>P :e at le at I iE: iet •cti lei in ai .u j/e j'ei te .5 J, >V 16 /e *1 J 4 K< vc Z; w K v; hi ri II P F b C h h c 1 c BUITENLAND, Hitler's groote Rijksdagrede. Onder buitengewone belangstelling begon rijkskanselier Adolf Hitler Woens dagmiddag precies 3 uur 20 zijn door de geheele wereld met zooveel span ning verbelde rede over het standpunt dat Dultschland met betrekking tot het ontwapeningsvraagstuk inneemt. Zijn betoog kwam In het kort samengevat op het volgende neer: le. Dultschland wenscht in vrede met de andere naties te leven. Het verlangt geen herbewapening, doch ontwapening der anderen en wil zelfs het laatste restant zijner wapens ver nietigen, wanneer ook de andere landen daartoe bereid zfln. 2e. In het Briische plan ziet de rljksregeering een mogelijke basis voor de oplossing van het ontwapenings vraagstuk. waarbij echter in ieder geval met ,een kwalitatieve gelijkgerechtigd heid rekening moet worden gehouden. De regeering Is bereid over de toe passing der rechtsgelijkheid te onder handelen. Voor de totstandkoming der nationale veiligheid van Dultschland stemt zij toe in een overgangsperiode van vijf jaar. 3e. De rljksregeering is bereid tot concessies op het gebied van de uni formiteit der legerijrpes, doch wenscht dat de aanpassing geleidelijk zal ge schieden. 4e. Dultschland begroet met dank baarheid president Roosevelt's voor stel en is volkomen bereid mede te werken aan de oplossing van de poli tieke en economische moeilijkheden 5e. Het verschil tusschen overwin naars cn overwonnenen moet verdwij nen. Wanneer Dultschland blijvend in een vernederende positie zou worden gehouden, zou het het rijk moeilijk vallen langer lid van den Volkenbond te blijven. RQksdagpresident Qoering las hierop de volgende motie voor, die door alle rechtsche fracties is ingediend „De Duitsche Rijksdag als de ver tegenwoordiging van hei Duitsche volk, keurt de verklaring van de Rljksregeering goed, eischt de gelijk gerechtigdheid van het Duitsche volk en plaatst zich aaneengesloten achter de Rljksregeering*. Met algemeene stemmen, dus ook die der aanwezige soctaai democraten werd vervolgens de motie aangenomen. Dit resultaat werd met gejuich begroet en ook rijkskanselier Hitier klapte in de handen. De naiionaai-socialittiBChe fractie hief het Duitschlandlied aan, dat door alle fracties en tribunebezoekers geestdriftig werd meegezongen. De rede, die uitstekend yerzorgd was en een politiek stuk van werkeljjke grootte was, werd met kalmte voor gedragen en maakte diepen indiak. 'i Voornaamste is dat ook in 'i bui tenland met name in Engeland en Frankrijk, maar speciaal in Amerika, deze belangrijke|fustlge rede met ware voldoening is ontvangen. Werkverschaffing op groote schaal en industrleele samenwerking in Amerika. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Roosevelt aan het congres een crediet gevraagd van 3.300.000.000 (drie milliard, drie honderd millioen) dollar voor een reusachtig programma van werken van openbaar nut en voor is oi' zelfs geheel ontbreekt. Dat is het evenwichtsorgaan, dat zich bevindt in het iniddenoorgedeelte: het labyrinth. Dit orgaan oefent onwillekeurige re flexbewegingen uit, net zooals bijv. onze oogen, die we „onbewust" met de hand beschutten, als iemand er 'n slag tegen wil geven. Deze reflexbeweging gaat als volgt: zoodra het dier op zijn rug hangt of Valt, voelt dit orgaan zich niet goed, niet in evenwichtstoestand. Dan draait eerst de kop zich, om het oor in de goede houding te brengen. Door deze beweging worden de halsspieren ge prikkeld en een reeks reflexbewegin gen maken, dat de romp zich even eens als een spiraal draait. En terwijl hel lichaam zich keert, strekken de vier pooten zich, om den val van hei lichaam zoo elastisch mogelijk op te vangen. Daarom komt de kat altijd op haar vier pooten terecht. E. W. OPLOSSINGEN. I. B h a oma teer B a a r n II. Lama, hvena, drominedaris, kameel. III. Raaf, uier, stem, tram, rood, oase, erwt, sage, tand, Rust roest. IV. Meubileering. Nul, bel, leer, beer, meel, meer, ring. V. Hobbelpaard. het scheppen van een groole „pan- induslrieele coöperatieve beweging" met het doei de werkloosheid ie ver minderen door werkverschaffing, de werkweek te verminderen met betaling van redelijke ioonen voor die verkorte werkweek en tot het beletten van on eerlijke concurrentie en een noodlottige overproductie. Dit doel zou ten deele bereikt worden door het schorsen van de anti-trusf wetten in die gevallen, waarin over. eenkomsten ter rationalisatie zijn tot stand gebracht onder goedkeuring van de regeering. De president raamt dat het noodig zal zijn een minimum te verkrijgen van 220 millioen dollars door nieuwe belastingen voor den dienst der open bare leeningen, bestemd voor weiken ten algemeenen nutte. Nieuwe revolutie op Cuba. Volgens berichten uit Havanna, aldus V. D., is op Cuba een nieuwe revolutie uitgebroken; 1200 opstandelingen zijn van Trinidad komend, geheel onver, wacht geland aan de Zuidkust in de provincie Santa Clara. De opstande lingen werden gesteund door de be volking der steden Sanclus Spiritus Moron en Elacuepagos. Het is Jol bloedige botsingen gekomen metregee ringstroepen. De verliezen aan beide zijden worden geschat oplOOdooden President Machado heeft versterk!n< gen gezonden naar de Zuidelijke pro vincies. Dit is de ergste opstand, weike sinds het begin der regeerings- periode van Machado heeft plaats gehad. Belangrijke maatregelenvoortvloeiend uit de machtigingswet in België. In België zijn een aantal maatregelen getroffen, verband houdend met het herstel van de rijksfinanciën. O.a. be sloot de ministerraad, dat nieuwe straf maatregelen zullen worden toegepast, teneinde alle bedrog inzake belastingen, toekenning en uiikcering der ouder domspensioenen, werkloozensteun enz. onmogelijk te maken. Alle credieten, bij de begrootingen der verschillende departementen voor zien, zullen met uitzondering van de bedragen, bestemd voor de uiikcering der salarissen, met 20 pet. worden verminderd. De credieien voor den aankoop van materieel en voor de ui,keering van reisvergoeding aan de ambtenaren worden met 10 pet. verlaagd. De posities van de op wachtgeld staande ambtenaren zullen worden herzien. De ministers hebben reeds eeri begin gemaakt met de besprekingen van de kwesties der cumulatie van rijkssaia- rissen met invaliditeitspensioen en andere vergoedingen. BINNENLAND. Het conflict bij de K.L.M. De vlieger Evert van Dijk, die geen lid is van de Vereeniging van ver keersvliegers, heeft nu ook tegen 1 Juli zijn ontslag bij de directie der K.L.M. ingediend. Hij heeft daarbij geschreven bereid te zijn, dit ontslag in te trekken, als voor dien tijd een bevredigende regeling in het geschil mocht zijn ge troffen. Intusschen heeft de K.L.M. dezer dagen een Duitschen vliegtuigbesluur- der, die reeds was .ingevlogen" door den chef.piloot Ahler, aangenomen. Naar verluidt is de directeur der K.L.M de heer Plesman, naar Parijs vertrokken teneinde te trachten, Fransche piloten voor een verbintenis bij de maatschappij te vinden. De Duitsche piloot Silberstein heeft in verband met de Jodenvervolging in Duitschland de wijk uit dit land genomen. Naar aanleiding van het in dienst nemen van dezen Silberstein door de K.L.M. h«eft de vereeniging van verkeersvliegers gisteravond ver gaderd, teneinde de houding der vliegtuigbestuurders in deze zaak te bepalen. De stemming ter vergadering was van dien aard, dat eerst is over- wogen om unaniem te weigeren de diensten voort te zetten, als bedoelde Duitscher niet onverwijld wordt ont slagen. Daar inmiddels is gebleken, dat wellicht nog overeenstemming met de directie te bereiken is, heeft de vereeniging een zoodanig besluit aan gehouden, mede uit overweging dat door een dergelijken vèrgaanden maatregel het publieke belang wellicht ernstig zou worden geschaad. Nader vernemen wij, dat Evert van Dijk in ieder geval weigert te vliegen, zoolang de Duitscher Silberstein niet is ontslagen, daar hij van oordeel is, dat het zijn eer als Nederlander te na tornt om tezamen met Duitschers in dit bij uitstek nationale bedrijf te vliegen. De Duitscher is volgens de directie geen vluchteling, maar iemand die al ang op de sollicitanten lijst stond en werd aanbevolen door de Luft-Hansa. r staan nog meer buitenlanders op nominatie. Tekort van 260 millioen in 1934 Een deficit van ca. 260 milioen gulden zal op de begrooting van het jaar 1934 gedekt moeten worden. Het is .De Standaard', het blad van den kabinetsformateur dr. Colijn, dat deze ontstellende mededeeling doet. Indien minister De Geer onlangs tot de conclusie kwam, dat het tekort aanzienlijk lager was, nl. 122 millioen, dan is dit slechts schijnbaar in tegen spraak met de cijfers die „De Stan, daard' noemt. Minister De Geer ver minderde nl. het tekort bij voorbaat met de opbrengst der nog aan te nemen omzet- en weeldeverterings- belasting van ca. 70 millioen met de verlenging van de slechts voor een jaar toegestane heffingen van ca. 30 millioen en het tekort in het leenings- fonds van 41 millioen, dus totaal met 141 millioen gulden. Daardoor kwam hij tot een sterk geflatteerd resultaat. Bij de tot nu toe gevoerde onder handelingen over de oplossing der kabinetscrisis heeft het bovengenoemde tekort van 260 millioen gulden een groote rol gespeeld, daar het door dr. Colijn telkens naar voren werd ge schoven en als een doorslaggevend argument voor het invoeren van groote bezuinigingen werd aangevoerd Naar men ons verzekert verlangde dr. Colijn besparingen ten bedrage van ca. 200 millioen gulden, terwijl het resteerende bedrag door de omzet- en weelde- verteringsbelasting zou worden gedekt. Tel. Dr. Colijn spoedig gereed Naar verluidt is dr. Colijn heden be gonnen met verschillende personen le polsen over zitting nemen in het nieu we kabinet. "Verwacht wordt, dat hij spoedig met de samenstelling ervan gereed zal zijn. Nederlandsche schepen voor Russisch hoiitvervoer bevracht. Vanwege de handelsvertegenwoor diging van Sowjet-Rusland hier te ande zijn 2G Nederlandsche schepen bevracht; elk schip zal verscheidene reizen doen. De schepen zijn gechar* terd hoofdzakelijk voor houtvervoer. Tot nu toe geschiedde het Russische houtvervoer hoofdzakelijk met Engel- sche schepen. Korting op de Indische pensioenen. De „Javabode" meldt, dat de Indi sche regeering aan den minister van Koloniën telegrafisch verzocht alsnog te willen toestaan de invoering van 'u korting van 10% op de Indische pen sioenen door te voeren, waardoor een besparing van ƒ8.700.000 zou worden verkregen. Het landbouwconflict in West-Brabant Oplossing bereikt. Naar de „Volkskrant" bericht, is door alle werkgevers, betrokken in het landbouwconflict in West-Brabant ar bitrage aanvaard. Hiermee is dit can- füct van de baan. Grootschc plannen in Rotterdam. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft z. h. s. in beginsel besloten tot aanleg van een tunnel onder de Nieuwe Maas in de lijn Park-Charlois en heeft eveneens z. h. s. het plan tot aanleg van een bosch en park rond den Ivra- lingschen Plas aangenomen. RECHTSZAKEN. De Inbraak te Waalwijk. De behandeling werd voorlgezei van de strafzaak tegen A. W, v. d. B., 22 jaar uit Rotterdam, thans gedeti. neerd, verdacht ter zake dat hij in den nacht yan 26 op 27 Jet. 1932 te Waalwijk opzettelijk is )?hulpzaam geweest bij een inbraak n den goud- en zilverwinkel van J. Tausch, door gedurende den inbraak op den uitkijk te gaan staan. Hij had met zijn handlanger A. ten H. een afspraak gemaakt er samen op uit te gaan. Door een tuimelraam wist de dief naar binnen te komen en maakte een grooten buit aan ringen, horloges, cetllngen enz. De voorwerpen werden n een doos meegenomen naar Den Josch waar de twee jonge mannen bij de politie in de val liepen. Op 19 jan. werd de verdere be handeling van deze zaak uitgesteld voor deskundig onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Zijn medeplichtige ondergaat reeds zijn stiaf. Verdachte gevraagd of hij zijn misdrijf bekende, bromde, dat hij 7 maanden geleden al bekend had. Volgens getuige Tausch was dezen door anderen gewaarschuwd, dat er ngebroken was. Getuige Dr. Casparle, Zenuwarts, Jen Bosch, vond verdachte toereken baar voor zfln misdrijf, maar oordeelde wel, dat er termen waren voor voor waardelijke veroordeeling. Ook in het reclasseeringsrapport uidde de conclusie, dat er wel redenen waren op verdachte voorw. veroor deeling toe te passen. Verdachte is al 7 maanden In voorarrest. De officier eischte 8 maanden on voorwaardelijk en 6 maanden voor. waardelijk. De verdediger Mr. van der Eerden, Den Bosch, pleitte voorw. veroor deeling en concludeerde verdachte te doen vols'aan met het al zoo lange voorarrest en hem die maand ge vangenisstraf die er feitelijk nog over. schiet, kwijt te schelden. De rechtbank gingen in raadkamer, doch ging niet in op het verzoek van den verdediger. Uitspraak 31 Mei. Het inkrimpen van onzen rundveestapel en de bestrijding der tuberculose. Nadruk verboden.) Door de verschillende belemme ringen die de invoer van onze zuivel producten in het buitenland ondervindt, zullen wij genoodzaakt zijn om, ten einde aan de overproductie van deze zaken een einde te maken, onze rundveestapel belangrijk in te krimpen. De verschillende groote landbouwor ganisatie^ hebben hierover in de dagbladen een uiteenzetting gegeven, waarbij in groote lijnen aangegeven werd hoe dat te doen. Men zou dan door een extra heffing op het rundvleesch, waardoor de consument hiervoor dan een vóór -oorlogsche prijs zou betalen, een fonds vormen waaruit dan de kosten voor het uit de markt nemen van een groot kwantum melk - en jongvee bestreden zou kunnen worden. Deze dieren zouden dan afgeslacht en indien mo gelijk direct en anders in blik gecon serveerd, geexporteerd worden. Natuurlijk zal het wenschelijk zijn om bij deze inkrimping tegelijk een strenge selectie op de veestapel uit te oefenen, zoodat men, zooals van verschillende zijden reeds geopperd is, dan de slechte melkgeefsters en dieren met een laag vetgehalte zou moeten opruimen, waardoor dan de gemid delde productie van de overgebleven dieren zal stijgen en de exploitatie- kosten voor den veehouder verminde ren zullen. Indien dit gelukt, is het natuurlijk zeea toe te juichen, maar wij willen hier naast nog op een andere moge lijkheid wijzen en wel deze of wij bij dit afslachten op groote schaal nu niet een uitgezochte gelegenheid hebben om meteen een flinke opruiming te houden onder de lijders aan open tuberculose en de dieren die daarvan ernstig verdacht worden. Want deze toch zijn het die deze schadelijke ziekte steeds weer onder onze vee- stapel blijven veibreiden en wij weten nog niet of met het opruimen van een groot aantal tuberculose koeien in de toekomst niet een grootere besparing van onkosten verkregen zal worden dan bij het uitsluitend verwijderen van de minder goede melkgeefsters. Want jaarlijks toch gaan er, zooals de staatscommissie die daar een onder zoek naar instelde berekende, eenige millioenen guldens verloren, door het slecht groeien, minder produceeren en sterven van de door de ziekte aange taste dieren. Hier komt nog bij dat men tevens een groot gevaar van de volksgezond heid zou bestrijden, want over het algemeen wordt het besmettingsgevaar van de mensch door melk van tuber culose dieren veel te licht opgenomen. Veel meer dan men denkt komt uiertuberculose voor, met als gevolg de aanwezigheid van de voor den mensch en vooral voor kinderen zoo gevaarlijke tuberkelbacillen in de melk Wij beschikken in dit opzicht over zeer nauwkeurige gegevens waaruit blijkt dat bij melkkoeien welke lijden de waren aan algemeene tuberculose, ruim 40°/o tuberculose van het uier bleek te hebben. Een cijfer dat zeer zeker te denken geeft, vooral als men daarbij nagaat dat dergelijke koeien juist voor een groot deel op de kleine melkbedrijven rondom onze groote steden voorkomen. Zij vormen dan ook voor de bevolking een groot gevaar wanneer deze de melk of room ongekookt of ongepasteuriseerd ge bruiken. Wij stellen ons voor dat door het verstrekken van een extra premie van Rijkswege of uit het hierboven ge noemde fonds een groot aanbod van dieren die aan open tuberculose lijden of daarvan verdacht worden, zal worden verkregen. Natuurlijk zal men het toekennen van de extra vergoeding van een deskundig onderzoek van het geslachte dier afhankelijk moeten stellen. Wij verhelen ons niet dat de uit voering van een dergelijk plan zeer vele moeilijkheden met zich mede zal brengen, maar bij een krachtdadig medewerken van de verschillende betrokken organisatie's zal er toch veel in de goede richting te bereiken zijn. Een geheel uitroeien van de ziekte is daarbij echter uitgesloten, daar deze daarvoor te veel in onze veestapel is ingeworteld. Zou men dat willen doen dan was men genoodzaakt om waar schijnlijk ongeveer de helft van ons rundvee op te ruimen, daar dan alle op tuberculose reageerende dieren geslacht dienen te worden. Iets wat om bedrijfstechnische redenen onmo gelijk is. Het verwijderen van de aan open tuberculose lijdende dieren of daarvan verdachte, is echter wel voor verwe zenlijking vatbaar en verdient, temeer waar op het oogenblik in dit opzicht eenige vooruitgang merkbaar is, alle aanbeveling. Het is namelijk opvallend dat de laatste jaren aan de groote slachthuizen minder dieren geslacht worden die aan uitgebreide tubercu lose lijden dan eenige jaren geleden. Verschillende factoren, zooals o.a. de lage veeprijzen doen hierbij hun in vloed gelden, maar zeer zeker zal dit ook toe te schrijven zijn aan het feit dat de veehouders reeds zeer veel wrakke en magere dieren opgeruimd hebben. De omstandigheden zijn dus gunstig om den strijd tegen de rundertubercu. lose met kracht door te zetten en van de gelegenheid die zich nu voordoet gebruik te maken om haar nog verder terug te dringen. De veehouders kun nen dan op die nieuwe basis in nog meerdere mate dan tot dusver het geval was, de bestrijding van de ziekte weer zelf ter hand nemen, waardoor èn de veehouderij èn de volksgezond heid gebaat zijn. Dr. W. v. R. SPORT. VOETBALSPORT. DE VOETBALCOMPETITIE. WAALWIJK. W. S. C. W.S.C.—F. C. TURNHOUT. JULIANA. 'M in i d( Zi M IT 0 PSV naar het Noorden. Een lastige reis voor Middelburg. Baardwijk'* tweede kans. PSV gaat morgen in Groningen op bezoek en heeft daar oogenscliijnlijk een niet al te zware partij aan elocitas. Het zou de Pliilipsmenschcn echter wel eens tegen kunnen vallen, want cok andere jaren hebben de Noordelijke kampioenen na een teleurstellend begin dikwijls goede dingen gedaan. En vooral dit jaar schijnen de Gronin gers hun huid duur te zullen verkoopen, daar voor zijn hun wedstrijden tegen Stormvogels en l'eijenoord het beste bewijs. Dus zal het morgen voor PSV nog niet zoo meevallen. Nog minder zeker zijn we van den uitslag van Stormvogels Go Ahead, vooral waar deze ontmoeting op IIol- landschen bodem wordt gespeeld. In het Zuiden moet Middelburg naar het ko- lenland eh zoo men weet is dat ten allen tijde een lastig karwei. Het zou daarom geen wonder zijn, als de le klassers morgen hun eerste veer lieten, al zijn ze betere voetballers als de kolenmcn- schen. VVV heeft het gemakkelijker cu kun thuis van Hero winnen. Baardwijk heeft vorige week op ongelukkige wijze de promotie ingezet. Nu wordt haar de ge legenheid geboden om te toonen, dat ook zij nog wel een woordje mee wil spreken. Tegen Zalt- hommel durven wij de Baardwijkers een kleine revanche-kans te geven. Intusschen wordt te Eindhoven een tweede revanche-partij gespeeld, n.l. Picus—GUDOK. De Eindhovensche ploeg zal o.i., evenals in Tilburg, wel de punten opstrijken en zoodoende de beste kansen houden. Het programma luidt: Kampioenschap van Nederland: GroningenVelocitasPSV IJinuidenStormvogels—Go Ahead. Afdeeling IV Zuid: Promotie 2e klasse: SpekholzerlieidcJuliana—Middelburg Venlo: VVV—Hero. Beslissingswedstrijd 2c klasse A: Bergen-op-ZooinMevo—Alliance. Promotie 3e klasse: BredaBoeimecrAxel. Eindhoven: Picus—Gudok. WaalwijkBaardwijk—Zaltbomincl. Promotie ïeserve 2e klasse: Dongen: Dongen 2—Staatsmijn Emma 2. Een internationale wedstrijd. Zooals gemeld wordt de internationale voetbal wedstrijd tusschen WSC en F C Turnhout a.s. Don derdag, Hemelvaartsdag, gespeeld. Met groote belangstelling wordt deze ontmoe ting in de voetbalkringen van Waalwijk en om geving tegemoet gezien, want dit is sinds jaren geleden de eerste maal dat WSC tegen een bui- tenlandsclie club in het veld zal komen. De Belgische club die als tegenstander naar Waalwijk zal komen, is voor onze plaats nog zoo goed als onbekend. Wel herinneren wij ons dat vroeger al eens een Turnhoutsche ploeg in Waal wijk gespeeld heeft, doch dit behoort reeds lang tot het grijze verleden. De F C Turnhout behoort de laatste jaren tot de meest vooraanstaande clubs in het Belgenland. Enkele seizoenen geleden kende zij zelfs de luxe in de Belgische eere-afdeeling uit te komen zoo men weet spelen de twaalf beste clubs van België een aparte competitie doch thans is zij weer uit dit dorado verdrongen, zoodat zij in de eerste klasse geplaatst is. In deze afdeeling wordt de ploeg tot een der beste gerekend. Wij kennen na tuurlijk niet het gemiddelde spelpeil in de Bel gische eerste klasse afdeeling, maar ongetwijfeld is dit belangrijk hooger dan dat van onze 2de klasse en zal het niet zoo ver onder onze eerste klasse blijven. Het is dus zeker dat WSC a.s. Donderdag een zeer sterk elftal tegenover zich zal krijgen. Niet dan na groote moeite is het bestuur van WSC er in geslaagd deze club voor een wed strijd te engageeren. Woensdag zullen wij het elftal van Turnhout opnemen. JulianaZal t bo mm el. Zondag a.s. speelt Juliana de eerste thuiswed strijd voor de promotie tegen Zaltboinmel, het welk een zeer spannende wedstrijd belooft te worden, daar Zaltbommel er alles op zal zetten om de punten in de wacht te sleepen. De Juliana- spelers weten dus wat hun Zondag te wachten staat en de verdediging zal zich van haar beste zijde moeten laten zien, daar de Zaltbommel- voorlioede, waarin de van ouds bekende DEVO-

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6