buurtcomité voor de gouden bruiloft van het echtpaar J. Vugts— van Ryswijk In het Loonsch Hoekje deelt ons mede dat het Zaterdag op genomen bericht eenlge correctie behoeft. Het feeslcomi staat niet ender leiding van den heer Zooyers, doch van de heeren W. en C. v. d. Velden, die resp. voorzitter en secretaris zijn. Vanmorgen na de H. Mts, die te Kaatsheuvel wordt opgedragen, wordt door het comité het geschenk der buurt aangebodendat dit geschenk zou bestaan in een staande klok is een vergissing. Zaterdagmiddag zal de klnderhulde plaats hebben. Van een tocht der feestvierende buurt langs de ver schillende café's Is in het comité geen sprake geweest. Ongeval. Een luxe auto uit Olsterwyk slipte Zaterdagavond in de buurt van Nteuwkulk en kwam met volle vaart tegen een der juist passeerende H -B. bussen terecht. Een wand scheurde geheel, maar de passagiers kwamen er met 'n hevlgen schok en den schrik af. Proces-verbaal werd opgemaakt. Thé dansant in Musis. De eerste thé-dan3ant die Zondag middag In Musis werd gegeven, Is een groot succes geweest. Het bezoek was zeer druk en het ging er zeer prettig en keurig naar toe, een bewijs dat een dergelijk amusement hier en in de omgeving op prijs wordt gesteld. De „White Star Band" zorgde voor uitstekende dansmuziek, zoodat de „thé" uitnemend slaagde en men met belangstelling de volgende tegemoet ziet. A.s Zondag is er van 5-9 uur strykmu- ziekin 't café „De Twee Kolommen." Noord Brabantsche Provinciale Brandweer bond. Op Vrydag 5 Mei werd te 's Her togenbosch door bovengenoemden bond een vergadering belegd, waartoe waren uitgenoodlgd de gemeente besturen van 's Hertogenbosch, Drunen, OudHeusden, Heusden, Herpt, Hedlk- huizen, Nleuwkuyk, Vlijmen, Engelen, Empel, Alern, Rosmalen, Berlicum, Heeswijk, Dinther, Schljndel, Den Dungen. St. Michiels Gastel, Esch, Haaren, Oisterwyk, Helvoirt en Vught. Met het Gemeentebesluur van Den Bosch waren de meeste bovenge noemde gemeentebesturen aanwezig. Na eene inleiding door den voor zitter werden aan de orde gesteld de voorwaarden, waaronder de gemeente 's Hertogenbosch bereid is aan de omliggende gemeenten hulp te ver- leenen, vastgesteld. De bedoeling is, dat iedere gemeente, die deze voorwaarden schriftelijk aan neemt, van de hulp van Den Bosch kan profiteeren. Saneering Huiden-, Lederen Schoenenbranche. Vrydag kwamen te Tilburg de ver tegenwoordigers byeen van o.a. de volgende organisaties de Amster- damsche huiden- en lederbeurs, de vereenlging van Nederlandsche Impor teurs van overzeesche hulden, de ver eenlging van lederimporteurs, de federatie van vereenigingen van Neder landsche lederfabrikanten, de federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten, de vereenlging tot behartiging der belangen van grossiers cn agenten in buitenlandsch schoenwerk; denNeder- landschen bond van schoenmakers patroons en schoenwinkeliersvereeni- glngen( de Nederlandsche vereenlging van schoenwinkeliers in het groot bedrijf, den Nederl. R.K. bond van schoenwinkeliers en schoenmakers patroons, den Nederl. Chr. bond van schoenmakerspatroons en schoen winkeliers. Van den bond van Nederlandsche lederhandelaren was bericht van ver hindering ingekomen. Algemeen werd erkend, dat maat regelen tot saneering in de verschillende branches niet langer achterwege moeten blijven en dat een krachtige organisatie, die deze saneering zal kunnen door voeren, op zoo kort mogeiyken termQn In het leven moet worden geioepen. De vergadering ging vervolgens over tot de behandeling van de slatuten eener „Centrale Vereenlging Ier be hartiging van de belangen vsn de hulden.leder-, schoenen- en aanver- wante branches". Na een uitvoerige discussie werd over alle onderdeelen volledige over eenstemming verkregen. Bestoten werd. dat de verschillende ter vergadering vertegenwoordigde organisaties deze statuten in eigen kring zullen behandelen, om daarna op Vrydag 26 Mei tot definitieve op richting der Centrale over te gaan. Het ligt in de bedoeling om. zoodra de oprlchttng heeft plaats gehad, aan alle belanghebbenden, ook aan hen, die niet In bestaarde organisaties vereenlgd zyn, gelegenheid te bieden tot het centraal lichaam toe te treden. Bat'a-fabrieken te Zttn. Men meldt uit Praag Volgens een mededeeling van de directie der Bala-fabrleken te Zlin is de stand van het bedrijf na de crisis van het vorig jaar thans zeer gunstig. Er ls volop werk, 18000 personen zijn te werk gesteld, de voorraden zyn normaal. Op het oogcnbllk worden 170000 paar schoenen per dag ge leverd het werkplan voorziet een verhooging van de productie tot 300 000 paar per dag. Deze verklaring wordt de te op- merkeiyker, wanneer men bedenkt, dat zij samenvalt met de dollar- depreciatie, welke in de praktijk neer komt op een verhooging van de Invoerrechten met 15 pCt. en in aan merking neemt, dat ongeveer een vijfde van den schoenenuitvoer naar de Vereenigde Staten gaat. De contingenteering van schoeisel. Ingediend is een wetsontwerp ter bekrachtiging van den maatregel, houdende regeling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoen werk. In de toelichting wordt erop ge wezen dat de contlngenteering in de afgeloopen periode een uitgesproken gunstig effect heeft gehad. Het aantal arbeiders in een reeks van bedryven, die regelmatig worden onderzocht, steeg van 6195 op 1 October 1932 tot 6659 op 1 Maart 1933, het verloop van het aantal arbeidsuren was Iets minder gunstig. Ook In de komende maanden blijft de minister de ontwikkeling van den toestand regelmatig volgen. Aan de hand van hem ter beschikking komende gegevens zal hij eventueel In staat zyn te beoordeelen of een wijziging der contingenteeringspercen- tages noodzakelijk is. Verkoop boerderij en landerijen, In café „Het Vosje" van den heer Pullens te v,m. Baardwyk werden gisteravond ten overstaan van Notaris Schreurs uit Drunen verkocht de onroerende goederen, eigendom van Mej Wed. J. van Leyden—Kroot. De koopen gingen alsvolgt van de hand Koop 7 (massa 1, 2, 3, 4 en 5), boerderij met landerijen in de Burg. Smeelelaan aan J. Klerks voor f 6100 Ingezet op f 4600 Koop 8, weiland onder Baardwyk, aan Corn. Klijn voor f 740.—, ingezet op f 630.— Koop 9 weiland te Baardwyk aan Arn. Pullens voor f 1005 ingezet op f 930.- Koop 10 bouwland over de Eerste Zelne onder Baardwyk aanJ.Couwen- berg voor f 1060 ingezet op f 900 Koop 11 weiland in de Gezeitens aan Jos Kroot voor f600.— Ingezet op f400.— VRIJH. CAPELLE In het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje alhier, kwam Vrijdagavond jl.de Jeugd club van den Chr. Fabrleks- en Transportarbeidersbond in ledenverga dering byeen. Nadat deze samenkomst op de gebruikeiyke wyze is geopend, en een welkomstwoord is gesproken, worden door den secretaris den heer C. Koenen, de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en goedgekeurd. Door den plaatseiyken Jeugdleider 2 werd hierna als onderwerp ingeleid „De taak der Vakbeweging." Vervol gens maakte het verschenen twee— jaariyksche verslag van het T. B C. fonds „Draagt Elkanders Lasten" een punt van bespreking uit. Daarna volgde een woord van dank voor de opkomst en sluiting met dank. zegging. De Chr. Besturenbond Sprang- Copehe, komt a.s. Donderdag 11 Mei des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Belangen alhier In Jaarver, gaderlng bijeen. De agenda vermeldt o a.Verslagen secretaris en penning meester. Verkiezing Voorzitter en Bespreking Reglement. Wenscht gQ een uitvoerig verslag van de vergaderingen van Uwen gemeenteraad ABONNEERT U DAN OP

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5