Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON Etn WoDdirlIjki Gelijkenis EP, UITGAVE: WAALWIJKSCHE Telefoon No. 38. STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-adresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Het nieuwe annexatieplan. De raad ts ervoor. Openbare vergadering van den raad der gemeente Vlijmen gehouden op Maandag 29 Mei des avonds 7 uur, onder voorzitterschap van burgemees. ter G v. d. Ven. Afwezig de heer Wagenberg. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Hieronder is o.m. een schrijven van Ged. Staten betreffende de verhuring van een voetbalterrein aan de voetbal club „Olympia". Daarin wordt opge merkt dai het terrein aan enkele per sonen moet worden verhuurd indien de club geen rechtspersoonlijkheid bezit. B. en W. hebben reeds borgstelling gevraagd aan den voorzitter en den secretaris der vereeniging. 2. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Haarsteeg—Hedikhuizen tot toeken ning van een bijdrage voor de te verbouwen Bewaarschool, met voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt dat in het bedrag dat voor de verbouwing der school is toegestaan reeds een bedrag van f 300 was voor de nieuwe sanitaire inrich ting, zoodat het overbodig is thans nog een speciale bijdrage te verieenen. Wordt afwijzend beschikt. 3. Wijziging begrooting 1933. Enkele formeeie wijzigingen worden door den raad goedgekeurd. 4. Voorstel van Ged. Staten tot wal ging van de grenzen der gemeenten Vlijmen, Nieuwkuijk, Hedikhuizen, Herpt en Heusden. De Voorzitter zegt dat uit het voor stel van Ged. Staten tot vereeniging van de gemeenten Vlijmen, Nieuwkuijk en een gedeelte van Hedikhuizen blijkt, dat Ged. Staten hun oorspronkelijk plan tot vereeniging van Vlijmen en Nieuwkujjk loslaten en zich ook niet kunnen vereenigen met het verzoek van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). 13. Wilt U mij geen hand geven, Oom? drong Endellion vriendelijk aan. .Je bent mijn neef niet. Het was de jonge Arthur die het stilzwijgen verbrak. De woorden ont snapten hem vanzelf, tegen zijn wil eigenlijk en ze werden ingegeven door een wee gevoel van wanhoop. Want hij geloofde zelf niet wat hij zei, integen deel; hij was overtuigd dat zijn neef in levenden lijve voor hem stond; hij had dezelfde trekken, dezelfde kleui haar en oogen het was uitgesloten tl at twee menschen zooveel op elkaar konden lijken. Maar toch waren de woorden hem uit den mond gevallen, eer hij zich er van bewust was als resultaat van een wild verlangen het vurig-begeerde bezit op leven en dood te verdedigen. Weken had hij gehunkerd naar het oogenblik dat hij de erfgenaam van Dulverton Manor zou zijn dit was het eenige, het groote doel van zijn leven. Er hing ook zoo ontzettend veel van af voor hem; als jongens reeds hadden Robert en hij zichzelf en el kaar als mededingers naar een glim lach van Miriam Donnithorne be schouwd «u Arthur geloofd# dat bet van den raad van Hedikhuizen om gedeelten van Vlijmen, Nieuwkuijk en Herpt bij die gemeente te voegen. Het spijt spr. te moeten zeggen dat ook opzlchtens het nieuwe plan van Ged. Staten de meerderheid van het dagelijksch bestuur een afwflzende houding heeft aangenomen. De beide wethouders blijven op het standpunt staan, dat zoolang in de gemeenten die bij Vlijmen worden gevoegd, niet het overgroote gedeelte der ingezetenen zich voor die vereeniging uitspreekt, zij hunne goedkeuring aan het voorstel van Ged. Staten moeten onthouden. Wel wordt door de wethouders erkend dat het thans aanhangige voorstel voor de drie gemeenten finantieele voor deden zal afwerpen en dat tevens een flinke krachtige gemeenschap zal wor den gevormd. Het dag. bestuur is het er echter eenparig over eens dat. mocht de voorgestelde vereeniging toch tot stand komen, de geografische indeeling nog meer zou z]jn toe te juichen als het gedeelte der gemeente Herpt, het z.g. Herptsche veld, met als grens de Seglesche Wetering ten Noorden en de Kooiksche Graaf ten Westen, bij deze gemeente zou worden gevoegd. Het is bij vereeniging van gemeenten gewenscht, aldus de Voorzitter, dat de nieuwe grenzen der gemeenten zooveel mogelijk loopen door onbebouwde gedeelten. Gaat het Herptsche veld naar Heusden over, dan zou voor de bewoners van dat gedeelte, bijzonder in de „Hoevenschestraat", dezelfde toestand ontstaan als thans het geval is met de bewoners van Nieuwkuijk en Vlijmen in de Haarsteegsche straat. Voorts moet er de aandacht van Ged. Staten op worden gevestigd dat een billijke verdeeling tusschen de gemeenten Heusden en Vlijmen zal moeten plaats hebben van de bezit tingen en schulden der gemeente Hedikhuizen. Op de eerste plaats zuilen ten laste der gemeente Heusden moeten worden gebracht de op 31 Dec. 1933 restee- rende stlchtlngskosten der R.K. Bijz. School in de afdeeling Hedikhuizen. alsook het restant schuld van het electrisch net van de afd. Hedikhuizen, resp. ongeveer f 3000 en f 13.000. Vervolgens zul'en de nog ten laste meisje, sentimenteel als een meisje nu eenmaal is, <le herinnering aan Robert trouw bleef. Maar als hij de officieele erfgenaam van het landgoed was, wat de erkenning van Robert's dood in hield, zou zij ongetwijfeld 't onvrucht bare van haar aanhankelijkheid inzien en daarmee kwam zijn groote kans. Wel Arthur!, riep Endellion op gewekt; hoe gaat het met jou? Dacht je heusch dat ik je neef niet was? Ben ik zoo veranderd? Ik geloof waarem- pel dal ik nog een litteeken heb aan mijn rechter scheenbeen, op de plaats waar jij me eens een trap hebt gege ven dat zal een jaar of twaalf geleden zijn. Weet je het nog, Arthur? Ik wilde een robbertje met je vechten omdat je maar laat ik die oude koeien liever niet uit de sloot halen. Hier sla ik voor je gezond en wel. Advocaat Dulverton luisterde als in een droom. De komst van zijn neef was zoo plotseling, zoo onverwacht, dat hij geheel van zijn stuk was ge bracht. Het leek niet werkelijk en toch stond Robert daar, geen schim, maar een mensch van vleesch en bloed. Hij is het!, hijgde hij. Ja, hij is het, oom, herhaalde En dellion. Onkruid vergaat niet, zullen we maar zeggen. Ik weet dat ik me krankzinnig gedragen heb en dat de menschen geen ongelijk hadden met hun bewering, dat ik hard op weg was mezelf naar den kelder te helpen. Maar wij, de Dulverton's, zijn van een taai ras. Bovendien, oom, heb ik een nieuw blad omgeslagen ik ben to taal veranderd en u zult zien, dat ik den ouden naam eer zal aandoen. Wilt u mij nu een hand geven? Neen, antwoordde advocaat Dul verton kwaadaardig, dat wil ik niet. Maar waarom niet? Endellion was niet blind voor de van Hedikhuizen resteerende kosten van afkoop van het onderhoud van den weg Vlijmen—Herpt vanaf de nieuwe grens bq de z.g. Spaansche brug eveneens ten laste van Heusden moeten worden gebracht. Wat betreft het grondbezit van Hedik huizen, groot ongeveer 113 H.A., ook dit behoort naar zielental te worden verdeeld. Ongeveer 300 inwoners van Hedikhuizen gaan over naar Heusden en ongeveer 1100 naar Vlijmen. Het grondbezit is groot 113 H.A. met in begrip van het aangekochte fort. Volgens de door Ged. Staten ont worpen nieuwe grenzen zullen onge- veer 83 H.A. van het grondbezit over gaan naar Vlijmen en 30 H A. naar Heusden, welke verhouding door het dag. bestuur billijk wordt geacht. Uit het vorenstaande heeft spr, U in korte trekken de meening weergegeven die in het dag. bestuur opzichtens het voorstel van Ged. Staten heerscht. Wat betreft het standpunt dat spr. persoonlijk inneemt aangaande de voorgestelde vereeniging, dit is vol doende bekend en komt overduidelijk uit bij heigeen hij heeft gezegd bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten tot vereeniging van Viqmen en Nieuwkuijk. Betoogde spr. destijds op verschil- lende gronden, dat de vereeniging van Nieuwkuijk en Vlijmen in financieel en economisch opzicht belde gemeenten zeer zou ten goede komen, nog klem mender wordt dit betoog z.i. nu aan dit plan ook een gedeelte der gemeente Hedikhuizen wordt toegevoegd. Een mooiere en doeltreffendere vereeniging is z.i. bijna niet denkbaar en ongetwij feld zullen de vruchten van een der» gelijke vereenigingswet reeds binnen een kort tijdsbestek geplukt kunnen worden. De heer v. Wagenberg heeft schrif telijk zijn instemming met het plan betuigd. Hij acht dit de juiste oplos sing van het vraagstuk der gemeente grenzen in de Langstraat. Weth. v. Buul acht deze grens wijziging de beste der tot nu toe voorgestelde. Spr. meent dat bij een goed beheer binnen enkele jaren de vereeniging zijn vruchten zal afwerpen. Daarom is spr. voor het plan. doch hij zal niet aan de stemming deel. nemen daar hij er niet aan wil mee werken de gemeenten Nieuwkuijk en Hedikhuizen tegen hun wil op te heffen. De heer v. Halder kan zich met het plan volkomen vereenigen. De heer v. Heesbeen blijft tegen- stander daar de inwoners van Haar steeg en Nieuwkuik tegen de vereeni ging ziin. Voor hem blijven de finan. cieele voordeelen buiten geding. De heer v. d. Griendt vindt dat de vereeniging een voordeel voor de inge. zetenen zal afwerpen. Hty acht de op heffing van twee gemeenten niet zoo'n groot bezwaar als het wijzigen der grenzen van een enkele gemeente- De heer v. Engelen en ook de heer v. Udenhout zullen buiten stemming blijven. De Voorzitter begrijpt de houding van den heer v. Engelen niet, gezien het feit dat hij 10 jaren geleden voor het voorstel was. Spr. gelooft dat de bezwaren tegen opheffing van Nieuw kuik na verloop van korten tijd niet meer gevoeld zullen worden. Weth. v. Helvoirt is er tegen daar hij Nieuwkuik niet tegen zijn wil wil zien opgeheven. Het voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Voor waren de heeren v. Halder, A. v, Helvoirt, Boom, Berkelmans en v. d. Griendttegen de heeren v. Heesbeen en W. v. Helvoirt. De heeren v. Engelen, v. Buul en v. Udenhout bleven buiten stemming. Na rondvraag sluit de Voorzitter de vergadering. HEUSDEN. Zaterdagmiddag vergaderde de com missie. bedoeld in art. 158 der ge meentewet, om advies uit te brengen in zake het voorstel van Ged. Staten om te komen tot" vereeniging der Gemeenten Herpt c a., Hedikhuizen en een gedeelte van Oudheusden met de onze. Nadat de voorzitter de bijeenkomst geopend had, heette hij de commissie, die in pleno aanwezig was hartelijk welkom. Daarna zeide hij, dat allen de be doeling der vergadering wel zouden kennen en was er vol lof over, dat allen zich bereid hadden verklaard, om mee te werken in belang der gemeen schap. Vervolgens werden de geloofsbrieven onderzocht. Den heeren D. Verhoeven, A. van der Kolk en N. Vermeulen werd opgedragen, die der anderen te onderzoeken, terwijl een commissie, bestaande uit de heeren van Deursen, F. Klijssen, van Wijk, de resteerende onderzochten. Nadat de schorsing der vergadering was opgeheven, brachten de beide rapporteurs verslag uit, waarbij werd medegedeeld, dat alle stukken in orde waren en geadviseerd tot aller toela ting. Hierna volgde de beëediging en legden allen de vereischte eeden af, behoudens de heer Kuypers die met een belofte volstond. Alsnu zette de voorzitter het plan van Ged. Staten duidelijk uiteen en vond, dat de voorgestelde vereeniging zeer in 't belang der stad was, waar mee de raden der betrokken gemeenten blijkbaar ook accoord waren gegaan, zoodat hij hoopte, dat het plan ver wezenlijkt zou worden, doch dat Ged. Staten tevens zouden goedvinden dat ook de dorpen Doeveren en Heesbeen, onderdeden van Eethen aan Heusden zouden worden toegevoegd. Deze toch liggen voor de Maas als geïsoleerd, gevaren van de situatie, maar hij bleef koel en beheerscht. Omdat omdat wel, als je het weten wilt, omdat het beter was geweest wanneer je niet terug was ge komen, antwoordde hij, er in zijn boosheid niet aan denkend, dat zijn woorden voor tweeërlei uitleggingen vatbaar waren. Je bent met schande beladen weggegaan en iedereen herin nert zich dat. Je hebt je vader's hart gebroken, een smet geworpen op den ongerepten naam van de Dulvertons. Als je als je ook maar een greintje begrip van fatsoen bezat, zou je weg gebleven zijn, was je niet teruggeko men om opnieuw schande te brengen over den naam van je familie, die on danks jouw wangedrag toch overal in het land hoog gerespecteerd wordt. Uw oordeel komt hierop neer, dat het een fout van me is geweest te blijven leven, klonk het ironisch. Mis schien hebt u gelijk, maar u weet, dal ik altijd een beetje dwars tegen den draad in ben geweest. En nu ik hier toch eenmaal ben, deed u verstandi ger me maar een hand te geven. Ik geef geen hand aan de schand vlek van de familie, die die mijn hroer vermoord heeft, hield de advo caat norsch vol. Och, misschien is het niet zoo onbegrijpelijk, dat u er zoo over denkt merkte Endellion op met een soort sarcastische gelatenheid in zijn stem. Mijn terugkomst brengt een onver- wachten en waarschijnlijk minder ple- zierigen ommekeer in, wel laat ik zeg gen. in uw vooruitzichten teweeg. Maar mag ik vragen wat al die hoeken en paperassen beteekenen? En waar u zich in mijn bibliotheek bevindt, zou ik graag weten, wat het doel van deze plechtige vergadering is. Dat interes seert mij bijzonder. Een oogenblik bleef bet stil in de kamer. Endellion's bijna laatdunken de kalmte liet niet na indruk te ma ken. Advocaat Dulverton en zijn zoon begonnen hun weinig rooskleurige po sitie steeds duidelijker in te zien en waren niet bij machte iets te zeggen. En de beide andere heeren volgden met zooveel gespannen belangstelling het drama, dat zich voor hun oogen afspeelde, dat ze evenmin woorden vonden. Het was Mr. Binns, de rentmeester, die ten laatste een eind aan het zwij gen maakte. De kwestie is deze, meneer meneer Robert, zei hij diplomatiek, dat we u niet verwachtten en meneer Dulverton, als de eenige broer van wijlen uw vader, wilde natuurlijk dat er orde op de zaken werd gesteld. Dat is de reden, waarom ik, die jarenlang het beheer van het landgoed gevoerd heb, aanbood alle administratieve be scheiden over te leggen. Dat is heel vriendelijk van mijn oom, antwoordde Endellion op schert- send-plagenden toon, werkelijk heel - vriendelijk. Ik stel zijn belangstelling in het landgoed zeer op prijs. Maar ik ben op het oogenblik niet erg in de stemming voor zakelijke besprekingen en ik geloof wel in staat te zijn al les na te gaan zonder zijn hulp. Opnieuw was er stilte. Al was En dellion kalm, de atmosfeer in het ver trek was met electriciteit geladen. Dus, meneer Binns, ging de jon geman voort, legt u al deze papieren voorloopig maar ter zijde, en als ik 'n beetje uitgerust ben, morgen bijvoor beeld, zal ik ze wel eens op mijn ge mak bekijken. Hiermede scheen hij de zaak als af gedaan te beschouwen en liep naar het venster, ora te genieten van het prach tige uitzicht over hel zonnige voor jaarslandschap. Al die jaren heb ik zooiets moois niet gezien het is heerlijk om weer thuis te zijn, zei hij voor zich heen, maar luid genoeg om voor de anderen verstaanbaar te zijn. Deze verzuchting bracht den advo caat buiten zichzelf. Hoe weten we, dat je inderdaad de zoon van mijn broer bent, riep hij met van woede overslaande stem, en geen bedrieger, geen vreemde indrin ger? Wat zegt u daar? Ralph Endellion keerde zich met fonkelende oogen naar den spreker. Hij wist zich meesterlijk te beheer- schen, maar de heftige spanning bleef toch niet geheel zonder invloed op zijn zenuwen. Je zult je identiteit hebhen te be- bewijzen, luidde het scherpe ant woord. Het is alles goed en wel om hier binnen te stappen en je uit te geven voor den erfgenaam van een der rijk ste landgoederen van Devonshire en. Er was iets zieligs in de hulpelooze manier waarop hij plotseling den zin afbrak. Hij wist, dat hij voor ongeloo- vige ooren sprak. Slechts een paar mi nuten geleden had de rentmeester den jongeman met „Meneer Robert aange sproken, terwijl de uitdrukking op 'l gezicht van Mr. Dolgeth, die tot Ar thur Dulverton's onuitsprekelijke er gernis jarenlang de juridische advi seur van den overleden landheer was geweest, ook aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Wordt vervolgd. I DeEcho van het Zuiden, Waalwybschc en Langstraatsclie Courant* Dit blad verschijnt Prijs der Advertentiën WOENSDAG en ZATERDAG 20 cent per regel; minimum 1.50. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1