fiieovs uil Kaalsheiml. 6eïiliisimrt ZmdMsblad, gemeestef van Dinteloordl En óf de aardappelen uit West-Brabant aller belangstelling genotenBurgemeester van Lanschot zag er een symoool in, hoe In de toekomst, als het Rijn-Schelde vraagstuk eens zal zijn opgelost, de puike landbouwproducten van den vruchtbaren Brabantschen bodem hun weg zullen vinden naar de Engelsche markt 1 De burgemeester hield een welkomst rede waarin hij wees op de buiten gewone beteekenis van deze hoogst belangrijke vergadering, die er naar streven wil de kanalenkwesile weer met frisschen moed te gaan aanpakken, niet alseen Zuidelijk, maar als een groot nationaal belang. Het Bossche Kanaal-comité, onder leiding van den heer Jos. Meijrlng, voorzitter van de Kamer van Koop hondel voor Den Bosch en omstreken, bood het gezelschap een wélvoorziene Brabantsche koifictafel aan in den Raadskelder. Daar begon en eindigde de bijeenkomst met een geestdriftig .Wilhelmus* en daar werden redevoe ringen gehouden door ter zake meest bevoegde geleerden. Mr. Walter Baars, uit Rotterdam, belichtte het verkeeravraagstuk Neder- land—België, gezien van de zijde der nationale welvaartspolitiekIr. E. van Konijnenburg, Den Haag besprak het actueeie vraagstuk van technische zijde en Jhr. Mr. B. C. deSavornin Lohman, behandelde het belangrijke onderwerp op staatsrechtelijk gebied. Drinkwatervoorziening In het Land van Heusden en Altena. Men schrijft aan de N. R. Crt. In het noordwesten van Noord-Brabant ligt het Land van Heusden en Altena, een zeer vruchtbare streek, omvatten de de gemeenten Werkendam, De Werken en Steeuwljk, Woudrichem, Almkerk, Dussen, Eethen, Heusden, W(jk. Veen, Andel, Qiessen en Rijswijk, welke geheele streek, met uitzondering van de gemeenten Werkendam, tot op heden verstoken is van een goede watervoorziening. Verschillende ge meentebesturen hebben in dit gemis eenigszlns trachten tegemoet te komen door het plaatsen van straatpompen In de gemeenten, waar diegenen der inwoners, die zich zelf de weelde niet kunnen veroorlooven om over een pomp te beschikken, drinkwater kunnen bekomen. Er zijn in dit gebied echter eveneens nog plaatsen, waar ook deze straa»pompen een overbodige luxe schijnen te beieekenen en een groot gedeelte van de inwoners dier ge- meenten is aangewezen om hun drinkwater te betrekken uit slooten en vlieten, welke vooral des zomers krioelen van duizenden insecten er» waarin alle mogelijke stoffen terecht komen. Het mag dan ook zeker als een wonder worden beschouwd dat een dergelijke toestand niet meermalen aanleiding heeft gegeven tot besmette, lijke ziekten, te meer daar tevens door verschillende personen gebruik moet worden gemaakt van over het algemeen nu ook niet zuiver rivierwater. Eenige jaren geleden ls evenwel onder de gemeente Dussen nog een lyphus- epidemle voorgekomen, welke haar oorsprong schijnt te hebben gevonden in het daar ter plaatse aanwezige zeer slechte drinkwater. Het is te begrijpen, dat de gemeen- lebesturen en verdere autoriteiten, welke hun roeping en taak op het gebied van hygiëne en volksgezond heid verstaan, reeds jaren naar de mogelijkheid hebben uitgezien om te trachten aan dezen voor ëe volks gezondheid nadeeligen toestand een einde te maken. Op initiatief van den inspecteur van de Volksgezondheid te Breda werd dan ook in Augustus 1927 voor dit doel te Woudrichem een vergadering belegd, waarin een comité werd samengesteld bestaande uit de burgemeesters van de verschillende gemeenten, leden van de Gezondheids commissie uit dit rayon en een twee- tal artsen, met ais adviseur gemeiden inspecteur van de Volksgezondheid, met het doel de noodlge stappen te doen om te komen tot het oprichten van een centrale drinkwaterleiding voor het Land van Heusden en Altena. Gemeld comité heeft zich in verbin ding gesteld met het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 'sGravenhage en dit bureau opdracht gegeven een plan voor watervoorziening te ontwer pen. Na totstandkoming daarvan werd de benoodigde rijkssubsidie aange vraagd, doch in Januari 1932 werd van den betrokken minister de mede- deeling ontvangen dat hij overtuigd was van de noodzakelijkheid van een drinkwaterleiding voor deze streek, doch dat hij tot zijn leedwezen in verband met den toestand van 's Rijks middelen de toekenning van de ge vraagde subsidie voorhands niet kon bevorderen. Dat zag er dus voor het verkrijgen van een watervoorziening voor dit gebied niet rooskleurig uit en ver schillenden meenden dat de mogelijk, heid om daartoe te geraken weer reeds voor een reeks van jaren tot de vrome wenschen zou behooren. Het comité liet zich echter niet ontmoedigen en bleef actief Het knoopte onderhande lingen aan met de N.V. Drinkwater leiding Noord-West.Brabant om door deze maatschappij deze streek van water te doen voorzien, nu de moge lijkheid voor het stichten van een eigen bedrijf voor het Land van Heusden en Altena voorloopig niet uitvoerbaar was te achten. Deze bespre kingen hebben tot gevolg gehad dat gemelde maatschappij bereid is ge vonden ook het Land van Heusden en Altena van drinkwater te voorzien, onder voorwaarde dat alle gemeenten tot aansluiting zouden besluiten. In verband met den zeer ongunstigen toestand op landbouwgebied is het echter voor een groot gedeelte der inwoners van deze streek momenteel een zeer slechte tijd en eenige ge meentebesturen zijn van oordeel dat zij in de gegeven omstandigheden niet meer lasten op de schouders der ingezetenen mogen laden door hen te verplichten tot aansluiting aan de waterleiding, welke verplichting nood zakelijk zal zijn. Verschillende andere gemeenten, oa. Dussen, De Werken en Sleeuwijk, Woudrichem, Heusden en Almkerk zijn over deze bezwaren heengestapt en hebben hesloten aan gemelde maatschappij voor den tijd van 48 jaren concessie te verleenen tot het exploiteeren van een drink waterleiding in die gemeenten. Aange zien tegenover de geopperde bezwaren thans het voordeel staat dat de be noodigde materialen goedkoop zijn en de werkzaamheden welkome werk— verruimingzullen meebrengen,twijfelen wij niet of ook de overige gemeente besturen zullen het nut van een drinkwaterleiding en het daarmede in rechtstreeksch verband staand belang op het gebied van hygiëne en volks- gezondheid hooger stellen dan de ge'reesde finantieele offers, zoodat het geheele Land van Heusden en Altena voortaan van een behoorlijke water voorziening zal kunnen profiteeren en een groot gedeelte der inwoners niet meer zal zijn aangewezen op vervuild en van insecten en microben wemelend drinkwater uit rivieren en slooten. Reeds thans staat vast, dat ook al mochten de overige gemeenten de benoodigde concessie niet aan de waterleiding—maatschappij verleenen, het noordwestelijk gedeelte van het Land van Altena omvattende de gemeenten Dussen, Almkerk, De Werken en Sleeuwijk en Woudrichem van een drinkwaterleiding zal worden voorzien, zoodat de moeite van het comité niet geheel vergeefs is ge weest. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). Candidaat Th. G. Vollebregt van Delft heeft voor hel beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. De heer H. Korteweg, tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School alhier is thans benoemd tot onderwijzer aan de Chr, School te Capelle (Hoofd dhr. M. Rijken). VRIJH -CAPELE. De afdeeling van den Chr. Bouwvakarbeidersbond komt Vrijdag 2 Juni in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje, des avonds half acht in ledenvergadering bijeen. Naast de gewone agendapunten komt in bespreking het indienen van voorstellen voor de Bondsraadsver- gadering en verkiezing afgevaardigde gewestelijke districtsvergadering. De laatst gehouden rondgang voor de plaatselijke afdeeling .De Macht van het Kleine" bracht volgens de laatste verantwoording aan contri butie op f 83. Onder leiding van den heer P. Hommel, maakten de Ned. Herv. Jong. Vereeniging „Immanuel" en de Meisjesvereenlglng .Waakt en Bidt" Donderdag J.l. met een drie-tal Touringcars een plezierreisje naar Utrecht, alwaar tevens eer. bezoek werd gebracht aan den aldaar ge- houden Bondsdag. Des avonds half elf keerden de deelnemers welvoldaan tn eigen home terug. Bij gehouden aanbesteding ls het bouwen van een slagerij voor rekening van den heer L. v. Dongen aan de Hoogevaart. opgedragen aan J. Molegraaf te Capelle. Zaterdag 10 Juni a.s. zal de jaarlijksche Landdag van den ring 's Grevelduln—Capelle van Ned. Herv. Jong. Vereenlglngen op Geref. Grond slag op het terrein van den heer A. Verhoeven aan de Hoogevaart worden gehouden. Een viertal predikanten zullen als spreker optreden terwijl ter afwisseling een tweetal zangvereenigin- gen zich zal doen hooren. WASPIK. Zondag maakten de leden van de K J.V. een bedevaart naar Handel. Aan de processie naar Scherpen- heuvel op heden Woensdag namen ruim 50 pelgrims deel. De reis geschiedde met autobussen. v In het patronaatsgebouw werd hedenmiddag een moeder cursus ge geven, door bemiddeling van de vereeniging wHet Wit - Gele Kruis". kracht schenken om den zwaren slag te dragen. Aan de orde: Kaatsheuvel, 30 Mei. 1933. Autobotsing. Hedenmiddag circa 12 uur had aan het Kruispunt Kruisstraat Dongensche- straat Rechtvaart alhier een vrij ernstige autobotsing plaats. Toen de vrachtauto van de Fa. Z. in de richting Berkdijk reed kwam op hetzelfde oogenblik de luxe auto van den Heer W. E. uit Waalwijk van de Rechtvaart gereden. Juist toen de vracht wagen het kruispunt wilde passeeren werd deze in de flank aangereden door den luxe wagen bestuurd door den heer Fr. E. De botsing was van dien aard dat de bewoners der om geving uit hun hulzen naar buiten kwamen gesneld om getuigen te zijn dat de Graham Paige bij de botsing deerlijk gehavend was. Van den radiateur, spatborden, bum per koplampen bleef nagenoeg niets in tact. De ruiten vlogen aan scherven. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De vrachtwagen bleef nagenoeg vrij van schade. Omtrent de schuldvraag zal een nader onderzoek worden ingesteld wat door de aanwezigheid van den Insp. van Politie ter plaatse eenigszlns ver gemakkelijkt wordt. Aanbestedingen Voor rekening van Mej. de Wed. J. van Buul te Kaatsheuvel werd aan. besteed het bouwen van een woonhuis onder architectuur van den heer H. J. van den Heuvel alhier. Uitslag; metselpos\ Gebrs. Brekelmans Kaatsheuvel f 1984. A. Kleingeld Kaatsheuvel f 1885. C. den Teuling Kaatsheuvel f 1880.— C. Mutsaers te Loonopzand f 1850.— L. van Luxemburg Kaatsheuvel f 1773. timmerpost. H. Moolenschot Kaatsheuvel f 2525.— C. J. Kolsten Kaatsheuvel f 1995.— Gebrs. v. d. Hoven Kaatsheuvel f 1800.— J. F. Cornelissen Kaatsheuvel f 1705.— Gegund aan L. van Luxemburg en J F. Cornelissen. Vlaamsche Kermis. Met den opbouw van de Vlaamsche kermis ten bate der T.B.C vereeniging met de a.s. Pinksterdagen alhier te houden is reeds een aanvang gemaakt. Het terrein achter de zaal van het Kon. Muziekgezelschap Euphonia is door de ijverige leden van den jongen Boerenstand reeds In orde gemaakt en afgesloten met twee Meter hoogeriet matten. De electrische grand-caroussel der Fa. Giezen uit Bosch is reeds gearriveerd en reeds morgen wordt met den opbouw der diverse tenten en kramerijen een aanvang gemaakt. Aan belangstelling ontbreekt het na tuurlijk niet. De jeugd is reeds en thousiast op wat komen zal. doch ook de grooteren kunnen moeilijk hunne nieuwsgierigheid bedwingen en komen na werktijd in groepen eens een kijkje nemen. Groote affiches spreken van Vlaamsche Humor, Brabantsche leute, toffe gijn en amusante jool, en we kunnen er van verzekerd zijn dat het er tof en amusant zal toegaan zoo het weer een beetje wtl medewerken. C. Roestenberg. Op de te Nijmegen gehouden ver gadering van den Ned. R.K.Bond van Fabr. Arbeiders werd de heer C. Roes tenberg alhier als bestuurslid van dezen bond herkozen. Gemeenteraad Loon-op-Zand. Uitbreidingsplan Winkel sluiting— Ziektever zeker Ing- IJsbaan De Gem.-opzichter en Loon.op.zand. De Gemeenteraad van Loonopzanc kwam gisteravond om 7 uur ten Ge raeentehuize in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de EdelAchtb. heer J. v. Besouw. Secr. de heerM. A. v.d. Wee. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Alvorens tot de afwerking der agenda over te gaan, herdenkt de Voorzitter met de volgende woorden den onlangs overleden Gemeente-ontvanger,denheer v. d. Linden: Met mij zult gQ allen met leedwezen hebben kennis genomen van het over- lijden van onzen Oemeente-ontvanger. In de volle kracht van zijn leven is hq van ons heengegaan. Onze gemeente verliest daardoor een trouw, accuraat en bovenal zeer consciëntieus en eerlijk ambtenaar, zijn vrouw een trouwe echtgenoot en zijn nog jeugdige kin- deren een liefdevolle en zorgelijke vader. Ik stel daarom voor onze deelneming aan zijn weduwe te betuigen en ik twijfel er niet aan of Hij die wonden slaat zal deze weer heelen en haar de Opruiming krotwoningen. 1. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning toebehoorende aan P. van Laarhoven te Kaatsheuvel, staande aan den Horst. Het betreft hier de woning, staande nabij het vuilnisterrein, waaromtrent door de Gezondheidscommissie, zete- ende te Waalwijk tot onbewoonbaar- verklaring wordt geadviseerd. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. De raad gaal daarmede accoord. De heer Maas merkt hierbij op dat nog verschillende andere hulzen in de gemeente voor onbewoonbaarverklarlng n aanmerking komen, ook welke be woond worden. De Voorzitter geeft toe dat het tijd s daarmede geleidelijk aan te beginnen, vooral daar er op het oogenblik genoeg goede woningen te krijgen zijn. De heer Beerens ls er eveneens voor zooveel mogelijk krotten op te ruimen. De heer Snoeren voegt er aan toe dat er in deze ook in Loonopzand nog heel wat te doen is. Uitbreidingsplan. 2 Voorstel om aan den Ingenieur C. G. Geenen, Architect te Eindhoven, het maken van een uitbreidingsplan voor Kaatsheuvel op te dragen. Overeenkomstig de Woningwet is elke gemeente öfe eer» bevolking van meer dan 10 €00 zielen telt verplicht een uitbreidingsplan te hebben. B. en W. hebben le dezer zake na der overleg gepleegd met den Inspec teur van de Volksgezondheid, die met iet oog op de daaraan verbonden jroote belangen, adviseerde om een speciaal deskundige aan te wijzen en daarvoor heeft aanbevolen Ir. Geenen te Eindhoven. Met dit advies hebben B. en W. zich kunnen vereenigen. In hoofdzaak zal het werk omvatten a. Een overzichtsplan der geheele gemeente, waarin wordt vastgelegd, voor zoover noodig, het beloop der uitvalswegen van het nieuwe gebied; b. Indien noodzakelijk, een bestem, mlngsplan van het nieuwe gebied; c. Een toelichtingsplan, waarin in nader overleg de afmeting der bouw blokken, soort van bebouwing enz kunnen worden vastgelegd; d. De rooiljjnkaart van het eventueel te herziene gedeelte van de bebouw, de kom; e Een staat van eigenaren met kadastrale grootte der eigendommen; f. Bebouwingsvoorschriften; g. Een beschrijving van het plan ingevolge het Woningbeslult; h. Profielen der nieuw geprojec teerde wegen; I. Herziening der bouwverordening in verband met het plan van uitbreiding De kosten aan het op te maken plan verbonden, zullen maximum f 1000. beloopen. De Voorzitter voegt hieraan nog toe dat eenige jaren geleden door den gemeente-opzichter een plan gemaakt is, waarmede echter de inspecteur der volksgezondheid zich niet kon ver eenigen, daar het op te grootsche schaal was opgezet. Naar aanleiding van het raadsbesluit tot aanleg van een nieuwe straat is de inspecteur daarop teruggekomen en hij heeft de Kroon voorgesteld dit besluit niet goec te keuren omdat de gemeente geen uitbreidingsplan had. Ir. Geenen heeft toen ter plaatse den toestand in oogen- schouw genomen en heeft gezegd dat er geen bezwaar bestaat tegen den aanleg der straat, daar deze toch in het uitbreidingsplan zou worden ge projecteerd. Dat het werk aan de nieuwe straat thans nog niet begonnen kan worden ligt aan het feit dat de minister nog niet heeft goedgevonden dat dit werk door werkloozen za* gedaan worden. De heer Snoeren vraagt zich a: waarom het eerst gemaakte plan niet meer geschikt is. Spr. acht de uitgave van f 1000 zeer bezwaarlijk en merkt op dat deze mogelijk vermeden kan worden als getracht wordt het plan van den gemeente-opzichter goedge- keurd te krijgen. De Voorzitter merkt op dat het eerste plan nog niet door den raac is goedgekeurd en dat dit zeker niet de vereischte goedkeuring zal krijgen als de inspecteur er aanmerkingen op maakt. De heer Snoeren vraagt of het mogelijk is den gemeente-opzichter een nieuw plan te doen ontwerpen z.i. zou dat vele kosten uitsparen. De Voorzitter zegt dat B. en W. deze mogelijkheid hebben overwogen, doch dat zij meenen dat dit werk moet gedaan worden door een spe cialiteit op dit gebied, De heer Beerens meent dat de op zichter eenvoudig zijn plan behoeft te wijzigen in den geest als de inspec teur bedoelt. De Voorzitter zegt dat het nooc zakelijk is dat een geheel nieuw plan wordt ontworpen. Zooals het thans is ontworpen is het voor deze gemeente veel te grootsch opgezet en zijn er 9traten geprojecteerd die de eerste 100 jaar niet zullen bebouwd worden Spr. merkt nog op dat het bedrag der tosten niet hoog is in vergelijking met ïetgeen andere gemeenten aan uit- breidingsplannen betalen. De heer Roestenberg vindt de groote tosten een bezwaar, doch daartegen over wijst hij erop dat een goed uit breidingsplan de gemeente in de prac- tijk vele kosten kan besparen. De heer Beerens zou graag zltn dat jepaald werd dat het plar. van Ir. Geenen de goedkeuring van den in- specteur der volksgezondheid moet wegdragen. De heer M Dingemans vindt het gewenscht dat In het nieuwe plan meer erbinding wordt gebracht tusschen (aatsheuvel en Berkdijk. Door de wijze waarop de laatste jaren gebouwd is wordt z.i. een scheiding getrokken tusachen het Oostelijk en Westelijk deel der gtmtente, wat velen betreuren. Spr. vraagt hieraan de noodlge aan dacht te schenken als B en W. hun wenschen aan den ingenieur kenbaar maken. De Voorzitter zegt toe daarmede rekening te zuilen houden en merkt n dit verband nog op dat het plan in zijn geheel vernieuwd zal woiden. Htt voorstel wordt goedgekeurd. 3 Schrijven van den Minister van économische Zaken en Arbeid be. treffende de Winkelsluitingswet. Met betrekking tot de in de vorige vergadering genomen beslissing, schrijft de Minister dat de vastgestelde ver ordening hem aanleiding heeft gegeven tot de volgende opmerkingen: a. Ten aanzien van de gelegenheden waarvoor aan den Roestelberg enz. toestemming kan worden gegeven Artikel 2. Tegen de afwijkende regeling voor den Zondag heeft de de minister geen bezwaar. Evenwel ware aan de le. alinea nog toe te voegen, dat, voorzoover noodig, het jepaalde in artikel 4, lid 1, sub. c. en d. der wet op de daar bedoelde winkels (waartoe de wet eveneens de kramen rekent) niet van toepassing is. Wat de afwijkende regeling voor de werkdagen betreft, is hij alsnog bereid goed te vinden, dat de winkels, als in dit artikel bedoeld, gedurende de maanden Mei t/m September tot 9 uur des namiddags voor het publiek mogen geopend zijn, doch na 8 uur des namiddags uitsluitend voor de in dit artikel der verordening genoemde waren. Dit acht de minister voldoende. Verder ware nog te vermelden, dat de hierbedoelde afwijkende regeling alleen geldt ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of In hoofdzaak, de genoemde waren verkocht worden, teneinde te voorkomen, dat van deze regeling wordt gebruik gemaakt voor winkels, waarvoor zij niet bestemd i9. Artikel 2 kan dus beter luiden „In afwijking van het bepaalde in artikel enz. mogen de winkels (kramen) waar uitsluitend of in hoofdzaak ver kocht wordtbanket, suikerwerk, chocolade, tabaksartikelen of fruit, en die gelegen zijn in nader door Bur gemeester en Wethouders aan te wijzen deelen der gemeente, welke, met het oog op het natuurschoon, gedurende de zomermaanden een belangrijk vreemdelingenbezoek heb ben, in de maanden Mei tot en met September voor het publiek geopend zijn Moet ook gi| bezuinigen En weet ge waarop? Wij zullen het U zeggen EEN BEZUINIGING VOOR IEDEREEN is het vervangen van een duur weekblad door het het voor den lagen prijs beste geïllustreerde weekblad van Nederland. Prijs slechts 57'/a ct. per kwartaal. (Franco per post f 0.85) Elke aflevering bevat 16 bladzijden groot formaat, ontelbare interessante foto's, een compleet verhaal, een boeiend vervolgverhaal, en bovendien een LEERRIJKE FOTO-WED- STRIJD met fraaie prijzen. Wie zich met ingang van 1 Juli a.s. als abonné opgeeft, ontvangt gratis een roman-overdruk „Wolven der Zee". Naam Straat: Adres:-- Verzoekt een abonnement op bovengenoemde uitgave alsmede, toezending van „Wolven der Zee". 50263

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2