MliWiili Iflii+thacdt's Voeder jsTo. 41. Woensdag 17 Mei '33. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. i öe arend adere huize PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Mei 1933. Ky nologen-vereent ging. De Kynoiogenvereeniging Waalwijk en Omstreken" hield Maandagavond ln de T wee Kolommen een algemeene vergadering. Namens 't bestuur werd rapport uitgebracht omtrent net onderzoek naar de mogelijkheid van 't houden van Windnondenrennen alhier, welk voor stel in de vorige vergadering door een der leden was ter tafel gebracht. De informaties, speciaal de hieraan verbonden kosten, waren van dien aard dat met algemeene stemmen besloten werd deze rennen thans niet ie geven en ook geen poiitte-honden wedstrijd te houden, maar daaren tegen in 1^34 een flink opgezette Honden-tentooii.telltng te organiseeren en voor dit doel de Deschikbare fondsen te reserveeren. Deze plannen zullen in de najaarsvergadering nader worden uitgewerkt, waarin zal worden overgegaan tot benoeming eener commissie, een secretaris, enz. 17 Septemoer van dit jaar zal de veieemging haar 10-jarig bcsiaan her denken, welk tweede lustrum zal worden herdacht in een op dien datum te houden algemeene feestvergadering. Een drietal nieuwe leden weiden voorgedragen en aangenomen. R.K. Gymn. Ver. Kunst en Kracht Door de Gymn. Ver. „Kunst en Kracht" zal op Zondag 18 Juni a.s. worden deelgenomen aan de athletiek- wedstrijden ie Nieuwkuik, op Zondag 2 |uii a.s. aan de Bonds-aihletiek- wedstrijden te 's Bosch, op Zondag 23 Juli a.s. aan de Bonas üymnasiiek- weasirtjden te Nijmegen, terwijl de z.g.duai-match tusschen O.S.S. 's Bosch en Kunsi en Kracht vermoedelijk op Zaterdag 10 Juni a.s. te 's Boscn zal piaats neboen. Er staat den leden dus een zeer druk seizoen te wachien en om in de diverse wedstrijden een goed figuur te slaan zal de training thans flink worden aangepakt. Voorts is oesioien tot aanschalfi ig van een nieuwe ijzeren brug van de nieuwste constructie. ReusGelukskantoor. Reus* gelukskantoor heeft dezer dagen wee*: geluk gehad. Maandag kwam telegrafisch bericht dat bij de gehouden trekking van de Ned. Staats loterij op No. 7807 de f50.000 viel. Jrletzelide nummer van de Centra- kwitantie werd verkocht door den agent C. v. d. Schans met '/io van Reus' gelukskantoor. Denzelfden dag viel nog een prijs van f 1000 op '/ao van No. 11993 en van 15799. De 50.000 ('/io 1°0 's getrokken door een ioierij-ciub onder't personeel van schoentabriek „Elveka", bestaande uit 12 leden. Dit is wei een gelukkige combinatie. Zij viel reeds op f25.000 en f 1000. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van landbouwer L. P. in de Burg. Smeeleiaan alhier is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Steun riet- en griendculluur oogst 1933. Bij beschikking van den minister van oeconomische zaken en arbeid is ingesteld eene centrale commissie voor de uitvoering van de steunmaatrege len ten behoeve van de riet- en griendcultuur oogst 1933. Tot lid dezer commissie is o. m. benoemd de heer J. S van Wagenberg- Festen te Vlijmen. E, ae Thouars. f Op 69-jangen leeftijd is te 's Graven- hage ovcrleaen de heer E. W, G. L. Th. de Tnouars, die van 1909 tot 1930 directeur is geweest van üeN.V. Stoomtram wegmaatschappij Breskens Maideghem. Reeds eerder was de overledene aan die maatschappij ver bonden als boekhouder en waarnemend airecteur, maar later ging hjj naar Tilbnrg als direcieur van de Holland- sche Buurtspoorwegen, om in 1909 weder naar Breskens terug te IceerenN De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau en oificier in de Leopoldsorde van België. Bovenstaand bericht ontieenen wij aan de Prov. Ct. Wij kunnen er nog aan toevoegen dat de neer de Thouars jaren als waarnemend directeur te Drunen heeft gewoond en ook kantoor Waalwjjk onder zijn beheer had. Hij was een zeer gezien figuur. Keuring van trekhonden. Ged. Staten hebben aan de gemeente besturen van de provincie ter kennis gebracht niet te kunnen goedkeuren, dat iemand, die in eenige functie ver bonden is aan een vereeniging of bond, welke de afschaffing van den hond ais trekdier ten doel heeft, wordt aange wezen als deskundige voor de keuring ^an trekhonden of wordt uitgenoodigd iarbij hulp te verleenen. Zij geven in overweging personen, 'die in staat zijn de honden op onbe vooroordeelde wijze te beoordeelen naar doel en strekking der Trekhonden- wet, als deskundige aan te wijzen Veer MoerdijkWillemsdorp. De A.N.W.B. en de K N.A.C, hebben ich garant gesteld voor een proef iet een geregelden uurdienst in den nacht van 1 Juli tot ultimo December 1933. De ANWB en de KNAC hebben gemeend het risico (garantie van f 1200 per maand) te moeten aan vaarden, teneinde hiermede de be langen der weggebruikers werkelijk te kunnen dienen. Zij wekken de wegverbruikers derhalve op van den voorgenomen nachtdienst zooveel noodig en mogelijk gebruik te maken en daaraan de meest mogelijke be kendheid te geven. Indien immers de proef slaagt, zal het verkeer daarvan ook na ultimo 1933 nog geruimen lijd profijt trekken, n.l. tot de voltooiïng van den bouw van de brug aldaar. Voor zooveel noodig wordt aan^e- teekend, dat de gemeente Dordrecht op het veer Dordrecht— Zwljndrecht, dat eveneens In de hoofdroute van Rotterdam naar het Zuiden is gelegen, een geregelden nachtdienst iaat onder houden. DRUNEN. Openbare vergadering van de. Commissie uit de ingezetenen, als bedoeld in art. 158 der Gemeente wet te houden op Doi derdag 18 Mei 1933, des nam. te 7 uur ten Gemeente huize. Agenda. 1. Onderzoek geloofsbrieven. 2. Beëediging van de leden der commissie. 3. Voorstel van Heeren Gedepu teerde Staten tot toevoeging van een gedeelte der gemeente Oud- heusden c.a. aan de gemeente Drunen. (Zie het betreffende prae-advies) Zondag had op het gemeente hui:! alhier de jaarvergadering piaats van de bouwvereeniging „Ürunens Welzijn". Nadat de voorzitter de heer A. v. d. Wiel de vergadering had geopend met Chr. groet en een welkom aan allen, las de secretaris de heer H v. d. Geld de notulen voor der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Het finantieel verslag over het afge- loopen jaar sluit met een nadeelig saldo van f99 065. Dit tekort Is ont staan, doorc/at drie huurders hunne woningen verlieten, dewijl de huur te hoog was naar gelang hun verdiensten. Twee huurders schaften zich een eigen woning aan. Een en ander bezorgde de vereeniging een huur- derving van f230.— Op 31 Dec. 1.1. stonden drie woningen onbewoond. Het lag in de bedoeling van het bestuur om alle huurwoningen in het afgeloopen jaar te laten verven, wat echter door de ongunstige weersge steldheid slechts gedeeltelijk is ge schied. Het is een feit dat menschen die een spaarduitje hebben oyergelegd, aangelokt door de lage bouwkosten, zich een woning naar eigen smaak, al of niet belast, laten bouwen, wat hun voordeeliger uitkomt dan een woning te huren. Het periodiek aftredend lid de heer Leo Sikkers werd bij acclamatie her kozen. Nadat de voorzitter den secretaris had dank gezegd voor zijn keurige ooekhouding en correct verslag, werd de vergadering gesloten met den Chr. groet. \j§— Zondag j.l. hield de postduiven- vereeniging „De Postduif gevestigd in'café A. v. d. Geld een wedvlucht vanuit Mons (België). De ptijzen werden behaald alsvolgt 1 4 6 29 Gebr. van Ravensteijn, 9 15 20 21 H. v. Breugel, 16 18 22 Sdphout Pulles 13 23 A. Peldeis-v. d. Hooven. 2 7 10 W. Viveen v. Raven steijn, 5 11 M van Sluysveld, 3 8 12 17 A. Maas, 25 P. van Dommelen- Veiiman. Speciaal Gebr. v. Ravensteijn. Eerste Koningspoule W. Viveen-van Raven steijn, tweede Koningspoule Gt.br v. Ravensteijn. Eerste overduif A v. Son Aankomst eerste prijsduif 11.20 de laatste 2 uur. Duiven gelost om 8 20 uur. Zondag a.s. zal een wedvlucht ge houden worden vanuit Noyon. Inkorven Vrijdag 19 Mei van 7—8 uur, De Eerw. broeder Cfispinus uit hst St. Franciscus gesticht alhier, die reeds eenigen tijd ongesteld is en een paar dagen in het Ziekenhuis van Johannes de Deo te 's Bosch heeft doorgebracht, ter observatie, is thans weder in het Klooster teruggekeerd om door den huisdokter verder behan deld te worden. v Tot bode van den Kolenbond, onderafd. van de R.K. Werklieden- vereeniging is benoemd Lamb. Klerks ajhier. DRUNEN. Toen de heer Gadella, die in het gesticht der Eerw. Broeders alhier in pension is, Maandag j.l. per fiets van uit een zijweg de stations straat wilde inrijden werd hij aange- reden door den auto van den Heer Chr. Merx uit Heusden. Met etn ver» bogen voorvork en voorwiel, kwam de heer G. verder met den schrik vrij Naar wij vernemen zal het geval on derling in der minne worden geschikt. Door onvoorziene omstandig heden kan de opvoering der operette „Mozes in de klem", die bestemd was voor het matinée met de Kermis op de congregatie, niet doorgaan, zoodat de leemte die hierdoor ontstaat In het programma moet, doch ook zal worden ^aangevuld. ELSHOUT. Onze parochie heeft zich Zondag weer in een druk bezoek mogen verheugen. Om 6 30 uur kwam de processie der R.K. Werklieden vereniging uit Waalwijk. Om 8 30 uur de H. Familie uit Haarsteeg. Om 10 uur de H. Familie uit Kaatsheuvel, 's Middags kwamen nog de leden van de RK. Werkliedenvereniging en H. Familie uit Heusden, \/NIEUWKUlJK. Dezer dagen hield de R K.W.V. in het bondsgepouw eene vergadering, die ook voor niet- leden toegankelijk was. Jammer genoeg was deze vergadering slecht bezocht. De voorzitter opent de vergadering en enkele binnengekomen stukken worden behandeld. Hierna geeft spre ker het woord aan den heer Hoogers. die voor dezen avond was overgeko. men om eene lezing te houden over de tuberculose-bestrijding door Her wonnen Levenskracht, en zoo mogelijk te komen tot oprichting van een z.g. plaatselijk comité. Als comité-leden zullen fungeeren de heeren P. v. Spijk, G v.d. Lee, J. v. Kempen, H. v. d. Lee en J. Pijnenburg. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier candidaat Th. G. Vollebregt te Delft. J.l. Maandagavond kwam de Kring Langstraat van den Ned. Bond van Meisjesverecnigingen op Geref. Grondslag in het Geref. Kerkgebouw alhier in vergadering bijeen, onder lei ding van haar presidente, mej. Ver hagen van 's Gravemoer. Na opening op de gebruikelijke wijze heette mej. Verhagen de aanwezigen welkom; de vereenigingen te Drimine- len, Raamsdonk, 's-Gravemoer, Vrij-' hoeve-Gapelle en Sprang waren flink vertegenwoordigd. Een 2-tal onderwerpen werden be handeld, n.l. door de vereeniging te Drimmelen over „Vereenigingsleven" en door de vereeniging te Raamsdonk over „De Zondvloed"; op beide onder, werpen volgde een aangename bespre king. Door de vereeniging van Sprang werd een voordracht gehouden. Bij af wisseling werden enkele coupletten van het bondslied gezongen, waarna Ds. P. K. Keizer van Vrijhoeve-Capelle met dankgebed sloot. WASPiK. A.«, Z dag 2l M i zaï de Si Tneiesldk ik .e Waspik Bovsi., bezoch; wo<dtr» door d.-* j.iadyk'.cht processie utt Tilbuig. De H Missen zijn dien dag om 7 en 9 uur voor de parochianen en om 10 uur voor de pelgrims uit Tilburg Door de vereeniging „Het Wit- Gele-Kruis" zal op Dinsdag 30 Mei in het patronaatsgebouw een Moeder cursus worden geopend. RAAMSDONKSVEER. Door Dr. Verhoeven, Leeraar aan de R.K. Leer gangen te Tilburg, zal voor de leden en donateurs van de R.K. Studieclub „Trifolia" op Dinsdag 16 Mei des avonds om 8 uur in de bovenzaal van hotel de Reijer een voordracht worden gehouden over Forsten en de Karak tervorming. -*■ Op Zondag 11 Juni a.s, zal door de Noord Brab R.K. Blindenzoig- vereeniging .St. Antonius van Padua" te Velp in de gemeente Raamsdonk een speldjesdag worden gehouden Door de gemeentepolitie is tegen een caféhouder van het Veer proces- verbaat opgemaakt, omdat na sluitings tijd nog bezoekers in zijn café ver- oeiden. Bovendien ontving hij nog een bekeuring, daar hij in den nacht van Zondag op Maandag van een vuurwapen gebruik heeft gemaakt. Het wapen, waarvoor hij geen vergunning had tot het voorhanden hebben, is in beslag genomen. De lastige bezoekers, twee schippersknechts, die stevig aan Bachus hadden geofferd, zijn 's nachts door den dienstdoenden veldwachter aangehouden en naar het politiebureau overgebracht, waar ze in de gelegen heid werden gesteld hun roes uit te slapen, Het fanci fair dat alhier Zondag en Maandag j t. in het St. Henricus gebouw ten bate van de Vereeniging voor Wijkverpleging .Het Wit-Gele Kruis" is gehouden, kan schitterend geslaagd heeten. Beide dagen is het er druk geweest, vooral 's avonds tegen dat de verloting werd gehouden, was het wel wat te druk. Ze hadden het heel wijs aan de steel gestoken, om het fanci fair nog voor de jaarlijksche kermis te houden, want nu had de portemonnaie nog niet veel geleden. Om er toch zooveel mogelijk uitte diepen, hadden enkele dames en heeren gezorgd voor verschillende loterijen en andere attracties, o.a. koek verloten, hoepla, enz. enz. Vooral het museum was de moeite waard om het met een bezoek te vereeren. Er heerschte dan ook beide dagen een gezellige drukte. ST. JÜACH1MSMGER. Zondag 14 Mei had op ae banen van het Kiuis- booggezelschap „Onderlinge Vriend schap" alhier net eerste treffn plaats met „Willem Tel" uit Berkdijk. Alvorens den wedstrijd aan te vangen richtte de voorzitter van Willem Tel, de heer G v, Wanrooy zich in welge kozen woorden tot „O. V." dié met h. ar versierde baan toonde 't bezoek op prijs ie stellen. Spreker meende geen beter blijk van dankbaarheid te kunnen geven dan 't aanbieden van een bloemenmand. Het besluur van „O.V." heette de zusterorganisatie uit Berkdijk hartelijk welkom, toonde zich verheugd met 't aangeboden geschenk en uitte de beste wenschen voor een blijvende, vriendschappelijke samenwerking. Hierna volgde een vriendschappe lijke wedstrijd tusschen de leden van beide gezelschappen, verdeeld in 2 groepen A en B. De uitslag was als volgt: Groep A (10 schoten) le prijs C v. Wanrooij van Willem Tel met 43 p. 2e prjjs A, Kouwenberg van O.V. met 43 p. 3e prijs G. v. Wanrooij van Willem Tel niet 43 p. 4e prijs A. van Dongen van Willem Tel met 42 p. 5e prijs J. van Dongen van Willem Tel mei 42 p. 6e prijs G. van Gorcijm van O.V. met 41 p. 7e prijs G. Akkermans van Willem Tel met 41 p. 8e prijs J. v. Wanrooi) van Willem Tel met 40 p. in Groep B konden de eerste 8 prijzen worden toegekend aan le prijs Jos. v.d. Wouw van Willem Tel met 42 p. 2e prijs L. v. d. Linden van Willem Tel met 42 p. 3e prijs W. Sins van Willem Tel met 41 p. 4e prijs G. Gammers van Willem Tel met 39 p. 5e prijs P. Kroot van O.V. mei 38 p. 6e prijs Kroot van O.V. met 38 p. 7e prijs L. van Goip van Wihcm Tel met 37 p. 8e prijs J. Kops van Willem Tel met 36 p. LOONOPZAND. Zondag is de voet- processie naar de „Zoete Lieve Vrouw /an den Bosch" genouden. Om 3 uur /ertrok men, te Ciomvoort werd de .1. Mis bggewoona, en de .Hoogmis in ie kathedrale basiliek in Den Bosch. Des avonds was men te 7 uur in Loon Op Zand terug, waar de bede kt in de kerk door pater Archangel O. M. C. die de bedevaart leidde, werd afbonden. NIEUWS UIT HEUSDEN, Heusden, 16 Mei '33. Naar we vernemen, zal het hier op 12 en 13 Augustus druk zijn. Behalve ae leden van den Bond nemen deel aan het Nationaal Festival muziekge zelschappen uit Heusden, Eindhoven n Tilburg en zangverenigingen uil Baardwijk en Elshoui. Bovendien deden og andere voorloopige toezegging. Wilde het aanvankelijk niet met ie grooie visscherij op de Maas in de nabijheid der stad, thans is er ver oetering gekomen. De fint-visscherij begint loonend te worden, terwijl er ook af en toe zalm wordt gevangen deze week zelfs een van 26 pond. -— De seriewedstrijd bij Juliana op j.l. Zondag eindigde aldus: P.S V. (Heusden)—C M G C. s Bosch) i—2 Zaiibe>mmel8Che%V. V.—Kaats heuvelsche Buys II U 0 R. W.B.ll (Besoijeri)—Houandia (Haarsteeg) 3 1. Steeds Hooger ('s Bosch)—H. E. C. 11 (Waalwijk) 2-1. Mej. A. Keunen alhier ontving bericht dat ze geslaagd was voor het schrift, gedeelte van het examen cand. gem. ambtenaar. Onder grooie belangstelling had Zondagmiddag de wijding piaats van net vaandel van den R.K. Werklieden- oond, waarbij o.a. tegenwoordig waren ie H.E Heer Deken, de EdeiAchtb. Hitr Burgemeester en de Eerw. Heer kapelaan, adviseur der vereeniging. üe iaai3te drie hielden daarbij ieder een degelijke toespraak. Zondagmiddag rond 4 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een orar.d in de woning van den heer B., waarvan de bewoners allen naar Elshoui waren. Dank zij onze brandweer bleet de brand tot dit pand beperkt, hoewel men aanvankelijk erger vreesde. De motorspuit uit Wijk die om 5 uur aanwezig was, behoefde gelukkig geen dienst meer te bewijzen. Zondagmiddag om 2 uur begaf de H Fimilieztch met den R K. Werk- iiedtnbur.d, vergezeld van de Fanfare der H. Familie, naar Elshout in pro cessie ter eere van O. L. Vrouw onder leiding van den Eerw. Heer kapelaan Maas. Ni een omgang aldaar en het bijwonen van het Lol, gezongen door onze koristen, keerde men te circa 7 uur weigemoed hier terug. De Damclub V,V. zal deelnemen aan het nederlaag-tournooi van de Leerdamsche Damclub bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan en wel op 17 Juni a.s, Vrijdag legde Mej. M. Hoekstra haar taak neer als Hoofd der Chr. Bewaarschool na circa 10 jaar in iuijciie te zijn geweest. Dat haar ar beid gewaardeerd werd, blijkt uit de cadeaux die ze had in ontvangst te nemen, zoowel van het schoolbestuur als van de jeugd. Na nog eenigen tijd van gezellig samenzijn nam zij afscheid van ae haar toevertrouwde kleintjes, alsmede van hare superieuren. Heden herdacht het echtpaar Joh. den Hartog den dag, waarop het voor 50 -jaren in het huweijjk trad. in het volgende nummer hopen we hieiop teiug te komen. RECHTSZAKEN. werd hem bij de aanrijding gekloofd en zeer lang bleef hij bewusteloos. Nog 7 weken heeft de ongelukkige geleden, kreeg tengevolge van de verwonding bloeding in de hersenen en er ontstond een trombose vorming. Op 13 Nov. is de Swart aan de ver wonding bezweken. Na getuigenverhoor eischte de adv.- gen. bevesuging van het vonnis der rechibank te Breda: f 100— boete of 2 maanden hechtenis en een jaar verbod van chauffeuren. De verdediger wees er op dat ver dachte volle deelneming had betuigd tegenover het slachtcffr en hem meer- malen was gaan bezoeken in het Ziekenhuis. De familie van de Swart had aan den Oificier van Justitie een brief geschreven o.a. met de opmerking, dat verdachte niet gekregen had wat hem aan straf toekwam. De verdediger bestreed uitvoerig alt oewering en concludeerde tenslotte tot voorw. verooideellng. De president vroeg aan verdachte, dat het hem zeker wel niet zou kunnen schelen drie jaar geen auto's meer te mogen besturen. De jongen had niets meer te zeggen. Uitspraak 29 Mei a.s. Üoodelijk auto ongeluk door schuld. ln hooger beroep werd de strafzaak behandeld tegen een jongmensch. genaamd j. A. Rvertegenwoordiger te Geertrutdenberg. Deze had zeer on voldoende chaufferen geleerd, was zelfs nog door een ander aangezet het maar eens te probeeren en begon, ofschoon hij overtuigd was het niette kunnen, toch maar een oude Ford te rijden. Op 8 Oct. 1932 reed hij langs den Keizersdijk boven Raamsdonksveei, hoogst onvoorzichtig, roekeloos en Onoordeelkundig en veroorzaakte in z'n onbekwaamheid een aanrijding. C- J. de Swart uit Raamsdonksveer werd zeer ernstig gekwetst. De schedel bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Üe rollen omgedraaid L. H opperman te Waalwijk had op 12 Febr. te diep in 't glaasje ge keken en kwam ten slotte in de Marechaussée—kazerne te Heusden terecht om z'n roes uit te slapen. Verdachte verklaarde, ztch niet be wust te zijn iels kwaads te hebben misdreven. Van de heele geschiedenis weet hij alleen maar, dat hij van de politie een pak siaag kreeg en den anderen morgen wakker werd in de cel. Getuige Albertus Schrijver, mare- chaustée ie Heusden had verdachie dronken aangetroffen en arresteeren was de oplossing om erger te voor komen. Verdachte had zich ernstig verzet, in een slijterij te Heusden zou hij nog ai veel jenever hebben gedronken. Verdachte deelt mede dat de ver klaringen van getuige niet juist zijn. Van verzet weet hij niets van. De klappen heeft hij erg gevoeld. Eisch wegens wederspannigheid 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak 125,— subs. 25 dagen brommen. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Boi.d van Grondeigenaars. Mijnheer de Redacteur. Mag ik beleefd eenige piaats:uimte voor net navolgende verzoeken. Dezer dagen ontvingen wij van het bestuur van bovengenoemden bond eene circulaire met vriendelijk verzoek zijn bunderbezit landerijen in te vullen en terug te zenden. Onwillekeurig kwam terstond bij mij de vraag naar voren hoeveel geteekende biljetten het bestuur wel terug zal ont vangen. Wellicht zeer weinig. Het ge wone verloop van zaken is. dat i.è net eerste enthousiasme het nieuwijc er spoedig af is. Het is bedroevend geweest dat de regeering in moest grijpen. Zeer zeker, er waren verpachters waarmede niet viel te redeneeren. Daartegenover ston- den pachters die ook hardvochtig waren. Vermoedelijk hebben de verkiezingen aan de Crisispachiwet veel kwaad ge daan. In deze droevige tijden is eene kluif van 15000 voor den Tweeden Kamerzetel niei te versmaden met alle tegenwoordige commissies, die even eens geld en?? in 't laadje brengen 1 Aan de andere zijde de pachicommis- sies, waaronder leden 2<5ó getapt in hunne woonplaatsen, dat ze nog nooit een raadszetel konden bemachtigen en zich ais commissielid nu aai bevelen voor eene volgende raadsverkiezing, in deze diep treurige lijden, zoowel voor pachters als verpachters, behoort men caa- waar het noodig is elkander de broederhand te reiken, trachiend elkander fi aandeel op de been te houden Dit is waarachtige christelijke naastenliefde. Te bejammeren is het evenwel, dat hoorende de uitspraken dezer commissies, waar wel eens water in de zee gedragen is. de schandalen niet van de lucht waren. Laat men toch bedenken dat deze Crisispachtwet de eerste stap op een hellend vlak is ge- weest. Dezer dagen ontving ik per soonlijk bezoek van een bloedverwant, n.l. een Capelsche vluchieling, die kwam zien of zijn grondbezit nog aan wezig was hier en in de Klei. Ik heb hem vierkant ten antwoord gegeven dat dit blijft liggen en niet gaat loopen, doch dat men danig op zal moeten passen dat men er niet mee gaat kuieren. Un homme averti en vaut deux, zeggen ze in 't Zuiden. Onoegrijpelijk is het mij dat men dit in kringen, waar men dit absoluut riet zou verwachten, niet snapt. Be grijpt men in onze omgeving dan niet dat wat er in 't buitenland gebeurt hierheen kan waaien? Weet „het groot en klein bezit van ongebouwd en gebouwd" dan heele. maal met wat er tijdens den oorlog zich in Ierland afspeelde en op dit oogenblik wederom Werden in Rusland de door den Rusaiichen staat gegarandeerde parti culiere spoorwegmaatschappijen niet^ als veilige belegging beschouwd. Alle 1 deze maatschappijen hadden op één na ontzettend groote surplussen na alle betaalde bedrijfskosten, die de Staat mocht incasseeren volgens over eenkomst. Sporen liggen er nog en rijden weer. Heeft men het grondbezit van particulier en KERK niet gecon- fisceerd Men heeft in Oostenrijk—Hongarije door eene leening van een Waterschap, waarvan de gronden nog aanwezig zijn (Themes Begathal) wel bekend, zoo goed ais een schrap gehaald. Weet men wat dezer dagen in Duuschland inzake grondbezit ge beurde Leest men de dagbladen wel behoorlek Tcnsiottt wensch ik nog even bij _honk" te blijven. Weet men nog dat btj de vereeniging van Sprang-Capelle Capelle zijn kapitaal en inkomsten uit landerijen en hypotheek, uit verkoop Capelsche veer, aan de twee andere gemeenten kon afstaan etc. etc.? Laat men toch verder zijn oor eens goed te luisteren leggen naar eenen bekenden Nederlandschen omroep in zake bezitHier in Nederland geto lereerd. in 't buitenland evenwel niet! ik achtte het mjjn moreeie plicht op een en ander nog eens nadrukkelijk te wijzen. Eigenaars van vast goed. groot of klein, dommelt niet in, doch noudt U paraar. Het gaat bij velen om den zeker gewaanden levensavond u te ontnemen. Laat ieder beziiter een zode aanslepen en de dijk wordt hier door zwaarder gemaakt. ik hoop nogmaals een steentje te hebben bijdiagen om het bestuur van Dovengenoemaen bona moreel ie steu nen en hoop dat belanghebbenden ieder in eigen omgeving zullen navolgen. De heeren verdienen dit in 'I algemeen belang Met dank voor verleende plaatsruimte, A. M. VERHE1JÜEN Adrz. s Grevelduin.Capellu Mei 1933. BUITENLAND, Duttsche ministers te Weenen. Zaterdagmiddag te 14.15 uur is het vliegtuig, waarmede de Uulische ministers Kerll en Frank de reis naar Weenen hadden gemaakt, op het vliegveld Aspern geland. Op het veld waren ter verwelkoming aanwezig: de Duiische gezant Rieth, de Duiische militaire attaché en andere heeren van het gezelschap, de gouw leiding van de afdeeiing Weenen der N.S D.A.P. en de besturen van de „vaderlandsche vereenigirjgen". Üe politie-vtce.presideni Skubl deel de minister Frank namens de bonds, regeeiing meae, dat deze het bezoek wegens de nog niet bijgelegde kwestie tusschen haar en minister Frank ais itet gewenscht b:schouwde. Nochtans waren alle maatregelen ter bescheiming van Frank's persoon getruffn. Daarop antwoordde mlnisttr Frank „Ik verzoek u aan uw Bondsregeering mede te deelen, dat ik voor dezen be- minnelljken groet zeer dankoaar ben". Nadat de pas- en douane.furmali. tenen waren vervuld, begaven de Dutt sche „gasten" zich naar het gedenk- teeken van den „leeuw van Aspern", waar dr. Frank een krans neerlegde met swastika emblemen en een speech hield, waarin hij Oostenrijk „een voor post van het Üultscne volk" noemde. Onder het gejuich van een duizend koppige menigte met swastika-vlaggen, reden de Berlijnsche heertn in den langen stoet van auto's naar het Bruine Huis. Na een tweedaagsch verblijf zijn de heeren weer vertrokken en üe Duusche regeering heeft een kraentig protest naar Weenen gezonden. Hitier zal volgens de laatste berichten niet naar Weenen gaan. BINNENLAND. Salariskorting in Indië. Besparing 45 mil Hoen. Een Aneta-telegram meldt, dat vol gens de „Java.Bode" het nieuwe ont werp voor een salarisregeling o,a. de volgende bepalingen bevat: üe standplaatstoelagen voor Java vervallen en worden voor de Buiten, gewesten zeer beperkl. Alleen de voor naamste ambtenaren en olficieren krij gen vrij wonen. Minimaal woidi 150/0 gtkort. Verhoogingen zuilen alleen bij geschiktheid worden toet^kerd Totaal denkt men een f 45.700.000 te be sparen. Koningin verlaagt pachtprijzen met vijltlg procent. In een vergadering van „Het Grond- bedrijf", ressorteerende onder de buurt vereniging „Uddels Belang", is den pachters medegedeeld, dat H M be sloten heeft de pachtprijzen der lan derijen, gezien de slechte tijdsomstan digheden, met 50°/o te verlagen. De kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft gisteren dr. Coiljn, minister van Slaat, ontvan. gen, die mededeelde, dat hij niet ge slaagd was in het vormen van een parlementair kabinet. Vervolgens hetft Hare Majesteit de heeren jhr. mr. De Geer en mr. Aal- berse, voorzitters van de Cnilstelljk- historischè en Roomsch katholieke Kamerfracties, ontvangen. Daarna heeft H. M. aan dr. Coiljn een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vorming van een crisis k >binet. Dr. Coiljn heeft, als gebruikelijk, verzocht, die opdracht in beraad te mogen houden. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in April slechts f 28 635 4C0 opgebracht, zijnde (1 V

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5