Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON ïikenis WAALWIJK Gemeenteraad. NUMMER 58. WOENSDAG 19 JULI 1933. 66e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO, Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRUNEN. (Vervolg)._ Verkabeling eleclr. nef 12. Verkabeling electr. net. Aan het prae-advies is het volgende ontleend a. Verkabeling van het net op den Provincialen Weg vanaf den Spoorweg overgang nabij den Baardwijkschen Overlaat tot aan de remise van de Hollandsche Buurtspoorwegen: Aan de Zuidzijde van dezen weg wordt buiten het verharde wegdek één kabel gelegd, waarin worden onder- gebracht 4 hoofdaders en 2 aders voor de Straatverlichting. Lengte van den kabel plm. 2600 meter. De boven grondsche zijnetten worden in diverse opstijgpunten aan het ondergrondsch net aangesloten door middel van sectiekasten. De aansluitingen aan de verschil lende huizen worden zoodanig uitge voerd, dat de daarvoor in aanmerkin- gen komende perceelen een gemeen- scbappelijken aansluitkabel krijgen Al naar gelang van omstandigheden worden er dan 2, 3 of 4 huizen op één kabel aangesloten. Voor deze straat zijn er 178 licht- aansluitingen en 37 aansluitingen voor kracht. b. Verkabeling van het net in de Kleinestraat Hiervoor is benoodigd één kabel en één voor de straatverlichting. De kabel die een lengte heeft van plm 350 meter, wordt van den hoofdkabel in den Provincialen weg afgetakt door een sectiekast. Er zijn 15 lichtaanslui- tingen en 3 aansluitingen voor kracht. c. Vernieuwing straatverlichting van „De Echo van het Zuiden". Uit hel Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Nu, drong Endellion, toen ze wei felde; wat wil je daarmee zeggen? Voor zoover ik weet, ben je in dien tijd allesbehalvo een brave jongen ge weest, maar tegen mij was je altijd zoo onbevangen en zonder aanstellerij, dat ik in je kon lezen als in een open boek. Je stelde me nooit voor raadsels. En nu weet ik niet wat ik aan je hebje bent een vreemdeen Weer maakte ze den zin niet af en nog maals hielp Endellion haar op dreef met een aanmoedigende vraag. - Bob, antwoordde hel meisje toen, ik vind het niet prettig om het te zeggen, liet is onvriendelijk en ik zal me wel ver gissen, maar ik heb een gevoel alsof je voortdurend een masker draagt. De woorden van het meisje wondden hem als een vergiftigde pijl. Maar of schoon hij wist, dat dit de zwaarste vuur proef was, die hij tot nu toe had doorge maakt, bleef hij zichzelf volkomen mees ter. Een masker, Mirry? Ja, ik kan er geen*beter woord voor vinden. Trek dat masker dan weg, zei hij, haar recht in het gezicht kijkend. Een seconde ontmoetten hun oogen el kaar en het zou hem niet verbaasd heb ben als zij in dat korte oogenblik zijn ge heim geraden had. Gisteren had hij al beseft, dat Miriam het groote gevaar voor hem vormde; nu was hem dat nog tien maal duidelijker. Dat kan ik niet, Bob maar daar- Bedoeling is de staatverlichting te maken door overspanningen boven de straat, zoodanig dat de lamp te midden boven den rijweg komt te hangen. Totaal aantal benoodigde lampen plm. 40 stuks. Finantieele gevolgen De kosten van het verkabelen sub a. en b. bedragen f13908.— met on voorziene uitgaven afgerond op totaal fUOOO.-. De kosten van de straatverlichting bedragen f2250.-. Er wordt uitsluitend materiaal van Nederlandsch fabrikaat gebruikt. Deze verkabeling zal tengevolge bebben een beduidende vermindering van het jaarlijksche stroomverlies. De vermindering van stroomverlies, die door verkabeling zal worden bereikt kan gevoegelijk gesteld worden op 5 a 6°/o.' het stroomverlies in 1932 be- droeg 14,5°/o Vermindering van stroom verlies met 5 a 6 °/0 beteekent een besparing van plm. f485.— per jaar. Een tweede finantieel voordeel van de verkabeling is, dat jaarlijks een aanmerkelijk bedrag aan onderhouds enreparatiekostenkan worden bespaard. Gezien de uitgaven van de laatste jaren, kunnen de onderhoudskosten van het net in de Groote. en Kleine, straat gevoegelijk gesteld worden op een bedrag van rond f325 De lasten, die tengevolge van de vernieuwing jaarlijksch op het bedrijf zullen drukken, beloopen het volgende de aanlegkosten van het kabelnet worden bestreden uit een 4'/a°/o leening, waarvan het jaarlijksch bedrag aan rente en aflossing gelijk blijft en welker duur 40 jaar zal bedragen. De annuïteiten van deze leening zullen dan beloopen een bedrag van onge veer f760. de kosten der straatverlichting zijn eveneens te bestrijden uit een 4l/2°/o annuiteitenleening met een duur van 20 jaar, zoodat hiervoor per jaar moet worden betaald een bedrag van onge- om voel ik toch heel goed, dat het er is. De Bob, dien ik vroeger kende, was niet in staat een masker te dragen, zijn fout lag juist in het tegenovergestelde. Die liep met zijn losbandigheid en zijn wilde streken te koop, zoodat de menschen hem voor erger hielden dan hij in werkelijk heid was. Even een pauze; toen vervolgde ze: Zeker, je hebt je leven reusachtig gebeterd en de heele buurt zal ongetwij feld trotsch zijn op den nieuwen landheer Maar jij bent Bob niet, snap je? Je hebt Bob's gezicht en tot op zekere hoogte Bob's stem, maar de werkelijke Bob is verdwenen. Je manier van praten is zelfs heelemaal anders. Maar 8 jaar rondzwerven over de aarde maken een mensch anders, verze kerde Endellion. Heb je wel eens gepro beerd je voor te stellen wat ik heb uit- gestaan? Ik ging hier met schande beladen van daan; ben practisch gesproken van huis weggejaagd. Als een paria trok ik de wijde wereld in, verbitterd en vernederd. Dacht je misschien dat ik niet door het vuur van de hel ben gegaan? En dan 8 eindelooze jaren zonder een vriend, die zich erom bekommerde of je een beest of mensch was, acht jaar van folterende herinneringen! Kun je je een idee vor men van de voorstelling die ik had. Be grijp je niet, dat een mensch onder zulke omstandigheden letterlijk binnenste bui ten wordt gekeerd dat de verandering in hem, hem inderdaad onherkenbaar maakt! Zeker, dit was allemaal volkomen waar, er was geen speld tusschcn te krijgen. Maar het was Bob Dulverton niet die sprak het leek een scène uit een too- neelstuk. Er zijn tijden geweest, dat ik in we ken geen levende ziel zag, ging Endellion voort. Ik trok de wildernis in met geen ander gezelschap dan mijn honden en 't vee, waarvoor ik te zorgen had. Uren lang heb ik 's nachts wakker gelegen, al maar starend naar de sterren, zonder een uitweg te vinden, vechteud met mezelf. Eindelijk, eindelijk begon ik licht te zien, de flauwe hoop van een nieuwe toekomst veer f 166.Verder moet worden betaald aan de Provincie voor gebruik van den weg een jaarlijksche retributie van plm. f5— per 100 strekkende Meters voor den kabel langs den weg. Dit wordt een totaal van ongeveer f78.-. Nieuwe lasten: Aflossing leening met annuiteiten 40 jaar f 760 Aflossing leening met annuiteiten 20 jaar f 166 Retributie Provincie f 78 Totaal f 1004 Vermindering van lasten: Vermindering van stroomverlies f 485 Besparing aan onderhoudskosten f 325 Totaal f810 Verkabeling beteekent dus grootere lasten van rond f195.— per jaar. Afgezien van de waarschijnlijkheid, dat de vermindering van stroomverlies grooter is dan hier wordt begroot en dus de besparing grooter zal zijn, moet nog worden gewezen op de omstan- 643 begon Ie schemeren. Ik spande al mijn krachten in om de man te worden, die ik kon zijn, Miriam.Ik ben niet terug gekomen als een slappeling of een dronk aard, ik ben een vernieuw mensch, met nieuwe hoop en nieuwe idealen. Ik ben teruggekomen met visioenen van een mooie, gelukkige, eervolle loopbaan. Maar alleen mijn oude speelmakker, Miriam Donnithorne, draait mij den rug toe. Endellion had op hartstochtelijken toon gesproken, de vreeselijke maanden van wanhoop en vertwijfeling waren in zijn herinnering weer tot een fel en heftig leven ontwaakt. Het gevolg was een klank van oprechtheid in zfjn stem, die Miriam onmiddellijk opmerkte en twij fel bij haar deed opkomen aan de juist heid van haar gevoelens. Was ze wel bil lijk geweest tegenover Bob? Had zij den ouden Bob wel ten volle begrepen? Vroe ger had Bob nooit een boek aangeraakt, maar scholen niet in elk mensch verbor gen mogelijkheden tot geestelijke ont plooiing? Welnu, waarom moest zij dan twijfelen aan den jongeman naast haar? Vergeef me Bob, vroeg ze zacht, ik ben erg onbillijk tegen je geweest ik weet het ik heb altijd aan je gedacht als aan den jongen, dien ik zoo graag mocht, natuurlijk wel in zijn voordeel veranderd, maar toch altijd nog dezelfde Bob. Maar ben ik dat dan niet?, klonk het. Dezelfde Bob van vroeger, alleen met een nieuw doel voor oogen en zonder mijn oude fouten. Neen. Als werktuigelijk, onwillekeurig, kwam het over haar lippen. Ten deele had hij haar overtuigd, maar ook niet meer dan voor een deel, want diep in haar hart bleef het niet-te-onderdrukken gevoel dat de man naast haar een rol speelde. Endellion bleef het antwoord schuldig. De strijd was nog zwaarder dan hij zich had voorgesteld en zijn begeerte om het meisje te overtuigen werd van een zaak van persoonlijk belang tot een van zelf respect. Zijn trots was in het geding ge bracht: een sterk man koestert altijd het verlangen een vrouw te veroveren, die eveneens sterk is en zich onwillig toont. digheid dat het oude net nog jaren lang voorraad zal leveren voor herstel lingen enz. van het bovengrondsche gedeelte van het net. Mag dan al een ondergrondsch net voor de gemeente jaarlijksch iets duur. zijn dan het bovengrondsche, is dit toch zóó gering, dat de grootere be drijfszekerheid van een ondergrondsch net vooral voor de industrie alleen reeds tegen deze kosten opweegt. Vervolgens wordt door verkabeling bereikt, dat een ernstig gevaar voor de veiligheid van den weg wordt weg genomen Herhaaldelijk toch worden thans in de hoofdstraat der gemeente palen van het bovengrondsche net zoodanig beschadigd, dat steeds ernstige gevolgen van het in aanraking komen met den electrischen stroom moet wor den gevreesd Ten slotte zij er op gewezen, dat het bovengrondsche net in de bovenbe doelde straten reeds bestaat vanaf de oprichting van het bedrijf en in zoo. danigen staat verkeert, dat het in ieder geval grondige verbetering behoeft. Waar de materiaalprijzen thans zeer laag zijn, is het daarom aan te ^evelen thans tot verkabeling over te gaan en niet tot vernieuwing van een boven, grondsch net, ook al zou dit laatste misschien in aanschaffing goedkooper zijn. B. en W. stellen voor bovenbedoelde verkabeling te doen geschieden en hen te machtigen deze werkzaamheden te doen uitvoeren door de N.V. Machine fabriek .Breda*. Tevens vragen zij machtiging voor het voor de uitvoering van het werk benoodigde kapitaal een leening aan te gaan tegen een rentevergoeding van 3/8 °/o, af te lossen in ten hoogste 40 jaar met oploopende jaarlijksche af lossingen. De heer Vrijhoeven vraagt of de aansluitingen iets zullen kosten. De Voorzitter zegt dat diegenen die nu reeds aangesloten zijn de nieuwe Ik geloof, dat ik het begrijp, ver klaarde bij ten laatste. Wat de reden ook mag zijn, je bent bevooroordeeld tegen me; je gelooft niet in mij. Je had me liever teruggezien zooals ik was, dan zoo als ik nu ben. Er zit niets anders op, dan me daarin te schikken, want ik ben nu eenmaal een ander mensch geworden. Jij gelooft er niet in myn innerlijke ommekeer heeft me mijn oude vriendin gekost Er klonk zooveel waarachtig gevoel in zijn toon, dat Miriam niet kon nalaten hem aan te kijken. Ja, ze bewonderde hem; hij had haar niet overtuigd, maar ze bewonderde hem. Ze moest de heele situatie rustig overdenken. Nu, goedenmorgen, Bob. Dus nog steeds geen woord van welkom, Mirry? Ben je heelemaal niet blij me te zien? Lel er alsjeblieft niet op, Bob, smeekte ze. Ik zal gauw genoeg gaan in zien, hoe dwaas ik ben, heusch. Natuur lijk wensch ik je het allerbeste toe. Ik hoop dat je heel gelukkig zult zijn in je oude omgeving en op de plaats van je vader. En je vindt het prettig als ik je af en toe kom opzoeken, al is het alleen maar terwille van de oude tijden, niet? Miriam Doiuiithorne was te eerlijk om haar toevlucht te nemen tot een beleefde noodleugen. Ik weet zeker, dat vader het buiten gewoon O]) prijs zal stellen je dikwijls te zien, antwoordde ze diplomatiek. En jij, Mirry? Tk kom er niets op aan, Bob. Enkele minuten later galoppeerde Ralph Endellion in woeste vaart in de richting van Dulverton Manor, ziedend van grim mige teleurstelling. Hij was er opuit ge trokken Miriam Donnithorne te overwin nen en had gefaald! Haar ingeboren eer lijkheid had zijn aanspraken afgewezen. Zij twijfelde weliswaar niet aan zijn iden titeit, maar toch wantrouwde ze hem ze had een intuïtieve afkeer van hem. Ze vormde thans een grooter gevaar dan tevoren. Hij had zijn duel met haar ge had en hij, niet zij, was er het sleclits aan toe. Hij had geen enkele maal de wa- aansluiting voor niets krijgen. Nieuwe ondergrondsche aansluitingen zullen voor de helft ten laste komen van dengene die aansluit. De heer W. v. d. Wiel vindt veel voor het werk te zeggen. Hij vraagt of het wel mogelijk is een leening met een looptijd van 40 jaar aan te gaan, De Voorzitter zegt dat dit de ge. bruikelijke tijd i9, die ook door de PNEM is aangenomen. Als geen lee ning gesloten kan worden kunnen B. en W. het besluit natuurlijk niet uit voeren. Op een vraag van den heer van Delft, zegt de voorzitter nog dat waar mogelijk de lichtpunten midden boven de straat gehangen zullen worden. Het voorstel wordt aangenomen. Extra steun 13. Extra hulp aan werkloozen. Naar de meening van B en W. zal die uitkeering het bedrag van f 3 zeker niet te boven gaan. Hiervan komt 50 pet. ten laste der gemeente, dus vermoedelijk een bedrag van f 1.50 per ingeschreven werklooze, zoodat de te verstrekken hulp van de gemeente een bedrag zal vorderen van vermoedelijk f 31 50, De extra, hulp mag alleen in natura als b v. kleeding, schoeisel, enz. worden ver strekt. Gezien het geringe bedrag dat in deze van de gemeente wordt gevraagd stellen B. en W. voor 50 pet. van het nader vast te stellen bedrag der uit te keeren extra hulp voor rekening der gemeente te nemen. De raad gaat daarmede accoord. Rondvraag. De heer W. v. d. Wiel informeert weer naar het werk aan het brand spuithuisje te Giersbergen. Voorts vraagt hij opnieuw waarom hij op het werkverschaffingsterrein verbaliseerd is. Zijn derde vraag geldt de redenen waarom een werklooze met 5 kinderen penrusting van waarheid, die haar om hulde, kunnen doorboren, terwijl zij hem telkens en telkens getroffen had. Hij was zich nauwelijks bewust van de snelheid waarmee hij reed. Het paard rende met dreunende hoefslagen over den landweg, terwijl Endellion aan niets anders dacht dan aan de mislukking van zijn bezoek bij Miriam. Zoo kwam het, dat hij niet lette op de langzaam nade rende boerenkar, noch op den man die naast den kop van het paard liep. Het gevolg van zijn onachtzaamheid was, dat het paard tegen den schouder van den karrevoerder botste en hem zeker omver geworpen zou hebben, als bij niet tegen zijn eigen paard was gevallen. Hallo, wat moet dat voor den dit- en-dat? De schok en de toornige stem van den man, riepen Endellion tot de werkelijk heid terug. In enkele seconden had bij zijn merrie tot stilstand gebracht. Neem me niet kwalijk, verontschul digde hij zich, ik was in gedachten en lette niet op. Terwijl hij sprak, nam hij den man wat nauwkeuriger op. Het was blijkbaar een boer, die zijn eigen paard geleidde; in elk geval geen landarbeider, iemand van een jaar of dertig, vijf-en-dertig. Hij was forsch gebouwd, op het plompe af. Maar de dikke stierennek en de breede borst getuigden van groote lichaamskracht. Endellion steeg af en ging op den boer toe. Het spijt me; het was heel onvoor zichtig van me. Ik hoop niet dat je je be - zeerd heb. Deze laatste opmerking werd hem ge geven door de pijnlijk gespannen blik van den ander. Neen, ik heb me niet bezeerd. De boer hield de oogen scherp op hem gevestigd. Het heeft niets te beteekenen. Waarom staarde die man hem zoo eigenaardig aan?, vroeg Endellion zich in verwondering af. Aha, nu zie ik het jij bent het! Wat bedoel je? vroeg de jongeman, nog verbaasder dan tevoren, vooral door den vrijmoedig-familiairen toon van den onbekende. De Echo van het Zniden, Wulf (jksrkr en Lugstraatscle 2ó. MAAJSCttAPpy VAM VERZEKERING OP HET LEVEN Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1