IE ECU VEN IET ill rnc*ir*i i Ons Weekpraatie, GEMEENTERAAD. No. 54. Zaterdag 1 Juli '33. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. 'n Mensch weet zich tenslotte onder velerlei omstandigheden te schikken, als-ie maar een beetje kan huichelen, journalisten weten daarvan mee te praten. Of hebt u soms ooit in het verslag van een uitvoering of andere feestelijkheid gelezen, dat de verslag gever zich dierlijk had zitten vervelen Een goede verslaggever verveelt zich noo't. Hij doet, of alles hem even interessant voorkomt en dat stemt zijn omgeving, meestal het bestuur van de ontvangende vereeniging zóó prettig, dat ze hem den lijd met allerlei kleine atteniies weten te dooden. Tijdens den oorlog werden we in Leuven bij de verwoesting der stad door de Duitschers gearresteerd en gevangen gezet, een lot, dat we mét vele burgers, ook deelden met een vreemden journalist. Den anderen dag werden we door een hoogen oificier verhoord. Toen den vreemden journa list gezegd werd, dat Leuvensche bur gers vanuit hun huizen een moorddadig vuur op de Duitsche troepen hadden geopend, beweerde de gevangene, dat hij daarvan niets gemerkt had. En toen de officier, met het verhoor belast, ook nog verklaarde, dat de Duitschers slechts noode en gedwongen door de omstandigheden, tot de verwoesting van de stad hadden moeten besluiten, haalde de „verdachte" ongeloovig zijn schouders op Hij werd toen een paar maanden in het half verwoeste fort Pontisse bij Luik opgesloten en had in dien tijd zooveel compassie met zichzeiven leeren krijgen, dat hij de ellende der Leuvenaren vergeten was. Toen we zelf aan de beurt waren en ook ons van de schanddaden der burgers van Leuven was verteld ge worden, hebben we weemoedig het hoofd geschud, en we hebben gezucht, toen ons werd voorgehouden, dat de Duitschers slechts uit uiterste noodzaak tot hun krasse maatregelen waren overgegaan. Door dat hoofdschudden en zuchten waren we direct fiére et ami geworden met de Duitsche bevelvoering in Leuveneen officier trok met ons door de verwoeste stad en een Duitsche legerauto voerde ons tensloite naar de Holiandsche grens om ons in staat te stellen, spoedig verslag der gebeurte nissen te doen. Bij het samenstellen daarvan echter hebben we ons alleen door de waarheid laten leiden, niet door de bewezen vriendelijkheid. En we waren blij, toen onze taak eindelijk was afgeloopen en we niet meer naar België terug hoefden, want al moet een journalist ai eens weten te huichelen uit beroepshoofde, ais mensch staat hem dat toch geweldig tegen. Wat we op het oogenbllk al niet zou Jen prakkezeeren. als we in Berlijn zaten als Hollandsch correspondent, weten we niet. maar omdat we wél weten, dat we ons als mensch niet vrijwillig in omstandigheden wenschen te brengen, welke een dosis huichelarij vereischen, daarom weten we wél, dat we van dit jaar als vacantie ganger de Oostgrens van ons land niet zullen overschrijden. Vast niet De Duitsche autoriteiten mogen nog zoo nadrukkelijk verzekeren, dat buiten landers op haar gebied met respect zullen worden behandeld, wie de geestelijke atmosfeer kent, welke op 't oogenblik over Duitschland hangt, weet, dat het daar op het oogenblik heel moeilijk ademen is voor degenen, die op het behoud van en het respect vóór eigen persoonlijkheid is gesteld, Wie voor zijn plezier naar Duihch. land beoogt te gaan, moet er van doordrongen wezen, dat daar een fanatieke geestesstrooming waart, waar- in hij zich ais nuchter en vrijheids iievend Hollander moeilijk kan laten opnemen. Wit hij er een ersatz aan vertier en genoegen smaken, dan zal hij meeleven moeten huichelen met dingen, welke hij verfoeit en hij zal zich moeten vernederen tot hei stellen van daden, waartegen zijn gemoed in opstand komt. Anders zal hij moeten rekenen op een zure vacantie er. misschien ook op een weerkeer in het vaderland met blauwe builen en striemen. Wie in het Duitschland van Hitier wil verkeeren, moet zich aan de Nat. Socialistische manieren weten aan te passen. De nieuwe machthebbers eischen dat van al hun landgenooten op de eerste plaats. De burgemeester van Qronau heeft het dezer dagen nog In een bekendmaking laten weten, dat hij er vreeselijk over ontsticht was, dat sommige menschen in de straten der stad met de handen in den zak liepen te lummelen en geen eerbied betoonden bij het passeeren van Nat. Socialistische vaandels en emblemen of het ontmoeten van nieuwe gezags dragers. De burgemeester elschte, dat in al zulke gevallen het gebruikelijke eerbetoon zou worden gebracht en dat er dan stram zou worden gegroet. Overtredingen zouden in den vervolge ter plaatse worden gestraft. Dat laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Zeker, voor buitenlanders geiden deze regelen misschen niet, maar een pak slaag heeft men licht te pakken, alvorens men gelegenheid heeft om een paspoort voor den dag te halen. Er is in den tegenwoordigen tijd alles voor te zeggen om vacantie In eigen land door te brengen, het is zéker beter en verstandiger dan een reis naar Duitschland. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. JAN S JE. Jansje wierp een blik op de schaal aardappelen, die in het midden van de tafel stond, en een tweede op het groote brood, dat er nauwelijks aan gesneden naast lag. Haar pleegmoeder was al opgestaan, sloot de aardappels weg in de provisiekast, deed het brood in de broodtrommel en stuurde het kind naar buiten. Oenoeg gegeten voor vandaag. De reit is voor morgen. Nu weer aan het werk. Jansje zuchtte. Toen ze van school was gekomen, was ze als dienstmeisje bij juffrouw de Bruin gekomen. Ze had, behalve over haar meesteres, niet te klagen. Deze behandelde haar niet slecht, maar ze was zoo gierig, dat ze op alles knibbelde, zelfs op het eten zoodat de arme Jansje lederen dag met honger liep. Het kind werd mager en bleek en als de buurvrouwtjes stonden te praten, handen in de zij, zeiden ze Ze zal het arme kind does sterven. Konden we er haar maar weg krijgen. Jansje, ga die groote doos met oude boeken eens wegbrengen naar de juffrouw van den boekwinkel. Ze heeft me er twintig stuivers voor be loofd. En ik heb liever twintig stuivers in mijn zak, dan die oude boeken in mijn kast, die ik toch nooit aankijk. Qa nu maar en blijf niet fe lang weg- Eindelijk, uitgeput van vermoeidheid kwam ze met haar zwaren last bij de boek-verkoopater. Wat een zware vracht voor je. Zet maar gauw neer, kleintje. En hier zijn de twintig stuivers. En hier heb je wat voor je moeite. Een kwartje. Dank U welIs dat heusch voor mij |a, en je moogt er mee doen, wat je wiit 1 jansje is nog nooit zoo rijk geweest. Daar kan ze een heerlijk brood voor koopen en misschien nog iets bij den slager om er op te doen. Juist als ze langs de slagerij gaat, wordt er warme worst in de étalage gelegd. Ze gaat naar binnen en koopt er iets van. Daarna bij den bakker een groot stuk brood. En zóodra ze op straat staaf, hapt ze een flink stuk uit de worst. Wat smaakt dat lekker, als men een bijna leege maag heeft. De bakker, die in zijn winkel is blijven staan, kan niet nalaten te glimlachen om die heerlijke eetlust Maar aan den overkant loopt een jongetje in gerafelde kleeren. HQ kijkt ook naar Jansje, die begeerig in haar worst hapt, en hij heeft dien eigen- aardigen biik, die het meisje zoo goed kent, de blik van iemand die honger Door in het eigen land ie blijven laat men zijn guldens aan landgenooten en men bewaart het eigen karakter. EETHEN c.a. (Vervolg van het le gedeelte in het No. van Woensdag j.l.). De heer v. Buuren meent, dat hier geholpen moet worden, al zon hij graag zien dat wat minder gegeven werd als 600.Spr. is ervoor de Armbesturen in de toekomst de com bineeren. De Voorzitter zegt, dat het Arm bestuur met een kleiner bedrag niet afdoende geholpen zou zijn, en het morgen weer-in de put zou zitten. De heer G. v. d. Beek oppert de mogelijkheid de standpunten van den Voorzitter en van den heer Donken te overbruggen. Als de mogelijkheid in uitzicht gesteld wordt dat de Arm besturen vereenigd worden, dan zou aan Drongelen een leening verstrekt kunnen worden inplaats van 'n sub sidie. De Voorzitter zegt, dat reeds po gingen in het werk zijn gesteld om het geld op andere wijze te vinden. Spr. heeft het Armbestuur van Babi- loniënbroek gevraagd of het niet wat kon missen. Dit Armbestuur deed genoeg zijn best, doch spr. kreeg den indruk dat men ook daar aan den grond zit en zich nauwelijks meer kan redden. De heer v. Buuren vindt dit een reden te meer om tot vereeniging over te gaan. I)e Voorzitter wil deze zaak zoo spoedig mogelijk in B. en W. bespre ken en er desgewenscht een speciale raadsvergadering voor bijeen roepen. Doch het huidige voorstel moest uit nood gedaan worden. De gemeente heeft het B.A. in het leven geroepen en dient er dus ook voor te zorgen. Spr. is legen het sluiten van een lec- ning daar de gemeente feitelijk aan haarzelf zou leenen en het Armbe stuur toch voorloppig niet instaat is het geleende geld terug te betalen. De heer Donken vindt het vreemd dat alleen Drongelen in de put zit. De Voorzitter merkt op, dat Dron gelen veel z.g.n. „vaste klanten" te onderhouden heeft. Het voorstel-B. en W. wordt aan genomen met alleen de stem jvan dhr. Donken tegen. Rondvraag. De heer Donken vraagt de Eethen- sche brandspuit van hurries te voor zien, opdat zij spoediger vervoerd kan worden. De Voorzitter merkt op, dat er nog wel meer van dergelijke verbeterin gen zijn aan te brengen, maar alles moet betaald worden. Als men al die kleinigheden uit gaat zoeken, geeft spr. de verzekering, dat het er met de heeft. Het meisje wenkt hem, zij breekt de nog dampende worst in tweeën en deelt haar brood. Hier laten we deelen. Dat is lek ker, is het niet? Heerlijk 1®? iT3«£3 Al etend loopen de kinderen door. Ondertusschen wordt juffrouw de Brutn ongeduldig. Waar blQft die Jansje |och Als ze maar niet weggeloopen is met/mijn twintig stuivers. Ze gaat voor het raam staan om uit te kijken naar het kleine dienstmeisje dan ziet ze haar loopen etend en met een jongetje Dat ts natuurlijk van mijn geld Daar kan ze zich zulke extra'ijes van koopen. Maar ik zal het haar inpepe. ren. Jansje Jansje.... 1 Haar laatste hap inslikkend, haast het meisje zich naar haar toe. Van welk geld, dievegge, heb je dat lekkers gekocht? Ik ben geen dief. Hier zijn Uw twintig stuivers. Ik heb een kwartje voor mezelf. Dat was natuurlijk voor mij. Niet waar, de juffrouw heeft ze mij gegeven en ik mocht er mee doen wat ik wilde 1 Dat is toch wel erg. Nu besteel je me niet alleen, maar je durft ook nog brutaal tegen me te zQn 1 Ga weg.... ik jaag je weg I Óndanks de smeekbeden van Jansje bleef juffrouw de Bruin bij haar be sluit.. Het kind had haar bundeltje gauw gepakt en daar liep ze op straat, snikkend. Ze vroeg zich wan. hopig af, waar ze nu naar toe zou moeten gaan, want ze had niemand op de heeie wereld. Geleund op zijn toonbank zag de bakker het arme kind. Maar was dat niet het meisje, dat zooeven met zoo veel eetlust het brood had opgegeten Was dat niet het kind dat nog ge- deeld had met dat arme jongetje?Hij liep zQn winkel uit en ondervroeg het huilende meisje. Huil maar niet zoo, meisje 1 zei hij, toen Jansje haar verhaal, onder. gemeente-financiën slecht zou gaan uitzien. De heer v. Buuren vraagt of B. en W. reeds stappen gedaan hebben om de brug bij de werkverschaffing aan den Meeuwenschen Dijk door het Rijk omlaag le laten leggen. De Voorzitter zegt, dat er wel over gesproken is, doch dat er nog geen ernstige stappen gedaan zijn. Voor- loopig heeft de gemeente nog ander werk, en voordat men de Waterstaat van zijn plaats heeft gaat er heel wat tijd heen. De heer Donken vraagt waar de grensscheiding ligt van den grond van het fort te Doeveren die de ge meente verkocht heeft. De Voorzatter spreekt daar niet over, daar de gemeente er niets mee te maken heeft. De betrokkenen moe ten dat in het kadaster maar uitzoe ken. De gemeente heeft niets anders te doen als de 3 numumers die zij van liet Rijk heeft gekocht, weer le ver- koopen en verder staat zij er huiten. Donken. U hebt toch zeker liever, dat er geen ruzie in de gemeente is. Voorzitter: Af en toe' is dat wel aardig, en het is trouwens de eenige bedrijvigheid die er in Doeveren heerscht. Ik zal ervoor bedanken de gemeente zich hier in te laten men gen. De heer Donken vindt het van B. en W. niet in den haak dat niet ieder in de gelegenheid is gesteld de per- ceelen te koopen. Spr. hoort dat de gemeente daardoor schade heeft ge leden en betreurt het, dat de gemeen teraad er niet over is ingelicht. Voorzitter. In de volgende verga dering zal ik U alle mogelijke inlich tingen verschaffen. Er is niets ge beurd dat niet het volle daglicht mag zien. Wij hadden aanvankelijk de be doeling het perceel aan 2 personen te verkoopen, maar na lang onderhan delen zijn wij tot de conclusie geko men dat het voor de gemeente het voordeeligst is. U geeft den indruk, dat lT naar alle mogelijke kleinighe den loopt te visschen en spijkers op laag water wilt zoeken. U moest zich niet leenen voor het overbrengen van dergelijke boodschappen. Denkt U dat daarmede het belang der gemeen te gediend is? De menschen weten in den regel beter den weg naar een of ander raadslid als naar den secretaris ofschoon ze hier toch altijd heel voorkomend ontvangen worden. Donken. Als de gemeente er door benadeeld is, zooals ik heb hooren zeggen, heb ik het volle recht er over te spreken. Voorzitter. Maar de gemeente heeft er geen nadeel door geleden. De heer Donken vraagt nog of stappen gedaan zijn om Doeveren en Heesheen hij deze gemeente te hou den. De Voorzitter zegt, dat al het mo- hroken door snikken, gedaan had. ik htb je zonder mopperen het zwaarste werk zien doen. Ik heb daar net gezien, dat je deelde meteen arm kind.... Kom binnen, je mag winkel meisje bij me worden en lederen dag kun je net zooveel eten als je maar wilt... Men kan zich begrijpen, dat de tra nen van Jansje gauw gedroogd waren en dat zq heel gelukkig is geworden. TANTE TINE. VOOR DE KNAPPERTS. Wat ontbreekt er? Max is een aardige jongen, alleen erg oppervlakkig en slordig. Laats» zou hij een teekening van de keuken maken. De teekening ging welalleer had hij in zijn slordigheid acht dingen niet of fout geteekend. Welke fouten heeft hij gemaakt? Oplossingen. 1 A e s bes mede Assen gelijke daartoe gedaan is. Aan Ged. Staten hebben B. en W. geschreven, dat de inwoners dezer gemeente zich uit alle macht zullen verzetten tegen de Heusdenaren, die hier eens komen loeren of er niets te halen valt. Tenslotte vraagt de heer Donken de menschen in de werkverschaffing niet meer op Zaterdagmiddag te \a- ten werken. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te daaraan niets te zeggen heeft, daar de Heide Mij. het werk regelt, i De vergadering wordt hierna ge sloten. BUITENLAND Goebbels tegen het Centrum. I Rijksminister dr. Goebbels heeft gistermiddag hij z'n bezoek aan Stutt gart de Wurtembergsche pers ont vangen. Hij zeide daarbij o.m.: Wanneer het Duitsch-nationalo iront zich zelf heeft ontbonden, dan is het slechts een logische ontwikke ling van de gebeurtenissen, en wan* j neer ik het Centrum een goeden raad zou mogen geven, zou ik zeggen: ik geloof, dat het er zeer goed aan zou doen, wanneer het zijn eigen partij winkel zou sluiten. De nationaal-so- cialisten zullen niet langer toezien hij de experimenten van het Centrum. Wal het katholicisme dient, weten wij zelf wel. Wij weten evenwel ook, wat de natie dient. De belangen van het katholicisme zijn waarschijnlijk bij ons in betere handen dan hij het Centrum. Wanneer wij liet Centrum doen verdwijnen, bewijzen wij de kerk een dienst. Toen wij het marxisme vernietigden, is het Centrum ons in de armen gevallen. Aan het einde der ontbinding van de partijen staat dt Duitsche eenheidsstaat en deze zal het nationaal-socialistische stempel dragen. Binnen twintig jaren mag er geen andere wereldbeschouwing meer bestaan dan de onze. Eén moet in naam van Duitschland kunnen spre ken en in naam van den laatsten boer Sn proletariër. Zeker, wij zijn een minderheid, maar wij regeeren in op dracht van het volk. Zoo behartigen wij de veredelde democratie. Is deze vorm van regeering, deze hierarchic van leiding doorgevoerd, dan zal ook op het gebied van de buitenlandsche politiek alles in orde komen. Duitschland's schulden. Een redacteur van de „Msb." meldt uit Londen: Aan de besprekingen, welke dr. Schacht, de president der Rijksbank, Dinsdag met vertegenwoordigers van crediteuren op langen termijn had, namen deelNederland, Zwitserland, Amerika, Engeland, Frankrijk, Bel gië en Zweden. Het totaal der leenin gen op langen termijn bedraagt onge veer t aOO.OOO.OOO, waarvan slechts t m L. 2 Groote vacantie: vat, goot, contra, tien,"gat, nat, rat, grot, vee. 3 iéü&S Bert,"hert, snert. 4 Scheikunde ig^dfk, nuk, hen, schik «Én 5 Ledigheid is des duivels oorkussen. Raadsel. Een woord van zes letters of fwee lettergrepen hetwelk beteekent: rooit neemt men den le letter weg dan is het .altijd". Oplossing: De aorstige teeuw. HQ draalt zich om, laat zQn staart naar beneden hangenen zuigt zoo iet water omhoog. jA.w.No6e^r<

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5