(jeen pij* JtUfHtuudt's Voeder o.a. vereenigd in één afdeeling van den Boerenbond, Boerenleenbank, Boterfabriek, Boerinnenbond enz. De inwoners van Oudheusden zijn met die van Herpt en van het dorp Hedikhuizen eveneens vereenigd in één Boerenbond, Boerenleenbank, Boterfabriek enz. Daarenboven hebben de inwoners van Oudheusden zich 9teeds op Heus- den georiënteerd. Zij gaan daar ter kerke, ter school, zoeken daar hun ontspanning, doen daar hun inkoopen enz. Indeeling bij Heusden levert dan ook wat dit punt betreft geen bezwaar op. Conclusie: Wij meenen na de voorafgaande beschouwingen Uwe vergadering te mogen adviseeren, aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat Uwerzijds geen bezwaar' bestaat tegen het ingediende plan. Daarbij zal er echter op moeten worden gewezen, dat de verhouding tusschen het toe te voegen grondge bied aan de gemeenten Heusden en Drunen en het aantal inwoners, dat bij die gemeenten gevoegd wordt on evenredig is, en dat ten aanzien daar van wijziging der voorgestelde grenzen verlangd wordt. Tevens zal bij Gede- puteerde Staten aangedrongen moeten worden zoo spoedig mogelijk de dorpen Heesbeen en Doeveren bij de gemeente Heusden te voegen. De Voorzitter geeft op dit prae- advies nog een korte toelichting en wij9t erop dat het vooral voor een landbouwende gemeente van zeer groot belang is dat de grondopper- vlakte in goede verhouding 9taat tot het aantal inwoners Spr. meent dat Heusden moeilijk bezwaar kan hebben tegen de door 6 en W. voorgestelde grenswijziging, daar Heusden door toevoeging van andere gemeenten toch reeds voldoende gronden krijgt. Spr. wij9t erop dat de becijferde uitkom sten voor Drunen niet ongunstig zijn, en dat zij voor Elshout zeker voor deelig zijn omdat de belasting hier thans hooger is dan in Drunen. De heer v. Lieshout vindt de door Ged. Staten voorgestelde scheidingslijn bet best. De Voorzitter beoogt nogmaals de onbillijkheid daarvan. Heusden wordt toch reeds een zeer uitgestrekte ge meente met nog geen 3000 inwoners, en Drunen dat bijna 5000 inwoners krijgt zou maar een beperkt grond gebied hebben. De heer v Lieshout stelt daartegen over dat Heusden het .armzalige* gedeelte der gemeente krijgt en Drunen dat waar de gegoede inwoners zitten. Weth. W. Klijn kan niet met de toelichting van Ged. Staten accoord gaan. De Voorzitter zegt dat juist de wegen die veel onderhoudskosten vragen bij de gemeente Drunen zullen komen, zooals b.v de hoofdstraat in Elshout. Heusden daarentegen zal aan wegen- onderhoud niet veel geld behoeven te besteden, daar in die gemeente zeer veel provinciale wegen zijn. De heer v. Lieshout zegt dat ook de zijwegen in Oudheusden zeer slecht zijn, daar kan Heusden heel wat geld aan besteden. De Voorzitter is van meening dat dit voor een kapitaalkrachtige gemeente als Heusden wel geen bezwaar zal zijn. De heer v. Lieshout kan niet be grijpen waarom van het voorstel van Ged. Staten moet worden afgeweken. Wat zal Heusden wel zeggen als wij met leege handen aankomen vraagt spr. zich af. De heer de Baaij is het niet eens met de zienswijze van den heer v. Lieshout. Hij vindt het ook niet juist dat B. en W. in het prae.advies ge- schreven hebben dat de belasting in Drunen dragelijk is Spr. meent dat in Drunen de belasting even hoog is als hier De Voorzitter zegt dat de pers. bel. in beide gemeenten ongeveer even hoog zal zijn. Op de inkomstenbelas ting heft Oudheusden echter 100 op centen en Drunen maar 50. Er blijft daarenboven nog altijd de mogelijk, heid om Elshout na de vereeniging in een andere klasse voor de P. B. te rangschikken als Drunen Daar komt bij dat Drunen veel middenstand en industrie heeft en de toestand in deze takken van bestaan den laatsten tijd niet zoo slecht is. Daarom zullen, naar spr denkt, het volgend jaar in Drunen de belastingen verlaagd worden. Spr. gelooft dat beide gemeenten erop zullen vooruit gaan en dat er flinke, krachtige ge. meenten gevormd zullen worden. Spr. wijst voort9 op de bezuiniging door vereenvoudiging van het bestuurs apparaat. Hij acht deze oplossing voor beide deelen der gemeente verkieslijk nu is Oudheusden immers een voort durende noodlijdende gemeente die nauwelijks in staat is haar wegen te onderhouden. De heer Brok vraagt of bij de ver eeniging ook vermindering van den belastingdruk kan worden in uitzicht gesteld. De Voorzitter vindt het zeer moeilijk om daarover reeds than9 voorspellin gen te doen daar de gegevens voor het maken van een proef-begrooting ontbreken. In Drunen is een bereke ning gemaakt welke inhoudt dat de belasting voor Elshout verlaagd zou worden. Spr. wijst er nogmaals op dat deze gemeente op het oogenblik zoo goed als niets kan doen en dat zij op den duur zelfs de 9teunverleening aan werkloozen niet zal kunnen volhouden. De heer Brok verwacht uit die positie wel uitkomst zoodra er voor den landbouw betere tijden aanbreken. Spr. zou graag de zelfstandigheid der gemeente bewaard zien. De Voorzitter zegt dat het de ge meente niet mogelijk is rond te komen als ze met tegenvallers te kampen krijgt. De laatste 20 jaren was het voortdurend een financieele misère en zelfs in de goede jaren kon de gemeente niets buitengewoons beginnen dat is pas nog gebleken met den aanleg van het electrisch net. Spr. i9 er dan ook van overtuigd dat de gemeente er beter van zal worden. Weth. W. Klijn vraagt hoe de lan- derijen van gemeente en van arm besturen zullen worden verdeeld De Voorzitter zegt dat schulden en bezittingen gelijkelijk zullen worden verdeeld. Deze kwestie komt echter pas ter sprake als het ontwerp-wet is opgesteld. De heer Brok stelt voor aan Ged. Staten te verzoeken de gemeente Oud heusden te laten bestaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 3 stemmen, tegen de heeren v Lieshout, de Baaij en Brok. Rondvraog. De heer v. Mook vraagt de werk verschaffing weer in 't leven te roepen. De V oorzitter zegt dat de werk- verschaffing voor de gemeente veel te duur uitkomt, zelfs al wordt 75 pCt. subsidie door het rijk gegeven. Boven dien worden nu de werkloozen aan gespoord elders werk te zoeken, wat in de werkverschaffing niet het geval was daar de loonen daar nog hooger waren dan in het vrije bedrijf. Er zijn than9 slechts 6 werkloozen, waarvan er zeker 3 gemakkelijk werk zouden kunnen vinden. Ten behoeve der anderen kan de gemeente toch moeilijk een voorwerker betalen. Bovendien zegt spr. dat de werkloozen ook thans niets tekort komen, vooral daar de werkloozen er nu nog wat kunnen bijverdienen. Spr. acht het in 't belang der gemeente dat de werkverschaffing wordt stopgezet. De heer v Mook vraagt zich af hoe men met 10 kinderen van het steun geld moet rondkomen. De heer v Lieshout vraagt om den weg in Oudheusden met wat grint op te knappen. De Voorzitter zegt dat er financieele bezwaren zijn, doch hij wil gaarne ter plaatse komen zien of het werk nood zakelijk is. De heeren v. Mook en Vuchts wijzen nog andere wegen aan die verbeterd dienen te worden, o.a. het fietspad over den dijk naar den Overlaat. De heer Vuchts meent dat op de Achterste Weide nog wel wat werk voor de werkloozen te doen is. De Voorzitter houdt dit in overwe- ging en acht het beter met dergelijk werk tot het najaar te wachten. De openbare vergadering wordt daarna gesloten. Ook de dubbele raad voor opheffing van Oudheusden. De Commissie bedoeld in art. 158 der gemeentewet kwam Zaterdagavond ten raadhuize te Elshout In openbare vergadering bijeen, onder Voorzitter schap van Burgemeester Mr. R. v. d. Heijden. Aanwezig waren de heeren C. Brok, J. Verhoeven, P van Loon, J. Gljssels, Muskens, H. van Engelen en van Orevenbroek. Nadat de vereischte formaliteiten zijn inacht genomen geeft de Voorzitter een inleiding tot de besprekingen. Spr. wijst er daarbij op dat thans nog niet gesproken wordt over de finan cieele gevolgen der opheffing dezer gemeente. Spr. wil dergelijke vragen natuurlijk graag beantwoorden, doch het blijft vooreerst nog onmogelijk de juiste gevolgen te berekenen. Spr. legt er echler den nadruk op dat het bestaan der gemeente zeer moeilijk wordt, vooral tengevolge van de slechte economische omstandig heden. Oeen wonder is dit als men bedenkt dat het ook in normale tijden al moeilijk Is de eindjes aan elkaar te knoopen, waarbij niet eens sprake kan zijn van een behoorlijk onderhoud der wegen en andere gemeente- eigendommen. Spr. verwacht dat de voorgestelde annexatie voor deze gemeente niet slecht zal zijn, vooral niet voor het dorp Elshout dat bij Drunen gevoegd zal worden. Deze laatste gemeente staat er immers niet slecht voor en heeft tamelijk veel Industrie, waarin ondanks de crisis goed gewerkt wordt. Bovendien be- teekent de annexatie in de toekomst een groote besparing in de kosten van het bestuursapparaat. Spr, voorziet dat de groote nieuwe gemeenten die zullen gevormd worden 'een behoorlijk beslaan zullen hebben, vooral als er eenlge opleving komt in het boeren bedrijf Spr. verdedigt voorts de voorwaarde die B. en W. in hun prae-advies gesteld hebben, n.l. een billijker grondverdeeling tusschen Drunen en Heusden. De heer Verhoeven wenscht de grensscheiding te trekken door de Lanestraat, over den prov. weg, door de Oosters en verder naar het Oude Maasje. De Voorzitter vindt dit ongewenscht daar de Laagstraat dan gedeeltelijk bij Drunen en gedeeltelijk bij Heusden zou komen te behooren. Spr. vindt de in 1924 voorgestelde grens billijk. Op vraag van den heer Gijssels zegt de Voorzitter dat de raad het voorstel van B en W. heeft aanvaard. Slecht 2 leden waren voor behoud der zelfstandigheid. Spr. gelooft dat er in de toekomst geen reden zal zijn om het verlies der zelfstandigheid te betreuren. De heer van Engelen informeert naar de hoogte der belastingen In Drunen en Oudheusden. De Voorzitter zegt dat de hoogte der pers. belasting niet ver uiteen zal ioopen; voor de Inkomstenbelasting verkeert Drunen echter in de gunstigste positie. Bij opleving In de boeren bedrijven verwacht spr. zeker ver laging van belasting. De heer Gljssels betreurt het dat er geen proef begrooflng is opgemaakt voor de nieuwe gemeente. De Voorzitter zegt da! zulks on mogelijk is zoolang niet meerdere gegevens bekend zijn. De heer Gljssels meent dat de Commissie niets te maken heeft met de vereeniging van Doeveren en Hecsbeen met Heusden, waarover In het prae advies gerept wordt. De Voorzitter wijst erop dat deze kwestie voor de bewoners van Oud heusden van zeer veel belang is. Voor hen is het immers gewenscht dat de nieuwe gemeente Heusden zoo krachtig mogelijk wordt. De heer Verhoeven vraagt hoe de bezittingen van het Armbestuur zullen worden verdeeld. De Voorzitter zegt dat Ged Staten baten en Jasten In goede verhouding tot het zielental zullen verdeeler. Besloten wordt aan Ged. Staten mede te deelen dat de Commissie zich met de voorgestelde annexatie kan vereenigen, mits de grensscheiding zal worden gewijzigd en minstens wordt verplaatst naar de lijn waarop zij in 1924 was geprojecteerd. Bovendien zal de Commissie er bij Ged. Staten op aandringen dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot bijvoeging der dorpen Doeveren en Heesbeen bij Heusden. BUITENLAND. Pact van vier voor tien jaar goed gekeurd. Het door Mussolini voorgestelde viermogendhedenpact is thans door de vertegenwoordigers van alle vier de landen, die er bij betrokken zijn, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië, aanvaard. Mussolini heeft nu het ontwerp verdrag, waarin de vier landen zich verplichten samen te weiken om den vrede In Europa te handhaven, een overeenkomst die om te beginnen tien jaar van kracht zal zijn, naar Gerève gezonden. Tevens is het naar de re- geeringen te Berlijn. Londen, Parijs en Rome gestuurd ter oificieele be krachtiging. Ook Reuter meldt, dat men te Rome van oordeel is, dat het pact van vier nog slechls formeele bekrachtiging door de regeeringen behoeft. De tekst van Mussolini's verdrags- ontwerp is nimmer van oificieele zijde gepubliceerd. Niettemin staat het wel vast en is het ook nooit weersproken, dat de Inhoud op het volgende neer- komt: 1. Duitschland. Engeland, Frankrijk en Italië verplichten zich tot een po litiek van samenwerking tot handha. ving van den vrede. 2. Genoemde landen bevestigen hel beginsel van de herziening der vredes verdragen binnen het kader van het Volkenbondspact. als er een siluatie ontstaat, die een conflict kan veroor zaken 3. Engeland. Frankrijk en Italië ver- klaren, dat Duiischlands rechtsgelijk heid in practijk gebracht dient te worden, als de ontwapeningsbespre kingen slechts tot gedeeltelijke resul. taten leiden. Duitschland verplicht zich de rechtsgelijkheid slechts na diplo matiek overleg te verwezenlijken. Het nieuwe ontwerp, waarover men het te Rome eens is geworden, wijkt in belangrijke mate af van het oor. spronkelljke. Peru en Columbia zijn het eens. Thans wordt officieel bevestigd, dat tusschen Peru en Columbia een ac coord tot stand Is gekomen over het geschil in zake Leticia Deze overeenkomst is gebaseerd op de jongste aanbevelingen van den Volkenbond. Chlneesche troepen verlaten Peking. De Japanners zijn thans de stad Peking van twee kanten genaderd tot op zeer korten afstand en de toestand schijnt thans zoo kritiek te zQn ge- worden, dat de Chlneesche regeering, volgens een bericht uit Nanking, be sloten heeft de troepen tot ten zuiden van Pautingfoe terug te trekken. In overeenstemming met bovenge noemd besluit heeft Ho Jing-tsjtng naar gemeld wordt voorbereidingen getroffen om met den militairen raad Peking te verlaten en zich naar Pau tingfoe te begeven. BQ het nemen van dit besluit schijnt men de hoop te hebben gekoesterd, dat de Japanners dan van een bezetting van Peking en Tientsin zouden afzien. Maar ondanks de toegeeflQke en tege- moetkomende houding van de Chlnee sche autoriteiten schijnen de Japanners hun opmarsch voort te zetten. De troepen van generaal Hatori zijn Toeng- tsjau, op 10 KM. afstand van Peking binnengerukt, nadat de stad vooraf door Japansche artillerie was gebom bardeerd. Vereenlgde Staten solidair met vredespolitiek. „Amerika aanvaardt de Britsche voorstellen (het MacDonald plan) van ganscher harte; het acht die een prach- tigen stap naar het einddoel der con ferentie*. „Amerika is verder bereid, ter ver mijding van conflicten, met andere landen overleg te plegen wanneer de vrede wordt bedreigd, en bij even- tueele maatregelen tegen een staat wil het afzien van alles wat het suc ces der collectieve maatregelen der andere staten in gevaar zou kunnen brengen*. Fascisten en Soviets. Tegen het einde van deze maand zullen eenige Italiaansche oorlogssche pen te Batoem aankomen, teneinde een bezoek aan de Russische vloot te brengen. Naar verluidt, zouden de Russen ook voornemens zijn, Italiaansche vliegers tot een bezoek aan Zuid- Rusland uit te noodigen. Frankrijk en de Ontwapenings conferentie. Naar de socialistische „Populaire" meldt, heeft de Fransche regeering be sloten te Gerève te doen verklaren, dat Frankrijk in principe zQnadhaesie geeft aan het Britsche ontwapenings plan. Daaraan worden twee voorwaar den vastgeknoopt: ie dat direct wordt overgegaan tot de organisatie van een internationale bewapeningscontiöle 2e. dat de ontwapening in étappes geschiedt. De commissie voor de leger-effec tieven der ontwapeningsconferentie ver. werpt het Fransche voorstel om de Duitsche hulppolitie der spoorwegbe- scheiming bij de sterkte van het Duitsche leger in rekening te brengen Parijs beUhermt zich tegen gasaanvallen. Het .geheime plan Z" waarbij de gasbeschermingsdienst van Parijswordt geregeld en dat tot nu toe zoo zorg. vuldig geheim werd gehouden, is thans door de prefectuur van politie geopen baard. Een aantal reserve-officieren is opgeleid in den beschermingsdienst tegen gas-aanvallen uit de lucht, en men zal thans weer gemeentelijke ambtenaren, andere reserve-officieren en het Roode Kruis en vaderlands lievende vereenigingen voor dezen dienst opleiden. Op hun beurt zullen dezen dan de burgerbevolking les geven. iedere cursus zal bestaan in twee lessen van twee uur. waarin voorna melijk het gebruik van gasmaskers zal worden onderwezen, theoretisch. Zoo zal de leerling o a. een gaskamer, gevuld met traangas, moeten binnen, gaan. De fabrieken in en om Parijs zijn kortgeleden ingedeeld in verschillende categorieën voor het bieden van schuilplaatsen bij aanvallen van uit de lucht. België's nood. In verband met de voorgenomen actie der Belgische regeering inzake de onlangs verleende volmachten richtte zij een manifest tot het Belgische volk, waarin zij den huidigen toestand schetst en een beroep doet op een ieders medewerking om het land uit deneconomischen en financieelen nood te redden. BINNENLAND. De Kabinets-crists, Zooals gewoonlijk bij den voorbe reiderden arbeid van een formateur om zijn ministerie samen te stellen, hebben de laatste dagen allerlei ge ruchten de ronde gedaan van minislrabelen, die voor de een of andere portefeuille in aanmerking komen. Naar de N. R. Cft. verneemt schijnt de stand van zaken op dit oogenblik te zijn, dat dr. ColQn de portefeuille van blnnenlandsche zaken zal kiezen. Voor waterstaat komt ir. j. A. Kalff (lib), de voormalige directeur der Ned. Spoorwegen, in aanmerking, Verder zouden er twee vrijzinnig- democraten in het ministerie worden opgenomen en wel mr. P. J. Oud en mr. H P. Marchant, aan wie resp. de portefeuilles van financiën en onder wijs zouden zijn toegedacht. Vrij zeker schijnt het ook te zijn, dat koloniën aan dr. A. A. L. Rutgers (a.-rgouverneur van Suriname, wordt toegewezen. Voor het nieuw ministerie van sociale zaken wordt prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (c.h) genoemd. Bij de volgende departementen moet de kans, dat de daarvoor genoemde personen met het bestier daarvan be last zullen worden of daartoe bereid zullen worden bevonden, nog zeer onzeker zijn buitenlandsche zakenjhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (politieke kleur onbekend); landbouw, handel en nijverheid (het voormalige, weder in te stellen depar tement van dien naam): mr. T. J. Verschuur (r.kde tegenwoordige minister van oeconomiscbe zaken en arbeid defensiemr, L. N. Deckers (r.k.), de tegenwoordige minister van defensie en justitie: mr. J. R. H. van Schalk (r.k.), voorzitter van de Tweede Kamer. Onder alle voorbehoud worden al deze namen medegedeeld. Later wordt bericht dat dr. CoIJn zelf koloniën zal nemen en dr. Rutgers geen deel zal uitmaken. In elk geval zal de beslissing spoedig komen. is bestand tegen een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Het toekomstige Kabinet Colljn. Naar wij vernemen, zal de samen stelling van het criels-kabinet-Colijn thans spoedig haar beslag krijgen. De heer Rutgers, de gouverneur van Suriname, die als minister van koloniën genoemd ls zal van het kabinet geen deel uitmaken. Men meent te weten, dat de bezetting van koloniën voor velen een verrassing zal zijn. In dit verband dient wellicht waarde toege kend te worden aan een bericht in De Maasbode van Maandagavond 22 Mei, dat de premier misschien zelf deze portefeuille (en dus niet die van blnnenlandsche zaken) voor zijn rekening zal nemen. Het dreigende conflict In het Steendrukkersbedrljf. Maandagmiddag heeft onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse in het departement van oeconomische zaken en arbeid, een tweede uitvoerige bespreking plaats gehad tusschen partijen, be- trokken bij het dreigende conflict in het steendrukkersbedrljf. Ook deze bespreking heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. Intusschen zijn de onderhandelingen zoo ver gevorderd, dat mag worden aangenomen, dat de beslissing nog aan het einde dezer week zal vallen. Vervanging van vrouwelijke door mannelijke werkkrachten. De directie der N.V. Stoomchoco- lade- en cacaofabriek Kwatta te Breda is begonnen met de vervanging van vrouwelijke arbeidskrachten door man- neltyke. 15 Meisjes, werkende aan de machines zijn reeds ontslagen. Haar plaatsen zijn ingenomen door werk- looze jongemannen. Gebonden oeconomle als crlslspolttlek. Dezer dagen kwam de Kring „Groningen" der Algemeene R. K. Werkgeversvereniging onder voor. zitterschap van den heer B. Schmidt te Assen bijeen. Na afhandeling van eenige huls- houdelljke aangelegenheden, sprak dr. L. G. Kortenhorst, Hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over „Ge bonden oeconomie als crisispolitiek*.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 12