a, Op Zondag van 2 uur des na middags tot 10 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van bovengenoemde waren en met dien verstande, dat het bepaalde in artikel 4, lid 1, sub. c. en d. der wet op deze winkels niet meer van toe passing is b. op de eerste vijf werkdagen der week van 5 uur des voormiddags tot 9 uur des namiddags, doch na 8 uur des namiddags uitsluitend voor den verkoop van bovengenoemde waren*. b. Ten aanzien van de openstelling van sigarenwinkels en van drogiste rijen op Zondag. Artikel 4. Tegen de afwijking voor de sigarenwinkels blijft voor den minister bezwaar bestaan, Uit de toelichtingen is hem niet gebleken, dat de afwijking wordt gemotiveerd door een bijzondere plaatselijke omstandigheden in den zin der wet. De minister kan niet inzien, waarom het in deze gemeente onmogelijk zou zijn, zich op Zaterdag reeds van sigaren enz. te voorzien bovendien is de verkoop door middel van automaten op Zondag mogelijk. Een afwijkende regeling ten aanzien van drogisterijen zou alleen kunnen worden toegestaan, indien in de ge meente geen apotheek gevestigd is. De minister meent te mogen betwij felen of dit geval zich hier inderdaad voordoet. De heer Snoeren ziet niet in waar om de sigarenwinkels op punten die als natuurschoon worden aangemerkt wel en de andere sigarenwinkels niet geopend mogen blijven. Hierin ziet hij een scheeve verhouding. De Voorzitter merkt op dat deze uitzondering is gemaakt ten gerieve der vreemdelingen. De heer Wijdemans vindt 'I vreemd dat de Minister de wenschen van deze gemeente niet inwilligt, terwijl Waalwijk veel gunstiger bepalingen heeft gekregen. De heer M. Dingemans zegt dat de winkelsluiting voor veie winkeliers een zware strop is. Weth. v. d. Horst moet dit onder schrijven en haalt daartoe voorbeelden aan. De heer Beerens meent dat de groote fout gelegen is bij het publiek dat zich niet voldoende bij de nieuwe regeling weet aan te passen. De heer Roestenberg vraagt hoe B, en W. staan tegenover de drogiste rijen en merkt op dat de meeste dezer zaken ook nog andere artikelen ver koopen. Weth. v. d. Horst zou liefst zien dat alleen die winkels die uitsluitend drogerijen verkoopen op Zondag ge opend mochten zijn, hij acht dit voor het publiek een groot gemak daar men dan niet voor alle kleinigheden naar den dokter hoeft. Besloten wordt de verordening te wijzigen zooals de Minister dat verzoekt. Armwezen. 4. Voorstel tot vaststelling eener verordening bepalende dat door het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur geen kosten van genees-of heelkundige hulp, noch van ziekenhuisverpleging worden gedragen ten behoeve van hen, die hetzij individueel dan wel in gezinsverband in de gelegenheid zijn zich tegen deze kosten te verzekeren. Met betrekking tot deze aangelegen, heid wil het B en W. blijkens hun prae-advies, voorkomen wenschelijk te zijn dat ook van gemeentewege op de doorvoering van een algemeene ver- zekering wordt gewerkt om daarmede te bevorderen dat door de belang hebbenden zelfde noodige voorzorgs maatregelen worden getroffen om in gevallen van ziekten, operatieve hulp of gasthuisverpleging niet voor over groote moeilijkheden te komen. Is het van den eenen kant een eisch van goed beleid dat deze voorzorg allerwege wordt bevorderd, Jan is het van den anderen kant ook noodig dat daartoe ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur wordt gekomen, nu de lasten welke deswege op het budget dezer instelling drukken, bijzonder zwaar zijn en steeds grooter worden. Daarnaast is het niet billijk te heeten dat in feite een premie wordt gesteld op de nonchalence van hen, die deze verzekering achterwege laten of weige ren een zoodanige assurantie te sluiten. Op basis van het vorenstaande stellen B. en W. voor vast te stellen een verordening tot regeling van de door de gemeente te betalen kosten van genees-en heelkundige behande ling en van ziekenhuisverpleging van personen niet ingeschreven in de armenpraktijk. Wij ontleenen aan deze verordening de voornaamste bepalingen: Door of vanwege het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur worden geen kosten van genees-of heelkundige hulp, noch van ziekenhuisverpleging gedra gen ten behoeve van personen, die hetzij individueel, hetzij in gezinsver band in de gelegenheid zijn zich te verzekeren tegen de kosten van genees en heelkundige behandeling en van ziekenhuisverpleging. Aan gezinshoofden, ingezetenen der gemeente, die zijn ingeschreven bij een door Burgemeester en Wethouders erkend, van het beginsel van onder linge bijstand uitgaand fonds, beoo- gende de verzekering van de kosten van genees-of heelkundige hulp en van ziekenhnisverpleging kan door het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur eene tegemoetkoming in de kosten dier verzekering worden verleend, wanneer deze kosten in verband met de inkomsten en de samenstelling van het gezin hunne financieele draagkracht te boven gaan. Het Burgerlijk of Algemeen Arm bestuur beoordeelt de noodzakelijkheid der bijdrage en bepaalt het percentage daarvan. De uitkeering der tegemoetkoming geschiedt aan het fonds. Fondsen beheerd door een onder, neming kunnen niet voor erkenning in aanmerking komen. Burgemeester en Wethouders kun- nen erkenning eveneens weigeren wanneer de contributiën of premiën in vergelijking met soortgelijke fondsen te hoog zijn, als ook wanneer hiervan een groot deel voor bestrijding van onkosten aan haar eigenlijke bestem ming wordt onttrokken. Weth. v. d. Horst geeft een korte toelichting op dit voorstel dat Is uit gegaan van het Armbestuur. Herhaalde malen Is het voorgekomen dat een dokter bij dit college kwam met de mededeeliug dat een persoon in het ziekenhuis moest worden opgenomen, terwijl de betrokkene niet in een dok tersfonds was. Het armbestuur durfde niet de verantwoording op zich nemen de kosten voor dergelijke gevallen niet te betalen, ofschoon deze zeer zwaar op de kas drukken. Naar aan leiding van een dergelijk geval op de Rechtvaart is nu dit voorstel gedaan. De menschen verzekeren zich en krijgen in geval van ziekte alle kosten ver goed. Mochten zij de premie niet kun nen betalen dan zal het Armbestuur deze geheel of gedeeltelijk voldoen. De heer Roestenberg zegt dat de arbeidersfractie zich ten zeerste over dit voorstel verheugt. Spr. is ervan overtuigd dat het voor het Armbestuur een groot voordeel zou zijn geweest wanneer reeds vroeger een dergelijk besluit genomen was. In dit verband bepleit spr. ook de verzekering van arbeiders tegen werkloosheid, erop wijzende dat werkiooze arbeiders die georganiseerd zijn de gemeente veel minder kosten dan ongeorganiseerden. De heer v. d. Hoven meent dat men ervoor zal moeten zorgen dat zooveel mogelijk ieder verzekerde zelf minstens een deel der premie betaalt. Weth. v. d. Horst zegt toe dat daar op zal gelet worden. Hij wijst op de zware financieele verplichtingen van het Armbestuur, het is zelfs voorge komen dat voor een 4-tal kinderen f 84 per week aan ziekenhuisgeld moest betaald worden. Spr. wijst erop dat elk geval afzonderlijk behandeld moet worden en dat het niet mogelijk is daarvoor een vasten regel te maken. De heer Beerens stelt een tweeta' vragen: Is het de bedoeling de ver. zekerden vrije keuze van het fonds te laten? Is de mogelijkheid onder het oog gezien dat de verzekeringen som mige personen weigeren op te nemen De voorzitter antwoordt op de eerste vraag bevestigend. Wat de tweede vraag betreft zegt spr. dat het zeer moeilijk is daarvoor een oplossing te vinden en dat dergelijke gevallen het best aan het beleid van het Armbe stuur kunnen worden overgelaten. Het voorstel wordt goedgekeurd. Ijsbaan 5. Voorstel om een vergoeding van f25.-— per H.A. te betalen aan de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten te Amsterdam voor het gebruik van haar toebehoorend terrein, als ijsbaan in te richten. Dit terrein is voor het oogenblik te bepalen op I'/a H.A. Niet onwaarschijnlijk is het evenwel dat ten tijde van de uitvoering van het werk of eventueel later vergrooting van de baan gewenscht is, in welk geval de toestemming daartoe bij voorbaat is verkregen. B en W. stellen voor tot deze huur te besluiten, welke huur voor den tijd van 10 jaren is aan te gaan, met ver lenging voor een volgend tijdvak van 10 jaren. Later zal een voorstel met betrekking tot de exploitatie der ijsbaan worden gedaan. De gemeente verplicht zich om de oevers van de ijsbaan te beplanten, znlks in overleg met het bestuur der Vereeniging tot Behoud van Natuur, monumenten. De heer Wijdemans vraagt of het in de bedoeling ligt de ijsbaan deor een vereeniging te doen exploiteeren. De Voorzitter vindt dit de beste weg, doch zegt dat in deze nog geen be slissing genomen is, De heer M. Dingemans herinnert zich dat Weth. v. d. Horst in de vorige vergadering gezegd heeft dat men met het werk begonnen was daar het toch geen kosten met zich zou brengen. Nu blijkt echter het tegendeel. Spr. vraagt of B. en W. deze kosten niet voorzien hebben. De Voorzitter zegt dat vereeniging aanvankelijk slechts gezegd heeft dat een kleine retributie zou worden ge- vraagd. Spr. merkt op dat de kosten voor de gemeente nooit een strop kunnen vormen. Weth. v. d. Horst heeft in de vorige vergadering deze retributie niet op het oog gehad en zegt dat het niet zoozeer om het bedrag te doen is, dan wel om den gebruikelijken weg te volgen bij het sluiten van contracten. Spr. merkt op dat het in de bedoeling ligt den toe gangsprijs voor de inwoners der ge meente zeer laag te stellen of in het geheel geen entrée te vragen. Mochten er velen uit den omtrek op de baan af komen zoodat deze overbevolkt zou worden, dan vindt spr. het gewenscht van de nlet-gemeentenaren een hoogere entrée te vragen. Spr. wijst erop dat in Waalwijk een zeer hooge entréeprfls gevraagd wordt. De heer Roestenberg zou graag ge sproken hebben over de plaats waar de baan is aangelegd, doch daartoe is hem de gelegenheid niet gegeven. Spr. acht het niet wenschelflk de ijsbaan in deze richting te leggen, afgescheiden dan nog van den grooten afstand van de bebouwde kom. Spr. zou de baan liever kort bij de plaats en san den openbaren weg gezien hebben dan mtdden In de hei. Het spijt hem daarom dat over den aanleg der baan in den raad nog niet gesproken Is. Weth. v. d. Horst zegt dat de moge tijkheid om de baan dichter bij de plaats te leggen is overwogen. Daar is echter de grond bebouwd en veel te duur om aan te koopen. Op sommige plaatsen is bovendien gebleken dat op 2 1 3 ra. diepte nog geen water aanwezig was. Waar de baan thans gelegd is is het laag en daar staat 's winters meestal water. Ook in de richting van de Dreef is een geschikt terrein gezocht doch ook daar was het veel te duur. De heer Qrootzwagers vindt de huurprijs nogal hoog, temeer waar de gemeente nog een beplanting moet aanbrengen op advies der vereeniging. De heer Roestenberg blijft erbq dat de baan zeer ongunstig gelegen is, wat voor hem een moreel bezwaar beteekent. Bovendien is spr. het nog niet met Weth. v. d. Horst eens dat geen andere geschikte plaats te vinden ia. Spr. zou het geen bezwaar gevonden hebben als daar eens wat meer voor betaald zou moeten worden, want de kosten zijn voor hem slechts onder geschikt daar hij meent dat de baan zichzelf wel zal bedruipen. Spr. wijst op het terrein aan het einde der Marktstraat. De heer Maas vindt de aanleg der baan zeer goed, doch hij had liever gezien dat deze op gemeente.terrein gelegen was. Nu moet de gemeente op andermans grond een beplanting gaan aanleggen. Spr. gelooft voorts dat vele menschen hun kinderen van deze baan zullen weghouden. Als men 's Zondags daar ter plaatse wandelt heeft men dikwijls ontmoetingen die men liever niet zou hebben 1 Weth. v. d. Horst zegt dat de be planting niets te beteekenen heeft. De heer Snaphaan vraagt wat het gevolg zou zijn als de gemeente de kosten niet betaalt. De Voorzitter verwacht dat het werk zou worden stopgezet. De heer Snaphaan wijst op het gevaar dat in dit geval de werkloozen weer zonder arbeid zouden zijn. De heer Beerens vlRdt het feit dat de raad in deze gepasseerd is het ernstigst, Om deze reden kan hij zich persoonlijk niet met het voorstel vereenigen. De heer M. Dingemans oppert de mogelijkheid met gesloten beurzen te betalen, daar het anders de gemeente een aardige cent kost. Spr. vestigt er de aandacht op dat de gemeente door den aanleg der beplanting het terrein zal verfraaien. Weth. v. d. Horst meent dat de moreele bezwaren van de heeren Roestenberg e.a. niet opgaan. Toen immers de zgn. Lange Wiel bevroren was ging men daar in dichte drommen heen, hoewel het veel verder is. De baan die thans wordt aangelegd ligt geheel open en bloot en vlakaanden openbaren weg. Spr. zegt dat voor een zeer klein perceel aan het einde der Marktstraat, dat slechts een tiende dee! eener ijsbaan zou kunnen vormen, 1700 werd gevraagd. De Voorzitter wijst erop dat dl werk in hoofdzaak omwille der werk verschaffing gedaan is. Weth. v. d. Horst merkt nog op dat er nooit in den raad over ge sproken is als wegen in werkver schaffing moesten worden opgeknapt. Spr. wijst op de groote moeilijkheid om een geschikt werkobject te vinden. De heer Wijdemans vindt het ge wenscht den raad te hooren over alle werkzaamheden van eenige beteekenis. Hij acht het niet gewenscht als men de raadsleden daar onkundig van laat. De heer Nijkamp vindt het jammer dat thans over deze zaak gesproken wordt. In de vorige vergadering is het punt immers ook reeds aangeroerd en toen werden er geen bezwaren tegen geuit. Tenslotte wordt besloten nogmaals met de vereeniging te onderhandelen om te trachten de huur te doen ver- vallen, Vullnlsdlenst. 6. Adres van de bewoners van de Gasthuisstraat te Loonopzand om het terrein van de vuilnisdienst naar elders te verleggen, nu daarvan, speciaal door het verbranden van het vuil, grooten last wordt ondervonden. In afwachting van de voorzieningen welke ten deze moeten worden ge- troffen (uitzien naar een ander terrein) hebben B. en W. opdracht gegeven om het vuil niet meer te verbranden doch te vergraven, waardoor althans de grootste last wordt weggenomen welke naar voren wordt gebracht. De Voorzitter zegt dat B. en W. de drainagevelden als afvoerplaats op het oog hebben. De heer Snoeren merkt op dat J. v. Broekhoven te Loonopzand een terrein beschikbaar wil stellen voor afvoer van vuil. Kuilen zijn daar reeds aangebracht. Weth. v. Lier zal zich met dezen persoon in verbinding stellen. De heeren Snoeren en Nijkamp klagen nog over den slechten afvoer van rioolvuil in Loonopzand. R K. Bijz. School Berkdijk. 7. Schrijven van het R.K. Kerkbe stuur te Berkdijk om een vergoeding te mogen ontvangen voor het gebruik van het bewaarschoollokaal, ten behoe ve van het gewoon lager onderwijs. Ten einde elke leerkracht in een afzonderlijk lokaal onder te brengen en een betere verdeeling van de kin deren over de klassen te krijgen, is door het schoolbestuur vorig jaar een 4e. lokaal in gebruik genomen, welk lokaal tot dan toe voor het bewaar- schoolonderricht gebezigd werd. Voor de drie lokalen welke tot heden voor het lager onderwijs in gebruik zijn bedraagt de vergoeding, overeenkomstig art. 205 der Lager Onderwijswet 1920, een bedrag van f778,73. De Voorzitter acht het gewenscht de vergoeding slechts toe te staan voor den tijd dat het den raad nood zakelijk lijkt. Wettelijk behoeft deze vergoeding niet gegeven te worden. De heer Beerens vraagt naar het advies van B. en W. Weth. v. d. Horst acht het in het belang van het onderwijs dat niet 2 leerkrachten tegelijk in een lokaal les moeten geven. Spr. zegt dat de raad in deze geheel vrij kan handelen. De heer Roester.berg gelooft dat hst in het belang van het onderwijs ge wenscht is de bijdrage te verleenen, mits de raad zijn vrijheid behoudt om deze in te trekken. De razd besluit de gevraagde ver goeding toe te staan. 8. Vaststelling kohier Trottoirbelas ting voor het jaar 1933. Dit kohier sluit met een bedrag van 2364.58. 9. Vaststelling kohier Rioolbelasting voor het jaar 1933. Dit kohier sluit met een bedrag van f1789.—. Deze kohieren worden confoim ontwerp vastgesteld. De heer Nijkamp merkt hierbij op dat het wenschelijk is het trottoir op den hoek bij café Hornman te Loon- op Zand door te trekken tot Witvliet, daar de passage daar zeer gevaarlijk is. De heer Snoeren onderschrijft dat dit punt zeer gevaarlijk is. Afdoende oplossing acht spr. niet mogelijk zonder dat de tramweg uit de straat verdwijnt. 10. Mededeeling kasopname per 17 Mei 1933. Ingevolge wettelijk voorschrift Is na het overlijden van den ontvanger de kas opgenomen. De zaak was uitste kend in orde zoodat de verificateur allen lof had voor het werk van den heer v. d. Linden. 11. Bespreking zekerheidstelling be. treffende den nieuw te benoemen Ge meente—Ontvanger. De voorzitter zegt dat de vorige ontvanger f 9000 borg stelde. De be dragen zijn echter sinds diens aanstel ling veel hooger geworden zoodat thans eigenlijk f 30 000 borg gesteld zou moeten worden. B. enW. meenen echter dat de gemeente met een borg stelling van f 15 000 aan den veiligen kant is. daar nooit meer dan dit bedrag in kas is. Ten overvloede zal dan de bepaling worden gemaakt dat, mocht er eventueel een hooger bedrag ln kas zijn, dit onmiddellijk zou moeten worden gestort bij de Bank van Ned. Gemeenten. De raad gaat daarmede accoord. Rondvraag. De heer Snoeren zegt dat Loon op Zand's Belang het initiatief heeft ge nomen tot oprichting eener kiosk. Spr. zou het jammer vinden als die geplaatst zou moeten worden op de plaats waar thans de oude staat. Het plantsoentje is immers in 'n verschrikkelQken toestand en ziet er erger uit dan een vuilnisbelt, Spr. vraagt zich af waarom er een gemeente-opzichter is, en hij acht het wel gewenscht dat deze eens in Loon- op Zand komt zien wat er zooal te doen is. Het perk ziet er eenvoudig schan dalig uit en spr. zou dan ook liever zien dat het geheel werd opgeruimd en het plein werd betegeld. De heer Beerens onderschrijft deze woorden. De heer Maas dringt aan op oprui ming van den afbraak van het oude schoolhuis dat al evenzeer op een wildernis gelijkt. De heer Ntykamp is van meening dat de gem.-opzichter dergelijke dingen moest zien en dat hij zich wat meer met Loonopzand moest bemoeien. De heer Snoeren betreurt het dat raadsleden dergelijke onprettige dingen voortdurend moeten zeggen. Het parkje in de Te'efoonstraat ziet er keurig uit. waarom kan dat ook niet zoo zijn in Loonopzand? vraagt spr. De heer Beerens vraagt de dansver- gunningen voor de sociëteiten te be perken, zoodat men in de sociëteiten niet langer mag dansen dan elders. Spr. wijst erop dat dit voor de gewone caféhouders steeds een groote schade, post beteekent. Spr. acht het wensche lijk die onbillijkheid op te heffen zoodat het met de nachtpartijen afgeloopen is. De Voorzitter is het hiermede eens en neemt de zaak in overweging. De heer Wijdemans vraagt opruiming der leelijke en gevaarlijke heg in de Schoolstraat. De Voorzitter zegt dat B. en W. hierover dikwijls gesproken hebben doch dat er niets aan te doen is. De openbare vergadering wordt hierna gesloten en de raad gaat ln geheim comité ter behandeling van schoolgeld reclames. Er is geen enkel blad dat de raads- verslagen en berichten dezer plaats zoo uitvoerig geeft. Blijft dus op de hoogte en abonneert U op dit blad. En 't kost slechts een dubbeltje per week. AGENDA. WAALWIJK. W.C.B. Donderdag van 6'/a8 u. Inkorven Rambouillet. K.C. Alphen. Donderdag 8 uur. Repetitie W.Q.V. Gymnastieklokaal. Donderdag 81/» uur. Repetitie Lieder tafel Oefening en Vermaak. Vrijdagavond 5.30, 7 en 8.30 uur repetitie adspiranten W.G.V. Zondag 12 uur. Repetitie voor allen, Liedertafel «Oefening en Vermaak*. BINNENLAND. Loting voor den dienstplicht. De minister van defensie heeft op grond van de Dienstplichtwet de vol gende bepalingen vastgesteld: De in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot ge. woon dienstplichtige te worden be stemd, Donderdag 15 Juni, des n. m. om 2 uur, te 's-Gravenhage, in de „Rolzaal". Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genummerde biljetten, overeenkomen de met het getal der personen ver meld in het alphabetisch register der gemeente Amsterdam van de lichting 1932. Debat over de regeerlngsverklaring. De voorzitter van de Tweede Ka mer is voornemens om, nadat in de vanmiddag één uur te houden verga dering der Kamer door de regeering mededeelingen betreffende het te vol gen regeeringsbeleid zullen zijn gedaan, voor te stellen, eventueele bespreking, en naar aanleiding van die mededee lingen morgen te houden, met voort zetting, zoo noodig, op Vrijdag. Electr. centrale ln Gelderland De Provinciale Staten van Gelderland hebben gisteren met 45 tegen 13 stemmen het voorstel aangenomen tot het aangaan van een leening van f 9'/i millioen, ten behoeve van den bouw van een nieuwe electrische centrale voor de provinciale Geldersche Elec- triciteits—Maatschappij, aan den mond van het Maas - Waal - kanaal te Nij megen. De luchtvaartafdeellng te Soesterberg. Op 1 Juli zal de luchtvaartafdeeling te Soesterberg haar 20-jarig bestaan op eenvoudige wijze herdenken. Het ligt in het voornemen o.a. op Zaterdagmiddag met ongeveer vijftig

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 3