Brief uil de nine naai lieu: eil tialsBeiiieL Marktbericht en. Abonneert U op dit blad. Druncn, 7 July 1933. Munheer. Mun hooi hèk binnen, 't Hej wè din gehad, mèr nou is 't veur mekare. Un bietje schoefelen es 't nie te nat is, ep tijd muiken en Tienus heej ge- doan. Dè maag nou wel es ge zoo oud zet, mèr 't is nie altij. Es ge die hoven ziet in Drunen, wel ineens doar is host nie om deur te komen. 't Wordt ammel rijp en 't vroagt om zoo gauw meugelijk geplokken of ge- sneje te worren. Ik geleuf, dè ze van 't joar gin kloa- gen hebben de tuiniers en meensen, die tur unnen hof op noa hauwen, es ge temeenste de kwoaie tijd in de goate haowt. ,,'t Geldt nogal" zee den bekker van de wèèk bij oons. Dieën bekker, munheer, dè is muil- nen vaaste klaant es ik munnen brief veur jouw zit te schrijven. Zoo zeetie van de wèèk ook „Zeg, Tienus, ik heur oew tegensworrig niks over voetballen zeggen". „Joa", zeg ik „dè is me nou ook wè. Hoe moet ik nou iets over voetballen weten? Unnen ineens, die olleen Zon dags en hoogst eens in de wèèk in Drunen komt, doar kan ik toch nie over mee „klappen", zo de Vloaming zeggen". „Joa", zeetie „dè vat ik nou wel, mèr hèdde dan nie in dun Echo gele zen over dieen voetbalmets tusschen de Hermenie en de voetbalklubs van 't Kloster". Doar schiet Drieka ut durre slof en ze zee mee un stem, dè net is of dè ge mee un botte vijl over un hard stuk stoal goat. „Hè, hè, de hermenie voet ballen, ineej al die bloasdingen bij dur en meej die groote bassen om durre nek? Gij denkt zeker, dè ge mèr un poar boerenmeensen veur hed, die ge van alles wijs kant moaken. Neeje Kees, dan moette vruger opstoan!" „Wel neeje, Drieka", zeej Kees, „dochte gij nouw dè heel de hermenie voetbalde? Wel neeje meens! Ze han un elftal soamengesteld uit de leej van de hermenie. Hoeveul en wè un elftal is? Wel dè zèn elf meensen die voetballen". „O", zee Drieka, mèr ze vatte 't nie, dè weet ik zeker. „Nou en toen?", zee ze wir meej un ongeduldig gezicht en meej unnen nijdige knik van durre kop, zoo dè tur muts un èènd aachter- over schoot. „Toen", ging Kees weer gemoede reerd wijer, „nou toen waren ur dan elf van de hermenie meej un voetbal- pekske oan op één of twee noa en zon der instrumenten, dè sprèkt van eigus. Die elf gingen op 't veld stoan oan dun eene kaant van de witte lijn, die tur midden over liep en de voetballers van de klubs oan dun aandere kaant. Dun Direkteur van de hermenie, mister Brok, kuierde 't veld op, meej de jas op dun erm". „Ging tie zoo voetballen?" schoot Drieka ur in eens tusschen in. „Neeje, luster mèr", zee Kees, „die zu dun irste schup tegen dieën bal geven, doar ze dun wedstrijd meej speulde". „Die opende zoo gerèkend de wed strijd", zee ik. „Sjuust Tienus, die begrijpt 't", zee Kees. „Hoe is het afgeloopen", vroeg Drie ka wijer. „Krèk weet ik 't nie. Ik geleuf zoo ets van vijf, zes veur de in alle geval de klubs, de voetbalklubs haai 't gewonnen. Mèr toch zoo mèr krèkskes, zinnen ze doar op 't veld. „Was tur veul volk?" vroeg Drieka wir. Ik zeg wel us ooit tegen dur. Meéns zèt tóch nie zoo nysgierig", en dan zee ze meej un dreug, onneuzel gezicht „Maak dè nog nie vroagen?v „Nou", zee Kees meej un knipoog noar meen toe „dè kon tur goed meej deur. De tribunes waren niet vol, mèr de stoanploatsen die waren goed be zet". Drieka wier wijzer en hief durre mond vort dicht over voetballen. Ze zaag en heurde wel, dè ze doar nie over meej kon proaten. „Kees, luste un bekske?" vroeg ze. „Nou, es ik ur oew nie meej ontrief, dan gère", zee Kees. Kees gonk dur nog mèr us op zuil gemak bij zitten. Hij haai gin host meer zeetie, want noar oons toe is altij zuil leste roet. Doar kan tie zoo lang over doen, es ie wul. „Zeg", zee Kees, „lèèsde gij dieën brief van dun Dré uit Ulvenhout wel us, die tie oan dun munheer van dun Broabantsche Illustroatie schrijft". „Joa", zèk, „altij, want die zij ik, onder oons gezeed, zoowè noa goan doen". „Hoe vondde gij dè, wè tie doar van dè studeeren en zoo vurtelde?" „Un bietje hoateluk, von ik dè", zee ik ur op. „Jouw zal tie wel tegen oewen kop gestooten hebben, is nie? Gij hed toch ook nog al geleerde on der oew fumilie, is nie? Joa, twee schoolmisters es ik 't wel heb". „Joa, dè zin ie zoo mèr hoatelijk, war over die misters. Luster, di zin ie: „As ge alleen maar ziet, wat er alle maal als onderwijzer en onderwijzeres de wereld wordt ingeschupt, dan krijgde zoo zuutjes-aan 't gevoel, dat de kinders nie eer van de school af komen, veur ze net zoow geleerd zijn as de meesters". „Krèk, dè ston tur", zee Kees en hij sprong locht van zunne stoel op. „Mèr wê zegde gij doar nou van, Tienus, heej tie gelijk of nie?" „Joa", zèk, „wè moek doar nou toch in Godsnoam op aantwoorden? Ze roepen ammel wel: doar zèn veul te veul onderwijzers en dè wul dun Dré ook zeggen, temeenste dè moak ik ur zoo ut op, uit zunnen brief, mèr hoe komt dè? Di dèènk ik: scholen woar ge veur onderwijzeres kant leeren zèn dur meej hopen, die komen ur dus elk joar, onderwijzeressen war, veul te veul bij. Scholen woar ze veur onderwijzer kannen leeren, zèn dur ok genog. Mèr 't is in dè vak ok al, es in alle aander vakken: 't vrouwspursoon dringt de maans opzij, ok in de jongensschool. Dè beurt nie zoo, dunkt meen. En dan, Kees, woar ook nog un dil schuld, en un groot dil van de schuld zit, dè is bij de regeering. Zullie zeggen: zooveul kènder, zoo- veul misters of misteressen. tof Ammel mooi op pepier, mèr in de school, 'n Groote warboel. Un zoak woar ge niks rneej kant bereiken. Vat nou hier in Drunen mèr us, de driede klas van de jongensschool, woar zit die? In drie of vier klassen zitten ze vurdild Is doar nie hard unnen mister bij noodig? „Joa, dè is zeker" zee Kees, „mèr koin tur us om. Ge hoeft meen doar niks van te vurtellen, Tienus. Ik heur dè genog omgoan bij die misters van Veftig of meer kender in een of soms twee of drie klassen. Ze weten ur gin- nen road meej. En wè 't mooiste dan nog is, dan heurde de meensen altij nog proaten en lullen „Nou, bij dieën mister leeren ze nie veul" De meens, die soms al doei wè lie kan 0111 wè in die klèèn kopkus te krijgen, die krijgt dè dan nog aacli- ter zuil kont". „Joa, dè zèk ook", zin ik ur op, „dè is zoow. Dun Dré, die wul tur zon bietje dun spot meej hauwen en zeg gen dè de kender zoo geleerd van school aaf nomen. 't Mèr goed, dè 't nog mèr un ge- vuul bij um is, want es ie us goed zun ooren en zun oogen openzet es ie te meenste lusteren en zien wul, dan zal tie wel aanders proaten. Zeker as ie de durpsscholen us goed noagoi. In de stad valt dè deurgoans nog al meej. Doar weten ze ur nog al licht unne mouw oan te pazen". „Bijjat", zee Kees, „dun Dré moet mèr us goed iffremeeren hier en doar. dan zal tie wel unnen aandere kijk op de school krijgen, hoop ik". „Alla Kees", zeg ik tegen um, „schaai tur nier over uit, dè heetie 0111- mers zoo kwoad nie bedoeld. Wel- neeje. Mèr witte nou niks meer van voetballen of aander sport?" „Joawel", zeetie en hij fleurde wir op, „de Zwoaluwen hebben unnen ir ste prijs gehoald in Kuijk, unnen praachtigen beker. Loat ze mèr doen, de voetballers van de Zwoaluwen, die kannen 't wel!" Ge kon 't oan um zien, munheer, hij lèèfde en ik moet ook zeggen „Loat ze mer doen. 't Goi goed!" „Zeg Kees", zin ik wir, „is tur in Drunen gin schuts of zooiets. Un ver- leje wèèk un Zondag zaag ik vurschil- lende mannen meej gewèren op durre nek deur de haai komen. Woar kwa men die vandoan?" „O, dè weet ik al", zeetie, „die kwa men van dè schietkonkoers dè tur in dun Elshout gehauwen is bij Jan Klerks, bij den Hoed, die witte toch wel, is nie. Wel nou, doar zèn die be- poald noar toe gewist. In Drunen is gin schuts op den boom, mèr wel is tur wir een Kruisboogschieterij opge richt bij Marie van dur Westen oan 't èènd, doar bij dun meulen. Doar zèn dur al vurschillende lid van, en dur is ook un spoarkaas oan vurbonden, mèèn ik. Ik zij ook hard van plan om ur lid van te worren. Ik vijn 't un inool sport". „O zoo", zèk. „Wè", schoot ie los, „ge doet net of ge 't ur nie meej eens zet". „Wel meens", zèk, „wè munkeerde nou? Es gij zonne groote liefhebber waart es ikke van smlke dingen, dan waarde allang lid". Uitgeproat was munheer, net zoo goed es ik uitgeschreven zij. Zeg, ge hed me nog nie vurzocht op dun borrel meej kermus, mèr dan vurzuuk ik mun eigen. U11 Vrijdag un middag in de Korenbeurs, doar zèk ol leen, dè wul zeggen „zonder wijf". Zed- de gij ur dan ook? Zeddur nie, dan koom ik oew hoalen! Vurstoan! Goed vurstoan! Nou, munheer, tot dun Vrijdag dan war, en de groeten van meen en Driekas, hou doe, TIENUS. x geluld dat een poes maakt x Jaoansch eilandje, bekend uit de Vaderlandsche ge schiedenis. x kleermaker xxxxxxxxx plaatsje in Friesland, Op de k ulsjeslljnen komt hetzelfde woord te staan. 2 Van de volgende lettergrepen zijn vier Europeesche landen te maken e en i je ien li lit po span ta tau. 3 Uit de lettergrepen: be buur dan de een een goe is re ter ver vriend, een bekend spreek woord maken. 4 Mijn geheel 1 23345567389 10 4 11 4 4 is een zee in het Zuiden van Europa. 5 2 3 deksel 5 6 9 10 4 7 uiting van vreugde 114 4 groot water 7 4 4 ontkenning I 4 4 5 gemalen koren II 4 8 getal 5 6 7 3 tegenovergestelde van water. 5 Uit de lettergrepen bu ca ca deau kwi Ion reau ril tan tl, woorden van de volgende beteekenis maken. schrijftafel klein geschenk klokkenspel bewijs van betaling. BINNENLAND. Productieve werken tol bestrijiliny van Werkloosheid. Naar de Tel. verneemt, is onze Regeering van plan een forsche poging te doen, om tot een gedeeltelijke oplossing van het werkloosheidsvraag stuk te geraken. In beginsel is zij bereid een aan zienlijk bedrag beschikbaar testellen tot uitvoering van productieve werken, d.w z. van werken, wier uitvoering zij economisch verantwoordelijk acht. Dit sluit in, dat zooveel mogelijk zal worden gebroken met alle niet.pro. ductieve werkverschaffing, waaronder op het oogenblik vele millioenen, die door het departement van Binnen, landsche Zaken worden uitgegeven, aan allerlei kleine objecten zonder noemenswaardig practisch nut verloren gaan. Zijn wij wel ingelicht, dan staan op het werkverschaffingsprogram der Re geering een reeks van groote plannen, op wier uitvoering ons land sedert lang wacht. Daartoe zouden behooren Inpoldering van den Noordooste lijken Zuiderzeepolder Aanleg van tunnels onder de Maas te Rotterdam, onder het IJ te Am. sterdam, en onder het Noordzeekanaal te Velzen Verbetering van de spoorwegtoe. standen rondom Rotterdam en Am. sterdam Verbetering van het vaarwater Gro. ningen—de Lemmer e.d. Het schandaal bij P.T.T. De te Amsterdam gearresteerde ambtenaar van den Technischen Dienst van P.T.T. is naar het Huis van Be waring overgebracht. Volgens de voorloopige berekeningen van het hoofdbestuur van de P.T T. bedraagt de schade die bet Rijk lijdt ten gevolge van de bekende knoeie rijen tot nu toe circa f 25 000 k f 26.000. Dit bedrag is niet definitief Het heeft slechts betrekking op de gevallen die tot nu toe aan het licht zijn gekomen maar, zooais bekend, duurt het onder zoek voort. Scholenbouw practisch stopgezet. Het practische gevolg van het ont werp-Marchant tot beperking van de L. O. uitgaven, dat dezer dagen is ingediend, kan geen ander zijn dan dat de scholenbouw tot 1 Januari 1935 nagenoeg geheel wordt stopge zet. Voor de stichting van een bijzondere school zal immers een dubbel zoo groot aantal leerlingen (80 in een kleine gemeente) noodig zyn als tot nu toede vergunning voor den bouw van een openbare school zal niet ver. leend worden tenzij zoo'n school evenveel leerlingen zal tellen als voor een bijzondere school vereischt wordt of tenzij een aanzienlijke bevolkings aanwas zal plaats hebben. Het zal niet zoo licht voorkomen, dat onder de gegeven omstandigheden in een kleine gemeente een school zal kunnen worden gesticht, die al dadelijk met 80 leerlingen begint. Geheel uit gesloten is zulks natuurlijk niet: het is echter duidelijk, dat zulks zich echter zal beperken tot enkele gevallen, zoodat de conclusie, dat tot 1935 feitelijk geen of nagenoeg geen nieuwe scholen zullen worden gebouwd, niet te gewaagd is. BUITENLAND, Weder een golf van antt-semitisme in Duitschland. Er gaat over Duitschland een nieuwe golf van anti-semitisme. Onder het motief, dat men rekening moet houden met de verbitterde volksstemming, werd het dezer dagen te BerlQn aan delijk verboden, de gerechtsgebouwen te betreden. Eveneens wordt de positie van Joodsche artsen, die voor ziektenver- zekeringen werken, moeilijker. Dit geldt zoowel voor overheidsverzeke- ringen als voor particuliere Inrichtingen op dat gebied. Op rekeningen van artsen met Joodsche namen komt her haaldelijk de toevoeging voor, dat |n de toekomst dergelijke nota's niet meer zullen worden betaald. Ook de kennis, geving, dat onder de Berlijnsche beurs makelaars binnenkort een radicale selectie zal worden gehouden, wijstin dezelfde richting. Al deze symptomen toonen aan hoe langzaam de innerlijke consolidatie in Duitschland voortschrijdt en dat de overheid zich nog altijd verplicht ge voelt concessies te doen aan een noodlottige demagogie, die het land slechts schade toebrengt. Centrum-partij ontbonden. In een Woensdag gepubliceerde mededeeling van het Centrum wordt meegedeeld, dat de partQ zich, na overleg met den Rijkskanselier Hitier, heeft ontbonden. Verschillende der leiders, o.w. Bill ning, zouden hun Rijksdagmandaat neerleggen. De Tarwe productie. Te Londen werden de besprekingen tusschen de vier groote tarwe-landen Amerika, Australië, Canada en Argen tintë hervat en naar wij vernemen zou er in principe overeenstemming zijn bereikt over een nieuw voorstel, uit gegaan van de Vereenigde Staten, om de productie van de tarwe te contro leeren en de exploitatie per oppervlakte te verminderen. Tot dusverre heeft Australië steeds geweigerd om mede te werken aan een plan waarbij 't zijn exploitatie - oppervlakte zou moeten verminderen. Het nieuwe Amerikaan, sche plan is echter zoodanig gewijzigd, dat ook Austalië zich er bij kan aan. sluiten. Wordt de conferentie verdaagd Het is thans zoo goed als zeker dat de Economische Conferentie zai worden verdaagd. Het sercretariaat der conferentie bereidt er zich op voor, naar Genèie terug te keeren. Dit bericht kan wordfen opgevat als een bevestiging, dat de conferentie zoo goed als geëindigd is Wolff schuift de schuld voor het mislukken der oeconomische conferentie voor een goed deel op rekening der landen met den gouden standaard, die geen begrip hebben getoond voor de levensbehoeften der volken. Dr. Schacht denkt er blijkens een intervieuw in een Engelsch blad anders over. Steenkoolconferentie in aantocht in een bij het economische sub comité ingediende resolutie wordt voor gesteld, dat de voornaamste steenkool producenten zullen trachten, met medewerking van den Volkenbond, welke een steenkoolconferentie zal moeten bijeenroepen, een organisatie der productie te verkrijgen. De tocht van het Italiaansche eskader. Naar uit Reykjavik wordt gemeld heeft het eskader van generaal Balbo den overtocht van Ierland naar IJsland onder moeilijke weers-omstandigheden volbracht. Na twee uur geraakte het eskader in een dichten mistbank, welke ruim 300 KM. breed was. Op het laatste deel van de tocht was de zee woest, en woei er een sterke wind, terwijl een dichte tegen viel. Ook het dalen was onder deze om standigheden moeilijk, doch dit werd zonder ongelukken binnen 15 minuten volbracht. In verband met de ongunstige weers omstandigheden is besloten eenige dagen te Reykjavik te blijven. Nieuwe uitgaven voor de Amerikaansche vloot. Naar Reuter uit Washington meldt, zal de Amerikaansche marine 77 miliioen dollar aanvragen voor modernisatie van kruisers, waardoor de Ver. Staten de beschikking zullen krijgen over een vloot van kruisers, die voor die van geen enkele marine zal behoeven onder te doen. Een Chineesch smaldeel op avontuur. Naar te Sjanghai vernomen werd, hebben drie Chineesche oorlogschepen eenige dagen geleden de haven van Tsingtao, waar zij gestationneerd waren eigenmachtig verlaten en zijn zij thans naar Zuid-China onderweg om zich ter beschikking te stellen van de machthebbers van Kanton. Vooraf hadden zty draadlooze onder, handelingen gevoerd met de autori teiten van Tsinan, Peking. Nanking en Kanton, teneinde te kunnen uitmaken wie het gunstigste aanbod zon doen Het roode leger verslagen. Half.officieel wordt medegedeeld, dat op 2 |ul( de Chineesche regeerings- troepen te Tejansja de Chineesche communistische troepen in de pan hebben gehakt. Een gedeelte van het z.g. Chineesche roode leger werd om- singeld en ontwapend. De omstreken van Sjanghai zijn volkomen „gezuiverd" van communis tische troepen. De Chineesche zulve- voortgezet. De strijd om den Gran Chaco. Paraguay liccK zien opuuuw bereid verklaard net vecnien in het Gran Chaco-gebted te staken en arolirage te aanvaarden. Imusscnen blijven de gevechten tus. schen Ocide landen aanhuuden. De Botmanen heooen met behulp van mynen het Paraguayaanscne ver sterkte eiland Nanawa tu de iuent doen vliegen. Van de zOU Paragu^yanen die de toruicaties verdedigden, zqn er 180 gedood, terwyi de overigen zwaar werden gewond. De toesiaud in Oostenrijk. Het bestuur vuu de natiuuaai.SOCia- listische beweging in Oostenrijk wekt zyn leden op 101 den strijd tegen de regeering Doiltuss en verbiedt zijn leuen net toetreden tot een nieuw Oostenrgaach „nationaal trom". De Groot Duusche partij in Oosten rijk vaardigt een proclamatie uit, die eensdeels van nauorralistiscne strekking ts, anderdeels als een toenadering tot de regeciing kan worden beschouwd, met aiicen van naarzcit, maar van alle nationalistische elementen, die zij klaarblijkelijk achter zich tracht te scharen. Kaatsheuvel, 6 juli 1933. Gonden bruiloft. Zondag 9 juu houp* net echtpaar A. Moienscnot v. d. Wiel ln de Sprang- schestraat den heugeiyken dag van zijn oU jarige ecntverecuiging te herdenken, net leest wordt ecmer pas Maandag iü Juu gevierd. Een buurtcommissie is reeds bezig met de toeocreidselen voor een unieke versiering tn wat verder een buurt by een dergelijke gebeurte nis benoort te doen. in aiwgxtng met den uitgroei 01e de laatst gevierde gouden bruiloften den laatsten tga ln onze plaats gekregen hebben en op uitdrukkeigk verlangen van de jubila. rissen en oe families is de opzet der leestvlerlng niet zoo groot, doch zal daarom niet minder passend zijn. Aues wat groote drukte en veel rumoer met zien mede orengt is achterwege gelaten. In een defugen stoet zuilen ue juoiianssen en de tamme 's mor gens ter kerke gebraent worden, waar een H. Mis uit dankbaarheid aan God zal worden opgedragen. Van elf uur tot halt een zai receptie gehouden worden, waarby het de ouajesheusch niet aan belangstelling zal ontbreken. Na de receptie zal de buurtcommissie gaan compumenteeren en namens de ouurt een souvenir aanbieden. Het geven van serenades zai mede op uit- urukselgk verzoek achterwegen gelaten worden. Alleen zal de harmonie Eupho- ma des avonds een kleine muzutaie wandeung door de buurt maken en daarby nare opwacnting maken voor de versierde woning. Winkel-uitbreiding. Met genotgwii mogen wy constatee- ren dat onze winkelstand zien den laatsten tyd van alle zyden enorm uit. breidt. Wy mogen niet anders dan dit ïoejuicnen, want daardoor wotdt de mogeiyknetd zich ter plaatse van alles te voorzien nog steeds grooter. terwijl daarnaast de trek naar Kaatsneuvei, die mede de laatste jaren zeer is toe genomen nog vermeerdert. Deze week zagen wy de plannen van verbouwing van hel pand naast het calé Eupnoma, waarin naar men ons mededeelt een uitgebreide zaak ln galanterie waren zal worden gevestigd. Met de verbou wing van het pand naast bakker Cor. nciissen in de Peperstraat 19 eveneens begonnen. Hier zal een soort bazarln worden ondergebracht. Het pand eer- tyds bewoond door de firma Kemme. ren Vloemans op de Markt wordt ge ïnstalleerd voor Comestibles en vlsch- soorten. R.K. Par. Zangkoor Cecilia. Het Par. Zangkoor Si. Cecuia zal naar men ons mededeelt deelnemen aan den Gregorius—dag die in Dongen voor de Bisdommen van 's Bosch en Breda op 30 Juli a.s. georganiseerd wordt. NIEUWS UIT BEUSDEN, Heusden, 6 Juli 1933. Onze stadgenoot Ant. Sluimers, slaagde Dinsdag te 's Bosch voor het onderwyzers—examen, Een 2 3 jarig dochtertje van F. v. D., dronk Dinsdag van een fleschje, inhoudende jodium-tinctuur. Dank zij spoedig ingeroepen medische hulp, zullen de nadeelige gevolgen denkeiyk niet ernstig zQn. Gister speelden hier de voetbal vereniging NOAD uit Wyk tegen Longa Heusden. De laatste verloor met 2—3. De heer Schrijver, maréchaustée onzer brigade is voor 2 maanden ge detacheerd naar Apeldoorn. Waalwyk, 7 Juli 1933 Eieren 2*/«3 cent. Varkens i 8.— tot f 10,—.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6