Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. T Een Mrlijkc Eelijkei FEUILLETON .mOTBPABATiD WMLWIJft I Sproeten komen vroeg in NUMMER 41 en Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Winkelsluiting. Consultatie bureau. ue annexatie van Elstiout. De raad der gemeente Drunen kwam Maandagavond len raadhuize ln open bare vergadering bijeen, onder v00'- zitterschap van ourgemeesier mr. R. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. Naar aanleiding der notulen heelt de heer W. v. d. Wiet enkele opmer kingen te maken. Op de eerste plaais zijn ztjn aanmerkingen op de vorige notulen z.i. niet juist weergegeven. Bij de rondvraag heelt spr. gezegd„wij katholieken gelooven van den paus doch in de notulen staat dit geheel anders, en spr. wil beslist dat deze zinsnede gewijzigd wordt. Bovendien zou spr. voigens de notulen gezegd hebben dat de kwestie der werkver- schalfiag binnen enkele weken in orde was. in werkelijkheid heelt hij gezegd vier dagen. fll De Voorzitter acht deze alwljkingen niet van zoodanige beteekenis dat zij den zin van het gesprokene niet goed weergeven. Spr. stelt daarom voor de notulen onveranderd vast te stellen. De heer W. v. d. Wiel is het hier- mede niet eens en z.i. maakt een en ander een reuzen verschil. Spr. wijst erop dat volgens het regl. van orde aan den raad moet worden voorgesteld de gemaakte aanmerkingen al of niet gegrond te verklaren. kje Voorzitter merkt op dat zijn voor stel om de notulen ongewijzigd vast te stellen vanzelf insluit dat de opmer kingen van dhr. W. v. d. Wiel onge grond worden verklaard. Alleen de heeren W. v. d. Wiel en G. Verhoeven stemmen tegen de notulen. De heer v. Drunen merkt nog op dal inzake de weg naar Giersbergen besloten is een proel te nemen met gruisverhardlng. Daarvan vindt spr. niets in de notulen. De Voorzitter merkt op dat de raad niet hiertoe besloten heeft, doch dat B. en W. dit hebben toegezegd. In dezen zin is het ook in de notulen opgenomen. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Arbeid betref, op de winkel- 1. Ingekomen stukken. a. besluit van Ged. Staten tot goed keuring der wijziging van de begroo ting 1932 van het G.E.B. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Procesverbaal van benoeming van de leden der commissie uit de inge zetenen, bedoeld ln artikei 158 der Gemeentewet. Benoemd zijn de heeren J Bergmans, A. Brok, C. v. Dal, P. v. Dal. A. v. Delft, C. v. Drunen, A. v. Huiten, H. Knippeis, N. v. Son, H. Spee en H. Verhoeven. c. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financ. Adviezen der Vereen, van Ned. Gemeenten, be treffende het onderzoek der jaarstukken van het G.E.B, Wordt ter inzage gelegd. De Voorzitter doet hieromtrent de volgende mededeelingen De winst van hei G.E.B. bedraagt 16324 82 tegen vorig jaar f6261.93 De vermindering van den stroomprijs met resp. 3 en 1 cent voor licht- en krachtverbruik heeft de gemeente een bedrag van f 500.gekost, ln totaal werd minder ontvangen f 1164 66, ter wijl aan de P.N.EM f920 23 minder behoefde te worden afgedragen. Het stroomverlies bedroeg 14.54 °/0 tegen vorig jaar 11 9De kapitaals- positie van net bedrijf is goed, tegen over een totaal aan vaste bezittingen van f56,662.66 staat een schuld van f 54,770,--, zoodat het netto bezii be draagt f 1892.66 De heer v. Drunen informeert hoe de waarden der bezittingen wordt ge tjxeerd. De Voorzitter antwoordt dat daarvoor de aankoopwaarde wordt genomen, min de jaarlijksche afschrijvingen, die natuurlijk gebaseerd zijn op den le vensduur der materialen. Winkelsluiting. 2. Schrijven van den Minister van Economische Zaken^ fende de verordening sluiting. Prae advies. Naar aanleiding van de verordening op de Winkelsluiting op Zondag, is een schrijven ontvangen van den Minister van Economische zaken en Arbeid, dat deze bereid Is zijn mede werking te verleenen tot goedkeuring der verordening, mits de uren waarop de winkels voor het publiek geopend mogen zijn worden gesteld van 8 uur voorm. tot 12 uur des middags in plaats van 10 uur voorm. tot 2 uur nam. Bovendien wordt gevraagd aan Art. 1 der verordening een 2e lid toe te voegen teneinde te voorkomen, dat sommige winkeliers gebruik zouden kunnen maken van de afwijkende be palingen der verordening en van de bepalingen der wet. Tenslotte wordt in overweging ge geven om in verband met een arrest van den Hoogen Raad in den aanhef der verordening de bijzondere omstan digheden te vermelden, die tot het vaststellen der verordening aanleiding hebben gegeven. B. en W. stellen voor, de verordening op de Winkelsluiting overeenkomstig het schrijven van den Minister aan te vullen. De raad gaat daarmede accoord van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Grondverkoop. 3. Verzoek van Jac. Merks te Dru nen om hem een stuk bouwterrein te verkoopen. Prae advies. Ingekomen is een verzoek van Jac. Merks te Drunen om hem een perceel bouwterrein te verkoopen. gelegen aan de Stationsstraat naast het aan H. Pulles verkochte bouwterrein. B. en W. stellen voor, bedoeld per ceel bouwterrein aan adressant te verkoopen voor den vastgestelden prijs van t 520,— De heer v. Delft vraagt hoe groot het terrein is. De Voorzitter zegt dat het perceel ll3/4 M. breed en 78 M diep ls. De heer W. v. d. Wiel meent dat dit bouwterrein alleen beschikbaar is voor menschen die bouwen met hypo theek der gemeente. De Voorzitter zegt dat daaromtrent in de hypothetkverordening niets be paald is en hij vindt het prijzenswaar dig als iemand wil bouwen zonder gemeente hypotheek. De heei W. v. d. Wiel houdt vol dat daartoe indertijd besloten is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Consultatie bureau. 4. Verzoek van de aid. Drunen van het Wit-Gele Kruis om een subsidie voor de oprichting van een consulta tiebureau voor zuigelingen. Prae-advies. Ingekomen is een verzoek van de Aideeling Drunen van het Wit Gele Kruis om een subsidie uit de gemeente kas te mogen ontvangen groot 180.— voor de oprichting van een consultatie bureau voor zuigeltr gen. Tnans zijn de inwoners dezer ge meente wel in de gelegenheid gebruik te maken van ae consultatie bureaux tn de gemeenten 's-Hertogenbosch en Waalwijk, doch hieraan zijn ten allen tijde reiskosten verbonaen. terwijl daarmede tevens gepaard gaan de be zwaren die verbonden zijn aan het reizen met kleine kinderen. Blijkens de bij het adres gegeven begrooting van kosten wordt verwacht dat van de provincie 170.— subsidie zal wor den ontvangen. B. en W. vestigen er de aandacht op dat het verleenen der provinciale subsidie afhankelijk is van het al dan niet verleenen van subsidie door de gemeente. Gezien hei grooie nut dat zulk een consultatie bureau voor de Volksge zondheid heeft, stellen B. en W. voor de gevraagde subsidie toe te kennen. De heer de Wijs vraagt welke dokter de leiding van het bureau zal hebben. De Voorzitter meent dat Dr. Acker- mans daartoe is aangezocht. De heer de Wijs is van meening dat daarvoor een specialiteit noodig zal zijn. De Voorzitler gelooft dit niet. Een gewoon geneesheer kan de algemeene leiding hebben en voor de gevallen waarin dit noodig is, kan hij dan een specialist waarschuwen. 9. Ik weet het niet. Er wordt be weerd dat hij dood is. Ja, een ver schrikkelijke geschiedenis was dat. Hij moet zeldzaam begaafd zijn geweest. Zeg, hij leek een beetje op jou. Dat zeiden ze meer. Maar als ik me goed herinner, was hij bleek en mager. Ja, maar Dick beweerde altijd, dat hij een stalen constitutie had een taaie pezige knaap. Hij maakte niet zoo'n forschen, krachtigen indruk als jij nu doet, maar dat neemt niet weg, dat er toch een gelijkenis tus- schen jullie was. Maar als je van pech spreekt, die jongen heelt pech gehad. Leefde in de overtuiging, dat hij de zoon van een millionair was en de schitterends-denkbare vooruitzichten had en toen Toen barstte de bom en was de gewaande millionairszoon een \e.- stoolene, een melaatsche. Het werd zonder een zweem van hit- terheid gezegd, met een soort medelij dende noodzakelijkheid, als betrot het inderdaad een wildvreemde. Het was natuurlijk ontzettend hard, sprak Trevor verder, maar wat was er aan te doen? De vader bleek de grootste schooier, die ooit Enge land onveilig had gemaakt zijn naam stonk eenvoudig. Het is kras gezegd, maar zoo was het. En dat had vanzelf tot gevolg, dat de zoon meteen onmogelijk was geworden de men schen konden hem toch niet meer bij zich thuis ontvangen of op publieke plaatsen in zijn gezelschap gezien wor den. Bovendien bezat hij geen penny meer, geloof ik. Neen, hij schijnt niets uit den brand te hebben kunnen redden, ver klaarde Endellion. Zijn gezicht bleef onbewogen gedurende dit gesprek door niets verried hij ook maar de minste emotie. Maar hoe dan ook, het was deksels beroerd voor hem. Zeker, maar niemand die het ver helpen kon. Hij koos de wijste partij en verdween van het tooneel. Zei je niet dat hij dood was? Ik hoorde zooiets vertellen er gens verweg gestorven. Het zou mis schien maar het gelukkigst voor hein zijn, als het waar was. Wanneer je zooiets verschrikkelijks doorgemaakt hebt als hij, moet de dood een uit komst wezen. Maar op hem zelf was toch niets aan te merken, voor zoover ik weet. Neen, maar met een naam als de zijne en met zoo'n vader. Een poosje rookten de beide mannen zwijgend hun sigaret. Endellion had een zware, pijnlijke vuurproef doorstaan, maar in zekeren zin gaf deze foltering hem een gevoel van voldoening. Hij was in staat ge weest over zich zelf te praten als over een ander. Hij was gewaar geworden j hoe een vreemde over hem dacht en hij betrapte zich erop, dat ondanks zichzelf, zijn comedie hem een grim mig genoegen verschafte. Eindelijk verbrak Trevor de stilte. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten De heer de Wijs vraagt zich af waar om Dr. v. Seteri ln deze zaak gepas seerd Is. Spr. had liever gezien dat eerst gf^iproken was met dezen dokter, die 40 fiar te Drunen woont en de j)ew.oner^fc^r. en door kent. Spreker vindt het van het W.-G Kruis een po litieke streek om Dr. v. Seters te pas. seeren en daaraan kan hij zijn stem niet geven en hij is van meening dat hij in deze twee derde der bevolking van geheel Drunen achter ztch heeft. Wie dergelijke politieke streken uit haalt, weet spr. niet, maar z.i. is de zaak in het geheel niet ln orde. De Voorzitter meent dat de heer de Wijs te ver gaat. Het gaat hier slechts over de subsidie voor de oprichting van het consultatiebureau. Daaraan zal een geneesheer verbonden moeten zijn en spr. vind» het voor de hand llgyend als het Wit-G le Kruis zich daartoe in verbinding stelt met Dr. Ackermans. Het is immers een katholieke instelling en wanneer men meent dat men d3n ook een katholiek dokter moet nemen, acht spr. dat begrijpelijk. Hij vestigt er echter de aandacht op dat het nu slechts gaat over de vraag of er be zwaren zijn legen de oprichting van Zin in een whiskey-soda?. Neen, dank je. Ik drink geen druppel meer. De ander keek hem enkele oogen- blikken onderzoekend aan. Ik kan het me gewoonweg niet voorstellen, Dulverton, zei hij toen. Wat kun je je niet voorstellen? Die reusachtige verandering in jou. Maar ik twijfel niet, of je zult het onder deze omstandigheden uitstekend kunnen stellen op Dulverton Manor. Ik hoop het ik zal me alleen den eersten tijd wel drommels vreemd voelen. Dat spreekt vanzelf, gaf Trevor toe. De reis verliep verder zonder eenige bijzondere gebeurtenis. I Trevor had aan verschillende passa giers verteld, dat zijn vriend naar En geland terug reisde om als erfgenaam het bezit van een prachtig landgoed in Devonshire te aanvaarden en dit wel dra algemeen bekende feit, gevoegd bij zijn persoonlijke eigenschappen, j maakte Ralph Endelion buitengewoon populair aan boord en toen de boot ten slotte Plymouth naderde, klonk van alle kanten teleurstelling dat hij be- j sloten had daar reeds de „Queen Vic- toria" te verlaten. Op een avond in het begin van April, stoomde het schip de haven van Plymouth binnen. Toen Endellion uit Australië vertrokken was, was het daar midden-zomer geweest en door naar Engeland te reizen, was hij den 1 winter ontvlucht en hij kwam in een van de lieflijkste streken van zijn ge boorteland in den lieflijksten tijd van het jaar. Het was een vroege lente dat jaar en ofschoon de jongeman zich idiep doordrongen voelde van het be wustzijn, dat zijn thuiskomst verre van ideaal was, kon hij toch een gewaar wording van vreugde niet onderdruk ken, toen hij het waas van jong, teer groen zag, dat over heuvelen en dalen gespreid lag. Zoo moesten de uitge strekte gronden van Dulverton eruit zien, stelde hij zich voor; toen verloor hij zich in gepeins over zijn verdere plannen en vroeg zich nieuwsgierig af, waarop dit alles ten slotte zou uitloo- pen. Ralph Endellion's verzoeking was verre van licht. In zijn hart woonde bitterheid tegen de wereld. Hij was, volmaakt onschuldig, van zijn geboor teland verdreven. Hij had, met inspan ning van al zijn krachten, geworsteld, om den smaad uit te wisschen, die aan j zijn naam kleefde, maar het was ver- 1 geefsch geweest. En nu was er een 1 kans op zijn levensweg geworpen, zoo- als een man er zelden een krijgt. Nog steeds weigerde hij om die kans te grijpen, maar zijn verlangen om het te j doen, groeide met den dag, misschien had Trevor's houding tegenover hem grooter invloed op zijn gemoedsge steldheid gehad, dan hijzelf dacht en door hetgeen dat hij, na het gebeurde met zijn vader, van zijn medemen- schen te verduren had gehad, was zijn moreel onderscheidingsvermogen min der scherp geworden. Hij verlangde wraak op een wereld die hem schulde loos zoo had laten lijden, verlangde ook de poorten van den tempel der le vensvreugde, die al jaren voor hem ge sloten waren geweest, weer binnen te gaan. En Devonshire leek een aardsch paradijs, toen de Queen Victoria dien lente-avond de historische haven bin nenliep. Lichte, donzigblauwe wolkjes zeilden aan de blauwe lucht en de vroolijke voorjaarszon zette alles in gouden gloed. Hij kwam thuis Met Ralph Endellion gingen ver scheidene passagiers in Plymouth van boord, maar hij was de eenige, die daar bleef overnachten. Allen, behalve Trevor namen zij den express naar Londen en laatstgenoemde ontdekte tot zijn blijdschap, dat er een lokaal treintje reed, dat hem nog laat in den avond zijn woonplaats zou doen be reiken. Ik kom je gauw eens opzoeken, /ei hij hij het afscheid tot Endellion. Je zult van harte welkom zijn, luidde het antwoord. Toen hij alleen was jn zijn hotelka mer, las Ralph alle papieren van Dul verton nog eens door. Niet dat dit noo dig was: toen hij Australië verliet, kende hij ze al vrijwel uit het hoofd. Hij was niet bang, dat hij zijn rol niet kende en hij had in dit opzicht boven dien heel veel gehad aan zijn lange gesprekken met Horace Trevor, want deze kende Dulverton Manor sinds 1 zijn prille jeugd en had hem onwille 1'c-urig met allerlei bijzonderheden op de hoogte gebracht. I Ik weet zelfs nu nog niet wat ik doen zal, dacht Ralph Endellion, toen hij naar bed ging. Maar desondanks 'wandelde hij den volgenden morgen naar het station en kocht een kaartje naar Petherick, de kleine halte, waar men moest uitstappen om Dulverton Manor te bereiken. Nooit te voren had een landstreek Ralph Endellion zulk een indruk van schoonheid gegeven, als Devonshire 't hem op dezen stralenden Apriloehtcnd deed. Alles leek even bekoorlijk voor zijn geboeide oogende beboschte heu vels, het glooiende, welige bouwland, de veilig in de valleien genestelde, i schilderachtige dorpjes,, de goed-on- I derhouden hoeven. (Wordt vervolgd), Waalwjjksclie en Laisslraatsrke (airait, MMTSCHAPVy VAM VERZEKERIMG OP HET LEVET1

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1