nlifiliniii. attentie. Nr. 55- Woensdag 5 Juli '3.3. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. In de a s. week zal, mei het oog op vacantle van ons personeel, der traditie getrouw ons biad slechts éénnias'S verschijnen en wel Zaterdag 15 Juli a. s. Heeren adverteerders en correspon denten gelieven hiermee rekening te houden en geen berichten voor 't No. van Woensdag in te zenden. ADMINISTRATIE. De gemiddelde etmaal productie be droeg 2625 M3. De grootste etmaal productie bedroeg 3634 M3 (11 Febr. 1932). De gemiddelde etmaal aflevering be droeg 2442 M3- De grootste etmaal aflevering bedroeg 3604 M3 (10 Febr. 1932). De kleinste etmaal aflevering bedroeg 1850 (24 April 1932). Productie-kosten van het gaè f 7.80 per 100 M3. Gasafgifte Gewone gasmeters Muntgasmeters Verwarmingsgasmeters Openbare verlichting 893625 Niet verantwoord (verlies, condensatie en meetverschillen) 70485 M3 of 7,32 pCt. der productie. Gasaflevering gedurende de jaren 1923-1932. 352667 299)34 161974 79850 M3 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Juli 1933. Versing Gemeentebedrijven. Gasfabriek. Algemeen ouerzichl. De financieeie en technische uitkom sten van het gasbedrijf waren bevredi gend. Hoewel de gasafgifte t.o.v. 1931 nog een klein accrès van 2482 M3 of 0,28 pCt. vertoonde, werd 7015 M3 of 0,72 pCt. minder geproduceerd, als gevolg van een lager percentage voor verliezen, meetverschillen, enz. De vermeerdering der gasafgifte is vooral te danken aan het verhoogd ver bruik van kookgas. Tegenover een verhooging van de afgegeven hoeveelheid gewoon-en munt- gas in het 2e en 3e kwartaal stond een lagere verwarmingsgas-afgifte. Dit, met het oog op de tijdsomstan digheden, niet ongunstig resultaat mag behalve aan het verstrekken van goede comforen aan een bepaalde categorie verbruikers, mede worden toegeschreven aan de van 27 April 1 Mei gehouden tentoonstelling. Op deze tentoonstelling, georganiseerd door de drie bedrijven in samenwerking met de plaatselijke installateurs en fitters kwamen de Gem. Gasfabriek, het G.E.B. en het Waterbedrijf met aparte stands uit. Terwijl de plaatselijke installateurs en enkele bekende fabrieken een keur van moderne verbruiksapparaten exposeer den, bepaalde de Gemeentelijke bedrijven zich meer tot voorlichting van 't publiek en algemeene propaganda voor Gas-en I Productie Electriciteitsverbruik. I 29568 H.L. De demonstraties voor „Koken op 3031 H.L. Gas" en het gebruik van electrische apparaten, respectievelijk gehouden door de Mij. ter Vervaardiging van Gasmeters en de Nederlandsche Siemens Maat schappij trokken veel belangstelling. In het afgeloopen jaar werd ook voor het eerst regelmatig propaganda gemaakt onder het publiek door middel van bro chures om meerdere bekendheid te geven aan de producten der bedrijven. Het gasstrijkijzer trok vooral in het kleermakersbedrijf veel belangstelling, zoodat alleen van dit genre apparaten een 20-tal kon worden geplaatst. Deze door het personeel der Gasfabriek ver kochte apparaten werden geplaatst door particuliere fitters. Door een overeen komst met de plaatselijke fitters en installateurs komt aan hen ook de handelskorting ten goede. Hoewel de cokesafzet mede tengevolge van den zachten winter terugliep, was de totale cokesopbrengst bevredigend. Ondanks de daling op de brandstoffen- markt, kon onze cokes nog tegen be hoorlijke prijzen worden afgezet. De totale cokesopbrengst was dan ook niet onbevreoigend. Mede tengevolge van het zachte winter seizoen in 1932 kon de geheele cokes productie niet worden afgezet, zoodat de voorraad op het einde van het jaar tot ruim 7000 H.L. opliep. De voortgezette daling van den prijs van industriekolen leverde het bedrijf een vrij belangrijk financieel voordeel op. Deze laatste factor beinvloedde in gun stigen zin het winstcijfer, dat f 14698,54 bedroeg en dus de raming met f 4497,16 overtrof. Straatverlichting. In 1932 werd het aantal gaslantaarns met 4 stuks uitgebreid, zoodat de gas- straatverlichting op 31 December 1932 bestond uit 223 lantaarns. Buizennet. Het gasbuizennet werd uitgebreid met 272 M. gegoten ijzeren leiding in de nieuw aangelegde Julianastraat, zoodat het hoofdbuizennet op 31 Dec. 1932 bestond uit 13639 M. buisleiding met een inhoud van ca. 164 M3. Steenkolen. In 1932 werden 2618 407 K.G. steen kolen verwerkt. Gasproductie en gasaflevering. De gasproductie bedroeg 962800 M3 overeenkomende met een gasopbrengst van 37 M3 per 100 K.G. kolen. 1923 647794 635113 59570 j 1924 765177 737141 56057 1925 897986 867949 57660 1926 867289 845130 59238 1927 861290 843926 60487 1928 904973 843409 61972 1929 898744 846655 87878 1930 942166 866811 74461 1931 969815 891143 79366 1932 962800 893625 79850 Schiettent van Oeeven. Trektent van Vliegbomsport en brandspuit v. Vale. Suikerkraam van de Leeuw. Speelgoedkraam van Trommelen. Speeigoedkraam van Oez. Govers Qebakkraam van Qerssen. Palingkraam van v. d. Haar. Zuurkraam van v. Qeenen. Zuurkraam van v. Soeien. Baardwijk: Draaimolen van Glessen. Gebakkraam van v. Thlel-v. Gemert. Suikerkraam van Jozen. Zuurkraam van Jüger. Mr. v. Coothstraat: Schouwburgloge L, Dassi. Werkloozen. Het aantal werkloozen is over de maand Juni wederom met 29 opge- loopen, tot een totaal cijfer van 197 terwijl de andere groepen over het geheel zijn afgenomen, is die der Lederbewerkers toegenomen met 39. Onze mooie streek „De Nieuwe Rotterdamsche Courant" Gastarieven. Licht- en kookgas over gewone gas meters en muntgasmeters. 11 cent per M3 voor de eerste 20 M3 per maand. 10 cent per M3 voor eiken volgenden M3 per maand. Verwarmingsgas 5 cent per M3. Muntgasverbruikers betalen bovendien f 2,40 per jaar installatiehuur. Verbruikers over gewone meters be talen meterhuur. Voor gasverbruikers die kook- en verwarmingsgas over één meter wen- schen te betrekken kan een gemiddeld maandelijksch gasverbruik worden vast gesteld, dat tegen 4 ct. per M3 meteen minimum van f 2 het maandelijksch vast recht vormt. Boven en behalve dit vastrecht is 7 of 5 ct. per M3 verschuldigd. Het aantal aangeslotenen bedroeg op 31 Dec. 1932 per: Gewone gasmeter 900 Muntgasmeter 918 Verwarmingsgasmeter 75 Totaal 1893 Cokes en Gruis. 1932: cokes gruis 1780560 181860 K.G. 1962420 Afzet en verbruik 1932 1788300 K.G. Koolteer-productie 1932 118265 K.G. De productie van ammoniakwater be droeg c.a. 4000 H.L. met een gemid deld ammoniakgehalte van 1,2 K.G. per H.L. Het ammoniakwater wordt den land bouwers gratis ter beschikking gesteld voor bemestingsdoeleinden. (Wordt vervolgd) Geslaagd. Voor het examen nuui<e handwerken slaagde te Zetten mej C. LouweKooi] rmns. alhier. Toelatings-examen H.B.S.II.II.S. Voor het toelating tXamen tot üe le klas der R K. Hoogere Burgerschool en Hoogere Handelsschool te Waalwijk zijn geslaagd: C. Christ, A. Hornman, J. Kemper man, J. de Folter. J. de Kort, J. Lom- barts, Mahieu, J. Muskens, A. van Osch, J. Pulles, A SplttersJ. Spijker man, J. Verwiel en J. van Woensel te Waalwijk; P. van Boxtel, A. de Bruin en A. Hooljmaijer te KaatsheuvelF. Boelen en J. van Delft te Drunen M. Bakker en P. Hochstenbach te GeertruidenbergA. Gijsman te Was pik F. van Liempt te El3houtH Peters te Nieuwkuik en A. Toorians te Loonopzand. Voorwaardelijk toegelaten tot de le klas: E. Weijers en G. v. Huiten te Waalwijk. Afgewezen: 3. Kermis. De verdeeiing der standplaatsen voor de as. Kermis is als volgt: Raadhuisplein Danstent van Jacobs. Steilwand van Gigengank. Zweefcaroussel van Verdonk. Suikerkraam van Jansens Giesen. Markt Stoomcaroussel van v. Bergen. Autoscooter van Robben-Janvier. Draaimolen van v. Reeke. Stationsstraat Cakewalk van v. d. Veen. Theater van Boltini. Kijktheater van v. Grinsven. Lachspiegel van v. Grinsven. Werptent van v. Wanningen. Torpedo van bij de hand", aan Noord-Brabant. De schrijver geeft daarin ook een beschouwing omtrent onze mooie streken, daarop attent gemaakt door 79850 de vereeniging „Waalwijks Belang Met een prachtige foto met het onderschrift: „Bij de Langstraat is veel schoons te vinden. „De Duinen* zegt de schrijver R. H. H. onder meer Wie niet tegen een forsche wande ling op ziet, zou van De IJzeren Mar. de Loonsche en Drunensche duinen kunnen bereiken, dat onbekende, woeste oord tusschen Den Bosch, Tilburg en de Langstraat. Gemakke lijker gaat het van Loon op Zand of Waalwijk. Van deze laatste plaats, bekend om haar mooi raadhuis en fraaie kerken, waaronder het monu- mentale gebouw van de parochie van St. Jan, opgetrokken in Neo Byzantijn- schen stijl met een 67 M. hoogen toren en een koepel van 40 M. hoog, uit munt, kan men in ongeveer een half uur het zoogenaamde .Loonsche Hoekje" bereiken, een boschrijke omgeving met een mooie natuur. Door lage eiken, en denneboschjes, afwisse lend met kleurige heide, bereikt men in ongeveer 20 minuten de dichtbe groeide heuvelrij, waarvan één, de Roestelberg, bij zomerdag door velen bezocht wordt. Van den top geniet men naar alle kanten van een prachtig panorama. Noordwaarts ontwaart mei: aan den horizon de lange rij torens der Langstraatsche dorpen; naar 't zuiden strekken zich de rustige, hier en daar begroeide duinen uit Langs de Achterste Hoeve en het landgoed „Plantloon" kan men de Galgewiel bereiken of zijn wandeling uitstrekken naar de Drunensche duinen. Telkens wordt men verrast door den afwisse- enden rijkdom van dit verborgen stukje mooi Brabant, waarvan Vincent Cleer- din zegt: „De schilderachtigheid dezer streek is verrassend. Zij doet hier en daar denken aan mooi Limburg, aan de wonderschoone gouwen van zuide- lijkst Nederland. Verder voorbij den Roestelberg op de achtereen terzijde liggende heuvel tjes is het nog stiller, rustiger en mooier. Niet doodsch is het er, ol neen.de stilte is er vol van leven en beweging. In blijvende suizendruischende deining fluisteren als het ware de statige, breedgekroonde dennen, tusschen de takken door glanst het émailblauw van den zomerschen hemeldom, en tintelen de puurgouden straaltjes der zon. Vogelen tjilpen er en zingen hun liedjes, een ekster snatert in de verte en de duiven roekedekoeën er lustig op los De rust tusschen die rij aan rij geplante hoogopgaande stammen, in de zoete natuur-geuren der dennen, in de eenzaamheid der diepe wouden, die rust is verrukkelijk. Je kunt er zoo ongestoord kalmpjes je neervlijen in het donzige mos en dan alleen maar kijken naar 't trillend beweeg der donkergroene takken tegen het lucht- blauw en het goud.' Op sommige gedeelten vormen de Drunensche duinen een eenzame wil dernis, waar men zich ver, heel ver waant van elke menschelijke woning, waar de stilte hoorbaar is." Tal van aanvragen om een Gids en Wandelkaart hebben W. B. naar aanleiding van het bovenstaande ar- tikel weer bereikt. handen in elkaar om dit mooie doel te bereiken. Wij sporen U daarom aan alle zonder uitzondering mede te doen. Och. het is toch zoo verdrietig voor de kinderen van ouders die niet be talen. Zc moeten toezien hoe hun schoolkameraadjes dien dag uitgelaten zijn van vreugde, terwijl zij daar hul peloos staan te kijken. Ouders! be spaar hun dit en zorg door uw con tributie te betalen, dat dien dag ook voor uwe kinderen een ware vreugde dag wordt. De contributie bedraagt een gulden. Voor hen waar het be zwaarlijk kan dit bedrag in eens te geven, zijn wij gaarne bereid 4 maal een kwartje te komen halen. 14 dagen voor het feest zullen in ieder gezin dat betaald heeft zooveel labels (kaarten) worden bezorgd als er schoolgaande kinderen zijn. De kaarten moeten de kinderen op den ag van het feest bij zich hebben, daar zij tegen inlevering van deze kaart aan de spelen mee mogen doen en hun prijs ontvangen. Wij memoreeren nog het concert, dat wij in Mei j.l. geheel gratis gaven en dat wij in de toekomst nog meer hopen te doen. Verder bevelen wij onze loterij aan, die op den feestdag wordt uitgespeeld en waarvan de hoofdprijzen zijn een prachtig Heerenrijwlel en als tweede prijs een mooi 2 wielig Kir.derrijwlel Deze 2 prijzen staan in de etalage bij den heer A. v. Mier, St. Antoniusplein. Tot slot danken wij allen die onze vereeniging moreel en financieel steu- nen en spreken de hoop en het ver- Dinsdag 11 Juli 2e opvoering van „De onbekende Vrouw". Woensdag 12 Juli „Zwarte Griet". Verder zullen de „Vereen Tooneel. listen" Woensdagmiddag 12 Juli ten 2 uur een extra Kinder— en Famllie- voorslelling geven van de beroemde kinderklucht „Jopie Slim en Dikkie Bigmans". Liedertafel »Oefening en Vermaakt. In haar laatst gehouden algemeene vergadering besloot „Oefening en Vermaak* deel te nemen aan het Groot Festival der Harmonie „Sl. Jan" te Waalwijk in September a s As. Zondag geeft de liedertafel haar traditioneele kermis-maiirée, waarover wij a s. Zaterdag nadere bijzonder heden zuilen geven. Concert. Zondagavond gaf de harmonie „St. Jan" in samenwerking met de lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst" een volksconcert op de Muzieknis te v.m. Baardwijk. Hoewel het weer niet meewerkte was er toch nog vrij veel belang, stelling. De harmonie onder leiding van instructeur van Loon bracht een mooi programma op uitstekende wijze ten gehoore. Ook de liederiafel voerde ais inter mezzo een drietal fraaie koren uit onder leiding van den tweeden directeur den heer Chr. Thijssen. Onverklaarbaar is het waarom zoo- velen van de bezoekers aan de [Zuid trouwen uit, dat wij ook voor de toe- zg(je van de straat blijven siaan komst op U kunnen rekenen. luisteren inplaats van wat dichter bij Nieuwe Schoenfabriek Gebr. Slaats. de kiosk op het ruime daarvoor ge- De fa. Gebrs. Slaats, die tot dusverre gevestigd was aan de Besoljensche Straat, heeft,hare schoenfabriek be langrijk uitgebreid en verplaatst naar de Burg. v. d. Klokkenlaan De vraag naar het bekend „Eswe"-schoeIsel voor kinderen, meisjes en ondervrouwen is de laatste jaren zoo sterk toegenomen dat de oude behuizing sinds lang te klein was en het noodzakelijk was dat naar nieuwe ruimte werd uitgezien. Oe nieuwe fabriek, die den l2den Juli in gebruik genomen zal worden, is meer dan tweemaal zoo groot als de oude en heeft een werkruimte van 250 M2. Bij den bouw is voorts rekening gehouden met evsntaeeie toekomstige uitbreiding, er kunnen nog twee ver. diepingen op het gebouw geplaatst worden en ook naast de fabriek is er nog een flinke ruimte te benutten. Het bedrijf is voigens de laatste eischen ingericht. Elke machine is los staand en van eigen aandrijfkracht voorzien en kan dus naar behoefte verplaatst worden. Aan de voorzijde is een frisch en ruim kantoorlokaal, van waaruit men een goed overzicht heeft door de ge heele fabriek en daarnaast een offerte- kamer. Wij mogen de Gebr. Slaats geluk wenschen met deze belangrijke uit breiding, die zonder twijfel ook aan de afwerking van hun bekend fabrikaat zai ten goede komen. Als bijzonderheid mag nog wel vermeld worden dat dit bedrijf sinds zijn vestiging in 1924, regelmatig om de drie jaren moest worden vergroot Wel een bewijs voor de toenemende populariteit waarin het „Eswe"fabrlkaat zich mag verheugen. Winkelsluiting. Deze week Donderdag en Vrijdaj, mogen de winkels tot 10 uur geopend zijn. In de Kermisweek zijn de be palingen der Winkelsluitingswet gehee buiten werking gesteld. legen plein plaats te nemen. Men hoort daar alles veel beter, men staat er rustiger en het verkeer ondervindt geen last. Bij volgende gelegenheden moest men daar eens gewoonte van maken. Nieuwe Athletiek-cuccessen »Kunst en Kracht«. van Trouw aan Oranje. Het Bestuur der vereeniging „Trouw aan Oranje" (St. Antonius-parochie) heeft aan leden en niet-leden de vol gende circulaire gericht: Zooals alle jaren zal op Zaterdag 8 Juli de contributie weder worden opgehaald. Wij zijn er van overtuigd dat de ongunstige tijdsomstandigheden onz« plannen in den weg staan, maar waar het gaat om de kinderen een pleizier te bereiden, daar slaan w|j de Kermis Waalwijk. Van 9 tot en met 12 Juli zullen door „De Vereenigde Tooneellisten" van den Plantage Schouwburg van Amsterdam onder leiding van Joh. de Boer, in de groote schouwburgloge van Leon Dass staanplaats naast de Vakschool in de Mr. van Coothstraat, een serie voor- stellingen worden, waarmede dit gezel schap door het geheele land een door slaand succes mocht behalen. Verschil lende persbeoordeelingen getuigen alle van groote waardeering over het spel der artisten en de zuivere strekking der stukken, welke zonder eenlg voor behoud door eenieder gezien kunnen worden. De gunstige beoordeeling welke wij het vorig jaar van dit gezel schap mochten schrijven, is voor ons een waarborg dat ook dil jaar „De Vereenigde Tooneellisten" hun best zullen doen om hun roem te hand haven en wij vol vertrouwen eenieder kunnen aanbevelen met dit gezelschap kennis te maken, daar wij overtuigd zijn dat niemand zich over een bezoek zal beklagen. Het gezelschap is ditmaal nog versterkt met mevr. Ada v. Duyt, voorheen eerste rol Kon. Vereen. Ned. Tot.neel. Zondag 9 Juli wordt opgevoerd „De onbekende Vrouw". Maandag 10 Juli „De Sabijnsche Maagdenroof". Zondag j I. werden te 's Bosch de aarlijksche Athleiiek wedstrijden ge. houden vanwege de R.K. Athletiek Unie in dit diocees. Begunstigd door fraai weer en veel publieke belangstelling en mede door de keurige regelingen de prachtige prestaties der deelnemers is dttaihle- tiek tournooi schitterend geslaagd. Uit onze gemeente werd deelge- nomen door een 7-tal leden der Patr. Gymn. Ver. „Kunst en Kracht", welke ploeg steeds en vooral den laatsten lijd op athletiek—gebied heel wat presteert. Ook Zondag heeft zij onder het prima materiaal dat er aanwezig was weer een schitterend figuur geslagen door op 5 prijzen, n.l. 1 eerste en 4 tweede prijzen, beslag te leggen. Hoe zwaar de concurrentie dit jaar was wordt wel het best gedemon streerd door het feit dat bijra alle records van vorig jaar gebroken werden, sommige werden zelfs belang rijk verbeterd. O a. werd het record van 100 M. hardloopen van 11,6 op 11,1 sec. gebracht, van los hoogpringen van 1,56 op 1,65 M., van polsstok hoog springen van 3,20 op 3,25 M. enz welke prestaties voor leder ingewijde voldoende aantoonen op wslk hoog peil deze wedstrijd stond Door 3 deelnemers van „K. en K." werden eveneens bestaarde records verbeterd; toch konten ze het daar mee nog niet verder dan den 2en prijs brengen, omdat anderen een nog hooger record konden bereiken. Behaald werden: Door A Baaten le prfls 1500 M. hardloopen in 4 min. 53 sec. Door A. Schapendonk. 2e prijs los hoog springen met 1.60 M. (record was 1,56 M.) Door Joh van Mierlo, 2e prijs hlrk. stap-sprong met 12,01 M. (record was 11,57 M) Door A. Baaten, 2e p Qs 5000 M. hardloopen in 19 min. 25 sec. (record v/as 19 min. 28 sec.) Door Ger Kierx. 2e prijs speer werpen met 35 52 M. Het mag voorzeker een zeer fraai succes worden genoemd, doch het aantal overwinningen zou nog be duidend hooger zijn geweest als niet op haast elk gebied het pechdulvehje deze K. en Kr.-ploeg had achiervo'gd. Dat is zeer zeker jammer maar daar aan staat ten slotte iedereen bloot en bij de uitspraak der jury heeft men zich als goed sportman neer le leggen al meent men dan ook foutief beoor deeld te zijn. Vermelding verdient nog een sprong van G. v. d. Wiel van 1 55 M hoog, welke echter juist buiten de prözen viel, het fraaie loopen van de 100 M. in 11 7 sec. door G. Klerx, die het echter in de finale tegen de sterksien moest afleggen en het snelle loopen van de Estafette ploeg, die om een kleine onoplettendheid gediskwalifi ceerd werd. Baaten zag zich op de 5000 M. op 25 M. van de eindstreep Jaar Productie Totale Aflevering Straat verlichting

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5